NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het wederzijdse wantrouwen Pion vier heeft DE schoenen De peuterspeelzaal Zeeland Magazine? M* 8649 Donderdag 27 maart 1976 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 14,— per jaar. Franco per post 22,50 per jaar. Advertenties 25 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FIWILLETON 28 Tegen achten besloot Ina naar huis te gaan. Misschien zou ze Frans daar aan treffen. Om zeven uur had ze haar eigen woning gebeld, maar niemand nam op, zodat ze wist, dat haar man op dit tijdstip er in elk geval nog niet was. En ook om half negen, toen ze haar woning betrad, was alles er donker en er stond ook geen Mercedes in de garage. Ze had haar wagen naar binnen gereden en de kanteldeur open gelaten. Na zich van haar mantel ontdaan te hebben, ging ze naar de keuken en zette koffie, waarna ze een sigaret opstak. In haar eentje dronk ze koffie, steeds maar luisterend naar aankomende auto's. Maar geen enkele hoorde ze afremmen nabij de woning. Intussen rookte ze de ene sigaret na de ander. Terwijl de klok de uren weg tikte, werd ze steeds rustelozer. Opnieuw beving haar het bange vermoeden, dat er toch iets was tussen haar Frans en die vrouw in Kerkdriel. Ze zocht het briefje, dat ze weer ergens neergelegd had, streek het, nadat ze het opnieuw vond weer glad en las de naam: mevrouw Van der Ven, Kerkdriel. Wat moet ik nu? Ze heeft geen telefoon. Kan ik de politie daar bellen en zeggen, dat mijn man daar mogelijk de nacht doorbrengt? Wat denkt zo'n dorpsveld wachter er dan van? In zulke negorijen kent doorgaans iedereen elkaar. Neem eens een ogenblik aan, dat er helemaal niets aan de hand is tussen die twee en ik, stuur een politieman erheen om te informeren. Zeg, dat ze getrouwd is, wat overigens voor de hand ligt. In dit geval insinueer ik misschien, dat die mevrouw Van der Ven 't niet zo nauw neemtNee, dat kan ik niet doen. Dat zou op een belediging lijken. Overigens, Frans kan immers overal zijn? Helemaal niet gezegd, dat hij van avond naar Kerkdriel gaat. In dat geval gaat hij waarschijnlijk eerst eten in dat wegrestaurant en dan had hij zeker al gebeld. Ondanks het feit, dat hij nodig is weggereden. Dat verrekte wantrouwen ook. En die jaloezie! Nu weet ik, dat ik verschrikkelijk jaloers ben! Maar mag ik dat alsjeblieft, als het mijn man betreft? Jaloezie is im mers een vorm van bescherming? In deze moderne tijd, waarin alles mogelijk is mag ik dan jaloers zijn? Tal van vrouwen zijn zwak en bezwijken, voor de verleiding, als een andere man hoffelijk en hartelijk is. En omgekeerd. Vooral, als ze bij hun eigen man of vrouw het een en ander te kort komen. Je kunt het de vrouwen eigen lijk niet eens kwalijk nemen, als ze dan voor langer of korter tijd vreemd gaan. En waarom zou een knappe man als Frans niet kunnen vallen voor de charme van een andere, niet onaardig uitziende vrouw? Wat weet ik van die mevrouw Van der Ven in Kerkdriel? Waarom is ze eigenlijk dienster in dat wegrestaurant? Als je ge- B«nt u reeds geabonneerd ep eea twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE door Gré de Boer trouwd bent, werkt je man toch voor je? Op de een of andere manier voel ik, dat er iets niet klopt. Toen het elf uur geslagen had begreep Ina, dat hij die nacht niet zou thuiskomen. Opnieuw voelde ze tranen in zich opkomen, maar ze bedwong zich. Wat helpt het of ik ga zitten janken? Daarmee krijg ik mijn man niet terug. Ik neem een borrel, besloot ze. Heb ik tenminste een redelijke kans, dat ik kan slapen. Desnoods neem ik er twee. Wat kan het me eigenlijk schelen? Als-ie zo stom is stom weg te blijven, dan blijft-ie maar weg! Doch in bed huilde ze zich in slaap, want toen zag ze het opeens niet meer na al de emoties. De volgende morgen vroeg werd ze wak ker van regelmatig terugkerend gebel. Ze had enkele sekonden nodig om zich te realiseren, dat het de telefoon was. Ge schrokken kwam ze overeind en was meteen klaar wakker. Met een vaart kwam ze uit bed en op haar blote voeten rende ze de trap af. Het was Frans en ze leefde ineens hele maal op, toen ze zijn rustige stem hoorde: „Ik kwam vanmorgen in het wegrestaurant; hier hoorde ik, dat je gisteren gebeld hebt, omdat je vader is overleden?" Ze slaakte een diepe, zucht. „Goddank, dat ik je te pakken heb," riep ze uit de grond van haar hart. „Ja, vader is gister morgen opeens overleden. Hij kreeg een tweede aanval en die was bijna meteen dodelijk. Waar was je vannacht?" „O, in een hotel", klonk zijn antwoord. „Wat wil je, dat ik doe?" „Wat ik wil?" antwoordde ze op ver ontwaardigde toon, „dat je thuiskomt na tuurlijk. Zoals dat betaamt gedurende de dagen, dat vader nog boven aarde staat." „Juist. Wanneer wordt hij begraven?" „Hij wordt gecremeerd. Maandagmorgen. In Dieren. Er is om negen uur al een rouw dienst in de kapel op het Marktplein. Je komt toch zeker vanavond thuis?" „Ik zal wel eens zien, Ina. Tenslotte ben ik nog niet vergeten, wat je me eergister avond allemaal voor de voeten hebt gegooid. Enfin, uit piëteit tegenover mijn schoon vader, die ik overigens wel mocht, zullen we gedurende deze dagen maar een soort wapenstilstand sluiten. Dat lijkt me het verstandigste. De kwestie, die we hebben, zetten we dus opzij. De anderen behoeven nog niets te weten, dat is altijd vroeg genoeg. In ieder geval ben ik morgenavond tegen een uur of zeven thuis. Wacht maar niet op me met eten. ik eet wel ergens. Zaterdag ga ik dan wel met je mee naar de stad. Kees regelt zeker verder alles?" „Ja", antwoordde ze ontzet. „Maar wat bedoel je met die onzin van wapenstilstand en zo? Wat is dat voor flauwekul?" „Dat is geen flauwekul, Ina", zei hij op scherpe toon. „Zoals de toestand tussen ons is geworden, lijkt het me beter, dat we voortaan maar onze eigen weg gaan. En scheiden. Ik zie geen basis meer voor een herstel van de oude toestand." „Dat kun je toch niet menen?" vroeg ze in wanhoop. „Dat meen ik wel degeiijk. Ik heb een hekel aan jaloerse, wantrouwende vrouwen en nu blijkt, dat ik zelf met zo'n vrouw getrouwd ben, zie ik maar één alternatief: scheiden. Tot morgenavond, Inaenne, mijn deelneming met het verlies van je vader. Morgenavond praten we er wel verder over. Neem me niet kwalijk, als ik ophang, want ik moet nodig aan het werk. Sterkte." Zonder haar antwoord af te wachten hing Frans ter Scheure op en ging nog even naar binnen. In het restaurant kwam Willy van der Ven naar hem toe en vroeg: „Is het waar?" Hij knikte. „Mijn schoonvader is inder daad plotseling overleden. Maandag wordt hij gecremeerd. Ik zal gedurende de komende dagen naar huis moeten, Wil. Maar dat verandert niets aan mijn besluit: ik ga scheiden." Hoofdstuk 17. Deus ex machina. Verward en met de microfoon in haar hand bleef Ina ter Scheure zitten, nadat ze de klik aan de andere kant van de lijn en het daarop volgende tuut-tuut-tuut hoor de. Hij heeft opgehangen, zonder mijn ant woord af te wachten, begreep ze. En het ontzettende drong nu in al zijn volheid tot haar door: Frans wil scheiden. Hele maal uit elkaar: Frans en zij. Scheiden, dat wil zeggen, dat je van elkaar gaat. Helemaal ieder zijn eigen weg. Voorgoed. Ze zat dwaas voor zich uit te kijken, nog altijd met de tuut-tuut-tuut reagerende microfoon in de hand, omdat ze op dit ogenblik niet het benul had hem op tè hangen. Op dit moment herinnerde ze zich haar vroegere vriendin Atie, die al op negentien jarige leeftijd was getrouwd met een bus chauffeur. Tegen ieders raadgeving in: je bent nog zo jong en je kent hem nauwe lijks! Hoe lang ga je nu met hem om? Drie maanden? Wat is nu drie maanden! Waarom ga je je niet eerst verloven? Kun je altijd nog de kat uit de boom kijken. Maar niets hielp. Er was ineens een huis en er was geld, want beiden bleken een spaarpotje te hebben, dus werd er getrouwd. Binnen een jaar was er een baby en ruim een jaar later nummer twee. Zagen de ouders van Atie met angst en vreze de toekomst tegemoet, na twee jaar hadden ze er vrede mee, temeer omdat ze nu een paar schatten van kleinkinderen hadden. Maar nog een jaar later kwam Atie gelei delijk aan tot de ontdekking, dat zijn zoge naamde late diensten, die steeds veelvul- diger voorkwamen en immer later eindig den, camouflage waren voor even zovele slippertjes met een goed gesitueerde we duwe aan het andere eind van de stad, jaren ouder, maar dol verkikkerd op de knappe, slanke buschauffeur. (Wordt vervolgd). Langzamerhand is er geen stad of dorp meer in Nederland waar je hem niet vindt: de peuterspeelzaal. Honderden peutergroep jes zijn er in de afgelopen jaren ontstaan. Evengoed in een grote stadswijk als in een klein dorp. Alle speelzalen hebben gemeen, dat zij door ouders van peuters zijn op gericht. Niet de gemeente of het rijk heeft bepaald dat er een speelgroepje moest komen, nee steeds waren het de ouders die de koppen bij elkaar hebben gestoken. En vaak de moeders. Nu er zoveel speelgroepjes zijn, blijken zij in een dringende behoefte te voorzien. Overal zijn wachtlijsten, sommige peuter speelzalen moeten de hele week draaien om zoveel mogelijk kinderen op te kunnen nemen. Want meestal gaat de peuter er twee ochtenden per week naar toe. Het is eigenlijk een gek verschijnsel. Tien jaar geleden was er nog niemand die erover dacht zijn peuter van 2J/2 of 3 jaar bij een „juf" te laten spelen, nu kennen alle moeders uit het hele land de speelzaal (of de „creche" of het „schooltje"). Op Noord-Beveland zijn vorig jaar drie peuterspeelgroepen opgericht: in Kamper land, Wissenkerke en Kortgene. In maart is ook in Colijnsplaat begonnen met een peutergroepje. Deze speelgroepen werken samen om zo goed mogelijk voor de dag te kunnen komen. Er wordt gewerkt aan de oprichting van een Stichting Peuterspeel groepen Noord-Beveland. Dit betekent niet dat de speelzalen samengevoegd zullen wor den tot één. Elke speelzaal blijft in zijn eigen dorp. Maar het heeft grote betekenis op organisatorisch gebied. De speelzalen hebben dan rechtspersoonlijkheid. Waarom worden de speelzalen opgericht? Heel wat mensen, vooral mannen, zeggen dan gelijk: „Alleen maar voor het gemak van de moeder. Dan kan zij lekker gaan koffie drinken bij de buurvrouw!" 't Is wel typisch dat je dat altijd hoort zeggen door mannen die geen kinderen in de peuter leeftijd (24 jaar) hebben. Want voor een kopje koffie spannen al die moeders zich heus niet zo in om een speelgroepje op te richten. Waarom maken de peuterspeelgroepen zo'n opgang en waarom gaan de peuters er zo graag heen? De peuterspeelgroep is zo fijn omdat de kinderen er vrij kunnen spelen. Geen moeder roept: „Pas op! 't Is hier net gedaan. Kijk uit! Je maakt je vies!" Want op de speelzaal mag je vrij spelen. De peuter mag er tientallen keren heen en weer racen met een „scootertje", hij mag er met klei, water, verf en zand spelen. Er zijn makke lijke en moeilijke puzzels, grote blokken, poppen, boekjes. Ook ander speelgoed dan thuis. De peuterspeelgroep bestaat minstens uit zo'n twaalf kinderen, zodat het kind in een groepje leert spelen. Vroeger kwa men de meeste kinderen uit een groot ge zin, tegenwoordig heeft het kind vaak maar één broertje of zusje. De peuterspeelgroep is er ook voor de moeder. Voor moeder en kind is het fijn een paar uur los van elkaar te staan. Het kind vindt op de speelzaal een vaste „ver vangster" voor een paar uur (het is nuttig voor zijn ontwikkeling bij een totaal andere volwassene te zijn). De moeder weet het kind goed bezorgd en heeft even een uurtje voor zichzelf. Straks staan moeder en kind weer fris tegenover elkaar. De peuterspeelgroep is iets anders dan zomaar een creche, zomaar een oppas- centrale. De leidster van de speelgroep be denkt van tevoren wat zij die ochtend met de kinderen zal gaan doen. Welke kinderen extra aandacht nodig hebben, welke aan ander speelgoed toe zijn. Zij weet veel over de ontwikkeling van de peu ter en zij weet hem of haar te stimuleren. De leidster van de peuterspeelgroep besteedt aandacht aan het praten van de kinderen. NieUwe woorden, nieuwe begrip pen komen ter sprake. Er worden veel lied jes gezongen en er wordt nu en dan voor gelezen. —Omdat de leidster de peuters heel goed gaat kennen na een tijdje, kan zij soms op merken dat er een oorzaak is die het kind in zijn ontwikkeling bedreigt. Hoort de peuter wel goed? Kan hij nog niet goed praten? Het is erg fijn als dergelijke din gen, die je als ouders soms niet merkt, omdat je het kind elke dag om je heen hebt en eraan gewend bent, tijdig ontdekt kunnen worden. Bij eventuele problemen van allerlei aard kunnen de ouders en de leidsters terug vallen op de oudercommissies en zo nodig op het stichtingsbestuur. In het stichtings bestuur zitten de voorzitters van de speel zalen. Ook zitten er enkele mensen in, die adviezen geven: mej. M. van Gorp (wijk zuster), mevr. R. Gillesse (kleuterleidster) en mevr. J. de Koning (maatsch. werkster). Het dagelijks bestuur bestaat uit mevr. A. W. de Jonge, mevr. A. Wiskerke en mevr. H. Filius. In de kranten is de laatste tijd nogal eens wat geschreven over subsidie aan peuterspeelgroepen. Als het zover komt dat het rijk die subsidie geeft, zal dit zeker betekenen dat er eisen gesteld zullen wor den aan de kwaliteit van de speelzalen. Op Noord-Beveland wordt hieraan nu al ge werkt. Niet alleen blijkt dit uit de inspan ningen om tot een Stichting te komen, maar ook uit de interesse van alle leidsters voor kursussen. Hierdoor zullen zij nog be ter voor hun taak berekend zijn. Alle betrokkenen, ouders, oudercommis sies en leidsters doen hun best om voor de peuter een zo fijn mogelijke speelzaal te maken, waar hij of zij spelenderwijs ge stimuleerd kan worden. Straks op de kleu terschool zal het kind dan goed uit de voeten (en uit zijn woorden) kunnen komen. Anke de Jonge - Jansen, Wissenkerke. KralswoMdfitoixel oa. 419 Horizontaal: 1. plaats in Zwitserland - 5. huidplooi - 9. titel (afk.) - 10. beeldraadsel 12. voorzetsel - 14. Franse ondergrondse strijdkrachten (afk.) - 16. wonder - 17. edelgrootachtbaar (afk.) - 18. rivier in Spanje - 20. rivier in Duitsland - 21. planeet 24. koningin (Fr.) - 26 N.V. (Duits) - 28. voorzetsel - 29. vervoerbedrijf (afk.) - 30. vogel - 31. korenuitschot - 33. sekonde 35. bieding - 37. bestemming - 38. vrucht 39. gebergte in Duitsland - 40. schel - 41. luchtstrijdkrachten (afk.) - 43. spoedig - 44. plakmiddel - 46. Frans onbep. voornaamw. 47. lidwoord - 48. deel van de bijbel (afk<) 50. pers. voornaamwoord - 51. laten zien 53. verkooptent - 56. soort paard - 59. heilwens - 61. zijrivier v. d. Donau - 62. edelsteen - 65. plaats in Gelderland - 66. nikkel (afk.) - 68. unieke - 70. onder het nodige voorbehoud (lat. afk.) - 71. land door water omgeven - 72. pigmentloze. Verticaal: 1. gewas - 2. bijwoord - 3. makker 4. voordat - 5. plotselinge trek - 6. rivier in Frankrijk - 7. rivier in Italië - 8. schouw burgplaats - 9. laaghartig mens - 11. zang stem - 13. klaar - 15. groente - 17. plaats in Gelderland - 19. voorzetsel - 20. gewicht 22. klepperen - 23. drank -, 24. gebogen been - 25. deel van de Ver. Staten - 27. naaigerei - 30. zuil - 32. hevig - 34. wand versiering - 36. ijzerhoudende aarde - 37. vogeleigenschap - 40. plattelandsvrouw - 42. deel van het hoofd - 43. ligplaats voor schepen - 45. aanspreektitel - 47. Spaanse titel - 49. hoeveelheid - 51. metaal - 52. plaats in Drente - 54. voorschrift - 55. bijwoord - 57. verbond - 58. van het heilige Roomse Rijk (lat. afk.) - 60. omroepvere niging (afk.) - 63. Engels voegwoord - 64. oosterse titel - 67. namelijk (afk.) - 69. onmeetbaar getal. t Oplossing kruiswoordpuzzel no. 418 Horizontaal: 1. sla - 4. Lek - 7. villa 9. radar - 11. sen - 12. kroos - 13. aak 15. Gerda - 17. prior - 19. or - 20. sar 23. Nes - 24. re - 25. mis - 27. tekenen 28. kap - 29. Els - 30. bon - 31. iel 32. dom - 33. bol - 35. vos - 37. elp 38. nederig - 40. sta - 42. io - 43. pon 44. eel - 46. ea - 47. knaap - 51. kerel 53. dar - 54. Donar - 56. eik - 57. lenig 59. pinda - 61. lus - 62. bos. Verticaal: 1. sinds - 2. 11 - 3. alk - 4. las 5. ed - 6. kaars - 7. ver - 8. art - 9. rot 10. RAI - 11. serie - 14. koran - 15. gom 16. aat - 17. pen - 18. rep - 21. regelen 22. mes - 23. negotie - 26. sloop - 28. kolos - 33. blond - 34. sec - 36. steek 37. eik - 38. nop - 39. gek - 41. aal 43. parel - 45. Leeds - 48. Aal - 49. oog 50. hap - 52. Ria - 54. dis - 55. rib 58. nu - 60. no. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1