NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het wederzijdse wantrouwen Ploovier heeft DE schoenen Zeeland Magazine? No. 3648 Donderdag 20 maart 1975 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 14,— per jaar. Franco per post 22,50 per jaar. Advertenties 25 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 27 Ze begon gejaagd te zoeken: op de vloer, in hoeken en onder het bergmeubel, in het papiermandje, maar zag 't nergens. Ten overvloede zocht ze nog in de vestibule en in de keuken om tenslotte naar de slaapkamer te gaan en daar opnieuw in alle hoeken te zoeken. Zonder resultaat. Op het bed neerzakkend, dacht ze na. Heb ik daarna nog gestofzuigd in de salon? In kan in ieder geval de zuigerzak leeg maken en kijken of het daarin zit. De trap afrennend liep ze naar het berghok, waar de stofzuiger gewoonlijk was. Geagiteerd maakte ze de zak los en schudde die op een krant leeg. Tussen haren, stof, asresten en draadjes vond ze eindelijk een vuil propje. Voorzichtig vouwde ze het glad. Op haar knieën voor de krant, waarop al het vuil lag, las ze de naam van het weg restaurant. het telefoonnummer en de naam van de betrokken vrouw: mevrouw Van der Ven. Zonder zich om de rommel té bekommeren, liep ze naar de telefoon en begon te draaien. Ongeduldig luisterde ze naar het overgaan van de bel aan de andere kant van de lijn, tot iemand zich meldde en de naam van het wegrestaurant noemde. O, u spreekt met mevrouw Ter Scheure. In Hoogerveld. Mag ik mevrouw Van der Ven even aan de telefoon? Ze is immers dienster in uw restaurant?" „Inderdaad. Maar mevrouw Van der Ven heeft vandaag haar vrije dag, mevrouw." „O, dat wist ik niet. Kan ik haar tele fonisch thuis bereiken?" „Dat zal moeilijk gaan, want ze heeft privé geen telefoon. Kunnen wij de bood schap morgenochtend doorgeven?" ,Janeede kwestie ismijn man komt daar nog al eens eten, ziet u? Ter Scheure is zijn naam. Hij is vertegen woordiger in medische instrumenten en rijdt in een Mercedes 220 D. Kenteken 06 AM 92." „Jawel, mevrouw. Wij kennen meneer." „Als hij soms vandaag komtwilt u dan zeggen, dat zijn vrouw heeft gebeld en wilt u daaraan toevoegen, dat zijn schoonvader onverwacht is overleden? U begrijpt nu wel, dat het belangrijk is, indien hij zo spoedig mogelijk thuiskomt." „Het wordt genoteerd, mevrouw. Voor alle zekerheid zullen we zijn naam zo nu en dan laten afroepen, dan kunnen we hem niet missen. Enne, onzerzijds betuigen we u onze deelneming met het verlies van uw vader, mevrouw." „Dank u. En ook dank voor de moeite." „Geen dank, mevrouw. Het spreekt van zelf, dat we in dit geval alle medewerking zullen verlenen." „O ja, als ik er niet benlaat mijn man dan de garage in de stad bellen. Dat is het sterfhuis. Mijn man kent het telefoon- - nummer." „Ook dit noteren we, mevrouw. Ik wens u veel sterkte. Zodra wij kontakt hebben met meneer Ter Scheure, geven wij uw Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE door Gré de Boer boodschap door." „Dank u wel." Ze legde de hoorn op het toestel en wist gelijktijdig: nu ben ik aan het eind van mijn Latijn. Geen idee meer, hoe ik hem ergens zal kunnen be reiken, Hij kan immers overal zijn in Nederland? Wat kan ik nu nog meer doen? Kan ik de Rijkspolitie in Driebergen bellen en vragen of ze op de autobanen naar zijn wagen uitkijken? Of de ANWB? De wegen wachters verzoeken hetzelfde te doen? Want het zal de vraag zijn, of hij uit zichzelf thuiskomt vanavond. Dat is helemaal niet zeker. Na onze ruzie zelfs heel onwaar schijnlijk. Wat is-ie eigenlijk --van plan? Helemaal weg te blijven soms? De emotie werd haar te zwaar. Ze barst te uit in een zenuwachtig gesnik. En het is allemaal mijn eigen schuld. Dat ver doemde wantrouwen, dat de laatste dagen aan me heeft gevreten! Allemaal de schuld van die Jannie, dat kreng. Ik ben op het ogenblik in staat haar de ogen uit het hoofd te krabben. Maar wat heb'ik er aan? Daarmee krijg ik mijn Frans niet terug. En ik kan niet buiten hem. Ik houd van mijn manwat moet ik nou? Nadat ze weer enigszins gekalmeerd was, droogde ze haar tranen en dacht opnieuw na. Tenslotte besloot ze eerst maar naar de stad te rijden. Kees zou misschien weten, wat nog gedaan kon worden om Frans te bereiken, hetzij via de politie dan wel mid dels de ANWB. Er is immers zo'n soort alarmcentrale? Of roept die enkel op voor mensen in het buitenland? Boven, op haar kamer, knapte ze zich wat op, trok een meer stemmiger jurk aan en reed enige tijd later naar de stad. Henk Arends, de chef-monteur kwam naar buiten, toen ze de wagen bij de pomp neerzette. Zwijgend drukte hij haar de hand en wenkte omhoog. „M'n condolaties, mevrouw. Ze zijn boven. Ik zal uw wagen wel binnen zetten." „Graag, Henk. Vul de tank gelijk bij, wil je? Ik reed al op reserve." „Maak ik in orde." Toen Ina haar zus en broer in de grote voorkamer zag zitten, brak opnieuw bij haar de weerstand. Even huilden de beide zusters in eikaars armen uit, bij welke gelegenheid Kees zijn zussen onhandig pro beerde te troosten. „Ga zitten, Ina, dan schenk ik een drankje voor je in. Dat heb je nodig. Dat hebben we vandaag allemaal nodig." Wat later, toen ze ieder een Nglas voor zich hadden en rookten, vroeg Kees: „Heb je Frans al kunnen bereiken?" Ina schudde het hoofd. „Nee. De fabriek had ook geen idee, waar hij kon zijn. Ik heb een wegrestaurant, waar hij nogal vaak kwam, gebeld en bizonderheden ge zegd. Als hij er komt, zullen ze hem in lichten." Ze zuchtte diep. „En voor de rest moeten we afwachten." Kees haalde de schouders op. „Nu ja", dan hoort hij het vanavond wel, als hij thuiskomst." „Inderdaad, als hij thuiskomt," bena drukte zijn zuster. „Het gebeurt wel vaker, dat hij wegblijft, als hij ver van huis is. Vooral in deze tijd van het jaar met al die mist." „Belt-ie je dan niet?" „Soms", antwoordde Ina, beseffende dat het woord een halve leugen was. „En als je nu niet thuis bent, als hi> belt?" informeerde Eefje. „Dan belt hij doorgaans hierheen. En anders kan ik er ook niks aan doen. Wan neer is de crematie?" „Weten we nog niet. De begrafenison dernemer zou vanmiddag komen. Ik neem aan, dat het volgende week maandag wordt. Zaterdags is tegenwoordig alles gesloten, als ik goed ben geïnformeerd. En vrijdag is te kort dag." Een uur later was de begrafenisonder nemer er. Gevieren werd alles doorgepraat. De rouwcirculaire werd opgesteld en zou nog dezelfde namiddag gereed zijn. Was er een lijst met namen en adressen van familieleden? Ja? Dan nam de man die mee en zorgde hij wel voor verzending. Ja, nog dezelfde avond. En wat voor kist wenste men voor hun vader? En wenst u een uit vaartdienst in de kerk? Of een dominee, dan wel pastoor in de aula van het crema torium? En wilt u daar na afloop koffie en broodjes? Ja, dat kan allemaal geregeld worden. Enig idee, hoeveel mensen er in de aula zullen zijn? O ja, u wilt zeker ook wel een advertentie in de plaatselijke krant? In aanmerking nemende, dat uw vader hier een garagebedrijf had, lijkt het me wenselijk voor de zakelijke relaties en zo. En wat voor muziek wilt u in de aula? U kunt drie nummers uitzoeken. Ja, dat mag u zelf kiezen. Ik heb hier een boekje met alle stukken, waarover men beschikt in de discotheek van het crematorium. En wilt u, dat de kist blijft staan of wegglijdt? En wilt u na afloop de eventuele bloem stukken meenemen naar huis? En Het duizelde Ina. Temeer omdat ze tel kens met haar gedachten bij Frans was. Af en toe gaf ze met éénlettergrepige woor den commentaar, als Kees of Eef haar me ning vroeg. Ze vond alles goed. Het kon haar niets schelen, als ze haar man maar weer terugkreeg. Wat moet ik zonder hem? Ik kan hem immers niet missen? Ze bleef die avond meeëten in het ouder lijke huis. Elke keer als de telefoon ging, was ze in staat op te springen en naar het toestel te rennen, in de hoop, dat het Frans zou zijn. Maar ze bedwong zich en liet Kees het gesprek aannemen. Doorgaans waren het zakelijke relaties, die op de een of andere wijze het verscheiden van Joop Walsoorden te weten waren gekomen, hun deelneming betuigden en nadere bizon derheden vroegen. Kees stond de mensen geduldig te woord en vertelde zeer summier, wat de doodsoorzaak was. Waarna hij op hing en trugkeerde naar de kamer. „Ene Van Dalen. Bandenleverancier. Jou bekend, Ina?" De aangesprokene knikte. Ze kende Wil lem van Dalen. Een oudere man met een draak van een vrouw. Het echtpaar was wel eens een avond op visite geweest in huize Walsoorden. Nog vóór ze met Frans getrouwd was, zodat ze dan de rol van gastvrouw vervulde. Wil was een zachte, vriendelijke man, die onder de plak zat van zijn houterige, bazige vrouw. Blijkbaar deerde het hem niet. Vader deed al vele jaren zaken met hem. „Aardig, dat hij belt. Hoe wist Van Dalen het?" Kees haalde de schouders op „Hoe komt zo'n gerucht in de stad? Wie zal het zeg gen? Als één het vernomen heeft, geeft hij het immers door." „En dan werkt het als een sneeuwbal," knikte Eefje begrijpend. (Wordt vervolgd). Voorlichtingsbijeenkomst over kanker (carcinomen) Op woensdag 12 maart j.l. vond te Wis senkerke in Het Dorpshuis de zevende voorlichtingsbijeenkomst over kanker plaats. Deze bijeenkomsten worden op 13 plaat sen in Zeeland gehouden door het Zeeuwse Kruis, in samenwerking met de Zeeuwse Vrouwenraad. Uit de grote opkomsten overal (in Wis senkerke 250 dames, waarmee met de vorige zes, het aantal bezoeksters tot 2500 steeg) blijkt, dat hiermee in een grote behoefte wordt voorzien. Mevrouw J. E. Kakebeeke - Mosselmans (voorz. van de werkgroep Vorming van de Zeeuwse Vrouwenraad) bracht in haar voor woord dank aan het Zeeuwse Kruis, dat de Zeeuwse Vrouwenraad alle steun heeft gegeven bij de uitvoering van haar plannen en de medisch deskundige kant volledig voor haar rekening heeft genomen. Ook aan het Koningin Wilhelmina Fonds, dat op allerlei manieren heeft geholpen. Dr. Meinema, directeur van dit fonds, heeft ook al enkele inleidingen verzorgd. Verder werd nog dank gebracht aan de Prov. Raad voor de Volksgezondheid voor het positieve advies over de aangevraagde subsidie bij de provincie, en dank aan het Prov. Bestuur dat de subsidie heeft verleend. Waarna dr. B. J. ter Bals, sociaal genees kundige Stichting Het Zeeuwse Kruis wel kom werd geheten en deze daarna de in leiding verzorgde. Dr. Ter Bals begon met te stellen dat deze middag vooral bedoeld was om inzicht in de problemen te krijgen. Dat er vaak angsten, zorgen en problemen bestaan, en er over borst-, long- en baarmoederhals kanker gesproken zou worden. Ook het voorkomen is beter dan (niet)genezen. Er werd vooral gewezen op het „snel" erbij zijn. Niet alles is kanker, maar bij twijfel toch zo snel mogelijk naar de huis arts voor onderzoek. In Nederland is de doodsoorzaak door kanker als tweede in de statistiek vermeld, de eerste zijn hart- en vaatziekten. Kanker of gezwelsziekten dalen op het ogenblik bij vrouwen, maar zijn bij de mannen stijgende. Besmettelijke ziekten verdwijnen door de hygiene die de laatste jaren, met vroeger vergeleken, veel ver beterd is. Aan longkanker stierven er in 1946 600 en in 1974 5500 mensen. Door baarmoe derhalskanker per jaar maar 450 vrouwen, dit is door de z.g.n. „uitstrijkjes" tijdig te herkennen en afdoende te genezen. Dr. Ter Bals wees vooral op de preventie die primair is zoals het voorkomen, niet roken, te veel zonbestraling, goede hygiene, enz. De secundaire preventie bij vrouwen zelfonderzoek van verdachte knobbels enz. of foto's bij bevolkingsonderzoek,waarbij longkanker tijdig ontdekt kan worden en de uitstrijkjes. Tertiaire preventie: de pro theses, zoals kunstbeen, darm- en urine- uitwegen en vooral de phychische en tech nische begeleiding. De film kon helaas in het Dorpshuis niet worden gedraaid, maar door de uitge breidere voorlichting die dr. Ter Bals gaf deze middag, was het nauwelijks een gemis. Het forum, dat daarna onder leiding van mevrouw A. C. Westhoff - Hubée en naast haar bestaande uit twee wijkver pleegkundigen, dr. 'tHart huisarts, dr. Ter Bals en dr. Vaandrager, voorz. van het Zeeuwse Kruis beantwoordden daarna vele schriftelijke en mondelinge vragen. De middag werd gesloten door mevrouw J. J. Wisse - Lammers, presidente van de plaatselijke Zeeuwse Vrouwenraad. Ze bracht dank aan het forum, dr. Ter Bals voor zijn inleiding en dankte allen hartelijk voor hun komst. De plaatselijke Zeeuwse Vrouwenraad was in het begin al dank gebracht voor hun organisatie van de middag. .Het heeft voor velen veel van hun ang sten en problemen weggenomen en men stond zeer positief over deze voorlichtings bijeenkomst. OUDSTE MENS Enige tijd geleden lanceerde de profane pers het bericht over de vondst van een 4 miljoen jaar oude mens uit Ethiopië. Nu blijkt het fossiel inderdaad het ouder- domsrekord te bezitten. De versteningen bestaan uit een hele bovenkaak, kompleet met tanden en kiezen, voorts uit een halve bovenkaak en een halve onderkaak, elk eveneens kompleet met tanden en kiezen. Ondanks verwoede na-pogingen is het niet gelukt nog meer materiaal (schedel, extremiteiten) aan het bestaande toe te voegen. Hoe dit zij, voorlopige schattingen spreken van een tenminste vier miljoen jaar oude vertegenwoordiger van het men selijk geslacht. Het één na oudste menselijke fossiel, met katalogusnummer ER 1470, een klein maar typisch menselijke schedel voorstel lend, was niet veel ouder dan „slechts" 2.6 miljoen jaar. Het is nu haast niet meer te ontkennen, dat 4 miljoen jaar geleden op aarde al mensachtige wezens hebben geleefd. Dit wil meteen zeggen dat de aftakking van de apelijke stam nog veel eerder plaats gehad .moest hebben. Zo wordt door de laatste ondekkingen de menselijke afstamming steeds verder weg in het verleden weggedrukt. Waar ligt dan de grens? Of bestaat er soms helemaal geen grens? Kruiswoordpuzzel no. 418 Horizontaal: 1. groente - 4. rivier in Ne derland - 7. huis - 9. modern hulpmiddel op schepen - 11. vreemde munt - 12. water plantje - 13. vaartuig - 15. meisjesnaam 17. kloosteroverste - 19. goud (Fr.) - 20. treiter - 23. plaats op Ameland - 24. zang- noot - 25. niet raak - 27. met naam onder schrijven - 28. hoofddeksel - 29. boom 30. waardebriefje - 31. dun - 32. onver standig - 33. rond voorwerp - 35. roofdier 37. kostbare stof - 38. onderdanig - 40. bevel - 42. in oprichting (afk.) - 43. kleding stuk - 44. drank - 46. en anderen (afk.) 47. jongen - 51. vent - 53. bij - 54. Ger maanse godheid - 56. boom - 57. buigzaam 59. olienootje - 61. strik - 62. grote groep bomen. Verticaal: 1. sedert - 2. laatst léden (afk.) 3. vogel - 4. verbinding - 5. jongensnaam 6. verlichtingsartikel - 7. afgelegen - 8. deel der wet (afk.) - 9. bedorven - 10. gebouw in Amsterdam (afk.) - 11. reeks 14. heilig boek - 15. plakmiddel - 16. wilde haver - 17. schrijfgerei - 18. opschudding 21. ordenen - 22. snijwerktuig - 23. handel 26. kussenovertrek - 28. gevaarte - 33. haarkleur - 34. droog (van wijnen) - 36. prik - 37. boom - 38. wolpluisje - 39. schoorsteenkap - 41. vis - 43. kleinood 45. plaats in Engeland - 48. ouderwetse meisjesnaam - 49. deel van een naald - 50. bete - 52. meisjesnaam - 54. gedekte tafel 55. gebogen been - 58. bijwoord - 60. windrichting (afk.). Qplossing kruiswoordpuzzel no. 417 Horizontaal: 1. origine - 6. bestand - 12. ook - 13. sa - 15. ep - 16. nee - 17. rk 19. dadelijk - 23. oe - 24. vader - 25. tap 26. enig - 28. retig - 30. nn - 31. era 33. NOC - 34. kraai - 36. Norma - 38. aorta - 40. dd - 41. eu - 42. io - 43. rk 45. enige - 48. brood - 50. kanon - 52. mee - 54. Ina - 56. zo - 57. emelt - 59. ogen - 60. ork - 62. linde - 63. ca - 65. snurken - 68. te - 69. hak - 71. er - 72. nu - 74. koe - 75. trolley - 76. venster. Verticaal: 1. oordeel - 2. rok - 3. ik - 4. is - 5. nader - 7. eel - 8. spijt - 9. An 10. neo - 11. deernis - 14. md - 18. dag 20. arena - 21. erica - 22. kaart - 24. Vianden - 27. nr - 29. To - 30. na - 32. trein - 34. kroon - 35. aardige - 37. mug 39. oir - 44. ikzucht - ,46. Noors - 47. emmer - 48. belle - 49. wanneer - 51. ao 53. Ee - 55. ne - 58. tinne - 59. ode 61. knel - 64. aar - 66. ure - 67. ka 68. toe - 70. ko - 73. un - 74. kt. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1