NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het wederzijdse wantrouwen Flonvicr heeft DE schoenen Zeeland Magazine? Provinciaal comité Zeeland raonumeistenjaar 1975 N». 3647 Donderdag 13 maart 1975 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 14,— per jaar. Franco per post 22,50 per jaar. Advertenties 25 cent per mm, exfcl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 26 De man knikte enkele malen. „Ja, wij v/eten het beiden, maarHij wees naar het raam. „Gestel, dat je man onverwacht thuiskomt. Hij ziet, dat je er niet bent en gaat hierheen om te vragen, of ik soms weet waar Ina is en hij ziet je hier zitten. Dan kan hij er op zijn beurt van alles van denken." De aangesprokene dacht na. „Daar zit wat in. Maar verdorie, we moeten elkaar toch kunnen vertrouwen?" Hij keek spotlachend naar de vrouw. „Dat zeg jij? Terwijl je zelf van alles denkt ten opzichte van je man? Terwijl je uit eindelijk geen enkel bewijs hebt?" Ina keek met een rimpel in haar gezicht voor zich uit. „Je zult wel gelijk hebben. Maar als je als buren niet eens meer bij elkaar op de koffie kunt komen, kun je beter voortaan ieder je eigen weg gaan. Deze voorstelling is mij te sterk over trokken." „Ja. dat zeg jij nu, maar waarom deed Jannie dat? Met die kledingstukken bedoel ik. Als ik daar over ga nadenken, kom ik tot een nare conclusie. Dat Jannie mis schien wel eens een poging heeft gedaan om Frans Ina schokschouderde. „Wie zal het zeg gen? En als je toch aan het graven bent, spit dan nog een beetje dieper. Dan con stateer ik, dat jullie huwelijk voor het oog van de wereld nog altijd ideaal was, maar in werkelijkheid mankeerde daar de laatste tijd ook wel het een en ander aan, niet?" Bert zette zijn kopje neer. „Dus dat hebben jullie bemerkt?" „Allicht. Uit allerlei kleine voorvalletjes. Was het werkelijk zo, dat ze een afkeer van je kreeg, omdat je in haar ogen te oud bent?" „Welnee. Ina, onzin. De hele clou is: ze wil hier weg. Naar de stad. Ze wil uitgaan, plezier hebben, lol maken, vriendin nen met wie ze kan optrekken. Dat heeft ze ipe de laatste maanden tot in den treure toe voorgehouden. Ze. zegt: ik knies hier weg. Dat is allemaal gemakkelijk gezegd, maar ik wil hier niet zo graag vandaan, Ina. Het bevalt me in deze streek uit stekend. We hebben immers een mooi huis, een schat van een dochter, geen financiële zorgen. Ze kan, tot op zekere hoogte na tuurlijk, krijgen wat haar hart begeert en nog is ze ontevreden. Dat snap ik niet, he? Jij soms?" Nadenkend en knikkend keek Ina haar buurman enige tijd aan. „Misschien weet ik, wat haar in werkelijkheid mankeert, Bert. Het zou waarschijnlijk een oplossing zijn, als Rinske een zusje of broertje kreeg. Heb je daar wel eens over nagedacht?" •De man loosde een diepe zucht en pro beerde een van zijn zwarte sigaren aan te steken. „Ina, in dit opzicht kan ik geen hoogte van haar krijgen. Toen we zouden trouwen, hebben we het probleem kinderen u reeds geabonneerd op ••n twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE door Gré de Boer besproken. Ze zei: ik wil wel met je trou wen, maar geen kinderen. Ik antwoordde: oké. Als jij niet wilt, ga ik daarmee ak koord. Tenslotte heb ik al twee volwassen zonen, nietwaar? Tegenwoordig zijn er im mers voldoende middelen om zwangerschap te voorkomen. Maar toen we een paar jaar getrouwd waren, wilde ze op eens wel een kind. Ik heb eerst nog geprobeerd 't haar uit het hoofd te praten. Ik dacht: het is een bevlieging. Over één of twee weken denkt ze er weer anders over. En als dan zou blijken, dat ze in verwachting was ge raakt, zou ze er wellicht spijt over hebben. Met alle nare, gevolgen van dien. Maar ze hield aan, dusHij spreidde zijn handen. „Binnen drie maanden wist ze, dat er een baby op komst was. Enfin, toen een maal de eerste levenstekenen weerklonken middels luid geschreeuw van de nieuwe wereldburgeres, was ik blij en zij eveneens. Ze was dol en gek met Rinske. Trouwens, ik eveneens, hoor. Zo'n schattige baby doet je wat. Het maakt je weer jonger. Je begint als het ware opnieuw te leven, he? Omdat je iedere dag de groei, het bewust zijn van nieuw leven ervaart. Daarvoor ben je dankbaar en blij. Want het is immers telkens weer een wonder? Zo zag ik het en Jannie eigenlijk evenzo. Maar over een tweede kind heeft ze nooit een woord gerept. Tenminste niet met mij." „En jij wilde het liever bij één platen?" „Allicht, Ina, zo het nu is, vind ik het leuk. Vergeet niet: ik word ouder. We sche len 21 jaar, dat weet je. Dat is bijna een generatie verschil. In deze dagen heb ik diep over ons huwelijk nagedacht. Mijn jongens waarschuwden me indertijd, toen we trouwplannen hadden, Jannie en ik. Flip zei: vader, weet goed, wat je doet. Als je wilt hertrouwen, mij best. Ik zal het zelfs toejuichen, want een man alleen is ook niets. Maar trouw dan met een vrouw van ongeveer dezelfde leeftijd. Jawel, dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Ik kende enkel Jannie. Ze was als een poesje, dat ging spinnen, als je haar' aaide. We hebben het op een avond samen goed uit gepraat, want ik hield haar het grote leef tijdsverschil voor ogen. Maar Jannie zag dit helemaal niet als een bezwaar. Ze antwoordde: ik heb altijd een soort vader binding bezeten. Mannen van mijn leeftijd trokken me nauwelijks. Wel oudere. Zoals jij. En ik houd van je. Zo, zonder meer samenleven wil ik niet. Dat klinkt erg modern, maar in dit opzicht wil ik dan wel voor ouderwets versleten worden. En zo voort. Dat zei ze. Dus gingen we trou wen, want wat doe je, als een knappe, jonge vrouw met je naar het stadhuis wil gaan om een inmiddels ontstane verhouding te legaliseren? Dan ga je en je bent blij. Je vindt zo'n vrouw een geschenk van de hemel. En dat was ze. We hadden het al die jaren fijn met elkaar. Ook weer nadat Rinske geboren was. Maar de laatste tijdZe had van die buien, dan was ze gewoon ongenietbaar, mopperde de hele dag, deed lelijk tegen de kleine meid en nog lelijker tegen mij. Ik kwam tot de con clusie, dat mijn jongens gelijk gingen krij gen; het generatieverschil begon zich te wreken." „Je had met haar over een tweede baby moeten praten. Waarschijnlijk zou dit de oplossing geweest zijn, Bert. Heus, zo zie ik het." „Best mogelijk, dat je gelijk hebt, Ina." Hij trok enige tijd aan zijn sigaar. „Nu ja, we hebben het uitgepraat. In Hurwenen. Evelien een vroegere collega van haar; ze is getrouwd met een stuurman van de Holland—Amerika—lijn, die vaak weken, soms maanden van huis is heeft be middeld. Ze zei: als jullie huwelijk dreigt te stranden, ga dan een poosje uit elkaar. Dat kan helemaal geen kwaad. Doe het met onderling goedvinden. En tot Jannie zei ze: Maar ga nu eerst een poosje terug naar je m^n. Je hebt hem trouw beloofd; die belofte moet je nakomen. Daar heeft Bert recht op. Jannie is er over gaan na denken en beloofde dat ze spoedig een beslissing zou nemen. Evelien liet me uit en zei knipogend: ik stoom naar wel klaar; vandaag of morgen breng ik haar weer thuis met Rinske. Wel, je weet nu, dat ze onderweg waren, toen dat ongeluk ge beurde." Ina kwam overeind. „Nui ja, dat is mis schien een kwestie van een paar dagen. En als ze terug is, snijd dan het chapiter tweede baby eens voorzichtig aan. Wie weet, voelt ze er ook wat voor. Wellicht is dit de oplossing. Zo, bedankt voor de koffie, maar ik moet nu nodig naar huis. Het is een troep bij me binnen Bert greep haar hand en drukte die. „Dank je wel. voor je sportiviteit, Ina. Mij dunkt, in aanmerking nemende hetgeen Jannie heeft uitgehaald, zou je woest op haar moeten zijn." Halverwege de deur bleef ze staan, haar buurman nadenkend aankijkend. „Ben ik eigenlijk ook. En op jou eveneens. Omdat jij niets bemerkte. Nu ja, als het met jullie weer in orde komt. ben ik bereid het te vergeten. Praat er maar niet met Jannie over. Tot ziens! Enne, groet haar, als je soms vandaag naar het ziekenhuis gaat. Van mij en Frans." Haar eigen woning betredend, hoorde ze de telefoon gaan. Haastig liep ze naar de gang en nam de hoorn van de haak, in stilte biddend, dat het Frans zou zijn. Maar het bleek de geagiteerde stem van haar broer Kees, die een jobstijding had. „Waar zit jij de hele morgen? Ik probeer al meer dan een uur je te bereiken. Vader is overleden. Om iets over elven. Kun je komen? Kun je Frans bereiken? We moeten de crematie en zo bepraten." Het bloed week uit Ina's gezicht. Ze wankelde en prevelend antwoordde ze: „Nee, dat kan toch niet? Ik was vanmorgen nog bij hem. Hoe kan dat nu ineens?" „Vader kreeg een tweede aanval. Die was bijna meteen dodelijk, zei de dokter. Na alles, wat we in deze dagen gezien hebben, Ina, ?.eg ik: het is beter zo. Vader zou anders altijd een wrak gebleven zijni Hij was praktisch al helemaal verlamt^ door die eerste aanval." Hoofdstuk 16. Frans neemt een kras besluit. Die dag deed Ina ter Scheure alle mo gelijke pogingen om haar man te bereiken. Ze belde de fabriek, vertelde wat er met haar vader gebeurd was en vroeg of ze wisten, waar haar man kon zijn. Het duurde geruime tijd voor ze enkele suggesties kreeg, want ze moest worden doorverbonden naar een bepaalde afdeling en daar kon men haar ook al geen concrete gegevens ver strekken. „Het is mogelijk, dat meneer Ter Scheure in de Achterhoek zit, maar het kan net zo goed Noord-Holland zijn als Gelderland," was het aanvankelijke ant woord.. Maar ze kreeg ook de namen van een drietal ziekenhuizen, die haar man deze week in ieder geval moest bezoeken en daarmee moest ze het doen. Ze'belde alle drie, maar zonder resultaat. Niemand herinnerde zich de heer Ter Scheure gezien te hebben. Zeker niet ge durende de laatste weken. Zodat ze na een paar uur nog even ver was met haar naspeuring. Zenuwachtig rokend dacht ze na. Hoe vind ik hem? Ze peinsde zich suf, maar kwam niet op een bruikbare gedachte. Tot haar opeens het briefje in de herinnering kwam: het briefje, dat Frans haar op die bewuste avond had gegeven. Waarop ge schreven het adres van die mevrouw in Kerkdriel, bij wie hij de nacht zou hebben doorgebracht. Met een sprong kwam ze overeind. Waar had ze dat agendablaadje gelaten. Vaag herinnerde ze zich, dat ze het in haar woede en ongeloof verfrommeld had. En misschien ergens op de grond ge smeten? Waar? Hier, in de salon? Of boven, in haar slaapkamer? (Wordt vervolgd). Vrijdag 14 maart a.s. zal de tentoon- stelling/schoolprojekt „Onder je voeten van daanen vlak voor je neus" in Goes van start gaan. Zoals reeds gemeld, zal de Commissaris ,-der Koningin in Zeeland, dr. C. Boerden, de officiële opening ver richten. Het programma ziet er als volgt uit: 14.30 15.00 uur: ontvangst van geno digden in museum voor Zuid- en Noord- Beveland. 15.00 uur: opening. 15.45 uur: wandeling via kerk naar stadhuis. 16.00 uur: ontvangst door gemeentebestuur Goes. Het schoolprojekt is één van de belang rijkste aktiviteiten van het Provinciaal co mité Zeeland monumentenjaar 1975. Op allerlei manieren zullen leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klassen Van de basisscholen en van de eerste twee klassen van het voortgezet onderwijs kunnen ken nismaken met monumenten en monumenten zorg. Het schoolprojekt zal gelijktijdig met de tentoonstelling gaan rouleren door de provincie. Per regio, gemeente of wijk, waar de tentoonstelling te zien is, zullen 15 z.g. projektkollekties beschikbaar zijn. Zo'n kol- lektie bestaat uit 200 speciaal vervaardigde leerlingenboekjes, informatieve lectuur (in 5-voud), een dia-serie, een fotoserie, lijsten met belangrijke Zeeuwse monumenten, ope ningstijden ervan en mogelijkheden voor rondleidingen, folders en adressenmateriaal voor nadere informaties. Landelijk gezien is Zeeland de enige pro vincie, die op deze wijze het onderwijs bij het monumentenjaar betrekt. Het school projekt is uitgewerkt door een spéciale werkgroep met vertegenwoordigers van het Regionaal pedagogisch centrum Zeeland, pedagogische academies, basisscholen, voort gezette opleidingen, bibliotheken en de Fe deratie van Zeeuwse musea en oudheid kamers. De opzet is zodanig, dat het pro- jekt ook in andere provincies toepasbaar is. Tot het projekt behoort een „kennis making" door middel van bezoeken aan monumenten, studie van literatuur, inter-' views met deskundigen, het bekijken van dia's, etc. Daarna volgt een taakstelling: de leerling of groep leerlingen kiest een nauw omschreven opdracht, die in onge veer twee weken moet zijn afgerond. Het verwerken van deze opdracht gebeurt op het niveau van de leerlingen. Zo zullen de kinderen uit de vierde klassen zich vooral beperken tot monumenten uit eigen omgeving, terwijl de oudere leerlingen aan dacht zullen schenken aan monumenten en monumentenzorg in breder verband. Uit een „verslaggeving" zal blijken hoe de leerlingen de gegevens hebben verwerkt. Dit verslag kan zijn in de vorm van een schoolkrant, maquette, dramatiek, opstel, muziek, werkstuk, 'mondelinge les, etc. Provinciale Staten hebben voor het schoolprojekt 25.000,— beschikbaar ge steld. De tentoonstelling zou eerst uitsluitend de archeologie als onderwerp hebben. Het initiatief is uitgegaan van de Federatie van Zeeuwse musea en oudheidkamers. In de tentoonstelling is nu ruimte gegeven voor aspecten van monumentenbehoud. De „koppeling" tentoonstelling - schoolprojekt is niet noodzakelijk: iedereen kan de ten toonstelling gratis gaan bekijken. Van 14 maart tot 19 april staat de tentoonstelling in het Goese museum. Daar na gaat zij waarschijnlijk naar Middelburg. Vast staat, dat de expositie "in mei op drie plaatsen in Vlissingen te zien zal zijn, n.l. in het stadhuis, in „Open hof" in Paauwenburg en in „Middenhof" in Souburg. Gedurende een week vóór en een week tijdens de zomervakantie staat de ten toonstelling in Aardenburg. Er wordt over legd over demogelijkheid om tijdens het grootste deel 'van de zomervakantie de ex positie op te stellen in de Schotse huizen in Veere. Kruiswoordpuzzel no. 417 Horizontaal: 1. oorsprong - 6. wapenstil stand - 12. alsmede - 13. N.V. (Fr.) - 15. in persoon (afk.) - 16. ontkenning - 17. godsdienst (afk.) - 19. meteen - 23. dubbel klank - 24. familielid - 25. kraan - 26. uniek - 28. vol scheuren - 30. de onbekende (afk.) - 31. tijdperk - 33'. Nederl. Olymp. Comité (afk.) - 34. vogel - 36. opera - 38. hoofdslagader - 40. de dato (afk.) - 41. europium (afk.) - 42. in opdracht (afk.) 43. godsdienst (afk.) - 45. unieke - 48. voedsel - 50. vuurmond - 52. bijwoord 54. meisjesnaam - 56. op deze wijze - 57. larve v. d. langpootmug - 59. kijken - 60. zwaardwalvis - 62. boom - 63. ongeveer (afk.) - 65. een snurkend geluid maken 68. voorzetècl - 69. deel van een schoen 71. bijwoord - 72. bijwoord - 74. herkauwer 75. stroomafnemer met rolgeleiding - 76. Verticaal: 1. vonnis - 2. kledingstuk - 3. pers. voornaamwoord - 4. bestaat - 5. dich terbij - 7. drank - 8. berouw - 9. meisjes naam - 10. nieuw (in samenstelling) - 11. medelijden - 14. met dank (afk.) - 18. deel van een etmaal - 20. strijdperk - 21. heidebloempje - 22. toegangsbewijs - 24. plaats -in Luxemburg - 27. nummer (afk.) 29. meisjesnaam - 30. voorzetsel - 32. vervoermiddel - 34. hoofdtooi - 35. vrien delijke - 37. insekt - 39. nakomelingschap 44. egoïsme - 46. uit Noorwegen afkomstig 47. draagvat - 48. schone (fr.); beminde (fr.) 49. op welke tijd - 51. anno (afk.) - 53. water in Friesland - 55. deel van een Franse ontkenning - 58. deel van een kastcelmuur 59. lyrisch gedicht - 61. benauwdheid - 64. bloeiwijze - 66. deel van een etmaal - 67. vogel - 68. gesloten - 70. jongensnaam 73. fr. lidwoord - 74. karaat (afk.). QpioJtsieg kruiswoordpuzzel au. 416 Horizontaal: 1. graat - 4. ami - 7. medan 10. betrokken - 13. stel - 14. Aida - 16. roi 18. sta - 20. svp - 22. eva - 23. tweetal 25. eca - 26. em - 27. rue '- 28. rr - 29. gr 30. drs - 32. zin - 34. lo - 36. agnaten 37. bedelen - 38. te - 39. mat - 41. sip 42. is - 43. VS - 45. Ina - 47. sd - 48. del 49. redding - 50. mee - 52. Ino - 53. oer 54. eng - 55. kelk - 59. noot - 62. par tituur - 65. metet - 66. ANP - 67. dadel. Verticaal: 1. genre - 2. abt - 3. tee - 4. ar 5. monteur - 6. ik - 7. mei - 8. end - 9. rfappa - 11. tl - 12. ka - 13. Siam - 15. aser - 17. overgeven - 18. SER - 19. Ate 21. verleiden - 23. tartaar - 24. leiding 29. gat - 30. dam - 31. set - 32. zes - 33. nep - 35. ons - 40. onderin - 44. slok 45. ido - 46. air - 47. smet - 48. Didam 51. egaal - 56. Epe - 57. lat - 58. kr 59. nu - 60. oud - 61. ora - 63. ta - 64. tp. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1