NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene Zeeland Magazine? Ne. 3646 Donderdag 6 maart 1975 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij*Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 14,— per jaar. Franco per post 22,50 per jaar. Advertenties 25 cent per mm, excl. BTW. Voor fonten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Vervolg van raad. d.d. 20 febr. 1975. Na de mededelingen van de voorzitter wordt overgegaan tot behandeling van dé agenda, waar als eerste besloten wordt ad hesie te betuigen aan een motie van de raad van Gendt, die inhoudt, dat het rijk in de eerste plaats geroepen is de aan de schoolpedagogische diensten verbonden kos ten te betalen. Het voormalige ketelhuisje aan de W. Alexanderstraat te Kortgene wordt voor 12,50 per maand verhuurd aan de heer J. Versluis. Gesteund wordt ook een motie van de gemeente Leek, die inhoudt dat er ten aanzien van de onderwijsuitkeringen lager onderwijs onbillijkheden bestaan en dat die ongedaan dienen te worden gemaakt. Hierna wordt een aanloopkrediet van 10.000,— beschikbaar gesteld voor het maken van verdere plannen, tekeningen e.d. voor ombouw van „De Stadswijnkelder". De voorzitter zegt te willen proberen een Stichting in het leven te roepen, met iedere vereniging in het dorp lid daarvan, en met hen eerst rond de tafel te gaan zitten om hun wensen te vernemen, voordat men met de architect gaat praten. Bom zegt daar geheel achter te staan en ook Breure sluit zich daarbij aan, er voorts op aandringend daarmee niet te lang te wachten en vraagt bovendien naar de mogelijkheid van het verkrijgen van subsidie op deze bouw. L. van der Weele vraagt of het mogelijk is de nog bestaande toilettenbatterij 'in het nieuwe plan op te nemen en Bom zegt tenslotte: laat de raad ook meedenken. Om de bouw van een nieuwe kleuterschool voor te bereiden wordt een bedrag van 10.000,— gevoteerd. Deze voorbereidingen bestaan uit het aantrekken van een archi tect, eventueel aankoop van grond, e.d. L. v, d. Weele zegt hierop: de N. H. Kerk heeft toch zelf voordien een plan laten maken? Hoe staat het met die gemaakte kosten? Kan een gedeelte van dat bedrag worden verdiend als diezelfde architect de opdracht krijgt? Waarop de voorzitter zegt dit er niet aan te willen ophangen. Bom onderschrijft het niet in de steek laten van de N. H. Kerk, maar het is toch ook niet de bedoeling een bedrag te moe ten voteren voor de N. H. Kerk, waardoor tweemaal architectkosten worden betaald. De voorzitter beantwoordt dit ontkennend en zegt hierop nog: er ontbreekt admini stratief wel wat in de kerk. Er staat te dien aanzien niets zwart op wit. Bom: moeten wij ze daarvoor straffen? Voorzitter: neen. Bom: Juist. Wethouder Welleman zegt dat men goed zal onderzoeken of er iets zwart op wit staat, waarop L. v. d. Weele aan wethouder Markusse vraagt of die opdracht gegeven is en of er een rekening daarvoor is inge komen, wat door wethouder Markusse be vestigend wordt beantwoord. 'Breure geeft b. en w. de raad met de betreffende architect te praten, 't Is straffen of tegemoet komen. Voorzitter: 't Wordt een heel ingewik kelde zaak, maar zal de raad schriftelijk op de hoogte houden. Vervolgens wordt een krediet van ƒ450.000,— beschikbaar gesteld voor uit breiding van het kampeerterrein „De Paar dekreek". Voor dit uitbreidingswerk is sub- Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE sidie gevraagd in het kader van het extra werkgelegenheidsprogramma, hetgeen een gunstig advies heeft meegekregen. Er mag od een subsidie van 225.000,— gerekend worden. Mevr. Van Oeveren vraagt: is er rekening mee gehouden dat de laantjes in het aan grenzende bos uitweg krijgen langs de camping en er niet op doodlopen? Wet houder Welleman zegt daarmee rekening te willen houden. Breure: waar komt de kampwinkel als die komt? Voorzitter: op het begin van het terrein. Wethouder Welleman zegt hierop: We gaan dit jaar proberen toch een vast ver kooppunt te krijgen. We-zijn het beu dat er er niets te krijgen is. Bom: Wij hebben nu een agendapunt waar wij moeten beslissen over een half miljoen. Wij hebben ook een financiële commissie, die hiervoor toch wel ingescha keld had kunnen worden. Bent u bereid daar in het vervolg rekening mee te hou den? En als we dit bedrag voteren, wordt dit toch verminderd met de subsidie? Voorzitter: De oude uitbreidingsbegroting is onder uw voorzitterschap in de financiële commissie behandeld en daar er hoege naamd niets aan is veranderd, vonden wij het niet noodzakelijk dit nog eens door die commissie te laten lopen. Breure wil met de werkzaamheden liever niet beginnen voordat de subsidie werkelijk is toegekend. -Koole vraagt: is nu met deze laatste uit breiding het object rendabel? De voorzitter zegt hierop: ja. De Smit: als de camping verlies lijdt, dan moet toch niet bijgepast worden uit de gewone dienst, waardoor andere voor zieningen gevaar lopen? Voorzitter: neen. De Smit: En is er voor Colijnsplaat dan ook nog geld? Ja, zegt de voorzitter en er zijn al berekingen gemaakt voor zonder subsidie. Klaassen wil geacht worden tegen dit voorstel te hebben gestemd. Breure: dat de gemeente zoiets opzet is oké. maar dan wel t.z.t. overdoen aan een particulier. Hierna komt de subsidie-aanvrage van 2000,van de Streek VW Noord-Beveland in behandeling, die in de vorige raad we gens onvoldoende documentatie niet kon worden behandeld. Koole zegt verheugd te zijn over de nu uitgebreide informatie. De WV is nuttig naar twee kanten. Het maken van reclame hier en elders is subsidie waard, doch het klanten trekken naar de middenstand wil hij niet subsidiëren. De contributie van de leden ten opzichte van andere VVV's is laag. Om druk op de leden uit te oefenen stelt hij voor een basis-subsidie te geven van 1000,—, plus 10% over de contributie van het afgelopen boekjaar. Sport- en mu ziekverenigingen worden ook zo gesubsi dieerd. Breure heeft er aanvankelijk moeilijk mee gezeten: ze doen ook op zondag werk. Maar de VVV is onmisbaar geworden op Noord- Beveland, zodoende is hij niet tegen de gevraagde tweeduizend gulden. Voor volgend jaar kiest hij ook ter stimulering voor het systeem van Koole. Mevr. Van Oeveren heeft Het er niet moeilijk mee en is vóór. L. v. d. Weele is er ook van overtuigd dat de WV onmisbaar is en vindt ƒ2000,— wel op z'n plaats. Laten de leden de contributie drastisch op voeren, dan kan het volgend jaar nader bekeken worden. Ook De Smit is het eens met de subsidie van 2000,—. Bom vindt het wel een hoog bedrag, maar als je van andere gemeenten de WV- subsidies in de kranten ziet vermeld, is dit maar een tam bedrag. Toch is hij ook geporteerd voor de idee van Koole, waar door bestuur en leden geactiveerd worden. Voor de werkzaamheden in 1975 staat hij achter die ƒ2000,—. Dan kan men voor later het systeem-Koole bekijken. Hij wil ook nu in deze vergadering een vertegen woordiger in het VW-bestuur benoemd zien en stelt voor iemand uit het college van b. en w. daarvoor aan te wijzen, die altijd wat beter en sneller geïnformeerd zijn. Breure zegt: de voorzitter zit er al in. Bij andere verenigingen wordt dan iemand uit de raad benoemd. Zo wil hij het ook hier. De Smit wil helemaal geen vertegen woordiger. Waarom ook? 't Zijn toch vol waardige mensen. Klaassen en L. v. d. Weele denken er ook zo over. Doet men toch ook niet in de muziekvereniging, enz.? Op voorstel van de voorzitter wordt er eerst gestemd over het al of niet vertegen woordigen. Alleen De Smit, Klaassen en Van der Weele stemmen tegen, zodat tot vertegenwoordiging wordt besloten. Al bij de eerste vrije stemming verzamelt Welleman 7 stemmen op zich, Koole krijgt 1 stem en zo ook Van der Weele. Twee stemmen zijn blanco. Hierna wordt een bedrag van 2565,— beschikbaar gesteld voor aankoop leermid delen door de openbare basisschool Kort gene en voor de openbare basisschool te Colijnsplaat is het een bedrag van 2921,67. De uurvergoeding voor de gymnastiek lokalen in de gemeente wordt vastgesteld od 0,75 per uur en voor het doen van kleine, lopende uitgaven ten behoeve van „De Paardekreek" wordt een bedrag van ƒ5.000,— beschikbaar gesteld. Alleen Breure en Klaassen waren hier tegen. Verhuur en toewijzing van standplaatsen op „De Paardekreek" moet feitelijk als puntje bij paaltje komt door de raad geschieden. Om praktische redenen is dit tot nu toe altijd door of namens het college gebeurd. Het Verificatieburcau stelt voor dat verhuur van passantenplaatsen door de beheerder worden behandeld en de vaste (jaar)plaatsen door het college. Bom zegt dat de praktijk ons voor een voldongen feit plaatst en De Smit heeft er helemaal geen behoefte aan. Breure wenst geacht te worden te hebben tegengestemd. Hierna wordt een voorbereidingsbesluit genomen voor een later, bestemmingsplan dat aansluit op de doorbraak van het oude uitbreidingsplan naar de Ringweg, omdat het z.g. „Wittekeeten-plan" voor de ge meente in ongunstige zin is verlopen. Een ander voorbereidingsbesluit, n.l. „Bedrijfsterrein Torendijk" wordt ingetrok ken, omdat geen overeenstemming kon wor den bereikt met de Provinciale Planologische Commissie. Aan de openbare kleuterschool worden benoemd mevr. E. M. Hamelink - Hoek van Dijke tot hoofdleidster in vaste dienst en mej. A. C. Hage tot leidster in vaste dienst, beiden met ingang van 1 januari 1975. Hierna wordt vastgesteld een lozingsver ordening en een wijziging van de begroting 1975. De subsidienota die hierna behandeld zou worden, wordt op voorstel van Koole (wegens te late ontvangst) tot de volgende vergadering uitgesteld. Tot slot van de agenda wordt een wijzi ging aangebracht in de model bouwveror dening en wordt een bedrag van 15.500,— gevoteerd voor de aanschaf van een rijbare motorspuit met toebehoren. In de hierna volgende rondvraag infor meert Bom of het in de bedoeling ligt de kosten van de genoten maaltijd van 6 febr. j.l. te verrekenen met nog te ont vangen presentiegelden, wat, volgens de voorzitter, niet in de bedoeling ligt. De eerste vraag van De Smit is: Hoe ver is men gevorderd met het sanitair ten behoeve van de zeilsportbeoefenaars (vis- sejshaven) Colijnsplaat? De vereniging, al dus de voorzitter, is volop bezig te onder zoeken wat men daar wil hebben en zal dan met de gemeente worden besproken. De tweede vraag van De Smit: Is het mogelijk de in ons bezit zijnde molen (Bak) met enkele schijnwerpers in het seizoen te doen verlichten? De voorzitter wil de kosten daarvan wel eens onderzoeken. Laatste vraag De Smit: Kunnen de resul taten van het kampeerterrein niet door een andere instelling worden uitgewerkt, dan door de ambtenaren ter secretarie, waardoor tijdige gegevens bekend worden. De secretaris zegt hierop dat dit momen teel door het Verificatiebureau wordt on derzocht. Het lid Klaassen had de volgende vraag: In de vergadering van de raad van 19 dec. 1974, heb ik om een aansluitend trot toir in de Noordlangeweg langs de begraaf plaats tot aan het trottoir van de provincie gevraagd. y Ik kreeg als antwoord van wethouder Markusse dat de financiën van de gemeente nog niet toe laten tot verbetering over te gaan. Is het niet heel merkwaardig, dat na twee maanden de financiële toestand van de gemeentekas het wel toelaat een bedrag van 450.000,— te voteren voor uitbreiding van het kampeerterrein, specifiek ten be hoeve van ae recreant? Ik heb hieruit zoveel moed verzameld om opnieuw te vragen voor de eigen in woners: Leg voorlopig een stukje trottoir aan, langs de begraafplaats. Dit is wel het meest urgente. Is dit mogelijk? De voorzitter zegt dat deze parallel niet opgaat. Het eerste is een investering, waar je op terug krijgt en het tweede niet. Het college zal zich over deze* zaak buigen en met voorstellen komen. Breure ondersteunt het verzoek van Klaassen en zegt: je krijgt daar bij de begraafplaats altijd modder aan je kleren. Koole dankt voor de ontvangen attenties tijdens zijn ziekte en zegt verder dat op 16 okt. 1974 hem toegezegd is de energie nota en Kalkarproject. Maar hij heeft nog niets ontvangen. Het wordt hem nogmaals beloofd. Ook vraagt Koole nog naar een bouw vergunning waaraan een septictank ge koppeld zou zijn. Hij wordt tot tevredenheid ingelicht. Tot slot vraagt Breure of b. en w. ook niet van mening is. dat een agenda met 26 punten te lang is. Wanneer een agenda korter is, is hij met je volle verstand te verwerken. Voorz: Wij onderschatten u niet. FEROMONEN Reeds lang is bekend dat de geslachten elkaar aantrekken door uitscheiding van sexuele stoffen, feromonen genaamd. Be kend zijn de sexstoffen van insekten. Men buit dit nu uit door deze kunstmatig te bereiden en de mannelijke exemplaren hiermee in de val te lokken en te vernie tigen. Sinds kort weet men ook met zeker heid dat rhesus- en andere apen feromonèn produceren om elkaar sexueel te lokken. Zonder zulke sexextrakten geen sexge- meenschap en dus ook geen voortplanting. Dr. Kerverne van de universiteit van Cam bridge is nu bezig dit biologische verschijn sel in zijn laboratorium nader te bestuderen. Misschien valt er straks wel het e.e.a. voor de mens te distilleren. Hiervan weet men dat de aantrekking via de neus (geur) bijzonder gering is. Maar bij sommige men selijke samenlevingen in de Pacific waar vrij geslachtsverkeer normaal is, spelen de lichaamsgeuren een belangrijke erotische rol (wij onderdrukken die juist met allerlei odeurtjes), vooral die geproduceerd door de geslachtsorganen.'' Uit zijn studie is duidelijk geworden dat de kommunikatie via het reukorgaan be langrijker is dan voorheen gedacht, ook voor het geval van mens- en rhesusaap, die beiden toch slechtruikend zijn. BLAUWBORSTJES Bij in het dierkundige laboratorium groot gebrachte jonge blauwborstjes (een zang vogel) hebben biologen van de universiteit van Massachusetts de vervaardiging en het gebruik van werktuigen waargenomen. Uit toevallig beschikbaar krantenpapier ritsten de vogels papiersnippers er uit, die ze dan zodanig vervormden dat ze met deze „pa pieren werktuigen" het voer naar zich toe konden halen, dat buiten het bereik van hun snavel voor hun kooi lag. Ook namen ze waar hoe een blauwborstje een strookje papier in zijn waterbak dom pelde om dan het op deze manier bevoch tigde stuk papier als een spons te ge bruiken voor het opdweilen van fijn ver deelde voedselrestjes op de bodem van de kooi. Ook andere voorwerpen als strohal men, veren, stukjes plastic en clips kunnen de blauwborstjes als werktuig dienen. Het ontstaan van dit opvallende en ver bijsterende gebruik van werktuigen bij vele blauwborstjes in het laboratorium kan men zich als volgt voorstellen: al spelenderwijs gelukt het een blauwborstje op een gegeven ogenblik bij zijn onderzoekende aktiviteiten en wel na ettelijke keren geprobeerd en gefaald te hebben iets te bereiken dat voor hem funktioneel lijkt, waarna toepassing volgt. Zijn soortgenoten die dit zien pro beren het ook en zo kan een nieuw ge bruik zijn intrede doen. KruiswoordpnxzeJ na. 416 Horizontaal: 1. visbeen - 4. vriend (Fr.) 7. plaats in Indonesië - 10. met wolken bedekt - 13. paar - 14. opera - 16. koning (Fr.) - 18. bevel - 20. alstublieft (afk. Fr.) 22. schortje - 23. duo - 25. een en ander (afk.) - 26. titel (afk.) - 27. straat (Fr.) 28. regerings-reglemént (afk.) - 29. gewicht (afk.) - 30. titel (afk.) - 32. lust - 34. soort onderwijs (afk.) - 36. naaste bloedverwanten van vaders zijde - 37. schooieren - 38. voorzetsel - 39. vloerbedekking - 41. be teuterd - 42. bestaat - 43. deel van Amerika (afk.) - 45. meisjesnaam - 47. sociaal democraat (afk.) - 48. vallei - 49. uitkomst 50. bijwoord - 52. dochter van Cadmus 53. ijzerhoudende aarde - 54. nauw - 55. deel van een bloem - 59. vrucht - 62. volledige notering van een compositie v. koor of orkest - 65. soort compositie - 66. persbureau (afk.) - 67. zuidvrucht. Verticaal: 1. soort - 2. kloostervoogd - 3. thee (Duits) - 4. slede - 5. beroep - 6. pers. voornaamwoord - 7. maand - 8. slot (Eng.) - 9. soort leer - 11. ten laatste (afk.) 12. vogel - 13. deel van Azië - 15. zoon van Jacob - 17. braken - 18. Sociaal Econ. Raad (afk.) - 19. godin - 21. in verleiding brengen - 23. vleesgerecht - 24. samenstel van buizen of draden - 29. opening - 30. waterkering - 31. sportterm - 32. telwoord 33. bedrog - 35. gewicht - 40. in het onderste gedeelte - 44. teug - 45. nieuwe wereldtaal 46. houding - 47. vlek - 48. plaats in Gel derland - 51. effen -'56. plaats in Gelderland 57. smal stuk hout - 58. vreemde munt (afk.) - 59. bijwoord - 60. bejaard - 61. bid (lat.) - 63. zoals de akten getuigen (lat. afk.) - 64. ter plaatse (afk.). Q&iozsmg krulswoordpttaxeJ no. 415 Horizontaal: 1. bever - 6. staal - 10. wal 11. diamant - 14. lot - 16. Oran - 17. kl 18. ai - 19. koor - 20. Astarte - 23. gs 25. sl - 26. and - 27. is - 29. zo - 30. ambt 32. ja - 33. in -134. puin - 36. ader - 38. rug - 40. mier - 41. sr - 42. kam - 43. man 44. km - 45. Aden - 47. deb - 49. kano 51. egel - 52. Po - 53. as - 54. atol - 56. ld 57. sa - 59. fan - 61. rp - 62. nu - 64. saffier - 68. voet - 70. Ie - 71. ek - 72. eire - 74. een - 75. portret - 78. lot - 79. islam - 80. rabat. Verticaal: 1. bar - 2. clan - 3. ed - 4. riks 5. tm - 6. snit - 7. tt - 8. aloë - 9. Loo 10. Wolga - 12. altaar - 13. aardig - 15. troon - 20. al - 21. An - 22. ei - 24. smaragd 25. stekels - 28. spinaap - 29. zirkoon 31. bd - 35. ue - 37. Ran - 39. une - 40. mak - 46. de - 47. doffer - 48. banier - 50. nt - 51. eleve - 55. lunet - 58. as - 60. af 61. rr - 63. pens - 65. alom - 66. eker 67. lila - 69. oei - 73. rot - 75. pa - 76. tij - 77. ta. GAN2EP00RTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1