NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene PloBvier heeft DE sehoenen Zeeland Magazine? No, 3645 Donderdag 27 februari 1975 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 14,— per jaar. Franco per post 22,50 per jaar. Advertenties 25 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Vismijn. Een tragedie in optima forma, zoals u de financiële situatie rondom de vismijn aanduidt, zou ik het niet willen noemen. En ik heb goede hoop dat het dit niet zal worden. De onderhandelingen met Rijkswaterstaat welke reeds enkele jaren geleden zijn aan gespannen hebben wat stroef gelopen. Deze moeizame gang van zaken vond zijn oorzaak in het feit dat geen enkele over eenkomst tussen Rijkswaterstaat en/of vis sers en/of gemeente voor wat de exploitatie van de vismijn betreft, zwart op wit staat. Slechts 2 zaken heb ik in de notulen van uw vergaderingen kunnen vinden: a. een mededeling van de voorzitter dat de vismijn door de gemeente in exploitatie was genomen (de vissersvereniging had voor de aangeboden gelegenheid bedankt). b. het vaststellen van een exploitatie verordening (hetgeen dus een interne aan gelegenheid was). Het zal u, mevrouw, mijne heren, zonder meer duidelijk zijn dat het onderhandelen, zuiver op morele gronden en motieven, geen vlot verloop kan hebben. Niettemin hebben wij uit studies, be schouwingen en hearing-rapporten uit de jaren waarin naar een vervanging van vis sershaven met vismijn van Veere gezocht moest worden, overtuigend materiaal kun nen aandragen. Naar onze mening dient gestreefd te worden naar: a. vergoeding van het nadelige verschil dat de vismijn in de loop der jaren heeft opgelopen. b. rente-vergoeding voor de rode bedragen uiteraard met verrekening van renteop brengst van positieve saldi. c. vergoeding van de na sluiting van de vismijn (Rijkswaterstaat noemt in alle zo juist genoemde rapporten, beschouwingen en verslagen: 1976) van nog verschuldigde bedragen aan wachtgelden, enz. De eerste besprekingen over deze punten hebben reeds plaatsgehad. Wij hebben goede hoop dat R.W.S. Den Haag een en ander zal inlossen. Wanneer we rekening houden met een sluitingsdatum van 1 januari 1976 (dit uiter aard door R.W.S. te bepalen; voortzetting van het bedrijf ook na deze datum zou voor eigen rekening komen) beloopt het totale tekort: a. tot die datum plm. 290.000,—. b. daarna, voor het geval geen vervangend werk aan her personeel aangeboden kan worden, dus maximaal 315.000,—, bere kend op huidige basis. Algemeen wordt de in uitzicht gestelde sluiting van de mijn betreurd, zowel door het mijnpersoneel als door de vissers. Men is er evenwel van overtuigd dat geen alter natief aanwezig is. Een poging een en ander nog te over leggen met ZEVIBEL en de vissersvereniging is voorlopig nog op niets uitgelopen in verband met het overlijden van de secretaris van Zevibel en opname in het ziekenhuis van voorzitter Lockefeer. Dit werd me mee gedeeld door de voorzitter van dé vissers vereniging DEL die om enig uitstel heeft gevraagd nu hij ook voor Zevibel-belangen tijd beschikbaar dient te stellen. Zodra mo gelijk zal de samenspraak bevorderd wor den. Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE Wij zeggen u toe, u volledig op de hoogte te zullen houden van de gang van zaken. Nogmaals een tragedie behoeft het mijns inziens niet te worden. Wanneer wij in onze begeleidingsbrief een wat somber geluid laten horen ten aanzien van de recreatieve ontwikkeling in onze gemeente, dan meen ik dat dit niet gezien moet worden als een geluid wat alleen voor Kortgene moet gelden. Het is een algemeen beeld, in grote lijnen veroor zaakt door de energie-crisis. Naast het, ik dacht nog steeds wel aan wezige, schrikeffect kunnen we constateren dat de energie weer wel voorradig is, maar alleen tegen een hoge prijs. Het gerommel rondom de al of niet aanwezige bereidheid aan Nederland olie te leveren, gekoppeld aan het onbehaaglijke gevoel nog steeds van deze energiebron afhankelijk te zijn, kunnen naar mijn mening toch als evenveel oorzaken genoemd worden voor de heden ten dage getoonde wat aarzelende houding van de recreant. Het zal overigens naar onze overtuiging een tijdelijke zaak zijn, van voorbijgaande aard. Ten aanzien van de ontwikkelingen rond liet dorp Kortgene zouden we het volgende kunnen zeggen: a. uitbreiding Paardekreek is verzekerd, b. Aqua Village, het plan is gereed. P.P.D. heeft nog enkele bezwaren t.a.v. de vrij blijvende oeverstrook. Een onderhoud met de ontwikkelaar de heer Becht is nodig en in voorbereiding; mogelijk heeft dit een opnieuw beoordelen in de commissie R.O.R. tot gevolg. c. plan Kasbergen (driehoek naast Del- tona) is in definitieve vorm ontvangen. Zal in de eerstvolgende vergadering van de commissie R.O.R. aan de orde worden gesteld. d. de nog open ruimte op Deltona maakt voorlopig nog geen kans opgevuld te wor den. De plannen daartoe hebben alleen het stadium „schetsontwerp" bereikt, daarna niets meer vernomen. e. Bagon ten oosten van A.B.G.N. De plannen tot verwezenlijking hiervan zijn in een gevorderd stadium. De ontwikkelaars hebben evenwel laten weten i.v.m. de al gemene recessie even pas op de plaats te maken. Wel uitstel, maar beslist geen afstel. f. de bouw van zomerwoningen door A.B.G.N. loopt ook al weer door dezelfde bekende verschijnselen niet zo vlot als waar op was gehoopt. De bouw van het 2e 30-tal woningen is iets opgeschort i.v.m. de lang zamer verlopende verkoop van het eerste 30-tal. Hieruit moge u, mevrouw, mijne heren, blijken dajt men over het algemeen wat voorzichtiger te werk gaat, doch geenszins de moed heeft laten zakken. Andere argu menten, wanneer we het dure geld ook als onderdeel van de recessie beschouwen, zijn er naar ons oordeel niet. Wij blijven Bagon nog steeds als een mooie afronding van de huidige recreatieve ontwikkelingen rond Kortgene zien. Colijnsplaat vertoont een ander beeld. Het is naar onze mening overduidelijk, dat alle recreatieve ontwikkelingen in en rond dit dorp verband zullen moeten houden met de watersport. Ideaal gelegen, wanneer eventuele dijkverzwaring tenminste geen roet in het eten gooit, gaat het een goede toekomst tegemoet. Nu nog steeds niet vaststaat op welke wijze de Oosterschelde zal worden afgesloten, wordt het geduld waaraan bijna een einde was gekomen, an dermaal op de proef gesteld. Dit is voor de ontwikkeling van Colijnsplaat naast het te lang blijven voortbestaan van le vensgevaar bijzonder jammer. Vooral, mevrouw, mijne heren u zult het al op gemerkt hebben, vooral waar wij geen alter natieven zien. Kats heeft nog steeds de plannen Zuyd- weg en Schippers. Voor beide objecten blijft het voorzover wij kunnen overzien bij belangstelling. De gegadigden dienen zich wel aan maar tot uitgewerkte plannen komt het niet. Ook hier zal de afsluiting van de Oosterschelde waarschijnlijk een rol en mogelijk wel een beslissende rol spelen. Per slot van rekening heeft ieder verblijfs- object als het ware een achterlandwaar activiteiten mogelijk zijn nodig. Uitsluitend passief recreëren is voor ook. maar iets langere tijd een weinig voorkomend artikel. Geduld is dus ook hier het wachtwoord. Hoewel het beleggen van raadsvergaderin gen een van de weinige zaken zijn welke de Gemeentewet duidelijk heeft vastgelegd, heb ik er geen enkel bezwaar tegen hierom trent te overleggen. Of daartoe een afvaar diging van 2 raadsleden nodig is, daar zet ik nog een vraagteken achter. Immers deze beide heren zijn niet en kunnen niet op de hoogte zijn van de stand der aan de be handeling in de raad voorafgaande zaken. Ik zeg u niettemin toe deze aangelegen heid in het college te zullen behandelen. Een vereffening inzake overdracht van zuiveringsinstallaties aan het waterschap, heeft nog niet plaats gehad. Streefdatum is in onderling overleg bepaald op 1 april 1975. Sedert 1 januari j.l. werkt de zuivering Kortgene normaal door, doch op kosten van het waterschap. Intussen wordt er op ambtenarenniveau intergemeen telijk overleg gepleegd over een aantal zaken als daar zijn toe te rekenen, rentepercen tage en personeel. Het is duidelijk dat dit overleg overigens niet kan leiden tot bin dende afspraken. Uiteindelijk, behoort dat tot de competentie van uw raad. Nu het besluit tot overname van de kleuterschool is goedgekeurd (d.d. 13-1-75) kan aan deze zaak verder aandacht besteed worden: a. bedrag van de huur der lokaliteiten tot op het moment van ingebruikname der nieuwe school. b. voor het geval aankoop mogelijk zal zijn dit realiseren (opdracht tot taxatie is onzerzijds gegeven aan onze technische dienst, terwijl de kerkvoogdij eveneens een taxateur heeft aangewezen). Het ter zake te ontvangen taxatie-rapport zal basis zijn voor verdere stappen. c. in overleg met inspecteur situatie dui delijk bepalen een en ander met het oog op mogelijke integratie met het basison derwijs (kan op korte termijn). d. als dan blijkt of grondaankoop (ge deelten van de tuinen) nodig is. Mogelijk heden onderzoeken en u voorstellen ter zake doen. Kan eveneens op korte termijn. e. aanstellen in gemeentedienst per 1 januari 1975 van het huidige personeel. f. ten einde deze punten mogelijk te ma ken zal u in de eerstvolgende vergadering óm een aanloop-krediet gevraagd worden. De mogelijkheden voor de woningbouw 1975 kunnen op eerder afgesproken niveau voortgang vinden. Toewijzing van 8. a 10 woningwetwoningen, te bouwen op Kats, is verzekerd. Üf dit in bouwstroom-verband mogelijk zal zijn, is nog niet bekend. Het totale aantal yoor platteland Walcheren en Noord-Beveland is misschien wat klein (40). Onderzocht wordt of bouw van premie woningen door dezelfde bouwondernemer ook voor de bouwstroom 1975 een oplos sing zal kunnen zijn. Voorlopig is een aantal van 15 premiewoningen toegezegd. In de loop van 1975 zal dit mogelijk nog opgetrokken kunnen worden. De sanering en rehabilitatie van de oude kommen Colijnsplaat en Kats blijft een noodzakelijke aangelegenheid, willen we de leefbaarheid in die kommen kunnen be houden. Op dit moment ontbreken ons de nodige waarborgen tegen het doorstro men van overheidsgelden (in de vorm van subsidies) naar de tweede-woningen, waar door een aanpak in groter verband onmo gelijk blijft. Daar waar incidentele verbe tering mogelijk blijkt te zijn, zullen we dit graag stimuleren. Wij willen op dit punt graag een begin maken door het complex van 29 woning wetwoningen (uit 1948) met overheidssteun te verbeteren. Mogelijk wil wethouder Mar kusse hier straks nog verder op ingaan. Het onderwijs, mevrouw, mijne heren, op de diverse scholen gaat uitstekend. Ook wij zijn het personeel dankbaar voor alles wat het op dit terrein heeft gedaan. Zonder ook maar enigszins te willen dis- criminineren kan ik u tot mijn groot ge noegen meedelen dat het onderwijs op de openbare basisschool Colijnsplaat na de strubbelingen die er geweest zijn tot volle tevredenheid van ons en de inspecteur ver loopt. De vacatures, ontstaan door het vertrek van het echtpaar Van Egmond zijn met 2 uitstekende krachten bezet kunnen worden. De rust op de school is volledig terugge keerd. Het in de school gestarte project wordt thans elders voortgezet. Wat u, mevrouw, mijne heren, bedoelt met een jaarlijkse schriftelijke inlichting over de stand van zaken op de scholen, is ons niet helemaal duidelijk. Aantal leer lingen, werkwijze van de schoolartsen en schooltandartsendienst kunt u volgen uit de telkens bij de stukken van de raads- agenda gevoegde rapporten. Maar, mogelijk is u bereid uw vraag straks wat nader te precisiëren. Uit uw algemene beschouwingen, mevr., mijne heren, komt tot uitdrukking dat het EaeE2flBag®£aaKKEHs$BS5BPasia@!3sa misverstand omtrent de nota subsidie-beleid zijn hoogtepunt kent. De nota is u ver strekt de nog aanwezige aantallen, als mede het in het bezit zijn van die nota bij de wethouder (toen nog raadslid) Welleman bewijzen dit maar de u een tweetal vergaderingen terug reeds gedane belofte u allen nog een nota te zullen toezenden, is niet nagekomen. De secretaris opsteller van de, nota moet nu maar goed in de oren knopen dat aan alle raadsleden direct (dat betekent: dus: voor alle andere werkzaamheden) een subsidie-nota wordt toegezonden. De agenda van de volgende vergadering en dit is een belofte mijnerzijds zal discussie over die nota mogelijk maken. Wij zeggen u gaarne toe, mevrouw, mijne heren, dat alle aangelegenheden, welke u op het stuk van de milieuzorg hebt aan gesneden, onze voortdurende zorg zal heb ben. Het is zoals u zegt, een moeilijke zaak die voortdurende waakzaamheid vraagt. Het wil me voorkomen dat onze gemeente er vergeleken met andere, er niet. extra slecht afkomt, maar het zou met ieders hulp nog beter kunnen. In dit opzicht is het verheugend kennis genomen te hebben van het bericht dat de hoogspanningskabel niet bovengronds^, doch ondergronds komt. Ik weet dat nog enkele vragen onbeant woord zijn. De wethouders zullen dit graag voor hun rekening nemen. Wethouder Markusse zegt dat onlangs een bespreking heeft plaats gehad over de besteksvoorbereiding voor de uitbreiding Kruiswoordpuzzel no. 415 Horizontaal: 1. knaagdier - 6. metaal - 10. oever - 11. edelsteen - 14. bestemming 16. plaats iri .Afrika - 17. inhoudsmaat (afk.) 18. tandarm zoogdier - 19. groep zangers 20. godin - 23. gedeputeerde staten (afk.) 25. te zijner plaatse (lat. afk.) - 26. Engels voegwoord - 27. bestaat - 29. op deze wijze 30. openbare betrekking - 32. bevestiging 33. voorzetsel - 34. steenafval - 36. bloedvat 38. deel van het lichaam - 40. insekt - 41. de oudere (afk.) - 42. toiletartikel - 43. mens - 44. afstandsmaat - 45. plaats aan de Rode Zee - 47. debiteur (afk.) - 49. vaartuig - 51. insekteneter - 52. rivier in Italië - 53. spil - 54. koraaleiland - 56. Gode zij lof (lat. afk.) - 57. N.V. (Frans) 59. bewonderaar - 61. eerwaardige vader (lat. afk.) - 62. bijwoord - 64. edelsteen 68. deel van het been - 70. fr. lidwoord 71. maanstand (afk.) - 72. land in Europa 74. lidwoord - 75. afbeelding - 78. loterij briefje - 79. godsdienst - 80. procentuele korting. Horizontaal: 1. groep - 5. chaos - 9. rok 10. ao - 12. ho - 13. dan - 14. as - 15. Esra - 17. mals - 18. so - 20. signaal - 22. gedrang - 25. niemand - 28. teen - 29. enk 30. gard - 31. nieter - 33. evert - 35. Assen - 38. gooit - 41. pret - 42. oir 43. mees - 45. edeleer - 47. uitslag - 50. rendier - 51. ed - 53. Ilse - 54. slee - 55. zr 56. ion - 58. et - 59. en - 60. vis - 61. snoet - 62. trant. van de rioolwaterzuiveringsinstallatie te Kortgene. Aan dit plan is gewerkt door het ingenieursbureau Witteveen en Bos. Ge streefd wordt naar een uitbreiding tot on geveer 5600 inwonersequivalenten. Van het ingenieursbureau Van Hasselt en De Koning is een rapport verschenen, dat inhoudt een inventarisatie van de riolering in de kom Kortgene. Hoever een eventuele sanering zal moeten gaan is momenteel niet bekend. Het is in ieder geval zeker dat een rioolwaterzuivering niet optimaal werkt als het rioleringsstelsel niet klopt en onder meer overbelasting te vrezen is. Aan het doorrekenen van de riolering te Colijnsplaat wordt gedacht, evenals op wat langere termijn aan doorrekenen te Kats. Het is het college bekend dat het water schap zich bezig houdt met de vraag hoe het rioolwater te Kats te zijner tijd moet worden geregeld. Ten aanzien van de slechte woningen kan worden gezegd dat het college de mo gelijkheden bekijkt van het grondig opknap pen van een complex van 29 woningwet woningen. De medewerking van Gemeente werken Walcheren/Noord-Beveland is inge roepen, evenals de medewerking van de Hoofdingenieur-Directeur van de Volkshuis vesting. Op deze medewerking mag worden gerekend. Wethouder Welleman zegt het volgende: Het hebben van twee bejaardenhuizen brengt consequenties met zich mee en dat betekent financiële offers. Anderzijds is het een prettige gedachte dat zoveel bejaarden in onze gemeente een goede verzorging ge nieten. Vooral het feit dat daarbij geen Vervolg op pag. 2. Verticaal: 1. hevig - 2. geestdrift - 3. en dergelijke (afk.) - 4. munt (pop) - 5. tot en met (afk.) - 6. coupe - 7. bekende motor races (afk.) - 8. plant - 9. paleis bij Apel doorn - 10. rivier in Rusland - 12. offertafel 13. vriendelijk - 15. koningszetel - 20. reeds 21. meisjesnaam - 22. vogelprodukt - 24. edelsteen - 25. doornen - 23. vierhandig zoogdier - 29. edelsteen - 31. buiten dienst (afk.) - 35. uedele (afk.) - 37. vrouw van Aegir - 39. fr. lidwoord - 40. tam - 46. lidwoord - 47. mannetjesvogel - 48. vaandel 50. deel van de bijbel (afk.) - 51. leerling (Fr.) - 55. bastion - 58. verbrandingsrest 60. klaar - 61. regerings-reglement (afk.) 63. maag - 65. overal - 66. eikschiller - 67. kleur - 69. uitroep - 73. bedorven - 75. familielid - 76. duur van eb en vloed - 77. zoals de akten getuigen (lat. afk.). Verticaal: 1. graag - 2. ros - 3. ok - 4. passant - 5. college - 6. ad - 7. OAS - 8. snood - 11. Erin - '12. haai - 16. agger 17. manke - 19. adem - 21. hart - 23. et 24. reedsel -''26. markies - 27. nd - 32. ene 34. vlo - 35. aren - 36. steriet - 37. norne 38. gruis - 39. omtrent - 40. telg - 41. pd 44. sa - 45. ereis - 46. eest - 48. iele - 49. gerst - 52. don - 55. zin - 57. no - 60. va. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 414 SANZEPQORTSTHAAT 21 - TEL. 65 SS - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1