NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene Zeeland Magazine? No. 3644 Donderdag 20 februari 1975 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 14,— per jaar. Franco per post 22,50 per jaar. Advertenties 25 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Openbare vergadering van de raad der gemeente Kortgene, gehouden op 6 februari 1975, des namiddags te 2.00 uur. Opening. De voorzitter opent dc vergadering. Spre ker wenst de leden het beste in 1975 voor familie en zaken. Hij spreekt de hoop uit, dat in 1975 samen goede zaken zullen worden gedaan ook in gemeentelijk verband. Notulen. De heer Breure merkt op dat in de notulen sprake is van het tracé voor de boven grondse leiding van de P.Z.E.M. Dit tracé volgt niet de Provincialeweg maar de Co- lijnsplaatse Groeneweg. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Bom zegt de secretaris, dat voor de grondtransactie met de heer Dingemanse niet het delegatiebesluit van de raad gold, voor die met de heer Andriessen wel. De heer Klaassen zegt het volgende: „Mijnheer de voorzitter, In uw antwoord op mijn beschouwing over de „doelstellingennota intergemeente lijke structuurschets Midden-Zeeland" zegt u: de opmerking van de heer Klaassen over de leefbaarheid van de dorpen is meer gehoord. Dit is te betreuren. De hoge in vesteringen die te Kats zijn gedaan, be wijzen dat de raad en het college anders over de leefbaarheid van Kats denken dan de heer Klaassen. Mijnheer de voorzitter, u mag dat van mij betreuren, dat is uw goed recht, ook al klinkt die betiteling niet erg sportief. Ik begrijp wat u bedoelt, maar ik voel me hierdoor niet teleurgesteld, omdat ik weet dat de inwoners van Kats het hele maal niet betreuren dat ik dit probleem telkens aan de orde stel. want het is ook hun probleem, dat steeds nijpender gaat worden. Het zijn in wezen niet de hoge investeringen die bepalen of een gemeen schap leefbaar gehouden kan worden, wel zijn ze mede bepalend, maar niet alleen. Vorige week hebben wij als raadsleden grafieken kunnen bekijken over het tijdvak 1960—1974 van zowel het inwonertal van de drie dorpen, alsook van de leerlingen van alle scholen. De logische conclusie die hieruit af te lezen valt is, waar in dit tijdvak de meeste woningen zijn gebouwd, daar stijgt de lijn van het inwonertal, maar ook van de leer lingen op de scholen en helaas moet alleen van Kats gezegd worden, dat zowel inwoners als leerlingen een dalende lijn vertonen. Dat is een betrouwbaarder bewijs voor de al of niet leefbaarheid van een dorp, want hoge investeringen zijn er in deze periode in de andere dorpen ook wel ge daan." De heer Bom verkrijgt de toezegging dat de gewijzigde overeenkomst met de tennis club en de gewijzigde verordening op de onroerend goedbelasting alsnog aan de le den zullen worden gezonden. Met inachtneming van de opmerking van de heer Breure worden de notulen vast gesteld. Ingekomen stukken Verhoging subsidies. De aanbiedingsbrief voor de begroting 1975 wordt voor kennisgeving aangenomen. Bent u reeds geabonneerd op ean twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren omslag en alle artikelen voorden van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE Zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten de volgende subsidies nader te re gelen; alles ingaande 1975: a. de subsidie aan de nieuw gevormde Kruisvereniging Noord- en Zuid-Beveland- West wordt bepaald op 50% van de te innen contributies van de leden in de ge meente. b. de subsidie aan het Koningin Wilhel- minafonds, de Nederlandse Vereniging voor Reumatiekbestrijding, het Nederlandse Ast mafonds, de Nierstichting Nederland en de Nederlandse Hartstichting wordt bepaald op 100,per jaar. c. de subsidie aan Simavi wordt bepaald op 25,— per jaar. d. de subsidie aan het Consultatiebureau voor huwelijks- en geslachtsleven wordt verhoogd tot 25,— per jaar. e. de subsidie aan de muziekverenigingen wordt nader vastgesteld op 1250,— per gezelschap, verhoogd met 13,50 per wer kend lid. Een extra subsidie wordt verleend aan E.M.M. te Kortgene wegens hogere huur voor „Het Trefpunt", ad 250,— per jaar. f. de subsidie aan de Vereniging Hospi taalkerkschip „De Hoop" wordt gebracht op 100,— per jaar. g. het lidmaatschap van het Nederlands Gesprekcentrum zal worden opgezegd. h. de subsidie aan de Koninklijke Zuid- Hollandse Redding Maatschappij wordt ge bracht op ƒ40,— per jaar. i. aan de speeltuinvereniging „De Speel doos" wordt een subsidie verleend van 500,—. Subsidie V.V.V. Naar aanleiding van het voorstel van burgemeester en wethouders de subsidie aan de Streek WV Noord-Beveland met ingang van 1975 te verhogen van 500, naar 1000,—, zegt de heer Bom dat in de financiële commissie het verzoek van de WV is besproken. De gevraagde subsidie werd te hoog gevonden. Inmiddels heeft spreker kennisgenomen van op deze zaak betrekking hebbende stukken. Hij is onder de indruk gekomen van hetgeen voor namelijk door de informatrice is verricht. Zij geniet voor het vele werk een geringe beloning. Nu zij stopt, dreigt voor de VW een noodsituatie te ontstaan. Spreker is overtuigd geraakt van de goede taak, die VW verricht. Hij heeft vernomen dat de vereniging uit de moeilijkheden is, als de gemeentelijke subsidie wordt opge trokken tot 2000, Als op zijn suggestie wordt ingegaan, dan ware aan de subsidietoekenning de voorwaarde te verbinden dat een raadslid van de beide subsidiërende gemeenten een zetel in het bestuur van de vereniging krijgt. Uiteraard zou de gemeente Wissen kerke tot een zelfde bedrag moeten sub sidiëren. De voorzitter zegt dat de heer Bom voor een goede zaak heeft gepleit. Spreker heeft geen moeite met de suggestie van de heer Bom. Er bestaat echter geen zekerheid dat de VW met 2000,— uit de moeilijk heden is. Het is beter in de volgende ver gadering op deze zaak terug te komen. Dan zullen gegevens worden overgelegd. De heer Bom zegt dat niet gewacht be hoeft te worden op de volgende vergadering. Er is haast geboden. De heer De Smit zegt dat de informatie in de financiële commissie slecht was. Spre ker stelt voor om in de volgende verga dering de zaak opnieuw aan de orde te stellen. Mevrouw Van Oeveren zegt welwillend te staan tegenover het nader bekijken van de subsidie. Het voorstel ware terug te nemen. Spreekster zegt dat men Wissen kerke niet kan opleggen een raadslid in het bestuur van de WV aan te wijzen. De heer L. M. van der Weele is voor een uitstel tot de volgende vergadering. De heer Breure wil graag wat meer in formatie. Er zullen toch een rekening en een begroting moeten komen. Overigens kan men niets meer dan vragen om een zetel in het bestuur van de VVV. Genoemd bestuur zal toch hierover moeten beslissen en niet een raad. De heer Bom zegt zijn voorstel in te trekken. De voorzitter zegt dat in de volgende vergadering een gedocumenteerd voorstel aan de orde zal komen. De heer Breure krijgt van de voorzitter ten antwoord, dat het bij de speeltuin vermoedelijk om een eenmalige subsidie zal gaan. Aan de vereniging is in het ver leden medewerking verleend door middel van assistentie bij werkzaamheden. Vergoedingen en huren. Burgemeester en wethouders stellen voor: a. de huur van de landbouwhaven te Colijnsplaat door de Federatie Deltavissers te verhogen van 200,naar 300, per jaar. b. het visrecht in de landbouwhaven te Kortgene, welk recht in handen is van de onder a. genoemde Federatie, te verhogen van 60,— naar 100,per jaar. c. de huur van de garages aan de Bern- hardstraat te verhogen van 270,— naar 300,— per jaar per garage. d. de huren van de 2 loodsen nabij de vissershaven van respectievelijk 850,— en 1250,—, te verhogen tot 1000,— en 1500,—. e. de huur van de schuur aan de Have- laarstraat te verhogen van 750,naar 1000,—. f. de huur van het haventje in het bun galowpark te verhogen van 750,— naar 1000,—. g. het gebruik van de sportvelden door de voetbalverenigingen te verhogen van 250,naar 500,per veld per jaar. Op een vraag van de heer Koole, zegt de voorzitter dat nog niet alle bij de ver hogingen betrokkenen zijn ingelicht. Dc heer Klaassen acht het niet juist dat alle verenigingen hetzelfde bedrag moeten betalen voor gebruik van de sportvelden. Wethouder Welleman zegt dat een en ander in de sportcommissie is besproken. De sportvereniging te Kats zit ook in de commissie en heeft geen bezwaren naar voren gebracht. De heer De Smit acht hetzelfde bedrag voor iedere vereniging niet juist, maar nu de sportcommissie is gekend, kan hij zich bij het voorstel neerleggen. De heer Breure heeft begrip voor het standpunt van de heer Klaassen. Kats is een kleine gemeenschap en het sportveld beschikt over weinig accommodatie. De voorzitter zegt dat de sportvereniging Kats haar goede wil heeft getoond. Mocht de vereniging in moeilijkheden komen, dan zal zij de weg naar de gemeente wel weten te vinden. De heer L. M. van der Weele zegt dat bekeken is of de verenigingen de bedragen kunnen opbrengen. Kunnen zij dit niet, dan zullen zij wel van zich laten horen. De heer Bom zegt dat men de zaak ook van de andere kant zou kunnen bekijken. Men zou ook het standpunt kunnen ver dedigen dat Kats 500,— moet betalen, maar Kortgene en Colijnsplaat meer. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna volgen de algemene beschouwin gen, die wij reeds vorige week plaatsten. Heropening. Na een schorsing wordt de vergadering geopend en de voorzitter zegt, dat hem in de beschouwing van de heer Breure heeft getroffen de opmerking dat de overdracht door de kerkvoogdij van de bijzondere kleuterschool wel in het straatje van het college komt. Het college gaat er prat op, dat het geen straatjes heeft, als door de heer Breure gesuggereerd. Het maakt geen verschil tussen openbaar en bijzonder on derwijs. Spreker gaat als volgt verder: „Mevrouw, mijne heren. Ik zou ons antwoord op uw algemene beschouwingen willen aanvangen met een woord van hulde aan uw adres voor het feit dat het u gelukt is met één algemene beschouwing de behandeling van de be groting 1975 in te leiden. Dit is, voor zover ik weet, een unicum. Het komt bij het college over als een bewijs van bestuurs kracht, van de wil de problemen rondom onze gemeente gezamenlijk aan te pakken. Het is een handelwijze, die anderen ten voorbeeld kan en mag zijn. Het is duidelijk dat' met dit resultaat de verschillen in politieke zienswijze niet zijn weggenomen. Dat zou ook niet goed zijn en kan nimmer een doel zijn waarnaar gestreefd wordt. Het betekent wel, (dat is, dacht ik, een noodzakelijk gevolg) dat die beschouwingen een zakelijke opsomming van vragen zijn, vragen die bij u allen leven. Het betekent ook dat de beantwoording van die vragen voor het college ook weer gemakkelijker gemaakt wordt. Al met al begroeten wij deze verandering bij de behandeling van de gemeente-begro ting met vreugde en feliciteren wij u graag met dit resultaat. Wanneer ik dan nu met de beantwoor ding van de gestelde vragen mag beginnen, dan betekent dat, dat ik, mevrouw, mijne heren, met een onprettige aangelegenheid moet beginnen. De late behandeling van de begroting 1975. U weet het, reeds bij de aanvang 1974 was die behandeling gepland op 29 oktober 1974. Ondanks voortdurend aandringen onzerzijds is het nog 6 februari 1975 geworden. Met u betreuren wij dit zeer. Maar het zat er gewoon niet in. Hoe komt dat? Zoals steeds met dit soort zaken ook hier een samenloop van omstandigheden: langdurige ziekte, bijko mend werk bij de voorbereiding van de invoering van de onroerend goedbelasting, een werkvermeerdering die aanvankelijk werd onderschat (denk aan de vele samen- sprekingen op ambtenaren-niveau) en gebrek aan personeel op de financiële afdeling van de secretarie, mede veroorzaakt door regelmatig cursus- en schoolbezoek van een aantal ambtenaren. Deze afdeling kampt met een achter stand, die te langzaam wordt ingelopen. Het is ook voornamelijk hierom dat de hulp van het bureau personeelsbeheer van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is ingeroepen. U weet het, u hebt ons het daarvoor benodigde crediet verstrekt. Dit onderzoek is zo goed als voltooid. Het rapport is ons te omstreeks half februari toegezegd. Ongetwijfeld zal dit rapport aan leiding zijn tot het treffen van de nodige maatregelen. U kunt ervan op aan, mevrouw, mijne heren, dat wij u volledig van de gang van zaken op de hoogte zuilen houden en, zo nodig, met de vereiste voorstellen zullen komen. Met u zijn wij van mening dat de finan ciële positie van onze gemeente gezond is. Wij blijven er naar streven dat dit een continu-beeld zal zijn. Door dik en dun bezuinigen is iets anders, dan een zuinig beheer voeren. Wij menen het laatste steeds voor ogen te hebben; het eerste zou, naar onze mening, de gemeente niet ten goede komen. Wij hopen u ook in de toekomst uitslui tend voorstellen te doen.' welke ook en vooral uit financieel oogpunt verantwoord moeten worden beschouwd. Het college kan dan ook de in uw alge mene beschouwingen hieromtrent neerge legde gedachte volkomen onderschrijven. Het gemeentelijk voorzieningenpeil behoeft daar bij, naar onze mening, niet in het gedrang te komen. Het is een goede gedachte en wij zeggen graag toe in iedere vergadering de stand van de post onvoorzien bekend te maken. Dit kan een vast punt van de mededelingen uitmaken. De secretaris verzoek ik reeds nu, uitvoering hiervan mogelijk te maken. Wij hebben, mevrouw, mijne heren, alle in ons aanwezige overtuigingskracht nodig ge had om zowel leden van Gedeputeerde Sta ten als hoofdambtenaren ter Provinciale Griffie te overtuigen dat de geboden grond prijs voor de Stadswijnkelder een reële is. Toch heeft men het nodig geoordeeld het bij de P.D.V. te Middelburg gevraagde advies af te wachten. Op 29 januari 1975 is de goedkeuring ontvangen. Momenteel wordt aan het vervaardigen van de koop akte gewerkt. Het concept is reeds ont vangen. Wij stellen ons voor in de eerstvolgende vergadering (op zeer korte termijn te hou den, ik stel me voor over 2 weken) om een aanloop-crediet te vragen. Als u ons dit toestaat, zijn er geen belemmeringen meer met de realisatie van wat ons en u voor ogen staat, een verenigingsgebouw, een aanvang te maken. Wegens tijdgebrek is het niet mogelijk het verdere verslag van deze raadsverga dering deze week te plaatsen. De volgende week hopen wij het vervolg hiervan in zijn geheel op te nemen. De uitgever. Kruiswoordpuzzel no. 414 Horizontaal: 1. bij elkaar behorend stel 5. wanorde - 9. kledingstuk - 10. als eerder (afk.) - 12. uitroep - 13. in dat geval 14. spil - 15. bijb. naam - 17. sappig 18. dus (Eng.) - 20. teken - 22. het aan houdend dringen - 25. onbcp. voornaam woord - 28. deel van de voet - 29. geheel van bouwlanden bij een dorp - 30. straf werktuig - 31. lengtemaat - 33. jongens naam - 35. plaats in Drente - 38. vorm van gooien - 41. lol - 42. nakomelingschap 43. vogel - 45. titel - 47. huidaandoening 50. herkauwer - 51. jongensnaam - 53. meisjesnaam - 54. voertuig - 55. zuster (afk.) - 56. elektr. geladen deeltje - 58. fr. voegwoord - 59. voegwoord - 60. water dier - 61. snuit - 62. wijze. Verticaal: 1. gaarne - 2. rijdier - 3. in orde (afk.) - 4. voorbijganger - 5. regerings- of bestuurslichaam - 6. de somma van (afk.) 7. Franse ondergrondse strijdkrachten (afk.) 8. kwaadaardig - 11. land in Europa - 12. roofvis - 16. tijdelijke rijzing van het zee water - 17. kreupele - 19. levenslucht - 21. inwendig orgaan - 23. fr. voegwoord - 24. maaksel - 26. titel - 27. Nederduits (afk.) 32. een zekere - 34. ongedierte - 35. soort palm - 36. soort steur - 37. schikgodin 38. steenresten - 39. rondom - 40. nako meling - 41. per dozijn (afk.) - 44. N.V. (Fr.) - 45. eens - 46. droogoven - 48. dunne 49. graansoort - 52. Spaanse titel - 55. lust - 57. windrichting (afk.) - 60. familielid. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 413 Horizontaal: 1. plakken - 7. naburig - 13. stola - 14. meier - 15. ore - 18. kei - 20. twee - 22. koor - 25. ed - 27. arabier 29. ko - 30. lek - 32. np - 33. re - 34. aam 35. rag - 37. del - 39. nes - 41. ol - 42. gevat - 43. ps - 45. oma - 47. nis - 48. lee 50. zon - 52. mi - 54. tu - 55. nut - 57. ik 58. enerlei - 61. ir - 62. krat - 63. oran 65. rai - 66. aow - 68. banka - 70. order 72. bestaan - 73. redelijk. Verticaal: 2. Is - 3. ato - 4. kort - 5. klewang - 6. ea - 8. am - 9. bekoren - 10. uier - 11. rei - 12. ir - 16. lea - 17. ski 19. pels - 21. erp - 23. oer - 24. rome 26. deij - 28. brevier - 29. ka - 31. kroon 34. assen - 36. alm - 37. den - 38. las 40. epe - 44. azie - 46. amerika - 48. luiaard - 49. stro - 51. ok - 53. ina - 54. ter - 56. ui - 59. ets - 60. log - 62. kant 64. node - 65. ras - 67. wel - 68. be 69. aa - 70. oe - 71. rij.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1