NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het wederzijdse wantrouwen Plouvier heeft DE schoenen H L m Zeeland Magazine? Ne. 3642 Donderdag 6 februari 1975 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 14,— per jaar. Franco per post 22,50 per jaar. Advertenties 25 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 22 „Je bent natuurlijk welkom, je vrouw eveneens. We geven een receptie en daarna is er een etentje met de naaste familie leden, wederzijds. Regien wil graag, dat jullie er ook bij zijn. Bericht je even, of je het doet? En hoe laat je hier kunt zijn? Kunnen we er rekening mee houden voor wat betreft de volgorde." Over vader geen woord. Ik neem aan, dat de stakker er niet eens bericht van krijgt, want Regien is meerdèrjarig en heeft nu geen toestemming meer nodig. Enfin, ik heb momenteel een gerechtvaardigd excuus om weg te blijven. Vanavond meteen maar schrijven. Tijdens de maaltijd werd er tussen het echtpaar nauwelijks gesproken. Blijkbaar was ieder met zijn of haar gedachten bezig. Frans vond de stilte pijnlijk. Hij wilde ver tellen van zijn sukses ten opzichte van de besprekingen met het stichtingsbestuur in Zaltbommel, maar hij besloot er over te zwijgen, omdat anders de naam Zalt bommel weer zou klinken. Na het eten hielp hij, zoals hij meer deed indien hij thuis was, de gebruikte vaat naar de keuken te brengen. Terug in de kamer stak hij opnieuw zijn pijp aan, herlas de brief van zijn moeder en probeerde zich daarna te verdiepen in het avondblad: foto's van in de mist op elkaar gereden wagens: drie doden op de E 8. Moeten ze maar niet als idioten rijden. Je hebt altijd opnieuw weer van die stommelingen, die met mist toch gaan inhalen. Een klein half uurtje later pas kwam Ina terug in de kamer. In haar handen twee koppen koffie. Ze zette er een voor hem neer, waarna ze op de bank ging zitten, haar man enige tijd aankijkend. Opeens vuurde ze de al die tijd op haar lippen brandende vraag op hem af: „Waar om ben jij gisteravond naar Jannie gegaan?" Hij keek geschrokken op van zijn lektuur. De aderen op zijn voorhoofd begonnen zich te spannen. Maar hij beheerste zich met moeite en zijn antwoord was een weervraag: „Hoe kom jij op de zotte gedachte, dat ik de nacht bij Jannie zou hebben door gebracht?" Ze fronste haar wenkbrauwen. „Heb ik dat gezegd? Ik heb 't woord „nacht" niet in de mond genomen." „Nee, maar in gedachten stel je je zoiets voor. Laat ik je dan vertellen, dat ik Jannie sinds haar verdwijning niet meer heb gezien, niet hier en niet elders. Ik zei je al, dat ik het dorp Hurwenen niet eens weet. Nooit van gehoord zelfs." „Waar was je vannacht dan, als je niet in Hurwenen verbleef?" „Heb ik je daar geen antwoord op ge geven, toen ik thuiskwam?" Zijn stem klonk dreigend. „Jawel. Maar ik geloof geen barst van die zogenaamde zakelijke relatie. Als je genoeg van me hebt, zeg het dan. Dan Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE door Gré de Boer weet ik tenminste, waar ik aan toe ben. Want als ik over alles nadenk, is het wel heel toevallig allemaal: die smerige beha in je wagen. Eigenaresse Jannie Essenga. Je komt onverwacht thuis en dan zie ik, dat je bij de buurvrouw bent. In casu Jannie. Opeens is Jannie verdwenen met een rotsmoessie: ze vindt Bert te oud. Flauwekul, want dat wist ze eveneens voor haar huwelijk. Ze duikt op in een rotgat bij Zaltbommel en jij moet opeens zo nodig voor zaken naar dat stadje en blijft er zelfs de hele nacht hangen. Al thans in de omgeving. En probeert mij wijs te maken, dat je bij een zakelijke relatie geslapen hebt. Wat was die zoge naamde relatie? Een vrouw zeker, he? Ik geloof geen barst meer van je verhaaltjes. Jij en Jannie zullen dat samen wel bekok stoofd hebben. Met de bedoelingnu jawelke bedoeling snap ik al lang. Dat heb je vannacht dan wel fijn voor elkaar gehad, zeker? Als dat ellendige geval met vader niet was gebeurd, zou er geen haan naar gekraaid hebben en hadden jullie rustig door kunen gaan. Hoe vaak heb je in het verleden al ergens anders geslapen dan in een hotel? De keren, dat je 's nachts niet thuiskwam?" Ze snikte. „Vader heeft me indertijd tot in de treure toe gewaarschuwd: pas op met hem; het nest, waaruit hij voortge komen is, deugt niet. Maar ik vertrouwde je, omdat ik van je hield. Waarom bedrieg je me? Waarom doe je me dit aan? Ben ik niet altijd goed voor je geweest?" De man legde de uitgegane pijp in de asbak. De krant viel van zijn schoot, toen hij overeind kwam. Met een felle blik in zijn ogen liep hij naar de vrouw en bleef vlak voor haar staan. Even keek hij op de klok, waarna hij een opschrijfboekje uit zijn zak diepte en er wat op schreef. Het blad uitscheurend, gooide hij het voor haar neer. „Bel op. Het is het wegres taurant aan de autoweg naar Den Bosch. Daar eet ik doorgaans. Vraag naar me vrouw Van der Ven en vraag haar, waar ik de afgelopen nacht heb doorgebracht. Ze woont in Kerkdriel. Daar heb ik ge slapen en nergens anders, versta je? En Jannie heb ik niet gezien. Al die onzin, die jij hier hebt uitgekraamd, zijn verzin sels, die in jouw wantrouwend brein naar voren zijn gekomen. Het is, dat ik een vredelievend mens ben, andersik zou in staat zijn je te slaan, vrouw." Ze keek naar het briefje, waarop tele foonnummer met kengetal was geschreven. Zonder het aan te raken, vroeg ze: „En die mevrouw? Woont zij alleen?" Hij dacht: nu moet ik hoog spel spelen. Een andere mogelijkheid is er voor mij niet meer om me te rehabiliteren. Wijzend op het briefje, antwoordde hij: „Bel op. Dan krijg je het antwoord. Of ze al dan niet alleen woont, moet je dan zelf maar uitzoeken. Als je goed geluisterd hebt, weet je, dat ik zei: mevrouw Van der Ven. Het was op haar advies, dat ik naar Kerkdriel reed. Vanwege de mist, die steeds dichter werd. Het dorp ligt een kilometer of drie van de grote weg. Uit veiligheidsoverwe gingen besloot ik niet helemaal naar Zalt bommel te rijden." „Waarom bij die mevrouw? Er is toch ook een hotel?" „Wist ik niet. Denk je, dat ik met mijn werk door zulke negorijen rijd? En het was een vriendelijk aanbod. Natuurlijk heb ik ervoor betaald, want dat moet ik in een hotel eveneens." „Het klinkt anders maar erg toevallig," bleef ze nadreinen als een klein kind. Hij keerde terug naar zijn stoel en dronk het restje koffie op. „Je denkt maar, wat je wilt. Als je tevens beseft, dat je op dit moment bezig bent de basis, waarop ons huwelijk rust, met je onzinnige ver dachtmakingen te ondermijnen. Enne nog bedankt voor je sneer. Voor wat betreft het nest, waaruit ik voortgekomen ben. Dank je nogmaals. Ik zal die vooral goed in mijn oren knopen, mevrouw." Het was lange tijd stil in het vertrek. Van onder haar oogleden wierp ze steelse blikken naar haar man. Opeens voelde ze pijn. Op dezelfde manier als indertijd die avond, toen ze het op aandringen van haar vader had uitgemaakt met Frans. Ik houd van hem, wist ze opnieuw. Ik wil hem niet verliezen. Maar ik vertrouw hem niet meer. Het is allemaal zo toevallig. Bovendien kan ik niet loskomen van de gedachte, dat hij toch iets voor me verzwijgt. Maar wat? Waarom is hij niet eerlijk tegenover mij? Ze zag, dat Frans zenuwachtig was. De manier, waarop hij rookte, verried dit. Ze kende hem immers? Hij is geschokt. Of is het schrik? Omdat ik hem door heb? Wat weet ik, als het er werkelijk op aan komt, van mijn man? Ik zeg nu wel, dat ik hem ken, maar is dat ook zo? Wie is in staat de intiemste roerselen van de mens te bevroeden? Niemand im mers! Je denkt, dat je geheel voor elkaar leeft en daarom alles weet van je partner, maar opeens bots je tegen een gesloten luik. Ieder mens behoudt een zekere privacy. Niemand geeft ooit zijn ego geheel bloot. Wat gaat er nu in Frans om? Om zich enigszins een houding te geven, steekt Ina een sigaret op. En rookt. Ze laat haar huwelijksjaren de revue passeren. En vooral de laatste twee jaren, de omgang met de buren. Met Bert en zijn veel jongere vrouw. Jannie, die soms met van die kalver- ogen haar man aankeek. Als hij bijvoor beeld naar de keuken liep om een nieuwe fles te halen. Ze is zelf vrouw en kent die blik. Ze heeft er nooit op gereageerd. Ook niet op de flirtations, die af en toe tijdens de kaartavonden plaatsvonden. Of op verjaarsfeestjes en andere hoogtijdagen. Ze herinnert zich nog de laatste nieuw jaarsdag, waarop ze beiden naar de andere kant waren gegaan om Bert, Jannie en hun dochtertje een voorspoedig nieuwjaar te wensen. Zelf had ze Bert gekust. Twee keer. En hij had zich ook niet onbetuigd gelaten. Daar steekt niets in; gewoon een vriend schappelijke zoen. Desondanks had ze een zekere jaloezie in zich voelen opkomen, omdat ze moest toezien, dat Jannie haar armen om Frans' hals had geslagen en hem uitbundig had gekust. Ze had er zelfs een grapje over gemaakt: mooie gelegenheid om eens mijn knappe buurman te kunnen omhelzen. Frans had er wat verlegen lachend bij gestaan. Och, dat beetje flirtenZe had er eigenlijk nooit bizondere aandacht aan be steed. De enkele keren, dat Bert haar in de nek zoende, toen ze in de keuken een slaatje klaarmaakte (maar Bertfoei, don Juan, ga daar in de hoek staan om je te schamen) en een keer op haar wang, toen ze hem een lift had gegeven, omdat hij met pech aan de kant van de weg stond, een kwartier buiten het dorp (nou, een hand was ook voldoende geweest, buur man). Maar toch inwendig gevleid, omdat ze instinctmatig begreep, dat Bert haar bewonderde. Ik ben beslist niet lelijk, vast niet. Ik heb bovendien m'n figuur mee. Aan m'n benen mankeert evenmin wat. Al die dingen ziet een man. Als het niet zo is, mankeert er iets aan hem. En ergens ben ik natuurlijk ijdel. Als alle vrouwen. Ik vind het fijn bewonderd te worden en op straat kijkt menige man me na. Zoiets voel je immers. (Wordt vervolgd). BEZETENHEID We zijn in letterlijke zin bezeten geraakt van onze demokratische principes. De laatste twintig jaar vooral zijn we maar steeds doende om alles wat er maar op bestuurlijk gebied bestaat nóg demokratischer te ma ken. De inspraak „van onderop" moet in al het bestuurlijke tot uiting komen, want dan pas, zo meent men, maken we een waarlijk demokratische samenleving. Het gevolg is, dat er op ieder bestuurlijk niveau overlegd moet worden met groepen van ondeskundigen, die toch ook zo nodig hun zegje willen doen, al is het maar om zichzelf te laten gelden. Al die inspraak, al dat overleg, mag niet geweigerd worden, want dat zou als ondemokratisch worden aangemerkt, hoe demokratisch de betref fende bestuurlijke organen dan ook tot stand zijn gekomen. Al die besturen die daar zitten om tot daden te komen, worden nu gedwongen om met allerlei er zich bij betrokken voelende groepen hun plannen breedvoerig te be spreken. En omdat die groeperingen er zich mee willen bemoeien, voelen zij zich ook gedrongen om alternatieve ideeën naar vo ren te brengen. Waar dan ook weer niet iedereen het mee eens is. Ideeën die prak tisch soms ook niet te verwezenlijken zijn, doch waarvan het uren kost om dat duide lijk te maken, als men zich al wil laten overtuigen. Vaak is het zo, dat toch die alternatieven door een meerderheid van de zich ermee bemoeienden worden aanvaard. En dan moet het betreffende bestuur maar zien, hoe dót dan eventueel te verwezen lijken is, ook al weten de deskundigen bij voorbaat dat het op een teleurstellend re sultaat moet uitlopen. Het is begrijpelijk, dat dit op de duur bij de deskundige bestuurders tot frustratie gaat leiden. In de kort achter ons liggende tijd hebben al enige rektoren van univer siteiten en hogescholen hun tijdelijke be- stuursbaan voortijdig opgegeven. Zo pas was dat weer prof. dr. H. A. Leniger te Wageningen. Hij noemt als reden „de ein deloze diskussies in de universiteten, de langdurige procedures, de moeizame be sluitvorming, het kwistig omspringen met de tijd, het doodbloeden van initiatieven en de ruime inspraak van ondeskundigen." En diezelfde argumenten gelden ook op ander bestuurlijk niveau. Als het niet om hun baan en dus hun bestaan ging, zouden ook vele burgemeesters het bijltje erbij neer willen leggen. En hoevele van ge meenteraden laten zich niet voortijdig door hun opvolgers op de lijst vervangen, omdat ze het moe worden al dat gepraat, waaruit zo weinig konkreets ontstaat en omdat al het wenselijke zo lang gaat duren. Alle overheids- en andere openbare organen worstelen met deze problemen. En hun des kundige adviseurs trekken zich de haren uit het hoofd en worden somber gestemd van al die ondeskundige inspraak, alleen terwille van het heilig verklaarde demokra tische principe. Jazeker, iedereen moet mondig geacht kunnen worden om mee te praten. Maar dan wel met verstand. Verstand over de zaken die aan de orde gesteld worden. Doch men is ook emotionele betrokkenheid al gaan beschouwen als verstandelijke opmer kingen. Men is dat demokratische spel als belangrijker gaan zien dan een zo efficiënt mogelijk besturen. Talrijke beslissingen wor den erdoor op de lange baan geschoven. En als men dan uiteindelijk toch nog tot de uitvoering van de plannen komt, heeft men maanden en som:1 jaren voorbij laten gaan. Al die tijd heeft de burgerij op dat nood zakelijk geachte kunnen wachten. En intus sen zijn de kosten voor de uitvoering ervan danig gestegen. Maar het demokratisch spel is gespeeld en dat schijnt men veel belang rijker te achten dan alle verloren tijd en alle hogere kosten. Het is haast onbegrij pelijk dat de eertijds zo nuchter geachte Hollanders zichzelf en hun belangen in dit spel verliezen, aan al dat gepraat een hogere waarde toekennen dan aan daden. Het gevolg ervan is trouwens niet eens dat nu wel iedereen met de uiteindelijke be sluiten tevreden is. Het aantal ontevredenen zal zeker niet kleiner zijn dan bij de vroe ger toegepaste procedure, waarbij meer ge zag werd toegekend aan de deskundigheid en men zich daarop verliet. Integendeel, men krijgt eerder de indruk, dat met de meer dere inspraak toch het aantal ontevredenen is gegroeid. De politiek heeft ons te pakken genomen. We hebben er ons als echte gokkers aan verslingerd, veronderstellend dat dit ons eens het grote geluk zal brengen. Doch we zijn er zo bezeten door geraakt, dat we het nuchtere werken erbij vergeten. Onze samenleving is erdoor verziekt en we be seffen nog niet hoe ziek we wel zijn. H. v. Wermeskerken. Kruiswoordpuzzel no. 412 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ■29 30 31 32 33 34 35 HHI36 37 38 39 liiaA0 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 58 54 55 56 Pü57 59 60 b1 62 63 64 65 56 67 68 69 70 |72 73 74 |75 R Horizontaal: 1. land in Europa - 7. ge denknaald - 13. tovergodin - 14. lokspijs 15. mondijzer - 16. onsamenhangend - 17. heilige (afk.) - 18. droogvallende plaats bij eb - 19. groot water - 20. fr. lidwoord 22. projektieplaatje - 24. hemellichaam 26. bijb. naam - 29. ruzie - 31. plaats aan de Oostzee - 33. van node - 35. kledingstuk 36. aanvang - 37. de dato (afk.) - 38. vruchtennat - 40. alsmede - 41. laatst genoemde (afk.) - 42. aanwezig - 43. stof- maat - 45. praatvogel - 46. vreemde munt 48. van het lopende jaar (lat. afk.) - 50. eenvoudig - 52. boom - 54. dans - 56. huisdier - 57. borstharnas - 59. breekbaar 60. lokspijs - 61. stapel - 63. raden (afk.) 65. vrouwelijke titel (afk.) - 66. kleding stuk - 67. ambtshalve (lat. afk.) - 68. kraan - 70. bijwoord - 72. snavel - 73. nieuw (in samenstellingen) - 74. militaire rang - 75. de voet met kracht neerstoten. Verticaal: 1. de verwijdering tussen mee punten - 2. visgerei - 3. lidwoord - 4. advies - 5. communicatiemiddel - 6. spil 7. rivier in Rusland - 8. rund - 9. voedsel 10. ter herinnering (afk.) - 11. goeierd 12. wapen - 21. rustplaats - 23. persbureau (afk.) - 24. lust - 25. keg - 27. bieding 28. plant - 30. draak - 31. elasticiteit - 32. kreet - 34. beeld aan een drogisterij - 36. zuivelprodukt - 39. voor - 40. gewicht 43. grassoort - 44. paleis bij Apeldoorn 45. verlaagde toon - 47. voordeel - 48. Friese jongensnaam - 49. getekende mop 51. mandje - 52. bijwoord - 53. vochtig 55. maand - 57. stukje karton - 58. soort garen - 60. godheid - 62. één der Nederl. Antillen - 64. naar aanleiding van (afk.) 67. herkauwer - 69. per expresse (afk.) 71. pers. vnw. - 72. vervoerbedrijf (afk.) 73. normaalpeil (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 411 Verticaal: 2. element - 3. reu - 4. sik 5. do - 7. oor - 8. end - 9. koevoet - 10. akker - 12. vlas - 13. soda - 15. klaar 17. rap - 19. elp - 23. melodie - 24. ap 25. spinnen - 26. gij - 27. elegant - 31. sos - 32. lee - 33. dit - 35. sip - 40. toen dra - 43. afladen - 44. gazon - 46. mm 47. on - 48. poema - 50. Rijn - 52. Ilse 53. emoe - 55. ego - 59. aam - 60. nto 62. iep - 63. Edo - 66. rk. Horizontaal: 1. eerst - 6. moeke - 11. lei 12. vos - 14. ene - 16. kreukel - 18. oor deel - 20. kam - 21. vla - 22. Epe - 23. massage - 28. opa - 29. ep - 30. ijl - 31. stel - 32. lid - 34. erts - 36. co - 37. opening - 38. ik - 39. stad - 41. ent - 42. atap - 45. im - 47. on - 49. are - 51. eminent - 54. Leo - 56. zijn - 57. age 58. ondanks - 61. oliedom - 64. rat - 65. ere - 67. Ede - 68. Samos - 69. spons. GANZEPOOBTSTRAAT 21 TEL. 6535 GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1