NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD GD Het wederzijdse wantrouwen PSonvier beeft DE schoenen Zeeland Magazine? No. 3639 Donderdag 16 januari 1975 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 14,— per jaar. Franco per post 22,50 per jaar. Advertenties 25 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. 0 Op zondag 19 januari zal h.k.h. prinses Margriet haar 32ste verjaardag vieren. Wij wensen haar temidden van haar gezin een goede verjaardag toe. FEUILLETON De vrouw knikte nogmaals. „Daar zit wat in." „Heb je zulks tegen Bert geopperd?" Heftig hoofdschuddend kwam ze overeind. „Ik niet. Dat zoekt hij zelf maar uit." De man keek door het grote raam. De Volvo stond niet bij de garage, maar het was ook mogelijk, dat hij binnen stond. In de grote salon zag hij evenwel ook niemand. „Moet je thee?" „Graag." „Met een kwartiertje eten we. Ik heb een verrassing." „Ha. Wat?" „Geduld, jochie. Ik heb het gisteravond toch door de telefoon beloofd?" „Dat is waar ook. Je maakt me nieuws gierig." ,,'t Begint met een A." Ze lachte en liep naar de keuken om de thee te halen. Toen ze daarmee terug kwam, snoof hij. „Ik ruik niks bizonders," zei hij. De vrouw kuste hem vluchtig op het puntje van zijn neus. „Het zijn ook geen uien Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE door Gré de Boer Een kwartier later was de tafel gedekt en kwam ze met de schalen binnen. Frans nam het deksel van de grootste schaal en keek naar de inhoud. „Jeetje... asperges!" Ze knikte met voldoening. „Met eieren en botersaus; je lievelingskostje." Hij nam zijn vrouw in de armen en kuste haar. „Dank je, schat. Hoe kan ik jou es verrassen?" „Dat zoek je zelf maar uit, jochie. Laat me los, anders wordt alles koud. En heb ik daarvoor zo mijn best gedaan?" Die avond zag het echtpaar geen Bert Essenga. Het huis bleef donker, zodat men aannam, dat hij niet thuis was. De volgende morgen reed Frans weer vroeg weg. Ditmaal moest hij de Achter hoek in. Deze kant uit was het niet bijster druk, zodat zijn gedachten af en toe ver wijlden bij het probleem Jannie. Voor hem stond 't vast, dat er meer achter zat. Vast niet enkel en misschien in het geheel niet het leeftijdsverschil. De verpleegster Jannie Vonkberg heeft indertijd ruimschoots de tijd gehad om na te denken over het aanzoek, dat Bert Essenga haar had gedaan. Een man, die ruwweg twintig jaren ouder was. Weliswaar als veekoper goed verdiende, misschien wel zeer goed en die in Friesland een vrij behoorlijk huis had. Bert had wel eens foto's laten zien van zijn woning in de onmiddellijke nabijheid van Heerenveen. 'Later, toen hij zijn koetjes op het droge had, kocht hij een huis in Hoogerveld en hier woonde hij nu ongeveer twee jaar. Het huis in Friesland verhuurde hij. Toen ze pas buren waren geworden, had den hij en Ina terstond begrepen, dat het leeftijdsverschil tussen beiden vrij groot was. Later, toen ze wederzijds kennis ge maakt hadden, kwamen ze te weten hoe veel jaren het verschil bedroeg. Doch na enige tijd waren Frans en Ina tot de slot som gekomen, dat het best ging met dit echtpaar. Hemzelf waren enkele gevallen bekend, waarin de man een stuk ouder was dan de vrouw. Het hoeft niet altijd een beletsel te zijn; dat bewees de praktijk. Nee, dat leeftijdsverschil als motief aan te voeren kon je gevoeglijk beschouwen als een doekje voor 't bloeden. In elk geval zal het vast niet de hoofdoorzaak geweest zijn voor haar onverwacht en overhaast vertrek. Ongetwijfeld was de ruzie van vrij dagavond wel de druppel geweest, die bij Jannie de emmer deed overlopen. Wat zou toch de aanleiding geweest zijn voor deze ernstige woordenwisseling? Hij wist het niet en waarschijnlijk zou hij het ook niet te weten komen. Overigens, het was zijn zaak niet. Bert vertelde doorgaans niet zo veel. Dan toonde hij zich de oer-Fries, want in zulke zaken was hij gesloten. 's Maandags voerd.e zijn route weer naar het zuiden. Nabij Zaltbommel kwam een laboratorium. Van zijn baas had hij een tip gekregen. Soms verwonderde hij zich er wel eens over, dat ze altijd zo goed op de hoogte waren; doorgaans veel eerder dan anderen. Maar sinds kort wist hij het: de directeur had enige jaren geleden iemand benoemd, die alle kranten naploos en uit knipte, wat voor het bedrijf van belang kon zijn. Vooral uit de medische tijdschriften de nieuwe vorderingen op het gebied van de heelkunde en chirurgie. Waarvoor dan nieuwe instrumenten moesten worden ont worpen. Ook daarvoor had de fabriek zijn mensen. Zodra een aantal proefinstrumen- ten gereed waren, kreeg Frans ze mee om ze zo nodig aan deskundigen te laten zien. Daarom kende bijna elk ziekenhuis in Ne derland de vertegenwoordiger, meneer ter Scheure uit Hoogerveld. Want de fabriek, waarvoor hij werkte, was in Nederland althans uniek. Na veel gezoek had hij eindelijk de adres sen te pakken van enkele bestuursleden van de stichting, die het laboratorium voor bodemonderzoek zou bouwen. Dus diende hij zich aan en werd binnengelaten. Het gesprek duurde de gehele middag. Frans stalde zijn folders uit, noemde prijzen en levertijden en hoopte, dat hij te zijner tijd de benodigde instrumenten zou mogen le veren. Maar men kwam er die middag nog niet uit, omdat de voorzitter en de secre taris van de stichting, met wie hij het ge sprek voerde, eerst overleg wilden plegen met andere bestuursleden. Of de conferentie de volgende morgen om tien uur voortgezet kon worden. Dat kon. Frans zegde toe, dat hij prompt om tien uur weer aanwezig zou zijn. Met een handdruk namen de drie mannen af scheid van elkaar. Even later stond Frans weer op straat. Op zijn horloge kijkend, constateerde hij, dat het kwart over vijf was. Gelijktijdig voelde hij zijn maag. Ik rammel, wist hij. Dus eerst maar ergens eten. Al heb ik dan vandaag nauwelijks iets verdiend, morgen heb ik een redelijke kans een order af te sluiten. En dat geeft ook voldoening. Je verkoopt niet iedere dag aan een in aanbouw zijnd ziekenhuis nieuw in strumentarium. Hij besloot naar het wegrestaurant te rijden, omdat het betrekkelijk dichtbij was en omdat hij er vaker kwam. Willy van der Ven keek blij verrast, toen ze de jongeman zas binnenkomen. Altijd uiterst correct ge kleed, constateerde ze. Een knappe jongen. Ze zuchtte. Waarom heb ik het indertijd zo slecht getroffen. Hoe heerlijk zou het zijn deze rustige, aardige man dagelijks bij je te hebben. En 's nachts „Hallo, meneer ter Scheure, blij u weer te zien. Hoe is het?" Hij begreep haar vraag onmiddellijk. „Een reeks afschuwelijke misverstanden, Wil. In feite was er niets aan de hand. Goddank." Het klonk haar in de oren, alsof het uit de grond van zijn hart kwam. Maar ergens voelde ze zich teleurgesteld. Het is natuur lijk gemeen van me, wist ze, maar als hij zou gaar. scheiden, zou ik een kans bij hem hebben. En geloof maar, dat ik zo'n kans zou uitbuiten! Proficiat, meneer," antwoordde ze op zachte toon. „Wat heb je aan narigheid in het huwelijk, nietwaar?" „Zo is het, Wil. Apropos, ik heb honger. Ik denk, dat ik vanavond maar hier in de buurt blijf slapen, want morgen moet ik weer bijtijds in Zaltbommel zijn. Dus kan ik nu op m'n gemak eten. Geef me de spijskaart, wil ie?" Terwijl ze de kaart haalde, dacht ze koortsachtig na. Hij gaat niet naar huis, want hij moet morgenvroeg weer in Zalt bommel zijn. Misschien krijg ik hem zo ver, dat hijdat hij Ze legde de kaart voor hem neer. „We hebben gestoofde niertjes. Is dat iets voor u?" Hij keek haar in het blozende gezicht. Lachend vroeg hij: „Is 't lekker? Bij mijn weten heb ik het nooit gegeten." „Ik kan het u echt aanbevelen." „Doe ik dan, Wil. Geef maar kippesoep vooraf. Wat hebben jullie voor groenten vandaag?" Ze somde enkele soorten op. „Ja, geef maar spinazie, die heb ik een poos niet geproefd. Oké?" Ze knipoogde. „Komt in orde. Wat drinkt u?" Hij voelde zich prettig en had zin in een flirt. „Als ik bij jou thuis was, zou ik zeggen: een cognacje. Maar laat ik nu maar een biertje nemen." „Een biertje hier en vanavond bij mij thuis een cognacje. Nou?" Een zucht slakend, antwoordde de klant: „Wil, breng me niet in verleiding. Het was die avond fijn bij jou thuis." „Als u toch in de buurt blijft, wat be let u dan om nog eens een avondje bij mij door te brengen? Ik eet u niet op, hoor." Ze zocht onder haar diensterschortje en legde daarna een sleutel op de tafel, half onder een bierviltje. „Alstublieft. U weet de weg, he? Om acht uur ben ik klaar vanavond." Zonder zijn antwoord af te wachten, draaide ze zich om en liep naar het buffet, waar ze de bestelling doorgaf. Zodoende bleef ze onkundig van de tweestrijd, die er in de man omging, toen hij naar de kleine Lipssleutel keek. Zou het toch niet ver standiger zijn naar huis te rijden? Kwestie van een kleine anderhalf uur. Maar dan moest hij er morgen opnieuw vroeg uit en nog eens anderhalf uur rijden. Hij wilde morgenochtend zo fris mogelijk de vervolg conferentie bijwonen. Het ging ook nu weer om een belangrijke order. Bovendien had hij vandaag al een dikke tweehonderd kilo meter gereden. Wat zeg ik? Zeker twee honderdenvijftig. Ik zie er echt tegen op. Wat let me eigenlijk om een uurtje naar Wil te gaan? Ze is een aardige meid. Ik gebruik natuurlijk m'n verstand, dus ben niet van plan ook maar iets met haar uit te halen. Want ik heb Ina en niemand kan aan mijn vrouw tippen. Jannie niet, Wil evenmin. Nu kan ik de sleutel weigeren en na het eten meteen naar een hotel gaan. Maar daar zit ik de hele avond alleen. Met wat kranten en tijdschriften. Hoogstens een biljartpartner, als ik geluk heb. Wat kan het schelenik doe het. Na een paar uurtjes met Wil gebabbeld te hebben, rijd ik weg. Wil zal wel ergens een hotel in de buurt weten. Die is in deze omgeving ge boren en getogen. Even later stond ze weer voor zijn tafel en zette met een neutraal gezicht het bier voor hem neer. „Maar goed, dat u van avond niet naar huis rijdt," zei ze op kalme toon. „De radio voorspelt mist. In het mid den en zuiden van het land." „Dat mankeert er nog aan. Nee, dan zoek ik een hotel op." Hij dronk van zijn bier. „Heel verstandig," beaamde ze lachend. „Steek die sleutel in uw zak. De hele zaak hoeft 't niet te weten." Automatisch deed hij het. Vooruit, waar om ook niet? Wil is een aardige meid, die zo het een en ander in haar leven heeft meegemaakt. Niet bepaald prettige weder waardigheden. En na haar werk is ze altijd alleen. Ze zal een paar uurtjes aanspraak ook wel eens nodig hebben. Na betaald te hebben, belde hij naar huis en zei, dat hij in de buurt van Zalt bommel bleef slapen. „Ik heb kans op een mooie order en heb morgenochtend om tien uur daarover een bespreking. In feite een vervolg, want we hebben er vanmiddag al een paar uur over gebabbeld. Er waren be richten over mist, dus het lijkt me ver standig om hier in de buurt te blijven." Ina begreep het. „Allicht. Het is hier ook behoorlijk heiïg en het ziet er naar uit, dat het erger wordt. Misschien is er in je hotel wel een of ander aardig grietje, dat je wat gezelschap wil houden." „Goed idee," antwoordde hij lachtend. „Goed idee," antwoordde hij lachend. „Ja, ja," meesmuilde zijn vrouw, „ik hoor 't je zeggen!" „Vóór ik naar huis rijdt, morgenmiddag, zal ik eerst goed mijn wagen inspecteren." „Je bent nogal wat van plan." (Wordt vervolgd.) Kruiswoordpuzzel no. 409 Horizontaal: 1. heilige - 4. meisjesnaam - 7. insekt - 13. vriend (Er.) - 14. pl. in Brabant 16. verdieping - 17. hinder - 19. monster 21. kloosterzuster - 22. N.V. (Duits) - 23. kneedbare massa - 25. godsdienst (afk.) 26. soort hond - 28. Noorse godheid - 30. per expresse (afk.) - 32. voegwoord - 33. be roep - 36. voorvoegsel - 37. specerij - 39. met teer behandelen - 40. in aanzien houden 42. zangnoot - 43. landbouwwerktuig - 45. pret - 46. stampvol - 48. zangstem - 50. gewicht (afk.) - 51. beroep - 52. bijwoord 54. pers. vnw. - 55. meisjesnaam - 57. netto (afk.) - 60. pers. vnw. - 62. betaalplaats 64. eerwaarde heer (Lat. afk.) - 65. pape gaai - 67. toneelgordijn - 69. verbond - 71. opbrengst - 73. zonder inhoud - 74. voor dat - 75. niet hetzelfde - 76. redaktie (afk.) 77. losse naad. Verticaal: 1. gerecht - 2. volledig ontwik keld insekt - 3. muurholte - 4. beroep - 5. interest - 6. oud-Noors prozawerk - 8. ijzerhoudende aarde - 9. meterton (afk.) 10. kreupel - 11. ik (Lat.) - 12. deel van het oog - 15. tandarm zoogdier - 18. ter plaatse (afk.) - 20. maanstand (afk.) - 24. water in Brabant - 25. opstandeling - 27. pl. in Zwitserland - 29. gewas - 30. staats bedrijf (afk.) - 31. reukwater - 33. per ex presse (afk.) - 34. deel van Amerika - 35. loot - 36. sterrenbeeld - 38. jongensnaam 40. eikenschors - 41. begrip - 44. beroep 47. luchtstrijdkrachten (afk.) - 49. bijwoord 53. nieuwerwets - 55. planeet - 56. spil 58. pl. in Duitsland - 59. omroepvereniging 60. grondsoort - 61. van het lopende jaar (Lat. afk.) - 62. maal - 63. uitroep - 66. deel v. h. kippenhok - 67. Soc. Econ. Raad (afk.) - 68. inhoudsmaat (afk.) - 70. nieuw (in samenstellingen) - 72. voorzetsel. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 408 Horizontaal: 2. stank - 7. blad - 9. Ali - 10. drom - 12. gaar - 13. emoe - 14. ons - 16. tam - 17. ode - 18. tik - 19. Aa - 20. ae 22. the - 24. ala - 25. nnw - 28. hamster 31. deemoed - 34. ot - 35. nu - 36. roesten 41. krassen - 45. mee - 46. aan - 47. abt 48. mr. - 49. lp - 50. ben - 52. oke - 54. gei - 56. sos - 57. sire - 58. bril - 60. rete 61. nee - 63. eelt - 64. Isere. Verticaal: 1. rag - 2. tartaar - 4. al - 5. niemand - 6. are - 7. bont - 8. dag - 10. don - 11. mode - 15. Siam - 17. Ohio - 19. ale - 21. ene - 23. ahorn - 24. at - 26. we 27. Iduna - 29. ATO - 30. sas - 32. mes 33. ene - 37. Elbe - 38. tm - 39. Eem - 40. nergens - 41. kaliber - 42. rap - 43. An 44. soes - 47. aker - 51. noot - 53. die 55. wie - 57. sta - 59. lek - 62. Ee. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1