NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene Zeeland Magazine? No. 3637 Donderdag 2 januari 1975 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs 14,— per jaar. Franco per post 22,50 per jaar. Advertenties 25 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. In de openbare raadsvergadering van donderdag 19 december j.l. waren de leden Th. Koole en P. van der Weele met kennis geving afwezig. Na opening door de voorzitter worden de notulen onveranderd vastgesteld en wor den een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Bij deze ingekomen stukken is een copie van de brief van de burgemeester, gericht aan de Partij van de Arbeid, betreffende ontslag als lid van deze partij. Daarover zegt de voorzitter het volgende: Hoewel een politieke mening een privé- bezit is en men dus daaromtrent geen ver antwoording aan derden verschuldigd is, meende ik toch uw gemeenteraad met mijn genomen beslissing in kennis te moeten stellen. Benoemd langs politieke kanalen is het bij de burgemeester nog altijd zo en naar mijn overtuiging gelukkig dat hij niet alleen voor zijn politiek-gelijk- gezinden burgemeester is, maar voor allen en ook op gelijke wijze. Naar mijn vaste overtuiging past het een in functie zijnde burgemeester dan ook niet zich politiek op de voorgrond te schuiven. Ook het veel vertoonde spel van het zitten op twee stoelen of het dragen van verschillende petten kan voor mij maar moeilijk geloofwaardig aandoen. De persoonlijke gevoelens hebben daar mee niets te maken en veranderen ook niet. Het uittreden uit partij-verband heeft ook daar geen invloed op. Ik zou willen zeggen, dat u mij kunt beschouwen als een politiek teleurgesteld man, dat mijn persoonlijk den ken daardoor niet is veranderd, maar dat ik de consequenties uit die teleurstelling heb getrokken. Geen impulsieve daad, maar een wel overwogen handeling. Het was een bijzonder moeilijke beslissing. De motivering op zich hebt u uitvoerig kunnen vinden in het onder h vermelde ingekomen stuk. Ik meen derhalve daar nu niet verder op in te moeten gaan. Het stuk leent zich uiteraard ook niet voor discussie. Zoals ik al zei, het is een beslissing van persoonlijke aard, in de persoonlijke sfeer. In verband met de eerder genoemde be- noemingswijze van de burgemeester stelde ik er evenwel prijs op u deze nadere toe lichting te geven. Op deze uitleg van de voorzitter zegt de heer Bom: U bent volkomen vrij wie of wat u bent. Daaraan zal ik geen enkel woord wijden. U bent in goed gezelschap, want politiek teleurgestelden komen er dagelijks bij. Slechts een enkeling gaat er af. Eén positieve zijde zit er zeker aan. Bij de samenstelling van het college van b. en w. werd uit de raad gesteld, dat bij de benoeming van een P.v.d.A.-wethou- der, ook de burgemeester reeds van die partij was. Nu kan men alleen maar zeggen, dat de samenstelling van dit college rea listischer is geworden. Hierna doet de voorzitter een aantal mededelingen, die wij hieronder laten vol gen. 1. Rampenregeling. De op de door de raad vastgestelde Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE raamverordening rampenbestrijding vastge stelde rampenregeling is voltooid. Van die regeling maakt deel uit een waarschuwingssysteem van die mensen, die op bij verhoogde waterstanden bedreigde plaatsen in de gemeente wonen. In overleg met het waterschap zijn adressenlijsten opgemaakt van hen, die gewaarschuwd worden al naar gelang de waterstand. Intussen heeft zich al eenmaal een situa tie voorgedaan, waarin het nodig was tot waarschuwing over te gaan, zodat met het systeem een eerste ervaring kon worden opgedaan. De waarschuwing verliep bijzon der vlot. De betreffende personen zijn in een brief van de burgemeester van Kortgene op de hoogte gesteld van de wijze van waar schuwing en het doel ervan, terwijl hen ook een aantal richtlijnen is gegeven voor optreden in een situatie van verhoogde waterstand. De waarschuwing was alleszins een nuttige oefening. Geen klachten. 2. Bestemmingsplan „De Paardekreek". Van gedeputeerde staten is ingekomen bericht van goedkeuring van bestemmings plan „De Paardekreek". De in beroep inge diende bezwaren zijn ongegrond verklaard, zulks in hoofdzaak op dezelfde overwe gingen als waarop uw raad ze destijds ongegrond verklaarde. Niettemin is het plan nog niet onher roepelijk, omdat er nog een beroepsgang voor belanghebbenden is op de Kroon. 3. Grondaankoop Kats. Het raadsbesluit tot aankoop van gron den voor het bestemmingsplan „Alteklein" te Kats is door gedeputeerde staten goed gekeurd. Het bestemmingsplan zelf ligt ter goedkeuring bij gedeputeerde staten. 4. Grondverkopen. Aan de heer P. Snoep werd uitgegeven de in bestemmingsplan Kortgene „Noord I" beschikbare grond voor de bouw van garage boxen. Aan de heer Andriessen te Goes, eigenaar van de woning Botterlaan 32, werd uitge geven ongeveer 375 grond bij zijn perceel, die als tuingrond zal dienen. Aan de Chr. Woningstichting werd uit gegeven ongeveer 1406 m2 grond in be stemmingsplan Kortgene „Noord I" voor de bouw van 8 woningwetwoningen. In het bestemmingsplan Colijnsplaat werd in 1972 bouwgrond voor 12 woningen uit gegeven aan de heer Van der Maas te Vlissingen. Deze heeft op de grond 6 van de 12 woningen gebouwd, maar heeft het er verder danig bij laten zitten, zelfs op zo'n manier, dat door het Rijk de beschik baar gestelde premies werden ingetrokken. Omdat in heel de kwestie ook een plaat selijke aannemer in moeilijkheden was ge komen, is na een speciale besprekfog als nog opnieuw premie voor twee woningen beschikbaar gesteld. Gelet op de gang van zaken en het dui delijke gebrek aan goede wil van de koper, heeft het college het uitgiftebesluit voor de nog resterende 6 percelen ingetrokken. De daardoor weer beschikbaar komende bouwgrond is vervolgens uitgegeven als volgt: grond voor 1 woning aan de heer De Pree te Colijnsplaat: grond voor 1 wo ning aan de heer C. P. Kievit te Colijns plaat en grond voor 4 woningen aan Val- ckenisse BV, een bouwonderneming te Goes. 5. Van de Commissie Elektriciteitswerken, een adviescommissie van de minister van economische zaken, is ingekomen een kaart met tracé voor de door de PZEM gewenste 150 KV lijn over Noord-Beveland, in de leiding Goes—Zierikzee. Het trajekt van de leiding wijkt aanzienlijk af van dat, wat eerder dit jaar werd aangehouden en onder meer tijdens een hoorzitting in Goes aan de orde kwam. Over het trajekt zal op 28 januari een hoorzitting worden gehouden voor gemeen tebestuur en belanghebbenden in het Dorps huis te Colijnsplaat. Opgemerkt zij, dat het thans voorgestelde trajekt het tracé van de provinciale weg volgt en niet meer dwars door het agra risch gebied snijdt. Hierna komt aan de orde het voorstel van b. en w. tot het instellen van beroep tegen het besluit van G.S. tot onthouding van goedkeuring aan twee gedeelten van de plankaart en aan art. 7, leden 2 en 3 van de voorschriften bestemmingsplan „Be drijfsterrein Oost-Zeedijk". Enkele leden zijn bang G.S. hiermede tegen zich in het harnas te jagen. Men heeft met dit college zoveel van doen, dat voorzichtigheid geboden is. De voor zitter is een geheel andere mening toege daan, en vindt dit helemaal geen paarde- middel, zoals De Smit dit uitdrukte. Over deze materie bestaat totaal nog geen juris prudentie, zodat beide partijen er alleen maar mee gebaat kunnen zijn. Aan de heer P. Dingemanse, eigenaar van de woning Trintellaan 25 wordt een stukje grond verkocht van 130 m2, dat aansluit op zijn perceel. De klaar gekomen tennisbanen worden in gebruik gegeven aan de tennisclub „Noord-Beveland". De Smit is blij, dat ook niet-leden er gebruik van kunnen ma ken. Een aanvullend crediet wordt hierna ver strekt voor kleding voor de dragers bij be grafenissen. Het totaal-bedrag komt hier mee op 5600,Breure, De Smit en L. v. d. Weele waren geen voorstanders hier van. Zij zagen liever bij voorkomende ge legenheden dragers uit b.v. Goes ingescha keld. Men zou dan ook goedkoper uit zijn. Met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten wordt een crediet in rekening courant vastgesteld van 500.000, Verder wordt besloten gebruik te blijven maken van de diensten van de bibliobus. De Smit zegt dat het hem honderd procent is meegevallen en dat de bibliotheek te Colijnsplaat ook nog goed blijft func tioneren. Dit hoogst waarschijnlijk ook mede door de aanwezigheid van de vele recreanten. Hij hoopt dat voor deze biblio theek de subsidie zal blijven gehandhaafd. Mevr. Van Oeveren zegt dat de cijfers voor zichzelf spreken. Men kan deze bus niet meer missen. Geelhoed is ook verheugd over de gang van zaken en vraagt of alle subsidies ge handhaafd moeten blijven. Breure sluit zich bij vorige sprekers aan en Bom zegt ten aanzien van de subsidies: het is niet én—én maar of—of. Een nieuwe staangeldverordening wordt hierna vastgesteld. Breure vindt het bedrag van 50 ct per m2 voor alle dagen samen veel te laag en zou het liever per dag zien. De voorzitter zegt dat het maar arme lieden zijn, waarop Breure: Ho-ho. Met 7 stemmen wordt de heer Th. de Fouw te Kortgene tot gemeentebode be noemd. De heer J. J. Clement te Kortgene verkreeg 2 stemmen. Een wijziging in de financiële opzet van de gemeenschappelijke regeling huisvuilop- haaidienst wordt hierna vastgesteld en wordt een vertegenwoordiger en plv. vertegen woordiger in het algemeen bestuur woon wagencentrum Midden-Zeeland aangewezen, resp. Welleman en Bom. In de vacatures ontstaan door periodieke aftreding in de commissie voor verlening van bijstand worden aangewezen: J. Breure, A. Geelhoed, H. van Hakken - van Elten en M. de Smit. Het voorstel van b. en w. om per 1 januari a.s. de exploitatie van de bijzondere kleuterschool te Kortgene over te nemen ontmoet van de zijde van Bom ernstige bezwaren en stelt voor dit voorstel terug te nemen, omdat het niet compleet is. Er zijn namelijk geen financiële voorwaar den aanwezig. Hij vraagt het college welk bezwaar er aan verbonden is om in af wachting van deze voorwaarden het gehele complex dan aan de orde te stellen. Alles ligt dan veel gemakkelijker. De voorzitter vindt dat Bom hard loopt. Hij wil liever eerst besluiten bereid te zijn de kleuterschool over te nemen en een openbare kleuterschool te stichten en daarna pas de onderhandelingen over de voor waarden. Hierover zijn reeds besprekingen gevoerd, die nu nog niet ter tafel kunnen worden gebracht. Breure: Er is toentertijd een principe besluit genomen waar hij persoonlijk tegen was en nog is. De Herv. Kerk heeft zich niet met andere kerken in verbinding ge steld om samen te gaan. Mevr. Van Oeveren stelt zich achter het voorstel van b. en w. en Bom houdt zijn mening staande en vraagt stemming. Alleen Bom en Breure stemmen tegen het voorstel van b. en w. Ten aanzien van de hierna in behandeling te nemen „Doelstellingsnota Intergemeen telijke Struktuurschets Midden-Zeeland", zegt Bom het jammer te vinden dat deze behandeling onderdeel is van een agenda van 32 punten. Op de schets zelf heeft hij maar enkele aanmerkingen, o.a. dat de uitbreiding van Colijnsplaat nogal groot (50 ha) is uitgevallen. Voor de rest komen wij er niet slecht af. Klaassen zegt op de struktuurschets het volgende: Mijnheer de voorzitter, mevr. mijne heren. In uw uiterst summiere toelichting bij agendapunt 17, betreffende de behandeling van de „Doelstellingsnota Intergemeentelijke Struktuurschets Midden-Zeeland" vraagt u van de raadsleden een standpunt kenbaar te maken, maar nog liever met uw stand punt in te stemmen. De toelichting vermeldt tevens dat in de nota en bijbehorende tekeningen recht is gedaan aan de opvattingen en wensen van uw college, maar welke opvattingen en wensen dat primair zijn, daar zijn wij dan wel in geïnteresseerd. Dit is mijn eerste vraag. Mijn tweede vraag is naar aanleiding van tekening 3, waar een groot aantal ha kost bare cultuurgrond bestemd of aangeduid wordt voor recreatie. Deze vraag is bij mij opgekomen, omdat er in de commissie ruimtelijke ordening en recreatie en ook in de gemeenteraad al eens opgemerkt is, met name voor de kern Kortgene, de bouw voor recreatie woningen zodanig in de hand te houden dat het voorzieningspakket in de kern zelf niet uit de hand loopt. Op genoemde kaart is de toen gedachte grens met 100°/o over schreden. Om nu vraag 2 concreet te stellen: Is dit één van de wensen van b.- en w., om de gehele Adriaanpolder voor recreatie woningen te bestemmen? Mijn derde vraag heeft betrekking op de dorpen Colijnsplaat en Kats. Nogmaals tekening 3, want dat is de kaart waardoor iemand, die daar aanleiding voor heeft, al gauw in extase kan geraken. Ik wil wel eerlijk zeggen, dat een dergelijke planologie mij nauwelijks aanspreekt, zeker niet om over te juichen, want ik geloof daar niet in.' Ik geloof vandaag de dag niet meer in een planopstelling over zaken, die 10 jaar en langer kunnen duren, voordat deze rea liteit kunnen worden, getuige het „Delta plan" voor afsluiting van de zee-armen, waarin opgenomen ook met name de af sluiting van de Oosterschelde in 1978, als laatste fase. Dat was ook een veel jaren- planning en men zou zich kunnen afvragen: Kruiswoordpuzzel no. 407 Horizontaal: 1. de kleinste waarde van iets - 7. de sterren betreffend - 13. lyrisch gedicht - 14. uitstalkast - 16. aanw. vnw. 17. werkzaam - 19. vod - 20. voordat - 22. kindergroet - 23. titel - 25. Fr. lidwoord 26. Engels bier - 28. mannetjesbij - 29. ingebeeld meisje - 31. plaats in België 33. dierengeluid - 34. deel van een brug 35. zeehond - 37. Fr. onbep. vnw. - 38. plaats in België - 40. overeenstemming 42. soort belasting - 44. geheel de uwe (afk.) - 45. fijne groente - 48. getreiter 50. Eng. voorzetsel - 51. lopend touw - 52. hulpmiddel op schepen - 54. anno (afk.) 55. voetbalvereniging (afk.) - 57. vreemde munt - 59. vis - 60. Spaanse uitroep - 61. loco burgemeester (afk.) - 63. ooft - 65. godsdienst (afk.) - 66. muziekdrama - 69. plaats in Drente - 70. vaarwater - 72. een en ander (afk.) - 73. aanwas - 76. deel van een gevel - 77. bijwoord - 78. soort stof. Horizontaal: 1. kozak - 4. sloep - 6. vla 8. Rie - 9. reaal - 11. tenor - 13. ia 14. protest - 16. on - 18. inkt - 20. eten 21. aera - 23. nto - 25. knol - 26. large 28. broer - 30. wee - 31. oor - 32. manke 34. cello - 36. nona - 37. uil - 39. eend 41. grot - 44. idee - 45. Ur - 46. overste 50. ek - 51. divan - 53. radar - 55. del 56. pak - 57. liaan - 58. morel. Zal deze laatste fase ooit werkelijkheid worden, of hoe lang nog? Laten wij aannemen dat deze zeearm binnen tien jaar zal zijn afgesloten, dan pas kunnen de recreatieplannen voor Co lijnsplaat en Kats verwezenlijkt worden, wat gezien de economische ontwikkeling, nationaal en internationaal, niet waarschijn lijk is, zullen dan de dorpen Colijnsplaat en Kats in staat zijn de recreatie op te vangen, als er nu niets aan de leefbaarheid van de dorpen wordt gedaan? Dan nu concreet mijn derde vraag: Is b. en w. met mij van mening, dat deze dorpen meer behoefte hebben aan andere voorzieningen om ze leefbaar te houden, voor zover er nu nog sprake is van leef baarheid, dan ons nu al druk te maken over de „Doelstellingennota Intergemeen telijke Struktuurschets Midden-Zeeland? Op bijlage 7, 4e blad van de doelstel lingennota staan een paar zinnen die mij wel aanspreken, n.l. 1. Het leeglopen van kleine dorpen. 2. Het leefklimaat in deze kernen mag zich niet verder in ongunstige zin ontwikkelen. Over deze feiten-constatering mijn laatste en vierde vraag, n.l.: Is dit enkel een con statering en daar zou wat aan gedaan moeten (kunnen) worden, of is het net als bij de loonontwikkeling, dat de beter gesitueerde geen veertje kan laten om de minder bedeelde wat op te trekken? Tenslotte zou ik b. en w. willen adviseren voorlopig geen opdrachten voor plannen makerij te verstrekken, dan alleen wanneer de raad er zijn sanctie aan heeft gegeven. De voorzitter zegt tegen Klaassen, dat men niet hoeft vol te bouwen. De even- Zie vervolg voorpagina 2e blad. Verticaal: 1. werelds - 2. nieuwe wereldtaal 3. plaats in Gelderland - 4. voorzetsel 5. grondtoon - 6. ziekte - 7. bijb naam 8. natuurkundeterm (afk.) - 9. Trans Europa Express (afk.) - 10. verzoekschrift - 11. verhoogde toon - 12. deel van Europa - 15. vod - 18. N.V. (Fr.) - 21. stofmaat - 23. speelgoed - 24. onaangenaam mens - 27. achterste - 28. in dat geval - 30. soort zeil 32. brede gang - 34. insluiting van een stad 36. zuivelprodukt - 39. grap - 41. Franse ondergrondse (afk.) - 43. kruisboog - 45. aantrekken - 46. opstootje - 47. reptiel 48. bitter vocht - 49. vol roest - 53. aanw. vnw. - 56. helder, duidelijk (Eng.) - 58. angst - 60. Afrikaans zoogdier - 62. uitroep van kou - 64. soort vaas - 65. rondhout 67. wortel - 68. godin - 70. heidemeertje 71. snelle loop (Eng.) - 74. voorvoegsel 75. familielid. Verticaal: 2. ave - 3. klap - 4. sint - 5. Leo - 7. aard - 8. rest - 9. rakel - 10. lo 11. te - 12. rotor - 13. Ina - 15. tot 17. nel - 19. trawant - 20. enerlei - 22. arena - 23. no - 24. Ob - 25. koele 27. gek - 29. ree - 32. moord - 33. eu 34. cl - 35. onder - 36. NRU - 38. Ier 40. dek - 42. aval - 43. atap - 46. oven 47. en - 48. sr - 49. Edam - 52. Ida 54. Ake. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 406 6ANZEP00RTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1975 | | pagina 1