Het wederzijdse wantrouwen MARKUSSE Boekhandel Vervolg raadsvergadering Wissenkerke was gekomen, gezien de oorspronkelijke post voor onvoorziene uitgaven. Een en ander mag dan ook niet aan elkaar worden gekoppeld. Wanneer echter de belastingen nu niet zouden worden verhoogd zou het wel eens kunnen gebeuren dat later een verhoging met 30% nodig was. Dit wil men voorkomen. Bovendien vindt de mi nister een verhoging van 11% nog trend matig. De heer Uijl zegt dat men met een ver hoogd havengeld voor buitenlanders geen discriminatie wil. De Nederlanders hebben al meebetaald in de pot waaruit de sub sidie is gekomen. De voorzitter zegt dat ook bedrijven een injectie krijgen uit de belastingop brengsten. Het zou enigszins vreemd aan doen als de havenmeester vroeg: „Bent u Belg, zo ja, dan moet u 1,— per m2 meer betalen." Nadat de heer Uijl gezegd heeft dat er nogal Nederlanders op de wachtlijst staan, antwoordt de voorzitter nog dat het niet juist zou zijn tegen een Belg te zeggen dat hij verdwijnen moet omdat een Neder lander die plaats nodig heeft. Het lid Kouwer komt nog terug op de gaten,, welke ontstaan na afbraak van woningen, welke voor de aangrenzende per celen nogal optrekkend vocht in de muren veroorzaken. Wethouder Scheele zegt dat het geval waarop Kouvver spreekt hem bekend is. De vochtigheid is mede gevolg van de grote regenval, doch reeds afgesproken is dat, wanneer grond aanwezig is, dit ter plaatse zal worden opgehoogd. Thans wordt overgegaan tot de artikels- gewijze behandeling van de begroting 1975. Bij art. 402 „Bijdrage in exploitatietekort vliegveld Midden-Zeeland" zegt het lid Die- leman liever te zien dat de bijdrage jaar lijks zou worden bekeken inplaats van een binding voor een termijn van 5 jaar. Na een toelichting door de voorzitter en de gemeente-ontvanger naar aanleiding van het verslag van de subsidie-commissie maakt de heer Dieleman van zijn zienswijze een voorstel aan de raad. De voorzitter bepleit hierna toch een bijdrage-toekenning voor 5 jaar. Na enige bespreking trekt het lid Dieleman zijn voor stel in en stelt de voorzitter voor de bij drage voor 5 jaar te verlenen met voor 1975 een bedrag van maximaal 1.000,— en verdere jaarlijkse indexering. Het lid Uijl wenst geacht te worden te hebben gestemd tegen elke vorm van sub sidie-verlening voor dit doel. Hierna wordt op voorstel van burge meester en wethouders zonder hoofdelijke stemming besloten de gemeente-begroting voor het dienstjaar 1975 vast te stellen voor wat de gewone dienst betreft in ont vang en uitgaaf op een bedrag van 1.523.531,07 met een post voor onvoor ziene uitgaven van 114.272,70 en wat de kapitaaldienst betreft in uitgaaf op 9.388.824,88 en in ontvangst op 8.784.853,92, alzo met een nadelig slot van ƒ603.970,96. Vervolgens worden zonder hoofdelijke stemming vastgesteld de le, 2e, 3e en 4e wijziging van de gemeente-begroting 1975. Eveneens wordt zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld de begroting voor het dienstjaar 1975 van het gemeentelijk wo ningbedrijf. Zonder hoofdelijke stemming worden aangenomen de voorstellen van burgemees ter en wethouders tot vaststelling van: a. het maximum-bedrag der gemeentelijke vlottende schuld voor 1975 op ƒ2.000.000.— b. het crediet in rekening-courant bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten voor 1975 op ƒ700.000,—. c. de verordening tot wijziging van de ver ordening op de heffing en invordering van reinigingsrechten. d. de verordening tot wijziging van de ver ordening op de heffing en invordering van een straatbelasting. e. de verordening tot wijziging van de ver FEUILLETON Ina antwoordt niet. Wel kijkt ze naar hem vanuit haar ooghoeken. Terwijl de man zijn pijp stopt, vervolgt hij: „Je was al vroeg weg, vanmorgen." Ze knikt. „Een paar boodschappen." „O." „Ja, wat —o—". Ze kijkt hem ongeduldig aan. „Mag ik alsjeblieft op zaterdagmorgen boodschappen doen?" Frans fronst zijn wenkbrauwen. „Kind, maak je niet zo druk. Heb je soms de smoor in, omdat ik gisteravond zo laat was?" „Misschien heb ik wel meer dan één reden om gepikeerd te zijn. Zou dat soms kunnen?" Hij stak de brand in de tabak en trok enkele malen aan de pijp, grote rookwolken uitblazend. Schouderophalend antwoordde hij: „Ben je niet een beetje over je toeren heen?" „Best mogelijk. En daar is een gegronde reden voor, meneer Ter Scheure. Een heel gegronde reden." Gedecideerd kwam ze overeind, liep naar het bergmeubel en ont sloot een la, waaruit ze een kledingstukje nam. In het voorbijgaan wierp ze het ding op zijn schoot en zei: „Bekijk dat maar eens goed. Dat vond ik van de week in je wagen, toen ik hem naar de garage wilde brengen. Gelukkig ging ik hem eerst zuigen, voor ik 'm wegbracht, want hij zag er als gewoonlijk weer uit om meteen naar de gemeentereiniging te brengen. Stel je voor, dat ze dit behaatje in de garage hadden gevonden. Ze zouden er wonderwat van ordening op de heffing en invordering van een toeristenbelasting. f. de verordening tot wijziging van de ver ordening op de heffing en invordering van een woonforensenbelasting. g. de verordening tot wijziging van de ver ordening op de heffing en invordering van een liggeld voor pleziervaartuigen. h. de verordening op de heffing van op centen op de hoofdsom van de personele belasting en i. de verordening tot wijziging van de ver ordening op de heffing en invordering van onroerend-goedbelasting. Bij de nu gehouden rondvraag wenst niemand daarvan gebruik te maken. Hierna dankt de voorzitter de leden voor de opkomst en de prettige bespreking, sluit de vergadering en leest het ambtsgebed. ADVENT 1974 De boeren kijken zwijgend naar de lucht; het heeft geen zin een lang verhaal te houden: Men wéét het reeds. Een enkeling verzucht wat ieder denkt: het is niet droog te houden. Wij maken ons weer klaar voor de advent; het Kind zal ook dit jaar worden geboren. Het is zo lief en daarom, heel attent, laten we in de dienst een Kerstlied horen. Straks zullen velen rond de kribbe staan, met schuld bedekt en in zichzelf verloren. Ook wie nooit ging zal dan ter kerke gaan, want niemand wil dit vredig feest verstoren. Maar in Gods wereld woedt de onrust voort: Honger en oorlog, misoogsten en lijden. Slechts hij die luistert heeft Zijn stem gehoord: „Zijn er nog mensen die Mijn Komst verbeiden?" de B., Geersdijk. ORISANT-NIEUWS Bij soos ORISANT is weer een nieuw seizoen begonnen. Vanaf eind november is de soos weer geopend voor jongeren van 15 jaar en ouder. Voorlopig enkel nog op de vrijdagavond. Voor de groep jongeren in de leeftijd 10—15 jaar is er op zaterdag 21 december weer soos. Vanaf 19.30 uur kun je dan weer terecht. Misschien zijn er weer panne koeken om te eten! Breng zelf spelen mee. Liesbeth van Damme. Rinie de Haze. Mattie Huibregtse. Hans Mulder. Willem Mieras. Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 5 nov. 1974: Martine, d.v. P. J. de Kam en C. Karman. Ondertrouwd: S nov. 1974: Koole, Aart Marinus, oud 24 jaar en Jeronimus, Maria Dina, oud 18 jaar, beiden wonende te Wissenkerke; 13 nov. 1974: de Bruine, Jo hannes Jacobus, oud 25 jaar en Begthel, Willemke, oud 21 jaar, beiden wonende te Wissenkerke; 15 nov. 1974: de Witte, Pieter Jacobus Christiaan, oud 22 jaar, wonende te Goes en Geelhoed, Anna Maria Neeltje, oud 19 jaar, wonende te Wissenkerke; 22 nov. 1974: Bustraan, Jacobus Pieter, oud 24 jaar en Scherp, Jannetje Susanna, oud 19 jr., beiden wonende te Wissenkerke. gedacht hebben." Stom verbaasd keek hij naar de min of meer verfomfaaide beha. „Wat is dit? Ik bedoel: van wie is dit?" „Dat ding is van onze leuke buurvrouw, als je dat soms nog niet weet. Man, doe nou alsjeblieft niet zo achterlijk Hij legde de pijp neer en keek zijn vrouvv scherp aan. „Wil jij beweren, dat je dit in mijn wagen hebt gevonden?" „Ja. Ik loop niet met beha's van Jannie rond, als je dat soms denkt. En ik laat ze zeker niet overal slingeren." Hij begon te lachen, maar het klonk niet van harte. „Ga nou, wat moet ik met een beha van Jannie in mijn wagen?" „Ja, dat zou ik nu juist willen weten, snap je? Is het soms een soort mascotte?" De lach op zijn gezicht bevroor. „Vrouw, je moet niet gaan insinueren, dat ik wat met Jannie heb." „Hoe kömt dat ding dan in je wagen? Als een prop gefrommeld onder de bank?" Hij haalde zijn schouders op. „Geen idee. En om meteen maar alles duidelijk te stel len: het is zeker een paar maanden gele den, dat Jannie bij me in de wagen zat. Dat was die avond, toen ik haar in het dorp oppikte. Toen ze een lekke band had." Ina wist het. Frans had het nog diezelfde avond verteld en Jannie had het de volgende dag bevestigd. Bert had haar fiets de vol gende morgen met zijn wagen opgehaald en de band zelf geplakt. Want al beschikte hij misschien over duizenden en nog eens Getrouwd: 22 nov. 1974: Koole, Aart Marinus, oud 24 jaar en Jeronimus, Maria Dina, oud 18 jaar, beiden wonende te Wissenkerke; 22 nov. 1974: Duvekot, Wil lem Jan, oud 22 jaar, wonende te Middel burg en Wattel, Adriana Francina, oud 21 jaar, wonende te Reimerswaal; 29 nov. 1974: de Bruine, Johannes Jacobus, oud 25 jaar en Begthel, Willemke, oud 21 jaar beiden wonende te Wissenkerke. Overleden: 24 nov. 1974: Kramer, Pie- ternella, oud 79 jaar, echtgenote van W. Leenpoel, wonende te Wissenkerke; 26 nov. 1974: de Moor, Geertruida, oud 83 jaar, weduwe van B. Schipper, wonende te Wis senkerke. KORTGENE Geboren: 26 nov. 1974: Elisabeth Leuntje Adriana, dochter van G. A. de Waard en A. C. Luitwieler. Ondertrouwd: geen. Gehuwd: geen. Overleden: 1 nov. 1974: Abraham van Gilst, 93 jaar, wedn. van G. Bastiaanse; 1 nov. 1974: Jacob Matthias de Kater, 81 jaar, echtg. van J. L. Louwerse; 18 nov. 1974: Jacob Cornelis Munter, 87 jaar, wedn. van J. Markusse; 24 nov. 1974: Wilhel- mina Brouwer, 70 jaar; 29 nov. 1974: Willem Bareman, 98 jaar. TOERISTENBELASTING Een eenvoudig lijkend voorstel van de P.v.d.A.-fractie in Wissenkerke tot heffing van een toeristenbelasting voor buitenlan ders bij gebruik van de jachthaven, bleek ruimschoots voldoende om de redactie van de Prov. Zeeuwse Courant in alle toestan den van alarmfase 3 te brengen. De voorgestelde maatregel betreft alleen de buitenlandse jacht- of bootbezitters, mogelijk ook enkele uitgeweken Hollandse kapitaalbezitters over de grens. De ruim 100.000 semi-permanente buitenlandse toe risten (de gastarbeiders) worden gelukkig door deze maatregel niet zo zwaar ge troffen. In een niet gezocht, maar gulzig gebracht artikel op de voorpagina 25—11 j.l. wijst de redactie op de aloude wijze der profeten welke rampspoeden het volk van Nederland kan verwachten bij uitvoering van dit heilloze voorstel. De regering zou dan in navolging van Wissenkerke de briefporti voor buitenlan ders kunnen gaan verhogen, treinkaartje duurder maken en wegenbelasting, enz. Het buitenland zou dan prompt tegen maatregelen nemen. Frankrijk zou de metro en de urinoirs voor Hollanders extra be lasten, Oostenrijk zijn skiliften en België hogere operaprijzen. De andere landen kun nen ook wat gaan doen en gans Europa kijkt uiterst grimmig, zo ziet u maar hè door zo'n eenvoudig voorstelletje uit Wis senkerke. Helmeaal op hol is er geen houden meer aan, want Holland raakt dan geïsoleerd en in die situatie kunnen de machten (van achter dat voorstel?) toeslaan en hun wil aan het volk opleggen, zodoende. Zo ziet de P.Z.C. het in haar artikel. De waakzaamheid der redactie onder kende ook hier echter het gevaar voor Ne derland en Europa en onthulde dit nuchter en duidelijk, alhoewel de correlatie tussen Wenen—Parijs en Wissenkerke niet iedereen glashelder lijkt. Reeds eerder was de P.v.d.A.-fractie de inzet van een publieke aanval sedert haar duizenden guldens, een band laten plakken kostte tegenwoordig zeker een paar gulden, als het niet meer was en dat kon hij zelf wel verdienen. In die dingen was Bert vreselijk zuinig. „Allemaal goed en wel, maar hoe wil jij dan verklaren, dat Jannie's beha in jouw wagen ligt?" „Geen idee. Als jij hieraan soms de con clusie verbindt, dat ik wat met Jannie heb, kan ik je verzekeren, dat dit niet 't geval is. Mijn reputatie is ongeschokt." „O juist. En waarom moest jij dan zo nodig gisteravond bij Jannie en Bert voor het raam naar binnen kijken?" Ze heeft me dus gezien, begreep hij. „Dus je bespioneert me?" Ina haalde haar schouders op. „Man, gebruik niet van die dure woorden. Ik was ongerust, omdat je zo laat was en hele maal niet had gebeld. Dus sliep ik een hazeslaapje. Ik hoorde je thuiskomen, maar omdat je niet meteen binnenkwam, nadat je de garage gesloten had, ging ik 't bed uit en keek door het raam naar buiten. Ik zag je naar de buren gaan en daar stond je zeker vijf minuten te loeren. Afgezien nog van het feit, dat zoiets hoogst onge past is, geeft het je als vrouw toch wel te denken, als je man minuten lang bij de buren voor het raam staat te loeren. Mis schien kun je daar een verklaring voor geven? Of was je soms dronken?" Hij keek zijn vrouw verontwaardigd aan. „Ben ik ooit wel eens dronken geweest?" „Nee. Maar er komt doorgaans een eerste keer. Je hebt me trouwens ook nog geen verklaring gegeven voor je late thuiskomst." „Daar had ik ook een verdraaid goede reden voor, vrouw. Jij hebt van de week mijn wagen meegehad en ik de jouwe. Mag je drie keer raden, wat ik in jouw wagen heb gevonden." „Dat kan ik," antwoordde ze op rustige toon. „Mijn blauwe slipje. En een peuk, waarschijnlijk van een van Berts sigaren. Hoe dat er in komt, weet ik niet. Bij mijn weten leg ik mijn lingerie, zodra ik het gewassen en droog heb, meteen in de kast. En Bert rookt doorgaans geen sigaren in mijn wagen om de doodeenvoudige reden, dat ik hem een keer meegenomen heb naar zetelwinst bij de laatste verkiezingen. In het artikel wordt veel beweerd en voorspeld en aangenomen, doch geen enkel feit of tastbaar gegeven gebracht. Ontdaan van de doordraverij en onwer- De negen Zeeuwse waterschappen zullen in het voorjaar van 1975 in de gehele provincie een voorlichtingscampagne over de waterzuivering organiseren. Daarin zul len zij de aandacht van de Zeeuwse bevol king vragen voor de noodzaak van het terug dringen van de waterverontreiniging en het streven naar een zo groot mogelijke zui vering in het belang van een goed leefmilieu. Zoals bekend hebben Provinciale Staten van Zeeland de waterschappen de z.g. ac tieve zuiveringstaak in het kader van de wet verontreiniging oppervlaktewater opge dragen. Het ziet er thans naar uit, dat in de loop van het tweede halfjaar van 1975 de aanslagen voor een zuiveringsbij- drage zullen worden verzonden. De werkgroep voorlichting waterschappen, bestaande uit vertegenwoordigers van de waterschappen, de provinciale waterstaat en de provinciale voorlichting, is bezig met de voorbereiding van een voorlichtingspro- jekt. Daarvoor is de vorm gekozen van een audio-visuele (geluid-beeld) presentatie. Het wordt een z.g. band-dia serie, d.w.z. een presentatie van speciaal voor dit doel op vele plaatsen in de provincie genomen dia's door middel van een tweetal dia- projektoren, een compactcassette afspeel- apparaat en een stuurapparaat, het geheel in één unit ingebouwd. Deze moderne me thode maakt het mogelijk de diabeelden in elkaar automatisch te doen overvloeien en daarbij beeld en geluid haarscherp te synchroniseren. De tekst, die de beelden zal ondersteunen en toelichten, zal door een professionele commentator worden in gesproken. Voor de vervaardiging van de dia's is opdracht gegeven aan de Middelburgse fotograaf/cineast J. Wolterbeek, die bij zijn werkzaamheden de medewerking heeft van de waterschappen en de tekenkamer van de provinciale waterstaat. De band-dia serie zal eerst een aantal het dorp, toen zijn wagen weer eens stuk was. En als jij hieruit soms gevolgtrek kingen gaat maken, die voor mij beledi gend zijn, ga ik ergens mee smijten." Lakoniek haalde hij zijn schouders op. „Wel, dan zijn we quitte. Het feit, dat Jannie's beha in mijn wagen lag, is voor mij eveneens onverklaarbaar." „Wat moest je vannacht dan bij hem voor het raam?" „O, zo maar een bevlieging. Een impuls, weet ik het. Een zinnige verklaring kan ik er eigenlijk niet voor geven. Omdat het zo laat was en ik nog licht zag branden, ver trouwde ik het niet helemaal. Misschien dacht ik één moment aan inbrekers." „Die steken geen lichten op." „O, weet jij dat zo precies? Ik ben niet op de hoogte van de werkmethoden van dergelijke lieden." „Zo? Het is anders wel eigenaardig, dat Jannie er vanmorgen vandoor is gegaan. Met een koffer vol kleren. En natuurlijk met Rinske." „Wat?" De vrouw keek hem opnieuw onderzoe kend aan. „Verbaast je dat? Weet jij er soms meer van?" „Ina, doe niet zo gek! Waarom zou ik er meer van weten?" „Ik sprak Bert vanmorgen in het dorp. Hij is over z'n toeren. Moet je begrijpen: wordt de man vanmorgen wakker, is Jannie er niet. Het kind al evenmin. Het hele huis doorzocht. Uiteindelijk komt hij tot de ontdekking, dat ze twee koffers heeft ge pakt en er vandoor is. Met het kind." „Waarom in 's hemelsnaam?" „Dat heeft-ie me niet verteld. Nu ja, het boterde de laatste tijd al niet erg tussen die twee. Wat er precies aan de hand is, weet ik natuurlijk niet. Zoiets vertelt een man niet. Je hangt de vuile was niet uit bij een ander. Maar gisteravond hadden ze wel hooglopende ruzie." Hij knikte. „Dat weet ik. Ik zag het." „Kon je niet horen waarover het ging?" „Nee. Op een gegeven moment wees Jan nie naar hier. Naar ons huis zal ik maar zeggen." „Wat bedoelde ze daarmee?" De vrouw keek verschrikt. kelijke fantasie lijkt het de nuchtere mens dat de P.Z.C.-redactie overijld met een heel groot kanon op een vlieg is gaan schieten. J. v. Arkel Sr. voorbeelden geven van stukken pure natuur en vervolgens aangeven wat daarvan op sommige plaatsen is geworden door slor digheid en het ontbreken van inzicht bij de mens. Daarna zal worden nagegaan waar het vuile water blijft en wat er dient te gebeuren om het weer schoon te krijgen. Dan zal woiden ingegaan op de nieuwe taken van de waterschappen in dit opzicht en op de noodzakelijke medewerking van ieder, die vervuilt, een medewerking, die ook zal bestaan uit het leveren van een financiële bijdrage. De serie wordt besloten met beelden van hoe het weer zal kunnen worden. De besturen van de Zeeuwse waterschap pen hebben inmiddels volgens een bepaalde verdeelsleutel gelden beschikbaar gesteld voor de aanschaf van de benodigde beeld en geluidsapparatuur en voor de produktie van de band-dia serie, die een vertonings- duur van maximaal twintig minuten zal hebben. Het bestuur van de Zeeuwse Water- schapsbond heeft zijn instemming betuigd met het plan om op deze wijze de noodzaak van de waterzuivering nog dichter bij de bevolking te brengen. Het streven is erop gericht tijdens de voorlichtingscampagne in zoveel mogelijk plaatsen de band-dia serie te presenteren. Er wordt daarbij gedacht aan het onder wijs (met voorstellingen in schoollokalen) en aan avondbijeenkomsten, waarvoor de burgerij zal worden uitgenodigd, in het algemeen en via verenigingen en organi saties, alsmede aan de districtsbijeenkom sten van de waterschappen, die in het voor jaar plegen te worden gehouden. Aan de dagelijkse besturen van de water schappen is verzocht hun wensen kenbaar te maken over de data, waarop zij in hun gebied de presentatie kunnen verzorgen. Daarna kan een rouleerschema worden op gesteld, dat zich zeker over een flink aantal weken zal uitstrekken. „Hoe weet ik dat nu? Ik kon toch niets verstaan? Op het laatst ging ze weg en even later zag ik licht op haar kamer. Bert ging zitten en dronk nog een borrel. Toen ben ik naar huis gegaan." „Bert is helemaal overstuur." „Heeft hij geen idee, waarheen ze is gegaan?" „Daar heeft hij zich niet over uit gelaten. Hij vertrok kort daarna in de richting van de stad." „Dat weet ik," antwoordde Bert. „Hij reed me voorbij, zonder me te herkennen." Het was enige tijd stil in de salon. „Dus jij hebt werkelijk niets gehad met Jannie?" Frans keek haar verontwaardigd aan. „Maar Ina, ben ik werkelijk zo idioot? Ter wijl ik een vrouw heb als jij?" Haar blik verzachtte. „Wat denk jij dan wel vanvan wat jij in mijn wagen vond?" „Ik weet het niet, liefste. Laten we het beiden alsjeblieft vergeten. Ik verzeker je, dat ik van jou houd en alleen van jou en dan nog eens alleen van jou." Met een ruk kwam ze overeind en plofte op zijn schoot, haar armen om zijn hals slaande. „Lammeling, ik heb een ellendige nacht gehadOm zo laat thuis te ko men." Ze kuste hem gulzig en verlangend. „Wil je al eten," fluisterde ze in zijn oor. „of zullen we eerst de schade inhalen?" Hoofdstuk 10. Wat is er precies aan de hand? Diezelfde zaterdagavond kwam een ver slagen Bert Essenga bij de Ter Scheures binnenlopen. Hij zag er ellendig uit. Frans, die rustig zat te lezen kwam overeind en liep hem tegemoet in het vertrek. „Heb je al wat van haar gehoord?" De man schudde zijn hoofd. „Het lijkt wel of ze in het niet is verdwenen. Ze heeft in de stad een tante, bij wie ze wel eens kwam. Daar is ze vandaag in ieder geval niet geweest. Verder heb ik de kliniek gebeld, waar ze vroeger werkte, maar ook daar wisten ze van niets. Het is allemaal zo ellendig." (Wordt vervolgd). door Gré de Boer ZAKAGENDA'S SUCCESAGENDA'S EN PORTEFEUILLES BUREAU-AGENDA'S ORANJE KALENDERS - ENKHUIZER ALMANAK GETIJTAFELS VOOR NEDERLAND KAARSEN - OOK KERSTBOOMKAARSJES KERSTSERVETTEN - KERSTLINT - ENGELEN HAAR ZILVERKLEURIGE GLASSLINGERS KAARSEN-PRIKKERS - ROLLETJES KERSTPAPIER VOORSTRAAT 7 WISSENKERKE TELEFOON 01107 - 3 08 WERKGROEP VOORLICHTING WATERSCHAPPEN

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 2