NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Wissenkerke iw~~ verzekeringen zijn ons écht een zorg. Rabobank Q Zeeland Magazine? No. 3635 Donderdag 12 december 1974 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ6.— per half jaar. Franco per post ƒ22.50 per jaar. Advertenties 22 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Beantwoording door de burgemeester. De voorzitter zegt dat het moeilijk zal zijn op alle vragen een afdoend antwoord te geven, doch uiteraard zal later op alle zaken indien nodig worden terug gekomen. De door de fracties gebrachte dank aan het secretarie-personeel zal aan de mede werkers worden overgebracht. Ten aanzien van de beschouwingen van de P.v.d.A.-fractie merkt hij het volgende op. De gemeente maakt ten volle gebruik van de mogelijkheden voor uitkeringen uit het gemeentefonds. Zo wordt ook een ver- fijnings-uitkering ontvangen in verband met het verloop van het inwonertal. Ook op het gebied van subsidie-verlening door het Rijk wordt getracht hiervan zo veel moge lijk gebruik te maken. De subsidie aan het vliegveld „Midden- Zeeland" heeft nogal wat stof doen op waaien. Het Rijk subsidieert thans niet meer omdat men zich gaat concentreren op een 2e luchthaven, welke we liever niet in Zeeland zien. Het voordeel van de ge meente bij het vliegveld is moeilijk aan te tonen. Toch zouden wij gaarne solidair blijven met de provincie en de gevraagde subsidie verlenen voor 5 jaar. Met betrekking tot de peuterspeelplaat sen hebben burgemeester en wethouders nog geen standpunt bepaald. Het wachten is op de mogelijke totstandkoming van een rijksvergoeding voor deze speelplaatsen. In de raadsvergadering van 14 oktober is de bouw van het kleedlokaal met kantine aan de orde geweest. In diezelfde verga dering is gesproken van een trendmatige verhoging van enkele belastingen. Voor wat de reinigingsrechten betreft overschrijden de kosten zeer verre de inkomsten uit de belasting. Gezien de havengelden elders is een verhoging van 10% van de havengelden voor de jachthaven redelijk. Bovendien zijn de uitgaven aanmerkelijk gestegen omdat sedert 1 mei 1974 een havenmeester in dienst is met een volle dagtaak. Ook de straatbelasting, welke niet door de P.v.d.A.-fractie is genoemd zal worden verhoogd. Ik meen dan met overtuiging te mogen stellen dat niet getracht is u iets voor te schotelen. Voor wat betreft de gemeenschappelijke regeling voor de huisvuilophaaldienst met de gemeente Kortgene bestaat er inderdaad verschil in de wijze van innen van de bij drage van de inwoners. Kortgene levert zakken met opdruk, waarbij in de kosten daarvan een zeker bedrag is begrepen als voorheffing op de reinigingsrechten. Deze aangelegenheid is veel in discussie geweest en er is ook overleg geweest met andere gemeenten, o.a. Oostburg. Daar wil men het verstrekken van zakken met op druk stoppen. Deze methode werkt overi gens het illegaal storten van huisvuil ook in de hand. Bovendien brengen de vakan tiegangers in het seizoen eigen zakken mee. Indien de ophaaldienst opdracht krijgt deze zakken niet mede te nemen blijven ze staan, met alle gevolgen van dien, en moeten ze later toch door een gemeente-werkman worden verwijderd. Voor wat betreft het verhogen van het havengeld voor buitenlanders in de jacht- Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE haven, geloof ik dat dit juridisch wel haal baar zou zijn. Inderdaad is bij de bouw van de jachthaven een subsidie verleend door het Ministerie van Verkeer en Water staat van ongeveer 500.000,— met de bedoeling de leefbaarheid van de streek te bevorderen. Bovendien waren we in het begin blij met de buitenlanders omdat het ongeveer 3 a 4 jaar heeft geduurd voordat de haven volledig bezet was. In vind het nogal wat om nu te stellen dat de Belgen b.v. 5% meer moeten betalen dan de Ne derlanders. Ik hoop dat men op dit punt niet tot al te lichtvaardige beslissingen zal komen. De door u genoemde investeringsplannen zullen inderdaad apart in de raadsverga dering worden gebracht. Ramingen zijn daarom niet meer opgenomen in het over zicht omdat de enorme prijsstijgingen deze meestal achterhalen. De structuurschets „Midden-Zeeland" zal in de decembervergadering aan de orde worden gesteld. Vanuit de structuurschets wordt het streekplan opgezet. Gezien het sterke bevolkingsverloop op Noord-Beveland werd destijds een commissie ontwikkeling Noord-Beveland ingesteld, waarin zitting hebben de beide burgemeesters, de P.P.D., het E.T.I. en welke commissie onder voor zitterschap staat van de heer Boersma, lid van Gedeputeerde Staten. De thans ge pleegde woningbouw is mede te danken aan de bemoeiingen van deze commissie. In deze commissie is ook geboren het idee van het bestemmingsplannetje „forenzen- dorp Heer-Jansz." Bij de verdere besprekingen blijkt bij de heer Uijl wel enig misverstand te bestaan met betrekking tot de grootte van de per celen. De heer Uijl dacht aan percelen van 2 ha, doch deze grootte is voorge schreven voor landhuizen in het bestem mingsplan voor het buitengebied. In het ontwerp-bestemmingsplan „Heer-Janszdorp" zullen de percelen in het algemeen aan merkelijk kleiner zijn, zodat het tenietgaan van veel kostbare grond voor een gering aantal woningen van 33 wel meevalt. Het aanzicht van de kom Wissenkerke met de dichtgespijkerde woningen, welke voor sanering in aanmerking komen is inderdaad niet fraai te noemen. Dit dicht spijkeren is echter voorschrift bij het ver krijgen van subsidie. De woningen zullen worden afgebroken als z.g. E-object, dus met werklozen, waarin het Rijk een be paald bedrag betaalt. Gehoopt wordt hier toe zo spoedig mogelijk te kunnen over gaan. Ten aanzien van de mogelijke 2e jacht haven bij Kamperland geeft de voorzitter een overzicht van de ontwikkelingen tot op heden en zegt daarbij o.a. dat de plaats waar deze haven zal komen niet specifiek bestemd is voor dagrecreatie, omdat deze haven, wanneer dit doorgaat komt te liggen aan het havenkanaal. Na een uitvoerig onderzoek vanwege het recreatieschap „Het Veerse Meer" is men thans tot de conclusie gekomen dat een beperkte uitbreiding van het aantal lig plaatsen aan het Veerse Meer nog mogelijk is, waarbij men met name denkt aan de uitbreiding van de jachthaven Oostwatering en een 2e jachthaven bij Kamperland. Wat de door uw fractie gedachte uit breiding van het aantal commissies betreft kan ik mededelen dat daaraan aandacht wordt besteed doch dat door het college van burgemeester en wethouders nog geen standpunt is ingenomen voor een eventueel voorstel aan de raad. Bij gemeenten van ongeveer dezelfde grootte als Wissenkerke is geïnformeerd en daarbij bleek dat b.v. de gemeente St. Philipsland alleen een begrotingscommissie kent, alsmede de ge meente Midden-Schouwen, terwijl b.v. de gemeente Mariekerke helemaal geen com missies heeft. Ik betwijfel uw mededeling dat wij thans tijd genoeg hebben gehad om ons daarover te beraden. De voorzitter zegt de heer Dieleman erkentelijk te zijn voor zijn overzicht en deelt mede dat met betrekking tot de 2e fase van de ontsluitingsweg „Scholsman- Ruiterplaat" een onteigeningsprocedure in werking zal worden gesteld. Aan de reakties van de heer Remijnse inzake de belastingverhogingen zegt de voor zitter daaraan moeilijk waarde te kunnen ontzeggen. Deze verhoging wordt echter toch wel rechtvaardig geacht. Voor het bezetten van de te bouwen woningen kan misschien wat reclame wor den gemaakt, hoewel er toch een gerecht vaardige hoop is dat ze alle bezet zullen worden. Burgemeester en wethouders staan wel positief tegenover de bouw van een 2e jachthaven, doch zegt daarbij dat zij vooraf gaarne zouden weten hoe en door wie deze haven zal worden geëxploiteerd. Bovendien worden er voor die haven nogal wat lig plaatsen gevraagd: 400 en meer. Ook dit punt moet eerst terdege worden bekeken. Wat betreft de verbreding van de West- havendijk zegt de voorzitter dit werk als A.C.W.-object te willen laten uitvoeren. De Rijksconsulent van het Ministerie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk komt binnenkort hierover praten en ge tracht zal worden er dan spoed achter te zetten. Inderdaad is er melding geweest van ondiepten in het havenkanaal. Een speciaal daarvoor ingerichte boot heeft dit onder zocht en daarbij is gebleken dat het erg meevalt. Op slechts één plaats is de on diepte zodanig dat daaraan iets moet wor den gedaan. Zodra een zuiger in de buurt komt, zal de ondiepte worden verwijderd. Op verzoek van het lid Remijnse zegt de voorzitter nog dat voor Walcheren Noord-Beveland voor 1975 een aantal pre mie-woningen beschikbaar zijn. Over de continuering van de bouwstroom is nog niet veel te zeggen. Een concreet antwoord is daarom niet mogelijk. Naar aanleiding van het gesprokene door het lid Kouwer zegt de voorzitter dat aan dacht wordt besteed aan wat bredere stra ten en wat meer groen in bestemmingsplan nen en bebouwde kommen. Besprekingen met betrekking tot het dempen en rioleren van de stinksloot te Geersdijk zijn op gang. Met de heer Kouwer wordt de hoop uitgesproken dat de voorgestelde uitbrei ding van het gemeentehuis kan worden uitgevoerd, hoewel dit met hoge kosten gepaard zal gaan. Het maken van dijkovergangen is als A.C.W.-object aangemeld. Ook de uitbreiding van het zwembad te Wissenkerke met bijkomende werken is als A.C.W.-object aangemeld. Bericht is ontvangen dat het als zodanig is geregis treerd. Een bestek wordt thans gemaakt. De kosten zullen in dit geval ook hoog zijn. Gedacht wordt aan ongeveer ƒ450.000.-. Het oefenveld bij het sportveldencom plex te Wissenkerke is aanwezig, doch ten gevolge van de grote regenval kon dit niet worden ingezaaid. Naast het sportveld ligt thans nog een brede strook, welke later ook bij het sportveld zal worden getrok ken. Op verzoek van de sportvereniging zal dit nu worden geploegd en ingezaaid. De kwestie van deelneming van de plaatselijke aannemers bij de bouw van woningen is sterk afhankelijk van het al dan niet deelnemen aan de bouwstroom. De overgebleven grond in het bestem mingsplan „Geersdijk" is bestemd als bouw grond en als zodanig ook ingebracht in de exploitatie-opzet. Het thans aanleggen van een sportveldje op die grond heeft nogal wat konsekwenties, voornamelijk wat be treft de grondprijs. Het college zal dit Vandaar onze special© verzekerings adviseur dte er alles van weet. £n u graag adviseert over uw lopende en nieuw te sluiten verzekeringen. Een 'zekere' service van uw Rabobank. Wtesonkerka en Colijnsplaat \Tblefoon van onze verzekeorrgs - a adviseur 01108 - 577 S nader bezien, terwijl misschien thans ook kan worden gesproken over een bestem mingsplan voor het 2e deel voor Geersdijk. Het strandje bij Geersdijk heeft de volle aandacht. De voorzitter zegt met genoegen te kun nen mededelen dat de exploitant van het le deel van het bestemmingsplan Schots- man-Ruiterplaat thans aan zijn verplich tingen heeft voldaan. Het bestemmingsplan Recreatiecentrum „De Schotsman" zal in de december-verga- dering aan de orde worden gesteld. Er liggen enkele bezwaarschriften tegen het ontwerp-plan. De oevers aan het Veerse Meer blijven echter openbaar. Over de 2e jachthaven is al het één en ander gezegd. De vergroting van het kan toortje van de havenmeester zal volgende week worden bekeken. Met betrekking tot de particuliere wo ningbouw moet men constateren dat men in andere gemeenten veel meer gebrand is op een eigen woning. Het makelaars kantoor Hopman gaat echter thans in Wis senkerke woningen bouwen en men hoopt dat dit zal slagen. De uitgifte van een foldertje waarin op woningbouw in Wissen kerke wordt gewezen is te overwegen. Volle aandacht heeft het kruispunt Mo lenweg A. van Heestraat Noordstraat te Kamperland. Vooral de laatste tijd wordt zeer veel aandacht besteed aan het illegaal gebruik van woningen als 2e woning. De politie heeft een lijstje van de panden en daar wordt regelmatig gecontroleerd. Proces verbaal is kortgeleden tegen een tweetal personen opgemaakt. KruisMoerefpazzBi no. 405 Horizontaal: 1. deel van een geweer - 3. lijst - 8. kwaad - 11. lijdzaam - 13. rond hout - 15. en anderen (aflc.) - 16. rivier in Siberië - 18. zangnoot - 19. deel van een etmaal - 20. wilde haver - 22. boom vrucht - 23. N.V. (Fr.) - 24. geogr. aan duiding - 27. zonnegod - 28. zangnoot - 30. meterton (afk.) - 31. aartsbisschop (afk.) 32. lengtemaat (afk.) - 34. onmeetbaar getal 36. ambtshalve (Lat. afk.) - 38. vlinderlarve 39. mist - 40. telwoord - 41. dubbelklank 42. klaar - 43. welwillende lezer (Lat. afk.) 44. deel van de bijbel (afk.) - 46. de on bekende (afk.) - 47. in persoon (afk.) - 49. uitroep - 50. niet vergeten - 55. vreemde munt (afk.) - 57. elektrode a. d. positieve pool - 58. loot - 59. rivier in Europa - 60. militair (afk.) - 61. water in Friesland 62. in persoon (afk.) - 63. ten laatste (afk.) 65. besturen - 71. plaats in Noord-Holland 72. reeks - 73. versterking. Met betrekking tot de financiële hulp aan door de regenval getroffen landbou wers, enz. zegt de voorzitter dat de aan vragen collectief zullen worden behandeld. De vloeren in de gymnastiekzalen zijn thans van een laag hardboard voorzien. Naar men meent is dit voldoende om be schadigingen te voorkomen. Bovendien zul len beschadigingen door de overheid wor den betaald. De heer Uijl terugkomende op de be lastingverhogingen zegt dat deze iets is tegengevallen. In de vergadering van 14 oktober, daarnaar gevraagd, werd gezegd dat de financiële positie van de gemeente goed was. De voorzitter antwoordt dat zonder be lastingverhoging dat sportgebouwtje er toch Vervolg pagina 2. LAATSTE NUMMER In verband met de feestdagen zal het nummer van a.s. week het laatste zijn van dit jaar. Het daarop volgend nummer verschijnt op donderdag 2 januari 1975. Mogen wij voor beide nummers uw advertentie zo spoedig mogelijk in wachten? Bij voorbaat dank voor uw medewerking. De uitgever. Verticaal: 1. borstharnas - Chinese maat 3. voorzetsel - 4. reeds - 5. noodgebouw 6. Fr. voegwoord - 7. Fr. lidwoord - 9. onder anderen (afk.) - 10. toonladder 11. echtgenote - 12. deel van een etmaal 14. wisselborgtocht - 15. geheel van wei landen - 17. jong dier - 18. krachtig, dapper 20. deel der wet (afk.) - 21. baan voor balspel - 25. uitstekend - 26. land in Europa 29. vrucht - 32. bende - 33. spoedig - 35. schortje - 37. vruchtje - 43. kleurrijk - 45. Eng. lidwoord - 46. voordeel - 48. trots 49. stopplaats - 50. lyrisch gedicht - 51. naar beneden - 52. schande - 53. lusthof 54. wolpluisje - 56. halfbloed - 64. beves tiging - 66. vlagzalm - 67. pers. voornaam woord - 68. het Romeinse Rijk (Lat. afk.) 69. water in Friesland - 70. op deze wijze. Oplossing kruiswoordpuzzel no, 404 Horizontaal: 1. pas - 4. postuur - 10. mis 13. erts - 15. benul - 16. Dora - 17. neetoor 19. ramenas - 21. nn - 22. ro - 24. am 25. gn - 27. gd - 29. leven - 32. do - 34. credo - 37. fiool - 39. hol - 40. koerièr 42. Lek - 43. at - 44. ja - 45. gin - 46. eu 47. rm - 48. nop - 50. plateel - 51. boa 52. draai - 54. Elisa - 56. rr - 57. state 60. ut - 61. ad - 62. li - 63. ia - 65. ta protest - 70. inheems - 73. Amer - 74. arend - 76. trio - 77. tes - 78. klaroen 79. een. Verticaal: 1. pen - 2. aren - 3. stengel 5. obool - 6. SER - 7. tn - 8. uur - 9. ulaan - 10. mongool - 11. Iran - 12. sas 14. st - 16. de - 18. or - 20. mm - 23. NV 26. schande - 28. dd - 30. elegant - 31. eminent - 32. di - 33. Alkmaar - 35. rotor 36. okapi - 37. frele - 38. oeros - 41. rit 49. pardoes - 51. bittere - 53. ar 55. lu 57. sisal - 58. av - 59. einde - 61. arme 62. le - 64. ah - 66. amie - 67. pat - 68. tr - 69. tra - 70. Ino - 71. et - 72. Son 75. er. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 1