NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonrier heeft DE schoenen Raadsvergadering Wissenkerke verzekeringen zijn ons écht een zorg. Zeeland Magazine? UW No. 2634 Donderdag 5 .[december 1974 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ6.— per half jaar. Franco per post 22.50 per jaar. Advertenties 22 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Voorzitter, burgemeester P. Wisse, opent deze begrotingsvergadering met de mede deling dat P.v.d.A.-raadslid Blok door ziekte afwezig is. Wenst hem beterschap toe. Welkom aan de pers en aan de meisjes en jongens uit de 5e en 6e klas van de Chr. Basisschool van Wissenkerke en Geersdijk. Burgemeester gaat voor in gebed. De burgemeester geeft een korte toe lichting, die speciaal voor de meisjes en jongens vrij eenvoudig en duidelijk wordt gemaakt. Men gaat zeer binnenkort beginnen met de bouw van de 22 woningwetwoningen te Wissenkerke. Het passantensteiger dat bij de jachthaven gemaakt zou worden, gaat voorlopig nog niet door vanwege de hoge kosten (plm. 60.000). Na enkele korte mededelingen, krijgen 4 gemeenteraadsleden de kans hun beschou wingen te houden over de begroting voor 1975. Om geen scheve ogen te geven, geeft de voorzitter de mensen links en rechts van de tafel om beurten gelegenheid hun zegje te zeggen. Dhr Uijl krijgt namens de P.v.d.A. als eerste gelegenheid zijn beschouwing voor te lezen. Mijnheer de voorzitter, heren wethouders en heren raadsleden. Nu we voor de behandeling van de be groting 1975 staan, heeft de P.v.d.A.-fractie gemeend voordien een verklaring af te leg gen. Of dit het volgend jaar weer op een dergelijke manier zal moeten gebeuren, zouden wij graag eens nader met uw raad willen bezien. Allereerst een korte terugblik en dan wel met de nadruk op kort, omdat wij, pas sedert begin september in deze raad verte genwoordigd zijn. Gezien de strubbelingen die er al in deze korte periode geweest zijn, moeten wij toch stellen dat ze voor ons tot een bevredigende oplossing gekomen zijn. Alhoewel wij een voorbehoud moeten maken met betrekking tot de wethouders- verkiezing. Over het afgetreden raadslid zullen wij niet veel woorden vuil maken, want dit kwaad heeft zichzelf wel gestraft. Als laatste terugblik willen wij het secre- tariepersoneel danken voor de wijze waarop men ons, indien nodig, de inlichtingen ver schafte. Dan nu onze opmerkingen over de be groting 1975, daarbij zo veel mogelijk uit gaande van de toelichting die het college erbij voegde. Een nuttige en duidelijke toe lichting, die onze waardering verdient. Dit gezegd, om ineens niet met teveel kri tiek binnen te vallen. Bij de financiële verhouding tussen rijk en gemeente vragen wij ons af, of het col lege nu toch wel alle mogelijkheden uit buit zoveel mogelijk in aanmerking te ko men voor vergoedingen. Wij denken hierbij aan het laatste rapport van de minister, die daarin stelt dat een gemeente, die net onder de grens van een groter geheel zit, het getal 3000, in aanmerking kan komen voor hogere uitkeringen. Dit omdat de onkosten bijna hetzelfde blijven als gemeen ten met 3000 inwoners of meer. Ik hoop dat ik het duidelijk genoeg gesteld heb. Het verslag van de subsidiecommissie geeft ons het volgende op te merken; a. Vliegveld Midden-Zeeland. De P.v.d.A. Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 13,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE fractie stelt zich op het standpunt hier geen subsidie aan te verlenen. Na zoveel jaar van gebruik, lijkt ons het economisch belang voor Zeeland nog niet aangetoond. Dit betekent dat meer dan 90 °/o gebruikt wordt voor sportvliegen en particuliere ge noegens. En ons voor een periode van 5 jaar vast te leggen komt onaantrekkelijk over. b. Aanvraag subsidie Peuterspeelzalen. Wij zouden graag zien dat deze subsidie als een apart agendapunt in een der volgende vergaderingen geplaatst zou worden. Gezien de grootte van het bedrag lijkt ons een betere informatie wenselijk. c. Met de andere veranderingen kunnen wij wel akkoord gaan. Zo komen we dan op een voor ons moeilijk te verteren punt, nl. verhoging van belastingen en retributies. Er is in de raads vergadering van 14 oktober gesteld dat er nauwelijks belastingverhogingen zouden zijn, daar de financiële positie van de gemeente als zodanig goed te noemen was. Wanneer men berekent dat de reinigingsrechten 10 de personenbelasting plm. 15 en de ha vengelden plm. 10% omhoog gaan, kan men dan nog wel spreken van trendmatige verhogingen. En waarom dan alleen deze willekeurige greep? Wij maken ervan een verhoging van deze groep om o.a. de bouw van het kleedlokaal te bekostigen. Men wil komen tot een on voorziene raming van 114.000,en tege lijk krijgen wij een wijziging om van deze post 15.000,— af te halen. Wij zijn heus niet tegen belastingver hogingen en verhoging van retributies, maar wel op deze manier. Want wat voor ge loofwaardigheid moeten wij nog stellen in de woorden en beloftes van dit college. Ons komt het op dit moment over als het door drukken van bepaalde voorzieningen. Wij hopen dat u ons tot andere gedachten kunt brengen, maar zoals gezegd; dit klopt niet! Nu ik toch over de belastingen en retri buties praat, even nog een paar vragen. Hoe bestaat het, dat er van een gemeen schappelijke regeling huisvuilophaaldienst gesproken wordt met de gemeente Kortgene, terwijl er twee totaal verschillende syste men van betaling gelden. Nu even een punt wat veel stof zal doen opwaaien. Wij zijn ons dit bewust, maar dachten dat het goed is, dit toch hier in het openbaar te brengen. De P.v.d.A. fractie is na lang beraad en het zorgvuldig inwinnen van achtergrond informatie tot de slotsom gekomen, om uw college te vragen de volgende mogelijkheid te bekijken. De buitenlanders in de gemeentelijke jachthaven zwaarder te belasten. Wij dach ten in de grootte van plm 5 meer laten betalen dan de Nederlanders. In eerste in stantie zal dit voor iedereen onsympathiek overkomen. Maar als men dan bedenkt, dat er miljoenen guldens subsidie gegeven wor den aan voorzieningen waar buitenlanders van profiteren, dan dachten wij dit recht vaardig te noemen een deel terug te vor deren. De Nederlanders hebben indirect al betaald aan deze, door de overheid ge subsidieerde voorzieningen. Op de tarieven van liggeld kom ik later terug. Ten aanzien van de toeristen- en woon- forensenbelasting vinden wij deze nieuwe regeling juist. Wat de investeringsplannen betreft zijn deze in zo'n summiere opsomming gesteld, dat wij daar nog geen zinnig woord over kunnen zeggen. Maar dat zal wel gebeuren als deze stuk voor stuk in de raad komen. De volkshuisvesting baart ons op pun ten zorgen en wel deze; door de vele sa neringsaankopen van de laatste tijd is het dorpsaanzicht van Wissenkerke er niet op verbeterd. Hierbij wijzend op de vele krot ten die dit dorp op dit moment „rijk" is. Rijk dan wel tussen aanhalingstekens. Een spoedige oplossing lijkt aldus wenselijk. Als tweede punt is bij ons zeer veel tegenstand tegen het ontwerp-bestemmings- plan voor de bouw van 33 landhuizen. De gemeente Wissenkerke is betrokken bij de structuurschets Midden-Zeeland en als ik daaruit even mag citeren: „In 1ste instantie dient in alle gemeenten gekomen te worden tot een bevriezing van de bouw van landhuizen, zulks in afwachting van verdere uitwerking". Nu zal men zeggen, dan mag men toch wel een bestemmingsplan ontwerpen? Ja zeker, maar als nu straks blijkt dat de uitwerking negatief uitvalt voor de land huizen, dan kan men het wel vergeten en is alles voor niets gedaan. Wat ons betreft komen die landhuizen er nooit. Om tenslotte bij de recreatie te komen en wel met betrekking tot de tweede jacht haven bij Kamperland. De vraag komt hier. Is er nog geen verzadiging van de bebou wing en het ontoegankelijk maken van de oevers van het Veerse Meer. Er kan dan wel grote behoefte bestaan aan ligplaatsen, maar als men maar toe blijft geven aan de vraag, dan is er over tien jaar geen stukje oever meer over. En dat zullen wij met alle mid delen proberen te voorkomen. Wij geven geen oevers meer weg. Dat er gesteld is, dat er een lange wacht lijst staat voor de jachthaven alhier, ver wondert ons helemaal niet. Want als men ziet dat de tarieven in de gemeentelijke jachthavens bijna de helft goedkoper zijn dan in de particuliere, dan is die lijst niet representatief voor de werkelijke vraag. En als men de nieuwe jachthaven, hetzij aan een particulier, hetzij aan een jacht club verpacht, heeft men niet op de steun van de P.v.d.A. fractie te rekenen. Wij zien dan liever 100 eigen inwoners op die plaats aan het Veerse Meer verpozen. Bovenstaand overzicht voor wat betreft de mening van de P.v.d.A. fractie op de toelichting bij de begroting. Wel willen wij nog even terugkomen op de installatie van de nieuwe raad in september van dit jaar. Daar werd door ons een voorstel inge diend met betrekking tot het instellen van 4 commissies van advies en bijstand. Ik zal alles niet meer herhalen, maar de nood zaak blijft er voor ons. Het college heeft dachten wij nu toch wel lang genoeg de tijd gehad en wij ver zoeken dan ook uw standpunt op zeer korte termijn bekend V,e maken. Mijnheer de voorzitter, graag willen wij ten besluite de hoop i ütspreken, dat de samenwerking en verstandhouding tussen college en P.v.d.A. fractóe met onze ver klaring niet te erg verstoord is en u zult moeten inzien dat ook wij het belang van de gemeente voorop stellen. Indien nodig, zou ik graag nog in de gelegenheid komen in tweede instantie te antwoorden. Hierna volgt Dieleman (C.H.U.): Mijnheer de voorzitter. Bij de behandeling van de begroting 1975 wil ik trachten een korte beschouwing te geven en wel op het eerste gedeelte van de aanbiedingsbrief. De heer Kouwer zal het tweede gedeelte behandelen. Het stemt ons tot voldoening dat de be groting sluitend is met een behoorlijke post onvoorzien. Dat dit niet bereikt kon wor den zonder verhoging van enkele belas tingen was echter wel te verwachten, maar het is een goede zaak dat deze gebruikt kunnen worden om het voorzieningspeil in onze gemeente te verbeteren. Een gemeente met nog geen 3000 inwoners die de be schikking heeft over 2 sportvelden, 2 gym lokalen en 1 kleinere zaal, 3 dorpshuizen en een zwembad is in een gelukkige om standigheid. Het is dan ook te verwachten dat de belastingen verhoogd moesten wor den. Vandaar I onze apellate verzekef1nfl8- adviseur cüe ef allee yan weet En u graafl adviseert over uw lopende en nieuw te sluiten verzekeringen. Een'zekere* service van uw Rabobank. Wlasankerka en Colijnsplaat Telefoon van onze verrekerings - adviseur 01108-577 A Van de uitgevoerde werken wilden wij er enkele noemen, zoals het verbeteren van het gymlokaal te Geersdijk wat voor de jeugd een goede verbetering is. De eerste fase van de ontsluitingsweg Schotsman- Ruiterplaat die na vele besprekingen ein delijk is gereed gekomen. Wel jammer dat het tweede gedeelte hier niet direkt achter kan volgen. Het zou voor het verkeer voor de Veerweg een goede verbetering zijn. Het aankopen en bouwrijpmaken van bestem mingsplannen zoals het afgelopen jaar te Kamperland en Wissenkerke is gebeurd, is een zaak die steeds de aandacht vraagt en zeker nu er in onze gemeente eindelijk ook eens gebouwd kan en mag worden. Hoeveel er nog gebouwd moet worden zal afhangen van de vraag in de toekomst. De toiletwagen op het strand bij de „Banjaard" lijkt ons een goede verbetering. Laten we nu maar hopen dat, indien nodig, er door de bezoekers van ons mooie strand ook gebruik van wordt gemaakt! Met de aanleg van de speelwei te Wis senkerke is er voor de jeugd weer meer gelegenheid om zich uit te leven. Waar blijft nu het initiatief van de ouders om een speeltuinvereniging op te richten? Alles kan niet van de gemeente komen. Voor de bewoners van de Dorpsweg en omgeving is een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan door het plaatsen van een wachthuisje (abri). Tenslotte de parkeer plaats aan de Hoofdstraat te Geersdijk. Iedereen kan door dit uitgevoerde werk te vreden zijn. De nog in uitvoering zijnde werken, zoals saneringsplan kom Wissen kerke, aanleg eerste fase sportveld en do leren en dempen sloot hopen wij dat ze spoedig uitgevoerd kunnen worden. Er zijn in onze gemeente nog meer wer ken uitgevoerd, maar wij wilden het hier maar bij laten. Dan bedanken wij tot slot de samenstellers van deze begroting voor de keurige en overzichtelijke uitvoering. Remijnse (Gemeentebelangen) zegt het volgende: Mijnheer de voorzitter. Bij het aanbieden van de ontwerp-begro- ting 1975, willen wij namens de fractie Vrije Gemeentebelangen enkele opmerkin gen maken. Eerst willen wij echter de samenstellers hartelijk danken voor het, zoals altijd, duidelijk overzicht. Begroting 1975: 1. Hoewel in grote lijnen metbegroting 1975 kan worden ingestemd acht ik het jammer dat gemeentelijke belastingen moes ten worden verhoogd. Ik dacht dat een tendens tot belastingverlaging in het alge meen meer op haar plaats is, gezien de hoge rijksbelastingen (inkomstenbelasting). 2. Denken b. en w. de nu in aanbouw genomen woningen in Wissenkerke (22) ook werkelijk vol te krijgen? Temeer daar in het dorp Wissenkerke ook premieverkoop- woningen gebouwd gaan worden. Gaat men in Kamperland in 1975 weer woningen bouwen? 3. Hoe staat b. en w. op dit moment eigenlijk tegenover de bouw van een 2e jachthaven. Er is toch vraag naar lig plaatsen? 4. Willen b. en w. werkelijk spoed zet ten achter een eventuele verbreding van de Westhavendijk. Voorzieningen daar zijn hard nodig. Ontlasting van de Veerweg. Vervolg op pagina 2. Kruiswoordpuzzel no. 404 Horizontaal: 1. schrede - 4. gestalte - 10. niet raak - 13. delfstof - 15. idee - 16. meisjesnaam - 17. nurks - 19. knolgewas 21. de onbekende (afk.) - 22. ambtshalve (Lat. afk.) - 24. deel v. d. dag (afk.) - 25. gelukkig nieuwjaar (afk.) - 27. gadolinium (afk.) - 29. herrie, lawaai - 32. zangnoot 34. ik geloof - 37. verpakkingsmiddel - 39. rotswoning - 40. boodschapper - 42. rivier in Nederland - 43. Eng. voorzetsel - 44. be vestigingsmiddel - 45. drank - 46. europium (afk.) - 47. vreemde munt (afk.) - 48. wol pluisje - 50. fijn aardewerk - 51. reptiel 52. wending - 54. profeet - 56. regerings reglement (afk.) - 57. landgoed - 60. grondtoon - 61. jongensnaam - 62. Chin, maat - 63. dierengeluid - 65. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 67. tegenwerping - 70. uit het eigen land - 73. water in N.-Brabant 74. vogel - 76. drietal - 77. klef - 78. mu ziekinstrument - 79. lidwoord. Verticaal: 1. schrijfbehoefte - 2. palm - 3. deel v. e. plant - 5. oud Griekse munt 6. Soc. Econ. Raad (afk.) - 7. ten noorden (afk.) - 8. deel v. e. etmaal - 9. gewapende ruiter - 10. Aziaat - 11. land in Azië - 12. sluis - 14. heilige (afk.) - 16. lidwoord - 18. goud (Fr.) - 20. lengtemaat (afk.) - 23. maatschappijvorm (afk.) - 26. oneer - 28. de dato (afk.) - 30. sierlijk, bevallig - 31. uitstekend - 32. dat is (afk.) - 33. plaats in Noord-Holland - 35. draaiend deel 36. uitheems zoogdier - 37. breekbaar - 38. uitgestorven rund - 41. tocht - 49. plotse ling - 51. scherpe, spijtige - 53. slede - 55. lutecium (afk.) - 57. bladvezel - 58. als volgt (afk.) - 59. slot - 61. behoeftig - 62. Fr. lidwoord - 64. uitroep - 66. vriendin (Fr.) - 67. schaakterm - 68. telegraaf- restante (afk.) - 69. baan voor balspel - 70. godin - 71. Frans voegwoord - 72. pl. in N.-Brabant - 75. bijwoord. Qphssing kruiswoordpuzzel no. 403 Horizontaal: 2. perikel - 8. artis - 12. ps 14. Pedro - 15. riant - 16. ato - 18. neo 19. pe - 20. ao - 22. druk - 24. eng - 26. nop - 28. en - 29. eo - 30. op - 32. Irene 34. ent - 35. parade - 38. Ie - 39. enge - 41. pok - 42. krenken - 44. Aa - 46. ui - 47. de 48. It - 49. spellen - 53. zee - 56. term - 57. io - 58. eiland - 61. ora - 62. enige - 64. el 65. oi - 67. ot - 68. bod - 69. ijle - 71. mals 73. se - 74. es - 75. are - 77. Nel - 78. steur - 80. angel - 82. na - 83. haaks - 84. Andorra. Verticaal: 1. spade - 3. ep - 4. ren - 5. idee - 6. kroniek - 7. eo - 8. ai - 9. raap 10. tno - 11. it - 13. strop - 15. renner - 17. ou - 21. entente - 23. kor - 25. gr - 27. oe 28. engel - 31. papil - 33. elk - 34. enk 36. Ab - 37. do - 39. ene - 40. pastoor - 43. edele - 45. apert - 46. Ulm - 50 era - 51. einder - 52. NOI - 53. Zeeland - 54. ei - 55. nn - 59. alm - 60. dolen - 62. eo - 63. gij 66. islam - 68. beek - 70. ergo - 72. An - 73. sta - 76. eer - 78. sa - 79. us - 80. An 81. Ir. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 1