NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kertgene verzekeringen zijn ons écht een zorg. !IW No, 8633 Donderdag 28 november 1974 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te WIssenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ6.— per half jaar. Franco per post ƒ22.50 per jaar. Advertenties 22 cent per mm. excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. De voorzitter opent de vergadering en heet de leden welkom. Spreker zegt dat deze vergadering is belegd in verband met de re geringsbesluiten betreffende de dichting van de Oosterschelde. Indien op de vergadering een etiket kon worden geplakt, dan zou spreker daarop willen vermelden: „De Zeeu wen vragen om veiligheid". Het is droevig, dat nu al vier maal een actie werd onder nomen over dit onderwerp. Op 22 januari 1974 werd een telegram gezonden aan de minister. Op 16 oktober 1974 werd een mo tie aangenomen door de raad. Op 1 novem ber vond een bespreking plaats tussen de burgemeesters van de gemeenten rond de Oosterschelde en de dijkgraven van de wa terschappen. Op 15 november 1974 werden de debatten in de Provinciale Staten afge rond met het aannemen van een motie tot het afdammen van de Oosterschelde. De motie werd volgens de pers met tweederde van de stemmen aangenomen. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat in de vergadering van de burgemeesters en de dijkgraven is besloten op 16 november in de gemeenten een raadsvergadering te be leggen en de raden een motie voor te leg gen. Bij aannemen van de motie zal deze voor de gezamenlijke gemeenten worden aangeboden aan de minister van verkeer en waterstaat. Op maandag 18 november 1974 zal in het Perscentrum een persconferentie worden georganiseerd. Spreker zegt, dat de Oosterschelde vol gens de Deltawet dient te worden afgesloten met een definitieve dam. Toch zijn door de regering andere mogelijkheden naar voren geschoven. Men moet dit zien als een afwij king van de Deltawet. De eerste mogelijk heid is een doorlatende caissondam. Deze mogelijkheid is in beginsel uitvoerbaar te achten. De veiligheid, die daarmee verkre gen wordt, ontstaat pas in 1981 en niet in 1978, zoals bedoeld is. Een tweede mogelijkheid, die vooral de aandacht van de regering heeft, is de bouw van een stormstuwcaissondam. Men weet eerst over anderhalf jaar of dit mogelijk is. Een dergelijke dam kan op zijn vroegst in 1985 gerealiseerd zijn. Beide mogelijkheden bieden een gedempte getijwerking en heb ben mogelijk tot resultaat redding van de schelpdiercultus. Uit het feit, dat men nog niet weet of de tweede mogelijkheid wel realiseerbaar is blijkt, dat twijfels bestaan. In een schrijven van de Rijksplanologische Commissie van 26 september 1974 wordt gesteld, dat in geval van een open caisson- dam een reductie van de waterhoogte bij stormvloed verkregen wordt van 90—130 cm. Dit betekent uiteraard een vergroting van de veiligheid. Niettemin zullen dan nog tamelijk ingrijpende dijkverbeteringen langs grote delen van de kust noodzakelijk zijn. Spreker zegt niet te willen ingaan op de technische mogelijkheden. Wij willen ons aldus spreker alleen bemoeien met de veiligheid van mens en dier in dit gebied. Geen genoegen kan worden genomen met uitgestelde veiligheid. Het geheel komt nu zo over, dat men bereid is een vissenleven in te leveren tegen een mensenleven. Men moet een kwestie als deze misschien niet sentimenteel benaderen, maar in gedach ten ga je toch naar de begraafplaats van Kortgene en denk je aan de vele slacht offers van de ramp van 1953. De dichting van de Oosterschelde is een zeer ernstige RAADSVERGADERING WISSENKERKE In verband met ziekte ter drukkerij zien wij ons helaas genoodzaakt het vol ledig verslag van de begro tingsvergadering van Wis- senkerke naar het volgende nummer te verschuiven. Voor deze ook ons on welgevallige maatregel roepen wij de clementie in van onze lezers. DE UITGEVER. zaak en het is goed, dat wij ons allen bui gen over de besluiten van de ministerraad. De ministerraad noemt ook nog een der de mogelijkheid, dat is een tijdelijke cais sondam, gevolgd door de bouw van een stormvloedkering. De Rijksplanologische Commissie acht dit geen reëel alternatief. Spreker zegt met opzet de financiële zijde niet belicht te hebben. De financiën zijn wel belangrijk, doch de klemtoon dient gelegd te worden op de veiligheid. Deze veiligheid mag nimmer afgemeten worden aan de fi nanciële offers. Voorstanders van het openhouden van de Oosterschelde zeggen dat de oplossing een voudig is. Verhoog de bestaande dijken en we zijn klaar. Bij de verdediging van de motie in de vergadering van de Provinciale Staten is door Gedeputeerde Staten naar voren gebracht, dat het niet waar is, dat verhoogde dijken dezelfde veiligheid waar borgen. Het is laf te stellen, dat het wel zo zou zijn. Gedeputeerde Staten vinden het voorts naief te denken, dat dij leverhoging zo eenvoudig is. Ook dan zijn er veel proble men. Ook dan komen er bezwaren in ver band met het milieu en zeker zullen er pro blemen zijn in verband met de aantasting van eigendommen. Spreker zegt na deze toelichting namens b. en w. voor te stellen over te gaan tot het aannemen van de motie. De heer Bom zegt niet van plan te zijn te herhalen wat hier en in de Provinciale Staten al is gezegd. Men heeft daarover al uitvoerig kunnen lezen in de krant. Het on derwerp is diepgaand behandeld. Het doet spreker genoegen, dat daarbij begrip is voor eikaars standpunten. De uitslag van de stemming in de Provinciale Staten heeft zijn goedkeurende instemming. De voorzit ter heeft in zijn inleiding het probleem goed geschetst. Daarnaast kan men ook nog ge tuigen van de persoonlijke gevoelens. Wij zijn emotioneel bij de rarnp van 1953 be trokken geweest. Het gevolg is, dat het moeilijk is een agendapunt als dit niet e- nigszins sentimenteel te benaderen. Het is juist, dat men op zo'n ogenblik denkt aan de slachtoffers van de ramp. We hebben allen die ramp meegemaakt en oog in oog gestaan met het geweld van de natuur en van de gevolgen. Men kan dat gevolg noe men een sloot, gevuld met bloed en tranen. Men kan dan ook alleen maar aan de vei ligheid denken en aan dat streven geen en kele concessie doen. Toen de ramp over ons land was gekomen zeiden we: dat nooit meer. We hebben al die jaren in de over tuiging geleefd van uitvoering van het Del taplan. We hebben aanvaard, dat het niet mogelijk was daaruit voortvloeiende veilig heid van de ene op de andere dag te ver krijgen. In de afgelopen jaren hebben andere groe pen voor alternatieven gepleit. Spreker zegt wel te willen verklaren, dat die groepen al veel goed werk hebben verricht en nog verrichten. Het behoud van de natuur is de moeite waard om voor te pleiten. Maar voor ons, die de ramp aan den lijve hebben ondervonden, staat de veiligheid van mens en dier voorop. Er zijn verschillende moge lijkheden naar voren gebracht. Een dijkver hoging kost een groot aantal jaren eer ge zegd kan worden dat de veiligheid gewaar borgd is. Een half open Oosterschelde is een mogelijkheid, die als na anderhalf mogelijkheid reëel is eerst in 1985 veilig- jaar studie uitgemaakt zou worden dat die heid biedt. En dan moeten we nog m.aar af wachten of die mogelijkheid werkelijk in 1985 verwezenlijkt kan zijn. De Deltawet noemt als oplossing een dam. De ervaring heeft geleerd, dat deze op lossing wel op tijd in de zeventiger ja ren klaar kan zijn. Met onze achter gronden is het welhaast onmogelijk, dat wij zouden kiezen voor een systeem, dat ons de veiligheid nog een aantal jaren zal ont houden. Sprake is van een veel omstreden object. Uit de pers vernemen we, dat zelfs een regeringscrisis mogelijk is. Spreker zegt tot de regering te willen zeggen: regering, regeer en geef ons voor 1980 de afsluiting van de Oosterschelde, zodat wij ons daar veilig kunnen wanen en maak geen trame- lant in uw midden, want u mag niet ver geten, dat u daarbij als inzet een zaak be handelt, die een relatie onderhoudt met le ven en dood van mens en dier. De heer Koole zegt eveneens de veilig heid primair te willen stellen. Spreker zegt niettemin toch wel te willen wijzen op de gevolgen. Veel zal minder waardevol zijn na de afsluiting. Het milieuaspect is een waardevol aspect. Doch men mag de veilig heid niet opofferen aan het milieu. Spreker zegt in te stemmen met de motie, dat wil zeggen afsluiting volgens het Deltaplan, maar daarbij zou hij willen vragen zoveel mogelijk het milieu te behouden in een zout Zeeuws Meer. Hij wil dat laatste echter niet als uitbreiding van de motie aan de verga dering voorstellen. De heer L. M. van der Weele zegt, dat de fractie van de CHU het ten zeerste betreurt, dat de veiligheid van mens en dier weder om naar een latere datum is verschoven en wel naar 1985. Het besluit van de regering de Ooster schelde af te sluiten met een zogenaamde stormstuwcaissondam betekent een verder uitstel van de veiligheid. Onze fractie, al dus spreker, is dan ook van mening, dat het plan van de regering volkomen onaan vaardbaar is. Naar onze mening moet de Oosterschelde afgesloten worden volgens het oorspronkelijke plan, zoals in de Deltawet is vastgelegd. Anderhalf jaar studeren om de mogelijkheid te onderzoeken van een stormstuwcaissondam zou naar onze opvat ting beter aangewendkunnen worden om het miiieu na de afsluiting zo acceptabel moge lijk te maken. Mevrouw Van Oeveren zegt dat het Delta plan is aangenomen in november 1957. Het plan voorziet in een totale afsluiting in 1978. Spreekster zegt, dat haar fractie zich achter de motie stelt. Als de Oosterschelde afgesloten is, zijn er genoeg deskundigen in Nederland om zich over de dan voordoende problemen te buigen. Indien dan iets moet veranderen zullen de mogelijkheden wel aan wezig zijn. Allereerst moet de veiligheid ge waarborgd worden. De heer Breure zegt getroffen te zijn door de woorden van de voorzitter. Deze heeft de veiligheid centraal gesteld en niet de financiële belangen, die met deze kwes tie zijn gemoeid. Spreker zegt daar blij mee te zijn. Hij is voorstander van volledige af sluiting van de Oosterschelde, zoals oor spronkelijk is bedoeld. Het Deltaplan is des tijds gezien als één geheel. Als men toen het openhouden van de Oosterschelde had overwogen, dan zou men ook de afsluiting van de andere wateren anders hebben aan gepakt. Niet afsluiten van de Oosterschelde nu zou lijken op een niet afgebouwd huis. Bij niet-vollcdige afsluiting van de Ooster schelde zullen de onzekerheden over de hoogte van het water en de opstuwing nog groter zijn. Spreker zegt te hopen, dat de regering van de dichting geen politieke zaak maakt. Dat zou betreurenswaardig zijn. Ne derland kan geen regeringscrisis verdragen, daarvoor zijn er op het ogenblik teveel grote problemen aan de orde. Hij zegt ach ter de motie te staan. De heer De Smit zegt, dat bij gedeeltelijk openlaten van de Oosterschelde nog geen honderd procent behoud van het milieu kan worden verzekerd. Verhoging van de dijken duurt langer en is duurder. Blijft dus de de finitieve afsluiting over. Ook na de definitie ve afsluiting zal zeker de nodige aandacht worden besteed aan het milieu. Spreker zegt erkentelijk te zijn voor de wijze, waarop deze zaak hier naar voren is gebracht en zegt achter de motie te staan. De voorzitter zegt, dat het hem genoe gen doet, dat allen achter de motie staan. Spreker zegt niet veel te hebben gezegd over het milieu. Dat wil nog niet zeggen, dat hij niet begaan is met het behoud van het milieu en de verbetering daarvan. Ove rigens bestaan geen zekerheden over de ge volgen voor het milieu. Alles is gebaseerd op gissingen. Als men echter ziet, hoe dit zich in het Veerse Meer heeft ontwikkeld, dan mag men niet ontevreden zijn. Er zijn bezwaren, doch gebleken is, dat de natuur zich daar goed heeft hersteld. Dezelfde gunstige geluiden hoort men over de Greve- lingen. Niettemin staat vast, dat afsluitin gen voor het milieu betekenen, dat er ve ren gelaten moeten worden. Doch met het oog op de veiligheid moet men dat aan vaarden. Spreker zegt tenslotte nog te willen wij zen op de laatste zin in de al eerder aan gehaalde brief van de Rijksplanologische Commissie, waarin deze commissie stelt, dat het aanbeveling verdient, dat de rege ring op korte termijn in overleg treedt met het Provinciaal Bestuur van Zeeland, dat immers bij deze werken nauw betrokken is. De avond voor deze vergadering volstond de minister-president in een mededeling voor de televisie met te zeggen, dat de Pro vinciale Staten een motie hadden aangeno men. Spreker hoopt, dat dit niet betekent, dat de regering zegt: Zeeuwen, jullie heb ben je laten horen, maar wij gaan verder. Dat zou hij bijzonder jammer vinden. Met algemene stemmen wordt hierna be sloten de motie aan te nemen. De voorzitter zegt de raad erkentelijk te zijn namens alle inwoners van de gemeente voor het genomen besluit. Indien hij het op schrift op het bij de aanvang van de ver gadering genoemde etiket zou kunnen wij zigen, dan zou het nu worden: „De Zeeuwen eisen hun veiligheid. Vandaar onze speciaje verzekerings- adviseur die er aHee van weet. En u graag adviseert over uw lopen.de en nieuw te sluiten verzekeringen. Een 'zekere' service van uw Rabobank. WIssenkerke en Colijnsplaat Telefoon va.nonze verzekerings adviseur 01108 - 577 j BIJEENKOMSTEN OUDERS PEUTERSPEELGROEP „PEUTERLEUT" TE WISSENKERKE De ouders van de peuters die de peuter- speelgroep „Peuterleut" in Wissenkerke be zoeken, zijn de afgelopen week twee keer bij elkaar geweest in het Groene Kruisge- bouw. Vorige week werden een aantal pro blemen besproken, zoals aanvangstijden, fi nanciën en de grote wachtlijst. Momenteel staan er dertien peuters op de wacht lijst. De moeilijkheid is dat de kleuterschool in Wissenkerke geen nieuw kleuters meer op neemt omdat het maximum is bereikt voor het klasje. Dit betekent dat er op de peu- terspeelgroep geen plaatsen vrij komen. Een van de mogelijkheden voor een oplossing is de vorming van een tweede speelgroep in Wissenkerke. Maar dit heeft een groter financieel tekort tot gevolg. Afgesproken is dat de ouders eind december, als ook de mening van de inspectie van het kleuter onderwijs over een eventuele tweede kleu terklas bekend is, een definitief besluit zullen nemen. Deze week hebben de ouders speelgoed gemaakt: onder andere puzzels, blokken, poppekastpoppen, muziekinstrumenten en zakjes met bonen. Alle ouders zijn bijzonder tevreden over de manier waarop hun peuters worden op gevangen door de leidsters: mevrouw A. Kuiper en mevrouw N. Verburg. Ook de oudercommissie, die bestaat uit de dames T. Hoveyn, M. van der Maas en A. de Jonge en die bijgestaan wordt door wijkzuster M. van Gorp geniet het vertrouwen van de ouders. Dit bleek toen alle ouders zich bij een stemming akkoord verklaarden met de samenstelling van de oudercommissie. Kruiswoordpuzzel no, 403 Horizontaal: 2. gevaar - 8. dierentuin - 12. naschrift (afk.) - 14. Spaanse jongensnaam 15. vrolijk en bekoorlijk - 16. transport bedrijf (afk.) - 18. nieuw (Lat.) - 19. per expresse (afk.) - 20. anno (afk.) - 22. pressie - 24. nauw - 26. wolpluisje - 28. voegwoord - 29. en omgekeerd (afk.) - 30. voorzetsel - 32. meisjesnaam - 34. loot - 35. wapenschouw - 38. Fr. lidwoord - 39. nauwe - 41. puistje - 42. pijn doen - 44. water in N.-Brabant - 46. bolgewas - 47. lidwoord - 48. militaire rang (afk.) - 49. letter voor letter lezen - 53. groot water 56. uitdrukking - 57. in oprichting (afk.) 58. land door water omgeven - 61. bid (Lat.) - 62. unieke - 64. stofmaat - 65. ons inziens (afk.) - 67. jongensnaam - 68. bieding - 69. dunne - 71. sappig - 73. sele nium (afk.) - 74. verlaagde toon - 75. vlaktemaat - 77. troefkaart - 78. vis - 80. steekwapen - 82. voorzetsel - 83. recht hoekig - 84. land in Europa. Verticaal: 1. graafwerktuig - 3. in persoon (afk.) - 4. deel v. e. kippenhok - 5. begrip 6. jaarboek - 7. eigen opname (afk.) - 8. tandarm zoogdier - 9. knolgewas - 10. tot nader order (afk.) - 11. hetzelfde (afk.) 13. tegenvaller - 15. racer - 17. dubbelklank 21. verstandhouding - 23. visnet - 25. ge wicht (afk.) - 27. dubbelklank - 28. boven aards wezen - 31. deel v. d. tong - 33. ieder - 34. geheel v. bouwlanden om een dorp - 36. jongensnaam - 37. zangnoot 39. een zekere - 40. geestelijke - 43. nobele 45. duidelijk - 46. pl. in Duitsland - 50. tijdperk - 51. horizon - 52; Nederl. Oost Indië (afk.) - 53. deel v. Nederland - 54. vogelprodukt - 55. de onbekende (afk.) 59. bergweide - 60. dwalen - 62. en omge keerd (afk.) - 63. pers. voornaamwoord 66. godsdienst - 68. klein watertje - 70. dus (Lat.) - 72. meisjesnaam - 73. bevel 76. aanzien - 78. Leger des Heils (Eng. afk.) - 79. deel v. Amaerika (afk.) - 80. meisjesnaam - 81. leraar (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 402 Horizontaal: 1. modder - 7. Losser - 12. aula - 13. Isis - 14. dc - 16. graag - 17. eg - 18. elegie - 19. Ankara - 20. ri - 21. gr - 22. noen - 24. grein - 26. lood - 28. Schoorl - 29. obelisk - 31. lach - 34. heuvel 35. stok - 38. ad - 39. oo - 40. Selene - 42. gerust - 43. tl - 44. geste - 45. tt - 46. Elbe - 48. Edom - 51. gemaal - 52. num mer. Verticaal: 1. modern -2. da - 3. duigen - 4. el - 5. rage - 6. stamper - 7. liga - 8. os 9. sikkel - 10. ss - 11. regard - 15. Clio 17. erge - 23. echec - 24. garen - 25. nobel 27. of iet - 30. overste - 31. lastig - 32. adel - 33. hoepla - 35. stroom - 36. oost 37. kotter - 41. egel - 42. geen - 46. em 47. ba - 49. du - 50. mm. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 1