NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het wederzijdse wantrouwen Piouvier heeft DE schoenen zijn ons écht een zorg. Zeeland Magazine? Rabobank Q No. 3631 Donderdag 14 november 1974 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ6.— per half jaar. Franco per post 22.50 per jaar. Advertenties 22 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 12 Ook niet het feit, dat hij altijd in een grote Mercedes rijdt. Het is enkel de man zelf. Hij bezit iets, dat haar fascineert. Ze heeft meermalen de ring aan zijn vinger gezien en begrepen, dat hij getrouwd is. Jammer, als er al eens een leuke, jonge vent hier komt eten, is hij doorgaans ge trouwd. Frans zelf heeft op dit moment nauwe lijks aandacht voör de dienster. Hij kijkt haar een paar momenten aan en groet: „Hai, Wil. Geef me maar koffie en een uitsmijter ham. En een glas bier vooraf. Ik heb dorst." „Bier, koffie en uitsmijter ham," her haalt ze. „Dus dorst. Verliefd?" Ze kijkt hem olijk lachend aan. Frans kijkt opnieuw op. Het lachende gezicht en de half geopende mond, waarin twee rijen hagelwitte tanden zichtbaar worden, de gevulde blozende wangen en de tinteling in haar spotlachende ogen, haar volle armendit alles merkt hij nu pas goed op. „Wie zal het zeggen?" antwoordt hij en er komt een stroeve lach op zijn gezicht. „Weet jij er soms raad op. Wil?" Voor een flirt is ze ditmaal wel te vinden. „Misschien? Moet u dan niet naar huis?" „Datdat heeft de tijd." De lach op zijn gezcht bevriest, want in gedachten ziet hij weer de lichtblauwe slip van zijn vrouw voor zich. En het restant sigaar. Opeens heeft hij helemaal geen zin meer om naar huis te gaan. Als ze dan zo gek is op die ouwe vent, mag ze voor wat hem betreft haar gang gaan. „Ik zal uw bestelling doorgeven," zegt ze op ongewoon zachte toon. De vrolijke meneer Ter Scheure heeft moeilijkheden. Dat voelt ze intuïtief aan. Daarvoor is ze vrouw. En ze heeft met hem te doen. Willy van der Ven heeft de bestelling doorgegeven aan de keuken en staat nu met haar rug tegen het buffet. Ze mon stert de klant, die bij het raam zit en bezig is zijn pijp te stoppen. Straks zal ze proberen hem een beetje op te beuren. Het is vrijdagavond, dus niet zo druk meer. De meeste mensen zijn al thuis of rijden in één stuk door. Vrijdagsavonds is het druk op de snelweg, maar rustig in het restaurant. Enkele minuten later brengt ze hem de uitsmijter en koffie. Het bier, dat ze eerder heeft gebracht, is al op. Het lege glas staat voor hem. Ze neemt het weg en zet het bord en het kopje voor hem neer. „Eet smakelijk, meneer. Enneniet pie kerenalles komt altijd op de een of andere manier weer in orde." Hij knikt. „Dank je. Wil." Hij roert in de koffie, haar nog altijd aankijkend. Om dat hij hier al jaren regelmatig komt, weet hij, dat ze een gescheiden vrouw is. Ze heeft één kind, een dochtertje van een jaar of drie. Hij heeft het kind wel eens Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 10.per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE door Gré de Boer gezien, want soms loopt het rond in het restaurant. „Dat zeg jijterwijl jij zo het een en ander hebt meegemaakt?" is zijn com mentaar. De vrouw haalt haar schouders op. „Een mens krijgt het niet altijd, zoals hij het graag wil hebben. Daarom accepteer ik alles maar dooreen: het goede en het min der goede." „Ben jij dan nooit opstandig geweest?" „Allicht." Ze kijkt voor zich uit. „Vooral als je plotseling geconfronteerd wordt met een grote teleurstelling." Frans knikt. Hij begint aan zijn eten. „Ik denk, dat ik me vanavond maar eens een stuk in m'n kraag drink." Ze kijkt even rond. Er zitten niet veel mensen in het grote restaurant. Resoluut trekt ze een stoel bij en gaat tegenover hem zitten. „Los je daarmee het probleem op?" Opeens tutoyeert ze hem. „Misschien." Hij laat vork en mes rus ten, haar nadenkend aankijkend. „Hoe reageerde jij, toen je bemerkte, dat je be drogen werd?" „Ik werd niet bedrogen. Het was iets anders. Daarom weet ik, dat drank geen uitkomst geeft. Integendeel: je maakt het er erger mee." Hij begon iets te begrijpen. „Dronk-ie?" „Noem het maar gerust zuipen." Ze wees op haar linkerarm. Hij zag een groot litteken. „Dat is één van de souvenirs, die hij achtergelaten heeft. Als hij zat was, veranderde hij in een duivel, een sadist..." Hij begon weer te eten. Hoofdschuddend antwoordde de man: „Dat zou ik niet kunnen. Misschien ligt dat niet in mijn aard. Dronken ben ik nooit geweest. Op de een of andere manier vind ik het min derwaardig. Maar nu „Nu doe je het evenmin, want dat is niet de oplossing. Ogenblik." Ze kwam overeind en liep naar een klant, met wie ze afrekende. Daarna liep ze weg om een paar minuten later terug te komen naar de tafel van Frans ter Scheure. Ze legde een sleutel naast zijn bord. „Hier, hij is van mijn huis. Ik woon in Kerkdriel." Ze noemde straatnaam en nummer. „Om acht uur ben ik hier klaar. Als je gegeten hebt ga je naar mijn huis en maak je je 't gemakkelijk. In de kamer is een kleine bar, maar er staat genoeg in. Gebruik je verstand, he? Ik ken je al jaren en je leek me altijd een verstandige jongen. Tegen half negen ben ik thuis. Dan gaan we samen wat babbelen." Met haar servet veegde ze enkele denkbeeldige kruimels van de tafel. Frans keek haar verwonderd aan. „Waar om doe je dat. Wil?" vroeg hij, wijzend naar de sleutel. Ze stond voor hem. Terwijl ze zich om draaide, keek ze hem nog even aan, ernstig en nadenkend. „Omdat ik het zonde van je zou vinden, als je naar de bliksem ging. Zodoende." Hoofdstuk 8. Groeiende achterdocht. In de kamer met het lage plafond had hij één schemerlamp aangestoken. En de radio aan gezet. Eigenlijk enkel gewoonte getrouw voor de nieuwsberichten. Maar daarna liet hij het toestel aan staan. Hij rookte een pijp, terwijl hij naar buiten keek. Dit was een rustig dorp, terzijde van de grote wegen. Af en toe fietste er iemand langs of passeerde er een auto langs het raam. De straat was niet breed. Aan de overkant een winkel, die al geslo ten was. Daarnaast een grote fruittuin. Tegen half negen stapte de vrouw bin nen. Natuurlijk, dacht de man, ze zal ook wel een wagen hebben. Diensters in derge lijke restaurants verdienen behoorlijk. Nieuwsgierig naar hem kijkend, betrad ze de kamer. Van hem liet ze haar blikken gaan over het tafeltje en de bar in de hoek. „Hallo," begroette ze hem. „Waarom heb je geen drankje genomen?" Hij haalde zijn schouders op. „Geen zin." De vrouw stond hem aan te kijken. „O, nou, dat moet je natuurlijk zelf weten. Ik zal eerst koffie zetten." Een poos later zaten ze tegenover elkaar te drinken, daana stak ze een sigaret aan en begon te vertellen. Blijkbaar had Frans al verwacht, dat ze daartoe wilde over gaan, want hij had nog weinig gesproken. Rustig, met zorg haar woorden kiezend, begon ze: „Ik kon je zó niet laten gaan. Omdat ik je al zo lang ken en je altijd opgewekt en vrolijk aantrof. Heel wat vaste klanten ken ik, dus ook jou. Je bent zo'n jaar of drie, vier getrouwd, want op een keer zag ik de ring aan je vinger. Het was net in de periode, dat ik zou gaan scheiden. Waarom denk je, dat ik daar ginds ze wees in de richting van de autoweg ging werken? Omdat Thieu het meeste geld, wat hij verdiende, nodig had voor z'n borreltjes en z'n bier. O, ik heb geweten, hoe hij was. Ze hebben bij ons thuis me vaak genoeg gewaarschuwd: weet goed, wat je doet, want hij is een drinker en heeft een kwaaie dronk. Maar ik was enkel verliefd. Als hij nuchter was, kon-ie zich geweldig mooi voordoen. En hij was een knappe jongen. Zoals jij. Je lijkt een beetje op hem. Daarom mag ik je misschien. Hij was kraanmachinist en verdiende veel geld. Z'n ouders waren kort na elkaar overleden, dus een huis hadden we ook. Ik zei je al, dat ik gek van 'm was. Nu ja, op 't lest moesten we trouwen. Ik doe me vast niet mooier voor dan ik in werkelijkheid ben. Natuurlijk groot tram melant thuis, toen ik 't vertelde, dat snap je. Dus zo snel mogelijk naar het gemeente huis. We trouwden en aanvankelijk ging alles goed. Nu ja, hij dronk in het week einde zijn borreltje en zondags na de mis een paar biertjes, maar hij hield maat. Ik had hem goed gewaarschuwd: denk er om, als je dronken thuiskomt, smeer ik 'm, kind of geen kind, en dan zie je maar, hoe je je redt. Toen Maria geboren werd,, was hij uitgelaten van blijdschap. Ik dacht: nu heb ik het gewonnen. Veel van het slag als Thieu zijn een beetje losbandig, maar zodra ze getrouwd zijn en er is een baby, veranderen ze. Ik ken er verschei- denen hier in het dorp. Ik ben hier immers geboren en opgegroeid? Ze zijn nu allen degelijke, oppassende mensen." Ze zuchtte. „Maar Maria was nog geen half jaar oud, toen de ellende weer begon. Het was met de kermis. Deze zomer is het vier jaar geleden." De vrouw dronk het restantje koffie leeg en maakte haar sigaret uit. Ze glimlachte even naar de man. Maar het was een treu rige lach. „Ik zei al: het was met de kermis. Stomdronken kwam hij die eerste kermis- nacht thuis. Ik lag al lang in bed en werd wakker van zijn vloeken. Hij had zich er gens aan gestoten en ging tekeer als een bezetene. Ik wipte vlug uit bed, ging naar hem toe en meteen keerde hij zich naar me. De vuilnisemmer stond volgens hem voor de deur. Daarover was hij gevallen. Onzin natuurlijk, want hij was slingerend thuis gekomen." Ze slikte moeilijk. „Hij sloeg me de hele kamer door „Alle.Wil..." Hij Jteek haar ontzet aan. (Wordt vervolgd). f uw verzekeringen MEER DAN 25.000 SUBSIDIE-AANVRAGEN VOOR ISOLATIE WONINGEN I Vandaar I onze specials f verzeksdnfls- adviseur die er alles van weet En u graag adviseert over uw lopende en nieuw te sluiten verzekeringen. Een 'zekere' service van uw Rabobank. Wissenkerke en Colijnsplaat Telefoon van onze verzekerings - a adviseur 01108 - 577 Den Haag, 7 november 1974. In betrek kelijk korte tijd is een sterke stijging opgetreden in het aantal subsidie-aanvragen voor de isolatie van woningen. Uit een door Isoverbel, producente van glaswol, ingesteld onderzoek blijkt dat eind oktober 24834 woningbezitters een subsidie-aan vraag hadden ingediend. Dit cijfer is in middels de 25.000 gepasseerd. De direktie van het bedrijf constateert op grond van deze gegevens, dat Nederland isolatiebewust begint te worden. Een aantal omstandig heden hebben aan -deze bewustwording meegewerkt, waarbij de voorlichting om trent de te volgen procedures bij de sub sidie-aanvraag niet op de laatste plaats komt. Ander factoren, die aan deze sterke stijging hebben meegewerkt zijn de be slissing om alsnog subsidie te verlenen voor isolatiewerkzaaniheden, die in de pe riode tussen 21 maart en 17 juni zijn uit gevoerd. Verder hebben de weersomstan digheden een aantal woningbezitters tot het besluit gebracht om tot isolatie over te gaan. Rekening houdend met het feit, dat vol gens het ministerie per subsidie-aanvraag gemiddeld een bedrag van 600,— gemoeid is zal een bedrag van rond vijftien miljoen gulden worden uitgekeerd. Beschikbaar is evenwel 35 miljoen gulden. Indien de ont wikkeling zich in het huidige tempo voort zet zullen in de nog komende twee maan den voor de beëindiging van de subsidie regeling de resterende twintig miljoen niet opgesoupeerd worden. Isoverbel handhaaft derhalve het reeds eerder ingenomen standpunt dat de sub sidie te laag is. Maximaal wordt 1000,— uitgekeerd, minimaal 150,—. Het feit, dat slechts een half jaar na de instelling van de subsidieregeling de grote stroom aan vragen loskomt zou een aanwijzing kunnen zijn om deze regeling niet per 1 januari stop te zetten, maar in 1975 voort te zetten. Van verschillende zijden, onder meer door het CNV, is reeds op deze verlenging aangedrongen. Minister Gruyters van Volkshuisvesting .bevestigde onlangs bij zijn bezoek aan de stand van Isoverbel op de beurs Bouwhuis Noord de snelle stijging van het aantal subsidie-aanvragen. Ook hem is opgevallen, dat woningbezitters aanvankelijk aarzelend hebben gereageerd op de subsidieregeling, waarvoor wellicht onbekendheid met het begrip isolatie de oorzaak is geweest. In dit verband benadrukte de heer Gruyters de noodzaak van kennisoverdracht met be trekking tot isolatie, die er toe kan leiden, dat de Nederlandse bevolking in toene mende mate isolatiebewust wordt. Het hoogste aantal subsidie-aanvragen werd genoteerd in de provincie Zuid-Hol land, namelijk 5000. Een hoge score halen ook Noord-Holland (4000), Utrecht (3000), Gelderland (3100) en Overijssel (2621). De provincie Zeeland stond eind oktober met 772 aanvragen onderaan. Volgens een mededeling van de direktie Volkshuisvesting en Nijverheid in Drente is de bevolking van Coevorden buiten gewoon isolatiebewust. Van de 1600 aan vragen in Drente is het merendeel uit deze stad afkomstig. Voor inlichtingen: Isoverbel (Nederland), Prinses Beatrixlaan 7, Den Haag, Telefoon 070 - 833300, Telex 31620. Kruiswoordpuzzel no. 401 Horizontaal: 1. buitensporig - 6. binnen kort - 11. oude vochtmaat - 12. vod 13. bevel - 14. vrouwelijk dier - 16. sport artikel - 18. vogel - 19. vluchtheuvel - 20. meisjesnaam - 22. plant - 24. slang - 26. kleurling - 28. hoofdslagader - 29. graszode 30. scheel - 32. schrijfbehoefte - 33. klopje 34. karwei - 37. strafwerktuig - 39. oosterse titel - 42. hevige wind - 43. deel van een wedstrijd - 44. richtingslijn - 45. rivier in Duitsland - 46. plaats - 49. wondje - 51. persbureau (afk.) - 54. krantenjongen - 55. Europeaan - 56. meisjesnaam - 58. bloei- wijze - 59. nauw - 60. muziekinstrument 61. godin. Verticaal: 1. verlichtingsartikel - 2. knaag dier - 3. familielid - 4. soort struisvogel 5. gevaarlijke plek in zee - 6. het zijn - 7. paard - 8. op de wijze van - 9. gevangenis 10. projektiel - 15. de mond betreffende 17. waterplantjes - 19. slok - 21. tegen 23. familielid - 25. voorzetsel - 27. heilig voorwerp b. d. indianen - 28. deel van een schip - 31. verlangen - 34. dapper - 35. deel van Amerika (afk.) - 36. punt - 37. Europeaan - 38. scheel - 39. begrip - 40. bijwoord - 41. het masseren - 47. verlich tingsartikel - 48. niet lang - 49. muziek- teken - 50. koker - 52. dwaas - 53. voor 56. redaktie (afk.) - 57. zijrivier van de Donau. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 400 Horizontaal: 1. modiste - 6. revolte - 11. af 12. osteria - 14. te - 15. edda - 1". Waal 20. liaan - 22. Lille - 23. Daan - 25. robot 27. leve - 29. Annam - 31. rio - 32. reder 33. gd - 34. ruim - 36. tree - 38. ne 39. os - 40. Ie - 41. An - 42. ps - 43. or 44. Sara - 46. akte - 48. ta - 50. prent 52. lam - 54. enkel - 56. sale - 57. klier 59. tors - 60. édele - 62. nagel - 64. rede 66. dank - 67. NS - 69. eenheid - 72. ad 73. daverde - 74. moedige. Verticaal: 1. maandag - 2. of - 3. soda 4. tsaar - 5. et - 6. rr - 7. eiwit - 8. vaal 9. tt - 10. eendere - 13. eb - 15. elan 16. dinar - 18. allee - 19. leed - 21. norm 22. loot - 24. Andorra - 26. bi - 28. venster 30. mulat - 32. rente - 35. Ier - 37. rak 43. opstand - 44. snede - 45. alle - 46. amen - 47. enten - 49. alsmede - 51. eter 53. ai - 55. kolk - 57. kleed - 58. radio 61. Eder - 63. gade - 65. NH - 68. sa 70. ne - 71. em - 72. ag. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 1