NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het wederzijdse wantrouwen Pion vier heeft DE schoenen verzekeringen zip ons écht een zorg. Rabobank S Zeeland Magazine? UW No. 3629 Donderdag 31 oktober 1974 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ6.— per half jaar. Franco per post ƒ22.50 per jaar. Advertenties 22 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 10 Hoofdstuk 6. Wat heeft Frans ervan gedacht? Ina ter Scheure keek haar man verwon derd aan, toen hij de kamer binnenstapte. „Waar kom jij vandaan? Ik zag de VW staan, heb het halve huis doorgeschreeuwd, maar jij was nergens." „O, ik was even hiernaast," antwoordde hij, zijn vrouw plichtmatig kussend. „Jannie heeft een kop thee voor me ingeschonken. We hebben even wat gebabbeld." „Noem je dat „even?" Ik ben zeker al een half uur thuis." Hij keek op zijn horloge en zag, dat het kwart over zeven was. „Nu ja, je weet hoe Jannie is. Ze babbelt graag." „Was Bert niet thuis?" „Nee." „O." „Wat o?" Hij keek zijn vrouw scherp aan. „Bedoel je daar wat mee?" Een kwasi-verbaasde blik was de reaktie van de andere zijde. „Wat zou ik daarmee bedoelen, lieverd?" „O, ik weet 't niet. Je zegt het op zo'n eigenaardige toon. Dat ben ik helemaal niet van je gewend." Ze ging tegenover hem zitten. „Nu moet jij eens goed luisteren, Frans. Je zegt, dat je twee of drie dagen wegblijft, maar komt onverwacht vroeg in de avond thuis, gaat dan naar de buurvrouw en zit daar een paar uur, terwijl haar man niet thuis is." „Geen paaruur. Hoogstens een uurtje. Tja, dat Bert er niet was, kon ik niet weten, apropos, waar was jij eigenlijk de hele dag?" Haar mond viel open van verbazing. „Wel ja, gaan we elkander nu tekst en uitleg vragen van onze gedragingen? Geef ik daar aanleiding toe, meneer mijn echtgenoot?" Nu moet ik oppassen, wist hij. Zodra ze de terminologie „Meneer mijn echtge noot" bezigt, is ze nijdig en "eladen. Maar hii antwoordde toch: „Jij bent begonnen." De vrouw haalde ongeduldig haar schou ders op. „Laten we alsjeblieft hiermee op houden, Frans, we lijken wel kleine kinderen. Als je het precies wilt weten, dan wil ik je wel verslag uitbrengen. Ik heb vanmorgen eerst je wagen gezuigd, want hij zag er van binnen uit als....... alsnou, ik weet er geen passende definitie voor. Helemaal van onder tot boven schoongemaakt, hoor je? Daarna ben ik met jouw wagen naar huis gereden en daar gebleven. Daar de Augiuasstal es uitgemest. Vader zei: we maken de Mercedes vandaag meteen in orde, kun je hem vanavond weer meenemen. Je kunt hier wel eten. Dat heb ik gedaan en 's middags, na de thee, riep vader, dat de wagen weer klaar was. Ik heb thuis brood gegeten en ben om een uur of zes hierheen gereden. Je kunt dus morgenochtend je eigen slee weer meenemen, meneer. Nog vragen verder?" Ze keek hem met gefronste Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 10.per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE dooi* Gré de Boer wenkbrauwen in het gezicht aan. Frans ter Scheure dacht aan de sigarepeuk en de twee lucifers in de asbak, alsmede aan het lichtblauwe slipje. Alles lag nu nog in haar wagentje. Net doen, of ik ef geen erg in heb gehad en dan overmorgen, als ik terugben, eens kijken, hoe ze er dan op reageert. Maar hij antwoordde enkel. „Fijn. Dank je wel voor de moeite." Ze opende haar tasje en haalde er een briefje uit, dat ze voor hem neerlegde. „De nota. Ik heb hem betaald. Doe het maar bij het huishoudgeld. Ik zit er niet op te wachten." „Dank je wel." „O ja. Intussen heb je me nog altijd niet verteld, waarom je onverwacht thuis kwam. Je zou toch drie dagen wegblijven?" „O, eigenlijk niets bizonders. Ik had van daag in Den Bosch een grote transactie. Ik heb er van tien uur tot half drie voor moeten bomen en was hondsmoe. Ik heb ergens gegeten en had geen zin meer om verder naar het zuiden te rijden. Morgen ochtend ga ik wat vroeger weg. Dan kom ik er wel een uur later, maar dat hindert niet. Houd ik de firma Bergema voor het laatst. Daar kan ik zelfs na zessen nog terecht als het moet. Ik had gewoon zin om naar huis terug te keren. Dat was feitelijk alles." „O juist, ja," antwoordde Ina op afge meten toon. „Wat heb jij ineens vanavond?" Hij keek haar verstoord aan en omdat ze niet terstond antwoord gaf, kwam hij overeind om zich een borrel in te schenken. „Wat zou ik hebben? Misschiennu ja, laat ik het maar zeggen. Je kunt me een plezier doen, als je niet meer te hooi en te gras bij Jannie binnenloopt, als Bert er niet is." Met de borrel in zijn hand bleef hij bij de huisbar staan. „O, is het dat? Is me vrouw opeens jaloers?" Ze schudde ongeduldig 't hoofd. „Onzin, Frans, je weet wel beter. Het gaat er enkel om de schijn te vermijden. Temeer omdat Jannie „Ja, ga verder? Wat is er met Jannie?" vroeg hij, toen ze zweeg. „Ik ben een vrouw, Frans, en een vrouw ziet die dingen beter dan een man. De manier, waarop ze jou soms bekijkt, als je er geen erg in hebt, staat me niet aan. Gisteravond ook, toen we zaten te kaarten." Hij had zin om haar een beetje te voeren. „Misschien wil ze wel een keer met me uit." „Frans!" Het klonk als een zweepslag. Meteen beheerste hij zich weer. „Sorry, schat, dat is natuurlijk onzin. Maar je ziet op de een of andere manier water branden. Bert en Jannie zijn nog altijd gek op elkaar en ik ben het op jou. Maak je dus niet nodeloos zorgen." „Het kan zijn, jongen, maar jij bent zowat elke dag weg en ik woon vlak naast haar. De laatste tijd hebben ze wel eens ruzie. Dat kun je hier horen. Of die twee tegenwoordig nog wel zo stapel op elkaar zijn, meen ik te moeten betwijfelen. Ik zal geen kwaad spreken van mijn buur vrouw, want we kunnen tot nog toe ge lukkig goed met ze overweg. Toch adviseer ik je uit te kijken voor die vrouw. Ze is gevaarlijk." Terwijl hij het glas leegdronk, dacht de man: Kind, je moest eens weten, hoe je de spijker op z'n kop hebt geslagen. Hij had het immers zelf ervaren? Doch hij antwoordde enkel op rustige toon: „Oké, ik zal je raad opvolgen. Best mogelijk, dat ze onder bepaalde omstandigheden gevaar lijk kan zijn. Maar bij mij heeft ze geen enkele kans, versta je goed? Maar dan ook beslist geen enkele kans. Jij bent mijn vrouw en van jou houd ik. Misschien ben ik daar om vandaag wel thuisgekomen. Soms heb ik een onbedwingbaar verlangen naar je, als ik honderd 'of meer kilometers bij je vandaan ben. Dan moet ik me beheersen om niet in m'n wagen te stappen en hier heen te rijden. Helaas, de plicht gebiedt me dan te blijven. Maar nu ben ik er, schat, en ik ben blij, naar huis gereden te zijn." Ze was het kledingstuk in de Mercedes vergeten en keek haar man met schitterende ogen aan. Want elk woord, wat hij sprak. klonk als muziek in haar oren. En toen hij op haar toeliep kwam ze zelf overeind en strekte haar armen naar hem uit. Frans sliep al lang, maar Ina lag nog wakker. Opnieuw knaagde bij haar het wan trouwen. Want in de Mercedes lag nog altijd de beha van Jannie Essenga. In ieder geval heeft ze minstens één keer bij hem in de wagen gezeten, dat staat onomsto telijk vast. Bij welke gelegenheid gebeurde dat en waar? En waarom heeft ze dat kledingstuk uitgetrokken en niet meer .mee genomen? Ik kan er geen touw aan vast knopen. Frans houdt van me. Zó kan een man zijn vrouw niet bedriegen. Het was vanavond weer helemaal als van ouds, net als in de wittebroodsweken. Mijn man aan bidt me, dat weet ik zeker. En ik hem. Maar die beha van Jannie, hoe zit dat nu? De volgende dag reed Frans ter Scheure vroeg weg, want hij had nog heel wat kilo meters voor de boeg, voor hij bij zijn eerste klant kon zijn. Achter het stuur, op de nog tamelijk rustige autoweg, piekerde hij over zijn vrouw. Nu, op de nuchtere ochtend, vroeg hij zich af: hoe kan het een en het ander? Gisteravond stond toch wel duidelijk vast, dat Ina nog altijd dol op hem was. Maar dat decente kledingstuk dan in haar auto? En de sigarepeuk en lucifers, kenne lijk van Bert Essenga? Wat moet ik hieruit nu concluderen? Op de een of andere ma nier klopt er iets niet. Gisteravond heeft ze vol verrukking in mijn armen gelegen. We hebben elkander tot in het oneindige gekust, maar in haar wagen Met een diepe zucht trapte hij het gas pedaal dieper in. Na de heftige explosie van de vorige avond hadden man en vrouw met een kille kus afscheid van elkaar ge nomen. Er is iets tussen ons gekomen, voelde hij. Maar wat? Verstoord, omdat hij geen antwoord wist op deze vragen, probeerde hij zich geheel te concentreren op de weg voor zich. Het zag er naar uit, dat het mistig werd, naar gelang hij zuidelijker kwam. Dat mankeerde er nog maar aan. En het werd bovendien druk. Van alle opritten kwamen stromen wagens, die allemaal in zuidelijke richting gingen. Hij keek op het klokje op het dashboard, net zeven uur. Dat beloofde wat voor straks Ina ter Scheure was die morgen met hoofdpijn uit bed gestapt. Nadat Frans weg gereden was, begon het wantrouwen weer te groeien. Boven, in haar eigen kamer, lag de beha van Jannie Essenga. Gevonden in de Mercedes van Frans. Eigenlijk moest ik hem straks terugbezorgen, waar Bert bij zou zijn: Alsjeblieft, Jannie, je beha. Je hebt hem zeker per ongeluk in de wagen van mijn man laten liggen? Daar vónd ik hem tenminste, toen ik hem uitmestte, snap je. Apropos, je mag hem wel eens wassen. Hij ziet er vuil en verfomfaaid uit. Net of iemand er met zijn handen aan heeft zitten wriemelen (Wordt vervolgd). Vandaar I onze speciale verzekeiings- adviseur die er alies van weet. En u graag adviseert over uw lopende en nieuw te sluiten verzekeringen. Een 'zekere' service van uw Rabobank. Wissenkerke en Colijnsplaat Telefoon van onze verzekerings - a adviseur 01108-577 f Over de volgende gevonden voorwerpen zijn op het groepsbureau der Rijkspolitie te Kortgene, Bernhardstraat 20, inlichtingen te verkrijgen: 1 regenpak, 1 damespolshorloge, 1 lipssleu- tel, 1 deursleutel, 1 gouden kettinkje met hanger, 1 herenpolshorloge, 1 plastic porte- monneetje met inhoud, 1 herenpolshorloge, 1 sleutelring met 4 sleutels en 1 penning, 1 portemonnee met inhoud, 1 portefeuille met inhoud, 1 regenjas, 1 blauw-grijze damesfiets, 1 rubber opblaasboot, 1 wind jack, 1 bankbiljet van 25.—, 2 sleuteltjes, 1 regenjas, 1 sleutelhanger met 2 sleutels en opschrift „Nutsspaarbank", 1 sleutel hanger met 2 sleutels, 1 rood mapje met 2 pasfoto's, 1 etui met 3 sleutels, 1 duiven- mand, 1 huissleutel, 1 zakmes, 1 sleuteltje, 1 aluminium schoorsteenkapje, 1 regenjack, 1 zilveren kettinkje met hanger, 1 kinder vestje, 1 regenbroek, 1 bankbiljet van ƒ5.-. DORPENONDERZOEK Er zijn in Zeeland ongeveer 160 steden en dorpen, d.w.z. er zijn een paar betrek kelijk grote steden en verder veel kleine dorpen, waarvan er ongeveer 70 met zelfs minder dan 500 inwoners! Welke toekomst hebben deze dorpen, wat gaat er of wat moet er gaan gebeuren met deze dorpen die in onze Zeeuwse samenleving, wat hun aantal betreft, zeker meetellen. Het pro vinciaal bestuur van Zeeland wil daar meer van weten, voordat zij, vanzelfsprekend in overleg met de gemeenten, haar beleid be paalt met betrekking tot deze dorpen. Zij wil dit doen aan de hand van allerlei vragen die aan een aantal dorpsbewoners worden gesteld. Uiteraard is dit onderzoek geba seerd op vrijwillige medewerking van de bewoners van de dorpen. Het spreekt echter voor zich dat deze medewerking niet alleen op prijs wordt ge steld maar zelfs van essentiële betekenis zal zijn voor de bruikbaarheid van de inge zamelde antwoorden. Hoe beter de mede werking, hoe betrouwbaarder de resultaten. Vanaf maandag 28 oktober j.l. wordt er in 42 dorpen in Zeeland een onderzoek gehouden onder de bewoners van 18 jaar en ouder over het wonen in de kleine dorpen: welke voorzieningen (bakker, slager, school, verenigingsgebouw, enz.) vindt men belang rijk, zijn er misschien andere dingen dan voorzieningen die belangrijker zijn, wat is de binding aan het dorp, hoe ziet men de toekomst van het dorp, waar men nu woont, enz. Daarnaast wil het onderzoek wat trachten te weten te komen over de vraag wat men nu vindt van de zgn. tweede woningen in het dorp: heeft men daar geen bezwaar tegen of is men van mening dat er geen tweede woningen meer bij moeten komen. Het „dorpenonderzoek" wordt verricht door het Economisch Technologisch Insti tuut, het Provinciaal Opbouworgaan Stich ting Zeeland en de Provinciale Planologische Dienst. Verwacht wordt dat het uitreiken en, na invulling, weer ophalen van de vragen lijsten onder ca. 3.200 inwoners, ongeveer 4 a 6 weken zal duren. Kruiswoordpuzzel na. 399 Horizontaal: 1. bevestiging - 2. zelfkant 5. behoeftig - 8. bezittelijk vnw. - 10. zang- noot - 11. deel van een geheel - 14. land bouwwerktuig - 16. moesplant - 18. leerling 19. bezittelijk vnw. - 21. vloeistof - 23. bijb. naam - 24. plek - 25. meisjesnaam - 26. afgemat - 27. meisjesnaam - 28. nagerecht 30. grote bijl - 32. plaats op Ameland - 34. staf - 36. rekening - 40. vochtig - 42. ver voermiddel - 43. hennepbraak - 45. het zijn 48. op de wijze van - 50. indien - 52. al (Eng.) - 53. flauw - 55. jong dier - 56. voor zetsel - 57. familielid - 59. Europeaan - 61. voorzetsel - 63. muziekinstrument - 65. dunne - 66. plaats in Italië - 68. betrekking 70. deel van een Franse ontkenning - 71. algemene samenvatting - 74. dubbelklank 75. maanstand (afk.) - 76. in orde - 77. Eng. pers. vnw. - 78. nummer (afk.) Verticaal: 1. kledingstuk - 2. de onbekende (afk.) - 3. plaats in Gelderland - 4. plaats in Limburg - 5. raad - 6. hert - 7. pers. vnw. - 9. roofdiertje - 10. Frans lidwoord 11. uitroep - 12. opstootje - 13. bestemming 15. pers. vnw. - 17. afbeelding - 20. mist 22. plaats in Duitsland - 24. treiter - 25. zijrivier van de Donau - 29. bergweide - 31. viinder - 33. deel van het been - 35. schou derholte - 37. vreemde munt - 38. Europeaan 39. visgerei - 41. lokspijs - 43. cilinder 44. meubelstuk - 46. langzaam - 47. water in Utrecht - 49. waterplantje - 50. eenheid van stroomsterktc - 51. groot - 52. deel der wet (afk.) - 54. boom - 58. kleur - 60. jongensnaam - 62. enzovoorts (afk.) - 64. knaagdier - 65. voorzetsel - 66. dwaas 67. uitroep - 69. Frans pers. vnw. - 72. van onderen (afk.) - 73. uitroep. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 398 Horizontaal: 1. Ad - 3. Rob - 6. Rijn - 8. tl 10. recu - 11. eleve - 14. atol - 15. sire 17. gast - 19. pit - 21. snuiter - 23. ook 25. aha - 27. kro - 28. var - 30. staart 33. kelder - 35. oir - 36. hekel - 39. cel 40. ro - 41. paar - 42. memo - 43. ik 44. rio - 46. naast - 48. het - 50. intens 52. storen - 55. ene - 56. aas - 58. Eli 59. lam - 61. Alkmaar - 64. nto - 66. krat 67. geel - 69. kina - 70. reder - 72. Oder 74. ge - 75. mok - 76. alg - 77. nr. Verticaal: 1. ar - 2. Deli - 3. Rus - 4. Bern 5. de - 6. rete - 7. nar - 8. toko - 9. 11 12. leuk - 13. veto - 16. Isar - 18. erve 19. pas - 20. taai - 22. Irak - 23. orde 24. kar - 26. harpoen - 29. alcohol - 31. toorn - 32. thans - 33. klets - 34. elite 37. era - 38. Ems - 45. item - 47. Adam 49. Erin - 50. iel - 51. near - 53. tere 54. neo - 56. akte - 57. sage - 60. Azië 62. lark - 63. aera - 65. toen - 66. kam 68. log - 69. kg - 71. da - 73. rr. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 1