1935 1975 Totals OPHEFFINGS UITVERKOOP P. de Kam Raadsvergadering Wissenkerke Schandaal rond de meidoorn De heer I. L de Regt bedankt als raadslid JANSEN goud - zilver of briljant verkopen wij onze gehele voorraad tegen spotprijzen E.H.B.O. Ook op Noord-Beveland E.H.B.O.? Waarom? In deze tijd van mechanisatie en het drukke verkeer, alsmede de recreatie, ko men er ook zo nu en dan ongevallen voor. Bij velen rijst dan de vraag kan ik helpen ja of neen. Het blijkt dat velen dan aan de kant moeten blijven staan, hoe graag zij ook willen helpen. In vele gevallen komt de hulpverlening op de eerste minuten aan na een ongeval. Enkele voorbeelden: kind steekt plotse ling de weg over en wordt door een auto aangereden, of het drinkt uit een fles in de keuken, hoeveel van die soorten flessen hebben wij binnen het bereik van de kin deren staan? De eerste hulp hiervoor is ze buiten het bereik van de kinderen te houden, bij het schoonmaken en andere huishoudelijke be zigheden. er breekt iets aan uw trap en u valt, er is wat met uw been of arm, wat te doen, bij het braden, enz. brandwon den, omgaan met elektriciteit, in de vakan- tietijd, ga zo nog maar een poosje door. Er is te veel om op te noemen. Kunnen wij hier nu iets aan doen? Ja. Door de eerste beginselen te leren van Eerste Hulp Bij Ongelukken met het volgen van een diplomacursus. Eén avond per week of veertien dagen opofferen om de lessen en oefenavonden te volgen, dan kunt u, wanneer in uw omgeving een ongeval plaats vindt iets doen. De E.H.B.O.-verenigingen van Noord-Be veland geven u graag inlichtingen en laten wij trachten hier op Noord-Beveland een goede eerste hulpverlening op te bouwen, zodat wij onze medemens kunnen helpen. Voor het volgen van een cursus: Zie de advertentie elders in dit blad. Kamperland, 12 oktober 1974. Aan het College van b. en w. en aan de Raad der gemeente Wissenkerke. Geacht College, heren raadsleden. N.a.v. het gesprek van zondag 6 okt. j.l. en de daarop gevolgde publicaties, acht ik het gewenst, om verdere onverkwiklijkheden te vermijden, dat ik bedank als lid van uw gemeenteraad met ingang van 14 okt. 1974. Dit bedanken moet u niet zien als een ontwijken van moeilijkheden of uit de weg gaan van kritiek, integendeel! Als lid van de A.R.P. acht ik het van groot belang dat de gemeente doeltreffend bestuurd wordt, zonder communicatiestoor nissen. Als dan de algemene opinie ver onderstelt, dat iemand dit functioneren in de weg staat, dan wil ik graag, in belang van de gemeenschap, de minste zijn. Dit is, m.i. een belangrijk christelijk standpunt, waarvoor u begrip zult moeten tonen. Voortdurende spanningen in de raad zou den niet de optimale sfeer kunnen schep pen, die nodig is om beslissingen te nemen voor het welzijn van onze gemeente. Allen die er voor gezorgd hebben, dat de afgelopen 4 jaar in een prettige sfeer kon worden gewerkt, bedank ik daarvoor hartelijk en ik hoop dat u als College en als Raad die beslissingen zult nemen, die van een overwegend confessionele gemeente verwacht worden. Hoogachtend, 1. A. de Regt. In de maandag 14 oktober j.l. gehouden openbare raadsvergadering worden de no tulen onveranderd vastgesteld, waarna de ingekomen stukken in behandeling worden genomen. Bij deze behandeling zegt de voorzitter dat er nog een brief is binnengekomen van de heer I. A. de Regt, waarin hij bedankt als raadslid. (Elders in dit blad vindt u de volledige brief afgedrukt). De ingekomen motie van de gemeente raad van Kapelle vindt bij Blok gehoor, die om adhesiebetuiging vraagt. In deze motie wordt te kennen gegeven dat het onjuist is dat op 6 sept. j.l. door de gemeentelijke vertegenwoordigers in de aandeelhoudersvergadering van de PZEM een voordracht werd opgesteld voor de vijf gemeentelijke vertegenwoordigers in de raad van bestuur van de PZEM, daar in de mees te gemeenten de gemeentelijke vertegen woordigers nog niet opnieuw waren aan gewezen. De bezoldigingsverordening van het ge- meentepersoneel en de bezoldiging van de wethouders worden hierna aangepast. In het recreatieschap „Het Veerse Meer" wordt naast burgemeester Wisse het raads lid J. Dieleman benoemd. Voorafgaande aan de stemming had de AR-CHU de heer Dieleman kandidaat gesteld, terwijl de PvdA de heer Remijnse voorstelde. Doordat ook bij de tweede stemming geen der beide candidaten de meerderheid kon behalen (3 tegen 3), besliste uiteindelijk het lot. Als lid en plv. lid in het algemeen be stuur van de „Betho" worden resp. P. Wisse en J. A. W. Wisse benoemd. Als vertegenwoordiger en plv. vertegen woordiger in de algemene vergadering van aandeelhouders van de PZEM worden P. Wisse en R. J. Scheele benoemd. Het voorstel tot wijziging van de ge meenschappelijke regeling inzake de huis vuilophaaldienst voor de gemeenten Wissen kerke en Kortgene wordt z.h.s. aangenomen, evenals het verzoek van de heer J. G. Knop- per te Colijnsplaat om rente en aflossing te garanderen voor een aan te gane geld lening wegens aankoop van een woning te Geersdijk. Hierna wordt aan de peuterspeelgroepen Wissenkerke en Kamperland een startsub sidie verstrekt van resp. 379.50 en 605. zijnde de bedragen die door beide groepen werd gevraagd. Nadat Blok gevraagd heeft wat voor pro fijt men er van heeft, wordt aan het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zeeland voor 1974 een subsidie verstrekt van 0.20 per inwoner. Hierna komt aan de orde het verzoek van de voetbalvereniging „Wissenkerke" om financiële medewerking voor de bouw van een clubgebouw en kantine op het nieuwe sportveld. Er aan vastgekoppeld wordt het recht van opstal voor de bouw van boven genoemde gebouwen. Naast de toelichting zegt de voorzitter dat b. en w. zich bij diverse gemeenten in Zeeland op de hoogte hebben gesteld hoe daar is gehandeld. Hij was tot de slotsom gekomen dat men hier „toch wel wat ach terliep". Zijn conclusie: hier moet iets ge beuren. De vraag: zou dat alles wel gaan? Zou men niet met veel enthousiasme be ginnen om na verloop van enige tijd in te zakken? Er is echter een gesprek ge weest met de voetbalvereniging en daaruit bleek dat in de bouwcommissie een aantal mensen zitting hebben, die ieder op hun terrein kennis en ervaring bezitten, zodat hij nu met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan zeggen, dat de bouw klaar komt. Hij stelt dan ook de raad voor haar medewerking te verlenen en het bedrag voor materiaal enz. ten bedrage van 108.000,-— toe te kennen. Ook na deze uitleg van de voorzitter bleven er voor Blok nog een aantal vragen bestaan. Onder andere of de vereniging zich wel bewust is van het feit, dat dit heel wat betekent voor zo'n kleine gemeenschap als Wissenkerke; wie gaan er nog meer gebruik van maken? Kunnen de scholen ge bruik maken van het kleedlokaal! Gaat de kantine later gebruikt worden bij de ope ningsuren van het zwembad? Wie betaalt de aanleg van gas, water en elektra? Krijgt de gemeente zeggenschap bij het keuren van het sportveld en keurt de consul ook wanneer een „onofficiële" vereniging er gebruik van wil maken? Blok had verder uitgerekend dat dit bedrag voor 1975 neerkomt op een subsidie van 5.20 per inwoner en zegt dat het duidelijk is, dat dit bedrag volgende jaren ten laste van de gewone dienst komt, wat kan betekenen, dat ofwel andere plannen uitgesteld moeten worden ofwel dat diverse belastingen verhoogd moeten worden. Ook vraagt Blok naar de mogelijkheid van zondags te spelen. De voorzitter geeft toe, dat de jaarlijkse lasten zéér hoog zijn, maar vraagt daarnaast: wat anders te doen? Hij denkt niet dat door deze lasten belastingen verhoogd moe ten worden. De financiële positie van de gemeente is zeer redelijk te noemen en wij kunnen dit dragen. Wat de zondag betreft, dit is bij b. en w. nog niet ter sprake geweest. Er is in Wis senkerke ook nog nooit gevraagd voor zon dags de gymzaal, het zwembad of het voet balveld. Ter zake van „onofficiële" verenigingen enz. zegt de voorzitter te denken aan het aanhouden van het oude veld, dat dan ook gebruikt kan worden voor andere evene menten. Het tweede speelveld geeft nog enige moeilijkheden, daar de eigenaresse van de grond weigert te verkopen en nu een ont eigeningsprocedure ingesteld moet worden. Tot slot zegt de voorzitter dat men dit voetbalveld niet als een zelfstandigheid moet zien, maar in het kader van een totaal pakket openbare voorzieningen. Hierna wordt zonder hoofdelijke stem ming het bedrag beschikbaar gesteld. Van de heer J. M. Clement te Kamper land wordt hierna een perteel grond met opstallen gekocht ten behoeve van het bouwrijp maken van het resterende gedeelte van het bestemmingsplan Kamperland ten westen van de Veerweg. Van de heer Van Gilst wordt de woning Noordeindstraat 5 te Wissenkerke gekocht voor na derde schatting een bedrag van 55.000.—. Aan de heren J. en N. van der Maas en J. D. de Looff worden enige stukjes grond voor één jaar verpacht en wordt het bestemmingsplan „Kamperland, Nieuwe Achterweg" enigszins gewijzigd vastgesteld. Tot slot wordt in de sportcommissie het lid L. J. Blok benoemd, wordt de onteige ningsprocedure ten behoeve van de aanleg 2e fase ontsluilingsweg Schotsman-Ruiter- plaat op een- ander artikel doorgevoerd en een raamverordening rampenbestrijding vastgesteld. In de rondvraag zegt het lid Uijl verno men te hebben dat de bushalte Molenweg is opgeheven. De voorzitter zegt, dat vorige jaren daar ook al naar geïnformeerd is en dat de ondernemer zulks in de winter maanden doet omdat bij eventuele gladheid de „binnenwegen" het laatst aan de beurt komen bij strooien en daardoor de dienst regeling te veel in gevaar gebracht wordt. Ook vraagt Uijl nog naar een waterplaats Perevuur. Sinds een tiental jaren kent men in ons land het perevuur, dat veroorzaakt wordt door de bakterie Erwinia amylovora. On danks haar fraaie naam doodt ze soms een komplete pereboom in korte tijd. E- venwel treedt de ziekte niet epidemisch op, dat wil zeggen dat nog nooit een hele boomgaard of zelfs maar een hele rij pere bomen door haar is gedood. Theoretisch zou het mogelijk zijn perebomen d.m.v. bespuitingen vrij te houden maar dan zou men elke week een paar keer moeten spuiten met een voor mens en dier ongezond mid del. Dit doet men niet want het is onbe taalbaar. De bakterie leeft óók op de meidoorn. De meidoorn is dus als waardplant te be schouwen. Roeit men de meidoorn uit, dan gaat tevens het perevuur ter ziele, zo dacht men. Een desbetreffende verordening was gauw gemaakt en Staatsbosbeheer kreeg verlof om zo hier en daar de fraaie mei doorn met wortel en tak uit te roeien. Daar begon men enige jaren geleden mee op een paar Zeeuwse eilanden. Daar is de fruitteelt inderdaad van grote betekenis en iedereen geloofde, dat ter wille van de peer, de meidoorn het veld moest ruimen. Zo is thans Noord-Beveland helemaal mei doornloos gemaakt. Daarna kwamen Texel en de kop van Noord-Holland aan de beurt. Toppunt van onkunde. Nu moet men weten, dat de Wadden eilanden van nature boomloos zijn. Met kunst- en vliegwerk heeft de mens er struiken en bomen aangebracht, maar de teelt van appels en peren betekent er let terlijk niets. Ook de kop van Noord-Holland is voor de fruitteelt totaal ongeschikt door de zeewind. Dat aldaar de meidoorn het uit kan houden is plezierig. Het is dan ook een misdaad tegen de natuur om daal de meidoorn uit te roeien. Hoe komen wij aan de kwaal? Men zegt: vanuit Engeland is ze gekomen. Nu is ze daar sinds 1957 bekend, maar tot heden is daar, ondanks het feit dat men er bar weinig tegen doet, nog geen twee procent van alle peren aangetast. Van de Engelse meidoorns is nog niet één op de 500 dood gegaan. Zaailingen (niet geplante, maar gezaaide meidoorns) blijken vrijwel onge voelig voor de kwaal te zijn. Wél worden struiken gevoelig als ze plotseling in de wind komen, b.v. na het uitdunnen van heggen en wallen. Met andere woorden: het verwijderen van licht aangetaste strui ken kan wel gedaan worden, maar helpt niet altijd. Overigens kan men aan het bestrijden blijven, want half Europa is besmet. Totaal onbelangrijk. Hoe is de kwaal uit Engeland gekomen? Met besmet plantgoed, zegt de één. Over gewaaid, zegt de ander. Over het Kanaal en via Frankrijk en België, luidt een derde theorie. Vast staat dat beide landen besmet zijn, er lekker niks tegen doen en er zich zeer wél bij bevinden. Zo ook Duitsland en Denemarken en wellicht nog tal van andere landen. Nu valt op, dat zieke struiken en bomen kunnen genezen. Dit gebeurt in koele zo mers, want de bakterie houdt van de warmte. Dit weet men doordat er wel eens een golf van besmetting optrad na een hagelbui, als de bast van bomen gewond is. Maar dat kan alleen als er erg warm, broeierig weer op volgt en dat is wel zeer zeldzaam na hagel. Om kort te gaan: nergens heeft het pere vuur enige praktische betekenis gekregen. Om dan uit een zucht naar perfektic alle meidoorns uit te roeien is verregaand. Daar komt nog bij, dat thans gebleken is, dat alle roosachtigen door de bakterie- aangetast kunnen worden. Ook alweer: in lichte mate en zelden is de aantasting dodelijk. Maar als de meidoorn uitgeroeid is kan men aan de lijsterbes, de prunus en zelfs aan de appel beginnen t.b.v. de ouden van dagen op de haven, waarop de voorzitter zegt dit te zullen be kijken. Remijnse vraagt naar de mogelijkheid van plaatsing van een brievenbus in de nieuwe buurt te Wissenkerke, waarop de voorzitter zegt dat die reeds is aangevraagd. Dieleman vraagt naar de autoverzame ling bij Van Damme en krijgt ten antwoord, dat een wijziging van het bestemmingsplan in voorbereiding is omdat Van Damme die grond daar wil kopen om er een grote garage te bouwen. Blok vraagt wat de bestemming is van de grond bij de nieuwe huizen te Geersdijk, waar het gras zeker tot kniehoogte reikt. De voorzitter zegt dat die bestemd is voor woningbouw. Men is reeds enige keren in ondehandeling geweest om daar zes wonin gen te bouwen. Het gras zal daar dood gespoten worden. Tot slot vraagt Blok hoe het staat met de inrichting van de speelplaats aan de Sportlaan te Wissenkerke. De voorzitter zegt dat daarin niet is voorzien. Het is meer de bedoeling als trap- en speelweidje voor de jeugd. Wethouder Scheele zegt te dien aanzien dat er wel de mogelijkheid bestaat een ge deelte van toestellen te voorzien, maar dat particulier initiatief daartoe de stoot moet geven, b.v. door de oprichting van een speeltuinvereniging. Dit moet ophouden. Vermoedelijk kan men heel goed volstaan met het verwijderen van werkelijk zieke struiken en bomen. Deze kunnen verbrand worden en hoogstwaarschijnlijk is dat al ruim voldoende. Maar ook al zou dit niet zo zijn, dan is het nog te zot om los te lopen, terwille van een veronderstelde teelt (peren) hele streken te beschadigen door de meidoorns uit te roeien. Het is waar dat land- en tuinbouw erg geplaagd worden door betweters die lesjes willen geven in het gebruik van mest en bestrijdingsmiddelen zonder daar veel van af te weten. Het is ook waar dat over trokken natuurbehoud soms schade doet aan een gezonde land- en tuinbouw. Maar wat met de meidoorn gebeurt is precies het tegenovergestelde. Want al doet Staats bosbeheer het, het komt op rekening van boer en tuinder, want zij zijn fruittelers en de uitroeiing wordt geacht op hun verzoek te zijn opgezet. Laat men er gauw mee ophouden. In de ons omringende landen ziet men de mei doorn soms in windsingels rond boomgaar den (ook met peren) staan. Ze doen daar weinig of geen kwaad. Nu weten wij het beter dan het buitenland en wij gebruiken snel groeiende peppels als windkering. Maar laten wij dan van de natuur af blijven die ons meidoorns schonk. Dat ook Staatsbosbeheer met de uitroeiing een bar slechte beurt maakt 'is jammer. W. Boshuis. (Nadruk verboden). BRANDGLAS De geschiedenis vertelt ons dat Archi medes m.b.v. een „brandglas" de schepen van de Romeinen in brand had gestoken, die zijn geboortestad Syracuse in 214 jaar v. Chr. belegerden. Men heeft dit verhaal altijd naar het rijk van de fabels verwezen totdat onlangs Sakkes de proef op de som heeft genomen. Hij werkte met nagebootste klassieke vlakke spiegels die met een dunne laag koper overtrokken zijn. Met een hoogte van 1.60 m en een breedte van 1 m waren en zijn ze nog klein genoeg om door een man te worden gehanteerd. Om kort te gaan, nadat de batterij van spiegels opgesteld was werden ze gericht op een eveneens nagebootste klassieke boot op 60 m afstand. Binnen enkele sekonden begon de boot te roken om vervolgens re soluut in brand te geraken. De proef heeft men enige keren herhaald met andere boten en op verschillende af standen van de brandglazen opgesteld. Ze vlogen alle in brand. En hiermee is de juistheid van het historische verhaal expe rimenteel aangetoond. KLOK Wanneer de dagen lengen, worden vele vogels onrustig en krijgen ze de neiging, die met de dag steeds groter wordt, weg te trekken. Het is net alsof ze een ingebouwde kalender bezitten. Waar zit nu die inwendige klok, die de seizoenen tikt? Een recent onderzoek heeft het heel aannemelijk gemaakt, dat dat apparaat er gens in de hersens zetelt. Zet men de vogels een muts van zwart geverfd kollodium op, dan blijken ze in de trektijd zich hieraan niet te storen. Wel de andere proefvogels, die geen muts opgezet kregen of die afge dekt zijn met een lichtdoorlaatbare muts van kollodium. Dan komt dit er ook nog bij, dat de zwart-gemulste exemplaren zich niet sexueel lieten „wekken", terwijl de andere ongemutste exemplaren wel een ver groting van de geslachtsklieren lieten zien. Iets in de hersens (misschien wel een luttel aantal specifieke cellen) schijnt deze reaktie te beheersen. Nu is men bezig met een ander experiment. Er worden gaatjes in de zwarte muts geboord om na te gaan op welke plek in de hersens de „klok" zich bevindt en wat deze klok behelst. VOOR EEN SIERAAD IN JUWELIERS St. Adriaanstraat 11, Goes, Tel. 69 24 Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van onze zaak en door het beëindigen daarvan JONGENS- EN MEISJESHORLOGES 15-STEENS - STOOTVRIJ - VAN f39.50 NU ƒ29.50 DAMES- EN HERENHORLOGES MET 30% KORTING WEKKERS VAN 25.-NU 13.50 ELEKTRISCHE PENDULETTES VAN ƒ59.- NU ƒ39.- KLEINE LUXE WEKKERTJES VAN ƒ18.50 NU 9.99 REISWEKKERS - MET EN ZONDER DATUM 30% KORTING ELEKTRISCHE WEKKERS VANAF 22.50 SPEELWEKKERS VAN f49.- NU 29.- KL0KKEN EN BAROMETERS 15 TOT 30% KORTING Verder honderden gouden, zilveren en doublé sieraden MET 25% KORTING Alles wordt onder garantie verkocht. Uitsluitend prima uurwerken van bekende merken. HET FEEST BEGINT WOENSDAG 23 OKTOBER A.S. - DES VOORMIDDAGS 10 UUR Maandag 21 en dinsdag 22 oktober is de zaak GESLOTEN Lange Noordstraat 6, MIDDELBURG, Telefoon 01180 - 2 73 88. ERWINIA AMYLOVORA De natuur kent het verschijnsel van de waardplantcn. Dat zijn planten die op een of andere wijze bevorderlijk zijn voor het optreden van ziekten in gewassen. Zo is de riebes een fraaie heester, maar graanroestschimmels kun nen er op overleven. Dat was vroeger aanleiding ,om de riebes vrijwel uit te roeien. Tegenwoordig hebben wij gelukkig betere middelen, zij het dan chemische. Tal van wilde cruciferen herbergen praktisch alle vijanden van kool en koolzaad. Toch is dat geen reden om de wilde kruisbloemigen uit te roeien. Er zijn andere middelen om de kwalen te lijf te gaan. En zelfs al zouden er géén alternatieven zijn, dan nog dienen land- en tuinbouw uiterst voorzichtig te zijn met het aanpakken van wilde planten. Is men dit niet dan zal men op een verzet stuiten dat onvoorstelbaar is.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 2