NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD «•II Plonvier heeft DE schoenen Zeeland Magazine? Watersport op het Veerse Meer Ne. 3027 Donderdag 17 oktober 1974 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ6.— per half jaar. Franco per post 22.50 per jaar. Advertenties 22 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. door Gré de Boer FEUILLETON Met knipperende ogen keek hij naar het donkere stukje tabak. Hoe ter wereld komt die peuk in Ina's auto? Zelf rookte hij nauwelijks een sigaar en de enkele keer, dat het gebeurde, was het een kleine, een senoritas. De donkere kleur kwam hem bekend voor. Wacht eensBert rookte altijd van die zware sigaren! Bert Essenaar. Brazilianen noemt hij ze steeds. Hm. Heeft Ina hem zeker een keer meegenomen in haar wagen. Naar de stad. Of misschien terug. Was Berts wagen laatst niet stuk? Er staat me zoiets van voor. Hij gooide de peuk naar buiten en deed de deur van zijn wagen op slot. Maar ter wijl hij buiten stond met de sleutels in zijn hand, dacht hij na. Een onzinnig ver moeden kwam even in hem op, maar op hetzelfde moment verwierp hij het weer. Onzin, hoe kan ik zoiets gemeens denken. Dat doet Ina niet. Waarom zou ze? Ze is dol op me. Nog altijd nadenkend deed hij enkele passen in de richting van het restaurant. Plotseling zag hij de weggeworpen peuk sigaar op de weg liggen. Als door een ingeving gedreven bukte hij zich en raapte hem op, waarna hij hem in zijn vestzak stak. Daarbij zag hij niet de verbaasde blik van twee dames, die achter hem aankwa men, en hun hoofden schudden. Wie raapt er in deze tijd nog peuken op? In het restaurant dronk hij nadenkend zijn koffie en betaalde. Terug in zijn wagen inspecteerde hij nog eens de asbak. Er lagen twee afgebrande lucifers in. Witte lucifers, zoals Bert ze altijd gebruikte. Want hij had er een hekel aan zijn sigaren op te steken aan een aansteker. Het kon niet missen: Bert had hier bij.Ina in de wagen gezeten. Ina had zelf een aansteker, maar sigarette- peuken lagen er niet in het asbakje. Langzaam reed hij naar de oprit van de autoweg. EigenaardigHet gebeurde wel eens vaker dat Jannie en Ina samen in haar wagen naar de stad reden. Doorgaans ver telde Ina het hem. En een enkele maal had ze Bert meegenomen. Bert's wagen was een oude Volvo die om de haverklap defect raakte. Hij snapte het niet, dat zijn buurman maar met die wagen bleef tobben. Als je nu geen geld hebt, maar hij was ervan overtuigd, dat Essenaar zijn koetjes goed op het droge had. In de veehandel kun je behoorlijk verdienen, dat je er verstand van hebt. En Essenga had er verstand van. Die was immers een boerenzoon? En zat zijn vader indertijd ook niet in de veehandel? Frans ter Scheure was op tijd in Den Bosch. Daar had hij een langdurige confe rentie met de directie van de fabriek, die binnen een paar maanden geopend zou wor den, wat uiteindelijk resulteerde in een or der van de grootte van bijna honderddui zend gulden. Verheugd en blij dat dit voor- Bent u reeds geabonneerd op een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 10.per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE deeltje hem toegevallen was, belde hij van uit Den Bosch naar zijn baas en vertelde dat de order in zijn geheel was afgesloten. „Ik doe vanavond de bestelling met alle details nog op de bus, zodat u hem morgen ochtend hebt. En het voorlopige contract. Mij dunkt, dat het een mooi sukses is, niet?" „Geweldig, Frans. Daar zit natuurlijk een extraatje voor jou aan vast. Een behoorlijk extraatje, daar zorg ik persoonlijk voor. Wat doe je? Ga je vanmiddag nog naar het zuiden?" „Ik denk van wel meneer. Ik ga nu eerst eten, want ik rammel gewoon." „Gelijk heb je, Frans. Eet smakelijk en tot zaterdagmorgen." Terug in zijn wagen zette hij zijn tas op de achterbank, maar doordat hij in de stad plotseling hard moest remmen, schoot de tas naar voren en kwam tussen de zit ting en de voorbank terecht. Hij zette de wagen even aan de kant van de straat en inspecteerde de inhoud van de tas, want er zaten een paar dure instrumenten in. Gelukkig was er niets beschadigd. Voor alle zekerheid besloot hij de tas maar op de grond te laten staan. Terwijl hij hem weer neerzette, zag hij iets liggen. Oprapend ontdekte hij, dat het een damesslipje was, lichtblauw van kleur. Toen kreeg Frans ter Scheure de schok van z'n leven. Als een dwaas zat hij met het lichtblauwe kledingstukje in zijn hand voor zich uit te staren. Hij had het on- middelijk herkend als zijnde eigendom van zijn vrouw. Dit in combinatie met de si- garenpeuk en de witte lucifers, zegde hem voldoende Dit was Ina's wagen. Geheel on verwacht had hij gisteravond gezegd, dat de Mercedes een grote beurt moest hebben. Ina was waarschijnlijk vergeten dat haar slipje nog in de wagen lag. Anders zou ze het er beslist wel uitgehaald hebben. Des noods vannacht, als hij sliep. Of vanmorgen vroeg. Anders niets voor Ina, een dergelijke nonchalance. Of zou ze helemaal in de ban van Bert zijn? Wat ter wereld ziet ze in 's hemelsnaam in zo'n ouwe vent? Wat heeft hij, dat ik niet bezit? Ik snap het nietik snap er geen jota van. Meer dan een half uur zat Frans ter Scheure zo voor zich uit te kijken. Toen vermande hij zich en stak zijn pijp aan. Hij startte de motor en reed de stad uit. Onder bovenstaande titel is een brochure verschenen, die samengesteld is op last van het Recreatieschap Het Veerse Meer. In deze brochure wordt de enquête behandeld, die medio 1972 onder de houders van vaste ligplaatsen in het meer is gehouden. Uit deze enquête komen de volgende con clusies naar voren: 1. Van de huidige vaste ligplaatsbezitter aan het Veerse Meer wenst 52% geen of geen belangrijke uitbreiding van het aantal ligplaatsen aan dit meer. 2. Vooral de mogelijkheden voor vertier bij slecht weer worden door de waterspor ters onvoldoende gevonden. Tekorten kun nen eveneens worden gesignaleerd ten aan zien van voorzieningen als douches, wasse rette en toiletten. 3. Er is behoefte aan een beperkte uit breiding van de akkommodatie voor win- terberging. 4. Na een eventuele realisering van de Oosterscheldedam en de daar benodigde watersportvoorzieningen zal ca 20% van de huidige vaste ligplaatsbezitters hun ligplaats aan het Veerse Meer verlaten om elders een vaste ligplaats te kiezen. Dit betekent, dat ca 400 ligplaatsen zullen vrijkomen. 5. Bij een meerdaags verblijf aan het Veerse Meer overnacht ca 11% in zomer woningen. Van de zijde van de watersporter is de behoefte aan zomerwoningen nabij het Veerse Meer betrekkelijk gering. 6. Na de afsluiting van het Veerse Meer, Ongemerkt was hij terechtgekomen op de terugweg. En ineens rees bij hem een plan op: ik ga terug naar Hoogerveld. Naar huis. Als ik in één ruk doorrijd, ben ik tegen etenstijd thuis. Zes uur, half zeven als het erg druk is. Ik wil er het mijne van hebben. Misschien heeft ze, nu ze weet dat ik er niet ben, voor vanavond een afspraak met Bert gemaakt. Ik wil haar gezicht wel eens zien, als ik onverwacht voor haar neus sta. Ze zal staan kijken, daarvan ben ik overtuigd. Tien over zes zette Frans ter Scheure zijn wagen in de garage en sloot de deuren. Binnendoor liep hij zijn woning binnen, riep een paar maal Ina's naam, maar toen er geen antwoord kwam, moest hij aan nemen, dat ze niet thuis was. Hij liep naar de keuken en zag, dat alles keurig opge ruimd was. Naar boven gaande, keek hij in de slaapkamer, maar de bedden waren opgemaakt als altijd. En beneden in de huis kamer zag hij ook niets bizonders. Hij ging zitten en begon zijn pijp te stop pen. Ze zal wel in de stad zijn, dacht hij. Waarschijnlijk is ze meteen vanmorgen weg gereden met de Mercedes en bij haar vader blijven eten. Pa Walsoorden zal wel blij geweest zijn. Straks komt ze wel thuis. Of... Hij ging ineens rechtop, zitten en keek door het raam naar de buurman. Doorgaans stond de witte Volvo van Bert Essenga buiten. Het gebeurde meermalen, dat hij helemaal vergat zijn wagen binnen te zetten en dan bleef hij de hele nacht daar staan. Maar de garagedeur stond open en de Volvo was er niet. Zou ze dan toch Het wantrouwen begon steeds meer aan hem te knagen. Nu wil ik zekerheid hebben, dacht hij. Inplaats van de telefoon te nemen en de garage in de stad te bellen, wat onder de gegeven omstandigheden het eenvoudigste was om achter de waarheid te komen, kwam hij overeind, liep het huis uit en kwam bij de achterdeur van de buren. Jannie Essenga was in de keuken bezig en keek verrast op, toen Frans, na even geklopt te hebben, binnenstapte. „Hé. Hallo! Hoe kom jij zo opeens uit de lucht vallen? Ik meen gisteravond be grepen te hebben, dat je een paar dagen wegbleef!" „Ik heb mijn programma gewijzigd," ant woordde hij, haar scherp aankijkend. „Van daar, dat ik naar huis ben gereden. Apropos, Ina is er niet. Weet jij soms waar ze uit hangt?" De vrouw ging verder met haar werk. „Ik zag haar vanmorgen wegrijden met jouw wagen. Dat zal een uur of half elf geweest zijn. Ze zal wel thuis zijn. Ik be doel, bij haar vader. Waar zou ze anders zijn?" Ze keek hem raadselachtig glimla chend aan. Frans haalde zijn schouders op. „Best mogelijk, dat ze de hele dag daar is. Je man niet thuis?" „Ga zitten, standbeeld. Dat mag je hier ook uit jezelf doen. Fleb je zin in thee?" „Heb je?" Hij constateerde nu bij zich zelf, dat hij een droge keel had. (Wordt vervolgd). heeft het watersportgebied vooral een boven regionale funktie gekregen ten behoeve van de weekendrekreatie. Van de ligplaatsbe zitters zijn 46% uit het buitenland afkom stig (39% Belgen). 7. Het Veerse Meer heeft primair een boven-provinciale funktie; 62% van de vaste ligplaatsbezitters woont niet in Zeeland. Op een persconferentie j.l. vrijdag, waar deze brochure openbaar werd gemaakt, werd de verdere inhoud nog verder uitge diept. Ten aanzien van de 20% vertrekkenden, na realisering van de Oosterscheldedam, stelde de heer A. L. van Geesbergen, voor zitter van het recreatieschap, dat de open vallende plaatsen zeer gemakkelijk zullen worden ingenomen door booteigenaren, die nu al jaren op de wachtlijst staan. Wat men wél zal zien gebeuren is, dat grotere boten het Veerse Meer zullen ver laten en dat kleinere boten, die minder geschikt zijn voor het grote water, de vrij gekomen plaatsen zullen innemen. Eén der vele in deze brochure opgenomen grafieken Iaat op overduidelijke wijze zien, dat het gros der bootbezitters hun boot type voor dit meer van „wel geschikt" tot „ideaal" vinden. Dat de ideale toestand op en rond het meer nog lang niet is bereikt, laat het v volgende staatje uit de brochure zien: Kamperland onvoldoende: clubgebou wen, wasserette-faciliteit; voldoende: zomer woningen. Delta Marina voldoende: douches, toi letten, wasserette-faciliteit, campings, win kels voor dagelijkse behoeften. Wolphaartsdijk onvoldoende: douches, toiletten, wasserette-faciliteit, overnachtings mogelijkheden buiten de haven; voldoende: clubgebouwen, benzineverkooppunten, ver koop van watersportaccessoires. Oranjeplaat onvoldoende: hotels en pensions, benzineverkooppunten, clubgebou wen, wasserette-faciliteit, winkels voor da gelijkse behoeften; voldoende: restaurants met aanlegmogelijkheden, toiletten, douches, parkeerakkommodatie. Veere onvoldoende: toiletten, douches, wasserette-faciliteit, parkeerakkommodatie; voldoende: hotels en pensions, overnach tingsmogelijkheden buiten de haven, restau rants met aanlegmogelijkheden, aanlegstei gers buiten de haven. Oostwatering onvoldoende: campings, benzineverkooppunten, reparatiewerkplaat- sen, toiletten, douches, wasserette-faciliteit; voldoende: hotels en pensions, zomerwonin gen, overnachtingsmogelijkheden buiten de haven, aanlegsteigers buiten de haven, par keerakkommodatie. Uit het verdere verloop van de pers conferentie bleek voorts, dat ook de slecht- weer-akkommodatie bij het bestuur alle aandacht heeft. Dit zeker voor de kinderen. Een moeilijk punt, noemde de heer Van Geesbergen dit. Wij weten dat de rust en stilte van dit gebied voor een zeer grote groep van eminent belang is. Er mag dus zeker niet gedacht worden aan kermis achtige attracties, die deze rust en stilte zouden gaan verstoren. Voor het bedrijfs leven ligt hier nog een terrein braak. Kruiswoordpuzzel no. 397 Horizontaal: 1. Spaanse titel - 4. deel v. d. week - 9. boom - 11. steensoort - 13. water in Friesland - 14. water in Brabant - 15. vruchtennat - 16. natuurkundeterm (afk.) 17. door elkaar halen - 21. bestaat - 23. wachtwoord - 25. vorm van dreunen - 27. rang in het leger (afk.) - 28. waterstand (afk.) - 30. getij - 31. godsdienst (afk.) - 32. vertrek in een toren - 37. mannelijk zoogdier 38. Gode zij lof (Lat. afk.) - 39. dubbelklank 40. bar - 42. Frans onbep. voornaamw. 43. lidwoord - 44. staatsbedrijf - 45. op dit moment - 46. vogel - 47. vogel - 49. familie lid - 51. heilige (afk.) - 52. vrucht - 53. hondenras - 59. Eng. voorzetsel - 60. bekende motorraces (afk.) - 61. jongensnaam - 62. wintervoertuig - 64. gerecht - 68. waarde loos iets - 71. vreemde munt (afk.) - 72. prettig - 75. soort onderwijs (afk.) - 76. dun - 78. voorzetsel - 79. en anderen (afk.) 80. tijdperk - 82. boom - 83. afgeremd, opgehouden - 84. zijrivier van de Donau. Horizontaal: 2. jurk - 5. solo - 8. aks - 10. saai - 12. iets - 14. iele - 16. pm - 17. eind 19. lord - 21. Po - 23. oord - 25. door 27. enig - 29. pro - 30. Edam - 32. Deli 34. ster - 36. stel - 38. een - 40. Nato 42. Okke - 44. bord - 46. ei - 47. game 49. eren - 51. es - 53. daar - 55. Lena 57. zone - 59. kar - 60. inkt - 62. Noël 64. twee - 66. noga - 68. sta - 70. rose 72. stal - 74. sate - 76. sr - 77. reta - 79. geel - 81. ns - 83. Anke - 85. laag - 87. bate 89. tno - 90. rage - 91. over. Uit dq aanwezigen werd geopperd: kan in de zomermaanden b.v. een hal van Jachtwerf Zwemer niet tot kinderspeelplaats worden ingericht? Verder is het bestuur van het recreatie schap voornemens de gesprekken met de belanghebbenden rond het meer voort te zetten. BMPgejsfljke stand KORTGENE Geboren: 1 sept. 1974: Casper, zoon van J. P. Verhulst en L. H. van Zetten; 2 sept. 1974: Lenny, dochter van J. T. G. M. Kop pers en J. T. H. Palmers; 13 sept. 1974: Hugo Hendrikus Siardus, zoon van C. J. Siemons; 15 sept. 1974: Jantina Ellen, doch ter van J. van Elp en N. A. de Lange; 26 sept. 1974: Sabine, dochter van J. J. Kramer en A. G. de Fouw. Ondertrouwd: geen. Gehuwd: 6 sept. 1974: Cornelis A. van Ijk, 26 jaar te Middelburg en Elisabeth J. de Looff, 22 jaar te Veere. Overleden: 3 sept. 1974: Marias Stephanus Priester, 78 jaar, echtgenoot van P. M. Ver burg; 3 sept. 1974: Hilmar Schnoor, 27 jaar te West-Duitsland; 3 sept. 1974: Jannetje Hendrika Flipse, 94 jaar, weduwe van W. G. de Vos; 22 sept. 1974: Sara Petronella Winter, 78 jaar, echtgenote van A. Bouterse. Verticaal: 2. meisjesnaam - 3. deel van een Franse ontkenning - 5. land in Europa - 6. nieuw (Eng.) - 7. mannetjes bij - 8. vrucht 9. en anderen (afk.) - 10. geleedpotig dier 12. kostbare stof - 15. soort soep - 16. graafwerktuig - 18. en omgekeerd (afk.) 19. reeds - 20. bijwoord - 22. bevel - 24. zuivelprodukt - 26. klein kind - 29. eenheid van kracht (afk.) - 30. rustend (afk.) - 32. kleur, soort bruin - 33. leerling (Frans) 34. jongensnaam - 35. interest - 36. glazen uitbouw - 37. kledingstuk - 41. ijle stof 48. lor - 50. ontvangdraad - 51. oude Per zische titel - 52. wegkant - 54. halfedelsteen 55. Frans voegwoord - 56. zangnoot - 57. verlamde - 58. luchtmacht (afk.) - 63. soort onderwijs (afk.) - 65. jongensnaam - 66. kindergroet - 67. Frans lidwoord - 69. onder anderen (afk.) - 70. geestdrift - 73. vluchtige stof - 74. nieuw (Lat.) - 77. voegwoord 81. het Romeinse Rijk (Lat. afk.). Verticaal: 1. esp - 2. ja - 3. uier - 4. kin 5. st - 6. Oslo - 7. oir - 8. al - 9. kepi 11. amor - 13. edda - 15. edel - 18. idee 20. orde - 22. ogen - 24. oost - 26. Omsk 28. nier - 29. pens - 31. drom - 33. Elbe 35. toga - 37. teen - 39. Eden - 41. Aida 43. kelk - 45. onze - 48. Arie - 50. rang 52. sela - 54. arts - 56. Etna - 58. Olst 59. kers - 61. nest - 63. oase - 65. werk 67. Olga - 69. tent - 71. Oran - 73. telg 75. albe - 78. eer - 80. ego - 82. set - 84. no - 86. ae - 88. ar. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 396 GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 1