Fietsverlichting 1119 De tennissport Heksen en drugs Burgerlijke stand Goede fietsverlichting van veel belang. Een goede fietsverlichting is even be langrijk als vanzelfsprekend. Niemand zal daar iets tegenin willen brengen Fietsers moeten in het donker door andere verkeersdeelnemers goed kun nen worden opgemerkt, terwijl de fietser in zeer vele gevallen ook zelf licht nodig heeft om in het donker zijn weg te kunnen vinden. Jaarlijks worden in ons land 's avonds en 's nachts bij verkeersongelukken meer dan honderd fietsers gedood en raken zo'n vijftienhonderd fietsers gewond. In vele gevallen speelt onvoldoende of het geheel ontbreken van verlichting hierbij een rol. Het heeft in de beginjaren van de fiets even geduurd voor ze van een verlichting werden voorzien. Dat is niet zo verwonder lijk als men in het oog houdt dat de fiets aanvankelijk alleen voor vermaak en sport werd gebruikt en het dus niet nodig was de fiets ook in het donker te berijden. Van olielamp tot elektrisch licht. De eerste fietsverlichting stamt uit het begin van de tachtiger jaren van de vorige eeuw, maar er werd slechts schaars gebruik van gemaakt. De verlichting bestond toen uit een olie lantaarn die aan de as van het grote voorwiel werd bevestigd. Als men stevig over de hobbelige wegen doortrapte en er was wat wind, ging zo'n lamp meestal spoedig uit. Toen de lage fiets in gebruik kwam, werd de lamp aan een haak aan de stuur stang bevestigd, weer later kreeg de lamp een plaats aan de voorvork. Dat was een aanzienlijke verbetering, zoals ook veran deringen in de aard van de lichtbron de verlichting meer bruikbaar maakten. Zo werd omstreeks 1S88 in Amerika de acetyleenlamp ontwikkeld, die onder de op de toekomst gerichte naam „20th century" in de handel werd gebracht. In het midden van de jaren negentig begon in ons land de kaarslantaarn de olieverlichting te ver drijven. Een jaar later deed de carbidlan- taarn haar intrede. De petroleumlamp die in 1905 door de Duitser Joseph Hansen ontwikkeld werd, vond maar weinig ingang. De elektrische verlichting zorgde ten slotte voor een revolutionaire verdere ont wikkeling. Deze vorm van fietsverlichting was al enige tijd bekend. In 1887 werd reeds in de Kampioen geadverteerd met een „Pa- tentirte Electrische Radfahrer Lampe Ex- celsio, ohne Batterie und Accumulator, die jeden Fahrer in Erstaunen setzen wird." De aanschaf van zo'n elektrische fiets verlichting was niet goedkoop. Met inbe grip van een reservelampje moest men er 67.50 Mark voor neertellen. Begrijpelijk dat de kooplust onder de steeds groeiende kring van fietsers niet zo bijster groot was. Pas omstreeks 1917 werd de elektrische fietsverlichting in ons land meer algemeen, nadat er ook nog proeven waren genomen met gasverlichting. Na de Tweede Wereld oorlog is geëxperimenteerd met t.l.-verlich- ting in fietslampen, maar het is voorlopig bij proeven gebleven. Het gebruik van elektriciteit voor de fiets verlichting werd vooral bevorderd toen omstreeks 1910 de dynamo tot ontwikkeling kwam en men af was van het werken met batterijen. Bemoeienis van de overheid. De overheid is al vroeg gaan inzien dat het noodzakelijk was om voorschriften te geven met betrekking tot de fietsverlich ting. Reeds in 1884 stelden Gedeputeerde Staten van Limburg het voeren van een fietslantaarn verplicht. Deze verordening werd geleidelijk ook in andere provincies doorgevoerd. In 1905 was fietsverlichting in heel Nederland voorgeschreven. Twee jaar later werd het gebruik van fietslan taarns met gekleurde glaasjes aan de zij kant verboden. Op 1 november 1927 werd Spel van Engelse oorsprong. Tennis, aanvankelijk sprak men van lawn tennis, is een van de vele sporten, die tegen het einde van do vorige eeuw van Engeland naar hier overwaaiden. Rond 1890 werd het spel in ons land geïntroduceerd en 9 jaar later werd de Nederlandse Lawn Tennis Bond opgericht en werden de eerste officiële wedstrijden gespeeld. Groots was het spel in die dagen zeker niet. Goede tennisbanen waren er nog niet, veelal moesten de spelers hun kunsten met het racket vertonen op een baan van slecht gras of brokkelig cement. Bovendien leefde men toen nog in de post-Victoriaanse tijd. Frivole kleding werd niet geduld. De heren verschenen met witte boord en stropdas od de baan, de dames vertoonden hun bal kunsten in lange rokken. Tennis was meer een divertissement dan een serieuze sport. Pas na enkele decennia kwam hierin verandering en konden de be oefenaren van de tennissport zich ook in doelmatiger kleding vertonen. Evenals b.v. golf en hockey bleef tennis heel lang de kenmerken vertonen van een het gebruik van een rood achterlicht ver plicht gesteld. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd op luchtbeschermingsvoorschrift alleen het ge bruik van afgeschermde fietsverlichting toegestaan. Over de koplamp werden om hulsels geplaatst die slechts een kleine streep licht konden doorlaten. Ook werd het lantaarnglas wel gedeeltelijk zwart ge verfd. De laatste tijd wordt regelmatig aandacht gevraagd voor de noodzaak om het uit- stralingsvlak van het achterlicht te vergro ten om de fietsers voor achteropkomend verkeer nog beter zichtbaar te maken. Proeven die hiermee onder andere in de Noordoostpolder werden genomen, hadden een bevredigend resultaat. Wettelijke voorschriften nu. Iedere fietser dient de thans geldende wettelijke voorschriften met betrekking tot de fietsverlichting te kennen en na te leven. Men vindt deze voorschriften, uitgewerkt en met adviezen, onder andere in het in de serie Fietsotheek uitgegeven boekje Fiets-etiquette dat door overmaking van 3.60 op postgirorekening nr. 234567 bij de stichting: fiets! in Amsterdam kan wor den aangevraagd. Kort samengevat komen deze voorschrif ten op het volgende neer. Een fiets die in het donker, in de schemering of bij mist, zware regen of sneeuwval wordt gebruikt, moet voorzien zijn van een koplicht dat helder wit licht uitstraalt en zo geplaatst is dat de tegenliggers er niet door kunnen worden verblind. Om geen verwarring te laten ontstaan over de vraag wanneer het nu precies donker is: voor de verlichting geldt dat deze van een half uur na zons ondergang tot een half uur vóór zonsop gang moet worden gebruikt. Verder moet op het witte gedeelte van het achterspat bord een van een rijkskeurmerk voorzien achterlicht aanwezig zijn, dat in het donker achterwaarts duidelijk zichtbaar voor het achteropkomende verkeer helder rood licht uitstraalt. Dat witte achterspatbord is overigens op iedere fiets voorgeschreven en niet alleen bij gebruik van de fiets in het donker. Het moet gemeten vanaf de onderzijde van het spatbord tenminste dertig centimeter lang zijn. Hoewel dat in verschillende landen reeds verplicht is, is het gebruik van reflecterende pedalen in Nederland (nog) niet voorge schreven, hóewei het gebruik terecht door iedereen wordt aanbevolen. Alom zichtbaarheid gewenst. Zorg ervoor dat uw fietsverlichting steeds in orde is. Controleer de verlichting regel matig en laat bij mankementen deze steeds onmiddellijk herstellen. Gebruik de fiets verlichting tenminste tijdens de voorge schreven tijdsduur en bij weersomstandig heden die schemering met zich meebrengen. Zorg ervoor dat u steeds reservelampjes voor de voor- en achterverlichting bij de hand hebt. Het is een kleine moeite een kapot lampje te vervangen. Maak de dynamo regelmatig schoon zodat daarmee geen moeilijkheden kunnen ontstaan en contro leer dan meteen of de contactpunten goed sluiten. Houdt ook het witte achterspatbord schoon en geef het zodra dit nodig is, een fris kwastje witte lak. Draag indien u in het donker fietst bij voorkeur zeer lichte en zeker geen donkere kleding. U bent dan beter zichtbaar. Rijd in het donker op slecht verlichte of onverlichte wegen en daar waar fiets paden ontbreken niet met z'n tweeën naast elkaar. Houd steeds zoveel mogelijk rechts. Ouders, zorgt ervoor dat de fietsver lichting van uw kinderen steeds in orde is en stuur ze bij hapering zonodig naar de fietsenvakman. Dat is letterlijk van levensbelang. elitesport. Het spel werd bijna uitsluitend beoefend door de hogere standen en gold om deze reden dan ook min of meer als een statussymbool. Hierin begint nu toch wel duidelijk verandering te komen. Ook de beoefening van de tennissport bevindt zich thans in een proces van toe nemende demokratisering. Dat alle gele dingen van ons volk op de tennisbaan ver tegenwoordigd zijn, kan men overigens niet zeggen. De arbeidersstand laat het op de tennisbaan nog vrijwel volledig afweten. Niet duidelijk is of dit komt doordat de tennisverenigingen toch nog selektie toe passen of omdat heel veel eenvoudige men sen de mening hebben dat tennis nog steeds een spel voor de elite is, waar zij niet thuishoren. Geen makkelijk spel. Tennis is een sport die iemand maar niet zo komt aanwaaien. Iedereen kan na tuurlijk op een tennisbaan een uurtje tegen een bal slaan, maar wie deze sport met enig sukses wil beoefenen zal over een grote dosis technische vaardigheid en snel heid moeten beschikken. Anders dan b.v. met voetballen kan je ook niet zo heel jong aan deze sport beginnen. Jongens en meisjes beneden de tien jaar zijn naar verhouding te klein tot het gewicht van het racket. Personen boven de 35, die nog nooit hebben gespeeld, kunnen het spel zeker nog leren, mits ze nog behoorlijk lenig zijn. Zwaarlijvigen zullen in deze sport wel nooit tot de hoogvliegers behoren, maar voor hen kan tennis een aangename en gezonde vorm van rekreatie zijn. Wie pas met tennissen begint, doet er om te beginnen goed aan een boekje over deze sport te kopen en de spelregels nauw keurig te bestuderen. Er zijn talloze hand zame boekjes in de handel. Op deze manier bent u snel geïnformeerd en weet u althans in theorie wat er bedoeld wordt met een forehand-, slag- of een backhandslag, met een (overhead) service, een cannonball- service, een volley, een lob en de smash. Stuk voor stuk termen, die de Engelse oorsprong van deze sport: in het licht stellen. Taktiek. Tennis is meer dan een bal over een netje slaan. Uiteraard moet de tennisser over een uitstekende slag beschikken, een kwestie dus van technische vaardigheid en van kracht, maar hij moet ook wendbaar zijn en over een grote aktieradius beschik ken. Maar zelfs wanneer men het spel technisch volmaakt beheerst en snel op VERDOVENDE MIDDELEN SPEELDEN BELANGRIJKE ROL IN DE HEKSERIJ Wanneer we spreken over heksen en hekserij, dan denken we dadelijk aan de donkere middeleeuwen. In die tijd geloofde men zonder meer aan het bestaan van deze toverkollen. Heksen waren mensen die een gevaar voor anderen betekenden en dus diende de maatschappij zich tegen dit gevaar te verweren. Het gevolg hiervan zijn de in midden- en west-Europa berucht geworden heksenjachten en heksenprocessen geweest, die een zwarte bladzijde vormen in de geschiedenis. In een periode van ongeveer 200 jaar, van rond 1500 tot 1700, kostten dergelijke jachten en processen aan niet minder dan ongeveer een miljoen mensen het leven. Dit betekent, dat er gemiddeld in midden- cn west-Europa per jaar zo'n 5000 mensen gedood werden, omdat ze van hekserij werden beschuldigd. We weten nu, dat het grootste deel van deze slachtoffers on schuldig was aan het tenlaste gelegde en dat de bekentenissen onder afschuwelijke martelingen werden afgedwongen. Hoe het kwam dat men van hekserij beschuldigd kon worden? Veelal was een en ander het gevolg van roddelarij en der gelijke, waarbij wilde verzinsels een be langrijke rol speelden. Maar in verschillende gevallen was er aanleiding tot dergelijke praatjes en wel door het gedrag van de slachtoffers. Door alle tijden zijn er zonderlingen geweest, mensen die zich buiten de gemeen schap plaatsten, die zich afzonderden of door excentriek gedrag buiten de normen vielen. In die tijden was men bijzonder bijgelovig. Doordat de wetenschap van toen nog veel dingen niet kon verklaren, geloofde men in allerlei goede en kwade geesten, waarbij vooral de duivel een belangrijke rol speelde. Heksen waren volgens de op vattingen in die tijden mensen, die een verbond met de duivel hadden gesloten om andere mensen kwaad te doen. In de strijd van de gelovigen tegen de duivel en het kwaad, diende ook de heksen be streden te worden en geen middel was te bar om het goede doel te dienen. Instinctief heeft de massa een afkeer van 1924 JAAR 1974 KINDgfOEOetS DE SCHOOLJEUGD KOMT ERAAN Wees extra aardig voor ze: de kinderzegel bestaat 50 jaar. Vanaf 2 oktober lopen ze weer, in wind en regen, langs de voordeuren. Met de bekende vraag: „Mevröuw, wilt u kinder postzegels bestellen?" U doet dat natuurlijk. Omdat u weet, waarom die schoolkinderen aanbellen. Om het kind-met-een-achterstand te helpen. 1-Iet kind dat het in het leven minder goed getroffen heeft. Dat weliswaar door de overheid niet wordt vergeten, maar dat ook in '1974 niet helemaal buiten u kan. Dit jaar bestaat de kinderpostzegel in Nederland een halve eeuw. De eerste serie verscheen in 1924 en met een onderbreking in de bezettingsjaren is er ieder najaar een nieuwe uitgifte geweest. Bij elkaar hebben die zegels, en niet te vergeten de kaarten, een te verdelen be drag opgebracht van 82 miljoen gulden. Voor de kinderen in Nederland en voor de kinderen in de ontwikkelingslanden: in die landen, waar honger een grimmige huis genoot is en een schooltje een luxe. Vorig jaar was de opbrengst 6V4 miljoen. In dit jubileumjaar moet dat eigenlijk méér kunnen worden. Als feestgave van alle Nederlanders aan de gouden kinderzegel. Vindt u het een sympathieke gedachte? Wees dan extra aardig voor het kind aan alle situaties gedurende de match reageert, dan nog is men geen uitblinker. Technische vaardigheid dient namelijk hand in hand te gaan met taktisch inzicht. Een goede taktiek bestaat in het telkens taxeren hoe veel risiko's men tegen een bepaalde tegen stander kan nemen. Het is er in tennis om te doen om de tegenstander het zo lastig mogelijk te ma ken en daarom moet u afwisseling in uw spel aanbrengen. Afwisselend dient er hard en zacht te worden geslagen, u moet aan voelen wanneer u hoge en lage ballen zal moeten slaan, enz. enz. Ook kunt u variatie in de service aanbrengen, soms wanneer de tegenstander tekenen van vermoeidheid vertoont kan het zin hebben de „match" te rekken en daardoor de tegenstander af te matten. Zo zouden we meer voorbeelden kunnen noemen. Belangrijk is in elk geval, dat u het wedstrijdgebeuren aanvoelt, dat u de kwaliteiten van de tegenstander moet kunnen taxeren. Dit alles maakt tennis juist tot zo'n boeiend spel, ook voor het publiek. Waarmee we niet degenen willen ont moedigen, voor wie het beoefenen van deze sport uitsluitend een vorm van rekreatie is, waarbij het niet gaat om de winst maar om een heerlijke lichamelijke en geestelijke ontspanning. Tom Noddy. (Nadruk verboden). EEN hen, die zich niet volgens het vaste patroon gedragen, dat zien we ook in onze tijd. Daarop komen reacties, die op zijn minst leiden tot uitstoting. Vermoedt men achter dit abnormale gedrag een gevaar voor de gemeenschap, dan blijft het niet bij uit stoting, maar wenst de gemeenschap liqui datie van dit gevaar. In feite doen dit soort ontwikkelingen zich nog steeds overal ter wereld voor. Wanneer de gemeenschap zich bedreigt voelt, ontstaan er ook nu een soort „heksenjachten". Tegenwoordig gaat het dan om de vervolging van mensen om redenen van politiek, geloof of ras. Wie in vroeger tijden verdacht werd een verbond met de duivel te hebben, be tekende zo'n gevaar en moest geëlimineerd worden, om de bedreiging af te wenden. Wekte men door zijn afwijkend gedrag argwaan, dan was de kans groot, dat de naam „heks" viel en in dat geval was de ellende voor de betrokkene niet te overzien. Onder deze mensen waren er, die inder daad bewust probeerden de zogenaamde zwarte kunst te bedrijven. In onze dagen zou men dergelijke lieden in het gunstigste geval als waarzeggers en charlatans betite len, maar in die tijden werd 7.0 iets se rieus genomen. Er waren vrouwen en man nen, die de hand lazen, in glazen bollen keken en wat al niet meer. kinderen van hun tijd als ze waren, geloofden ze in de kracht van bepaalde kruiden en smeerden zij zich kin en oksels in met het sap van bepaalde gifplanten. De uitwerking hiervan was, dat zij in een bepaalde roes kwamen, die hen allerlei dingen deed geloven en de kracht gaf tot het bedrijven van vele buitensporigheden. De heksenzalf had dan zijn werk gedaan en dergelijke mannen en vrouwen speelden een gevaarlijk spel. Niet alleen vanwege het risico dat zij als heks betiteld zouden worden en de kans liepen op de brandstapel te belanden, maar ook in verband met hun geestelijke en lichamelijke gezondheid. In onze tijd kennen we maar al te goed de verschrikkelijke gevolgen van verslaafdheid aan verdovende middelen, zoals opium, morfine, marihuana, LSD, e.d. om er maar de deur. Laat het niet in de kou staan en bestel meer dan u van plan was. Omdat 1974 een feestelijk jaar is voor de kinder zegels. En in de eerste plaats: voor nog meer en betere hulp aan kinderen! WISSENKERKE Geboren: 4 sept. 1974: Guus, z.v. D. M. Ruijsbroek en M. B. Oostrum; 21 sept. 1974: Wilhelmina Janna Margaret, d.v. D. P. Fortuin en M. G. de Haze; 27 sept. 1974: Remco, z.v. H. J. Kappers en M. Rook. Ondertrouwd: geen. Getrouwd: 20 sept. 1974: de Glopper, Marius, oud 20 jaar,.wonende te Midden- schouwen en Flipse, Jacoba Janna, oud 20 jaar, wonende te Wissenkerke; 27 sept. 1974: Houtekamer, Karei Marinus, oud 25 jaar, wonende te Middelburg en Dieleman, Maria Janna Cornelia, oud 20 jaar, wonende te Wissenkerke. Overleden: 3 sept. 1974: van Meer, Adrianus, oud 63 jaar, wonende te Wissen kerke, echtgenoot van T. Keijzer. N.C.V.B. Betty Smit, freelance zendelinge in Bra zilië, komt in Wissenkerke spreken. U kent haar van de T.V. waar zij in een gesprek met Jan van Hillo een actie voerde om met een boot haar werk te kunnen doen. (Deze boot was er in een half uur na de actie). Anthony van Kampen heeft een boek ge schreven over haar werk in de oerwouden. Hij beschrijft haar als een bijzonder moedige vrouw met een rotsvast geloof. Zij werkt enkelen te noemen. Naar blijkt, gebruikte men in vroeger tijden dikwijls deze mid delen. Het gif bracht deze mensen in een bepaalde roes, die zeer aangenaam was. De reactie na uitwerking was die van een „kater" en dit deed de ongelukkigen weer naar het gif grijpen, zoals we dat ook nu zien. Het lichaam krijgt echter bij regel matig gebruik een steeds grotere weerstand tegen het gif en er zijn steeds grotere hoe veelheden nodig om het gewenste resultaat te bereiken. Zo raakten deze mensen ver slaafd. In onze dagen zien we een soort gelijke ontwikkeling bij drug-verslaafden. Zij hebben alleen het geluk, niet de kans te lopen als heksen te worden beschouwd enbehandeld. Een van de middelen die deze heksen gebruikten was bijvoorbeeld opium. Het wordt bereid uit het melksap van de onrijpe vrucht van de slaapbol, een plant die veel verwantschap vertoont met de klaproos. Naast het grote kwaad dat deze stof aan richt, wordt het legaal juist voor een goed doel gewonnen. Het bevat een stof, die als pijnstillend middel algemeen bekend is. Een andere gevaarlijke plant is het blau we maanzaad. Ook in ons land wordt deze plant verbouwd, omdat de olie er uit be reid, voor vele doeleinden gebruikt wordt, onder meer voor de verffabricage. De vlie- genzwam is ook een gevaarlijke klant en de vliegenzwam bevat een stof, die giftig is en een invloed uitoefent op het zenuw stelsel. Een uitvinding van de duivel heette vroe ger ook het roken, tenminste volgens Ja cobus I van Engeland. Hij was zo veront waardigd over dit kwaad dat zijn land snel veroverde, dat hij een speciale waar schuwing tegen het roken bekend liet ma ken. Daarin zei hij, dat wanneer iemand met roken begint, hij er meer blijft door gaan en hij kan er niet meer vanaf komen, omdat hij behekst is. Inderdaad had deze Engelse koning gedeeltelijk gelijk. Behekst is een typische conclusie uit zijn tijd, die we nu niet meer zouden gebruiken. De tabaksplant bevat nicotine, een stof die ook van invloed is op het centrale zenuwstelsel, speciaal op de hersenen. Voor velen is het echter een prikkel die hen energie verschaft. Het waren zeelieden die het roken van de Indianen afkeken en het langzamerhand in Europa bekendheid gaven. Ten tijde van het twaalfjarig bestand, werd het roken van een pijp ook in ons land een gewoonte. Men kwam in groepjes bijeen in de daar voor opgerichte „tabagies". Ook vrouwen rookten in die tijd veel. Tabak behoort tot de nachtschaden, een familie van planten, die in het algemeen giftige stoffen bevatten. Zelfs de aardappel die er ook toe behoort, vormt geen uit zondering. De stof bevindt zich hier in de besvruchten en in de jonge knollen, onder de schil, in witte spruiten en ogen. Zo zijn er meer gevaarlijke planten, zoals de doornappel met grote, prachtige witte bloemen en stekelige zaaddozen. Deze zaad dozen werden vroeger gloeiend gemaakt en de dampen ingeademd, waardoor men in een bepaalde roes raakte en „de duivel kon aanroepen". Het bilzenkruid is even eens een gevaarlijke rakker. Het kwaad schuilt hier in de wortel. Dan hebben we nog de wolfskers, waarvan de bessen zwaar giftig zijn. Het vocht van de bes heet bella donna en wordt door artiesten wel in het oog gedruppeld. Het verwijdt de pupil en doet het oog fraai glanzen. De hierboven genoemde planten vormen slechts een klein deel van de vele planten die worden en werden gebruikt om roes toestanden en hallucinaties op te roepen. Tegenwoordig noemt men zo'n toestand „high". Zij hebben in het verleden voor een belangrijk deel bijgedragen tot de vor ming van mensen die men toen „heksen" noemde. Mensen die als gevolg van het gebruik van dergelijke middelen tot ab normaal gedrag kwamen, waardoor de bui tenstaanders bevreesd voor hen werden. Het gevolg was, dat velen hun einde vonden door brandstapel of verdrinking. De in onze tijd verslaafden wordt zo'n lot bespaard. Of zij echter beter af zijn met hun langzame geestelijke en lichame lijke ondergang is eigenlijk nog de vraag. bij stammen waar nog nooit een blanke is geweest. Wissenkerke is de enige plaats in Zeeland waar zij op haar tournee komt! Wij nodigen u allen hartelijk uit (ook de heren) deze avond bij te wonen! Woensdag 9 oktober in het Dorpshuis te Wissenkerke. Het N.H. Kerkkoor Kortgene verleent haar medewer king aan deze avond. Zaal open 19.00 uur. Aanvang 19.30 uur. Gratis koffie. Entree 2. MICRO '74 De in deze maand geopende Micro '74 in Londen geeft een exposee van alles wat op het gebied van de microscopie te genieten valt. Wat men op microscopisch gebied gepresteerd heeft in de loop van de jaren is even onvoorstelbaar als adembe nemend. Men kan nu heel diep blikken in de microwereld van het ultra-kleine. Het is wel duizelingwekkend zo ver te kunnen zien tot bijkans over de kim van het atoom! Wie had ooit gedacht atomen te kunnen zién. Zeer recent zijn chemici van de üniversi- teit van Michigan erin geslaagd de wolk van elektronen rondom de atoomkern (een atoom is doorgaans opgebouwd uit een kern en een zwerm elektronen, die er omheen wentelen als manen om een planeet) te zien. Ze maakten gebruik van een inge wikkelde microscoop, die werkt met elek tronen van een zeer korte golflengte en met laserstralen (extreem krachtige licht bundels van eenzelfde golflengte). Hiermee hebben onderzoekers zelfs holo grammen (ruimtelijke beelden) kunnen ont werpen van het atoom plus bijbehoren. Het apparaat bezit een theoretische ver groting van niet minder dan 500 miljoen maal! Anderen zijn er onlangs in geslaagd holo grammen m.b.v. röntgenstralen te maken waardoor in de toekomst röntgenstraal- microscopie mogelijk zal worden. Fascine rend! NIET UITSLUITEND VOOR KLEINE ELITE De tennissport in ons land kan zich verheugen in een groeiende belangstel ling. In Bettie Stöve en Tom Okker bezitten we topsterren, die op alle internationale tournooien tot de sterksten behoren en op die manier de interesse voor deze prachtige sport aanzienlijk hebben gestimuleerd, maar bovendien ver liest de beoefening van deze sport langzaam maar zeker zijn elitair karakter en worden tennisklubs toegankelijk voor bevolkingsgroepen, die tot voor kort tennis vooral zagen als een bezigheid voor de „hogere standen". De beoefening van deze sport mag dan niet goedkoop zijn, de toenemende welvaart heft dat bezwaar voor een groot deel weer op. Ook zullen velen om „gezondsheidsredenen" tennis gaan spelen. Tennis is tenslotte een sport waarbij men konstant in beweging is en dat helpt meer dan welke vermage ringskuur ook.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 5