NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het wederzijdse wantrouwen Pion vier heeft DE schoenen jeugd spaarbank f UW verzekeringen zijn ons écht een zorg. Ne. 3624 Donderdag 26 september 1974 78e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ6.— per half jaar. Franco per post ƒ22.50 per jaar. Advertenties 22 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON En gaven opdracht tot rijden: Keren, rechtdoor, aan het eind linksaf, nu tweede straat links en aan het eind bij de cafetaria stoppen. Dus wij stoppen bij de cafetaria. Uitstappen, commandeerde de politieman met de meeste strepen. En meegaan naar binnen. De heren bestelden het een en ander te eten en te drinken en dat duurde zo een half uurtje. Ze namen elk nog een pakje sigaretten en wezen tenslotte op mijn man: die meneer betaalt alles, zeiden ze. Wat mijn man in arren moede deed. En waarna hij de heren, volgevreten en ge zopen, terugreed naar hun politiewagen. De jeugd van Zeeland spaart... vooreen fiets, radio of. voor nog later als ze groot zijn. De jeugd van Zeeland spaart natuurlijk bij de jeugdspaarbank van de Zeeuwse Nutsspaarbank. Daar letten ze ook op de kleintjes. Kom maar eens langs, dan krijg je bij je eerste spaarcentjes een leuke verrassing! Vertel wel even tegen je vader en moeder dat je tenminste een eerste inleg moet doen van een riks. Tot ziens bij de van de Zeeuwse Nutsspaarbank Hoofdstraat 43, Kortgene tel. (01108) 560 Elke eerste woensdag van de maand van 2-3 uur. door Gré de Boer En ze uitstapten met de mededeling: hier over wordt niet gesproken of geschreven, goed begrepen? We kennen nu uw wagen. Dus wees gewaarschuwd! Goed, om maar weer terug te keren tot Willem: als hij dan op een keer voor de bijl gaat en ontslagen wordt en gevangenis straf krijgt, moet Bep niet op verontwaar digde toon ach en wee roepen, er met haar kinderen van door gaan en een eis tot scheiding indienen, want zijzelf was net zo schuldig als mijn zwager. Frans heeft dit alles op latere leeftijd doorzien en werd het tenslotte beu, dat in Oost-Souburg Willem in alle denkbare nuances zwart werd afgeschilderd en Bep de belaagde on schuld zelve was. Vandaar, dat Frans weg ging en zijn intrek nam bij zijn vader." „En al die mensen dan? Die hij zoveel geld lichter maakte, in ruil voor een huis," vroeg Ina, niet geheel overtuigd. „Mijn vader heeft indertijd alles gelezen in de kranten. Hij deed een vrouw soms een be paald oneerbaar voorstel. Als ze toestemde, zou hij voor een huis zorgen. Dat is ge beurd en dat zult u toch niet ontkennen, wel?" Tante Dien knikte. „Allicht was dat schandalig. Maar weet jij, hoe de verhouding thuis was tussen man en vrouw? Bep had dikwijls van die nukken, dan sloot ze da genlang, soms wel weken 's avonds haar slaapkamer af en kon Willem naar de lo geerkamer gaan. Dat is evenmin goed te keuren, Ina. Wat doet een gezonde man dan? Als hij een kans ziet? Weet jij het? Weet ik het? Wie kan daar een antwoord op geven? Misschien een psychiater. Ik keur nog altijd niet goed, wat Willem heeft gedaan in die jaren, dat hij hoofd was van het woningbureau hier in de stad. Maar ik kan er wel begrip voor opbrengen. En wie ben jij en wie ben ik, dat we het recht hebben om te veroordelen?" Ina dacht een poosje na en knikte ten slotte. Er zat een grond van waarheid in de redenering van deze oudere vrouw. Zij bezag het allemaal heel anders dan de meeste mensen. Tante Dien vervolgde: „Hij heeft zijn straf dubbel en dwars gehad: Oneervol ont slagen uit overheidsdienst. Dat is één. Drie maanden gevangenisstraf, waarvan hij er ruim twee heeft uitgezeten. Tel er maar bij op. Vrouw en kinderen weg en een echt scheiding. Dat is drie. Daarna, nadat hij weer in vrijheid was gesteld, de verachting van de stadsgemeenschap te moeten door staan. Dat is vier. Je wordt voor zoiets niet één keer gestraft, maar tientallen, honderden keren. Na zijn ontslag uit de gevangenis heeft hij links en rechts gesol liciteerd naar werk, maar niemand wilde hem immers aannemen? Wie staat daar voor de deur om werk? Wie? Die corrupte Willem ter Scheure? Die steekpenningen aannam? Die jonge vrouwen versierde in ruil voor een huis? Wiens vrouw en kin deren er vandoor zijn? Nee, dank je wel. Zulke mensen willen wij in ons bedrijf niet hebben De vrouw zuchtte, stond op en schonk ODnieuw thee in. Daarna vervolgde ze, ter wijl ze weer ging zitten en èen sigaret opstak: „Op een avond, een maand of drie nadat hij in vrijheid was gesteld, kwam hij hier aan de deur. Totaal verfomfaaid hij zag er anders altijd keurig uit en droeg uitstekende kwaliteit kostuums en met verwondingen aan zijn gezicht, stond hij voor ons. We schrokken, mijn man en ik. Hij waste zich en ik bepleisterde zijn won den. Hij vertelde, nadat wij hem wat te drinken hadden gegeven, dat hij aan het eind van zijn latijn was. Niemand wilde hem in dienst nemen, zijn geld was op en tot overmaat van ramp was hij die avond een jongeman tegen gekomen, met wiens toen aanstaande vrouw hij het een en ander had gehad. De man bleek al enige tijd op hem geloerd te hebben en heeft hem die avond een ongenadig pak slaag gegeven. Enfin, we hebben hem een dag of wat bij ons in huis gehouden, tot hij wat opge knapt was. Mijn man en ik hebben met hem gepraat. Tenslotte heeft mijn man voor hem die sigarenzaak in de Schotenstraat gekocht, verder alle nodige Vandaar onze 8pociate verzekertnga- adviseur die er alles van weet En u graag adviseert over uw lopende en nieuw te sluiten verzekeringen. Een 'zekere' service van uw Rabobank. Wissenkerke en Colijnsplaat Telefoon van onze verzekerings - adviseur 01108-577 spullen aangeschaft en hem daar geïnstal leerd. Ondanks zijn verleden begonnen de klanten te komen. Hij ging er van alles bij verkopen: snoep, tijdschriften, kranten, was 's morgens al vroeg open en kreeg geleidelijk aan een vaste kring van afnemers. Toen hij eenmaal goed in het zadelzat, is hij begonnen het geleende geld af te lossen en een jaar of wat geleden heeft hij de laatste honderd gulden betaald. Mijn man was toen al overleden. Nu heeft hij gelukkig goed zijn boterham, vader en zoon kunnen uitstekend met elkaar overweg. Het enige is, dat Willem ergens in een dorp, enkele kilometers hier vandaan, een vriendinnetje heeft, waar heen hij wel eens een avondje gaat buur ten en soms het weekeind. Ze is een vrouw met een flink pensioen. Willem wil best trouwen, maar zij wil het niet. Hij is nog altijd een gezonde man en kan met zichzelf best voor de dag komen. Er zullen er on getwijfeld zijn, die het weten, maar zo krap kijken ze in deze tijd niet meer. Dus gun hem dat pleziertje. Zoveel heeft die man ook niet meer. Hij verdient zijn brood op een eerlijke manier, staat elke dag van een uur of zeven tot 's avonds zeven uur in zijn winkel, dus niemand heeft last van die man." „En zijn dochters?" informeerde Ina. „Komen die nog wel eens bij hun vader?" Tante Dien schudde haar hoofd. „Welnee, zij willen niets meer van hun vader weten. Ze erkennen hem zelfs niet" meer als zo danig maar beschouwen enkel hun tweede vader zo. Voorzover ik te weten ben ge komen, zijn ze beiden al getrouwd, maar waar ze wonen cn wie hun mannen zijn, is me onbekend. Misschien weet Frans het, maar hij spreekt er nooit over. En ik wil 't hem niet vragen." „Komt hij nog wel eens bij zijn moeder?" „Een paar keer per jaar. Beleefdheids halve, denk ik. Frans reist het hele land door en zal best wel eens in Zeeland zijn. Beps tweede man is een gewezen officier bij de grote vaart. Tweede stuurman, als ik me niet vergis, maar werkt al sinds hij met Bep trouwde als loods in Vlissingen. Hij schijnt goed te verdienen. Ze hebben twee zoons, maar ik weet niet eens hoe ze heten." Na dit middagbezoek aan de hartelijke tante Dien, die niemand wilde veroordelen, zei ze op een avond, nadat ze een poosje met Frans had gedanst en ze daarna wat dronken: „Ik wil eens met je vader kennis maken, Frans." Hij keek haar geschrokken aan. Want het viel hem terstond op, dat ze niet sprak over „ouders", maar enkel „vader". „Hoe kom je zo opeens op deze gedachte?" Ze had hem met een vriendelijke blik aangekeken. „Ik weet alles, Frans. Van je vader en je moeder. Bovendien ben ik ook de achtergronden te weten gekomen. Ik heb kunnen begrijpen, waarom jij in Oost- Souburg bent weggegaan en terugkeerde naar je vader. Daarvoor heb ik respect. Daarvoor was heel wat moed nodig. Ik houd van ee/i man, die moed toont en de publieke opinie durft trotseren. De eerste tijd, nadat je terugkeerde in de stad, zul je wel spitroeden hebben moeten lopen, want de wereld oordeelt altijd hard. Maar je sloeg je er doorheen en momenteel zit je goed in het zadel. Het is al lang ge leden, gelukkig. In jouw beroep zul je er geen last van hebben en mij kan het niet schelen. Ik mag jou graag en ik weet al lang, dat jij ook van me houdt". Dat heb ik heel wat keren in je ogen gelezen, jon gen. Daarom stel ik vanavond vast: jij en ik, dat is het belangrijkste. Al het andere doet niets meer terzake." „En hoe denkt je vader er over, Ina?" Ze zuchtte. „Jij hebt moed getoond, ik zal het op mijn beurt moeten. Ik zal pro beren mijn vader ervan te overtuigen, dat jij een man uit duizenden bent. En dat nie mand me zal kunnen weerhouden jou lief te hebben." Na deze avond wist Ina Walsoorden het: ik houd verschrikkelijk veel van Frans en ik wil met hem trouwen. Dat praat nie mand me meer uit het hoofd. Hoofdstuk 4. Ina doet een vreemde ontdekking. In huize Walsoorden was de boot zwaar aan, toen vader Joop tot de ontdekking kwam, dat Ina opnieuw konnekties met Frans ter Scheure had aangeknoopt. „Je bent gek, dat je je weer hebt laten inpal men. Die knul zal wel net zo zijn als z'n vader indertijd. Word jij dan nooit wijzer?" De twee en twintigjarige Ina Walsoorden was vastbesloten zich niet kwaad te maken en even min zich te laten intimideren. Ze had de avond tevoren een lang gesprek gehad met Frans. Bij die gelegenheid was voornamelijk hun toekomst ter sprake ge komen. Frans had gezegd: „In Noogerveld zijn ze aan het bouwen. Koophuizen. We gaan er over een paar dagen samen heen om te kijken. Het worden leuke huizen met een stukje tuin rondom. Met een be hoorlijke garage en verder alle moderne gemakken, zoals centrale verwarming, bad kamer, centraal antennesysteem voor de teevee, noem maar op. Als jij wilt trouwen, Ina, koop ik zo'n huis. Ik heb jarenlang gespaard. Van thuisvroegerweet ik natuurlijk alles van de woningellende. Er zijn hier in de stad een kleine duizend woningzoekenden. We komen de eerste jaren dus helemaal niet aan bod. Trouwens, ik wil liever buiten wonen, als we eenmaal getrouwd zijn. Weliswaar dicht bij de stad, maar toch buiten. Dat heeft verschillende voordelen. In Hoogerveld wordt veel ge bouwd, allemaal in de vrije sektor. Met vrije vestiging. Met een maand of vier zullen er in dat complex al huizen klaar zijn. Ik weet van een makelaar, die ik goed ken, dat er nog diverse huizen in aanbouw te koop zijn, maar we moeten er geen gras over laten groeien. Dus als jij wilt trouwen, hoef je enkel maar ja te zeggen en we gaan een huis uitzoeken." „Dat kost toch een kapitaal, lieverd," had ze zacht gezegd. (Wordt vervolgd). Kruiswoordpuzzel no. 394 Horizontaal: 1. sociaal-democraat (afk.) 3. soort stoet - 10. bedorven - 13. vaas 15. slingerplant - 16. of dergelijke (afk.) 18. Eng. ontkenning - 19. ongekookt - 21. vogel - 22. grap - 24. gesloten - 26. spoedig 28. afgematte - 30. vervoerbedrijf (afk.) 31. dierenliefkozing - 33. bevel - 35. het zelfde - 36. kosten koper (afk.) - 37. ver brandingsrest - 38. verbinding - 40. maan stand (afk.) - 41. masker - 43. tot en met (afk.) - 44. betreurenswaardig - 47. en anderen (afk.) - 48. duits pers. vnw. - 49. ijle stof - 50. Frans pers. vnw. - 51. zang- noot - 52. vorstenwoning - 54. de dato (afk.) - 55. sportterm - 56. ambtshalve (Lat. afk.) - 57. drank - 58. onmeetbaar getal - 59. tooi - 60. jongensnaam - 62. bekende voetbalvereniging - 64. groep zan gers - 66. draaiend deel - 68. geheel van bouwlanden - 70. suo loco (afk.) - 71. pers. vnw. - 72. ent - 73. duinvallei - 75. voorzetsel - 77. bijwoord - 79. Frans onbep. vnw. - 80. gereedschap - 82. leeftijd (Fr.) 84. hengelgerei - 85. de andere zijde - 86. voegwoord. Verticaal: 1. inwoner van Suriname - 2. vrouwelijke titel (afk.) - 4. reeds - 5. meisjesnaam - 6. karakter - 7. jonge koe 8. meisjesnaam - 9. begrip - 11. voorvoegsel 12. heilig voorwerp - 14. voordeel - 17. weersgesteldheid - 20. samenhangende vocht- deeltjes - 23. gelooide huid - 25. vogel- produkt - 27. kaartenboek - 29. deel van een schip - 32. toiletgerei - 34. oude vocht maat - 36. afstandsmaat (afk.) - 39. am bachtsman - 42. onder andere (afk.) - 43. doorzichtig weefsel - 44. kledingstuk - 45. stofmaat - 46. met wolken bedekt - 48. kindergroet - 49. soort bond - 51. herkau wer - 52. grap, streek - 53. een en ander (afk.) - 54. gezet - 55. Eng. titel (afk.) 56. rivier (Spaans) - 59. enkelspel - 60. koningszoon - 61. wedinrichting - 63. voor zetsel - 65. herkauwer - 67. Amerikaanse echtscheidingsplaats - 69. groot bouwwerk 74. bijb. naam - 76. familielid - 78. bol gewas - 80. pers. vnw. - 81. voorzetsel 83. jongensnaam. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 393 Horizontaal: 1. pet - 3. olifant - 8. lak 11. r.o. 13. Aa - 14. de - 16. l.o. - 17. Ernest - 21. sigaar - 24. mus - 25. vee 27. oer - 28. er - 30. kleed - 32. au 33. nis - 35. cao - 36. lof - 38. rai - 39. toppunt - 40. trawant - 41. stengel - 45. stakker - 49. aar - 50. rei - 51. lip - 52. ere - 53. np - 55. lenig - 58. fl - 59. elk 61. rek - 62. nop - 64. allooi - 67. banket 69. ae - 70. nr - 72. vo - 73. pi - 74. lik 75. ingeven - 76. zee. Verticaal: 1. present - 2. oor - 4. lat - 5. ia 6. Ad - 7. Nes - 9. aio - 10. kornuit - 12. reus - 15. egel - 18. nm - 19. ss - 20. mee 22. io - 23. ar - 25. vlot - 26. eelt - 29. rio 30. kandeel - 31. dorstig - 32. aan - 34. speer - 35. cu - 37. fa - 38. ranke - 41. sandaal - 42. tap - 43. gr - 44. lier - 45. slik - 46. ap - 47. erf - 48. relatie - 54. blok - 56. nek - 57. bons - 59. el - 60. Ko 62. na - 63. pk - 65. lei - 66. Inn - 67. boe 68. Epe - 71. rg - 72. w. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 1