NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De Stelpost.... Plouvier heeft DE schoenen door Gees Giesbeek Opening nieuwe tennisbanen te Kortgene Ne. 3615 Donderdag 25 juli 1974 77e jaargang ''Druk en uitgave:'Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ6.— per half jaar. Franco per post 22.50 per jaar. Advertenties 22 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 35 Als we een bestek doornemen, we lezen de voorwaarden en we bekijken de teke ningen, maken we een calculatie aan de hand van de tarieven enerzijds en de mo gelijkheden, die we in ons bedrijf hebben, anderzijds. Uiteindelijk kom je dan aan een totaalbedrag. Maarje moet reke ning houden met onvoorziene omstandig heden en daarom neemt men in het bestek een stelpost op, terwijl je bovendien in je totaalbedrag ook nog zo'n reservesom bij telt, om het risico zoveel mogelijk uit te sluiten. Zodoende zijn we ontzettend ver standige mensen, als het om materiële zaken gaat, doch dat we in ons leven plot seling op een tweesprong komen te staan, daar houden we nauwelijks rekening mee. Dat zie je alweer aan mij. Ja, jongik zal vandaag of morgen maar eens beginnen met mijn eigen stelpost Daar dacht Gert Treep zaterdagsmiddags aan, nadat hij een lang onderhoud had gehad met de beide dochters van Kees Mat- sers. Want vrijdagsavonds lag er een briefje bij hem thuis, waarin hij uitgenodigd werd om tien uur de volgende morgen op zijn kantoor te komen, omdat de dochters hem over een belangrijke zaak wilden spreken. Tijdens dit gesprek schoot hem de woorden van de oude Kees in zijn gedachten: ik heb de stelpost vergeten. Dat er zich opeens een omstandigheid zou voordoen, waarbij ditmaal hij zelf voor een beslissing, een |heel moeilijke, zou komen te staan. Niet ingecalculeerd, zou baas Kees zeggen. Mevrouw van der Velde, oudste dochter Jopie, voerde het woord. „De kwestie is... vaders bedrijf was aanvankelijk een één manszaak, later een naamloze vennootschap en sinds kort een besloten vennootschap. Je weet, Gert, hoe de financiële situatie in ons bedrijf is: Vader had zestig procent van de aandelen, oom Bas, vaders broer dus, heeft veertig procent. Toen vader indertijd begon, had hij niet veel geld, maar dat was niet erg, want hij deed het rustig aan. Evenwel, als het goed gaat, groeit een bedrijf als dit ont zettend snel. Vergeet niet, dat de bouw wereld na de oorlog bijna alles mee had: er moesten huizen komen. Veel huizen. Va der kreeg de gelegenheid ze te bouwen, steeds meer, zodat het hem enigszins uit de hand liep. Hij kon grote objecten krij gen, maar de nodige financiën ontbraken. Toen is oom Bas bijgesprongen. Hij had immers voldoende geld? Het bedrijf van vader werd een n.v., waarin oom Bas voor veertig procent participieerde. Nu is oom Bas al die jaren erg gemakkelijk geweest, dat weet je zelf ook wel. Als hij ieder jaar maar rente zag van zijn geld en meedeelde in de winst op basis twee-vijfde, was hij al lang tevreden. Kun je me volgen, Gert?" „Zeker, mevrouw. Maar ik begrijp nog niet, waar u naar toe wilt." „Dat hoor je nu. Indertijd was je ver loofd met Lydia, de dochter van oom Bas. Dat is toen uitgeraakt. Ik heb wel het een en ander over de oorzaak vernomen. Stoat u reeds geabonneerd op ZEELAND MAGAZINE??? eea twee-maandelijks tijd- sehrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 10,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1. WISSENKERKE maar per slot van rekening had ik er niets mee te maken, dus het interesseerde me in zoverre, dat ik het sneu voor jou vond. Later, toen Lydia met de baron getrouwd was, begon ik meer te begrijpen. Maar om cp de zaak in kwestie terug te komen oom Bas, waarschijnlijk geschrokken door het plotselinge overlijden van vader, stopt 1 januari met de leiding van zijn bedrijven. Hij heeft in Frankrijk een huis gekocht en gaat daar rentenieren. De dokter heeft hem gewaarschuwd het wat kalmer aan te doen, zodat oom Bas een radikaal besluit nam, waarin ik hem overigens geen ongelijk kan geven. Maaren nu komt hetoom Bas heeft de aandelen, die hij in ons bedrijf heeft zitten, overgedaan aan Lydia. Van de week heeft zij haar opwachting bij ons gemaakt. Je weet, dat ze gaat scheiden van de baron? O, dat is je dus al bekend. Goedze heeft ons min of meer een ultimatum gesteld, waarmee we lelijk in onze maag zitten. Ze wil de aandelen kwijt. Met andere woorden: ze wil geld. We weten nog steeds niet precies, hoe de financiële toestand van ons bedrijf zal zijn, als de successierechten betaald zijn, maar meneer Van Tijnen heeft al becijferd, dat er in dit geval er is nog een alternatief, maar daarover straks meer slechts één moge lijkheid is om Lydia haar geld terug te geven. Dat is het opnemen van een groot bankcrediet. Ik heb al telefonisch kontakt gehad met twee daarvoor in aanmerking komende bankinstellingen, maar ze zijn ietwat hui verig, omdat er een nieuwe jonge directeur hier zit, van wie ze in feite niets weten. Ze willen eerst een uitgebreid onderzoek naar de liquiditeit van ons bedrijf. Ik maak me vast geen zorgen over de uitslag van dit onderzoek, maar je weet, dat kan een paar maanden duren en Lydia heeft een termijn vastgesteld: Eén januari is ze voor veertig procent eigenaresse van ons bedrijf en clan wil ze binnen de kortst mo gelijke tijd geld. Dat was in eerste instantie niet uit haar hoofd te praten. Ik heb oom Bas benaderd, maar die lacht er om en probeert me te sussen, doo'- te beweren, dat het zo'n vaart niet zal lopen. Verder wil hij er zich niet mee bemoeien; hij gaat een dezer dagen al naar Frankrijk, dus van die kant behoeven we waarschijnlijk niet op bemiddeling te rekenen." De vrouw zuchtte diep. „Zo staan de zaken er op dit moment voor. Ik kan er nog aan toevoegen, dat meneer Van Tijnen maandagmorgen hier komt. Dan krijg je preciese cijfers over de financiële positie van ons bedrijf. En moeten jullie samen maar een berekening maken om uit te zoe ken hoeveel baar geld er eventueel beschik baar is om de aandelen van Lydia over te nemen. Ik vrees echter, dat nauwelijks de helft beschikbaar is. Alles is overigens al ruwweg getaxeerd, voornamelijk met het oog op de te betalen successierechten en hoewel het totaalbedrag nog niet zuiver bekend is, kunnen we het schatten op on geveer twee miljoen. Reken zelf maar uit, hoeveel veertig procent daarvan is." De man knikte begrijpend. Lydia's aan deel in de zaak kan zodoende gevoegelijk gesteld worden op acht ton. Het reserve fonds had juist in het begin van dit jaar een flinke aderlating ondergaan door de aankoop van twee nieuwe kranen en een betonmolen. Voor zover hem bekend was zou er, als alle gelden opgenomen werden, die beschikbaar zouden zijn, de helft be taald kunnen worden, zijnde vierhonderd duizend gulden. Zou Lydia daarmee voor lopig geen genoegen kunnen nemen? En de rest dan, laten we zeggen over één of twee jaar? Gert opperde het. Matsers dochter keek hem enige tijd aan. „Zo ongeveer hetzelfde had ik in mijn hoofd, Gert. En daarom hebben wij een verzoek aan je: Als jij nu eens oo korte termijn met Lydia ging pra ten? Per slot van rekening ken je haar tamelijk goed, nietwaar? Vanwege jouw vroegere relaties met Lydia. Hoewel ze het niet bepaald met zoveel woorden heeft ge zegd, kreeg ik de indruk, dat ze je nog altijd mag. Als iemand haar kan vermurwen, ben jij het. Ik meen ten opzichte van de terug betaling op langere termijn. Daarom hebben wij onze hoop op jou gevestigd, Gert." De man dacht enige tijd na. „Hoe is in dertijd de inbreng van Lydia's vader be schreven? Is er geen bepaling gemaakt ten opzichte van het terugeisen van het geld? Mij dunkt, er moet toch een redelijke over gangstijd in acht worden genomen!" Jopie van der Velde diepte uit haar tas een plastic map, welke ze voor hem neer legde. „Dit is het. Als je het mij vraagt, is het indertijd vrij simpel opgesteld. Toen het nog geen n.v. was, heette oom Bas stille vennoot te zijn. Later werd hij niet-mee- werkend kempagnon. Hoe dat geworden is, nu het bedrijf een besloten vennootschap werd, is me niet geheel duidelijk. Er staat enkel, dat de stille vennoot het recht heeft zijn aandeel in de zaak terug te trekken, met inachtneming van één maand en op voorwaarde, dat de liquiditeit van het be drijf niet wordt aangetast." Gert Treep nam de overeenkomst uit de map en bestudeerde hem enige tijd, waarna hij een sigaret opstak en nadacht. Zijn handen spreidend, verzuchtte hij: „Er zal niets anders op zitten, dan dat ik kontakt opneem 'met Lydia en met haar praat over deze zaak. Mij dunkt, ze zal wat meer ge-, duld moeten hebben. Ik zal trachten haar dit duidelijk te maken. Desnoods druk ik haar met de neus op de clausule van de liquiditeit." „Dank je, Gert. Als je wat zou kunnen bereiken, waardoor ze een langere termijn accepteert, zullen wij je erg dankbaar zijn." „Goed. Ik bekijk maandagmorgen eerst met meneer Van Tijnen hoe de zaken er voor staan en aan de hand van dit resultaat stel ik me dan wel in verbinding met Lydia. Waarschijnlijk weet ik dan in de loop van die dag meer en bel ik u." „Fijn, Gert, dat is voor ons een hele op luchting. We rekenen op je medewerking." Naar huis rijdende, herinnerde hij zich de laatste woorden van Jopie van der Velde: We rekenen op je medewerking. Wat voor de drommel bedoelt ze daar precies mee? Maar het antwoord wist hij niet. Thuis was hij een beetje uit zijn humeur. Op vragen van zijn vader en moeder ant woordde hij slechts: „Er zijn wat proble men, als gevolg van de dood van de baas. Successierechten en zo. Maandag zie ik wel weer verder, hoor; ik heb geen zin m'n weekeind erdoor te laten bederven. Hoe is 't met het eten? Vanmiddag wil ik met Rienie een eindje rijden. Kan ze wat van de omgeving en de Veluwe zien." „Met een half uurtje kunnen we aan tafel." „Mooi, dan verkleed ik me intussen," besloot hij, knipogend naar het meisje. Maar toen de jongelieden een goed uur later gereed stonden om weg te rijden, ging de telefoon en riep mevrouw Treep haar zoon, die net naar buiten ging, terug. „Lydia is aan de telefoon! Ze moet jou hebben." (Wordt vervolgd). Zaterdag 20 juli werden te Kortgene de gemeentelijke nieuwe tennisbanen officieel geopend. Om ongeveer 1 uur kon voorzitter J. J. M. van Oeveren van de L.T.C. „Noord- Beveland" een aantal genodigden, leden en geïnteresseerden welkom heetten en in het bijzonder burgemeester P. J. Evers, die de officiële opening zou verrichten. De heer Van Oeveren sprak er zijn blijd schap en voldoening over uit, dat in een zo prettig overleg met de gemeente de realisering van de banen in zo korte tijd een feit geworden is. Niet alleen voor de leden, maar ook voor de recreant is dit een belangrijke dag, aldus de heer Van Oeveren. Burgemeester Evers sprak eveneens van de prettige samenwerking met het bestuur van de tennisvereniging en vond het in het algemeen erg prettig dat er van een actief verenigingsleven binnen een gemeente spra ke is. Hoewel de burgemeester opmerkte van tennis niets af te weten, kwamen voor de tenniskenner begrippen als Wimbledon en het Melkhuisje toch vlot over zijn lippen. Ook burgemeester Evers onderstreepte de woorden van de heer Van Oeveren, dat tennisbanen in het recrea'tiepakket van een gemeente niet mogen ontbreken. Door een simpele trek aan een touw, waardoor een aantal tennisballen op het veld terecht kwamen, waren de banen officieel geopend. De trainster, mevr. v. d. Maas - van Fraayenhove demonstreerde daarna met een aantal leerlingen wat eenvoudige oefenstof en liet in een korte les een scala van tennis- mogelijkheden passeren voor het oog van het geïnteresseerde publiek. Bijzonder interessant was ook het heren- dubbel, gevormd door de heren A. Boone, Middelburg; A. Haas, Middelburg; P. Pro voost, Domburg en A. Overbeeke, Krabben- dijke, resp. 62, 70, 62 en 74 jaar oud, die de toeschouwers met jeugdig elan een partijtje tennis voorschotelden. Door deze demonstratie werd duidelijk gemaakt, dat tennis van 8 tot 80 jaar (het motto in dit jubileumjaar van de K.N.L.T.B.'s 75-jarig bestaan) geen holle frase is. Hoofdmoot van deze middag was dui delijk de demonstratiepartij tussen mevr. Tosca Keuter - Salomé uit Amsterdam en mej. Pauline van Bergen uit Middelburg. Hier werd een partijtje tennis gespeeld op een niveau dat we op Noord-Beveland voor lopig nog wel niet zullen bereiken, hoewel het bijzonder jammer was dat onze bloed eigen Annelies Prins niet aanwezig kon zijn, wegens deelname aan een internationaal jeugdtournooi in Amsterdam (wat ze overi gens heeft gewonnen). Een gezellige receptie in „De Koren beurs" te Kortgene vormde het besluit van een dag, die geheel in het teken heeft gestaan van de tennissport, want 's mor gens was er een open dag gehouden, waar het helaas niet erg druk was. Maar ondanks deze kleine constatering in mineur, kan gelukkig besloten worden met de opmerking dat het ledental zich met rasse schreden in stijgende lijn beweegt en dat we de 100 al lang achter ons hebben liggen. Kortgene, 20 juli 1974. C. J. van Damme, secretaris-penningmeester. VETCELLEN In de eerste levensmaanden wordt bij de mens zijn al dan niet latere vetlijvigheid vastgelegd In die periode worden zijn vet- cellen op een bepaald aantal gefixeerd. Te veel voeding doet dit aantal sterk vermeer deren met straks vetlijvigheid als gevolg. Voldoende voeding brengt het aantal op een normaal peil. Dit geldt ook voor dieren (varkens!). Op latere leeftijd, zo hebben dier experimenten aangetoond, kan teveel voe ding geen toeneming van het aantal vet- cellen meer bewerkstelligen en te weinig voeding kan op zijn beurt het aantal niet doen verminderen. Het aantal vetcellen blijkt na de eerste levensfase konstant te blijven. Op de mens overgebracht kunnen wij derhalve zeggen dat deze resultaten belangrijke praktische betekenis voor de pathofysiologie (afwijkingen resp. abnorma liteiten in de levensprocessen) van de vet zucht bij de mens hebben. Wij weten het nu: men kan vetlijvig door overvoeding in de eerste levensmaanden worden of niet, door matige voeding. In het eerste geval stijgt het aantal vetcellen abnormaal hoog, in het tweede geval niet. Kruiswoordpuzzel no. 385 Horizontaal: 1. vogel - 6. tussenruimte 11. danskoor - 12. knaagdier - 13. natuur- kundeterm (afk.) - 15. bouwmateriaal - 16. grondsoort - 17. de onbekende (afk.) - 18. matrasovertrek - 20. Neder-duits (afk.) - 21. maanstand (afk.) - 22. strik - 23. goud (Fr.) 25. getij - 27. Fr. onbep. vnw. - 28. in opdracht (afk.) - 29. muziekdrama - 32. bergweide - 34. kledingstuk - 36. deel van het oor - 37. Fr. lidwoord - 39. nummer (afk.) - 40. bijwoord - 41. meisjesnaam 42. mil. opleidingsschool (afk.) - 45. vaar tuig (afk.) - 46. insekt - 48. te gelegener tijd (afk.) - 51. hofbediende - 53. boom 55. muziekterm - 57. voorzetsel - 58. maat- schappijvorm (afk.) - 59. pers. vnw. - 61. voorzetsel - 62. ontkenning - 64. halt 65. onder anderen (afk.) - 67. ijzeren pen 69. gewicht (afk.) - 70. evenredig deel 72. opgeld - 73. de somma van (afk.) - 75. meisjesnaam - 76. redactie (afk.) - 78. lijst van werkzaamheden - 79. staat in Amerika. Verticaal: 1. wapen - 2. godsdienst (afk.) 3. land in Azië - 4. Ncderl. vliegveld - 5. klopje - 6. woonschip - 7. mislukken - 8. ent - 9. water in Brabant - 10. deel van de week - 14. pers. vnw. - 17. bijwoord 19. fris - 22. salaris - 24. onder het nodige voorbehoud (lat.) - 26. uitroep - 27. voor zetsel - 28. hetzelfde (afk.) - 30. per expresse (afk.) - 31. uitroep - 33. scheel 34. de oudere (afk.) - 35. soort onderwijs (afk.) - 38. muurholte - 39. snavel - 42. straatsteen - 43. familielid - 44. dokument 45. zangnoot - 47. dun - 48. deel van een huis - 49. gouverneur-generaal (afk.) - 50. mossteppe - 52. water in Friesland - 53. evenredige vertegenwoordiging (afk.) - 54. onmeetbaar getal - 56. meisjesnaam - 58. begrip - 60. projectiel - 63. landbouwwerk tuig - 64. inwendig orgaan - 66. bekende opera - 68. direngeluid - 71. bloeiwijze 72. vogel - 74. compagnon (afk.) - 77. wettelijke aansprakelijkheid (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel oo. 384 Horizontaal: 1. elan - 4. links - 7. asla 11. per - 12. ter - 13. pink - 15. ea - 16. oa 18. voet - 19. order - 21. inham - 23. aan 24. nar - 26. kandij - 28. porie - 31. Lopik 32. sop - 34. kader - 36. garen - 39. dia 41. tegel - 44. idool - 46. vloer - 48. ego 49. eel - 51. flard - 53. linde - 56. gnoe 58. di - 59. as - 60. emoe - 64. ere - 63. min - 64. luis - 65. rogge - 66. mare. Verticaal: 1. eppe - 2. lei - 3. Arno - 5. Isar - 6. kooi - 8. stom - 9. lee - 10. arts 14. kraai - 15. eend - 17. anno - 18. varia 20. dank - 22. hark - 25. eloge - 26. kp 27. ijs - 28. pp - 29. Ed - 30. frele - 33. ooi - 36. ri - 37. edele - 38. noga - 39. dl 40. av - 41. toen - 42. Eelde - 43. gr - 45. oord - 47. leis - 50. egel - 51. foei - 52. dito - 53. lang - 54. Emma - 55. gene 57. NRU - 61. oir. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 1