NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD «911 De Stelpest Pion vier heeft DE schoenen door Sees Een menselijk tekort is algemeen No. 3613 Donderdag 11 juli 1974 77e jaargang Druk en uitgave ::[Drukkerij^Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ6.— per half jaar. Franco per post ƒ22.50 per jaar. Advertenties 22 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 34 Om drie uur dronken ze nog thee, waarna de monteur verklaarde, dat zijn taak hier afgelopen was. „De kosten?" vroeg Gert. „Het wordt meteen betaald." „De kosten?" herhaalde de monteur ver wonderd. „Die weet ik nog niet. M'n baas stuurt te zijner tijd wel de nota." „O. Dan moet hij niet hierheen, maar naar mij. De plaatsingskosten zijn voor mijn rekening." „Zo u wilt. Geef me dan maar naam en adres." Gert deed het en voegde er aan toe: „Ik zelf ben de directeur. Nog wel niet zo lang. Hier heb je mijn legitimatiebewijs." t De ander bekeek het, waarna hij met z'n ogen knipperde. „Bent u zelf de direc teur? Net zoiets als meneer Diephuis in Leiden?" Gert lachte. „Inderdaad. Diephuis en ik hebben hier gebouwd. In Brasemsveld, be doel ik." „Alleen u hebt al die tijd meege holpen met het karwei. Ik neem m'n pet voor u af, meneer. Meneer Diephuis zou het vast niet gedaan hebben." „Mijn handen staan gelukkig nergens ver keerd voor en ik vond het fijn om met jou samen te werken." Hij duwde de man een briefje van tien in de handen. „Een ex traatje." „Hardstikke bedankt, meneer. En als u nog eens zo'n karweitje hebt De rest van de middag hield Gert me vrouw Schollenberg gezelschap. Ze vertelde van haar leven, waaruit Gert peurde, dat ze. behoudens misschien in de eerste huwe lijksjaren, niet zoveel levensvreugde had gehad. Misschien kwam daar nu wat ver andering in. Ze zat behaaglijk, met de armen over elkaar, in haar stoel bij een der radiatoren. „Heerlijk is het hier nu, niet Gert? Ik zou nooit geweten hebben, hoe ik aan een nieuwe ketel moest komen. Ik heb prijs opgaaf gevraagdwat zijn die dingen verschrikkelijk duur. Ik kan dat immers niet betalen? En schulden wil ik niet maken." „Ik heb hem tegen inkoopsprijs, me vrouw. Vanwege mijn funktie. Ja, dat heeft ook voordelen. En meneer Diephuis uit Lei den, met wie ik hier samenwerkte, bezorgde me een monteur." Zul je Rienie straks zien kijkenDie is toch zo kouwelijkO, pardon, nu heb ik mijn mond voorbij gepraatZe keek de jongeman verschrikt aan. „Dat is toch geen schande? Ik ben het natuurlijk niet, omdat ik veel buiten werk te. Enne, ik verwarm haar wel, mevrouw," voegde hij er ondeugend aan toe. „Ik neem aan, dat dit jou wel toever trouwd is, jongeman," meesmuilde ze. Tegen half zes hoorde het tweetal in de kamer, dat er een sleutel in het slot gesto ken werd. „Daar heb je Rienie," zei de vrouw zacht. Meteen kwam ze overeind met de bedoeling naar de keuken te gaan. Bent u reeds geabonneerd op ZEELAND MAGAZINE??? een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 10,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1. WISSENKERKE maar Gert hield haar vast. „Blijf, mevrouw. Zul je haar gezicht zien Ze bleven luisteren en hoorden de deur weer in het slot vallen. Het meisje hing blijkbaar haar mantel aan de kapstok. Op eens werd de deur opengeduwd en kwam ze handenwrijvend binnen. „Wat is het koud, he? Hier is het...... Jeetjede verwarming brandt weer!" Ze keek'rond en toen pas zag ze Gert in een hoek van het vertrek zitten. Haar pu pillen verwijdden zich. De kleur uit haar gezicht verdween. Een ogenblik wankelde ze, maar toen riep ze blij uit: „Gert!" Een sekonde later snelde ze op hem toe. Gert, die opgestaan was, sloot haar in zijn ar men en kuste haar. „Kalm aan, liefje ik ben er weer. Wat dacht je, dat ik nooit meer zou komen? Ik heb nu niet zoveel tijd meer, begrijp je?" Het meisje begon te snikken. „Ik kan het bijna niet gelovenjijGert, wat heerlijk, wat fijn!" „Malle meid," zei hij lachend, „daar hoef je toch niet om te huilen?" Hij voerde haar naar een stoel en ging vlak naast haar zitten. De moeder was intussen naar de keuken gegaan, zodat ze ongestoord konden praten. „M'n werk laat niet toe, dat ik vaak deze kant uit kom, Rienie. Het karwei in Brasemsveld is klaar en opgeleverd. We hebben uiteraard meer objecten onderhan den, echter allemaal dicht bij Velp. Tja... wat kan ik er aan doen, he? Tussen Velp en Brasemsveld liggen nu eenmaal honderd vijf en twintig kilometers en als ik 's avonds klaar ben op m'n kantoor, kan ik niet de moed opbrengen nog eens tweehonderd en vijftig kilometer te rijden. Al heb ik een snelle wagen. We zullen er wat op moeten vinden, liefje." Ze knikte. „Ik kan het begrijpen, Gert, maar ik ben al blij, dat je er nu bent. Blijf je eten?" „Zeker. Bovendien heb ik nog een ver rassing voor je in petto." Ze keek verbaasd-nieuwsgierig naar hem op. „Wat dan? Gaan we een eindje toeren?" „Straks. Onder de maaltijd zeg ik het je." Op dit moment realiseerde het meisje opnieuw, dat het behaaglijk warm was in de kamer. Ze voelde aan de radiator. „Hij doet het weerhoe kan dat? De ketel was toch stuk?" „Er is een nieuwe, Rienie. Daarom was ik hier vandaag. Samen met een monteur is-ie geplaatst." „En mama zeibegon ze. „Die ketel kost je moeder niets, mijn hartje. Hij is bedoeld als beloning voor alle hartelijkheid, gastvrijheid en goede verzor ging, die eerst ik en later mijn hoofdop zichter hier hebben genoten. Een soort af scheidsgeschenk." „Geweldig, Gert. Was mama niet ver wonderd, toen ze het hoorde?" „Je moeder was blij, want zo heeft ze weer een zorg minder, liefje. Jullie kunnen toch niet de hele winter in de kamer bi vakkeren met een oliekacheltje? Dat nau welijks voldoende is voor een klein vertrek, laat staan voor een salon als deze!" Tijdens de maaltijd zei hij: „Als je zin hebt, Rienie, neem ik je vanavond mee naar VelD. Voor een weekeind. Kun je kennis maken met mijn ouders. Mijn jongste zus zul je dit keer nog niet ontmoeten, want die is het weekeind naar haar aanstaande. Enne kan ik je morgenochtend mijn kantoor en zo laten zien." Ze was stom verbaasd. „Mee? Naar Velp? Ze knipperde met haar ogen. „Dat vind ik machtig fijn, Gert. Dat is geweldig..." „Kijk eens aan. Knap je leuk op, he? Want ik wil eer inleggen met Rienie Schol lenberg thuis, snap je?" Ze kuste hem vluchtig, de man met glanzende ogen aankijkend. „Je zult over mij niet te klagen hebben, jongen." Uitgeleide gedaan door mevrouw Schol lenberg, reed het tweetal weg. Rienie zei, toen ze het dorp uitreden: „ik verheug me op de rit, Gert, in deze mooie wagen. Wat zit-ie toch lekker, he?" „De wagen is van de zaak, liefje. Hij is een soort visitekaartje, begrijp je. Als je als directeur met een middelmatige wagen zou komen aanrijden, zou men denken: 't Zit er zeker niet erg aan. Vandaar deze Mercedes. Ik heb er voor die tijd ook nooit mee gereden, want de oude baas was er erg zuinig op." Tijdens de rit over de autoweg zei hij, zonder het meisje aan te kijken: „We gaan dit weekeind samen rustig over onze toe komst praten, Rienie, want we wonen te ver van elkaar en ik wil je vaker in mijn armen hebben. Een huis voor ons beiden bouw ik zelf. Ons bedrijf heeft goede re laties met de gemeente Rheden, dus ik tik wel ergens een stukje grond op de kop. Als ik eenmaal de bouwvergunning heb, is het een kwestie van twee, drie maanden, want dan zet ik een aantal van mijn mensen aan het werk. Als je danals je met me zou willen trouwen, Rienie, zal daarvoor in de komende zomer wellicht gelegenheid zijn. Wat denk je ervan?" Het werd warm bij haar van binnen. Wat ze tot nog toe voor onmogelijk had gehouden, omdat hij nu directeur was, werd opeens werkelijkheid. Hij vraagt me ten huwelijk, wist ze. Ik houd van hem. Ik houd verschrikkelijk van hem en niets zal me liever zijn dan altijd bij hem te zijn, hem te verzorgen, hem te vertroetelen en altijd lief te hebben. Goddat ik dit beleefdat hij in mijn leven is gekomen. „Je zegt niets, liefje. Ik dacht, dat jij me wel mocht, dat ik wat voor je bete kende." „Natuurlijk, Gert, maar ik durfde er nooit aan te denken, dat jijen ikIk houd van je jongen, ik houd ontzettend veel van je. Enneik vind alles goed. Als ik maar bij jou kan zijn, dan vind ik alles goed. Ik heb nooit precies geweten, wat liefde was, maar nu weet ik het. Jij bent het, Gert. O. lieve jongen, zet de auto eens langs de kant, zodat ik je kan belonen." 12. Soms doen zich in het mensenleven om standigheden voor, welke men niet inge calculeerd heeft, zei Kees Matsers eens in een filosofische bui. Dat was op de morgen, dat hij voor het eerst weer achter zijn bu reau zat, nadat hij een betrekkelijk lichte hartaanval had gehad. Gert had gedurende deze enkele weken zo goed als mogelijk was de honneurs waar genomen en bracht verslag uit. Ze dronken die ochtend samen koffie. Je probeert je levensweg zo goed mogelijk uit te stippelen, niet? Jarenlang gaat het ongeveer, zoals het in je bedoeling lag en dan komt er plotseling een kink in de kabel. Weet je, wat wij vaak vergeten in ons leven, Gert? De stelpost. Waarmee je het min of meer kunt verrekenen. (Wordt vervolgd). Een onderzoek onder jonge delinquenten in de Verenigde Staten die waren veroor deeld wegens moord, heeft aangetoond dat een aantal van hen uit „verveling" een moord had gepleegd. Zij kenden hun slachtoffer niet, hadden er ook niets tegen, maar de doodsnood van het slachtoffer gaf hen de zekerheid dat er tenminste één mens op de wereld was die, hoe kort ook, op hen als mens reageerde. Een bijna niet voorstelbaar mo tief voor een moord. Haast even onvoorstelbaar is het dat er jongeren rondlopen die door niemand als mens worden gezien, tenzij als „langharig, werkschuw tuig." Het lange haar, de rafelige, gebleekte spijkerbroek en het vale t-shirt vormen voor veel ouderen al het onomstotelijk bewijs van innerlijke waardeloosheid. Wanneer de jongere daarbij bovendien nog blijk geeft van verachting voor geestdodend fabrieks- of kantoorwerk, voor zichzelf de zin er niet van in ziet en liever „van andermans centen" in de zon gaat liggen, dan valt hij als afval uit de maatschappelijke boot. Hij zal zich dienen aan te passen aan onze consumptiecultuur en niet omgekeerd. Wat er aan onzekerheid, aan verlangen' naar erkenning van eigen, andere mogelijk heden, aan behoefte aan geborgenheid on der het lange haar zit, interesseert niemand meer, behalve een handje vol wetenschaps mensen voor wie deze jongeren studie object zijn. Gelukkig zoeken de meeste jongeren niet de erkenning van hun bestaan in het ple gen van een moord, maar dat het gebeurt in een cultuifr die niet zo heel veel afwijkt van de onze, is al afschuwelijk genoeg. Afwijkend gedrag komt gewoonlijk niet zo maar uit de blauwe lucht vallen. Het is een reaktie op het gedrag van anderen. Zou daar misschien ook iets aan moeten veranderen om iemand het gevoel te geven erbij te horen zonder dat hij daarvoor een moord moet plegen? I.M.A.R. Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 14 juni 1974: Janna Catharina, d.v. P. van der Maas en L. C. Tollenaar; 17 juni 1974: Wendie, d.v. S. W. Riemens en A. J. Kastelein. Ondertrouwd: 6 juni 1974: Tange, David, oud 31 jaar, wonende te Wissenkerke en Meulbroek, Maria, oud 46 jaar, wonende te Goes; 19 juni 1974: Koole, Adriaan Ma- rinus, oud 23 jaar, wonende te Wissen kerke en Clement, Maatje Willemina, oud 19 jaar, wonende te Wissenkerke; 21 juni 1974: Karstanje, Jan Abraham, oud 20 jaar, wonende te Wissenkerke en van Gilst, Pieternella Jannetje, oud 18 jaar, wonende te Kortgene; 28 juni 1974: Simon, Peter Henriette Conradus, oud 24 jaar, wonende te Wissenkerke en van den Oosterkamp, Adriana Everita, oud 23 jaar, wonende te Wissenkerke. Getrouwd: 21 juni 1974: van Lobberegf, Willem Leendert, oud 23 jaar, wonende te Wissenkerke en de Nooijer, Clazina Cor nelia, oud 22 jaar, wonende te Wissenkerke; 28 juni 1974: Geldof, Jan Cornelis, oud 22 jaar, wonende te Wissenkerke en de Smit, Aartje Geertruida, oud 19 jaar, wonende te Wissenkerke; 28 juni 1974: Tange, David, oud 31 jaar, wonende te Wissenkerke en Meulbroek, Maria, oud 46 jaar, wonende te Goes. Overleden: Geen. Op het groepsbureau der Rijkspolitie te Kortgene, Bernhardstraat 20, zijn (van maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.30 uur) inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: 2 loten van de Ned. Staatsloterij, 1 kinder- portemonneetje met inhoud, 1 bankbiljet van 25.—, 1 bruine portefeuille met in houd, een zeiljol, 1 herenpolshorloge, 1 gouden ringetje met pareltjes, 1 geel regen jack, 1 fietssleuteltje, 1 zwart portemon- neetje met inhoud, 1 voorhamer met lange steel, 1 paar bruine schoenen, 1 bruine lederen portemonnee, 1 kindertasje met koperen kettinkje, 1 bruin kinderjackje, 1 zakkammetje in etui, 1 plastic brood doos, 1 hamer en 1 vierkant metalen plaatje, 1 bos sleutels vermoed, van auto merk Volvo, 1 jongensfiets, 1 wit met zwarte hond. De commandant van de groep, A. M. Westdorp. Kruiswoordpuzzel no. 383 Horizontaal: 1. Europese hoofdplaats - 5. onverstandig - 7. zuidvrucht - 10. deel van een klok - 14. Frans onbep. vnw. - 15. Kon. Paketvaart Mij. (afk.) - 16. korenafval 18. meterton (afk.) - 19. laatst leden (afk.) 20. telwoord - 22. jongensnaam - 24. pl. in België - 26. gewis - 30. boom - 32. spil 33. loco-burgemeester (afk.) - 34. Frans 'lidwoord - 35. N.V. (Fr.) - 36. de oudere (afk.) - 37. anno (afk.) - 38. in orde - 40. familielid - 42. voorzetsel - 44. militair 45. soort boom - 46. hetzelfde (afk.) - 47. westzijde (afk.) - 48. bijwoord - 50. soort onderwijs (afk.) - 51. fijn zilver (afk.) 52. in casu (afk.) - 54. dat is (afk.) - 56. Chinese maat - 57. aartsbisschop (afk.) 58. jongensnaam - 59. gniffelen - 62. water plantje - 64. burgerlijke stand (afk.) - 66. meisjesnaam - 67. onmeetbaar getal - 68. onder-officier (afk.) - 69. zangstem - 72. schouderblok met twee armen - 74. zang- noot - 76. zeediertje - 80. reinigingsmiddel 81. wandversiering - 82. bezittelijk vnw. Verticaal: 2. voegwoord - 3. boom - 4. dal- is (afk.) - 5. tegenspoed - 6. gewichtje (afk.) 7. bid (lat.) - 8. koude lekkernij - 9. bloem 11. lumen (afk.) - 12. maanstand (afk.) 13. sprakeloos - 15. inhoudsmaat (afk.) 17. zangnoot - 19. verbinding - 20. pers. vnw. - 21. te zijner plaatse (lat. afk.) - 23. woud - 25. boertige nabootsing - 26. slordig 27. ter beschikking (afk.) - 28. Fr. pers. vnw. - 29. echtgenote - 31. meubelstuk 36. wintersportartikel - 37. soort pensioen (afk.) - 38. boom - 39. plaats in Gelderland 41. transportonderneming (afk.) - 43. en zovoorts (afk.) - 49. uitstekend - 53. Centr. Org. Beroepsgoedercnvervoer (afk.) - 55. voegwoord - 56. Fr. lidwoord - 57. aanhaling 58. metaal - 60. bolgewas - 61. familielid 63. rotswoning - 65. stuurboord (afk.) - 67. eenheid van kracht (afk.) - 70. oosterse titel 71. N.V. (Fr.) - 72. bevestiging - 73. soort onderwijs (afk.) - 75. engelse ontkenning 77. zangnoot - 78. spil - 79. ter zake (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 382 Horizontaal: 1. spook - 5. Vondel - 10. aai 12. ora - 13. in - 14. USO - 15. snedig 17. onze - 19. pro - 21. tp - 22. elp 24. Isar - 25. egale - 27. ons - 28. Ike 30. immer - 32. Bea - 34. etter - 36. dom 37. Ad - 39. tno - 40. ga - 41. Aa - 43. ijzige - 44. Is - 46. en - 48. LSK - 50. lb 52. tas - 55. rogge - 57. oke - 59. okapi 61. age - 62. dam - 64. psalm - 66. raag 67. iep - 68. es - 69. opa - 71. naar - 73. orkest - 76. era - 78. mt - 79. kei - 80. Spa 81. editie - 82. bloot. Verticaal: 1. sie - 2. ooi - 3. orgel - 4. ka 5. vin - 6. onzin - 7. du - 8. esprit - 9. lor 10. Astrid - 11. ANP - 16. doge - 17. op 18. Essen - 20. opera - 23. leb - 25. Emma 26. ara - 27. oa - 29. keg - 31. me - 33. epiek - 35. tel - 38. dijk - 39. tel - 42. alg 45. stam - 46. Erato - 47. nog - 49. sedan 51. boa - 53. ap - 54. siesta - 56. Gerard 57. ok - 58. Epe - 60. klok - 63. agami 65. spoel - 67. ir - 68. esp - 70. pee 72. Ate - 74. rio - 75. Est - 77. ai - 79. kb. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES k. A

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 1