NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De Stelpost door Ooes Stesöseh verzekeringen zijn ons écht een zorg. Mofail m FIETS Plonvier heeft DE schoenen UW A Ne. 3612 Donderdag 4 juli 1974 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs f6— per half jaar. Franco per post ƒ22.50 per jaar. Advertenties 22 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 33 Gert presenteerde een sigaret en vuur en luisterde beleefd aan haar ontboeze mingen en confidenties, die bij elkaar een klein half uurtje in beslag namen. Waar schijnlijk begreep de jonge vrouw tenslotte, dat een directeur van een Bouwonderneming meer te doen heeft dan te luisteren naar zijn ex-verloofde, zodat ze kwiek overeind kwam en verklaarde „nodig" weg te moe ten. „Je begrijpt, Gert, nu ik terug ben, vraagt men mij weer voor allerlei taken. De vrouw van de burgemeester belde me vanmorgen, of ik zitting wilde nemen in het jubileumcomité, volgend jaar, ter ge legenheid van het vijf en twintigjarige re geringsjubileum van Hare Majesteit de Ko ningin. En ik kan zo moeilijk zoiets weige ren, dat is mijn zwakke punt, helaas. Bovendien is er tussen Sinterklaas en Kerstmis een bazaar ten bate van de be jaarden in onze gemeente en ik weet nu al, dat ze me voor een stand zullen vragen. Dat is zonu je directeur bent, reken ik op je bezoek, hoor? Daar kun je nu niet meer onderuit. Enneals je eens zin hebtRozendaal is vrijwel naast de deur, nietwaar? Je bent bij mij altijd wel kom. Het huis houd ik, vanzelfsprekend, dat was een geschenk van vader. Dat is trouwens al in orde gemaakt. Wat zou René ermee moeten, als hij toch naar het buitenland gaat, nietwaar? Je hoeft niet vooruit te bellen, hoor, je bent altijd wel kom. So long!" Ze reikte hem haar hand, die hij drukte. „Knipogend constateerde ze tenslotte nog: „Dat kostuum staat je uitstekend zeg. Ja, je had altijd een goede smaak, voor wat je kleding betreftTot ziensen laat me niet te lang wachten Een wolk van parfum achterlatend, ver dween ze door de deuropening. De man achter het bureau slaakte een zucht van verlichting, een sigaret opstekend. Wel, wel, de lieve LydiaHeeft natuurlijk ge hoord, dat ik directeur ben geworden en heeft zich gehaast haar opwachting bij me te maken. Waarschijnlijk is ze via haar geachte vader te weten gekomen, hoe hoog mijn salaris is geworden, dus ziet ze in mij opnieuw een geschikte huwelijkskan didaat. De ex-barpnes. Arme René. Hij zal wel genoeg van deze voortvarende vrouw gekregen hebben. Wie weet, welke drama's er gedurende hun huwelijksjaren zijn voor gevallen. Drie maanden naar de Costa Brava om haar overspannenheid kwijt te raken. Nee, Lydia, ditmaal heb je geen schijn van kans, de nieuwe directeur van Matsers Bouwbedrijf aan de haak te slaan. Hij zal daarom zo vrij zijn geen gebruik te maken van je vriendelijke uitnodiging de in scheiding liggende barones met zijn opwachting te vereren. Werp je aas maar ergens anders uit, mevrouw, want ik ben vast niet van plan er in te bijten. Die avond, tijdens de maaltijd thuis, ver telde hij van het bezoek, dat hij die middag op zijn kantoor had gehad. „Wist u, dat Bent u reeds geabonneerd op ZEELAND MAGAZINE??? een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts IQ,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1. WISSENKERKE Lydia gaat scheiden? Van die baron?" Treep knikte enkele malen. „Zo, dus het gaat toch door? Ik wist wel, dat ze al enige maanden uit elkaar zijn. Toevallig was ik een paar weken geleden in Rozen- daal op het gemeentehuis. Er liepen al ge ruchten, dat het niet erg boterde tussen die twee. Wat kwam ze eigenlijk doen? Die Lydia?" Gert begon te glimlachen. „Wat denkt u? Het antwoord op uw vraag lijkt me tamelijk logisch, vader." Moeder Treep lachte eveneens. „Allicht; ze ziet in jou waarschijnlijk een goede par tij: directeur Treep van Matsers Bouw bedrijf. Niet gek bekeken van haar. Je zoudt overigens best met haar voor de dag kunnen komen. Het zou in elk geval een society- huwelijk worden." Gert legde zijn mes en vork neer en keek zijn moeder verstoord aan. „Maar mam, weet je niks leukers te bedenken? Het spijt me, als ik u moet teleurstellen, maar ik heb niet de minste belangstelling voor Lydia." „Het was maar een grapje, Gert. Ze lijkt me dan ook beslist niet de geschikte vrouw voor jou." Hij keek zijn moeder nadenkend aan. „Zo? Welke eisen stelt u aan uw toekom stige schoondochter, mam?" De vrouw schudde haar hoofd. „Ik stel helemaal geen eisen, jongen, want mijn zoon kennende, ben ik ervan overtuigd, dat je thuiskomt met een geschikte vrouw: ontwikkeld, niet lelijk, behoorlijk figuur en van onbesproken gedrag." „Hetgeen in elk geval van Lydia Matsers niet meer gezegd kan worden, onverschillig bij wie de schuld ligt," meende Gert. „Op Rienie is niets aan te merken, mam. Je zult vrijdagavond zelf wel zien, welk een schat ze is." „Zo te horen, heb je het al aardig te pakken, zoon," zei zijn vader lachend. „Mogelijk, maar ik blijf desondanks toch met beide benen stevig op de grond staan." „Hetgeen een hechte en verstandige basis is." Vrijdagsmorgens was Gert Treep al vrij vroeg in Leiden, deed daar zijn zaken af met Diephuis en zoon, nam op joviale wijze afscheid van de beide mannen en reed naar Brasemsveld, waar hij om tien uur arriveerde. Mevrouw Schollenberg had haar ochtendjas nog aan, toen ze de deur op een kier opende, maar toen ze zag, wie er voor stond, opende ze hem wijder. „Nee maarGertZo vroeg had ik je niet verwacht. Kom verder. En excuseer m'n toilet. Ik was een beetje lui, vanmor gen." Lachend trad hij binnen en drukte haar de hand. „Dan adviseer ik u u spoedig aan te kleden, want elk ogenblik kan er een tweede man komen. En weet u, wat wij hier samen komen doen? We breken uw oude verwarmingsketel af en plaatsen een nieuwe." Ze bleef geschrokken in de hal staan. „Een nieuwe ketelvoor de verwarming? Maar hoe weet u, dat „Ik heb mijn ogen niet in de zak, me vrouw. Bovendien wist ik het al, dat uw ketel stuk was. Waarom hebt u anders die oliekachel in de salon staan? Hij wees door de deuropening naar het bewuste verwarmingstoestel. Dat valt dan mee, niet? Met een beetje geluk hebt u in de loop van deze dag uw centrale verwarming weer in orde." „Maarik heb helemaal geen nieuwe ketel besteld, Gert. Dat moet een ver gissing zijn!" „Klopt, u hebt hem niet besteld. Maar deze kost u niets. Ik ben hier enige tijd in de kost geweest en ik heb het hier uitstekend naar mijn zin gehad. Bovendien, en dat is zeker het belangrijkste, heb ik uw dochter immers leren kennen? Deze ketel krijgt u van mij. Als blijk van waar dering." Gert zag, dat de vrouw begon te blozen. „Datdat kan ik toch niet aannemen, Gert," antwoordde ze op zachte toon, zich gegeneerd voelende. „Ikik wil geen verplichtingen." Met de arm om haar schouder voerde hij de vrouw naar de salon en zette haar op een stoel. „Nu moet u eens goed naar me luisteren, mevrouw. Het is niet meer dan billijk, dat ik een afscheidsgeschenk geef, als dank voor alle goede zorgen door u en Rienie tijdens mijn verblijf hier. U was altijd gastvrij en als ik, toen ik directeur geworden was, te hooi en te gras binnenviel, was er altijd een plaats voor mij aan tafel. Voorts was u dadelijk bereid m'n nieuwe hoofdopzichter in huis te nemen en naar wat ik van Cor Deetman heb gehoord, hebben u en Rienie hem danig verwend. Hij heeft zelf gezegd: Ik was daar als kind in huis. Betere lof is niet mogelijk. Daarom, als blijk van waardering voor dit alles krijgt u van mij een nieuwe verwar mingsketel. Lieve mevrouw Schollenberg, u kunt toch niet de hele winter in een koud huis zitten met enkel een oliekachel hier in de kamer? Denk aan uw gezondheid. EnneHij boog zich wat dichter naai de vrouw, die met de handen gevouwen in haar schoot zat te luisteren: „Wellicht wordt u mijn schoonmoeder en mag ik als tublieft mijn aanstaand schoonmamaatje een beetje verwennen? Nou?" Ze hief haar hoofd op de man zag, dat er tranen in blonken. „Gert, ik vind het geweldig van je, dat spreekt vanzelf. Ik begrijp nu, dat ik niet mag weigeren, het zou een belediging zijnZe greep zijn handen en hield die vast. „Dank je, jon genje hebt zo, toen je hier nog hoofd opzichter washet een en ander verteld over je moeder. Ik kan me nu begrijpen, dat ze trots op ie is. Dank je wei, lieve iongen, je moest eens weten, welk een zorg je hiermee van mijn schouders haalt." Hij trok zijn handen los en sprong kwiek overeind. „Ziezo, dat is dan voor elkaar. En numars, naar boven! De monteur kan elk ogenblik komen. We gaan meteen aan het werk, begrijpt u?" De monteur was een joviale veertiger, een boom van een kerel, met een onvervalst Leids accent. Een man, waarmee Gert ter stond goed overweg kon. Samen haalden ze de delen van de ketel uit de grote Mer cedes. De Leidenaar knikte goedkeurend. „Dat is geen slechte, meneer, ik heb er meer zo onder handen gehad. Die zullen we eens even netjes plaatsen." Ze dronken tussen de bedrijven door koffie in de grote kamer en om één uur, toen het karwei bijna klaar was, wilde mevrouw Schollenberg, dat ze kwamen broodeten. Waarna ze nog een uurtje werk ten. Daarna werd de waterleiding weer aangesloten, de ketel in werking gesteld en wachtte men af. Intussen kontroleerde de monteur alle radiatoren, waarna ze op nieuw naar de zolder togen om de ketel in het oog te houden. De monteur bekeek hem enige tijd, controleerde van binnen de apparatuur en knikte tevreden. „Het is voor elkaar; hij doet het zonder hape ren. Nou, die gaat wel voor een hele tijd mee, meneer. Ik heb er al heel wat van dit soort geplaatst, het zijn goeie." (Wordt vervolgd). Vandaar I onze speciale verzekerings- adviseur die er alles van weet En u graag adviseert over uw lopende en nieuw te sluiten verzekeringen. Een 'zekere' service van uw Rabobank. Wissenkerke en Colijnsplaat Telefoon van onze verzekerings - A adviseur 01108-577 HOE KOMEN WIJ AAN HET WOORD Vermoedelijk is er geen ander woord in onze taal waarover zoveel getwist is als over „fiets", althans wat de herkomst betreft. Wij kunnen dan ook niets anders doen dan weergeven wat de belangrijkste veronderstellingen zijn. Het woord is pas omstreeks 1870 ontstaan. Dat desondanks de herkomst niet vast staat is zeer bijzonder. Men zegt dan ook dat de fiets méér heeft bij gedragen tot de wetenschap van de woordafleiding (etymologie) dan de knap ste taalgeleerde Zoek maar uit. 1. Het woord is een klanknabootsing: ftshij is zo weg op de fiets. Want de snelheid van een fietser was in de vorige eeuw verbazingwekkend. Deze „verklaring" kreeg steun, door de ontdekking dat in Westfalen het woord flietsepee (flietsen snel gaan) bestond als etymologische bena ming van de vélocipède. Öok ontdekte men een dialektwoord fieteren snel bewegen. 2. Uit het Franse vélocipède, maar dat werd bestreden toen men ontdekte, dat dit woord nooit gebruikt is door de gewone man. En het was juist de gewone man die het eerst fietste. 3. Het is afgeleid van een geslachtsnaam. Deze verklaring werd sterk, toen men ont dekte, dat Viets één van de rijwielhandelaars was (in Wageningen) en dat ook de naam Fietse reeds oud is. Zelfs de Engelse eigen naam Fitz is ermee in verband gebracht. Vermoedelijk is de derde verklaring de juiste. Dat een eigennaam tot soortnaam wordt, is niets vreemds: een Stradivarius, een Rembrandt, enz. Tegen de eerste ver klaring pleit ook, dat de fietsen van rond 1870 helemaal niet snel waren, ook niet in de ogen van de toenmalige mensen. Een ruiter, een hond, een haas en zelfs een hardloper waren vlugger. De tweede verklaring werd verlaten toen het woord fietsepee nooit werd gevonden en dat had toch de overgang moeten zijn. Overigens zouden wij geen Nederlanders zijn, als wij naast het gewone woord niet tevens een deftig rijwiel handhaafden. Het is de letterlijke vertaling van Fahrrad. (Nadruk verboden). W. Geldof. Kruiswoordpuzzel na. 382 Horizontaal: 1. geest - 5. Nederl. dichter 10. liefkozing - 12. bid (lat.) - 13. voorzetsel 14. Utr. Stedelijk Orkest (afk.) - 15. gevat 17. bezittelijk vnw. - 19. voor - 21. ter plaatse (afk.) - 22. kostbare stof - 24. zijrivier van de Donau - 25. gelijke - 27. gewicht - 28. Eng. jongensnaam - 30. altijd 32. meisjesnaam - 34. wondvocht - 36. on verstandig - 37. jongensnaam - 39. tot nader order (afk.) - 40. bevel - 41. water in Brabant - 43. hevige koude - 44. de lezer heil (lat. afk.) - 46. voegwoord - 48. luchtstrijdkrachten (afk.) - 50. loco-burge meester (afk.) - 52. stapel - 55. graansoort 57. in orde - 59. zoogdier - 61. leeftijd (Fr.) - 62. waterkering - 64. kerk. lied 66. vorm van ragen - 67. boom - 68. ver laagde toon - 69; familielid - 71. voorzetsel 73. muziekgezelschap - 76. tijdperk - 78. meterton (afk.) - 79. steen - 80. pl. in België - 81. uitgave - 82. onbedekt. Verticaal: 1. Duits pers. vnw. - 2. schaap 3. muziekinstrument - 4. vogel - 5. deel van een vis - 6. larie - 7. Duits pers. vnw. 8. geest - 9. vod - 10. meisjesnaam - 11. persbureau (afk.) - 16. bestuurder van Venetië - 17. voorzetsel - 18. plaats in Duits land - 20. muziekdrama - 23. koeienmaag 25. meisjesnaam - 26. vogel - 27. onder andere (afk.) - 29. wig - 31. soort onderwijs (afk.) - 33. leer van het heldendicht - 35. speelgoed - 38. waterkering - 39. sekonde 42. waterplantje - 45. deel van een boom 46. muze - 47. bijwoord - 49. gesloten auto 51. reptiel - 53. waterhoogte (afk.) - 54. middagslaapje - 56. jongensnaam - 57. voorzetsel - 58. plaats in Gelderland - 60. uurwerk - 63. trompetvogel - 65. klos 67. titel - 68. boom - 70. wortel - 72. godin - 74. rivier (Spaans) - 75. Europeaan 77. tandeloos zoogdier - 79. Koninklijk Besluit (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 381 Horizontaal: 1. dok - 4. knuppel - 10. men - 13. arak - 15. eikel - 16. rete 17. rapport - 19. telkens - 21. ns - 22. nt 24. va - 25. sa - 27. tt - 29. suite - 32. st 34. aroma - 37. egale - 39. aak - 40. reegeit 42. lid - 43. nt - 44. re - 45. top - 46. uk 47. nr - 48. dek - 50. niemand - 51. aga 52. Alida - 54. eisen - 56. ed - 57. spons 60. np - 61. ts - 62. al - 63. to - 65. eb 67. sopraan - 70. losprijs - 73. krijg - 74. neger - 76. gena - 77. Inn - 78. egoisme 79. nar. Verticaal: 1. dar - 2. oran - 3. kapstok 5. nerts - 6. uit - 7. pk - 8. pet - 9. eleve 10. meestal - 11. Etna - 12. Nes - 14. kp 16. rk - 18. on - 20. la - 23. ai - 26. maandag - 28. tm - 30. Ureterp - 31. trepaan - 32. sg - 33. gedrang - 35. ratel 36. arena - 37. etude - 38. Linge - 41. gom 49. kiespijn - 51. Asperen - 53. dd - 55. in 57. slang - 58. of - 59. storm - 61. torn - 62. Aa - 64. os - 66. bijna - 67. ski - 68. rg 69. nee - 70. les - 71. pg - 72. sar - 75. gi. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 6535 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 1