NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De Stelpost.... Plouvier heeft DE schoenen door Soes Giesboek UW verzekeringen zijn ons écht een zorg» RsMaftlg G2 No. 3604 Donderdag 9 mei 1974 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ6.— per half jaar. Franco per post ƒ22.50 per jaar. Advertenties 22 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 25 „Dank je, Rienie. Tot ziens. Slaap lekker, droom maar fijn en we doen het nog eens een keer over. En ehdoe dan maar een japon aan, waar geen knoopjes aan zitten van voren." Een klein half uur later had hij bij Bodegraven de autobaan bereikt. Het was nu ruim één uur. In de richting Den Haag was er nog tamelijk veel verkeer; in om gekeerde richting lag de weg vrijwel geheel verlaten. Gert Treep drukte het gaspedaal diep in. De snelheidsmeter wees bijna honderdvijftig. De weg was kurkdroog. Binnen het uur had hij het Velperbrcekcircuit bereikt. In Velp aangekomen, zette hij de wagen voor de deur en liep, zoals altijd achterom naar binnen. Terwijl hij zijn schoenen uit trok, met de bedoeling zo zacht mogelijk naar zijn eigen kamer te gaan, hoorde hij gerucht in huis. Geschrokken keek hij rond. Iemand kwam de trap af. De deur ging open. Meteen stond zijn vader in pyjama voor hem. De man keek hem met gefronste wenkbrauwen aan en vroeg: „Waar heb jij al die tijd gezeten? Waarom ben je gister avond niet bijtijds thuisgekomen, zoals je gisteren door de telefoon beloofde?" Gert keek zijn vader verontwaardigd aan. „Waarom niet? Nou, ik ben toch zeker jong? Ik ben uit geweest met een aardig meisje. Mag ik alsjeblieft?" „Natuurlijk. Sorry. Maar je zei zelf, dat je voor middernacht thuis zou zijn. Nu ja, het had toch niets gegeven." „Wat is er dan? Is er iets gebeurd?" „Je baas heeft enkele uren geleden een beroerte gehad. Om half één is hij over leden." 9. Een begrafenisstoet verwekt tegenwoordig weinig reaktie bij het overige verkeer. Som mige automobilisten zetten hun wagen aan de kant, als de lijkauto passeert en sommige passanten nemen uit eerbied de hoed af, zo men die nog draagt. Doch de meeste mensen razen voort. Het leven gaat verder. En dagelijks sterven er mensen. Daar kun je niet meer bij stil blijven staan. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Cornelis Matsers, in leven aannemer van grote bouwwerken, geschied de onder grote belangstelling, want nu bleek wel, dat Kees Matsers heel wat vrienden had, zowel onder zijn collega's als zijn ondergeschikten en anderen, waarmee hij zaken deed. De aula, die een kleine honderd mensen kon bevatten, was tot de nok toe gevuld en ook op het kerkhof was er nau welijks voldoende gelegenheid om het slot van de droeve plechtigheid te kunnen vol gen. Kees Matsers, al enige jaren weduwnaar, had enkel twee dochters, beiden getrouwd. Zodat er geen opvolger was in het grote bedrijf met bijna honderd man personeel. Ori de dag van de begrafenis hadden alle werken, die Kees onderhanden had, stil gestaan. Zelfs vader en zoon Diephuis, als- Bent u reeds geabonneerd op ZEELAND MAGAZINE??? een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 10,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1. WISSENKERKE mede hun voorman Johan Kuinders, waren naar Velp gereden om de overledene de laatste eer te bewijzen. Daarna moest het werk weer full speed doorgaan; die éne dag verlies moest zo mogelijk worden ingehaald, want te late oplevering kost geld. Op verzoek van de beide dochters en schoonzoons bleef Gert Treep de dag na de begrafenis in Velp. „We hebben wat te bepraten, Gert", zei Jopie, de jongste doch ter van Kees, met wie Gert op school in dezelfde klassen had gezeten en met wie hij altijd op zeer vriendschappelijke wijze was omgegaan. „Morgenochtend in vaders kantoor. Kun je er om tien uur zijn?" „Natuurlijk; om tien uur ben ik er." Zondags had Gert Diephuis in Leiden gebeld en verteld van het verscheiden van zijn baas. „Ik weet niet, of ik maandag morgen op tijd in Brasemsveld ben, meneer, dat zult u wel kunnen begrijpen. Misschien wil Jan zo vriendelijk zijn om wat vroeger te komen?" Natuurlijk, dat sprak vanzelf. Condoleer de familie al vast maar en zeg, dat we komen. Op de begrafenis. Wanneer is die? O, woensdagmiddag. Juist. Houden we re kening mee. Ja, het werk leggen we die dag stil. Ik heb ergens nog een vlag, die hijsen we halfstoks. We vinden het erg, Treep, want ergens was Matsers een fijne kerel, al hadden we wel eens verschil van mening." Rienie stuurde hij zondags nog een tele gram, waarin hij het overlijden van zijn baas meedeelde en daarom haar moeder niet uit het ziekenhuis kon halen. Taxi voor mijn rekening, liet hij er aan het slot op volgen. Zondagsmiddags bracht hij een condo- latiebezoek aan de familie. Samen met de andere hoofdopzichters, Piet Vilstra en Cor Deetman. En hoorde bijzonderheden over het plotselinge overlijden. Vier dagen later zat hij om tien uur 's morgens in het privékantoor van zijn overleden baas, gesecondeerd door de beide dochters met hun respectievelijke echtge noten, een notaris, de boekhouder van het bedrijf, een accountant en Piet Vilstra, één der andere hoofdopzichters. Na wederzijdse verwelkoming en handen drukken, stak de notaris van wal. „Van morgen is het testament van de geachte overledene voorgelezen, dames en heren. Dit testament heeft uiteraard voornamelijk betrekking op de rechtstreekse erfgenamen, in casu de twee dochters en hun echtge noten. Maar de geachte overledene heeft ook zijn opvolging bepaald, een en ander mits zijn kinderen daarmee instemmen. Omdat de heer Matsers geen zonen had, zijn de beide dochters thans eigenaressen van dit bedrijf. Het zal iedereen duidelijk zijn, dat zij om verschillende oorzaken niet in staat zijn dit grote bedrijf verder te leiden. Vandaar, dat de geachte overledene reeds bij zijn leven en onder aanwezigheid van getuigen zijn maatregelen heeft ge nomen. Het .is daarom, dames en heren, dat u hier aanwezig bent. Het is de uiterste wil en wens van onze geachte overledene, dat de heer Gerrit Treep, thans hoofdop zichter en rechterhand van wijlen de heer Matsers, benoemd wordt tot algemeen di recteur. Verdere maatregelen kunnen be sproken worden met de boekhouder van dit bedrijf en de heer Van Tijnen, de accoun tant, die de boeken controleert. Voorts is het de wens van de heer Matsers, dat de heer Pieter Johannes Maria Vilstra, thans hoofdopzichter, benoemd wordt tot adjunct directeur. Ik wijs er nogmaals op, dat het de uitdrukkelijke wens is van de geachte overledene. Ik mag aannemen, dat de he ren akkoord gaan met hun benoemingen?" Gert keek verbluft naar zijn collega Piet en deze had blijkbaar een kleur van schrik gekregen. Op zijn beurt keek hij naar Gert. Daarna keek Gert in het rond, verbaasd om het ineens te kunnen verwerken. Jopie van der Velde, geboren Matsers, knikte hem vriendelijk toe en Dientje Goossen, even eens geboren Matsers, richtte een onder zoekende blik op de jongeman. In tegen stelling tot haar zuster had ze niet veel op met de knappe hoofdopzichter. Enige tijd had ze haar zinnen op hem gezet, maar juist in die periode ging Gert om met de gefortuneerde Lydia Matsers en ze wist, als zijnde te dik en helemaal niet knap, dat zij geen partij was tegenover deze ge distingeerde, knappe jongedame, die zo rijkelijk door moeder natuur was toebe deeld aan lichamelijk schoon. Vandaar, dat ze een zekere antipathie koesterde jegens Gert Treep. Het was uiteindelijk Jan van der Velde, Jopie's man, die glimlachend opmerkte: „Dat zal wel een hele schrik zijn voor onze Gert. Hij zal dit vast niet hebben verwacht." „Datdat heb ik zeker niet," stot terde Gert, nog altijd verbouwereerd. „Het zal de vraag zijn, of ik er de capaciteiten voor bezit." Dochter Jopie ging verzitten en keek de jongeman vriendelijk aan. „Luister eens, Gert, we hebben dit enige maanden geleden goed doorgepraat met vader. Dat was, nadat hij die lichte hartaanval had, weet je nog? Het was vaders wens, om de toekomst van het bedrijf veilig te stellen voor het geval hem wat zou overkomen. Hij was toen wel zo verstandig om in te zien, dat hij maat regelen moest treffen ten opzichte van zijn opvolging. We hebben er een hele morgen over gesproken en we waren het er una niem over eens, dat jij de aangewezen per soon bent om vader op te volgen. Jij weet van alle mensen in dit bedrijf het meeste van de bouwerij en je was vaders vertrou weling. Dat weten we immers allemaal. Je beschikt over de nodige diploma's, maar wat belangrijker is, ook over de vakkennis. Daarom hebben wij het volste vertrouwen in je. Ik stel voor en ik hoop, dat de anderen ermee akkoord kunnen gaan dat we Gert voorlopig één jaar vol mandaat geven." Goossens knikte instemmend. De boek houder eveneens. Van Tijnen, de accoun tant mengde zich nu voor het eerst in dit gesprek, door te beamen: „Dat is een ver standig voorstel, waar wat in zit." „Daarna vervolgde Jopie legt me neer Van Tijnen de boeken open en kunnen we zien, hoe het in dat jaar is gegaan. Of er winst is gemaakt en of er altijd voldoende werk is geweest voor alle men sen. Een vol jaar blijven beide partijen vrij. Zegt Gert na dat jaar, dat hij om welke reden dan ook, wil aftreden, dan zoeken we voor hem een vakbekwame op volger en neemt Gert zijn oude funktie weer ter hand. Zijn wij, aan de andere kant dus, van mening, dat er beter een '•ander aan het roer kan gaan staan, dan accepteert Gert dit besluit, zo goed als wij zijn besluit zullen moeten aanvaarden, en krijgt hij eveneens zijn vroegere funktie weer. Iemand bezwaren?" (Wordt vervolgd). BURGERLIJKE STAND WISSENKERKE Geboren: 2 april 1974: Johanna Pieter- nella, d.v. L. van der Moere en J. J. de Vos. 26 april 1974: Anita Neeltje, d.v. G. P. Geelhoed en M. A. Begthel. Ondertrouwd: 29 april 1974: Klap, Lein, oud 21 jaar, wonende te Oirschot en de Nooijer, Lientje Maria, oud 20 jaar, wonende te Wissenkerke. Getrouwd: 5 april 1974: van de Kreeke, Jacob, oud 71 jaar, wonende te Wissenkerke en Schrier, Marina, oud 72 jaar, wonende te Kortgene. 6 april 1974: van Meel, Jacobus^ Constantinus Antonius, oud 24 jaar, wo nende te Amstelveen en Slotema, Sophia, oud 23 jaar, wonende te Amstelveen. Overleden: 3 april 1974: van der Moere, Geertruida, oud 85 jaar, weduwe van J. A. van der Meulen, wonende te Wissenkerke. 9 april 1974: Israel, Adriana, oud 84 jaar, weduwe van M. de Regt, wonende te Wis senkerke. FIETSTOCHT DOOR ZAK VAN ZUID-BEVELAND In de door de stichting: fiets! in Am sterdam uitgegeven serie fietsroutebeschrij vingen „Ontdek Nederland op de fiets!", verscheen zo juist als nummer 102 onder de titel Heinkenszand Hoedekenskerke Zak van Zuid-Beveland een geheel nieuwe beschrijving van een fietstocht door de Zak van Zuid-Beveland. Het vouwblad bevat naast een uitvoerige routebeschrijving ook een duidelijk route kaartje en toeristische informatie. Deze fietsroutebeschrijving is met acht andere routes opgenomen in het plastic verzamelmapje „Fietstochten in Zeeland en de Hollandse Delta", dat door overmaking van 4.50 (inclusief verzend- en admini stratiekosten) op postgirorekening 234567 met vermelding van bestelcode ZHD, kan worden aangevraagd bij de stichting: fiets! te Amsterdam. "IN OUDE ANSICHTEN" Bij de Europese Bibliotheek te Zaltbom- mel is in de landelijke boekenreeks „In oude ansichten" nu ook een deeltje ver schenen over Wissenkerke. Samensteller is de in Wissenkerke geboren H. van Strien, die momenteel in Zierikzee woont. Het boekje, in geelklerig linnen bandje gebonden, laat op de voorzijde een afbeel ding zien van de Achterweg met logement Concordia van C. Braai. De samensteller heeft zich ook terdege in de historie van het dorp verdiept, waaruit onder anderen blijkt, dat de Wissenkerke- polder in 1652 werd bedijkt en het dorp zelf in 1653 werd gesticht. Dit dorp is niet het eerste dorp van die naam. De stormvloeden van 1530 en 1532 hadden namelijk geheel Noord-Beveland laten ver dwijnen en daarbij was ook het oude dorp Wissenkerke, dat zuidelijk van het tegen woordige dorp gelegen was. De toren van dit oude dorp Wissenkerke heeft nog tot 1755 ter plaatse gestaan, waarvan een fraaie afbeelding in het boekje is opge nomen. Behalve een aantal afbeeldingen van straatgedeeltes en school foto's zijn ook een aantal verenigingen opgenomen, waar onder natuurlijk „Apollo" en de grote zonen van Wissenkerke, Cornelis Flipse en Eduard Flipse. Over enkele weken verschijnt in dezelfde serie een deeltje over Kamperland, Stroo- dorp en Geersdijk, dat werd samengesteld door C. P. Pols te Zierikzee. Een aantal maanden later verschijnt dan nog Kortgene en Kats in oude ansichten, waarmee heel Noord-Beveland dan afge rond is. Van Colijnsplaat verscheen name lijk reeds in 1973 een dergelijk boekje. Noord-Beveland is dus over enige tijd met 4 deeltjes compleet, waarmee een goede documentatie is ontstaan over hoe het vroeger was. Vandaar I onze speciale verzekerings- adviseur die er alles van weet. En u graag adviseert over uw lopende en nieuw te sluiten verzekeringen. Een 'zekere' service van uw Rabobank. Wissenkerke en Colijnsplaat Telefoon van onze verzekerings - a adviseur 01108-577 f Kruiswoordpuzzel no. 374 Horizontaal: 1. gladde - 6. sierplant - 11. gebouw in Amsterdam (afk.)- - 12. ligplaats voor schepen - 14. meisjesnaam - 16. vrucht van de kokospalm - 18. kort geleden - 20. deel van het hoofd - 21. telwoord - 22. bijbelse naam - 23. soort vleermuis - 28. aanzien - 29. stofmaat - 30. lidwoord - 31. gast - 32. pel - 34. stijgtoestel - 36. laatst leden (afk.) - 37. plaats in Spanje - 38. bestaat - 39. tip - 41. koud - 42. lust - 45. landbouwwerktuig - 47. vogelprodukt - 49. bloeiwijze - 51. deel van een servies - 54. lyrisch gedicht - 56. wiel - 57. gevangenis 58. soort touw - 61. deel van een trap 64. water in Utrecht - 65. krantenjongen 67. ontkenning - 68. tikt - 69. juiste ge wicht. Verticaal: 2. harde steensoort - 3. vierhandig zoogdier - 4. deel van de mond - 5. zang- noot - 7. kreet - 8. gravin van Holland 9. uit eigen beweging - 10. bouwland - 12. menigte - 13. dierenverblijf - 15. plaats in Duitsland - 17. gestold vleesnat - 19. meisjesnaam - 23. keukengerei - 24. reeds 25. voortrekker - 26. jongensnaam - 27. betrekking - 31. telwoord - 32. deel van een gebouw - 33. pen of klamp - 35. klopje 40. mening - 43. kunststof - 44. muziekterm 46. pers. vnw. - 47. voegwoord - 48. soort stof - 50. bloeiwijze - 52. haven aan de Oostzee - 53. ijsbut - 55. Spaanse titel 59. jongensnaam - 60. imperium (afk.) 62. fr. lidwoord - 63. visgerei - 66. af standsmaat (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 373 Horizontaal: 1. monster - 6. kasteel - 11. Ane - 12. nee - 13. lsk - 14. rot - 16. abt 18. erg - 19. knus - 20. prei - 22. Rome 24. toto - 26. euvel - 28. liter - 29. arts 30. ramen - 32. maan - 33. rug - 34. Kees 37. cider - 39. iele - 42. Stroe - 43. roest 44. dito - 45. acht - 46. fooi - 49. ader 51. vat - 54. one - 55. lee - 56. ara - 58. Ede - 59. dek - 60. relatie - 61. Elspeet'. Verticaal: 1. malaria - 2. ons - 3. nek 4. torn - 5. rots - 6. klap - 7. sate - 8. ene 9. eer - 10. legioen - 15. ouder - 17. brein 19. keus - 21. item - 23. met - 25. ora 27. larie - 28. leger - 31. mud - 34. kadaver 35. Est - 36. stof - 37. cocon - 38. ronde 39. Isar - 40. etc - 41. extract - 47. oost 4S. iele - 49. aloe - 50. eens - 52. adc 53. tel - 56. ade - 57. ree. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 1