NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De Stelpost.... Plouvier heeft DE schoenen Er worden weer nesten gebouwd m mm M door Gees Giesbeek 1 I i C 1 I P.ï. ,De Blauwe Doffer, Kortgene' 19 21 36 Na. 3603 Vrijdag 3 mei 1974 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ6.— per half jaar. Franco per post ƒ22.50 per jaar. Advertenties 22 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 24 Gert begreep haar. „Je bent nog jong," troostte hij het meisje. „Als je moeder weer thuis is en voldoende aangesterkt, gaan we met z'n tweeën nog wel eens vaker ergens eten. Of 's avonds samen uit. Weet je wat, Rienie? Nadat we straks je moeder bezocht hebben, gaan we naar de bioscoop. In de Lido draait een machtig mooie film." Ze keek dromerig voor zich uit, het eindje sigaret in het water gooiend. „Ik ben in maanden niet in een bioscoop ge weest. Mama houdt er niet van. Ze is van huis uit erg christelijk en bioscoop was iets, wat met zonde te maken had, zeiden ze vroeger." „Hoor je bij een kerk?" We ?ijn Hervormd. Soms ga ik wel eens zondags. Maar de laatste tijd niet meer. Ik heb er niets aan en kom opstandig thuis. De dominee zal wel een goed salaris hebben en dan is het erg gemakkelijk om te preken over de liefde tot de naaste en al die dingen meer. Wat komt er in de praktijk van terecht? Onze buren links en rechts bemoeien zich helemaal niet met ons. De ene is een felle anti-militairist en beschouwt iedere bëroeps-officier of on derofficier als iemand, die te lui is om normaal werk te verrichten, een para siet, die leeft ten koste van het belasting geld. Toen ze hier pas kwamen wonen, heeft vader ze uitgenodigd voor een kennis making, maar toen de buurman zag, dat vader beroepsofficier was, liep-ie rood aan. Nu ja, je begrijpt het al: ze kwamen niet. Ze lieten het niet eens afweten. Aan de andere kant wonen katholieken. Ze hebben negen kinderen en mama vindt een groot gezin in deze tijd a-sociaal. Dat is ergens niet reëel. Toen deze mensen begonnen, dacht men er, ook in onze kringen, heel anders over. Een groot gezin was vijf en twintig jaar geleden immers heel normaal? Nu is het vanzelfsprekend anders, maar dat kunnen die mensen toch niet helpen? Die mag je er niet lelijk om aankijken. En het is echt een leuk gezin." „Je had eigenlijk een paar broers of zusters moeten hebben. Waarom heb je eigenlijk geen vriendin?' „Had ik tot een paar jaar geleden. Maar moeder vond het niet prettig, als ik naar Bep ging, dus kwam Bep doorgaans bij ons. Maar de stemming bij ons was altijd iets gedeprimeerd en Bep kon er niet tegen. Bij haar thuis is altijd plezier. Ze zijn met z'n vijven en nu hebben ze alle maal verkering, dus je begrijpt wel, dat de stemming daar altijd hemelsbreed verschilt met die bij ons thuis." Gert had met haar te doen. Hij boog zich naar het meisje en zei zacht: „In elk geval zal ik er voor zorgen, dat je van daag een fijne dag hebt, Rienie." Mevrouw Schollenberg keek verrast op, toen Rienie en Gert de zaal betraden en bij haar bed kwamen. „Wel, wel, meneer Treepniet naar huis dit weekend?" Hij drukte haar zacht de uitgestoken hand. „Ik had er niet veel zin in, mevrouw, en omdat het zulk mooi weer is, zei ik vanmiddag tegen Rienie: kom mee, stap in m'n wagen, dan rijden we ergens heen en eten buitenshuis." „Dat is heel aardig van u, meneer." „Overigens hebt u een voortreffelijke dochter, mevrouw, want al die dagen heeft ze uitstekend voor me gezorgd. Ze kookt prima. Ik ben niets tekort gekomen." „Kijk eens aan, dat valt me bijzonder mee. Rienie is niet zo erg huishoudelijk aangelegd, begrijpt u?" Gert kneep een oog dicht. „Ik denk toch, dat u zich vergist, mevrouw. Enfin, dat zult u volgende week zelf wel bemer ken, als u thuis bent. want de eerste dagen zal ze de honneurs nog wel waarnemen. Apropos, hoe laat mag u naar huis?" „Om negen uur, heeft de zuster gezegd. Rienie, denk er om, dat je het ziekenfonds waarschuwt voor een auto." „Niet nodig, mevrouw, ik haal u op met mijn wagen. Negen uur ben ik hier." De vrouw in bed keek verbluft. „Dat is geweldig," antwoordde ze hakkelend, maar kan dat wel met uw werk?" Gert lachte. „Mevrouw, ik deel mijn werktijd zelf in. Achter mij staan betrouw bare mensen, dus kan ik best een paar uurtjes gemist worden." Toen ze het ziekenhuis verlieten zei Gert: „Zo, en nu naar de Lido. Gaan we fijn naar de bios. En daarna gaan we nog een hartig hapje eten en wat drinken. Tot besluit van deze dag. Is het tot nog toe naar je zin?" Hij ontsloot de wagen en maakte ook het portier aan de andere kant los. Ze ging naast hem zitten. Even haar hand op zijn arm leggend, antwoordde ze: „Het is ge woon een openbaring voor me. Zo'n fijne dag heb ik in lange tijd niet gehad, Gert." „Ik evenmin," zei hij, de motor startend. In de bioscoop legde hij zijn arm om haar schouder, het meisje dicht tegen zich aan trekkend. Toen ze even naar hem keek, boog hij zich naar haar toe en drukte zijn lippen op de hare. Hij voelde, dat ze beefde. Maar toch ging ze iets dichter te gen hem aanzitten. Hij greep haar hand en drukte die. Ook ditmaal ging de film gedeeltelijk langs hem heen, hoewel hij uit de krante- recenties wist, dat het een der beste films van de laatste tijd was. Het meisje ge noot kennelijk, dus was hij tevreden. In een klein restaurantje, een eindje buiten Leiden, aten ze nog wat en dronken een glas frisdrank. Waarna ze een sigaret rookten. Hij keek op zijn horloge en con stateerde, dat het bijna half twaalf was. „Wat verder?", vroeg hij. „Al naar huis, of zullen we nog een eindje omrijden?" „Ik laat het aan iou over," antwoordde ze. Met een schok realiseerde Gert zich, dat ze enige vrees had bij de gedachte, dat ze beiden weldra thuis zouden zijn. En wat dan? Ze is opnieuw bang, begreep hij. Aan de intonatie van haar stem onderkende hij angst. Hij liet evenwel niets merken. „Goed," zei hij op kalme toon, „dan gaan we langs een omweg richting Brasemveld." Dicht bij Leimuiden zette hij de wagen op een stille weg aan de kant. Ze waren geen verkeer tegengekomen. In wijde om geving scheen ook geen huis te zijn. „Nadat de motor uitgevallen was, vroeg hij: „Sigaret?" Ze schudde het hoofd. „Nu niet," ant woordde ze met vreemde stem. „Je hebt gelijk. Dat heeft nog de tijd." Gelijk draaide hij zich naar het meisje en trok haar in zijn armen. Misschien streefde ze eerst nog even tegen, maar hij had zijn mond al op de hare gedrukt en begon haar te kussen. Aanvankelijk lag ze apathisch tegen hem aan. Hij voelde, hoe ze trilde. Was het van emotie? Angst? Of verlangen? Het kon hem weinig schelen. Af en toe liefkoosde hij haar en telkens beroerde hij haar lippen. Opeens sloeg ze haar armen om zijn hals en drukte wild haar lippen op de zijne. Het was een passievolle kus. Ze slaakte een diepe zucht. „Gertprevelde ze zacht. en nog eens: „Gert." Rustig begon hij de bovenste knoopjes van haar jurk los te maken. Even later legde hij zijn hand op haar borst. In de grote wagen lag ze nu helemaal tegen hem aan. Hij hoorde haar hijgen. Opnieuw kuste hij het meisje. Ditmaal be antwoordde ze zijn kussen, wild en ver langend. Maar toen zijn hand verder ging, werkte ze zich los en ging rechtop zitten. „Jullieallemaal zijn jullie hetzelf de," stotterde ze, haar jurk dichtknopend. „Waarom kunnen we het niet leuk houden? Ben ik nu zo'n begijntje, dat ik het niet wil? Hoe zijn andere meisjes? Laten ze het tegenwoordig allemaal toe? Alles? Waar blijf je dan als vrouw? Ikik vind het minderwaardig. Als je soms denkt, dat ik Hij liefkoosde haar over de wang. „Ik denk, dat je een schat van een vrouw bent en ik zal de laatste zijn om je verdriet aan te doen, kleine meid. Geen haar op m'n hoofd „Nou wil ik naar huis. Ga zelf alsjeblieft eerst nog een straatje om „Ben je bang?" „Ja. Lach me nou maar uit. Ik zal blij zijn, als mama maandag weer thuis is." Hij startte de wagen en ontstak de lich ten. „Je bent een kleine dwaas, Rienie. Ik zal nooit iets doen, wat jij niet wilt. Hier niet en thuis niet. Ik breng je voor de deur. Zelf ga ik meteen door naar Velp." Ze reden dicht bij Leimuiden. Geschrok ken keek het meisje hem aan. „Idioot midden in de nachtje bent de hele dag al in touw, achter het stuur. Je maakt ongelukken!" „Lieve Rienieik wil, dat jij vannacht rustig kunt slapen, snap je? Daarom ben ik er vannacht niet. Het is nu rustig op de weg en ik doe het kalm aan. Ga jij straks maar lekker pitten. De boze op zichter is dan ver weg van je bed." Ze greep zijn arm. „Sorry, Ge^t. Maar ik was echt bang. Je weet van een man nooit, of hij zich kan beheersen op het kritieke moment." „Ik wel, Rienie. Tenminste „Zie je nu wel? Zelf begin je te twij felen. Is het dan zo gek, dat ik angst kreeg?" Hij grinnikte. „VrouwenJullie hebben vast een zesde zintuig, dat je waarschuwt voor op de loer liggend onheil. Ik kom niet binnen, duszet je angst maar opzij." Voor de deur, eer ze uitstapte, greep ze zijn hoofd en kuste hem nogmaals. „Dank je heel erg, Gert, voor deze fijne middag en avond. Ondanks alles heb ik genoten." „Niet meer bang?", vroeg hij, haar even in zijn armen houdend. Ze schudde haar hoofd. „Zelfs niet, als je mee naar binnen ging. Gek, ergens ver trouw ik je toch wel." (Wordt vervolgd.) NESTBOUWINSTINCT. EEN DER GROTE RAADSELS IN DE NATUUR Het is weer voorjaar en prompt worden onze gevederde vrienden weer aktief. Naast de vogels die steeds in ons land blijven, komen de vakantiegangers terug van weg geweest om hier hun nesten te bouwen, eieren uit te broeden en hun jongen groot te brengen. Het is weer een bedrijvigheid van belang. Nu is een nest maken niet voor alle vogels een geweldig karwei, want er zijn er, die er zich maar heel eenvoudig vanaf maken, met een kuiltje in het zand of zo, zoals de pluvieren, grielen en diverse strandvogels. Dan zijn er ook nog vogels, zoals de koekoek, die vrolijk hun eieren in andermans nest deponeren en de zorg aan anderen overlaten, maar dat zijn toch wel uitzonderingen. Bij de meeste vogels is de zorg voor het nest, de eieren en de jongen zeer groot en dat brengt voor deze dieren heel wat drukte met zich mee. Vooral onder de zangvogels vinden we dieren die prachtige nesten bouwen. Zij gebruiken hiervoor allerlei stoffen, ze met selen, bakken, vlechten en timmeren en we vinden bijzonder knappe staaltjes van architectuur. Een voorbeeld hiervan is de rietzanger, die keurige paalwoningen bouwt. Riet stengels dienen als steunpalen en worden mee in het vlechtwerk opgenomen. Het nestje zelf is een soort korfje, dat zeer solide is en waarvan de bovenranden iets naar binnen gebogen zijn, om te voorko men, dat de eieren uit het nest vallen, wanneer de wind het nest op de rietsten gels heen weer doet zwiepen. Het nest wordt altijd zo hoog gebouwd, dat het water het niet kan bereiken, terwijl het ook beveiligd is voor vreemde indringers. Er zijn ook vogels die holbewoners zijn. Oeverzwaluwen graven met snavel en poot jes lange gangen, waar we aan het einde het nest vinden, keurig gestoffeerd met halmpjes. Dikwijls vinden we in één wand hele kolonies bij elkaar. In de broedtijd is het enorm leuk om te zien hoe al die vogels bedrijvig zijn en de gaten in en uit vliegen. Papegaaien en spechten behoren eveneens tot de holbewoners, maar zij zoeken het in boomstammen. Natuurlijk vragen we ons wel eens af, hoe het toch mogelijk is, dat die vogels in staat zijn zulke prachtige nesten te bouwen. Zelfs een jonge vogel, die voor het eerst - een nest gaat maken, maakt het precies zoals dat nest voor zijn soort moet zijn. Men heeft proeven genomen en er voor gezorgd, dat zo'n jonge vogel uitge broed en grootgebracht werd in een nest van andere vogels. Hij had dus geen enkel voorbeeld gezien van het nest, zoals dat voor zijn soort behoort te zijn en toch ging dit dier prompt in het eerste seizoen een nest bouwen, dat behoorde bij dat van zijn eigen soort. Hij leverde een keurig volwaardig produkt af, dat sprekend geleek op dat van zijn eigen ouders. Uit een en ander blijkt duidelijk, dat de capaciteit tot nestbouw aangeboren is, erfe lijk vastligt, alsook de bouwtrant. Dat is ook noodzakelijk, want de bouw van zo'n nest van een bepaald soort vogel is nodig voor die soort. Het bouwen van zo'n nest heeft in de loop der tijden bewezen voor hen het beste nest te zijn, waarin de eieren veilig zijn en de jongen goed kunnen worden grootgebracht. Dat de capaciteit tot bouw van zo'n nest, ook al heeft de vogel hiervan nooit een voorbeeld gezien, aangeboren is en geen problemen voor het dier met zich brengt, is een belangrijke voorwaarde tot het voortbestaan van de soort. Het instinct voor de nestbouw is een van die grote mysteries in de natuur. In de loop van de evolutie moet bij de vogels de bouw van een voor de soort karakte ristiek nest op de een of andere manier erfelijk geworden zijn. Hoe dit echter in zijn werk is gegaan, is voor de wetenschap nog steeds een groot raadsel. UITSLAG van het concours NEUFVILLES op 20 april 1974. Deelname 214 duiven. Los 10.00 uur. Wind: Noord. 1. H. C. Verburg 11.45.52 117.135 2. Combinatie Schrier-Clement 46.32 116.707 3. W. C. Versluijs 45.01 114.580 4. S. VI. Branderhorst 47.06 116.776 5. M van Belzen 46.55 116.298 6. W. C. Versluijs 45.21 2 7. L. de Fouw 44.40 113.466 8. M van Belzen 47.21 2 9. S. M. Branderhorst 47.55 2 10. M. van Belzen 47.53 3 De hoofdprijs 10,—, geschonken door ons lid P. J. Verburg, Woninginrichting, is gewonnen door de heer M. van Belzen. Proficiat. ORANJEFEEST GEERSDIJK Ondanks het feit, dat de oranje zon 's morgens nog achter een grijs wolkendek schuil ging, hadden de organisatoren toch de moed om alles voor het feest in gereed heid te brengen. En ze hadden het bij het goede eind. Toen om 2 uur op het sportveld de kinderspelen begonnen, kwam ook de zon tevoorschijn. Alle kleuters begonnen met de zeven sprong en daarna hielden ze een wedstrijd met kruiwagentjes. Inmiddels waren heel wat belangstellenden gekomen om ook te zien hoe de kinderen van de basisschool zich weerden met diverse spelletjes. Om half vier begonnen de spelen voor de ouderen. Tot ieders genoegen werd er ring gereden met brommers, paal geklommen en tenslotte ook nog kruiwagentje gereden met hindernissen. Om 7 uur begon de gecostumeerde voet balwedstrijd voor de ouderen. Hiervoor was heel veel belangstelling. Hoewel verschillende combinaties niet helemaal vlekkeloos verliepen, was na afloop van de wedstrijd toch een 2—2 stand op het scorebord te zien. De spelers waren moegestreden, het publiek was tevreden. Hulde aan allen, die deze Koninginnedag tot een succes hebben gemaakt. Zo zien we dat een klein dorp ook groot kan zijn. Kruiswoordpuzzel no. 373 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 20 n 23 25 26 27 28 29 30 31 33 33 34 35 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 .7 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 R Horizontaal: 1. afzichtelijk wezen - 6. middeleeuws bouwwerk - 11. plaats in Overijssel - 12. ontkenning - 13. luchtstrijd krachten (afk.) - 14. bedorven - 16. kloos tervoogd - 18. bijwoord - 19. gezellig - 20. groente - 22. europese hoofdplaats - 24. soort kansspel - 26. gebrek - 28. inhouds maat - 29. geneesheer - 30. schatten - 32. hemellichaam - 33. deel van het lichaam 34. jongensnaam - 37. drank - 39. dunne 42. - plaats op de Veluwe - 43. ijzeroxide 44. hetzelfde - 45. telwoord - 46. tip - 49. bloedvat - 51. ton - 54. Eng. telwoord 55. wetering - 56. vogel - 58. plaats in Gelderland - 59. deel v. e. schip - 60. be trekking - 61. plaats in Gelderland. Verticaal: 1. ziekte - 2. gewicht - 3. deel v. d. hals - 4. losse naad - 5. steenmassa 6. mep - 7. vleesgerecht - 8. een zekere 9. bijwoord - 10. leger - 15. vader of moeder - 17. hersens als zetel v. h. ver stand - 19. het kiezen - 21. hetzelfde 23. voorzetsel - 25. bid (Lat.) - 27. onzin 28. strijdmacht - 31. inhoudsmaat - 34. dierenlijk - 35. Europeaan - 36. materie 37. omhulsel waarin rupsen zich inspinnen 38. deel v. e. wedstrijd - 39. zijrivier v. d. Donau - 40. et cetera (afk.) - 41. sterk aftreksel - 47. windrichting - 48. dunne 49. sierplant - 50. eenmaal - 52. groet 53. seconde - 56. groet - 57. herkauwer. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 372 Horizontaal: 1. ochtend - 6. protest - 11. Ia - 12. degelijk - 14. re - 15. vlet - 17. wees - 20. lenen - 22. gerst - 23. atol - 25. lenig - 27. sier - 29. notie - 31. ere - 32. delta - 33. te - 34. eren - 36. kaan - 38. An - 39. ga - 40. ir - 41. ld - 42. eg 43. ma - 44. skat - 46. klef - 48. ea - 50. aneta - 52. aal - 54. laars - 56. agio - 57. garen - 59. klep - 60. negen - 62. medio 64. dras - 66. tere - 67. ad - 69. standje 72. mg - 73. geratel - 74. legende. Verticaal: 1. olifant - 2. ca - 3. eden - 4. netel - 5. dg - 6. pl - 7. rijweg - 8. oker 9. sr - 10. Teheran - 13. eb - 15. vlot - 16. lelie - 18. Essen - 19. stil - 21. neen - 22. giek - 24. toegang - 26. nr. 28. etagere 30. Erika - 32. dadel - 35. era - 37. all 43. maandag - 44 stoer - 45. taan - 46. klem - 47. fakier - 49. asperge - 51. eind - 53. ar - 55. aloe - 57. geste - 58. netje - 61. gast - 63. deeg - 65. nn - 68. de - 70. al 71. dl - 72. md. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 1