NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plouvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene No. 3599 Donderdag 4 april 1974 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ6.— per half jaar. Franco per post ƒ22.50 per jaar. Advertenties 22 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Van de gehouden raadsvergadering van de gemeente Kortgene op vrijdag 22 maart j.l., hebben wij in ons vorig nummer de mededelingen van de voorzitter gepubli ceerd, alsmede de toelichting van b. en w. op de gebruiksverordening bebouwde kom men, met de daarop door diverse raadsleden gehouden beschouwingen. Wij zullen nu weer bij het begin begin nen en daarbij vermelden dat De Smit in lichtingen vraagt over het aanbod van de Bibliobus om per maand 3 uur gratis in de gemeente te staan voor het uitlenen van boeken, daarmee de bevolking met haar boekenvoorraad en werkwijze vertrouwd te maken. Wapt, zegt De Smit, Colijnsplaat heeft een stik goede bibliotheek en de kans van ondermijning zit er dus in. De voorzitter zegt: laat de proefperiode maar rustig voorbijgaan, daarna kunnen wij dan nog altijd zien. Op de vraag van Breure zegt de voorzitter, dat deze proef periode geen enkele konsekwentie met zich mee brengt. Aan de evenementencommissie uit de middenstandsvereniging van Kortgene wordt op hun verzoek een bijdrage verleend van 400.voor te organiseren evenementen in het komend seizoen. Aan de heer J. J. van Maldegem - Luijk zouden twee kavels grond verpacht worden, doch op voorstel van de leden L. v. d. Weele en Breure zal eerst onderzocht worden of deze stukken verpacht of verhuurd moeten worden. Dit in verband met rechten voort vloeiende uit de pachtwet. Daar er geen behoefte meer bestaat aan de eventuele financiële bijdragen van de gemeente, wordt besloten tot opheffen van de gemeenschappelijke regeling ziekenhui zen te Goes. Hierna worden vastgesteld de vergoedin gen en voorschotten ten behoeve van de bijzondere kleuterscholen en wordt accoord gegaan met het voornemen van G.S. tot wijziging van de wethoudersbezoldigingen, waarna enkele rechtspositieregelingen wor den gewijzigd. Voor enkele voorzieningen aan de brand weergarage te Colijnsplaat, wordt een be drag gevraagd van 2600.Van der Maas is niet tegen deze voorzieningen, maar wil toch wel eens weten of dit nu het laatste bedrag is, dat gevraagd zal worden. Het heeft lang geduurd voordat die garage er kwam en nu zijn er al vele extra's voor gevoteerd. Wethouder Markusse zegt hier op: „Dit is het einde" en geeft toe dat het geen goede begroting is geweest. Aan A. Bouwense, gemeentewerkman te Colijnsplaat, wordt op diens verzoek eervol ontslag verleend, met dank voor de veel jarige diensten aan de gemeente bewezen. De Commissie Jeugdwerk Nederlands Her vormde Gemeente te Kortgene verzoekt om een startsubsidie van 725.—. Breure en De Smit zijn tegen startsubsidies. Laat ze eerst maar eens beginnen, dan kan men het misschien later in de normale subsidies opnemen. Wethouder Bom zegt onder de indruk te zijn gekomen van het vele goede werk en het groot enthousiasme dat voor de jeugd wordt ingezet. Het bestuur van de Prot. Chr. Basisschool te Colijnsplaat vraagt overeenkomstig art. 72 van de l.o.-wet 1920 de benodigde gelden te verstrekken voor de aanschaf van het Liedboek voor de kerken. Het lid De Smit zegt hierover: Het komt mij ietwat vreemd voor dat slechts per twee kinderen 1 bedboek wordt toegezegd. Praktisch is het al een lastige zaak, om dat de kinderen elk over een aparte stoel en tafel beschikken. Nog vreemder vind ik dat het nieuwe liedboek van de kerken niet hoog staat genoteerd als rebgieus of cultureel gegeven. Persoonlijk, maar ik dacht dat alle be stuurders van de gemeente toch open oog moeten hebben voor het feit dat de kinderen die dit liedboek in hun jeugd instuderen, op langere termijn een aanvullende taak hebben op wat de kerken nastreven: „Een goed functioneren van de eredienst." Het zou van een goed inzicht getuigen als het college van b. en w. en de raad besloten alsnog een volledige toewijzing aan bedoelde school te honoreren. De voorzitter geeft hem ten antwoord, dat dit alles gebeurt op advies van de in specteur, waarop De Smit zegt: Men is toch niet steeds verplicht dit advies op te vol gen? Het blijft echter bij het voorstel van b. en w. Aan mej. M. P. van Gemert wordt een stukje grond, gelegen achter haar woning, verkocht voor 2.50 per mz en wordt de exploitatievergoeding 1973 voor de bijzon dere lagere school te Colijnsplaat vast gesteld alsmede het voorschot voor 1974. Voor het doorrekenen van het riolerings stelsel te Kortgene wordt een bedrag van 15.000.— gevoteerd en wordt een voor- bereidingsbesluit genomen in verband met de rioolwaterzuivering te Colijnsplaat. Hierna wordt een wijziging vastgesteld van de voorschriften bestemmingsplan „buitengebied" en wordt een onbewoonbaar verklaarde woning Dorpsstraat 4 - 6 te Kats die door een nieuwe eigenaar geheel is verbouwd, weer tot normale woning ver klaard. De voorzitter komt hier terug op de ge houden beschouwingen ten aanzien van de nieuwe woningverordening. Hij begint met te zeggen, dat het voor hem heel moeilijk is, op iedere beschouwing afzonderlijk in te gaan, daar vele punten van overeenkomst aanwezig zijn. Dat dit een moeilijke beslissing voor de raad wordt, staat het college van b. en w. volkomen achter. Zakelijke belangen zijn vaak moeilijk te scheiden van algemene en gemeentelijke belangen. Maar de leefbaar heid van de kommen moet het zwaarst wegen. En deze leefbaarheid ging hard achteruit, doordat wij voor het feit ge plaatst werden, dat nieuwe woningen in de recreatieve sfeer gingen verdwijnen. Van het z.g. rehabilitatieplan (saneringsregeling) mogen de gelden niet naar buiten verdwij nen. Ook de voorzitter is de mening toege daan, dat wat tien jaar geleden gold, nu niet meer behoeft te gelden. De vraag: „Wat is een krot?" valt moeilijk te zeggen, maar komt neer op zo goed mogelijk re glementeren. De belangen van de particu liere eigenaar moeten zeker gesteld worden. Bij elke bespreking zal men zich dienen af te vragen: Hoe uit te voeren? Normen hiervoor aan te geven is buiten gewoon moeilijk, maar bij eventuele ont- heffingsaanvragen (nee-gevallen) door het college te beoordelen zullen njeer- dere mensen ingeschakeld dienen te woraen. De voorzitter denkt b.v. aan de commissie ruimtelijke ordening of misschien ook wel aan een speciaal voor zulke gevallen in het leven te roepen commissie. Natuurlijk ziet elke eigenaar van een verkoopbare woning een zo hoog mogelijke prijs te verkrijgen. Maar de werkelijke prijs van een woning is niet die, welke door slechts een enkele recreant betaald wordt. Door deze nieuwe verordening wordt de verkoop van woningen in zekere zin geblok keerd, maar wanneer een zomerwoning een zomerwoning blijft, wordt deze niet getrof fen door de verordening. Anders wordt het, wanneer een zomerwoning verkocht wordt in de permanente sector, dan wordt deze woning wél getroffen door het nieuwe beleid. Voor wat de gelijkwaardige woningen be treft, is de datum van inwerkingtreden beslissend. Wanneer een particulier dan aan kan tonen reeds met verkoop bezig te zijn (voorlopig koopcontract b.v.) dan kan deze verkoop gewoon door gaan. Maar nogmaals, aldus de voorzitter, moe ten wij de moeilijkheden niet uit de weg gaan. Dat brengt geen enkele oplossing teweeg. In het onderhavige geval wordt niet aan het juridisch eigendomsrecht ge tornd, wel echter aan de prijsstelling. De inschrijving in het bevolkingsregister, zegt de voorzitter tenslotte, wijst uit of een woning al dan niet permanent bewoond wordt. Hierna krijgen de raadsleden nog in tweede instantie de kans hun zienswijze verder naar voren te brengen. Welleman maakt de voorzitter allereerst een compliment voor diens sympathieke verdediging van het voorstel, maar blijft het bevreemdend vinden dat juist nu, nu de woningnood grotendeels is opgeheven, met dit voorstel wordt gekomen. Jaren geleden is over net zulk een voorstel bijna slaande ruzie geweest, die nog in het deurgat bezworen kon worden. Hij blijft echter aandringen op een hoorzitting en laat zelfs zijn stem daarvan afhangen. Van der Maas heeft uit de woorden van de voorzitter opgemaakt, dat men nu eigen lijk te Iaat met dit voorstel is gekomen. Hij vindt dat ook. Door verdunning van het aanbod zullen de zomerwoningen nu nog duurder worden. Ook Breure is voorstander van een hoor zitting. Hij blijft een felle tegenstander en wijst dienaangaande op de buurgemeente. die met zulk een verordening in zielental achteruit gaat en wij gaan zonder vergun ning in zielental vooruit. En hij vraagt: de permanent gebouwde bungalows op het gemeentelijk bungalowterrein vallen toch ook onder deze verordening? Ook Klaassen wil deze bungalows onder de verordening laten vallen en vraagt nog naar de datum van inwerkingtreden. De voorzitter zegt: in zijn algemeenheid zijn hier twee zaken aan de orde. Ten eerste: Hebben wij een verordening nodig, ja of nee? In de tweede plaats: Hoe die verordening uit te voeren. Naar de mening van de voorzitter is het tweede punt het belangrijkste. Wij moeten met z'n allen zo goed en zo eerlijk mogelijk zulk een verordening samenstellen. Is die verordening er eenmaal, dan zal er een grote preventieve werking van uitgaan. De opgeworpen hoorzitting wil de voor zitter met een tegenvraag beantwoorden: acht u de mening van de burgerij nodig voor de verordening of voor de uitvoering? Welleman: voor beide. De voorzitter probeert zich zo'n hoor zitting voor te stellen en denkt dat de vragen zich zullen toespitsen op de uit voering. Maar, zo zegt hij, het college heeft geen enkel bezwaar tegen zulk een hoorzitting. Een exacte datum van inwerkingtreden is nog niet te noemen. Daar het een z.g. strafverordening is, moet hij eerst naar G.S., die binnen drie maanden bericht van ontvangst geeft, waarna zij drie dagen later dan in werking treedt. Dan blijft, zegt Breure, voor mij de mo gelijkheid open in die periode een bezwaar schrift naar G.S. te sturen, waardoor zij langer wordt opgehouden. Bom wil aan deze verordening een gene- raal-pardon koppelen voor de bungalows in de buitengebieden. Vóórdat tot stemmen kan worden over gegaan, zegt Welleman dat hij, vóór er een beslissing wordt genomen, éérst een hoorzitting wil hebben. De voorzitter vindt dit een moelijk geval. Hem rest dan nog alleen het terugnemen van het voorstel van b. en w. Door L. M. van der Weele, Breure en Bom wordt hierna nog gedelibereerd over de permanente bungalows, waarna de voor zitter de vergadering voor 15 minuten schorst voor beraad van het college. Na heropening van de raad deelt de voorzitter mede, dat wethouder Markusse, die pas uit het ziekenhuis ontslagen is, aan het eind van zijn krachten gekomen is, en dientengevolge naar huis is vertrokken. Verder zegt de voorzitter dat het het college het beste lijkt de op deze avond verkregen informatie rustig door te denken en te laten bezinken, om binnen enkele dagen in een informele vergadering alles nog eens te bespreken, waarna dan binnen drie weken een beslissing in een openbare raad kan worden genomen. Welleman is het daar totaal mee oneens en maakt van zijn geëiste hoorzitting een voorstel, wat door Breure wordt onder steund. Vóór de hoorzitting stemmen Kramer, Bom, Geelhoed, Welleman en Breure, zodat de stemmen staken en in een volgende vergadering hier nogmaals over gestemd moet worden. VOLLEYBAL De heren van Wiska hebben zaterdag in Heinkenszand Blok '73 4 geen schijn van kans gegeven. Het werd een keurige 0—3 overwinning. Zowel aanvallend als verdedigend heeft Wiska de hele wedstrijd uitstekend ge speeld. Vooral het blok was goed verzorgd, zodat de harde aanval van Blok '73 volle dig aan banden werd gelegd. De eerste twee sets waren dan ook duidelijk voor Wiska met 6—15 en 8—15. Blok '73 wilde zich niet zo maar naar een nederlaag laten spelen en kwam in de derde set nog sterk terug. Wiska had dit keer geen last van de traditionele in zinking en wist steeds een voorsprong te behouden (10—15). Stand in de 2e klas heren: Ovisa 1 (kampioen) 21 38 Wiska 19 28 Blok '73 4 20 28 C. L. v. Z19 26 E.V.V.C/M 3 15 14 Ruiterschool18 14 Ardito 2 16 12 Blok '73 3 18 —8 Ovisa 2 20 0 De dames van Wiska 1 hebben in een niet al te beste wedstrijd met 3—0 ge wonnen van E.V.V.C/M 2. Doordat ze in de eerste set merkten dat ze weinig tegenstand ondervonden, begon ook Wiska slordig te spelen, zodat E.V.V.C/M toch nog vrij dicht bij kon blij ven (15—10, 15—11 en 15—11). De dames van Wiska 2 waren niet opge wassen tegen E.V.V.C/M 3 (13). Doordat de dames van Wiska te traag waren en niet goed hun plaats hielden, werden de eerste sets met groot verschil verloren (5—15, 215). In de derde set zag men een heel ander Wiska aan het werk. Er werd veel drie maal gespeeld, zodat de eigen aanval aan de beurt kan komen. E.V.V.C/M werd dan ook naar een 159 setnederlaag gespeeld. In de vierde set verviel men weer in het paniekerige spel, waardoor E.V.V.C/M 3 weinig moeite had om er 2—15 (1—3) van te maken. Programma voor a.s. zaterdag 6 april: Dames le klas: Wiska 1 Marathon 2 om 14.00 uur te Wissenkerke. Dames 2e klas A: Wiska 2 Blok '73 2 om 15.15 uur te Wissenkerke. Heren 2e klas A: Ovisa 1 Wiska om 16.30 uur te Goes. HENGELWEDSTRIJD Op zaterdag 23 maart 1974 werd door de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging de tweede competitiewedstrijd van dit jaar gehouden aan de zeedijk van de Ooster- schelde in de nabijheid van Colijnsplaat. Gezien de vrij goede vangsten door de verschillende y6portvissers in de laatste we ken gedaanf waren de verwachtingen op een goede vangst hoopvol gestemd. Deze werden volledig bewaarheid, want de 61 deelnemers die voor deze wedstrijd werden ingeschreven, haalden 337 bovenmaatse en 208 ondermaatse vissen boven water. Deze leverden 63.155 wedstrijdpunten op. De 1ste prijswinnaar haalde maar liefst 18 boven- en 6 ondermaatse vissen op, die hem in totaal 3210 punten opleverden. Om voor één van de 16 prachtige prijzen in aanmerking te komen, moest men wat het vangen betreft, van goede huize komen, want de 16de prijswinnaar had 12 boven- en 5 ondermaatse vissen bemachtigd, goed voor 1430 punten. Bij de gevangen vissen waren ook nog enkele palingen. De prijswinnaars waren als volgt: 1. Adr. Kastelein, Geersdijk 3210 pnt. 2. J. L. Filius, Colijnsplaat 2150 pnt. 3. J. Clement, Colijnsplaat 2095 pnt. 4. P. Coppoolse, Goes 1995 pnt. 5. H. Warren, Colijnsplaat 1920 pnt. 6. J. Huige, Colijnsplaat 1785 pnt. 7. C. Augustein, Kamperland 1745 pnt. 8. L. Huige, Biezelinge 1725 pnt. 9. P. v. d. Moere, Kamperland 1700 pnt. 10. L. L. Koole, Kamperland 1650 pnt. 11. R. Leenpoel, Kamperland 1495 pnt. 12. M. Zuijdweg, Kamperland 1490 pnt. 13. P. Maas, Goes 1460 pnt. 14. Ed. de Kam, Kamperland 1455 pnt. 15. M. de Regt, Kamperland 1435 pnt. 16. H. Crusio, Bergen op Zoom 1430 pnt. In café „Juliana" te Colijnsplaat werden na afloop de prijzen uitgereikt door de voor zitter P. v. d. Vreugde uit Kamperland. Hij bedankte de deelnemers voor hun opkomst en noemde de vangsten zeer goed. Hij hoop te dat dit voorlopig zo zou blijven, zodat j de volgende wedstrijd op zaterdag 20 april 1974 even succesvol zal verlopen. Deze wedstrijd wordt weer te Colijnsplaat gehouden op dezelfde plaats van 13.00 tot 15.30 uur. Inschrijven vanaf 12.00 tot 12.45 uur. Kruiswoordpuzzel no. 369 Horizontaal: 1. hitte - 4. puistje - 7. lijst 10. origine - 13. levenslucht - 14. landbouwer 16. plaats in Duitsland - 18. een zekere 20. meisjesnaam - 22. pret - 23. verdediger 25. lidwoord - 26. voorzetsel - 27. meisjes naam - 28. voorzetsel - 29. op deze wijze 30. soort vaas - 32. nagerecht - 34. laatste nieuws (afk.) - 36. brief - 37. kostbare steen 38. en omstreken (afk.) - 39. verhoogde toon 41. vruchtennat - 42. eigen opname (afk.) 43. fr. lidwoord - 45. vogelgeluid - 47. deel van de dag (afk.) - 48. innerlijke drang 49. soort pompoen - 50. onbep. vnw. - 52. uitroep - 53. voorzetsel - 54. bid (lat.) 55. bloeiwijze - 59. rakel - 62. werktuig om vuur te maken - 65. deel van een piano 66. vreemde munt - 67. elk. Verticaal: 1. deel van een gebouw - 2. godin 3. vorm van doen - 4. naschrift (afk.) - 5. doorgang - 6. vreemde munt - 7. tot nader order (afk.) - 8. leeftijd (Fr.) - 9. slinger plant - 11. vreemde munt (afk.) - 12. rivier in Siberië - 13. deel van de kachel 15. oevergewas - 17. alleenhandel - 18. een en ander (afk.) - 19. wandversiering 21. hij die deelneemt - 23. deurnis - 24. soort schoeisel - 29. groot water - 30. deel van Amerika (afk.) - 31. plaats op Ameland 32. waterdiertje - 33. ampère (afk.) - 35. netto (afk.) - 40. breedheid - 44. zeevis 45. luchtvaartonderneming (afk.) - 46. kloos tervoogd - 47. toestand van razernij - 48. wild - 51. dichterbij - 56. knaagdier - 57. Franse ondergrondse strijdkrachten (afk.) 58. stannum (afk.) - 59. eenheid van kracht (afk.) - 60. uitroep - 61. vreemde munt 63. vaartuig (afk.) - 64. voegwoord. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 368 Horizontaal: 1. git - 4. mis - 7. kraag - 9. manie - 11. blo - 12. kogel - 13. neo 15. armee - 17. adder - 19. Ko - 20. nop 23. bas - 24. va - 25. sol - 27. soldaat 28. rem - 29. dek - 30. dor - 31. sip - 32. map - 33. kil - 35. nok - 37. KRO - 38. sigaret - 40. rap - 42. ao - 43. lee - 44. las 46. pi - 47. moker - 51. stoet - 53. sen 54. medio - 56. eel - 57. idool - 59. sprei 61. esp - 62. aal. Verticaal: 1. groen - 2. ia - 3. tak - 4. mal 5. in - 6. sinds - 7. KLM - 8. gom - 9. mes 10. eed - 11. brood - 14. oever - 15. aks 16. Eos - 17. aat - 18. ram - 21. politie 22. Ada - 23. bagatel - 26. legio - 28. rotor 33. kroos - 34. wak - 36. kapel - 37. kam 38. SER - 39. tas - 41. pit - 43. lende 45. steel - 48. kei - 49. wel - 50. vis- 52. oei - 54. mop - 55. opa - 58. os 60. ra. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 1