NOORD-BEVEL AMDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De Stellest.... W Ploovier heeft DE schoenen Rumoer rond de o!lewinsten No. 3597 Donderdag 21 maart 1974 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel 3 08, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ6.— per half jaar. Franco per post 22.50 per jaar. Advertenties 22 cent per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 19 door Gees GiesM Met Piet evenzo. Vier jaar waren we samen en iedere keer beloofde hij me te zullen trouwen. Verleden jaar ging-ie er opeens van door. Hij werkte hier in de bollen en verdiende goed. We hadden het uitstekend. Hij was hardstikke fijn voor me en ik dacht: op een keer gaat hij echt met me naar het gemeentehuis en trouwt met me. Op een ochtend, vroeg, ging hij de deur uit. Hij bracht nog thee boven en gaf me een zoen. Ik hoorde hem wegrijden. Die avond kwam hij niet thuis. De hele week niet. Ik informeerde bij de veiling, maar daar had men hem ook niet meer gezien sinds zijn verdwijning. Pas een maand of drie geleden hoorde ik van een bollen- kweker, die bij me in de kantine kwam, dat hij ergens in het noorden zat met een rijke boerenweduwe." Ze zuchtte en wees in het rond. „Het is nu meer dan een jaar geleden, dat ik hem kwijt raakte. Eigenlijk is dit alles van hem. Ik had verwacht, dat zijn familie de boel wel zou komen weghalen, maar ik heb nooit iemand gezien. Op het moment kan het me ook niks meer schelen. Ik verdien nu zelf en kan er van komen. Vijf dagen in de week van negen tot zesZater dags en zondags ben ik vrij, dan rommel ik hier wat en zit te koekeloeren, want niemand komt hier ooit op bezoek. En als er al iemand aanbelt, weet ik van te voren al, wat ze willen. Maar zo gek ben ik niet meer, dus laat ik ze niet eens meer binnen. Zover ben ik nu wel. Al is het soms wel eens moeilijk voor me. In de kantine vragen ze me wel eens een avondje mee uit te gaan, maar ik ben al wat gewend en zie meteen aan hun ogen, waar ze zin in hebben. Dan hoeft het voor mij al niet meer. Op deze manier probeer ik er bovenop te komen, snap je? Dat moet ik alleen fiksen, want niemand helpt me en hier in de straat ben ik natuurlijk niet in tel. Omdat ik vier jaar met Piet samen geleefd heb. 't Zijn hier allemaal zulke nette mensen. Als ze me weg konden kijken, deden ze het. Verleden jaar hebben ze hier 's nachts een bordje in mijn voortuin ge plaatst." „Een bordje?" herhaalde de bezoeker. Ze knikte. „Ja. Er stond op: Wacht u voor de hond. Hadden ze zeker ergens bij een of andere boerderij weggehaald. Maar het woord „hond" hadden ze door gehaald en er onder geschreven „vrouw". Ja: Wacht u voor de vrouw. Dat stond er op. Zulke leuke mensen wonen hier." Hij haalde de schouders op. „Zal wel kwajongenswerk geweest zijn." „Mogelijk. Dat zei de politie ook. Maar dan wisten die jongens toch wat, anders zet je zoiets er niet op." „Deed de politie er wat aan?" „Ze namen het bord mee en zouden de zaak onderzoeken. Maar ik heb er nooit meer wat over gehoord. Ben je gek. Als ik maar eens op een villa had gewoond en Bent u reeds geabonneerd op ZEELAND MAGAZINE??? een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 10,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE b.v. de weduwe was van een goed gesi tueerde bollenkwekerdan zou je eens wat beleefd hebben. Wedden, dat ze via de herkomst van het bord de daders ge vonden hadden? Maar zo'n sloerie als ik... daar maken ze zich niet druk over. Mis schien hebben ze zich op het bureau wel rot gelachen „Niet te zwaar aan tillen, Gerda, en je verder niks van de mensen aantrekken." Ze nam de sigaret aan, die hij haar gaf en zoog er vuur in. „Dank je. Dat doe ik ook niet meer. Ik ben al zo immuum, dat het me geen zier kan schelen. Nu ze jou een paar keer gezien hebben, zullen ze in de straat er wel weer het hunne van den ken." „Ik trek me er niets van aan." Hij glim lachte. „Tenslotte ben je mijn tante, niet waar?" Ze schoot in een lach. „Idioot eigenlijk, he? Ik ben nauwelijks acht jaar ouder. Hoe is het thuis? Is je vader nog altijd bij het rijk?" „Ja. Elke dag weg met de wagen." Hij keek rond. „Is dit een huurhuis?" „Allicht. Geld heb ik nooit bezeten en zal ik ook wel nooit krijgen. Enfin, ik kan op het ogenblik mezelf goed bedruipen. Wil je het huis eens zien?" „Ja. Waarom niet?" Ze kwamen gelijktijdig overeind. „Hier is niet veel soeps, dat weet ik best. Ik ben aan het sparen voor een bankstel. En nieuwe vloerbedekking. Maar het is allemaal zo duur tegenwoordig." Ze liepen naar de achterkamer. Ook hier was alles oud, maar tamelijk degelijk. Ze verontschuldigde zich. „Ik zit hier praktisch nooit meer. Toen Piet er nog was, gebruikten we dit als eet kamer. Maar nu ik alleen ben, doe ik dat in de keuken." Ze liepen erheen. De vrouw wees naar de ijskast. „Heb ik laatst gekocht. Gelegen heidsaanbieding. Reuze goedkoop. En hard stikke praktisch, omdat ik alleen ben. M'n prakkie kan ik hier goed in houden. De kelder is niks waard, veel te vochtig." De keukendeur openende, wees ze naar buiten. „Piet hield niet van tuinieren hij zei: ik zit de hele dag al in de grond te krooien en ik evenmin. Het is een wildernis, dat weet ik. Af en toe knap ik het wat op, als ik zo'n bui heb. In de schuur heb ik nog een grasroller. Vóór houd ik het bij. Dat oogt nog wat." Samen gingen ze de trap op. „Het is een vrij groot huis. Hier is de badkamer. Heeft Piet nog laten aanleggen. Een geluk, dat ik dit tenminste heb. Die houd ik natuurlijk mooi. En daar is de logeerkamer." Ze opende een deur. Grinnekend vervolgde ze: „Feitelijk overbodig, want ik heb nooit logees. En als ik ze al had, sliepen ze niet hier. Ik doe me niet mooier voor dan ik ben, Gert." Ze liepen verder. „Nou, en dit is mijn slaapkamer. Mooi groot bed, he? Heeft Piet nog speciaal laten maken, want hij wilde altijd ruimte hebben." Ze lachte opnieuw. „Nu ik er alleen slaap, vind ik mezelf soms niet meer terug." Ze liep de kamer in cn wees op de grote kast. „Hierin heb ik mijn mooiste spullen. Prachtkast, he? Voor een prik op de kop getikt*van mensen, die naar een bejaarden tehuis gingen. Weet je, wat zoiets nieuw gekost heeft? Dik duizend piek. Maar zoiets maken ze tegenwoordig niet meer. Allemaal massief. En die kaptafel eveneens. Nam ik ook over. Een maand of wat geleden. Net als deze stoeltjes en die tafel. Dit is eigen lijk mijn domein. Soms zit ik zondags hier halve dagen. Dan voel ik me een beetje prettig. Hier ziet het er wel netjes uit, he?" Hij knikte. „Fantastisch gewoon. Ben je niet bang, dat die Piet te eniger tijd terug komt?" Ze ging op de rand van het bed zitten. Ze streelde het sprei, toen ze antwoordde: „In het begin wel. Of zijn familie. Om alles op te eisen. Hij had toch wel dood kunnen zijn, nietwaar? Maar niemand kwam. Mis schien wisten ze niet eens, waar hij woon de, want in al die jaren, dat Piet en ik samen woonden, is er nooit iemand van zijn familie geweest. Van mijn familie trouwens evenmin. Maar dat weet jij ook wel." Gert stond bij het raam en keek naar buiten. „Staat het huis nu ook op jouw naam? Ik bedoel: het huurkontrakt?" „Dat stond het altijd al," antwoordde ze. „Hij is een keer failliet geweest en daarom liet hij mij inschrijven als de huur ster van dit alles." „Dan hoef je toch nergens bang voor te zijn? Is het via een notaris beschreven?" „Ik geloof van wel. Ja. Hij is ermee naar zo iemand geweest." „Dan zit je hier goed en hoef je nergens bang voor te zijn. Zou je eventueel toch nog een keer moeilijkheden krijgen, dan bel je mij maar. Ik zal je het telefoon nummer van de keet geven. En van thuis. Je kunt altijd op me rekenen, als dat nodig is." Ze keek hem enige tijd aan, terwijl haar ogen begonnen te glinsteren. „Verrek, Gert. je bent een fijn jong. En ik voel me ineens veel veiliger, nu jij hier een paar keer geweest bent. Maar ehkomt toch maar niet te vaak. Je bent een knappe jongen en ik ben nog altijd niet van steen, snap je? Ik wil je vriendschap niet verliezen." Hij draaide zich om en keek naar de vrouw, die half op het bed lag. Haar rok was hoog opgetrokken. Hij zag, dat ze hijgde van opwinding. Hij fronste zijn wenkbrau wen. „Stel je niet aan. Kom overeind en gedraag je. Ik ben jaren jonger dan jij." „Nou? Alsof dat wat uitmaaktOn willig stond ze op en streek haar rok glad. „Sjuut maar, ik zal niet proberen mijn neef te verleiden. Je bent anders best de moeite waard." Ze slaakte een diepe zucht. „Laten we in godsnaam naar beneden gaan, Gert Terug in de kamer rookten ze beiden zwijgend een sigaret. Het duurde geruime tijd, tot de vrouw met een benepen stem zei: „Nou kom je zeker niet meer terug, he?" Jawel, Gerda, ik kom weer. Elke week eens een avondje. En zodra jij zin hebt, neem ik je op een vrijdagavond mee naar Velp en blijf je een lang weekeind bij ons. Zondagavond breng ik je thuis, want ik moet zelf ook weer bijtijds in Brasemsveld zijn." „Meen je het? Na zoeven. Toen we boven waren?" „Je was jezelf niet. Weet je, wat jij eens nodig hebt? Een flink pak slaag." Ze begon te lachen. „Als jij het me geeft, vind ik het goed." Hoofdschuddend vervolgde hij: „Gerda, je bent bijna zes en dertig. Gedraag je als eens volwassen vrouw. Missschien komt er toch nog wel eens een leuke snuiter, die met je wil trouwen. Maar dan moet jij ook voet bij stuk houden: eerst het boekje, dan de rest." Ze zuchtte. „Het is te hopen, maar veel fiductie heb ik er niet meè op." (Wordt vervolgd). De besluiten genomen tijdens de energie conferentie in Washington kortgeleden hebben er toe geleid, dat er in de Verenigde Staten en in een aantal Europese landen een diepgaand onderzoek is ingesteld naar het doen en laten van de grote internatio nale olieconcerns. Het wateé is gaan rimpelen en er komt een onprettige geur naar boven. Men heeft hier en daar een onderzoek ingesteld naar de grote winsten van de maatschappijen en naar de manier waarop de prijzen voor olieproduktcn tot stand komen. Bij dit onderzoek dat nog slechts kort op gang is zijn reeds diverse zaken aan het licht gekomen die sterk verontrustend genoemd mogen worden. Enkele voorbeelden hiervan werpen een duidelijk licht op de wijze waarop er hier en daar wordt gewerkt. Zo bleek, dat bijvoorbeeld in Italië de Italiaanse petroleumunie. waarin alle be langrijke oliemaatschappijen deel hebben, in het afgelopen jaar niet minder dan rond anderhalf miljoen dollar te hebben uitge geven aan steekpenningen aan regerings functionarissen. Op deze wijze werden er voor hen welgevallige besluiten genomen. Achteraf bleek, dat dit geld onder meer ook verstrekt was aan politieke groeperin gen, aan journalisten, c.d. Voorts bleek, dat bij het begin van de energiecrisis door de oliemaatschappijen verkeerde gegevens aan de regering waren verstrekt, waardoor een ongunstiger beeld werd geschapen van de situatie. Dit alles om de overheid en de publieke opinie te beïnvloeden en hogere prijzen te verkrijgen en grotere winsten te kunnen maken. In Frankrijk heeft zich iets soortgelijks afgespeeld. Daar zijn een vijftiental top functionarissen van belangrijke oliemaat schappijen aangeklaagd, wegens prijsafspra ken, waarmee extra winsten ter waarde van zo'n tweehonderd miljoen dollar zijn gemoeid, terwijl deze lieden tevens zouden hebben getracht onafhankelijke handelaren uit de markt te drijven. In Duitsland heeft men ook dergelijke praktijken ontdekt en zouden een aantal oliemaatschappijen de Duitse kartelwetge ving hebben overtreden. Ook in de Verenigde Staten blijken zich duistere praktijken te hebben afgespeeld en zo is dat in meer landen het geval. Uit alles blijkt, dat het gevaar van grote multinationale concerns geen fabeltje is. Dergelijke machtige concerns kunnen zich veel permitteren en hebben een enorme invloed. Wanneer deze aangewend wordt om op onverantwoorde wijze grote winsten te maken, dan is dat verontrustend en dient men daartegen maatregelen te nemen. Reeds vorig jaar november heeft de Eu ropese Commissie in een mededeling aan de Raad van ministers op dit gevaar van de multinationale concerns gewezen. Overi gens waarschuwde de Commissie ook tegen ondoordacht optreden tegen deze concerns. Deze concerns kunnen namelijk ook op juiste wijze gebruik maken van hun multinatio- nale-structuur en zij betekenen ook voor veel landen een belangrijke werkgelegenheid. Het is echter wel redelijk, om op dergelijke concerns een grotere en intensievere controle uit te oefenen, waardoor praktijken als nu zijn uitgelekt niet meer mogelijk zullen zijn. Een zeer belangrijke falttor om in de toekomst dergelijke manipulaties tegen te gaan, is echter een grote internationale samenwerking. Betrokken landen zullen bin nen de Organisatie voor Economische Sa menwerking bijvoorbeeld, een lijn moeten trekken en gelijke regels opstellen. Slechts dan is het mogelijk deze concerns onder controle te «houden. Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 13. febr. 1974: Karin Helena, dochter van C. P. de Smit en P. G. L. Versluijs, Beatrixstraat 14, Wissenkerke. Ondertrouwd: 4 febr. 1974: Van Vianen, Theodorus Johannes, oud 62 jaar en Van der Put, Helena, oud 48 jaar, beiden wo nende te Wissenkerke. Getrouwd: 19 febr. 1974: Van Vianen, Theodorus Johannes, oud 62 jaar en Van der Put, Helena, oud 48 jaar, beiden wo nende te Wissenkerke. Overleden: Geen. Kruiswoordpuzzel no. 367 1 njTspe? 8 9 lp 10 12 13 14 15 16 i Isi17 iÜ18 lil 19 M|2o) 21 22 23 24 25 j HHj26 ^H|27 28 29 'JU 311 HHj 32 j 33 """IBM 34 35 36 1 '"tel 39 §S^° 41 1" 44 m 45 4 6 j 47 |48 !ü|49 50 51 wwlsa m953 rk S&fc&g s&gjl 54 55 bb ÉÜ7 pTn 53 60 ■■61 62 63 jpj64 |65 66 67 68 63 kil70 »?i s§§i 72 73 74 gl| 75 |76 1 77 78 tea H 79 tefit Élli80 Horizontaal: 1. knaagdier - 6. verlangen 10. bieding - 11. vogel - 14. watering 16. putemmer - 17. zoals de akten getuigen (lat. afk.) - 18. de onbekende (afk.) - 19. café-bediende - 20. onderscheidingsteken 23. eerwaarde heer (lat. afk.) - 25. deel van de dag (afk.) - 26. mil. opleidings school (afk.) - 27. zangnoot - 29. deel van een Franse ontkenning - 30. maatstaf - 32. lidwoord - 33. klaar - 34. voorzetsel - 36. deel van een kledingstuk - 38. afgunst 40. Europeaan - 41. onmeetbaar getal - 42. treiter - 43. klein vertrek - 44. lengtemaatje (afk.) - 45. voeg - 47. vrucht - 49. feest- kledij - 51. ledemaat - 52. rivier in Italië 53. Fr. pers. vnw. - 54. eerste mens - 56. dubbelklank - 57. ter zake (afk.) - 59. meisjesnaam - 61. administratie-troepen (afk.) - 62. zangnoot - 64. land in Europa 68. heldendicht - 70. pers. vnw. - 71. zang noot - 72. gekoote rijst - 74. deel van het lichaam - 75. lijdzaam - 78. aanw. vnw. 79. hijswerktuig - 80. gezwel. Verticaal: 1. etenbereider - 2. rivier in Duitsland - 3. keurmerk - 4. verdedigings organisatie (afk.) - 5. pers. vnw. - 6. vogel 7. voorzetsel - 8. rivier in Duitsland - 9. ontkenning - 10. plaats in Utrecht - 12. vernissen - 13. gevaar - 15. uitbouw - *20. afstandsmaat (afk.) - 21. deel van de dag (afk.) - 22. titel (afk.) - 24. predikant 25. geestig - 28. afgodisch - 29. gewoon 31. ambtshalve (lat. afk.) - 35. onder officier (afk.) - 37. ondiepte in zee - 39. dunne - 40. zelfkant - 46. als eerder (afk.) 47. glaasje sterke drank - 48. achterste deel - 50. Gode zij lof (lat. afk.) - 51. zuivelprodukt - 55. plotselinge bezetenheid 58. zijns inziens (afk.) - 60. fr. pers. vnw. 61. de somma van (afk.) - 63. taaie lek kernij - 65. hoefdier - 66. luizeëi - 67. indisch rijtuigje - 69. gegraven gat - 73. Eng. titel - 75. pers. vnw. - 76. uitroep van pijn - 77. bijwoord. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 366 Horizontaal: 1. prent - 5. veter - 9. oud 10. rk - 12. du - 13. beo - 14. rg - 15. sela - 17. kolf - 18. nu - 20. pistool 22. eregast - 25. origine - 28. aera - 29. eek - 30. noen - 31. donor - 33. tijger 35. zemel - 38. gesel - 41. pose - 42. are 43. aria - 45. markant - 47. mandril 50. niemand - 51. AG - 53. eden - 54. knal - 55. Aa - 56. rit - 58. er - 59. oa 60. sta - 61. tsaar - 62. Laren. Verticaal: 1. porie - 2. rug - 3. Ed - 4. trepaan - 5. vulling - 6. tb - 7. een - 8. rouge - 11. klis - 12. door -^16. aster - 17. kookt - 19. leed - 21. vier - 23. ra 24. grotesk - 26. goeierd - 27. nn - 32. oke 34. ijle - 35. zorg - 36. meander - 37. laten - 38. gemak - 39. sandaal - 40. lire 41. pa - 44. ai - 45. maart - 46. nier 48. anno - 49. liaan - 52. gis - 55. Ate 57. ta - 60. sr. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 1