NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De Stelpost.... Plouvier heeft DE schoenen VOLLEYBAL No. 3596 Donderdag 14 maart 1974 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ6.— per hall jaar. Franco per post ƒ22,50 per jaar. Advertenties 22 cent per mm. exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 18 door üees Gloskook Heel voorzichtig antwoordde hij: „U bent toch familie van ons? Ikzelf, ik zal het ook fijn vinden. Als u wilt, neem ik u op een vrijdagavond mee." Hij wees naar buiten. „Dat is mijn wagen." Ze dacht een poosje na. „Je moeder is misschien bijgedraaid, maar je vader hij zal me zien aankomen!" „Als moeder het wil, vindt vader het altijd goed, tante." „Ach man, houd op met je tante. Zeg maar gewoon Gerda, hoor. Zoveel zullen wij in jaren niet verschillen. Hoe oud ben je?" „Acht en twintig." „Kijk eens aan. Ik ben nog niet eens zes en dertig. Ja daar schrik je van, he? Ik heb 't ook niet kado gehad in mijn leven. Ik weet best, dat ik er uitzie als vijf en veertig." Hij begon te lachen. „Nu overdrijft u." „O. Werkelijk, neef? Dank je wel voor het compliment. Maar ik heb ook spiegels in huis." Ze kwam overeind. „Koffie? Of liever iets pittigers?" „Als ik rijd, drink ik niet, tante. Liefst koffie." „Barst met je tante. Gerda heet ik. En anders lazer je maar op. Ik heb je niet geroepen." „Zoals je wilt, Gerda. Ik vind het wel een leuke naam." Ze stond halverwege in de kamer, hem wantrouwend aankijkend. „Zeg, neem mij in de maling! Wat is er voor moois aan die naam?" „O, ik weet het niet. Klinkt leuk." „Nooit erg in gehad. Nou, ik maak eerst maar eens koffie klaar. Ik ben er nog beduusd van. Nooit hoor je wat van je familie en daar staat opeens een neef voor m'n deur. De buren zullen wel gedacht hebben: Gerda heeft weer een nieuwe prooi aan de haak geslagen Terwijl de vrouw in de keuken bezig was, stak hij een sigaret op en keek in het rond. De vloer was misschien in dagen niet gestofzuigd en op het kastje lag het stof zo dik, dat je je naam er wel in kon schrijven. Wat een verschil met zijn kosthuis, waar alles glom en blonk tot het overdrevene toe. Dit was dan weer het andere uiterste. De vrouw kwam terug met twee koppen, waarvan ze er één voor hem neerzette. „De koek moet je er maar bij denken." „Volgende keer neem ik wat mee, Gerda." Ze zakte tegenover hem neer in een stoel, hem onderwijl aankijkend. „Volgende keer? Hij zegt wat. Je bent natuurlijk geschrok ken van de rotzooi hier. Nou, het zal me een zorg zijn. Sinds Piet er van door is, werk ik hele dagen: van negen tot zes. Nou ja, ik mag niet mopperen; ik verzorg de kantine van de veiling. De beste job, die ik tot nog toe heb gehad." Ze wees in het rond: „Maar hier heb ik enkel in het weekend tijd de rommel op te Bent u reeds geabonneerd op ZEELAND MAGAZINE??? een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 10,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1. WISSENKERKE ruimen. Het zal je wel tegengevallen zijn, he?" Hij haalde zijn schouders op, van de koffie drinkend. „Waarom? Iedereen heeft het recht te leven, zoals hij zelf wil." Ze keek hem steeds onafgebroken aan. „Jij bent een knappe jongen. Heb je een meisje?" „Zo'n beetje. In Leiden. Een paar weken pas." Hij bleef anderhalf uur, dronk nog een tweede kop koffie en gaf haar een paar keer een sigaret. Maar toen kwam hij over eind en zei, dat het tijd werd om weer te gaan. Ze bleef nog even zitten. „Zoals je wilt. Ik jaag je niet weg. Maar misschien is het wel beter zo. Mijn reputatie is niet bepaald vlekkeloos. Dat weet je natuurlijk eveneens. Je moeder zal je wel ingelicht en gewaarschuwd hebben, niet?" Hij keek op haar neer. „Gerda, jij hebt het een en ander in je leven meegemaakt, waardoor je verbitterd bent. Maar je moet niet altijd dingen denken, die niet bestaan. Moeder heeft enkel gezegd: Ga eens naar Gerda, doe haar mijn hartelijke groeten en als ze eens een zondag wil komen, zeg haar dan, dat ze welkom is. Zo staan de zaken, Gerda. Er is helemaal niet gewaar schuwd of iets dergelijks. Misschien hebben wij allemaal fouten gemaakt door niets van ons te laten horen. Dat kan nu ver anderen. Het zal van jou afhangen. Ik heb je al gezegd: als je wilt, mag je met mij meerijden naar Velp. Breng ik je ook weer thuis. Enneik heb je nu ontmoet, ik zal het ook prettig vinden." De vrouw kwam overeind. Haar trekken verzachtten. Ze stak haar arm door de zijne, toen ze naar de hal liepen en daar vroeg ze, hem stevig vasthoudend: „Kom je nog eens een keer terug, Gert? Je doet het, he? Je laat me niet in de steek, hoor! Ik heb niemand meer enZe draaide zich om, hem loslatend. Er welde een snik uit haar keel op. Elaar bij de schouders pakkend, draaide hij de vrouw naar zich toe en drukte een kus op haar wang. „Volgende week kom ik weer een avond, Gerda. Al wil je dan geen „tante" genoemd worden, je bent familie van me. Wat er achter je ligt, interesseert me niet. We leven enkel bij het heden." Ze beantwoordde zijn kus. Er lag een blijde schittering in zijn ogen. „Dank je, Gert. Ik houd je aan je woord en verheug me er op." Op de stoep keek ze hem na, tot hij weggereden was. Gert zag enkel de brutale blikken van de buren in de huizen bij het raam. Niemand kent me hier, dus wat kan het mij schelen? dacht hij. In Velp bracht Gert vrijdagsavonds ver slag uit van zijn bezoek aan „tante" Gerda. „Voorzover ik het heb bekeken, is ze een eenzame vrouw, mam. We moeten wat ge duld met haar hebben. Te zijner tijd zal ze wel over haar wantrouwen heenkomen en neem ik haar een keer mee. Voor een lang weekeind. Vader vindt het toch zeker goed, he?" De man knikte. „Ja, allicht. Als ze zich behoorlijk weet te gedragen, zullen wij haar accepteren. Ze is moeders zuster en als we het goed bekijken, draagt Gerda niet enkel schuld." „Ze had het er over, dat ze weer voor hele dagen werkt. Sinds die Piet er vandoor is. Dat was zeker de man, waarmee ze samenleefde?" „Waarschijnlijk wel, Gert. Ga de komende week nog maar eens naar haar toe. Je hebt in elk geval een goede daad verricht." Dinsdagsavonds parkeerde hij de wagen opnieuw voor de woning van tante Gerda, zonder zich iets aan te trekken van de blik ken der buren. Hij liep naar de voordeur om aan te bellen, maar waarschijnlijk had de bewoonster hem al gezien, want op hetzelfde ogenblik werd de deur geopend en keek ze hem glimlachend, kennelijk blij verrast, aan. „Je bent gekomen," fluisterde ze. Gelijk duwde ze met haar voet de deur achter hem dicht en sloeg haar armen om zijn hals, hem op beide wangen kussend. „Wat fijn, Gerten wat zeiden ze in Velp? Heb je ze mijn groet overgebracht. Ik weet niet meer, of ik het je gevraagd heb Hij maakte zich rustig los en knikte. „Vanzelf, Gerda. Moeder en vader groeten je hartelijk en het aanbod blijft gehand haafd. Als je wilt komen, ben je welkom." Samen liepen ze naar de kamer, waar hij ging zitten, doch de vrouw bleef voor hem staan. „Het lijkt allemaal als een droom, Gert. Na al die jaren. Nu ja, het was natuurlijk ook mijn schuld. Ik heb eigenlijk nooit gedeugd en deug nog niet. Kijk maar uit met me, Gert. Jij bent een knappe jongen, en ik Hoofdschuddend ging ze naar de keu ken. Gert haalde na deze ontboezeming zijn schouders op en keek rond. De kamer was nu netjes opgeruimd en nergens lag er meer stof. Ze had de armen flink uit de mouwen gestoken. Ergens was zijn eerste bezoek toch nog goed voor geweest. Wat later zaten ze tegenover elkaar. De vrouw had een kop koffie voor hem neergezet, maar zelf dronk ze een glas goud kleurig vocht, dat hij niet kon definiëren. „Ik heb vandaag al zoveel koffie op", verontschuldigde ze zich. „De hele dag maak ik het klaar voor de mensen en dan drink je automatisch mee. Ik heb op dit moment een hartversterking nodig. Ik dacht na je vertrek: Hij komt toch niet weer, want hij is zich natuurlijk een ongeluk ge schrokken, toen hij de rotzooi hier zag. Maar als je denkt, dat ik een smeerpoets ben, vergis je je. De kantine blinkt als een spiegel. Ik word goed betaald, dus ik doe nauwgezet mijn werkzaamheden. Mijn baas is over me tevreden. Ik ben iedere dag dankbaar, dat hij me genomen heeft, want hij wist alles van me. Tenminste van de laatste jaren. Van Piet en mij. Daarom zorg ik ervoor, dat hij nooit aanmerkingen kan maken. En ik ben vriendelijk tegen de klanten. Maar hier kan het me doorgaans geen barst schelenNu ja, ik heb nu wat opgeruimd en afgestofd. Ik dacht: als hij komt, moet het er een beetje netjes uitzien." Na haar tweede glas kwam de tong los en vertelde ze van haar leven. „Met Bertus ging het aanvankelijk goed. Ik was in die dagen dolverliefd en hij gaf me, wat ik wilde. Als kind al was ik gek op jongens, wat kan ik er aan doen? Zo ben ik nu eenmaal. Je zult thuis wel het een en ander over me gehoord hebben. Ik was altijd het zwarte schaap in de familie. Het is een feit en het is ook mijn eigen schuld. Ik had nooit zo vroeg moeten trouwen, maar het was nodig, dat zul je wel gehoord hebben. Enfin, het werd uiteindelijk een miskraam. Maar goed ook, achteraf be keken. Bertus deugde niet. Plij heeft een keer alles kort en klein geslagen en mij ook een pak op m'n falie gegeven. Toen hij te weten was gekomen, dat ik wilde scheiden. Daarna ging het verkeerd met me. Nadat de scheiding uitgesproken was. Want ik kan niet buiten een man. Wat kun je er aan doen? Je hoort het, ik ben eerlijk. Af en toe kreeg ik kennis aan een knul. Dan dacht ik: als hét een leuke vent blijkt te zijn wil ik wel opnieuw trouwen. Maar dat was er nooit bij. Ze wilden wel met me naar bed, maar nooit naar het ge meentehuis. (Wordt vervolgd). INZAMELINGSAKTIE BESTRIJDINGSMIDDELEN Bij het opmaken van de definitieve balans is gebleken, dat de in januari j.l. gehouden inzamelingsaktie van restanten van be strijdingsmiddelen in totaal ongeveer 36 ton heeft opgeleverd, waarvan circa 3.4 ton kwikhoudende middelen. De indruk bestaat, dat in de gehele provincie Zeeland aan de oproep tot inle vering van deze bestrijdingsmiddelen, die niet meer mogen of kunnen worden ge bruikt, in redelijke mate gehoor is gegeven. Nadat in de week van 21 tot en met 25 januari gelegenheid had bestaan op een aantal plaatsen in de Zeeuwse gemeenten de restanten te brengen, werd nog een laat ste mogelijkheid daartoe geboden op woens dag 30 januari. Deze laatste oproep bleek een duidelijk effect te hebben gesorteerd. In het algemeen mag worden geconstalccerd, dat de door de provincie, de provinciale directie voor bedrijfsontwikkeling in Zeeland en de Ge westelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap met medewerking van de ge meenten georganiseerde actie goede resul taten heeft opgeleverd. Direct na de laatste dag van inlevering hebben medewerkers van de provinciale waterstaat de resten bestrijdingsmiddelen ingepakt en geïnventariseerd. Daarvoor waren o.a. circa 1.500 plastic drums (inhoud 30 liter) nodig. Vervolgens zijn de voorraaden met wagens van de BB naar een viertal provinciale opslagplaatsen afgevoerd. Daar blijven zij liggen in afwachting van vervoer naar Rot terdam, waar de restanten in de vuilver werkingsinstallatie van Rijnmond zullen worden verbrand. De kwikhoudende mid delen zullen worden opgeslagen in een bun ker van het wegschap Walcheren en blijven daar tot een definitieve oplossing voor de verwerking is gevonden. Er is ook heel wat leeg verpakkingsma teriaal van bestrijdingsmiddelen ingeleverd. Daarvan zijn enkele tientallen kubieke me ters in de provinciale depots opgeslagen, eveneens in afwachting van transport naar Rotterdam. Bij de totale „oogst" aan restanten van bestrijdingsmiddelen bevond zich een hoe veelheid van circa 200 kg medicijnen. Zaterdag behaalde het herenteam van Wiska een 3—2 overwinning op Ruiterschool. Het was een spannende en goede wedstrijd waarin beide partijen goed aan elkaar ge waagd waren. Wiska had een hardere aan val, maar bij Ruiterschool sloot de ver dediging beter. De eerste twee sets kon Wiska de aanval goed in stelling brengen, waardoor deze sets met 17—15 en 15—9 voor de thuisclub waren. In de derde en de vierde set stokte de goede opbouw en daar de Ruiterschool- verdediging een goed zicht had op de tak- tische ballen en de gaten in de Wiska- verdediging goed wist te vinden, werd het 10—15 en 8—15 voor de bezoekers. In de beslissende set ging het lange tijd gelijk op, maar na de wisseling van speel- helft liep Wiska uit en won met 15—11. De dames van Wiska 2 leden een 1—3 nederlaag tegen E.V.V.C/M 3. Wiska speelde met weinig zelfvertrouwen, waardoor er te rommelig en te paniekerig gespeeld werd. De eerste twee sets waren dan ook voor E.V.V.C/M 3 met 3—15 en 10—15. In de derde set had E.V.V.C/M enkele speelsters uitgewisseld waardoor de rust in de ploeg ontbrak en Wiska weinig moeite had om met 15—3 te winnen. In de vierde set herstelde E.V.V.C/M zich en won met 7—15 (1—3). De dames van Wiska 1 hebben in Mid delburg tegen P.Z.E.M. 1 geen voet aan de grond gekregen en werden met een 30 nederlaag naar huis gestuurd. P.Z.E.M. had een goede opslag, die door Wiska onvol doende werd opgevangen. Bovendien was de Wiska-verdediging, vooral aan het net, te traag om de aanvallen van P.Z.E.M. af te stoppen. Setstanden: 15—3, 159 en 15—8. Stand in de degradatiepoule van de le klas dames: P.Z.E.M6 10 (17—8) Marathon 2 5 8 (136) Blok '73 5—6 (12—8) Wiska 4—0 (4—12) E.V.V.C/M 24— 0 (0—12) Programma a.s. zaterdag 16 maart: Dames le klas: E.V.V.C/M 2 Wiska 1 om 16.30 uur in Vlissingen. Dames 2e klas A: Wiska 2 P.Z.E.M. 2 om 14.00 uur in Wissenkerke. Kruiswoordpuzzel no. 366 Horizontaal: 1. afbeelding - 5. rijgsnoer 9. bejaard - 10. godsdienst (afk.) - 12. duits pers. vnw. - 13. praatvogel - 14. rijksgrens (afk.) - 15. rustteken - 17. deel van een geweer - 18. bijwoord - 20. wapen - 22. speciale gast - 25. oorsprong - 28. tijdperk 29. gemalen eikenschors - 30. middag - 31. bloedgever - 33. roofdier - 35. zeurpiet 38. strafwerktuig - 41. houding - 42. vlak temaat - 43. lied - 45. in het oog springend 47. soort aap - 50. onbep. voornaamwoord 51. N.V. (Duits) - 53. paradijs - 54. hard geluid - 55. water in Brabant - 56. tocht 58. bijwoord - 59. onder andere (afk.) 60. bevel - 61. Russisch heerser - 62. plaats in het Gooi. Verticaal: 1. huidopening - 2. deel van het lichaam - 3. jongensnaam - 4. schedelboor 5. datgene waarmee iets gevuld wordt - 6. ter beschikking (afk.) - 7. lidwoord - 8. rood (Fr.) - 11. klit - 12. voorzetsel - 16. bloem - 17. vorm van koken - 19. verdriet 21. telwoord - 23. rondhout - 24. zonder ling en grillig van vorm - 26. lobbes - 27. de onbekende (afk.) - 32. in orde - 34. dunne 35. bekommering - 36. kronkellijn - 37. niet doen - 38. gerief - 39. soort schoeisel 40. vreemde munt - 41. familielid - 44. tandarm zoogdier - 45. maand - 46. in wendig orgaan - 48. van het jaar - 49. slingerplant - 52. verhoogde toon - 55. godin 57. zoals de akten getuigen (lat. afk.) - 60. de oudere (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 365 Horizontaal: 1. kolos - 5. KMA - 7. pinas 11. asiel - 13. Gouda - 15. aga - 17. tre paan - 19. alm - 21. artis - 23. Eem - 24. temee - 26. pa - 27. adres - 29. gn - 30. av 32. ja - 33. or - 34. se - 35. knal - 37. ri 39. dl - 40. VARA - 42. aarde - 43. idool 44. kolf - 46. rr - 47. ta - 48. Loki - 50. es 51. dij - 53. au - 54. nr - 55. sh - 57. klont 61. ev - 63. torso - 66. ene - 67. IJssel 69. oei - 70. honderd - 73. Ako - 74. grint 76. dreef - 78. animo - 79. ere - 80. leest. Verticaal: 1. knaap - 2. laat - 3. os - 4. sits - 5. kleed - 6. agame - 7. punt - 8. id 9. naam - 10. samen - 12. er - 14. oa 16. graan - 18. Peru - 20. leger - 22. ik 25. eb - 27. aardrijk - 28. soldaat - 31. Vaals 34. salon - 35. kok - 36. laf - 38. Ier - 39. dit - 40. vol - 41. aai - 45. oehoe - 49. kreek - 52. hond - 55. stola - 56. is - 58. lente - 59. Neede - 60. ds - 62. vloot 64. Rigi - 65. Ohio - 67. ijdel - 68. safe 71. on - 72. rr - 75. rm - 77. Ee. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 1