NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD QD ie Stelpost.... n L na H d n IS n n h PIoiivier- heeft DE schoenen TT~ rm {M G f m B B 1 HJ I 1 I Él L J No. SS95 Donderdag 7 maart 1974 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke. Tel. 3©8, Giro 266882 Abonnementsprijs 6,— per half jaar. Franco per post 22,50 per jaar. Advertenties 22 cent per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele vesanftvesrdetijKheid drogen. FEUILLETON door Gees Giesheüt Met mevrouw Schollenberg, waar Gert ook een paar maal op ziekenbezoek was geweest, ging het langzaam vooruit. Toen hij haar voor de eerste maal had bezocht, was hij geschrokken. Was ze altijd al ta melijk slank geweest, nu was ze geheel vermagerd. Maar hij liet niets merken, bracht een bloemetje mee en probeerde zo opgewekt mogelijk met haar te praten. De verhouding tot Rienie bleef onveran derd. Hij had haar geen tweede keer uitge nodigd voor een ritje in zijn wagen, be houdens dan de enkele keren, dat ze samen op bezoek waren in het ziekenhuis. Voor de rest ging Gert zijn eigen gang, al begreep hij wel, dat het meisje hunkerde naar wat genegenheid. Een enkele keer liet hij zich gaan, streelde het meisje over haar wang of kneep in haar arm. Voor het overige bleef hij de korrekte Gert Treep, die geen mis bruik wilde maken van de gelegenheid, welke er in feite was. Temeer ook, omdat hij nu een keer of twee in de week een avondje met de zwartharige Riek uitging. En zich er iedere keer over verbaasde, dat het meisje zo'n hartstochtelijke natuur had. Als ik wil, wist hij na enkele malen uit geweest te zijn, kan ik met haar alles uit halen, maar dat doe ik natuurlijk niet. Na alles, wat ze al meegemaakt heeft. Dan zou ik immers net zo'n schoft zijn als die Arnold. Tijdens een van de weekeinden in Velp informeerde zijn moeder naar de vorde ringen op het werk. Gert gaf er een getrouw verslag van, voorzover zijn moeder het kon begrijpen. Het was bij die gelegenheid, dat zijn moeder op zachte toon vroeg: „Als je eens een avondje tijd hebt, Gert, rijd dan eens naar Gerda, je tante Gerda. Ze woont tegenwoordig in Hillegom. Dat is toch niet zo ver van Brasemveld, he? Ik zal je het adres gevenwe hebben al zo lange tijd niets van haar gehoord Gert had in de loop der jaren bij stukjes en beetjes de historie van moeders jongste zuster vernomen. Als nakomertje thuis, werd de kleine meid gruwelijk verwend door de oudere broers en enige zuster, en waar schijnlijk ook wel door de ouders. Zo was er een kleine draak opgegroeid, die haar omgeving tiranniseerde en tekeer ging van jewelste, als ze haar zin niet kreeg. Hoewel daarna verschillende keren gewaarschuwd door de inmiddels getrouwde broers en zus ter, dat het op de duur mis zou lopen met hun zus Gerda, was het al te laat om het opgroeiende kind om te buigen. Wat voor speld werd, gebeurde. Op 17-jarige leeftijd trouwde Gerda met een tien jaar oudere man, om de eenvoudige reden, dat het nood zakelijk was. De echtgenoot van Gerda, die als koopman te boek stond bij de burger lijke stand, was in feite een scharrelaar in alles, wat los en vast stond en iemand, die het met de bestaande wetgeving, als dat zo in zijn kraam te pas kwam, niet al te nauw nam. Vijf maanden na het huwelijk werd Bertus Bent u reeds geabonneerd op ZEELAND MAGAZINE??? een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 10,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE gearresteerd wegens schuldheling. Met als gevolg, dat Gerda vroegtijdig in het kraam bed kwam en een doodgeboren kindje ter wereld bracht. Het een zowel als het ander bracht grote consternatie teweeg in de fa milie, want de broers en zuster hadden allen een goed huwelijk gedaan en geneerden zich over hun zus Gerda en zwager Bertus. Maar het kontakt bleef desondanks nog bestaan. Bertus kreeg een jaar, want bij deze ge legenheid kwam aan het licht, dat hij al een strafregister had door een eerdere ver oordeling wegens heling. Na negen maanden kwam hij voorwaardelijk vrij. Al die tijd had Gerda van Sociale Zaken geleefd en van de tientjes, die goedhartige broers, zus ter, zwager en schoonzusters haar in de handen duwden. Doch daarna ging het berg afwaarts met het gezin Baling. Een paar jaar, nadat hij in vrijheid was gesteld, werd Bertus met twee anderen op heterdaad be trapt bij een inbraak in een Haarlemse fabriek. Ditmaal werd het twee jaar en opnieuw moest Gerda haar hand ophouden. Ze verhuisde naar Den Haag, waar ze dich ter bij haar man zat, die in de Scheveningse strafgevangenis zijn vonnis uitzat. Na zijn invrijheidstelling nam Bertus zijn oude beroep weer op, kocht en verkocht van alles en was er zodoende weer brood op de plank. Maar het huwelijk wilde niet meer vlotten, zodat Bertus zijn troost ging zoeken bij andere vrouwen. Toen was voor Gerda de maat vol. Ze vroeg echtscheiding aan. Bertus, woedend om de vernedering, die zijn vrouw hem in zijn ogen aandeed, dronk zich een stuk in de kraag, reed naar huis en sloeg daar de boel kort en klein, met als gevolg, dat hij door de politie werd opgepakt en ingesloten. Wegens vernieling, mishandeling en wederspanningheid, want Gerda was er bij deze woede-uitbarsting ook niet zonder kleerscheuren van af ge komen. Terwijl Bertus opnieuw een straf uitzat ditmaal vier maanden werd de echt scheiding uitgesproken. Maar op alimentatie behoefde de jonge vrouw niet te rekenen, want Bertus had immers geen vast inkomen. Zodat ze andermaal naar Sociale Zaken ging. Doch ditmaal kreeg ze nul op het rekest, want men adviseerde haar maar te gaan werken, wat ze noodgedwongen deed. Ze zocht en vond werkhuizen en kon op deze wijze in haar onderhoud voorzien. Zij het karig. Een uitkomst was de instelling van de Bijstandswet, waardoor ze wekelijks een klein bedrag op het stadhuis van Den Haag kon gaan halen. Tot ze kennis kreeg aan een andere man. Met hem vertrok ze na enige tijd naar Hil legom, waar de man in kwestie in het bol- lenbedrijf werkte, blijkbaar een goed inko men had, want hij hield er een behoorlijke auto op na, en een huurhuis bezat. Binnen enkele maanden wist de familie, dat Gerda en „die man" samenwoonden en een huwe lijk in ieder geval niet op beider verlang lijstje stond. Van dat ogenblik af werd Gerda van Woerden ze had na de schei ding haar eigen naam weer aangenomen in de familie doodgezwegen. Met zo iemand wilde niemand meer omgang hebben. En Gerda kon het blijkbaar weinig schelen, want ook zij deed geen enkele poging tot toenadering meer. Enkel Gert's moeder had het er moeilijk Ardito 2 - Wiska 20-3 Zaterdag hebben de dames van Wiska 2 hun derde overwinning behaald. Het was een leuke wedstrijd, waarin door beide par tijen geprobeerd werd goed volleybal te spelen. In de eerste set en de tweede slaagde Wiska daar het beste in en won deze met 10—15 en 8—15. In de derde set werden er veel onnodige fouten gemaakt, waardoor Wiska op een 12—4 achterstand kwam te staan. Maar men herstelde zich en de achterstand werd, na een spannend slot, omgebogen in een 1517 overwinning. Stand in de Dames 2e klas A is: Marathon 3 16 32 Ovisa17 20 P.Z.E.M. 2 17 20 Marathon 4 16 18 Blok'73 2 16 16 mee. Daarom verzocht ze Gert eens bij tante Gerda aan te wippen. „Eigenlijk zijn we allemaal schuldig, Gert, ik en je ooms. Vroeger hebben we haar gruwelijk verwend. Ze is veertien jaar jonger dan ik; wij waren allen min of meer volwassen en hebben nooit goed beseft, dat we haar op deze manier grondig verknoeiden. Het is erg gemakkelijk om uit te gaan van de stelling: ze bestaat niet meer voor ons. Maar daar mee zijn we er niet van af. Doe het eens, Gert, hier heb je het adres. En groet haar van ons. Zeg maar, dat ze best eens een zondag hier mag komen, als ze wil." Gert dacht een poosje na. „Alleen? Of met die man?" „Ik weet niet eens, of ze nog met hem samenleeft. Maar liever alleen, dat snap je wel. Tenminste, de eerste keer. Op de een of andere manier wil ik het kontakt her stellen. Dan worden mijn broers en schoon zusters misschien ook wat toeschietelijker." Er gingen enkele dagen overheen, maar op een donderdagavond, toen hij zich ver kleedde, vond hij het briefje met het adres in Hillegom. Riek had late dienst, dus kon hij er vanavond wel eens heen rijden. In wendig was hij ook nieuwsgierig naar de tante, die hij nooit had gezien en die maar acht jaar ouder was dan hijzelf. Elet huis lag in een eenvoudige buurt met een klein tuintje ervoor. Bij de andere huizen stonden er allemaal bloemen en was het goed verzorgd; voor dit huis was slechts een grasveldje met een klinkerpad. Nadat Gert zijn wagen op slot had gedaan, liep hij naar de deur en belde aan. Na enige tijd werd de deur geopend. Een mondain geklede vrouw, sigaret in de mond, deed open en keek de man op de stoep wan trouwend aan. „En?" Hij lachte en stelde zich voor: „Ik ben Gert Treep, mevrouw. Of mag ik tante zeggen?" Grote verbazing in de ogen van de vrouw. Ze knipperde een paar keer met haar ogen. „Gert? Welke Gert? Ik ken je niet." „Ik ben de oudste zoon van uw zuster Bep, tante. Uit Velp. Moeder stuurt me en laat zich hartelijk groeten." „AlsjemenouDe vrouw scheen nau welijks van haar verbazing te kunnen be komen. „Kom verderalle mensen Zo, dus ze zijn me in Velp nog niet ver geten?" Gert betrad de woning, waarna de vrouw de voordeur sloot. Ze monsterde de jonge man van top tot teen. „Zo, dus jij bent Bep's zoon. Ik geloof, dat ik je wel eens gezien heb, toen je nog klein was. Kom verder. En kijk niet naar de rommel, want ik ben ook nog maar net thuis." Hij betrad de voorkamer en zag met één oogopslag, dat de hele inboedel misschien honderd gulden waard was. Als men het er nog voor zou geven. Maar hij zakte neer op een der stoelen, waarna de vrouw te genover hem ging zitten. „Hoe wist je, waar ik woonde?" „Moeder had uw adres, tante. En ik werk hier in de buurt. In Brasemsveld. Een kwar tiertje rijden." „Wat doe je voor werk?" „Ik ben hoofdopzichter voor een bouw bedrijf in Velp. We bouwen een silo met pakhuis en woning in Brasemsveld. Ik ben daar ook in de kost. De weekeinden ga ik naar huis." Ze knikte. „Hoofdopzichter nog wel. Nou ja, het is te begrijpen. Jullie zijn allemaal goed op jullie pootjes terechtgekomen, dus." En daarna, hem scherp aankijkend, terwijl ze haar sigaret doofde: „Wat kom je hier eigenlijk doen?" „Moeder vroeg het, tante. Enneals u eens een zondag in Velp wilt komen u bent hartelijk welkom." Opnieuw keek ze verwonderd. „Hij zegt watMan, ze hebben in geen jaren naar me omgezien. Krijgt je moeder soms wroe ging?" (Wordt vervolgd). Wiska 2 17 6 Ardito 2 14 4 E.V.V.C/M3 10 4 De heren van Wiska hebben een regel matige 03 overwinning behaald op Ar dito 2 uit Souburg. Alleen in de eerste set kon Ardito 2 nog bij blijven (13—15), maar de andere twee sets waren duidelijk voor Wiska met 815 en 715. Ondanks deze overwinning is de eerste plaats in de Heren 2e klas A voor Wiska praktisch onbereikbaar geworden door de recente onverwachte nederlagen. Ovisa 1 heeft nu de beste papieren om het kam pioenschap birfnen te halen. Stand Heren 2e klas A: Ovisa 1 18 32 C.L.v.Z16 24 Blok'73 4 17 24 Wiska 16 22 Ardito 2 16 12 E.V.V.C./M 3 12 10 Ruiterschool 13 8 Blok'73 3 17 8 Ovisa 2 15—0 Programma voor zaterdag 9 maart a.s. Dames le klas: P.Z.E.M. 1 Wiska 1 14.00 uur in Middelburg. Dames 2e klas A: Wiska 2 E.V.V.C./M 3 16.00 uur in Wissenkerke. Heren 2e klas A: Wiska Ruiterschool 14.30 uur in Wissenkerke. DE ZWARTE AMERIKAAN LEEFT KORTER Dat er in de Verenigde Staten nog onjuiste situaties heersen waar het gaat om de integratie van blank en zwart, weten we allen. In weerwil van de vele pogingen die werden en worden gedaan om verbetering te brengen in de positie van de Amerikaanse neger, gaat de vooruitgang slechts lang zaam. Een demografisch onderzoek in de USA toonde aan, dat bijvoorbeeld de levens kansen van de zwarte tien jaar lager liggen dan die van de blanke Amerikaan. De gemiddelde levensverwachting voor de laat ste bedraagt 71 jaar, gelijk in Nederland en voor de neger iets meer dan zestig jaar. Bejaardenavond Colijnsplaat 21 februari' was het weer zo ver. De eerste bejaardenavond in 1974 waar altijd met veel plezier naar uitgekeken wordt. We werden ontvangen met een heerlijk kopje koffie, wat later gevolgd werd door meer pittige drankjes, wat de stemming zeer ten goede kwam. De heer Prudent van Hijfte verzorgde de muziek, wat door de zaal zeer gewaardeerd werd. Daarna vertoonde de heer Pouwer dia's van de reis, wat nog al eens een lachsalvo ten gevolge had. Er werden nog sketches opgevoerd, wat ook wel in de smaak viel en bingo niet te vergeten. We besloten met een polonaise en ong. half één gingen de laatsten naar huis. Al met al een reuze gezellige avond. Nu zou ik.alle leden op willen wekken om voor de volgende avond allemaal een aardigheidje voor de verloting te geven. Als er veel prijzen zijn, kunnen er meer loten verkocht worden, het komt de kas ten goede. Tot slot wil ik het bestuur van de C.C.B. ik meen wel namens alle bejaarden, hartelijk bedanken voor het vele werk en tijd die ze hieraan gegeven hebben. Niet te vergeten de chauffeurs die ons altijd weer veilig thuis brengen. Dus nu maar tot de reis in mei, die weer mooi belooft te worden. Mensen, die de leeftijd hebben om mee te gaan, gaat allen mee, u zult er geen spijt van hebbenwant de oudjes doen het nog best. J. J. van Yperen - de Mul. Rozenstraat 45, Colijnsplaat. Kruiswoordpuzzel no. 365 1 2 3 4 5 6 7 8 9 12 Ï3 14 15 16 17 13 L~ 20 21 22 23 24 25 26 27 23 ftp 29~ 3Ö~ 31 - p| 33 34 35 36 lp 37 38 i ïgf 39 f§f 40 42 43 44 45 jfiNpy 46 47 Éj£ 48 49 50 51 •j&Sjs 52 53 54 55 gstpï: 57 58 59 60 61 62 53 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76~~ 77 78 79 80 R Horizontaal: 1. gevaarte - 5. mil. opleidings school (afk.) - 7. vaartuig - 11. toevluchts oord - 13. pl. in Zuid-Holland - 15. oosterse titel - 17. schedelboor - 19. bergweide 21. dierentuin - 23. water in Utrecht - 24. dadelijk - 26. familielid - 27. verzoekschrift 29. gelukkig nieuwjaar (afk.) - 30. als volgt (afk.) - 32. bevestiging - 33. goud (Fr.) 34. selenium (afk.) - 35. hard geluid - 37. het romeinse rijk (lat. afk.) - 39. inhouds maat (afk.) - 40. omroepvereniging - 42. planeet - 43. afgod - 44. deel van een geweer 46. regerings-reglement (afk.) - 47. zoals de akten getuigen (lat. afk.) - 48. god van het vuur - 50. verlaagde toon - 51. deel van het been - 53. uitroep - 54. nummer (afk.) - 55. vreemde munt (afk.) - 57. kleine samenhangende massa - 61. evenredige ver tegenwoordiging (afk.) - 63. romp - 66. een zekere - 67. rivier in Nederland - 69. uitroep 70. telwoord - 73. krantenjongen - 74. kiezel 76. brede landweg - 78. lust - 79. aanzien 80. model. Verticaal: 1. jongen - 2. ver in de tijd - 3. herkauwer - 4. soort stof - 5. vloerbedek king - 6. diktongige hagedis - 7. stip - 8. hetzelfde (afk.) - 9. titel - 10. bij elkaar 12. bijwoord - 14. onder andere (afk.) - 16. gewas - 18. land in Zuid-Amerika - 20. strijdmacht - 22. pers. voornaamwoord - 25. getij - 27. de aarde met alles wat zij bevat 28. krijgsman - 31. pl. in Limburg - 34. vertrek - 35. etenbereider - 36. flauw - 38. Europeaan - 39. aanw. voornaamw. - 40. gevuld - 41. aanhaling - 45. uil - 49. zee inham - 52. huisdier - 55. kledingstuk 56. bestaat - 58. deel van het jaar - 59. plaats in Gelderland - 60. titel (afk.) - 62. aantal bijeenbehorende schepen - 64. berg in Zwitserland - 65. deel van de Verenigde Staten - 67. tevergeefs - 68. bergplaats voor geld e.d. - 71. fr. onbep. voornaamw. 72. onder het nodige voorbehoud (lat. afk.) 75. vreemde munt (afk.) - 77. water in Friesland. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 364 Horizontaal: 1 pand - 4. sta - 7. ideaal 13. ATO - 14. sport - 16. agave - 17. solo 19. Iraans - 21. ren - 22. so - 23. sanel 25. id - 26. Ems - 28. man - 30. as - 32. af 33. kalmeren - 36. kl - 37. sisal - 39. prent 40. koud - 42. el - 43. ev - 45. Ebro - 46. pruik - 48. otter - 50. Ee - 51. mateloos - 52. nl - 54. em - 55. LSD - 57. ski - 60. tt 62. pater - 64. os - 65. Ido - 67. Sahara 69. mars - 71. Eelde - 73. kring - 74. nee 75. Peking - 76. ked - 77. spar. Verticaal: 1. passer - 2. atoom - 3. nol 4. spinazie - 5. toren - 6. Aral - 8. das 9. eg - 10. aard - 11. ave - 12. Lena - 15. ta 18. os - 20. nu - 24. am - 25. Isere - 27. saluut - 29. palet - 30. amp - 31. genre 33. ka - 34. rebels - 35. nto - 36. koran 38. sloot - 40. kpm - 41. dieet - 44. verstand 47. kim - 49. ts - 53. visser - 55. larie 56. de - 58. Korea - 59. diep - 60. tolk 61. ra - 62. park - 63. rm - 66. Dee - 67. sen 68. hk - 70. anp - 72. di. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 85 35 -

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 1