NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De Stelpost Pion vier heeft DE schoenen No. 3994 Donderdag 28 februari 1974 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 3Q3, Giro 206882 Abonnementsprijs 6,— per half jaar. Franco per post 22,50 per jaar. Advertenties 22 cent per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 16 De aangesprokene was niet in het minst geïntimideerd. „Ik ben in dienst van de firma Diephuis, opzichter, en niet bij jullie. Verslaapt u zich nooit?" „Jawel, dat kan iedereen overkomen. Maar daarom hoef je nog niet zo'n grote mond te geven. Wieling. Ik zal dit rapporteren." „U doet maar, opzichter. Ik versta m'n vak en kan overal terecht." „Fijn voor jou. Dat zeg je dan straks maar tegen meneer Diephuis. En houd je kalm op het werk, want mijn baas is er ook. En die is misschien niet zo gemakkelijk als de jouwe." „Met die baas van u heb ik ook geen donder te maken. Zeg hem dat maar uit mijn naam." „Zeg hem dat zelf maar." Wat Gert verwachtte, gebeurde. Eerst maakte Matsers al aanmerkingen op de be vestiging van de stalen backconstructies. „Er zijn vijf gaten; waarom zitten er vier bouten en moeren in?" „Dat schijnt hier zo de gewoonte te zijn, meneer," antwoordde Gert, die er ook al tegenover Diephuis op geattendeerd had. „Kan zijn, maar het klopt niet volgens de tekening. Als de gemeente-opzichter de boel afkeurt, wat dan? Gaat het ons geld kosten. Geef je uitvoerder opdracht overal de vijfde bout aan te brengen." „Jawel, meneer." Een half uur later had Matsers het aan de stok met de betonijzervlechter, die te laat aangekomen was. De man keek de grote aannemer brutaal aan en zei, dat hij geen barst met hem te maken had. De ruzie Hep zo hoog op, dat Wieling op een gegeven ogenblik een staaf ijzer nam en daarmee Matsers te lijf wilde. Maar Gert en de uitvoerder kwamen tussen beiden. Voor Gert was nu de maat vol. „Opge donderd jij, vechtersbazen moeten ze maar in Leiden of IJmuiden houden, hier kunnen wij die niet gebruiken. Ik wil je hier niet meer op het werk zien. Als je niet binnen een kwartier van het terrein af bent, laat ik je door de politie weghalen." De man smeet het ijzer een eind heen, hees zijn broek op en keek giftig naar de hoofdopzichter. „Ik ga meteen naar de bond, hufter. Eens kijken, wie hier aan het langste eind trekt. Als ik wil, ligt hier mor gen de hele boel plat." „Dat moet jij dan maar eens proberen, grootsmoel. En nu wegwezen en gauw ook." De anderen op het werk keken wel een beetje verbaasd, want zoiets hadden ze waarschijnlijk bij Diephuis nog nooit mee gemaakt. Doch op een wenk van de uitvoer der ging iedereen weer aan de gang. Waar schijnlijk hadden ze ontzag gekregen voor de grote aannemer, die er nog altijd onver schrokken bij stond en op het moment, dat Wieling met de staaf ijzer dreigend op hem afkwam, geen stap achteruit had gezet. Om kwart voor negen arriveerde Piet Diephuis. Deze keek verbaasd, toen hij de Bent u reeds geabonneerd op ZEELAND MAGAZINE??? een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 10,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1. WISSENKERKE Door Gees GiesMc zware Matsers over het terrein zag lopen. Een der metselaars, die op de hoek van het terrein bezig was, zei grinnekend: „Maak je borst maar nat, baas; hij heeft een slechte bui vanmorgen." Om half tien zag Gert, dat Matsers en Diephuis naar het kantoortje liepen. Daar zal wel een hartig woordje vallen, begreep hij. Die ouwe is in dit opzicht niet ge makkelijk. Maar hij deed net, of hij nergens erg in had, al zijn aandacht bij het werk bepalend. De uitvoerder kwamen even bij hem staan en merkte op: „Die baas van jullie is geen gemakkelijke, opzichter. Dan is de onze heel anders." „Orde en regel moeten er zijn, Kuinders, anders wordt het een chaos. En als Wieling niet zo'n grote mond had gegeven, zou er verder niets aan de hand geweest zijn. Wat dacht je? Als ik vanmorgen te laat was geweest, zou ik ook een uitbrander hebben gekregen." „Verroest, iedereen komt wel eens te laat." „Jawel, maar Wieling maakt er al lang een potje van. Jij en ik en iedereen moeten onze uren vol maken, Kuinders, dus hij ook. Daarvoor worden wij betaald." Dat zei Matsers ook tijdens de middag- schaft. Gert bleef, sinds mevrouw Schollen- berg in het ziekenhuis was, 's middags ook op het werk en at daar samen met de andere mensen. Toen iedereen in de keet zat te eten, betrad Matsers het gebouwtje. „Eet smakelijk, mannen. Ket komt goed uit, dat ik jullie hier allemaal samen tref. Jullie zijn vanmorgen getuigen geweest van de ruzie, die ik met een van jullie mensen heb gehad. Te laat komen doen we allemaal wel eens. Op z'n tijd verslaapt elk mens zich. Daar zal ik niks van zeggen, want ik ben in die dingen helemaal niet kinder achtig. Maar een grote bek neem ik niet. Van niemand. Als we allemaal onze goede wil tonen, kunnen we prettig samenwerken en laat mijn hoofdopzichter maar spreken die kent me al heel wat jaartjes niets is mij liever. Evenwelop twee punten ben ik absoluut onverbiddellijk. In de eerste plaats maak ik altijd voor honderd procent goed werk. Ik heb een goeie naam in de bouwwereld en die wil ik houden. Er wordt nergens de hand aan gelicht. In de tweede plaats moet iedereen zijn uren volmaken. Daarvoor wordt-ie be taald. En tegenwoordig goed betaald. Wie op deze basis hier wil werken, kan ook op mij rekenen. Ik heb altijd voor mijn mensen goed gezorgd, maar daarvoor verlang ik ook goede prestaties. Is dat duidelijk? En dan nog iets: Dit werk is door mij aangenomen, niet door Diephuis. Omdat ook hij ingeschreven had, iets hoger dan ik, zijn we tot een overeenkomst gekomen, zodat we het samen bouwen. Maar de uit eindelijke leiding berust bij de firma Mat sers. Laat dit duidelijk zijn, mannen. En als ik er niet ben, is meneer Treep, de hoofdopzichter degene, die de hoogste lei ding heeft. Al zal hij in alles overleg plegen met de heer Diephuis of diens gevolmach tigde. Zo, dat is dat. En wie klachten heeft, mag het zeggen. Als ze redelijk zijn, gaan we ze uit de weg ruimen. Ik blijf hier de hele dag. Om vijf uur kunnen jullie me hier in de keet vin den. Geneer je niet, ik vreet niemand op. Gegronde klachten kunnen rustig naar voren worden gebracht. En nog ietswe zijn enkele dagen voor op ons schema. Dat is voor Diephuis en mij uiteraard lucratief. Als jullie het zo kunnen houden, dan is er voor jullie allemaal een extraatje, zodra het hele werk voor vijf en negentig procent is opgeleverd. Als jullie dit goed in de oren knoopt, legt het dus geen windeieren." Om vijf uur liepen er twee mensen naar de keet. Matsers hoorde hun grieven aan en zegde hen toe, dat er verbetering in zou komen. Nadat iedereen vertrokken was, besprak Matsers het met zijn hoofdopzichter. „Er moeten meer en vaker handdoeken komen, Gert. En zorg ervoor, dat die w.c. op tijd schoon gemaakt wordt. Ik heb dat ding bekeken hij wees naar het raam en ze hebben gelijk. Het is een schande, zoals die er uit ziet. Op het punt van de hygiëne maakt Diephuis blijkbaar niet veel drukte. Dat moet veranderen. Dat is één. En morgen verstuur ik met Van Gend Loos een partij betere stoelen voor de mensen." Hij wees in het rond. „Laat Diephuis die rommel maar weer meenemen naar Leiden. Dat zijn toch verdomme geen stoelen meer. De mannen moeten in hun schafttijd be hoorlijk kunnen zitten Een kwartier later nam Matsers bij zijn wagen afscheid van zijn hoofdopzichter. „Voor de rest ben ik best tevreden, Gert. Op die paar kleinigheden na, ziet het er uitstekend uit. Neem volgende week je foto toestel mee en maak een paar opnamen. Als ze goed uitvallen, laat ik ze vergroten. Mooie reclame voor ons." De mannen drukten elkaar stevig de hand. „Apropos, Gert, Piet Diephuis is er morgen vroeg om zeven uur. En overmorgen waar schijnlijk ook welGrinnikend stapte de aannemer in zijn wagen, wuifde nog even met zijn hand en reed toen rustig het terrein af. Even later volgde Gert, diep nadenkend. Wat een baas heb ik, dacht hij, volkomen tevreden over deze dag, ondanks het incident met Wieling. Zet in één dag de hele zaak recht. En hoe Vier weken na het ongeval kon een der arbeiders het Leidse ziekenhuis verlaten. Weliswaar mocht hij nog niet aan het werk, maar dat was misschien een kwestie van twee of drie weken. Gert onderbrak zijn arbeid en haalde de man met zijn wagen uit het ziekenhuis, waarna hij hem naar zijn woning in Leiderdorp bracht. Daar was alles versierd en de kamer herschapen in een bloemensalon. Gert moest nog even blijven, een kop koffie drinken en van het gebak proeven. Er was vreugde. Toen Gert opstond om te vertrekken, greep de her stelde man zijn hand en zei: „Dank u wel, opzichter, voor alles, wat u voor mij en mijn maat hebt gedaan. Dat zal ik vast nooit vergeten. Kan ik niet bij jullie in dienst treden?" Gert lachte verlegen. „Dat bepraten we te zijner tijd wel eens. Doe maar kalm aan, dan zie ik je over een poosje wel weer verschijnen." Met de andere man, die Gert trouw eens in de week bezocht, ging het niet zo goed. Het stond wel vast, dat hij zijn verdere leven invalide zou blijven, want de rechter arm bleef waarschijnlijk stijf. Voor de bouw was deze man van geen waarde meer. Al die weken had de oude Diephuis slechts éénmaal de beide slachtoffers bezocht, zulks op aandringen van Gert Treep. Maar verder keek de aannemer niet om naar deze men sen. Hij had wel andere dingen aan zijn hoofd. En waarschijnlijk had hij er al lang spijt van, dat hij met Matsers Bouwbedrijf in Velp in zee was gegaan. Met deze man was niets te versieren. Zo gek veel zouden ze aan deze klus niet verdienen. (Wordt vervolgd). FRAAIE PRIJS VOOR JOKE HEIJSTEK, MADZY ROODZAND EN RONNY BLOMAARD Voor de vierde achtereenvolgende keer hebben de Rabobanken in zes Europese landen een Internationale Jeugdprijsvraag gehouden. Na thema's als ruimtevaart, de Olympische Spelen en de dierenwereld, werd vorig jaar onder het motto „Ontdek heden het verleden" de 4e Internationale Jeugdprijsvraag gehouden, die de vaderland se geschiedenis als onderwerp had. Alleen al in Nederland hebben 45.000 kinderen deelgenomen, die naast het be antwoorden van enkele vragen een teke ning of schilderstuk moesten vervaardigen, terwijl de oudere kinderen een verhaal over een gebeurtenis uit de historie van ons land moesten maken. Zo'n duizend fraaie prijzen lagen klaar voor de kinderen, die deze opdrachten op de beste wijze zouden uitvoeren. Ook Joke Heijstek, Madzy Roodzand en Ronny Blomaard hebben aan deze jeugd prijsvraag deelgenomen en met succes. De deskundige jury, bestaande uit Ria Bremer van het televisiejeugdpromma „Stuif 's in" en Wim Bijmoer, decoront werper bij de NOS, was van oordeel, dat de prestaties van Joke Heijstek te Colijns- plaat, Madzy Roodzand te Colijnsplaat en Ronny Blomaard te Kortgene gehonoreerd moesten worden met een fraai uitgevoerde encyclopedie, die een dezer dagen door de heer A. de Wild, directeur van de Rabobank „Colijnsplaat", werd uitgereikt. ANSICHTKAARTENBOEKJE Binnenkort gaat in de landelijke serie Ansichtkaartenboekjes verschijnen een deel tje. dat gewijd zal zijn aan Kamperland. De ca. 78 oude foto's en ansichten uit de periode 1900—1940 zullen een duidelijk beeld geven, hoe dit Noord-Bevelandse dorp er toen uitzag. Alle foto's en ansichten, waaronder Van praktisch alle voor-oorlogse verenigingen, zijn van passende onderschriften voorzien. Verder komen in het boekje honderden na men voor van de afgebeelde personen, terwijl ook tal van historische gegevens worden vermeld. Naast een groot aantal oude ansicht kaarten van Kamperland worden ook beel den van Stroodorp en Geersdijk opgenomen. De samensteller is C. P. Pols uit Zierikzee, die ook van andere plaatsen dergelijke boekjes heeft samengesteld en wiens voor ouders van Colijnsplaat afkomstig zijn. HENGELWEDSTRIJD Op zaterdag 23 februari 1974 hield de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging haar eerste competitiewedstrijd van dit jaar. Deze werd gehouden aan de zeedijk van de Oosterschelde in de omgeving van Co lijnsplaat. Er werden 57 deelnemers voor deze wedstrijd ingeschreven. Voor verschil lende bekende sportvissers was het mis schien nog te vroeg in het jaar, want zij lieten ditmaal verstek gaan. Hoewel er nog een frisse noordelijke wind stond, die het verblijf aan de zeedijk min der aangenaam maakte, kon dit de pret niet drukken, want er werd enthousiast gevist en ook gevangen. Dit bleek na afloop want er waren 150 bovenmaatse en 104 ondermaatse vissen gevangen. Zij leverden 27.020 wedstrijdpunten op. Ditmaal vielen er maar 2 pechvogels te noteren. In hoofd zaak werden er platvissen (bot, schol en schar) gevangen. De prijzen vielen ten deel aan: 1. J. C. Th. de Kam, Kamperland 1270 pnt. 2. K. Begthel, Geersdijk 1185 pnt. 3. J. Bouterse, -Colijnsplaat 1105 pnt. 4. R. de Regt, Kamperland 1025 pnt. 5. M. Luik, Kamperland 995 pnt. 6. W. Allaart, Colijnsplaat 925 pnt. 7. H. de Pan, Kamperland 920 pnt. 8. J. Provoost, Colijnsplaat 835 pnt. 9. P. v. d. Moere, Kamperland 820 pnt. 10. J. Minnaard, Wissenkerke 800 pnt. 11. L. Huige, Biezelinge 760 pnt. 12. PI. Warren, Colijnsplaat 720 pnt. 13. Anth. Kooie, Kamperland 690 pnt. 14. H. P. v. d. Weele, Fijnaart 650 pnt. 15. P. Maas, Goes 630 pnt. 16. P. Versluis, Colijnsplaat 620 pnt. In café „Juliana" vond tenslotte de prijs uitreiking plaats. Wegens afwezigheid van de voorzitter werden de prijzen uitgereikt door het bestuurslid B. de Looff. Deze be dankte de deelnemers voor hun opkomst en was verder van gedachten dat de start goed was geweest. De tweede competitiewedstrijd zal gehou den worden op zaterdag 23 maart 1974 op dezelfde plaats. Aanvang wedstrijd 13.30 uur. Inschrijven in café „Juliana" vanaf 12.15 uur. Kruiswoordpuzzel no. 364 Horizontaal: 1. gebouw - 4. bevel - 7. het hoogst bereikbare - 13. transportonderne ming (afk.) - 14. deel van een ladder - 16. uitheemse plant - 17. enkelspel - 19. uit Iran afkomstig - 21. deel van een kippenhok 22. dus (Eng.) - 23. soort stof - 25. het zelfde (afk.) - 26. plaats in Duitsland - 28. mens - 30. spil - 32. klaar - 33. tot kalmte komen - 36. kiloliter (afk.) - 37. soort vezel 39. plaat - 40. fris - 42. stofmaat - 43. even redige vertegenwoordiging (afk.) - 45. rivier in Spanje - 46. valse haardos - 48. viseter 50. water in Friesland - 51. bovenmatig 52. namelijk (afk.) - 54. titel (afk.) - 55. verdovend middel (afk.) - 57. sportartikel 60. bekende motorraces (afk.) - 62. gees telijke - 64. herkauwer - 65. nieuwe wereld taal - 67. woestijn - 69. planeet - 71. plaats in Drente - 73. gesloten cirkel - 74. ont kenning - 75. plaats in China - 76. paardje 77. boom. Verticaal: 1. tekengerei - 2. kleinst deelbare deeltje - 3. zandheuvel - 4. groente - 5. bouwwerk - 6. meer in Azië - 8. kleding stuk - 9. landbouwwerktuig - 10. karakter 11. groet - 12. meisjesnaam - 15. zoals de akten getuigen (lat. afk.) - 18. trekdier 20. bijwoord - 24. aankomende maan (afk.) 25. rivier in Frankrijk - 27. groet - 29. schildersgerei - 30. eenheid van elektrische stroomsterkte (afk.) - 31. soort - 33. vogel 34. opstandig - 35. netto (afk.) - 36. heilig boek - 38. gegraven water - 40. scheep vaartmaatschappij (afk.) - 41. voorgeschre ven leefwijze - 44. denkvermogen - 47. luchtvaartonderneming (afk.) - 49. toets alleen (afk.) - 53. beroep - 55. onzin - 56. lidwoord - 58. Aziatisch schiereiland - 59. naam van verschillende wateren - 60. ver taler - 61. rondhout - 62. wandelplaats 63. vreemde munt (afk.) - 66. water in Engeland - 67. vreemde munt - 68. Hef- nerkaars (afk.) - 70. persbureau (afk.) - 72. dat is (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 363 Horizontaal: 1. egard - 6. aroma - 11. RAI 12. pek - 14. ara - 16. rooster - 18. nalatig 20. Ede - 21. eng - 22. een - 23. netelig 28. ree - 29. oi - 30. rr - 31. vest - 32. lee 34. aker - 36. ol - 37. edelman r 38. ek 39. ober - 41. aks - 42. albe - 45. ep - 47. ha - 49. rui - 51. nitraat - 54. Urk - 56. enz - 57. tak - 58. koevoet - 61. vitrage 64. rel - 65. sla - 67. Ria - 68. adres 69. hallo. Verticaal: 2. groente - 3. aas - 4. rit - 5. de 7. ral - 8. ora - 9. materie - 10. greep 12. prat - 13. knul - 15. eggen - 17. ode 19. Ino - 23. noteren - 24. ei - 25. ezelkar 26. ir - 27. granaat - 31. vlo - 32. Lea 33. Ems - 35. ree - 40. buizerd - 43. brutaal 44. trekt - 46. pi - 47. ha - 48. akker - 50. UNO - 52. tets - 53. Alva - 55. rag - 59. ver - 60. ole - 62. tra - 63. ril - 66. Is. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 1