NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Pion vier heeft DE schoenen Voedselprobleem nummer één assurantie-adviseur Rabobank „Colijnsplaat" Rabobank „Wissenkerke" No. 3693 Donderdag 21 februari 1974 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs ƒ6,— per half jaar. Franco per post 22,50 per jaar. Advertenties 22 cent per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Kruiswoordpuzzel no. 363 Horizontaal: 1. beleefdheidsbetuiging - 6. geur - 11. tentoonstellingsgeb. in A'dam 12. zwarte substantie - 14. vogel - 16. werkschema - 18. slordig - 20. plaats in Gelderland - 21. nauw - 22. lidwoord 23. benard - 28. strafwerktuig - 29. onzes inziens (afk.) - 30. regerings-reglement (afk.) 31. kledingstuk - 32. watering - 34. put emmer - 36. geogr. aanduiding (afk.) - 37. iemand van adel - 38. maanstand (afk.) 39. bediende in een restaurant - 41. grote bijl - 42. kledingstuk - 45. in persoon (afk.) 47. uitroep - 49. verenwisseling - 51. zout van salpeterzuur - 54. voormalig eiland in Nederland - 56. enzovoorts (afk.) - 57. deel van een boom - 58. werktuig - 61. glasgordijn - 64. opstootje - 65. groente 67. meisjesnaam - 68. woonplaats - 69. groet. Horizontaal: 1. meester - 7. schande - 13. oei - 14. aga - 15. CAO - 16. ure - 17. nn 18. Ina - 19. Ier - 20. ar - 22. dat - 24. Urk - 26. eelt - 29. lasso - 31. nabij - 33. uniek - 35. Spa - 36. gebod - 37. re - 38. leg 40. pet - 41. NS - 42. Teheran - 43. od 45. rei - 46. put - 48. at - 50. vogel - 52. mis 54. aarde - 56. enak - 57. regel - 59. toer 60. dit - 61. Cor - 63. sr - 65. Lea - 66. oer 67. re - 68. tap - 70. une - 72. Ede - 73. mug 74. escorte - 75. asperge. Momenteel wordt de grootste aandacht geschonken aan de problemen rond de steeds schaarser wordende energie en natuurlijk is dat van bijzonder groot belang voor de wereld. Het is een crisis waarvan wij ons zeer grondig bewust dienen te zijn en die ons ongetwijfeld zal dwingen om bepaalde maatregelen te treffen en zekere ontwik kelingen ter hand te nemen. Het lijkt echter wel, alsof de mens slechts in staat is zich werkelijk intensief met één ding bezig te houden. Nu de energiecrisis de volle aandacht vraagt (en terecht) be staat er meteen minder aandacht voor an dere belangrijke zaken en hierbij denken we aan een probleem, dat in weerwil van alle energieproblemen, toch nog steeds we reldprobleem nummer één is en blijft: voed sel! Ook op dit gebied is er sprake van een benauwende ontwikkeling die het recht heeft onze volle aandacht te krijgen. We moeten onze aandacht daarom aan beide problemen schenken, omdat zowel energie als voedsel uitmaken of wij het op deze aarde zullen kunnen blijven volhouden. Verticaal: 2. voedsel - 3. lokspijs - 4. tochtje 5. lidwoord - 7. vogel - 8. bid (lat.) - 9. stof - 10. handvat - 12. trots - 13. jongen 15. soort Iandbewerking - 17. lyrisch ge dicht - 19. dochter van Cadmus - 23. aan tekenen - 24. vogelprodukt - 25. vervoer middel - 26. titel (afk.) - 27. projektiel 31. ongedierte - 32. bijb. naam - 33. plaats in Duitsland - 35. herkauwer - 40. roofvogel 43. onbeleefd - 44. vorm van trekken - 46. onmeetbaar getal - 47. vlaktemaat - 48. bouwland - 50. org. der Ver. Naties (afk.) 52. deegachtig - 53. Spaans landvoogd - 55. fijn weefsel - 59. afgelegen - 60. Spaanse uitroep - 62. baan voor balspel .- 63. rug tussen twee voren - 66. de lezer heil (lat. afk.). Verticaal: 1. monteur - 2. een - 3. ei - 4. tand - 5. egaal - 6. ra - 7. sc - 8. Cairo 9. hoek - 10. nu - 11. dra - 12. eertijds 21. Ali - 23. tas - 24. USA - 25. lab 27. ene - 28. tel - 30. spoedig - 31. net 32. bon - 34. ketel - 36. Genua - 39. gei 40. pap - 43. overste - 44. don - 45. rek 47. tat - 48. ade - 49. terdege - 51. gas 52. met - 53. sec - 55. rob - 57. riant - 58. loods - 60. deur - 62. reep - 64. ras - 67. rug - 69. pc - 71. Ee - 72. ea - 73. mr. Overigens is1 het duidelijk, waarom het energieprobleem ons in de geïndustrialiseer de westerse wereld meer aanspreekt dan het voedselprobleem. Zoals recentelijk is gebleken, is energieschaarste voor ons deel van de wereld een dadelijk voor een ieder voelbare zaak. Direkt wordt onze consump tie beperkt, de energieschaarste tast ons economisch bestel aan en meteen duikt het spook van uitgebreide werkloosheid op. Dat zijn dingen die ons duidelijk aanspreken en ons meteen in een alarmtoestand bren gen, waarbij we roepen om maatregelen om het onheil te keren. Ons leven wordt er echter niet rechtstreeks door bedreigd. De bevolking in ontwikkelingslanden echter voelt het energieprobleem niet zo rechtstreeks aan den lijve. In dit soort lan den, die weinig geïndustrialiseerd en voor namelijk agrarisch georiënteerd zijn, bete kent energieschaarste geen direkte bedrei ging van het bestaan. Precies omgekeerd ligt het echter met het voedselprobleem. Wanneer er sprake is van voedselschaarste, dan bemerken wij dit in de geïndustrialiseerde wereld nauwelijks, hoogstens in de vorm van het duurder wor den van voedingsprodukten. We mopperen wel eens wat over de gestegen prijzen, maar de meesten van ons behoeven geen honger te lijden en zetten de consumptie normaal voort. In de ontwikkelingslanden ligt dit geheel anders. Daar betekent misoogst, droogte en voedselschaarste dadelijk honger en voor velen de dood. Voor ieder weldenkend mens is het echter duidelijk, dat beide problemen voor de ge hele mensheid van het allergrootste belang zijn. We kunnen nu eenmaal niet buiten energie en zeker niet buiten voedsel. Als gevolg van de energiecrisis is het voedselprobleem wat op de achtergrond geraakt, maar het is er niet minder urgent om, dat moeten we ons goed realiseren. Sommigen zullen misschien aanvoeren dat het met die honger wel los loopt, want dat er het afgelopen seizoen in verschillende delen van de wereld recordoogsten zijn be haald. Dan is het misschien toch wel goed om hier wat nader op in te gaan. Het is zeker interessant om te weten, dat het ver schil tussen grote misoogsten en record oogsten in de wereld niet zo groot is als velen denken. In 1972 jammerde de gehele wereld over misoogsten en grote landen als de Sowjet-Unie en China waren genood zaakt om in de Verenigde Staten, Canada en Australië enorme hoeveelheden graan te kopen. In dat jaar was de totale wereldoogst 879 miljoen ton. In 1973 kon men zich ver heugen over een recordoogst, de opbrengst was933 miljoen ton. De marge be draagt dus slechts 54 miljoen ton. In weerwil van die zogenaamde record- oogst in 1973, doen we er goed aan de situatie van het moment eens goed onder het oog te zien. Wat de oogst van 1974 zal zijn, weet nog niemand en voorlopig mogen we dus alleen maar rekening houden met de oogst van 933 miljoen ton in 1973. Daar bij moeten we er rekening mee houden, dat twee bijzonder belangrijke voedselbuffers door het voedselprobleem van 1972 zijn weg gevallen. De reservevoorraden in de wereld zijn vrijwel opgeconsumeerd en de vijftig miljoen hectare landbouwgrond, die in de Verenigde Staten in reserve werd gehouden om indertijd overproduktie tegen te gaan, zijn het afgelopen seizoen in gebruik geno men. We hebben dus vrijwel niets meer achter de hand. We moeten het nu doen met wat er echt is. Wanneer we dan zien, dat er in grote delen van de wereld als gevolg van meestal klimatologische omstandigheden, zoals droogte e.d. pure hongersnood heerst. We behoeven hierbij maar te denken aan de Sahellanden ten zuiden van de Sahara, Ni geria, Ethiopië, het noorden van Kenia, India en Bangla Desh om maar enkele voor beelden te noemen' dan is het duidelijk, dat er sprake is van een noodtoestand, want onze recordoogst van 1973 zal niet in staat zijn om dit probleem op te lossen. Daar komt dan nog bij, dat de rijke landen ook meer consumeren als gevolg van bevol kingsgroei en welvaartsvermeerdering. De rijke landen kunnen van de beperkte voor raad kopen en de bevolking van die landen kan zich voeden, maar de arme landen ont breekt het geld om te kopen bij de stijgende prijzen op de wereldmarkt en de bevolking van die landen dreigt bij eigen misoogsten regelrecht het slachtoffer te worden. Het is trouwens niets nieuws, want voorlichting over deze toestanden krijgen en kregen we regematig via onze nieuwsmedia. Wanneer het noodlot zou willen, dat door de een of andere oorzaak bijvoorbeeld de Verenigde Staten, de grootste graanexpor- teurs van de wereld, getroffen werden door een ernstige misoogst, dan zou dit zonder meer een enorme ramp voor de gehele we reld betekenen, want dan zou het ook dui delijk voelbaar zijn voor de rijke landen. Dit toont duidelijk aan hoe in feite de wereldvoedselsituatie bijzonder kwetsbaar is. Reserves zijn er nauwelijks, de oogsten zijn als het er op aan komt niet voldoende om de wereldbevolking van voldoende voed sel te voorzien. Eén misoogst kan een ramp ontketenen. Onder deze omstandigheden is het daarom van het allergrootste belang, dat er aan dacht wordt geschonken aan bijvoorbeeld het wereldvoedselplan dat door deskundigen van de FAO (Wereld Voedsel- en Landbouw organisatie van^de Verenigde Naties) is ont worpen en voorgelegd. Maar tot nu toe be staat er weinig aandacht voor en gaat men er in de wereld niet serieus op in. Men kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat de wereld ook tobt met een regeerprobleem. Regeren is toch vooruitzien. Daar geven helaas bitter weinig regeringen blijk van. Gewacht zal wel weer worden op het mo ment, dat door een ernstige misoogst het probleem voor de gehele wereld acuut wordt. Vermoedelijk zal men dan rijp zijn om eens werkelijk serieus het wereldvoed selprobleem onder de loep te nemen. Maar het nare is, dat er dan eerst miljoenen mensen in de wereld het slachtoffer gaan worden van de onverantwoordelijke dom heid en nalatigheid van een groot aantal regeringen. Natuurlijk is de uitvoering van het we reldvoedselplan geen eenvoudige zaak en er zijn enorme bedragen mee gemoeid en dat zal wel een van de redenen zijn, dat er bij veel regeerders zo weinig enthou siasme voor bestaat. Men tobt al met zoveel urgente problemen, dat men geneigd is dat wat niet „urgent" is voorlopig maar uit te stellen. Men dient zich echter te reali seren van welke enorme importantie de voedselproblemen zijn. Misschien is het vol gens een aantal regeerders nog niet urgent in hun ogen, maar zij zullen moeten toe geven dat als het eenmaal urgent is, dat dan de ramp niet te overzien is. Daarom is preventie van wereldbelang. VOLLEYBAL Wiska 1 heeft zaterdag in Vlissingen tegen Marathon 2 weer een nederlaag geleden (3-2). De eerste drie sets speelde Wiska goed en nam een 1—2 voorsprong (11—15, 15—10 en 13—15). De dames van Wiska hadden toen misschien teveel van hun krach ten gevergd, want in de laatste twee sets konden ze nauwelijks meer tegenstand bie den, zodat Marathon 2 vrij gemakkelijk de wedstrijd met 15—4 en 15—3 winnend kon afsluiten. Wiska 2 werd met 3—0 verslagen door P.Z.E.M. 2. De P.Z.E.M.-dames hadden een harde opslag, waar Wiska veel moeite mee had. Setstanden: 157, 1511, 158. De Wiska-heren hebben in een slechte wedstrijd met 30 verloren van E.V.V.C./M 3. Wiska speelde bijzonder ongeconcentreerd en daardoor onzuiver, waardoor aanvallend en verdedigend veel te veel fouten werden gemaakt. Setstanden: 15—13, 15—12 en 15—6. Bent u reeds geabonneerd op ZEELAND MAGAZINE??? een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 10,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1. WISSENKERKE Oplossing kruiswoordpuzzel no. 362 ONDANKS DE ENERGIEPROBLEMEN. BLIJFT VOEDSELBUFFERS ZIJN WEGGEVALLEN Om ons devies „UW VERZEKERINGEN ZIJN ONS ECHT EEN ZORG" waar te kunnen maken, hebben de Rabobanken op Noord-Beveland per 1 februari een deskundige aan gesteld in de functie van ZIJN NAAM: DHR. C. P. DE BRUIJNE ADRES: HOOFDSTRAAT 42. KORTGENE TELEFOON: 01108-5 77 Vanzelfsprekend zult u onze assurantie-adviseur ook gaarne bereid vinden u thuis of op uw bedrijf te bezoeken Dhr. De Bruijne is te bereiken via alle vestigingen van de Rabobanken op Noord-Beveland of thuis op bovengenoemd adres. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 1