De Stelpost.... Ijstijd door Gees Giesbeek H.k.h. prinses Beatrix demonstreerde onlangs weer eens hoezeer zij met het lot van de Nederlandse bevolking is begaan en tevens hoe goed zij op de hoogte is van de gang van zaken in de verschillende regio. Het is toch uniek dat een kroonprinses persoonlijk naar de televisiestudio's komt om het publiek aan te moedigen in de geldbuidel te tasten ten bate van een aktie. Het ging hier om de aktie „Van harte". De aktie had tot doel om geld bijeen te brengen om de bouw van een kinderboerderij te realiseren, waar gehandikapte kinderen samen met normaal begaafde kinderen hun vakantie kunnen doorbrengen. Mede door de bemoeienis van prinses Beatrix is de aktie „Van harte" zo'n sukses geworden dat met de bouw van de kinderboerderij kan worden begonnen. Wij wensen de prinses, die op donderdag 31 januari 36 jaar wordt, een prettige verjaardag toe, van harte. NEDERLAND HEEFT DE GROOTSTE „FIETSEND1CHTHE1D" FIETS HEEFT TOEKOMST OOK VOOR VAKANTIE EN REKREATIE Door de autoloze zondag is de fiets een nog belangrijker vervoermiddel geworden dan ze al was. Overigens was Nederland reeds het land met de grootste fietsendichtheid ter wereld, op ruime achterstand gevolgd door West-Duitsland en de Verenigde Staten. Rond zeven miljoen fietsen zijn er in ons land in gebruik, naar schatting 4,5 miljoen zelfs dagelijks. Bovendien heeft de fiets een gouden toekomst. Onze overvolle autowegen en mudvolle binnensteden doen velen, die korte afstanden moeten afleggen, weer naar de fiets grijpen. Ook uit de sektor ge zondheidszorg uitgeoefende aandrang om toch vooral veel te gaan fietsen („beweging is goed voor hart- en bloedvaten") speelt de fietsenindustrie in niet geringe mate in de kaart. Ook een vakantie per fiets raakt weer in. Auto heeft ook zijn beperkingen. Nederland telt momenteel ongeveer 1 fiets op 1,7 bewoner. Daarmee zetten wij de traditie van het grootste fietsen- land onbekommerd voort. Wij liggen wat dit betreft duidelijk voor op West-Duits land (1 fiets op 2,7 bewoner) en op de Verenigde Staten (1 fiets op 3.2 bewoner). Het is gewoon niet waar dat de fiets nog altijd het vervoer- en rekreatiemiddel is van uitsluitend de gewone man. Onder zoekingen hebben zelfs aangetoond dat de fiets door mensen uit de hogere milieus het meest positief wordt beoordeeld, voor al uit oogpunt van recreatie. Terwijl in in vele eenvoudige gezinnen men zich bij wijze van spreken het brood uit de mond spaart om een auto te kunnen financieren, worden in gezinnen die allang een auto be zitten nu fietsen aangeschaft. Een merk waardige ontwikkeling. Er zijn verschillende faktoren, die de verbreding van de fietsgewoonten stimule ren. In de eerste plaats zijn vele binnen steden met de auto moeilijk te bereiken en te berijden. In de overvolle straten raakt de autorijder al vrij gauw in een file be kneld en het is nu al zo ver dat men zich in do centra van vele grote en middelgrote steden sneller per fiets dan per auto kan verplaatsen. Bewegen! Bovendien is het niet alleen een kunst om met je auto door het krioelend stads verkeer te manouevreren, je moet je auto ook nog een keer kwijt. Maar dat laatste lukt soms nauwelijks. Bijna iedere Neder landse stad kent zijn parkeerproblemen. Gaat u maar eens op een willekeurige middag met de auto naar Amsterdam. U moet dan soms wel een uur rondtoeren om een parkeerplekje voor uw wagen te vinden. Ook de slogans van de laatste tijd over het nut van regelmatige lichaamsbeweging komen het gebruik van de fiets ten goede. En waarom niet eens met de fiets op va- kantic? Duizenden mensen zitten gedu rende het gehele jaar in een auto en/of achter een bureau. Zij prefereren daarom een „aktieve" vakantie en dan is de fiets een ideaal vervoermiddel. Zo heeft de „Stichting Fiets" een groot aantal fietsroutes gepubliceerd, die ener zijds tegemoet komen aan de wens van velen om „in beweging te blijven" en anderzijds de deelnemers de kans ver schaffen om allerlei pittoreske streken in eigen land te bezoeken. Tenslotte komen steeds meer autobe zitters op de gedachte, dat autorijden duur is en dat het om financiële redenen aantrek kelijk kan zijn om vooral de kortere af standen per fiets af te leggen. Als vervoermiddel van huis naar werk of school is de fiets ook zeer in trek. Ruim 4 miljoen Nederlanders doen dit praktisch elke dag. Betere voorzieningen. Helaas houden de verkeerstechnische voorzieningen geen gelijke tred met de spektakulaire groei van het aantal fietsers. In de afgelopen jaren heeft de auto zo'n overmatige aandacht gehad van de over heid, dat de voorzieningen voor andere vervoermiddelen sterk zijn achtergebleven. Zo vinden we in de steden onvoldoende parkeer- en stallingsmogelijkheden in de buurt van stations en bushaltes. De aan leg van fietspaden is in verschillende pro vincies onder de maat gebleven, bij de aanleg van tunnels is veelal verzuimd ruim te voor de fiets te kreëren. Op die manier worden de fietsers ernstig gehandicapt. Een dergelijk op de auto gericht beleid is trouwens volkomen in strijd met de op vattingen van veel beleidsautoriteiten, die juist aandringen op het terugdringen van het autoverkeer. Hoe het ook zij, voor de 6200 Nederlandse fietsenhandelaren ziet de toekomst er zeker niet ongunstig uit. Zij kunnen hun kliëntele een zeer ruim assor timent aanbieden. Vooral sportfietsen (70 van de totale fietsenproduktie) zijn zeer in trek. Een van de meest aantrekkelijke aspekten van de fiets is ook, dat het voertuig „mi- lieuverschonend" werkt. Fietsers leveren nauwelijks een bijdrage tot de geluidshinder en in het geheel niet tot de luchtvervuiling. Ook al een reden om betere voorzieningen voor dit vervoermiddel te scheppen. (Nadruk verboden). Worden de noordpoolgebieden kouder? Een aanzienlijke afkoeling tekent zich in de polaire en subpolaire (ten zuiden van het poolijs) zones van het noordelijke halfrond af. Terwijl de temperatuur van het laatste decennium (d.i: van 1961 -1971) ten zuiden van de 55e breedtegraad'over het algemeen en gemiddeld geen signifikante verande ringen vertonen t.o.v. de periode 1931 - 1960, daalde ze ten noorden van genoemde breedtegraad wel degelijk en wel met ge middeld 0,50° C. De afkoeling is in de at- lantische en Siberische sektor bijzonder sterk. In Spitsbergen is de gemiddelde tem peratuur tussen 1961 en 1971 met 2° C gedaald; op Franz-Joseph Land is de win- tertemperatuur (bij slechts geringe ver andering van de zomerwaarden) zelfs met 6° C gedaald. Zulke lage waarden, gelijk in het laatste decennium, zijn sedert het begin van deze eeuw nog niet waargeno men. Als dit zo door gaat kunnen we waar schijnlijk voor genoemde streken een ijstijd verwachten. Kruiswoordpuzzel no. 360 Horizontaal: 1. dier - 4. plaats in Gelder land - 7. vervoermiddel - 10. iets of iemand voorzien van - 13. erkentelijkheid - 14. bui tenstaander - 16. schortje - 18. stapel - 20 groet - 22. onverstandig - 23. beroep - 25. waterdoorlatend - 26. dubbelklank - 27. ijzerhoudende aarde - 28. vreemde munt (afk.) - 29. de oudere (afk.) - 30. bergweide 32. plaats in Overijssel - 34. voorzetsel - 36. ruimte voor een straatdeur - 37. dichterbij komen - 38. meisjesnaam - 39. soort onder wijs (afk.) - 41. elasticiteit - 42. laatst ge noemde (afk.) - 43. dat is (afk.) - 45. vorm van eten - 47. laatst leden (afk.) - 48. on bepaald voornaamwoord - 49. door de neus uitgesproken - 50. uitroep - 52. voormalig eiland in Nederland - 53. voetbalvereniging 54. slot (Eng.) - 55. jongensnaam - 59. mak ker - 62. onaangeraakt - 65. nu - 66. wand versiering - 67. vent. Verticaal: 1. niet smal - 2. bevel - 3. in houdsmaat - 4. jongensnaam - 5. sierto- rentje - 6. water in Friesland - 7. Chinees in Indonesië - 8. Eng. telwoord - 9. plaats in Friesland - 11. maanstand (afk.) - 12. namelijk (afk.) - 13. gemanierde vrouw 15. bouwstof - 17. deel v. e. schip - 18. tot nader order (afk.) - 19. Eng. titel - 21. verhalen - 23. Indon. eiland - 24. ronde toren - 29. pl. in België - 30. eenh. van druk (afk.) - 31. wapen - 32. bloeiwijze 33. eikenschors - 35. nauw - 40. ambts gebied - 44. voormalig bewoner van Peru 45. boom - 46. ter attentie van (afk.) - 47. ovenkrabber - 48. halfbloed - 51. afgod - 56. Spaanse titel - 57. meisjesnaam - 58. met bestemming (afk.) - 59. pers. voornaam woord - 60. woonboot - 61. groet - 63. water in Friesland - 64. herkauwer. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 359 Horizontaal: 1. stomp - 5. sloep - 9. tot 10. ar - 12. tt - 13. sol - 14. op - 15. agio 17. seef - 18. sa - 20. agnaten - 22. parodie 25. ongeluk - 28. lepe - 29. EDO - 30. enge 31. Ester - 33. Malta - 35. lapel - 38. drang 41. Lena - 42. ego - 43. atol - 45. voedsel 47. lineair - 50. triplet - 51. dd - 53. zone 54. etre - 55. bi - 56. era - 58. oa - 59. se - 60. bon - 61. radar - 62. kudde. Verticaal; 1. stoep - 2. top -.3. ot .t.,4. pagadet - 5. stengel - 6. os - 7. Eos - 8. plank - 11. Rigi - 12. teen - 16. oneer - 17. stoom - 19. tree - 21. Olga - 23. al - 24. opstand - 26. entente - 27. de - 32. ene 34. air - 35. leeg - 36. pastoor - 37. lelie 38. dolle - 39. aantrek - 40. goal - 41. lo 44. li - 45. vader - 46. Erna - 48. iets - 49. ruine - 52. dra - 55. bod - 57. ad - 60. bd. FEUILLETON 12 „Dat is niet aardig, Riek." „O, niet om het een of ander, maar zo gauwHeerlijk, jongen. Jammer, dat ik tot twaalf uur dienst heb. Wat wil je hebben?" Hij gaf zijn bestelling op. Ze hadden niet veel gelegenheid tot praten, want het was vrijdagavond en dan liep de zaak gewoon lijk vol om deze tijd. Maar ze drukte toch heimelijk even zijn hand, toen hij na het eten met haar afrekende. Rienie zat in de kamer te lezen, toen hij tegen half elf de kamer betrad. Ze sprong overeind en keek hem geschrokken aan. „Moet u niet naar huis dit weekend?" Hij ging rustig zitten en vertelde in en kele zinnen, wat er was voorgevallen en dat er de volgende morgen een nieuwe kraan zou komen, die nog opgebouwd moest worden. „Zaterdag of geen zaterdag, we moeten proberen de ontstane achter stand in te halen. We zijn aan een bepaald aantal werkdagen gebonden. Dus blijf ik vannacht hier slapen. Ik betaal er wel wat extra's voor." „Dat is niet nodig." „Je zult toch al wel hogere kosten heb ben, nu je moeder in het ziekenhuis ligt, nietwaar? O ja, hoe ging het met moeder?" „Och, ik had er nog niet veel aan. Ze zit half onder de verdoving en krijgt kunst matig vocht toegediend." „Infuus." „O, heet dat zo? Ze herkende me nauwe lijks." „kwestie van één dag. Morgen is ze weer helder. Apropos, morgenmiddag ben ik na tuurlijk weg, doe je haar de groeten van me? Ik kom volgende week wel een avondje naar haar kijken. EnneHij haalde zijn portefeuille te voorschijn en nam er een briefje van tien uit. „Hier koop er wat voor, voor je moeder, namens mij. Bloemen of iets dergelijks. Dat laat ik graag aan jou over." Ze keek als gebiologeerd naar het blauwe bankbiljet. „Maar, dat is toch te gek. meneer, ehGert." „Ik wens haar toe, dat ze helemaal op knapt, Rienie. Zeg haar dat maar uit mijn naam." „Nou, dank je wel." Ze borg het geld weg. „Zegwil je misschien nog een kop koffie?" Hij glimlachte. „Dat sla ik niet af, Rienie. Wacht even, haal ik wat lekkers bij. In de automaat in het dorp. Ik ben zo terug." „Dat is toch niet nodigweerlegde ze. Maar hij was de kamer al uit en ze hoorde hem het huis verlaten. Hij is een leuke jongen, dacht ze. Maar hij zal wel niets in mij zien. Ik zie er eigenlijk veel te ouderwets uit. Morgen maak ik een paar jurken korter. Dan moet ma, als ze thuis komt, maar mopperen. Ik loop eigenlijk gewoon voor schut." Enkele minuten later was hij alweer te rug, met twee grote stukken gebak in een doos. Ze keek er verwonderd naar, toen ze met de koffie in de kamer kwam. „Hoe heb je dat versierd? Zoiets ligt nooit in de automaat." Hij grinnikte. „De deur stond open. Ze lieten visite of familie uit. Nu ja, een leuke smoes weet ik altijd wel te verzinnen. Ten slotte is het hier een dorp, dus „Dat ziet er even lekker uit!" „Tast toe, meid. Als beloning zullen we maar zeggen, voor je voortreffelijk maal vanavond." Ze keek hem enige ogenblikken aan, zette de koffie neer en sloeg de handen voor haar gezicht. Gert hoorde, dat ze begon te huilen. „Daar meen je niets van!", snikte ze. „Ik weet best, dat de aardappels niet gaar waren en het vlees verbrand was. Maar jij hebt er niets van gezegdIk kan hele maal niet koken. Ik wilde het vaak genoeg, maar mama zei altijd: later. Die wilde het steeds zelf doen. Een enkele keer, als ze niet lekker was of een galaanval had, dan deed ik het, maar ik kan het helemaal niet. Wat moet dat de volgende week? Ik breng er immers niets van terecht De man kwam overeind en liep op het meisje toe. Een stoel bijtrekkend, ging hij naast haar zitten en sloeg beschermend een arm om de schokkende schouders. „Kom, kom, nu overdrijf je. Het viel voor de eerste keer best mee, hoor. Laat je niet ont moedigen, meid, want dat koken heb je zo onder de knie. Desnoods help ik je een handje." Ze hief haar betraand gezicht naar hem op. „Kun je het dan?" „Ik keek vaak, hoe mijn moeder het deed, want ik dacht: je kunt nooit weten, hoe het je van pas kan komen. Weet je wat je doet? Haal morgen ingrediënten voor een uitgebreide rijsttafel in huis. Maak ik het klaar. Houd je van nassie?" „Nou, wat dacht je? Vroeger, toen papa nog leefde, aten we het vaak. Papa was in zijn jeugd in Indië. Maar mama houdt er niet van, dus aten we het daarna nooit meer." „Maken we samen een ouderwetse rijst tafel klaar, he? Dat kan toch? Desnoods eten we een uurtje later. Heb je geen kookboek?" Ze dacht na. „Boven moet er ergens een zijn." „Zoek het op en haal desnoods morgen alles in huis. Heb je geld genoeg? Ja. Mooi. Maandagavond help ik je een handje. Afge sproken?" „Allicht," antwoordde ze, door haar tra nen heen lachend, want ze was nu aange tast door zijn enthousiasme. „Ik verheug me er al op." „En ik." Hij keerde terug naar zijn stoel. „Zo, nu gaan we smullen van het gebak. Je koffie is tenminste overheerlijk. En dat meen ik voor honderd procent." Het meisje droogde haar tranen, een kleur krijgend door deze loftuiting. „Dank je, Gert. Omdat je altijd zo optimistisch bent. Ik verwarm me er gewoon aan." Terwijl hij van de koffie dronk en het gebak lepelde, keek hij haar nadenkend aan. „Waarom ga je niet wat meer uit? Je zit altijd maar thuis. Heb je dan geen hob by's?" „Mama heeft het liever niet, want dan zit ze zo alleen." Ze zuchtte. „Kun je dansen?" „Hm. Een beetje. Toen papa nog leefde, heb ik het geleerd, maar in jaren heb ik niet meer gedanst." „Ik zoek een tent op. Gaan we volgende week ergens dansen, ja?" Ze keek hem met grote ogen aan. „Met mij?" „Ja. Of je moet bezwaren hebben, omdat je moeder in het ziekenhuis ligt." „Och nee, dat is het niet. Maarik weet het niet. Zo maar?" „Ja, waarom niet? Jij en ik, we zijn toch zeker jong? Jij moet eens wat meer ge nieten van het leven, jongedame. Je ver pietert in huis." „Eerst afwachten, hoe het verder met mama gaat," besliste ze. „Dan zien we wel verder." Ze genoten van de koffie en het gebak, waarna Gert overeind kwam en zei: „Maak m'n ontbijt klaar, als je wilt en smeer 'm dan naar boven. Ik sluit de deuren wel." Doch op zijn kamer was hij Rienie alweer vergeten en dacht aan het karwei, dat hem de volgende morgen wachtte. In ieder ge val maar een envelop met honderd gulden klaar leggen in het kantoor. Ik weet niet, hoe de opzichter is, maar de meesten ac cepteren in zulke gevallen een douceurtje. De kraan was zonder enige schade op het bouwwerk in Brasemveld terechtge komen. Onmiddellijk na aankomst werd met de opbouw begonnen. Intussen haalde Gert het personeel van de vroege trein in Leiden en reed de mannen naar het bouwterrein. Met vereende krachten had men de kraan om half elf overeind. Tegen elven draaide de wagen van de opzichter het terrein op. Gert liep hem tegemoet en gaf de man een stevige hand. „Het is voor elkaar, meneer. En fijn, dat u nog even gekomen bent. Daar ben ik u erg dankbaar voor." „Och ja," antwoordde de man, „jij hebt je goeie wil getoond, dan wil ik er wat tegenover stellen. Voor Diephuis had ik het vast niet gedaan." Hierop gaf Gert wijselijk geen antwoord. Gedurende een half uur kontroleerden de op zichter en Gert de kraan. Hij liet een der mannen het gevaarte draaien en rijden. De kettingen waren alle nieuw en de machine blonk iedereen tegen. Gert legde uit: „We hebben hem een half jaartje, meneer, en hij heeft in Velp al dienst gedaan. Hij is voor treffelijk; u ziet zelf wel, dat het 't nieuwste type is." „Duur ding, Treep." „Ja. Maar met goeie spullen kun je ook goed bouwen, meneer." „Daar heb je gelijk in. Nou, ik keur hem goed. Zal ik het zwart op wit zetten?" „Graag, meneer." Hij wees naar het ge bouwtje aan de weg. Het kantoortje is open. O ja, er ligt een envelop voor u op het bureau," voegde hij er met gedempte stem aan toe. De opzichter stak zijn hand uit, die Gert drukte. „Tot ziens, meneer, en hartelijk dank, dat u me op deze wijze wilde helpen. We gaan maandagmorgen meteen weer ver der met de montage." Tien minuten later reed de wagen van de gemeente-opzichter het terrein af. Gert zei tegen zijn mensen, dat ze zich konden ver kleden. „Ik heb een hotel voor jullie, van morgenavond af. Nu kunnen jullie met mij meerijden naar huis, want ik ga zelf ook. We eten eerst ergens onderweg. Gaat ieder een daarmee akkoord?" (Wordt vervolgd).

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 2