NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Wit niet hetzelfde als schoon Plouvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene assurantie-adviseur Rabobank „Colijnsplaat" Rabobank „Wissenkerke" No. 3S90 Donderdag 31 januari 1974 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 6,— per half jaar. Franco per post 22,50 per jaar. Advertenties 22 cent per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Om ons devies „UW VERZEKERINGEN ZIJN ONS ECHT EEN ZORG" waar te kunnen maken, hebben de Rabobanken op Noord-Beveland per 1 februari een deskundige aan gesteld in de functie van ZIJN NAAM: DHR. C. P. DE BRUIJNE ADRES: HOOFDSTRAAT 42, KORTGENE TELEFOON: 01108-5 77 Vanzelfsprekend zult u onze assurantie-adviseur ook gaarne bereid vinden u thuis of op uw bedrijf te bezoeken Dhr. De Bruijne is te bereiken via alle vestigingen van de Rabobanken op Noord-Beveland of thuis op bovengenoemd adres. Van de door burgemeester P. J. Evers in de dinsdag 22 januari j.l. gehouden nieuwjaarsrede, hebben wij in ons vorig nummer uitvoerig melding gemaakt. Even zo van het antwoord daarop door het oudste raadslid, de heer Klaassen. Naar aanleiding van een ingekomen stuk van de PZEM merkt Welleman op, dat hij de straaatverlichting graag een half uur later aan en uit zou zien gaan. De voorzitter geeft hierop ten antwoord, dat het juist de ANWB is geweest, die op verlichting bij schemertoestand heeft aan gedrongen. Voornamelijk van toepassing op stadsverkeer, maar de klok voor Kortgene staat daar ook voor afgesteld. Bij zijn mededelingen zegt de voorzitter dat de aktie giftige stoffen is gestart. Aan de zwarte schuur te Colijnsplaat kan men ze inleveren. De uren van inname staan aldaar aangegeven. De afvoer vindt plaats door de provincie. Verder maakt de voorzitter bekend, dat de rioolwaterzuiveringsinstallatie te Colijns- plaats in het kader van aanpassingswerk niet is aanvaard. Er zal bekeken worden wat er nu nog, in samenwerking met het Waterschap, te doen staat. Hierna worden gelden beschikbaar ge steld voor vernieuwing van schoolborden in de mavo-school te Kortgene en gelden voor verbetering van de toegangsweg naar het sportterrein te Kats. Ook z.h.s. wordt besloten tot het ver hogen van de presentiegelden voor de leden van de raad en de leden van de door de raad ingestelde commissies, alsmede tot het vaststelling van een vergoedingsregeling voor de fracties. Aan een motie van de raad van Vlissingen wordt adhesie betuigd. Deze houdt o.m. in, dat door de schorsing van de inves teringsregeling in Zeeland in deze provin cie geen financiële faciliteiten meer wor den verleend ten behoeve van de vestiging van kleine en middelgrote bedrijven, waar door een ongunstige invloed op de werk gelegenheid, niet alleen in Vlissingen, maar in geheel midden-Zeeland wordt uitge oefend. Een crediet van 6800,— wordt beschik baar gesteld voor de aanschaf van een cabine voor de trekker, die ingezet zal worden bij de gladheidsbestrijding. De woning Irenestraat 34 te Colijnsplaat wordt hierna onbewoonbaar verklaard. Enige stukjes grond aan de Torendijk worden hierna aan gegadigden verkocht en wordt er vervolgens een bedrag van bijna 10.000,— beschikbaar gesteld voor het be houd van de bomen in de Voorstraat en Zuid-Kerkstraat te Colijnsplaat. Zonder bomen, zegt Van der Maas, is Colijnsplaat meer dan 50 °/o armer dan nu. Dan is Colijnsplaat Colijnsplaat niet meer. De Smit geeft bovendien nog enige suggesties waar men bij het werk op dient te letten. Aan de Speeltuinvereniging te Colijnsplaat wordt het terrein van de gedempte brand put in gebruik gegeven en voor de egali satie en omheining wordt een bedrag van 2500,beschikbaar gesteld. De Smit is met dit gemeentelijk gebaar wel blij, maar heeft toch bedenkingen tegen de plaats. Hij zag deze speeltuin liever gesitueerd bij de oude stortplaats. De voorzitter zegt dat het terrein bij de oude brandput een voorstel van het be stuur is, bovendien gaat deze speeltuin, wanneer het nieuwe sportveld gerealiseerd zal zijn, toch naar het begin van het huidige sportveld. Men moet dit dus zien als een tussenoplossing. Aan de raad van de gemeente Sluis wordt adhesie betuigd om meerdere post kantoren en hulpkantoren in te schakelen bij de uitgifte van benzinebonnen. Aan het begin van de rondvraag geeft de voorzitter uitleg van hoe het gebeuren kon dat in het uitbreidingsplan Kortgene Noord I enkele woningen zo kort (3 meter) vanaf de sloot staan. Een uitzetting van de eerste straatbocht is daar de oorzaak van; die had iets scherper moeten zijn, en door onver klaarbare oorzaak is dit later niet meer gekontroleerd. De voorzitter vraagt zich nu af, hoe dit te corrigeren valt, en denkt daarbij aan het gedeeltelijk dempen en rioleren van de aldaar lopende sloot, wat ons en duizend of zeven gaat kosten. Zie nu maar de konsekwentie onder 't oog zegt Van der Maas en Welleman vult aan: en maak een uitweg aldaar. De voorzitter vraagt de raad of hij zo brutaal mag zijn ƒ8000,— te vragen voor de oplossing aldaar, waarop Van der Maas zegt: maar doe het goed. Breure dacht dat het toch wel op zou lopen tot 12000,— en Welleman vindt dat men zich in dit geval niet aan bedragen moet ophangen, waarbij Van der Maas zich aansluit. Na enig heen en weer gepraat wordt 8000,— ge fourneerd. Op een oude rondvraag van Welleman zegt de voorzitter dat er een nieuwe ont- werp-politieverordening in de maak is, waar door het euvel van de autowrakken beter aangepakt kan worden. Ten aanzien van het „plan kuupje" zegt de voorzitter, dat bij nadere navorsing is gebleken, dat op 13 maart 1973 door het college van b. en w. inderdaad opdracht aan de stedebouwkundige is verstrekt voor een plan voor dit kuupje alsmede voor de omgeving van de Colijnsplaatse havens en enige buitendijkse gronden. Men had de financiële konsekwenties van deze opdracht schromelijk onderschat. De gemaakte kosten kunnen „straks" in de grondkosten worden verdisconteerd. Van der Maas betreurt nog steeds dat deze kosten zijn gemaakt, ook al omdat men al wist, dat er een kans bestond, dat de Oosterschelde niet dicht zou gaan. En bovendien, wij als raadsleden hebben tot op heden nog niet eens die schets gezien. Een brief van Ged. Staten over de water zuivering en het stellen van dubbeltallen (afvaardiging van de vervuilers) brengt heel wat tongen in beweging, o.a. van Welleman, de voorzitter en wethouder Bom. Men kan zich niet eens verklaren met de te volgen procedure en ook vindt men het niet goed dat de gemeente ontbreekt. Een nadere ver gadering moet meer opheldering brengen. Welleman zou graag zien, dat door mid del van het gemeenteblad een dringend beroep zal worden gedaan op de honden bezitters en de uitlaters van honden, dat de trottoirs niet meer zo zullen worden be vuild. De voorzitter zegt dit toe. Een volgende, schriftelijk ingekomen vraag van Welleman is met de adhesiebe tuiging aan Sluis reeds beantwoord. Op de laatste vraag van Welleman of het al bekend is wanneer de leegstaande gemeentewoning in de Wilhelminastraat voor bewoning gereed wordt gemaakt, zegt de voorzitter, dat dit nog niet bekeken is, maar dat men heel dicht aan verwezen lijking toe is. L. M. van der Weele vraagt hoe hoog het zeewater moet komen, alvorens de bevol king op de hoogte wordt gesteld van de ernst van de toestand. Ook de voorzitter wist nergens van (zie zijn rede in het num mer van vorige week) en Van der Maas zegt dat het KNMI voor de loop van 14 de cember de middag tevoren afnemende wind had voorspeld. Van der Weele stelt voor dat men uit de raad ter bevoegder instantie wil aan dringen op spoedige afsluiting van de Oos terschelde, waarmee allen akkoord gaan. Van der Weele vraagt verder hoe het staat met de aanvragen voor het kampeer terrein in verband met een eventuele nood zakelijke uitbreiding. De voorzitter zegt dat ten aanzien van het kampeerterrein een andere regeling is getroffen. Wethouder Bom is gevraagd of hij dit terrein onder zijn hoede wil nemen, waarna Bom zegt dit verzoek te hebben aanvaard, waarna een commissie in het leven is geroepen, waarin zitting hebben de heren Bruyning, Welleman, Van der Maas en secretaris Goossen. In een volgende vergadering van deze commissie komt de uitbreiding aan de orde, maar nu kan alvast worden medegedeeld, dat alle vaste stand plaatsen reeds zijn volgeboekt. Klaassen vraagt wanneer de verkeers borden in de Kerkstraat te Kats zullen wor den verplaatst en wanneer de naamborden van de polderwegen. Het verplaatsen zegt wethouder Markusse, staat op het program ma voor dezer dagen en voor de naam borden zijn de bevestigingspalen met bouten nog niet alle klaar. Breure vraagt, naar aanleiding van pers- publikaties, nadere inlichtingen omtrent de verhuur aan de tennisclub. Wethouder Bom geeft nadere inlichtingen, waaruit blijkt dat alles zich nog binnenskamers de ten nisclub afspeelt en dat t.z.t. voorstellen aan de raad gedaan zullen worden. De Smit brengt nogmaals het ontbreken van een afrastering bij de Valle bij garage Tramper ter sprake. Een plaats waar een maand geleden nog een auto te water ge raakte. De voorzitter zegt dat dit Wegge deelte in beheer is bij prov. waterstaat. Ook brengt De Smit weer de toiletten op de vissershaven en het plaatsen van een container op de landbouwhaven naar voren. Wethouder Bom zegt dat wat de toiletten betreft, de watersportvereniging daarover bezig is. Tot slot wijst De Smit op het wassen van autobussen in de Voorstraat te Colijns plaat, waar altijd veel water door blijft staan. Als dat water niet verdwijnt, dan zullen de aan te brengen grindlagen bij de bomen geen nut hebben, en de bomen toch doodgaan. Wethouder Markusse zegt dat er achter de garage een groot plein is om de bussen te wassen, maar men maakt er geen ge bruik van. Breure zegt dat er aan de zuidzijde van de Torendijk een lichtmast op particuliere grond staat,, waar de eigenaar bezwaar tegen heeft. De voorzitter zegt dat dit het goede recht is van bedoelde eigenaar en dat de zaak zal worden bekeken. Kramer zegt dat hij de sirene op Kats in geheel 1973 niet éénmaal heeft horen loeien. Hij weet wel waar het euvel zit; n.l. in de verkochte woning waar de schakelaar in is aangebracht. Om de sirene te laten gaan zou men nu verplicht zijn telkens het ruitje in te slaan en te laten herstellen. Verder vraagt Kramer op Kats grind aan te brengen waar dat nodig is. En er zijn vele plaatsen. Tot slot van de rondvraag vraagt Kra mer of er controle is op ratten in leeg staande panden. De voorzitter zegt dat het nu het goede moment is daar aandacht aan te besteden. witter dan wit, de ander wast zo wit, witter kan het niet en wat er nog meer voor fraaie reklamezinnen werden en wor den gebruikt. Het slot is, dat men als huis vrouw het gewoon niet meer weet, want de wasmiddelen blijken volgens hun reklame allemaal voortreffelijk te zijn met „trom melbeschermend antikalk" en al. De vraag voor de huisvrouw blijft echter: wat stelt men als eis? Wil men de was wit hebben of wil men de was schoon hebben? Wit en schoon behoeven elkaar niet te dekken. Merkwaardig is, dat in zeer veel reklame- boodschappen ook alleen maar wordt ge sproken over het wit worden van de was. Over schoon praat men dan meestal niet. De witmakers zijn in wezen heel een voudige dingen, namelijk bleekmiddelen en voorts optische witmiddelen ofwel een soort kleurstoffen. Natuurlijk kent men in deze twee groepen witmakers verschillende soor ten en vormen. Wat de bleekmiddelen betreft, hier gaat het om chemische stoffen, die vlekken weg werken. Dat wil zeggen de vuile stoffen worden niet verwijderd, maar de kleur wordt aan de vlek ontnomen, waardoor hij onzichtbaar wordt. Wel wit, maar dat behoeft nog niet altijd schoon te betekenen. De tweede groep, de optische witmidde len, kunnen onzichtbaar ultraviolet licht omzetten in zichtbaar licht, waardoor men een lichtgevend effekt krijgt. Die grap gaat alleen op bij zonlicht, dan is het wit inderdaar bijzonder wit, maar bij lamplicht werkt het niet. Overigens is het met die optische wit makers een moeilijke zaak. Ten eerste kan men niet dezelfde middelen gebruiken voor alle soorten weefsels. Er zijn aparte wit makers voor proteïne vezels, voor cellulose vezels en voor synthetische vezels. Aange zien een fabrikant graag wil, dat zijn was middel met witmakers voor allerlei weef sels kan worden gebruikt, zorgt hij er voor, dat er van elk van deze witmakers in zijn wasmiddel aanwezig is. Een moeilijke zaak is het echter met po lyesterweefsels, want geen van de middelen weet zich goed aan polyester te hechten tijdens een normale wasbeurt. Voorts is er sprake van nog een merk waardigheid en wel, dat men bij een te royaal gebruik van wasmiddel, teveel wit maker toedient, met als gevolg dat het omgekeerde gebeurt. Het goed wordt dan niet wit, maar gergeelt. De verhouding tussen de bleekmiddelen en de optische witmakers is in een was middel keurig uitgedokterd en dat is ook nodig, want de bleekmiddelen zijn in wezen gezworen vijanden van de optische wit makers. Zij zouden deze uitschakelen als ze in iets te grote hoeveelheid in het was middel aanwezig zouden zijn. Dat betekent dus, dat men bij het wassen zich keurig aan het betreffende wasmiddel dient te houden, omdat men de kans loopt bij toediening van extra bleekmiddel een negatief resutaat te bereiken, doordat de optische witmakers dan worden uitgeschakeld. Al met al blijkt, dat het wassen met onze moderne wasmiddelen in wezen een betrek kelijke zaak is, want ook al wordt de was dan misschien voortreffelijk wit, het blijft de vraag of de weefsels werkelijk schoon zullen zijn en volgens oude opvattingen gaat het daar bij het wassen in principe toch om. Onze voorouders hadden het met water en gewone zeep in feite gemakke lijker. Wassen was toen handwerk, doch is nu een wetenschappelijke zaak ge worden. Bent u reeds geabonneerd op ZEELAND MAGAZINE??? een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 10,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1. WISSENKERKE VOOR DE VROUW. PAS OP MET WITMAKERS IN UW WASMIDDEL. Via de moderne reklamemiddelen worden I het ware om de oren geslagen. Het ene we tegenwoordig waar het reklame voor de wasmiddel weet het ons nog veel mooier wasmiddelen betreft, met de witmakers als te vertellen dan het andere. De een wast GANZEP00RTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 1