NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De Stelpost.... Pion vier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene No. 3589 Donderdag 24 januarM974 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 6,per half jaar. Franco per post 22,50 per jaar. Advertenties 22 cent per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 11 Maar in de loop van de morgen wist iedereen, dat er een ketting gebroken was. De politie kwam ermee naar de drie bazen. „Alstublieft, een versleten schakel. Wat zegt u daarvan?" Diephuis senior werd matbleek en keek nijdig naar zijn zoon. „Waarom let jij daar niet beter op?" „Nou? Jij hebt toch zeker gecontroleerd, voor die kraan hierheen kwam? Of moei ik er de hele dag met m'n neus op staan?" Diephuis deed een stap naar zijn zoon. „Ja, daar ben jij juist voor hier. Jij bent aansprakelijk voor dit ongeval." Gert hield zich voorlopig afzijdig, maar was al besloten zijn baas te bellen. De ge meente-opzichter had «het gesprek aange hoord en de gebroken ketting bekeken. Hij wees naar de kraan en zei tot Diephuis: „Weg met dat ding. En er wordt niet verder gewerkt, tot er een kraan is met nieuwe kettingen. En vóór jullie daarmee gaan wer ken, wil ik hem eerst kontroleren. Zet de boel maar stop." In het kantoor werd overleg gepleegd. De stemming was bedorven. Diephuis zei: „Ik heb zo gauw geen andere kraan bij de hand. Er staat er één in Beverwijk en de derde is in Hilversum. We hebben ze daar allebei nodig." Gert knikte begrijpend. „Oké, heren, wij hebben er voldoende. Ik bel mijn baas en laat er vannacht een hierheen rijden. Mor genvroeg zetten we hem overeind, bellen de opzichter en laten hem kontroleren. Verlies anderhalve dag." Diephuis leek enigszins verslagen. „We kunnen toch wat anders laten doen?" Bent u reeds geabonneerd op ZEELAND MAGAZINE??? een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 10,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE Gert knikte grimmig. „Dat doen we ook. Ik zal morgen twee man hierheen dirigeren. En ons eigen kraanpersoneel. Stuur dat van jullie maar weg, dat kunnen we voorlopig hier niet meer gebruiken." Diephu.is keek hem verontwaardigd aan. „Zeg eens, bouw jij alleen of bouwen wij samen? Aan die kraan mankeert verder niks." „TJ hebt gehoord, wat de gemeente opzichter heeft gezegd? U kunt niet voor een andere kraan zorgen, dus doen wij het. Ik neem meteen kontakt op met meneer Matsers. En als het u niet aanstaat, zal ik u de microfoon geven, dan vertelt u hem zelf maar de bezwaren." Zonder zich verder aan vader en zoon te storen, begon hij te draaien en had binnen een minuut Kees Matsers aan de telefoon. Op rustige toon zette hij uiteen, wat er die morgen was gebeurd, dat de kraan van Diephuis door de gemeente-opzichter van Brasemveld was afgekeurd en dat hij Gert voorstelde, dat een hunner kranen in de late avond vanuit Velp naar Brasem veld gedirigeerd zou worden en het nodige personeel mee zou komen. „Als hij er mor genvroeg bijtijds is, bouwen we hem op en waarschuwen de gemeente-opzichter. Zodra hij hem gekeurd en geen bezwaren heeft, gaan we verder. Onze mensen brengen we door Gees GiesbeeK zolang in een hotel en intussen zoeken we kosthuizen. Gaat u ermee akkoord?" Kees Matsers vloekte een keer hartgron dig, maar gaf zijn hoofdopzichter verder blanco volmacht. „In orde, Gert. Ik bel de politie hier en vraag begeleiding tot de autobaan. Verder waarschuw ik Rijkspolitie in Driebergen. Als jij nu Bodegraven, Alphen en Leimuiden inlicht, en natuurlijk ook Bra semveld, kan dat ding er er om een uur of vijf, zes zijn. De mensen stuur ik morgen vroeg met een der eerste treinen. Kijk even na, hoe laat die in Leiden kunnen zijn en haal ze daar af. Verder laat ik aan jou over. Wat zegt Diephuis ervan?" „Ze zijn hier beiden, meneer. Ik geef ze u meteen door. Vindt u het goed, dat ik zaterdagmorgen dan de kraan bedrijfsklaar laat maken? Zodat we mandagmorgen met een kunnen beginnen? Ik kom zaterdag avond bij u aan. Volgende week maak ik wel een uitgebreid rapport." „In orde, Gert. En geef me nu die beide lapswansen maar Zonder een spier van zijn gezicht te ver trekken, overhandigde hij de hoorn aan de oudste Diephuis, waarna hij het kantoortje verliet. Buiten snoof hij de frisse lucht in. Terwijl hij naar de kraan liep, zei hij tot de mannen, die erbij stonden: „Breek hem maar af en voer hem terug naar Leiden. Hij kan hier niet meer gebruikt worden. Morgenochtend hebben we hier een kraan uit Velp." „Morgen is het zaterdag," merkte een der mannen op. „Dat weet ik. Doch dat zal niet verhinde ren, dat onze mensen hem morgenochtend opbouwen, zodat we maandag meteen door kunnen gaan met de montage. Als het no dig is, zijn wij niet te beroerd om er een zaterdagmorgen voor door te werken." „Maar wij verdommen het." Gert knikte, de beide mannen met koude ogen aankijkend. „Daarom kunnen jullie met je kraan naar Leiden gaan. Ik heb jullie hier niet meer nodig." „O nee? Als u maar weet, dat meneer Diephuis onze baas is en niet u!" „Ik ben hier de hoofdopzichter, heren, en uiteindelijk neem ik de beslissing. De groeten in Leiden." Gelijk draaide hij zich om en negeerde de mannen volkomen. Eén van hen reageerde, de hoofdopzichter nakijkend: „Niks waard, twee bazen op één werk." „Ik vond hem niet ongeschikt. Als dat ge lazer met die kraan niet was voorgeval len Maar Kuinders kwam naderbij en beval: „Afbreken. Jullie hebben nu lang genoeg staan kijken. Weg met dat ding! Of moeten er eerst nog meer ongelukken gebeuren?" Wat Matsers met Diephuis besproken had, kwam Gert niet te weten. Maar vader en zoon reden die morgen weg zonder te groe ten en lieten zich de rest van de vrijdag niet meer zien. In de loop van de middag belde Gert de gemeente-opzichter en legde hem uit, dat er de volgende dag zaterdag dus een andere kraan zou zijn. Uit Velp. „Onze kranen zijn de modernste, meneer. Met een beetje geluk staat hij om elf uur overeind. Doet u ons een plezier en komt u hem kon troleren, zodat we maandagmorgen vroeg meteen weer kunnen doorwerken." „Je vraagt me nogal wat. Op zaterdag! We waren just van plan een lang weekeind er van door te gaan, Treep." „Als u nu om een uur of twaalf wegrijdt, meneer, maakt dat veel verschil? U zult er geen spijt van hebben, meneer." „Ik zal wel eens zien, wat ik kan doen," was het antwoord. En toen wist Gert, dat het goed zat. Pas op het moment, dat hij om kwart voor zes de sleutel in het slot stak, reali seerde hij zich weer, dat zijn hospita in het ziekenhuis lag. Inplaats van door te lopen naar boven, zoals hij gewoonlijk deed, ging hij naar de keuken en zag het meisje met een rood hoofd van inspanning bezig met het eten. „Hallo. En? Hoe is het met moeder?" „De operatie is in elk geval geslaagd. Ik heb om half één gebeld." „Kijk eens aan. Proficiat. Dat is al een mooi ding, Rinie. Je gaat zeker vanavond op bezoek?" „Ja. Wat zal ik meenemen? Bloemen maar, he?" „Ze zal voorlopig wel een streng dieet krijgen, dusia, bloemen lijkt me ook het beste. Zeg, ik rijd je naar het zieken huis. Zelf moet ik ook op bezoek, naar het Academisch. Is dat niet in de buurt van het station?" „Ja. Net voor het viadukt rechts. Wat moet u daar doen?" Gert vertelde in het kort van het ongeluk, dat die morgen op het werk had plaatsge vonden. „Ik wil weten, hoe het met ze is. Daarom neem ik ook maar een bloemtje mee. Zeg, hoe gaat het met je kokerij?" Ze keek hem schichtig aan. „Ik pro beer er het beste van te maken, meneer." „Meneer?" Hij keek haar verstoord aan. „Nu ja, Gert dan. Moeder vindt het vast niet goed." „Je moeder is er nu niet. Jij bent nu de hoogste instantie hier in huis, dus jij be slist. Kan ik je ergens mee helpen?" „Ja, door niet op m'n vingers te staan kijken. Je maakt me zenuwachtig." Hij lachte. „Ik ga me opknappen. Met een kwartiertje ben ik beneden." Hoewel de aardappelen niet helemaal gaar waren en het vlees ietwat verbrand, prees hij haar kookkunst en zei: „Dat zit wel goed met jou. Ik wil het tenminste niet ruilen voor een restaurant." Het was al over half acht, toen hij het ziekenhuis betrad, maar tot zijn opluchting was de toestand van de beide slachtoffers redelijk goed. Hij begroette hen op vrien delijke toon en bleef een kwartiertje praten, maakte kennis met beider vrouwen en be loofde op gezette tijden te komen kijken. Doch na achten, op de gang, dacht hij: dit zijn nu personeelsleden van Diephuis, maar ze nemen niet eens de moeite naar hun mensen om te zien. Mooie bazen. Omdat hij niet veel gegeten had, reed hij nog even naar het restaurant, waar Riek werkte. Ze keek verrast op, toen ze hem binnen zag komen. Meteen stevende ze op hem af. „Wat leuk, Gert, dat je komt. Ik had je niet verwacht." (Wordt vervolgd). In de dinsdagmiddag j.l. gehouden raads- sergadering waren alle leden aanwezig. Na het openings- en welkomstwoord van de voorzitter, burgemeester P. J. Evers, hield deze zijn traditionele nieuwjaarsrede. Hier in zei hij: Ik meen te mogen stellen mijne heren, dat de jaarwiseling 1973-1974 voor onze gemeente staat in het teken van de afslui ting van de Oosterschelde. Wordt deze zeearm wel, wordt deze zeearm niet afge sloten. Dat is voor ons de klemmende vraag .waarop nog geen antwoord gegeven kan worden. Het is duidelijk dat dit ant woord vooral voor de beide gemeenten op Noord-Beveland van levensbelang is. Met spanning kijken we uit naar het ant woord van de Commissie Klaasesz, de, zo als u weet, door de regering ingestelde onpartijdige commissie die omtrent de zaak van het al dan niet afsluiten van de Ooster schelde zal adviseren We kunnen ons verheugen in de door de Minister van Verkeer en Waterstaat kenbaar gemaakte mening dat de op dat advies volgende be slissing onherroepelijk zal zijn en dat er dan een eind gekomen moet zijn aan po gingen om toch weer een wijziging in die beslissing te bewerkstellingen. Het is duidelijk dat de aard van die be slissing voor onze gemeente uitermate be langrijk is; niet meer of minder dan de veiligheid van mens en dier is hier aan de orde. Een aangelegenheid dus die met zorg moet worden gehanteerd maar ook een aangelegenheid die zo spoedig mogelijk dient te worden afgerond. Nog zeer recent, 14 december j.l. stond het water gevaarlijk hoog en was de gedachte aan een her haling van 1953 geen hersenschim. Het verrassend optreden van het gevaar heeft bovendien aan het licht gebracht dat de alarmering dringend verbetering behoeft. Is hier mogelijk een te strenge centrali satie de oorzaak? Ik weet' het niet, maar het doet vreemd aan vanuit Den Haag die waarschuwingen te moeten ontvangen. Een desnoods dubbele waarschuwing door onze eigen Provinciale Waterstaat zou mogelijk beter kunnen functioneren. Hoe dan ook de alarmering is belangrijke zaak. Aan de verbetering daarvan zijn reeds enkele besprekingen besteed. Het laat zich aanzien dat op korte termijn een en ander in verordening zal worden vastgelegd. Het is een vanzelfsprekende zaak dat dit nauw overleg met het Waterschap zal moeten plaats vinden. In opzet bestaat er wel een duidelijke scheiding van taken: Waterschap het technische gedeelte en gemeente de menselijke veiligheid. Toch moeten niet alleen beide instanties van el kaar weten wat er gedaan wordt doch ook onderlinge hulp dient waar nodig en mogelijk te voren bekeken en in onder ling overleg geregeld te worden. Het was 20 jaar geleden dat een tele gram „Uitgebreide dijkbewaking" was uit gegaan. Verwonderlijk dat een en ander niet gladjes en vlekkeloos is verlopen is het dus niet. We kunnen het gebeurde gelukkig beschouwen als een goede oefening. We zullen uit hetgeen we ervaren hebben, lering moeten trekken en verbeteringen op de kortst mogelijke termijn moeten aan brengen. Want, mijne heren, de Ooster schelde is nog niet afgesloten. Nog niet. Laten we hopen dat dit slechts een korte periode nog het geval zal zijn. We lazen in de krant dat de Commissie Klaasesz met zijn standpuntbepaling klaar is. Hopelijk vernemen we spoedig de regeringsbeslissing. Laat deze beslissing er alstublieft een zijn die de Oosterschelde afsluit en daarmee het gevaar voor mens en dier drastisch beperkt. Dat er ook nadelen aan die afsluiting verbonden zijn is een duidelijke zaak; wij erkennen dat volmondig. De vissers b.v. En als gevolg daarop de vismijn te Colijns- plaat. De besomming beliep voor 1973 voor het eerst een bedrag boven de drie miljoen gulden, nl. ƒ3.271.189,84 Een bijzonder mooi bedrag waaruit moge blijken hoe be langrijk die vismijn voor de vissers is. Of de heffing ad 3 °/o voldoende zal zijn voor een rendabele exploitatie over 1973 is nog niet bekend. De rekening over dat jaar is natuurlijk nog niet gereed. Een ander nadeel kan misschien de ach teruitgang van het milieu in het Zeeuwse Meer zijn. Wij mogen voor deze mogelijk heid de ogen niet sluiten. Met zijn allen moeten we bereid zijn die maatregelen te nemen welke de handhaving, van goede omstandigheden kunnen bevorderen en ook bereid zijn de kosten daarvan te betalen. Want: veiligheid is niet afkoopbaar. Het doet ons genoegen, mijne heren, dat in 1973 de watersport ook in Colijnsplaat, in de visserhaven aldaar een vast steunpunt heeft kunnen vinden. De watersportvereni ging Noord-Beveland heeft met volle in stemming èn met adviezen van Rijkswater staat een gedeelte van die haven op ver antwoorde wijze voor haar sport ingericht. De diverse, vanuit Colijnsplaat georgani seerde wedstrijden zijn ook in 1973 een groot succes geworden. De landbouwhaven, aan de Delta-vissers verhuurd, baart ons enige zorgen. Het op het ministerie van C.R.M. liggende plan voor verbetering, een grondige verbetering n.l., is in verband met financiële moeilijk heden in de subsidie-se_ptor, nog niet voor realisatie vatbaar. In afwachting van deze Vervolg op pag. 2. Kruiswoordpuzzel no. 359 Horizontaal: 1. vuiststoot - 5. vaartuig - 9. voorzetsel - 10. slede - 12. geheel de uwe (afk.) - 13. zangnoot - 14. voorzetsel - 15. opgeld - 17. soort bier - 18. N.V. (Fr.) 20. naaste bloedverwanten van vaders zijde 22. boertige nabootsing - 25. ongeval - 28. listige - 29. voetbalvereniging - 30: nauwe 31. bijbelse figuur - 33. eiland in de Midd. Zee - 35. deel v. e. jas - 38. opwelling, neiging - 41. meisjesnaam - 42. ik (Lat.) 43. koraaleiland - 45. eten - 47. lijnvormig 50. stel van drie bijeenhorende zaken - 51. de dato (afk.) - 53. gebied - 54. naarling 55. titel (afk.) - 56. tijdperk - 58. onder andere (afk.) - 59. selenium (afk.) - 60. waardebriefje - 61. modern hulpmiddel op schepen - 62. veestapel v. e. bedrijf. Verticaal: 1. trottoir - 2. deel v. e. berg 3. jongensnaam - 4. sierduif - 5. deel v. e. plant - 6. herkauwer - 7. godin - 8. stuk hout - 11. berg in Zwitserland - 12. deel v. d. voet - 16. schande - 17. waterdamp 19. deel v. e. trap - 21. meisjesnaam - 23. reeds - 24. rebellie - 26. verstandhouding 27. u edele (afk.) - 32. een zekere - 34. houding - 35. zonder inhoud - 36. geestelijke 37. bloem - 38. dwaze - 39. aantrekkelijk heid - 40. doelpunt - 41. soort onderwijs (afk.) - 44. Chin, maat - 45. familielid - 46. meisjesnaam - 48. een weinig - 49. bouwval 52. spoedig - 55. bieding - 57. de somma van (afk.) - 60. buiten dienst (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 358 Horizontaal: 1. renet - 6. boert - 10. bom 11. broeder - 14. aub - 16. rein - 17. op 18. rr - 19. fair - 20. eminent" - 23. or 25. Po - 26. nav - 27. eg - 29. ja - 30. Deli - 32. pi - 33. en - 34. room - 36. lach 38. eel - 40. maar - 41. ui - 42. ais - 43. zin - 44. dd - 45. gist - 47. God - 49. naja 51. sits - 52. Ur - 53. of - 54. arak - 56. te - 57. on - 59. aan - 61. lt - 62. no - 64. citadel - 68. alle - 70. ei - 71. ev - 72. port - 74. tea - 75. kleuren - 78. eis - 79. agame - 80. riant. Verticaal: 1. roe - 2. emir - 3. eb - 4. trom 5. de - 6. Bern - 7. or - 8. raar - 9. tui 10. brood - 12. opinie - 13. drevel - 15. braam - 20. eo - 21. na - 22. te - 24. religie - 25. Picasso - 28. granaat - 29. Jor- daan - 31. la - 35. oa - 37. hit - 39. ego 40. min - 46. it - 47. gratie - 48. donder 50. jr - 51. staat - 55. koets - 58. nc - 60. Aa - 61. 11 - 63. vlag - 65. iele - 66. ever 67. koen - 69. Lea - 73. rit - 75. km - 76. uk - 77. ni. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 1