NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonrier heeft DE schoenen Dokter Janssen 25 jaar huisarts No. 3588 Donderdag 17 januari 1974 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 6,— per half jaar. Franco per post 22,50 per jaar. Advertenties 22 cent per mm, exclusief BTW. "B Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Op zaterdag 19 januari zal h.k.h. prinses Margriet haar 31ste verjaardag vieren. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de raadzaal van Kortgene werd op 10 januari 's avonds het feit gevierd, dat dokter H. Janssen 25 jaar huiarts is in Kortgene en omgeving. Naast het organiserend comité uit de bevolking waren daarbij aanwezig met hun dames of heren het voltallig col lege van burgemeester en wethouders, de besturen van de plaatselijke verenigingen Het Groene Kruis en E.H.B.O., het bestuur van de afdeling Noord-Beveland van het Roode Kruis, collega artsen uit Colijnsplaat en Kamperland, de wijkverpleegkundige Zr. D. van Hulsbergen en oud-wijkverpleeg kundige Zr. C. M. Krello. De heer T. H. C. van Arenthals sprak als voorzitter van het comité namens de bevol king. Spreker zei het volgende: Geachte aanwezigen, allen hartelijk wel kom! Natuurlijk in de eerste plaats een bijzon der woord van welkom tot u, dokter Jans sen, onze jubilaris, en tot u, mevrouw Onderdijk. Het doet ons veel genoegen, me vrouw Onderdijk dat u weer zover hersteld bent, dat u vanavond in ons midden kunt vertoeven. Namens het comité mag ik voorts een woord van welkom richten tot het college van burgemeester en wethouders van Kort gene, alsmede tot de dames Evers, Bom, Markusse en Goossen. Eveneens een woord van welkom tot de heren collegae-artsen Klein Wassink en 't Hart met hun dames. Hartelijk welkom ook aan de vertegen woordigers van de verenigingen voor EHBO, het Rode Kruis en» het Groene Kruis, als mede aan Zuster tlulsbergen. Tenslotte doet het me goenoegen als onze gasten te mogen verwelkomen de dames Krello en Wolse. Dokter Janssen, in de wetenschap dat het niet uw liefste wens is, waag ik het nu toch even de aandacht op u te vestigen. In de eerste plaats wil ik u van harte ge lukwensen met het feit dat u thans 25 jaren als arts in Kortgene bent werkzaam geweest. Mocht er onder de aanwezigen hier omtrent twijfel bestaan: ik kan u verzekeren dat het niet de schul is van dokter Janssen dat dit feit aan de vergetelheid is ontrukt, en dat wij er op dit moment bij stilstaan. Dat is het werk van anderen geweest. Dat is het werk geweest van vele van uw patiënten, die ons opmerkzaam hebben ge maakt op dit jubileum; heel spontaan, mèt de wens „om er iets aan te doen". Dat deze wens leefde is niet zo verwon derlijk; ik kom daar straks nog op terug. 25 jaar is een hele tijd. In december 1948 bent u naar Noord-Be veland gekomen, „mee 't böötje". Als ik goed ben ingelicht en daar twijfel ik niet aan Zuster Krello! was het de 29e, de dag waarop Nico Poortvliet het levens licht zou aanschouwen. Dat u dit karweitje goed hebt geklaard, Dokter blijkt uit het feit, dat Nico nu zitting heeft in ons comité. Uvy komst was een hele gebeurtenis in onze kleine, toen nog vrij besloten gemeen schap; een nieuwe dokter, dat was me nogal wat. U werd met Argusogen bekeken. Ik was toen zelf enkele turven hoog en negen jaar oud, maar één ding is mij uit die tijd bijgebleven: uw manier van autorijden vond ik geweldig! Ik denk dat er toen geen benzineschaarste was, want het ging er vlot van langs. Meermalen zagen we in de Hoofd straat de auto met het aesculaap-teken, het portier nog open, uitrollen tegen het trot toir, terwijl de dokter allang en breed het onderhavige pand had betreden! We zijn nu 25 jaar verder. In deze periode, waarin de baby Poort vliet is uitgegroeid tot een kerel, is veel ge beurd in onze kleine gemeenschap. Er wa ren hoogtepunten; er waren dieptepunten. Bij zo'n terugblik komen onvermijdelijk de gebeurtenissen rond 1 februari '53 in ge dachten. Ook het feit dat ons eiland op 1 oktober 1960 werd ontsloten door de ope ning van de Zandkreekdam, is van histo rische betekenis, en van grote invloed op ons leefpatroon gebleken. En zo zijn er meerdere. U hebt ze alle met ons mee-beleefd. Blijde en ook droevige gebeurtenissen hebt u in onze gezinnen mee gemaakt, dat ligt in uw beroep besloten. Gelukkig, en dan keer ik weer terug naar vandaag, mogen we constateren dat onze dokter in al die jaren niet veranderd is. (Nou ja, een beetje grijzer De behandeling van zijn patiënten bleef als in het begin: Want al leek het buiten od straat of u altijd gehaast was, binnen had u alle tijd voor uw patiënten, en dat is in al die 25 jaren niet veranderd. Ik heb reeds gememoreerd, dokter, dat de wens leefde uw jubileum niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Ik ben er echter van overtuigd dat deze wens niet primair is gesteld op de tijds factor; veeleer ligt daaraan ten grondslag de manier, waarop u het vertrouwen en de genegenheid van uw patiënten hebt ver kregen èn behouden: en dat is de menselijke sympathieke wijze waarop, en de liefde waarmede u uw beroep hebt uitgeoefend. Daarvoor willen uw patiënten u in eerste instantie danken. Ik beschouw het als een eer deze dank, belichaamd in een geschenk, namens uw patiënten op ons eiland te mo gen aanbieden. In de eerste plaats dit al bum, waarin u de namen zult aantreffen van aldiegenen, die u met dit jubileum willen gelukwensen en aan het geschenk hebben bijgedragen. En dan het geschenk zelve: een tocht naar Cariossa bieden wij u niet aan, die hebben wij u vanavond gewoon opgelegd. Heel graag echter willen wij u een reis aan bieden, die wellicht verder zal gaan dan Canossa, waarschijnlijk wel in diezelfde zuidoostelijke richting. Voor deze reis heb ben uw patiënten een bedrag van 3820, bijeen gebracht, welk bedrag ik u, zij het symbolisch, wil overhandigen, met u tot besluit nu vast een heel goede reis en voorts nog vele goede jaren in ons midden toe te wensen. Na dit officiële gedeelte werd een dronk uitgebracht op de jubilaris. Namens de gemeente sprak burgemeester P. J. Evers. Spreker zei, dat dokter Janssen behalve huisarts ook 25 jaar gemeente ambtenaar is in zijn functie van gemeente geneesheer. Hij feliciteerde de heer Janssen daarmee en bracht de dank van de ge meente over voor alles wat de dokter voor de gemeente doet. Normaal wordt bij een jubileum van een ambtenaar zijn dossier gelicht om daaruit enige bijzonderheden te weten te komen. Het dossier van dokter Janssen is erg dun, aldus spreker. In het dossier kon hij alleen vinden, dat de heer Janssen per 2 januari 1949 werd benoemd en dat hij wijlen dokter Gelderman op volgde. Spreker zei, dat het de jubilaris tot eer strekt, dat in zijn dossier verder niets is te vinden. Dokter Janssen heeft ook als gemeentegeneesheer steeds zijn werk nauw gezet en plichtsgetrouw verricht. Uit die periode van 25 jaar mag zeker zijn aandeel tijdens de rampdagen niet vergeten worden. Voor alle werk bestaat bij de gemeente respekt en dankbaarheid. De gemeente wil die dank niet uitdrukken door aanbieding van een bepaald geschenk, doch door deze ontvangst in de raadzaal voor rekening van de geeente te nemen. Daarmee wordt dan tevens bereikt, dat het geschenk van de bevolking voor de volle 1Ö0 aan de jubi laris ten goede komt. Als tastbaar blijk van waardering bood spreker namens de gemeente een boekenbon aan. „Iemand heeft eens gezegd, dat een dokter geen romans leest, maar dat hij ze beleeft, doch ik hoop, dat u toch een goede bestemming voor deze bon zult vinden", zei de burgemeester: Dokter Klein Wassink uit Colijnsplaat wenste zijn collega namens de Maatschappij voor de Geneeskunst geluk en bood hem een fles drank aan. Hij zei blij te zijn, dat de heer Janssen binnenkort als penning meester zitting zal hebben in het bestuur. Tevens sprak hij als naaste buurman. Het is prettig zo'n buurman te hebben waarmee alles te regelen is en waarop steeds een beroep kan worden gedaan, ook in het per soonlijke vlak. Spreker zei dank voor de prettige samenwerking en liet zijn persoon lijke gelukwensen vergezeld gaan van een boek. De heer L. D. van Damrne, zei als vice-voorzitter van het Groene Kruis het volgende: Dokter Janssen. Als vice-voorzitter van het Groene Kruis van Kortgene wil ik u, uw moeder, uw kinderen en uw huisgenote van harte feliciteren met uw 25 jarig ambts jubileum als gemeentearts, van Kortgene. Plet comité heeft middels de heer Van Arenthals u reeds geluk gewenst namens de inwoners van Kortgene en omgeving. Het doet mij genoegen bij uw jubileum te hebben kunnen konstateren dat het karakter van de Zeeuwse gemeente Kortgene, zwaar aangevallen door de veranderde omstandig heden van de laatste jaren, blijk heeft ge geven levend te zijn. Bij de voorbereiding van uw jubileum is me n.l. duidelijk gebleken dat de leden van onze vereniging in de afgelopen 25 jaren, in gedachten, lief en leed met u en de uwen hebben gedeeld. Het Groene Kruis van Kortgene wenst u en allen die u lief zijn in de toekomst het allerbeste. Spreker bood namens het Groene Kruis een reiskoffer aan. Dokter V. 't Elart uit Kamperland bracht zijn persoonlijke gelukwensen over. Hij zei te weten, dat dokter Janssen dit jubileum stil voorbij wilde laten gaan, zoals spreker dat zelf enige tijd geleden ook had ge wild. Met enig leedvermmaak konstateerde hij, dat iets dergelijks onmogelijk is. Dat iemand 25 jaar werkt is niets bijzonders, maar het is toch een gebeurtenis, waar gebruikelijk aandacht aan besteed wordt. Het is niet te verdonkeremanen. De heer 't Hart herinnerde er aan, dat hij kort voor zijn collega op Noord-Beveland kwam. De verstandhouding is goed. Tijdens de ramp dagen is dokter Jansen zelfs enige tijd werkzaam geweest vanuit de woning van 't Hart. Spreker zei er zeker van te zijn, dat dokter Janssen aan de viering van dit ju bileum een prettige herinnering zal bewaren. Het doet aangenaam aan, dat de patiënten iets willen doen. De heer L. de Nooijer, secretaris van de Afdeling Noord-Beveland van het Rode Kruis, wenste zijn voorzitter geluk. Spreker zei dokter Janssen in die korte periode te hebben leren kennen als „een fijne vent". Hij sprak de hoop uit nog lange tijd met hem te kunnen samenwerken. De afdeling liet de gelukwensen vergezeld gaan van een bloemstuk. Eveneens werden bloemen aan geboden door de E.H.B.O. te Kortgene. Het Bestuur, met de heer G. A. Noordhoek als voorzitter, was aanwezig. De raadzaal was verder versierd met bloemen van di verse instanties, verenigingen en parti culieren. Dokter Janssen zei in zijn dankwoord zich bij gelegenheden als deze, maar dan voor anderen, wel eens afgevraagd te hebben, hoe een jubilaris zich voelt. „Ik weet het nu, je ondergaat het als een merkwaardige mengeling van ijdelheid en zelfkritiek. Aan de ene kant wordt zo'n gebeuren als prettig ondervonden, aan de andere kant zegt de zelfkritiek, dat de werkelijkheid anders ligt. Het zou lijken, alsof er geen fouten zijn ol tekortkomingen en dat is natuurlijk niet overeenkomstig de waarheid. Er zijn waar derende woorden gesproken namens de be volking. Ik wil deze dank graag terug kaatsen. De bevolking heeft het mij mo gelijk gemaakt mij thuis te gevoelen op Noord-Beveland. Na mijn studie ben ik naar Indië gegaan, waar ik terecht kwam bij een Zeeuws bataljon, als niet-Zeeuw. Daar heb ik de Zeeuwen leren waarderen om hun ty pische karakter, hun eenvoud en hun moed. Het zijn fijne mensen. Toevallig kwam in die tijd een praktijk in Kortgene vrij. Ik heb hier eerst gewerkt als waarnemer voor wijlen dokter Gelderman en ik ben hier gebleven. Ik heb mij hier altijd thuis ge voeld, vooral door de prettige wijze, waar op ik hier destijds werd ontvangen en door het prettige werkmilieu. Dat is maar toe vallig. Een dominee wordt beluisterd, maar een dokter komt zomaar en dan moet je als patiënt maar afwachten, wat het is. Het is maar een wonder dat het klikt. Dat dit hier het geval is is vooral te danken aan de bevolking. U, burgemeester, zeg ik dank voor de ont vangst hier in de raadzaal. De raadzaal is toch altijd het centrum van een dorpsge meenschap, een centrum waar ieder voor velerlei zaken komt. Ook buurman dokter Klein Wassink dank voor de gelukwensen. Inderdaad kunnen we zeggen, dat we steeds fijn samenwerken. Kruiswoordpuzzel no. 358 Horizontaal: 1. appel - 6. grap - 10. pro- jektiel - 11. familielid - 14. alstublieft (afk.) 16. helder - 17. voorzetsel - 18. regerings reglement (afk.) - 19. eerlijk (Eng.) - 20. uitstekend - 23. goud (Fr.) - 25. rivier in Italië - 26. naar aanleiding van (afk.) - 27. landbouwwerktuig - 29. bevestiging - 30. deel van Sumatra - 32. onmeetbaar getal 33. voegwoord - 34. zuivelprodukt - 36. teken van blijdschap - 38. drank - 40. bij woord - 41. bolgewas - 42. verhoogde toon 43. trek - 44. de dato (afk.) - 45. bakkerij grondstof - 47. opperwezen - 49. brilslang 51. soort stof - 52. stad der oudheid - 53. voegwoord - 54. rijstbrandewijn - 56. voor zetsel - 57. onbep. voornaamwoord (Fr.) 59. voorzetsel - 61. militair (afk.) - 62. wind richting (afk.) - 64. sterkte in een stad - 68. onbep. hoofdtelwoord - 70. vogelprodukt 71. evenredige vertegenwoordiging - 72. drank - 74. thee (Eng.) - 75. blozen - 78. verlangen - 79. diktongige hagedis - 80. vrolijk en bekoorlijk. Verticaal: - 1. strafwerktuig - 2. oosterse titel 3. getij - 4. muziekinstrument - 5. lidwoord - 6. pl. in Zwitserland - 7. goud (Fr.) - 8. vreemd - 9. steundraad - 10. voedsel - 12. mening - 13. werktuig - 15. vruchtje - 20. en omgekeerd (afk.) - 21. voorzetsel - 22. voorzetsel - 24. godsdienst 25. beroemd kunstenaar - 28. projektiel 29. rivier in Palestina - 31. zangnoot - 35. onder andere (afk.) - 37. paardje - 39. ik (Lat.) - 40. laag - 46. hetzelfde (afk.) - 47. bevalligheid - 48. geluid bij onweer - 50. de jongere (afk.) - 51. land - 55. vervoer middel - 58. nostro conto (afk.) - 60. water in Brabant - 61. laatst leden (afk.) - 63. dundoek - 65. dunne - 66. zwijn - 67. dap per - 69. bijb. naam - 73. tocht - 75. lengte maat (afk.) - 76. klein persoon - 77. nikkel (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 357 Horizontaal: 2. apart - 7. pias - 9. are - 10. kool - 12. naar - 13. krop - 14. lak - 16. oke - 17. rot - 18. gat - 19. Ad - 20. np 22. dop - 24. Eli - 25. erg - 28. melodie 31. notitie. - 34. ag - 35. de - 36. rondeel 41. parasol - 45. neo - 46. ibd - 47. sta - 48. mr - 49. at - 50. zin - 52. ulo - 54. gas 56. Noë - 57. Deen - 58. telg - 60. koud 61. ere - 63. kier - 64. sterk. Verticaal: 1. dan - 3. parodie - 4. ar - 5. rekenen - 6. nop - 7. plag - 8. sar - 10. kok - 11. loop - 15. kaal - 17. roet - 19. Ali - 21. pro - 23. smart - 24. Ed - 26. gt 27. teelt - 29. ego - 30. oud - 32. Ida 33. ido - 37. NATO - 38. en - 39. Eem - 40. lorgnet - 41. piaster - 42. abt - 43. rd - 44. sein - 47. slak - 51. Noor - 53. bed - 55. alk - 57. dus - 59. gil - 62. ré. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 1