NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD WEEKOVERZICHT van het jaar 1973 Plonvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene No. 3586 Dinsdag 1 januari 1974 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 6,— per half jaar. Franco per post 22,50 per jaar. Advertenties 22 cent per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. In de donderdag 13 december gehouden openbare raadsvergadering, waarin de be groting 1974 werd behandeld is het lid P. van der Weele wegens ziekte afwezig. In ons vorige nummer hebben wij uit voerig de memorie van toelichting alsmede de op de begroting betrekking hebbende be schouwingen gepubliceerd. Op deze beschouwingen gaf voorzitter P. J. Evers, namens het college, het volgende antwoord: U zult er begrip voor hebben, dat na deze betrekkelijk korte schorsing, het ons on mogelijk is om op alle facetten van de gehouden beschouwingen in te gaan, maar ongetwijfeld zullen deze in de komende raadsvergaderingen punt voor punt aan de orde komen. Unaniem is uit alle beschouwingen de wens naar voren gekomen, dat de zorg voor de eigen inwoners centraal moet staan. Dat daar aandacht aan besteed moet wor den, door de verdeling van de lasten en de baten. Onze gemeente, aldus de voorzitter, heeft voor de recreatie gekozen als com pensatie voor het verlies van de werkge legenheid in de landbouw. Hoewel het vaak niet helemaal duidelijk is dat een bepaalde maatregel direkt baten afwerpt voor de eigen inwoners, indirekt zijn toch altijd alle inwoners er mee gebaat. Op de beschouwing van Welleman zegt de voorzitter dat het inderdaad juist is dat we met z'n allen aan de energiebespa ring moeten meedoen, en dat natuurlijk de gemeente daarin voorop moet gaan. Met be trekking tot de plannen met het „kuupje" zullen we af moeten wachten wat de com- missie Klaassen adviseert met betrekking tot de afsluiting van de Oosterschelde. De bouw van zomerwoningen zullen we af moeten stemmen op de struktuurschets recreatie, al kan nu al wel gezegd worden dat een onbeperkte bouw van zulke wo ningen niet kan doorgaan. Het zal goed zijn, dat een eventuele samenwerking tus sen beide gemeenten goed zal worden on derzocht. De vismijn aldus de voorzitter, blijft een zorgenkind. Hij echter rekent op een .ver goeding van het rijk, alhoewel een defini tieve toezegging nog niet binnen is. Tegen Klaassen zegt de voorzitter, dat hij ook best negatieve dingen durft te noe men. Ten aanzien van de brandweer ver keert men nog in het ongewisse, ook re gionaal. Voor de Bevelanden denkt men voor opleiding en bovenal voor preventie aan het aantrekken van een beroepsman, dit mede in verband met de pensionering van zulk een pro deo-man bij Goes. Op korte termijn hoopt men heel wat te realiseren, want ook de indeling van het materiaal op de Bevelandse gemeenten is nog verre van ideaal. Verder zegt de voorzitter dat door het EEG-verband de visser vrij is te mijnen waar hij wil. Een ander uitvloeisel is, dat hij met zijn gevangen vis zelfs helemaal niet naar de mijn behoeft te gaan. Er bestaat een gentlemens-agrement dat alle vismijnen 3 °/o berekenen. Daar kan men dus moeilijk van onderuit. Hoewel de drie miljoen-grens reeds drie weken geleden is overschreden, zijn wij er nog lang niet. Tot slot zegt hij tegen Klaassen: Ge heime codes binnen b. en w. bestaan er niet! Op de beschouwing van Van der Maas zegt de voorzitter dat ook b. en w. voor openheid zijn. Inderdaad zou het gemeente blad het aangewezen medium zijn voor b. en w. om hun beleid uit te stippelen en daarbij dan de inwoners te betrekken. Het is echter van andere gemeenten, die dit hebben geprobeerd, jammerlijk te vernemen dat dit in de praktijk zo tegenvalt. Wij blijven trachten een concept te vinden. Een ondergrondse kabel, vervolgt de voor zitter, zal mogelijk geen haalbare kaart zijn. Hoogspanningsmasten zijn zeker niet mooi, maar toch altijd nog goedkoper. Bij het ondergronds brengen, zou men het ze ker in de tarieven terugvinden. Het klandistiene storten van vuil is geen gevolg van het sluiten van de dienst, daar de stortplaats te Wissenkerke nog tot 1 januari a.s. open is. Het is te betreuren dat dit gebeurt, en daaromtrent doet de voorzitter een beroep op aller medewer king. Aan de Spar-glas-aktie destijds is door de gemeente medewerking toegezegd, maar nimmer iets over vernomen. De kontrole op de verhuur van sportvissersboten is er. Eén moet zich presenteren, maar een uit slag is nog niet binnen. Op de beschouwing van Breure zegt de voorzitter, dat ook „gasten" recht op voor zieningen hebben; zie wat ik een vorig ant woord hierover heb gezegd. Inderdaad, zegt de voorzitter, het is een sobere beroting, maar toch een goede. De plannen van openbare werken zijn niet geschrapt, maar verschoven. Wanneer we stellen dat sport goed is voor jonge mensen, dan dienen zij ook over een goed terrein te kunnen beschikken. Het is een enorm mooi bezit. Aan de eventuele gebruiksverordening zal een raad gewijd worden. Op de beschouwing van De Smit geeft de voorzitter het volgende antwoord: Tegen over de stijgende lasten staan ook stijgende inkomsten en niemand zal graag de ver worven sociale zekerheid willen missen. Ook wij zouden graag zien dat de arbeids plaatsen in onze gemeente konden worden opgevoerd. Het brengen van werk naar de woonplaats is wel idealistisch, maar niet altijd mogelijk. Tegen goede en schone in dustrie zeggen wij nooit neen. Wethouder Bom zegt dat hij met meer dan normale belangstelling kennis genomen heeft van de beschouwingen. Hij wil iets, dat in flagrante tegenstelling is met de waarheid, recht zetten. Breure zegt: er is ruim met geld omgesprongen voor de gasten, waar de inwoners nog steeds aan mee moeten betalen. Niet alleen wij, maar ook de raad weet, aldus Bom, dat wij steeds gestreefd hebben in de achter ons liggende 10 a 12 jaar, dat de investeringen voor de recreatie niet zouden mogen druk ken op de schouders van de inwoners. Dit te voorkomen is steeds onze. zorg geweest en wij zijn daar wonderwel in geslaagd. Zoals verwacht kon worden, is geen der sprekers tevredengesteld door het antwoord van de voorzitter. Allen willen juist op niet beantwoorde vragen en opmerkingen een nader toelichting van de voorzitter. Deze echter geeft hun ten antwoord, dat hij antwoord heeft gegeven op hun „beschou wingen", die niet te vergelijken zijn met agendapunten of vragen in een rondvraag. Laat men dit alsjeblieft goed voor ogen houden. Toch zou Van der Maas graag zien dat er, b.v. in de vorm van een nota, uitgebracht binnen een maand, concreter op de be schouwingen zou worden ingegaan. Bij de punts-punts behandeling van de begroting kwamen slechts enkele vragen naar voren. Zo was er een vraag naar plastic vuilniszakken, waarop de voorzitter zegt, dat men zich geen zorgen hoeft te maken. In de loop van januari zulen er 20.000 stuks binnenkomen en in april 200.000 stuks. Op de hondenbelasting is Van der Maas tegen, waarop Breure zegt: wat mij be treft 75,— per poot. Tot slot van de vergadering stelt Welle man voor om per persoon aan de na af loop van deze vergadering te houden diner (met dames) 10,per persoon bij te dragen om de gemeentelijke financiën te ontlasten. De voorzitter vindt dit voorstel wel wat laat komend en wil dit voor volgend jaar opnemen, waarop Welleman zegt, dat dit vorig jaar ook al een jaar verschoven is. Wanneer de voorzitter dit de raad afvraagt, gaat ieder er mee ak koord. Op de valreep doet Welleman ook nog de suggestie om de eerstvolgende nieuw jaarsreceptie af te schaffen in verband met de financiën. Daar niemand een mond open doet, wordt ook dit hem toegezegd. De mooie zomer (al weer voorbij) van 1973 behoorde tot het beste seizoen. Het jaar 1973 was in zijn geheel iets beter (warmer, zonniger en ook iets dro ger) dan zijn voorganger 1972. Van de vier seizoenen was de winter op vallend zacht en droog, de lente veel te koud, de zomer fraai en de herfst veel te nat. Eind december (1972) vroor het met op tweede kerstdag één ijswedstrijd in Friesland en bijna 10 graden vorst op oudejaars- en nieuwjaarsdag, maar de eerste sneeuw viel pas op 20 januari. Het was opvallend droog, want behalve sneeuw kwam er vrijwel ook geen regen naar beneden. In deze eeuw was alleen de winter van 1964 met 64 mm neerslag (ge middeld over het gehele land) iets droger, deze winter gaf 70 mm neerslag. Eerst op 24 februari viel er een laagje sneeuw in Drenthe tot 10 cm, waarbij op genoemde datum tijdens een sneeuwbui 's avonds de TV mast van Smilde werd getroffen. Lente startte warm. De lente startte warm. Op zaterdag 24 maart was het heerlijk met temperaturen rond 20 graden, in Oost Brabant 21 gra den. Helaas, daarmee bleek het kruit ver schoten want er volgde een veel te koude lente, met april (bijna 3 graden te koud) als dieptepunt. Op 9 april sneeuw, (Twente 4 graden vorst) op 12 april lag een deel van ons land onder de sneeuw, plaatselijk 3 cm, Sauerland 12, Ardennen 6 cm. Op 14 april aan de grond te Rotterdam, Eelde en Twente 6 graden vorst. In het noordoosten van het land 18 vorst- nachten in april. Het kwam er op neer dat wij van zaterdag 24 maart tot 17 mei geen kans weer kregen om de tuinstoel buiten te zetten. Althans niet om er even behaag lijk in plaats te nemen. In de periode van acht weken die ein digde op 17 mei waren van de 56 dagen er slechts 5 in De Bilt met een boven nor male temperatuur. Zomer deed het goed. Gelukkig wist de zomer uit een ander vaatje te tappen. Van 3 tot 27 juni ken merkte het weer zich door een droogte en eerst op 19 juni, en dat is zeer laat, werd de eerste zomerse dag boven 25 gra den gemeten in ons land. Juni gaf een overschot van 50 uren meer zon dan normaal. Startte juli met een hittegolf, drie dagen boven 30 graden in ons land, rond de 12- de kwam er een kentering die in de derde week van juli tot veel regen aanleiding gaf. Terschelling kwam op 152 mm regen als grootste hoeveelheid in juli en dat is voor een Waddeneiland zeer ongewoon, want meestal is de zomer daar droger dan land inwaarts. Van 20 tot 27 juli passeerde de zomer een duidelijk dieptepunt, waarbij op de 27- ste middagtemperaturen van 12 a 14 gra den. Met augustus voor de boeg begonnen wij de moed op in zijn totaliteit toch nog een fraaie zomer bijna op te geven, maar augustus verscheen juist op de kalender of wij kregen opnieuw een warmteperiode. Tien zomerse dagen boven 25 graden en in De Bilt 245 (normaal 186) uren zon, na 1911 en 1947 de zonnigste augustus van deze eeuw. Opvallend bij dit warme en fraaie weer was de vaak droge lucht met een strak blauwe hemel. Daarbij 's nachts een fikse afkoeling, waarbij het in de vroege ochtend van 22 augustus tot zware nachtvorst kwam. In Twente en Drenthe plaatselijk dicht bij de grond tot —5 graden, hetgeen voor augustus ook een bijzonderheid is. Het was de beste zomer na 1959 hetgeen ook tot uiting kwam bij de hoge bezoe- kerscijfers aan onze zwembaden. Herfst veel te nat. September hield het tot de 20-ste nog vol met niet opvallend warm maar toch perioden van goed nazomerweer. Aan het slot van de maand diende de herfst zich aan. De eerste week van oktober leverde nog temperaturen rond 20 graden, nog weer goede prestatie, maar na de tiende van de maand kwam de inzinking. Op 18 oktober viel in Zuid Limburg op een zeer vroege datum de eerste sneeuw, een laagje van 1 cm. In Lapland vroor het al 25 graden, waardoor de eerste wilde gan zen deze herfst ook vroeg overvlogen naar het warmere Zuiden. De novembermaand was bijzonder rijk aan depressies. De wind- en stormwaar- schuwingsdienst maakte bij wijze van spre ken overuren, zo dikwijls moest er voor windkracht 7 of meer, één maal zelfs voor windkracht 12, gewaarschuwd worden. Veel regen in de kustprovincies. Het einde van de maand was echt winters, waarbij, althans voor november, opvallend veel sneeuw viel; in het binnenland (Bra bant, Overijssel, Groningen) plaatslijk 12 tot 17 cm sneeuw. Zo droog de winter en de zomer ver liepen, zo nat de lente en de herfst In zijn geheel berekend uit de gemiddelde maximum temperaturen was het jaar 0,3 graden warmer dan in 1972, maar toch nog iets beneden normaal. Verleden jaar een tekort van 107 uren zon, in 1973 40 uren meer zon dan normaal en 50 mm neerslag minder dan normaal. Wij zitten in de lift. Wanneer in 1974 het voorjaar en de herfst beterschap be loven en de winter en de zomer nemen wel een voorbeeld aan 1973, dan zou het eindelijk eens weer een belangrijk warmer jaar dan normaal kunnen worden, want dat (belangrijk warmer dan normaal) is na 1961 niet meer gelukt. Nadruk verboden. ZUIDPOOL Antarctica of Zuidpoolland biedt ons nog veel verrassingen. Zo zijn in de laatste maanden nog niet in kaart gebrachte ge- gebergten, bewegingen van het vaste ijs en kloven aan de hand van een studie der satelietfoto's ontdekt. Een voorheen geheel onbekend gebergte ten westen van de Prince Albert Mountains in zuidelijk Victoria Land bleek slechts 160 km te zijn verwijderd van de Amerikaanse basis McMurdo Sound! Dat was wel een schokkende ontdekking. Een andere pas gevonden groep bergen is in het Lambert Glacier gebied gelegen, nog geen 650 km ten zuiden van de Australische basis Mawson. Noch op de Australische noch op de Amerikaanse kaarten was ook dit complex voorheen te vinden. De ont dekkingen staan op naam van McDonald en Southard van de Geological Survey. Eveneens vonden ze dat tenminste 2000 km kustlijn nodig herziening op de kaart behoeft. Tenslotte ontdekte zij dat de Ross Ice Shelf, de ijsschots waarop het Amerikaanse station is gebouwd, 6,5 km verder noordelijk ligt dan aanvankelijk ge dacht. De Ronne-Filchner Ice Shelf bleek in de laatste 7 jaar ongeveer 16 km in noordelijke richting te zijn verplaatst en de Erebus gletschertong 10 km sinds 1947. Kruiswoordpuzzel no. 35 7 Horizontaal: 1. enzovoorts (afk.) - 4. Neder land (afk.) - 7. afbeelding - 9. Aziatisch schiereiland - 11. broeder (afk.) - 12. ge notmiddel - 13. pl. in Duitsland - 15. haar kleur - 17. vloerlijst - 19. en anderen (afk.) 20. soort hond - 23. Franse ondergrondse strijdkrachten (afk.) - 24. onder anderen (afk.) - 25. zwaardwalvis - 27. het aan land zetten - 28. klef - 29. ligplaats voor sche pen - 30 voormalig Nederl. eiland - 31. kern - 32. klein vertrek - 33. snijwerktuig 35. kledingstuk - 37. Eng. titel - 38. deel v. d. week - 40. Nederlandse Televisie Stichting (afk.) - 42. jongensnaam - 43. gevuld - 44. broeiplaats - 46. en omgekeerd (afk.) - 47. hijswerktuig - 51. soort stof 53. vreemde munt - 54. raampje in een deur - 56. waterdoorlatend - 57. zeilterm 59. onzin - 61. muurholte - 62. rund. Verticaal: 1. herkauwer - 2. voorzetsel - 3. meer dan genoeg - 4. deel v. h. dak - 5. bijwoord - 6. gedeeltelijk - 7. voorzetsel 8. kraan - 9. korenafval - 10. vriend (Fr.) 11. afgescheurde lap - 14. vis - 15. praat vogel - 16. gek - 17. pagina (afk.) - 18. stapel - 21. reptiel - 22. gravin van Holland 23. ongerief - 26. metaal - 28. bewijs van verdriet - 33. koning van Frygië - 34. tot nader order (afk.) - 36. prik - 37. sport- term - 38. graafdiertje - 39. ijle stof - 41. zangnoot - 43. gif - 45. plantje - 48. wig 49. Spaanse titel - 50. vruchtvliesje - 52. ontkenning - 54. onderricht - 55. deel v. e. boom - 58. onmeetbaar getal - 60. ambts halve (Lat. afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 356 Horizontaal: 1. amber - 6. genet - 11. aai 12. dek - 14. ram - 16. Isar - 18. gevel 19. amor - 21. karaf - 23. eel - 24. akant 25. es - 26. koor - 27. inkt - 28. si - 30. nmm - 33. riool - 36. dreef - 39. paal - 40. of - 41. do - 42. gram - 43. kamer - 46. poort - 49. gok - 52. ad - 54. egel - 55. rede - 57. da - 58. tango - 60. aai - 62. Eifel - 64. aria - 65. enter - 66. soes - 67. Eli - 69. sok - 70. mee - 71. kreng - 72. paria. Verticaal: 2. maar - 3. barak - 4. ei - 5. leve - 7. er - 8. naakt - 9. Emma - 10. eikel 12. deern - 13. kelim - 15. artis - 17. sas 20. ons - 22. foto - 24. aker - 29. liaan 31. mt - 32. terra - 33. rak - 34. olm - 35. lor - 36. dop - 37. ego - 38. fat - 44. ergo - 45. Po - 47. orde - 48. Natal - 49. glans - 50. kriek - 51. valse - 53. dar 54. egale - 56. eiser - 57. Dee - 59. nier 61. atol - 63. foei - 68. in - 70. ma. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1974 | | pagina 1