NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Plonvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene No. 3585 Donderdag 20 december 1973 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,— per half jaar. Franco per post 20,— per jaar. Advertenties 19 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Donderdagmiddag 13 december j.l. vond de begrotingsvergadering van Kortgene plaats. Het lid P. van der Weele was we gens ziekte verhinderd. Bij de begroting hadden b. en w. een memorie van toelichting gevoegd, waar uit wij het volgende overnemen: Aan de raad. Met betrekking tot de u gezonden ont- werp-begroting voor het dienstjaar 1974 en de begrotingen van de bedrijven, merken wij het volgende op. Terugblik op het begrotingsjaar 1973. Het lijkt ons dienstig een terugblik op het lopende begrotingsjaar te slaan. In dit jaar konden weer een aantal voorgenomen plannen worden verwezenlijkt of ter hand genomen. Het gymnastieklokaal te Kats kon bij de aanvang van het schooljaar in gebruik wor den genomen. Het gebouw voorziet naar ons gevoelen in een grote behoefte, niet alleen voor de school, doch ook voor de plaatselijke sportvereniging. Het nieuwe sportveld en het door de voetbalvereniging Cortgene gebouwde club lokaal werd in 1973 officieel in gebruik genomen. Aangevangen werd met de uitbreiding van de openbare verlichting. De huidige fase omvat het bungalowpark en de kom Kort gene. Het bestemmingsplan Noord I te Kort gene werd bouwrijp gemaakt. Per 1 januari 1973 is de gemeente bij de Technische Dienst Walcheren en Noord- Beveland. Dit houdt in, dat de gemeente over een eigen districtsopzichter kan be schikken De molen van de heer Bak te Colijnsplaat werd in eigendom overgedragen aan de gemeente. In het gemeentehuis werd een wijziging van de telefooninstallatie - thans 2 lijnen - voltooid, terwijl voor de districtsopzichter een kantoor werd ingericht. De toegangsweg naar het zwembad werd voor een deel verbeterd. Op de dijk langs de weg is een wandelpad in aanleg. Op het terrein van de woningbouw kan een optimistisch geluid worden gehoord. De door de Christelijke Woningbouwstich- ting Zuid- en Noord-Beveland in 1972 aan gevangen bouw van 22 woningwetwoningen te Colijnsplaat en Kats en 10 premiewo ningen te Colijnsplaat kon in 1973 worden voltooid. In Kortgene werd aangevangen met de bouw van 30 woningwetwoningen. Daar naast werden in Colijnsplaat in de parti culiere sector 13 woningen voltooid, in Kortgene in Noord I 2 en werd met de bouw van 9 woningen aangevangen. In Kats werd het resterende bouwperceel verkocht. In het bungalowpark werden weer enige woningen voltooid of werd met de bouw aangevangen. Het besluit tot medewerking aan de realisering van het plan Veerse Meer II kwam tot stand. Inmiddels is begonnen met de bouw van de eerste 30 woningen in dit plan. Al met al een ontwikkeling, die tot te vredenheid stemt. Gewezen mag ook worden op de akti- viteiten in de sector ambacht en industrie. In het daartoe aangewezen gebied te Kortgene zijn momenteel 2 bedrijven werk zaam. Iets nieuws in de gemeente is de bouw van caravans. Wij zijn blij met deze bescheiden aanzet in de ambachtelijke in dustrie. Ook voor Colijnsplaat is het be stemmen van een ruimte voor deze vorm van industrie in studie. Te Kats kunnen worden genoemd de bo- tenwerf en de zeilmakerij en vooral ook het bedrijf van de Combinatie, een be drijf met momenteel 225 werknemers. In 1973 is onder auspiciën van de Wa tersportvereniging Noord-Beveland een lig plaats voor 45 jachten in de vissershaven te Colijnsplaat gerealiseerd. Voor de aanleg van een trailerboothelling in de landbouwhaven te Kortgene werd een overheidssubsidie van 100 °/o toegezegd. Begroting 1974. Zoals u bij het lezen van de begroting voor 1974 hebt opgemerkt, is de post voor onvoorziene uitgave slechts 10.242,79. Er is derhalve sprake van een nauwsluitende begroting. De oorzaken daarvan liggen op verschillend terrein. Zo zijn in de gewone dienst duidelijk de gevolgen merkbaar in de laatste jaren genomen besluiten, c.q. gedane investeringen. Genoemd kan wor den de post onderwijs. De bouw en ver bouw van een 3-tal lagere scholen en de verbouw van de voormalige lagere school te Kats tot gymnastieklokaal vergen een aan zienlijk bedrag aan kapitaallasten, welk bedrag ongunstig afsteekt tegen de onder- wijsuitkeringen van het rijk. Voorts zijn de uitgaven toegenomen door de aanleg van het sportveld te Kortgene, door toetreding tot de Technische Dienst Walcheren en Noord-Beveland en als gevolg van de nieuwe gemeenschappelijke regeling huisvuilophaal dienst. Het onderdeel sociale zorg drukt aanmerkelijk op de uitgaven van de ge meente. Zolang ten aanzien van de dekking van kosten van verzorgingstehuizen voor bejaarden geen andere regeling geldt, zal deze uitgaaf een bijzondere last blijven vormen. Naast deze hogere uitgaven als uitvloei sel van besluiten in de kapitaalssector heb ben we rekening te houden met een vrij grote stijging van kosten over de gehele linie. De inflatie van de laatste jaren werkt door en de uitbreiding van taken brengt hogere lasten mee ten aanzien van perso neel. Deels worden deze hogere uitgaven gedekt door een verhoging van de algemene uitkering uit het Gemeentefonds, doch de indruk bestaat, dat deze verhoging geen gelijke tred houdt met de kostenstijging. In het kader van deze begroting kan niet worden voorbij gegaan aan de moeilijke situatie, waarin wij als gevolg van de olie crisis thans nationaal en internationaal verkeren. De gevolgen daarvan zullen op alle terreinen merkbaar zijn. In de begroting is zo mogelijk met stijging van kosten met name op het gebied van verlichting en verwarming rekening gehouden, doch het is in dit stadium moeilijk te bepalen, in hoeverre dat voldoende zal zijn. Deze ge volgen raken niet alleen de dagelijkse ta ken van de gemeente, doch b.v. ook de sector recreatie, daaronder begrepen de 2e woning. De krappe post voor onvoorziene uitga ven, de noodzaak om voor komende in vesteringen en kostenstijgingen enige arm slag te hebben, leidt er toe, dat uw raad voorstellen zullen worden gedaan tot ver hoging van belastingen. Deze voorstellen zullen nagenoeg het gehele pakket van de eigen belastingen omvatten. Dus niet al leen de gebruikelijke kohierbelastingen, doch ook b.v. de leges, de opcenten personele belastingen, de toeristenbelasting en de woonforensenbelasting. Aan de verhoging zal niet ontkomen kunnen worden, hoewel getracht zal worden zoveel mogelijk ma tiging in acht te nemen. Alleen ten aanzien van de vermakelijk heidsbelasting zullen wij met een voorstel tot verdere verlaging komen, zulks voort gaande op de vorig jaar ingeslagen koers. Kapitaalsuitgaven. Zoals gebruikelijk zijn in de begroting geen kapitaalsuitgaven geraamd. Deze zul len bij wijziging worden opgevoerd. Door de commissie openbare werken zijn een aan tal onderwerpen in een advies opgenomen. Deze onderwerpen hebben betrekking op het leggen van enige trottoirs, verbetering van enige straten en wegen, uitbreiding van de openbare verlichting, verdere verbetering van de weg naar het zwembad en enige werkzaamheden aan het zwembad en voorts o.a. aanschaf van machines en gereed schappen. De gewone dienst legt voor het doen van investeringen beperkingen op ten aanzien van daaruit voortvloeiende kapitaallasten. Verder bestaan ook beperkingen op het terrein van de financiering. Aan de hand van de mogelijkheden en volgens urgentie zullen u in de loop van het komende be grotingsjaar voorstellen bereiken tot het doen van deze investeringen. Badhuizen. Het gebruik van de badhuizen te Colijns plaat en Kortgene is zo gering geworden, dat u een voorstel tot sluiting van die voorzieningen op korte termijn tegemoet kunt zien. Bestudeerd zal worden, welke andere nuttige bestemming aan de bad huizen kan worden gegeven. Bestemmingsplannen. In Kortgene is door het bouwrijp maken van het plan Noord I voor het moment- voldoende grond aanwezig om aan de vraag te voldoen. Dit is niet het geval in Kats. Een nieuw bestemmingsplan aldaar is in voorbereiding. Met de grondeigenaren werd inmiddels overeenstemming bereikt. Uw raad besloot reeds tot aankoop van de grond. In Colijnsplaat is het bestaande plan bijna volgebouwd. Een uitbreiding wordt voorbereid. De grond is nog geen eigen dom van de gemeente. In 1974 zullen u voorstellen bereiken tot grondaankoop. Rioolwaterzuivering. Zoals bekend zal de rioolwaterzuivering een taak van het waterschap worden. Het ligt in de bedoeling, dat deze overdracht per 1 juli 1974 een feit wordt. In het kader van de toename van de recreatie is een uitbreiding van He installatie te Kort gene nodig. Indien de overname door het waterschap niet aan de orde was gekomen, dan hadden u reeds eerder voorstellen be reikt tot uitbreiding en dan zou die uit breiding vermoedelijk al gerealiseerd zijn. Op dit moment is nog niet bekend op welke wijze de overdracht van de zuive ringsinstallatie zal geschieden en welke ove rige gevolgen dit voor de gemeente mee brengt. Op een verzoek om subsidie in de kosten van aanleg van een rioolwaterzuiverings installatie te Colijnsplaat werd nog steeds geen antwoord ontvangen. Onderwijs. Nu de laatste jaren ingrijpende voorzie ningen op het gebied van het onderwijs zijn doorgevoerd, zijn voor 1974 geen uit zonderlijke uitgaven te verwachten. Een uit zondering vormt het kleuteronderwijs. Uw raad besloot op 26 november j.l. in principe over te gaan tot stichting van een openbare kleuterschool te Kortgene. U kunt daaromtrent in 1974 nadere voor stellen verwachten. De daarmee gepaard gaande lasten worden gedekt uit 's rijks kas, doch verwacht moet worden, dat een aanzienlijk deel van de kosten ten laste van de gewone dienst blijft. Bij het be schouwen van de post onvoorziene uitgaven en de mogelijkheden tot opvoering daarvan moeten we met deze toekomstige last re kening houden. Sportvelden. Het sportveld te Colijnsplaat voldoet niet aan de daar aan te stellen eisen. In studie is op welke wijze hierin verbetering kan worden gebracht. Voorstellen daaromtrent zullen u in 1974 bereiken. Intussen bestaan kontakten tussen ons college en het nieuwe bestuur van de speel tuinvereniging in die kern. Tegelijk met het sportveld zal worden bezien of aldaar ruim te geschapen kan worden om de speeltuin vereniging te helpen aan een speelge- legenheid. Recreatie. Ten aanzien van de recreatie zij het vol gende opgemerkt. In 1974 zullen u voorstellen worden ge? daan ten aanzien van de uitbreiding van kampeerterrein „De Paardekreek". Zoals u weet is met de bouw van de woning voor de kampbeheerder aangevangen. De plannen tot stichting van een zomer woningenterrein/kampeerterrein nabij Kats zijn nog in studie. Het plan „Aqua Village" te Kortgene wordt momenteel verder uitgewerkt door een werkgroep, waarin behalve vertegenwoor digers van de opdrachtgever en de ge meente ook de stedebouwkundige en de P.P.D. zijn vertegenwoordigd. Eveneens worden gedachten ontwikkeld over de bestemming van een terrein tussen Deltona en de Oostdijk te Kortgene. De gedachten gaan uit naar de bouw van woT ningen. Ditzelfde geldt voor een terrein van :t 13 ha ten oosten van het plan Veerse Meer II. Door de overheid wordt subsidie verstrekt in de kosten van het maken van een basisplan voor de ontwikkelingen langs de zuidelijke oever van het toekomstige Zeeuwse Meer. Dit plan is o.a. van belang met het oog op het „Kuupje" te Colijns plaat. Door stedebouwkundige is op verzoek van ons college een studie gemaakt van de ont wikkeling van het „Kuupje" in het kader van de recreatie. Al deze plannen zijn tenslotte voor ons college kortgeleden aanleiding geweest de stedebouwkundige opdracht te geven tot het maken van een struktuurschets, juist voor wat betreft de recreatie. Deze op dracht is verleend om enerzijds de mogelijk heden te inventariseren en anderzijds te kunnen bepalen in hoeverre wij nog moeten doorgaan met het ontwikkelen van plannen in deze richting. Krotopruiming. In 1974 hopen wij in staat te zijn meer aandacht te besteden aan krotopruiming en sanering. In dit verband is een studie gaande om te komen met een voorstel tot invoering van een gebruiksverordening. Of de huidige situatie het invoeren van een dergelijke gebruiksverordening niet overbo dig zal maken is een vraag, waarop wij op dit moment moeilijk een antwoord kunnen geven. Diverse zaken. Geconstateerd kan worden, dat in de kern Kortgene de behoefte bestaat aan een dorpshuis. Het bestaande verenigingslokaal is slechts voor enkele doeleinden geschikt. Wij onderzoeken nog of een andere voor ziening mogelijk is. Het laat zich niet aan zien, dat op korte termijn voorstellen daar toe zullen kunnen worden gedaan. In 1974 kan de toedeling aan de gemeente van wegen en waterlopen in het kader van de ruilverkaveling worden verwacht. Dit be tekent, dat aanzienlijk meer uitgaven zullen gedaan moeten vworden voor onderhoud en beheer. Daartegenover zullen doeluitkerin gen staan. Voor het moment is nog niet te overzien, welke gevolgen dit netto voor de gemeente heeft. Verwacht moet evenwel worden, dat voornamelijk na 1974 met een verzwaring van lasten rekening moet wor den gehouden. Een objekt, dat reeds jaren de gemoede ren bezig houdt, is het voormalige gemeen tehuis te Colijnsplaat. Bij het schrijven van deze brief is bekend, dat dit gebouw bin nenkort te koop zal worden aangeboden. Hopelijk zal de verkoop aanleiding zijn tot een verbetering van de situatie op dit punt. In verband met de viering van een jubileum van de Ver. De Hollandse Molen kwam dit jaar een aanzienlijk bedrag beschikbaar voor restauratie van molens. Tot ons leed wezen hebben we moeten konstateren, dat van die geschonken bedragen geen deel aangewend is kunnen worden voor restau ratie van de molen te Kortgene. We be treuren het, dat tot heden nog geen ver betering tot stand is gebracht. Ook de toren te Kortgene verkeert in een slechte toestand. Herhaald zij, dat ook voor restauratie van dit objekt voorlopig geen subsidie beschikbaar zal zijn. Bedrijven. De begroting van het woningbedrijf geeft ons geen aanleiding tot het maken van opmerkingen. Door de Christelijke Woningstichting Zuid- en Noord-Beveland is gevraagd of de gemeente bereid is de eigendom van het- bedrijf over te dragen aan de Stichting. Dit verzoek is nog is studie. Ingeval van overdracht zullen omtrent diverse zaken voorwaarden moeten worden gesteld. Wij hopen u met betrekking tot dit verzoek in 1974 een voorstel te doen. Het gemeentelijk vismijnbedrijf blijft een onderwerp van zorg voor het gemeente bestuur. De besommingen zijn goed, in 1973 zelfs zeer goed. De mijnrechten kunnen echter niet de lasten dekken. Het geraamde tekort voor 1974 ad 42.000,— wordt voor lopig ten laste van de kapitaaldienst van de gemeente gebracht. Aan het Rijk is een bijdrage verzocht tot dekking van de te korten. Zodra het antwoord op dat verzoek binnen is zullen wij nadere voorstellen doen met betrekking tot de definitieve dekking. Raadscommissies. Wij menen, dat wij ons gelukkig kunnen prijzen met het hebben van de diverse raadscommissies ter advisering van ons college. In de loop van 1973 zijn verschil lende commissies naast reeds bestaande met hun werk aangevangen. De werking van de commissies is nog voor verbetering vat baar. De ervaring van het afgelopen jaar Vervolg pag. 2. Kruiswoordpuzzel no. 356 Horizontaal: 1. barnsteen - 6. rijpaard - 11. aanhaling - 12. deel v. e. schip - 14. man nelijk dier - 16. zijrivier van de Donau 18. deel van een pand - 19. godheid - 21. waterkan - 23. drank - 24. plant - 25. vlagzalm - 26. stel zangers - 27. schrijf behoefte - 28. zangnoot - 30. naar mijn mening (afk.) - 33. afvoerbuis - 36. wandel plaats - 39. stuk hout - 40. voegwoord 41. zangnoot - 42. gewicht - 43. vertrek 46. doorgang - 49. waagstuk - 52. de som ma van (afk.) - 54. insekteneter - 55. ver stand - 57. kindergroet - 58. soort dans 60. streling - 62. gebergte in Duitsland - 64. zangstuk - 65. eenjarig dier - 66. lekkernij 67. bijbelse naam - 69. kledingstuk - 70. bijwoord - 71. kadaver - 72. uitgestotene. Verticaal: 2. bijwoord - 3. houten gebouw 4. vogelprodukt - 5. heilwens - 7. bijwoord 8. ongekleed - 8. koningin-regentes - 10. boomvrucht - 12. meisje - 13. soort weef sel - 15. dierentuin - 17. sluis - 20. ge wicht - 22. afbeelding - 24. putemmer - 29. slingerplant - 31. meterton (afk.) - 32. kleur 33. recht stuk water - 34. boom - 35. vod 36. afsluiting - 37. ik - 38. modegek - 44. dus (Lat.) - 45. rivier in Italië - 47. regel 48. deel van Afrika - 49. luister - 50. vrucht 51. gemene - 53. insekt - 54. vlakke - 56. partij in rechtsgeding - 57. water in Enge land - 59. inwendig orgaan - 61. koraal eiland - 63. uitroep - 68. voorzetsel - 70. familielid. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 355 Horizontaal: 1. pronken - 6. krimpen - 12. ion - 13. gn - 15. im - 16. are - 17. ne 19. klimaat - 23. gm - 24. temee - 25. mat - 26. koek - 28. Leeds - 30. ss - 31. EEG - 33. Dou - 34. zwaai - 36. ereis - 38. steen - 40. nl - 41. pc - 42. ei - 43. dl 45. emelt - 48. lasso - 50. tenor - 52. ala 54. ree - 56. ab - 57. snert - 59. kreeg 60. lek - 62. Genua - 63. tu - 65. lorgnon 68. st - 69. ene - 71. oo - 72. ut - 74. opa - 75. rendier - 76. meestal. Verticaal: 1. pinakel - 2. roe - 3. on - 4. kg - 5. enkel - 7. Ria - 8. imam - 9. pa 10. erg - 11. Nemesis - 14. pi - 18. nek 20. Leeds - 21. modus - 22. tarwe - 24. Tegelen - 27. oe - 29. eo - 30. sa - 32. keper - 34. Zeist - 35. Andorra - 37. iel 39. tea - 44. starter - 46. morel - 47. tanig 48. largo - 49. veestal - 51. eb - 53. Ie 55. Ee - 58. tenue - 59. kus - 61. kooi 64. une - 66. roe - 67. nt - 68. Spa - 70. en - 73. te - 74. ot. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 1