NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD m De Stelpost.... Pion vier heeft DE schoenen door Gees Giesbeek No. 3584 Donderdag 13 december 1973 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,per half jaar. Franco per post 20,— per jaar. Advertenties 19 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Ze greep zijn hand opnieuw vast, en ant woordde: „Het is misschien naar voor jou, maar ik heb dagelijks tal van mannen in het restaurant en de een ziet er nog ge mener uit dan de ander. Als je soms ziet, hoe ze naar je kijken, wordt je gewoon bang. Net of ze door je kleren heen willen zien. Daarom stelde ik voor gewoon een eindje te wandelen. Ik ben gek op auto rijden, maar ik durf gewoon niet meer. Dat komt door wat ik vroeger heb ervaren. Misschien vertel ik het je wel een keer." Hij wees naar een restaurant. „We gaan wat drinken. Geen protest. En dan babbelen we wat. Want ik wil dat je weet en beseft, dat je bij mij altijd veilig zult zijn. Onder alle omstandigheden." Wat onwillig ging ze mee naar binnen. Hij koos een tafeltje bij het raam, waar ze naar het drukke verkeer konden kijken. Een kelner kwam en bleef vragend bij hun tafel staan. „Wat wil je drinken?", vroeg Gert aan het meisje. „Ik heb trek in ijs, Mag dat?" „Natuurlijk. En ik doe met je mee. Twee ijscoups, ober. Of ehwil je een banaan royale?" „Ja, zegHaar ogen begonnen te schitteren. Gert keek de kelner aan. „U hoort het? Eén gewone coupe en een banaan royale." Nadat het ijs gebracht was, begon hij te lepelen. „Geniet er maar van," moedigde hij aan. Waarom hebben jullie dit niet in de zaak?" Ze schudde het hoofd. „We zijn niet ge specialiseerd in ijs. Vindt de baas te om slachtig. Hier is de uitsmijter matig. Weet ik van vertegenwoordigers, die bij ons eten. En onze uitsmijter is juist beroemd." Hij knikte. „Ik weet het. Zeer uitgebreid. Dat viel me dadelijk op." Na het ijs staken beiden een sigaret op. Gert. zei: „Nou. lucht je hart eens. Vertel me je nare belevenis. Anders wordt het een complex van je. Als het er uit is, ben je misschien niet meer zo bang." Ze dacht een poosje na en begon te kleu ren. „Ik vertel niet alles. Dat durf ik niet," antwoordde ze kleintjes. „Dat moet je nu juist wel doen. Alles er uit. We zijn beiden volwassen mensen en je moet beginnen met me te vertrouwen. Anders kunnen we er beter na vanavond mee ophouden. Riek." Ze keek hem enige tijd onderzoekend aan. „Misschien heb je wel gelijk," was het op zachte toon gesproken antwoord. „Maar kijk me niet aan, als ik praat, want dan durf ik misschien niet verder te gaan." „Oké, ik kijk wel ergens anders heen." Terwijl ze begon te praten, bleven zijn ogen rusten op haar borst, die zacht op en neer ging. Ze had een donkerblauwe japon aan, die afgezet was met rode stroken, waarop zilverkleurige knoopjes. Op de mid delste bies, ter hoogte van haar bors waren het er zeven. En vijf gingen op en neer, als ze ademde. Het fascineerde hem zo, dat hij bleef kijken. „Hij heet Arnold," begon ze op aarze lende toon, nadat ze links en rechts zich er van vergewist had, dat er geen andere mensen in de nabijheid zaten. „En hij kwam regelmatig in het restaurant, waar ik werk, om eten. Het begon net als vanavond met jou: hij vroeg naar m'n vrije avond en stelde een bioskoopje voor. Arnold is ont zettend knap. Ik was pas een en twintig en voelde me gevleid, al begreep ik wel, dat hij jaren ouder was. Dus we gingen naar de bioskoop. We zaten boven en er waren verder weinig andere mensen. Maar hij raakte me nauwelijks aan. Ook later niet, toen we een eindje gingen toeren. Op een stil plekje zette hij de wagen aan de kant en kuste me. Ik vond het prettig, want ik was die eerste avond al dol ver liefd op hem." Ze zuchtte even voor ze verder ging. En omdat de man tegenover haar maar op één punt bleef turen en niet naar haar ge zicht keek, vervolgde ze met een rustiger stem: „Nadien kwam hij me elke week halen, als ik m'n vrije avond had. Soms gingen we naar het strand. In de nabijheid zette hij zijn wagen neer, waarna we samen een eind gingen wandelen. Als we ver ge noeg van de mensen waren, gingen we tegen de duinen liggen ennenu ja, dan dol den we samen. Ik was natuurlijk een dwaas; hij ging elke keer verder. Tot ik bang werd, maar dan lachte hij me uit en hield zich weer in. Een enkele keer dacht ik: ik scheid er mee uit, want op een keer verliezen we allebei ons hoofd en dan is het zover. En als er dan eens wat van komt? Dat wilde ik niet." Ze hield weer op en keek hem aan, maar Gert tuurde enkel naar de bewegende zil veren knoopjes, zodat ze vervolgde: „We gingen een maand of vier met elkaar, toen hij begon over trouwen. We zaten ergens een eind buiten de stad. Ik meen, in de buurt van Hillegom. Hij was heel ernstig, maar ik vroeg: hoe komen we aan een huis? En heb jij genoeg geld om meubels en zo te kopen? En ik wil ook weten, wat je ver dient. Trouwen is tenslotte een band voor je verdere leven. Hij legde uit, dat hij zo'n twintigduizend per jaar verdiende. Boven dien had hij overal relaties, dus een huis zou geen probleem vormen. Als ik ook nog wat geld had, zouden we samen meubels kunnen uitzoeken. O man, duizend-en-één plannen voor de toekomst. Maar hij was al die tijd nog niet bij ons thuis geweest, dus stelde ik op een avond voor mee te gaan. Na aanvankelijk tegengestribbeld te hebben, ging hij een week later inderdaad mee. Hij viel tamelijk goed in de smaak. Moeder mocht hem meteen, misschien ook wel, omdat hij zo'n mooie plant had meege bracht, want moeder is dol op planten en bloemen. Vader was evenwel voorzichtiger, vroeg zo tussen neus en lippen door bijzon derheden. Hij vertelde, dat hij op kamers in Haarlem woonde en voor een fabriek in Zoetermeer reisde: dure apparatuur voor dokters, ziekenhuizen en laboratoriums. En dat hij acht en twintig was. Het werd een gezellige avond, want ik was natuurlijk erg trots op mijn verovering. Mijn oudste broer was ook thuis en zei, na Arnolds vertrek, dat hij hem heel geschikt vond. Vader was niet onverdeeld gelukkig met mijn keuze. Hij was kleermaker en zei, toen Arnold weer naar Haarlem was weggereden, dat zijn kostuum goedkope konfektie was. Als die man zoveel verdient, waarom draagt hij dan geen betere kleding? Vooral als hij artsen en ziekenhuizen bezoekt. Doch ik was veel te verliefd om er dieper over na te denken. Na een paar maanden nam hij me op een avond mee naar Sassenheim, wees me op een leegstaand huis en vroeg me, hoe of ik het vond. Het was een klein herenhuis, maar het leek me vrij modern en er was een leuke, goed onderhouden tuin bij. Ik zei, dat ik het mooi vond. Hij kon het kopen en verklaarde, dat hij voldoende geld had om het kontrakt te betalen. Als ik er in toestemde te trouwen, zou hij het de komende dagen kopen. Er moest vanzelf sprekend wel het een en ander aan opge knapt worden, een beetje verbouwen, op nieuw behangen en wat kleine reparaties, maar dat was en kwestie van een maand hoogop. Nou, je begrijpt, dat ik helemaal in wolken was. Ik waande me overgelukkig, omdat ik een knappe man kreeg, die goed verdiende en we weldra een eigen huis zou den hebben. Ik moest over een poosje maar behang uitzoeken en zeggen in welke kleur ik het huis van buiten geschilderd wilde hebbenMan, hij beloofde van alles en ik was zo gek om het allemaal te geloven." Ze zuchtte. „Enfin, je zult het onderhand wel begrepen hebben. We reden daarna naar de duinen en daar liet ik me alles welge vallen. Hij vroeg een voorschot op ons toe komstige huwelijk en omdat ik er enerzijds zo van overtuigd was, dat ik de man van mijn dromen gevonden had en anderszijds ook niet ongevoelig was voor zijn liefko zingen, want daarin was hij bijzonder be dreven, liet ik alle remmen los en gaf tenslotte toe. Dat gebeurde daarna nog enkele keren Het meisje zweeg en keek hem aan. Maar Gert tuurde naar de zilveren knoop jes, die nu wat sneller op en neer gingen. Zonder haar aan te kijken, vroeg hij: „Wil je soms nog wat drinken?" Ze schudde haar hoofd. „Straks mis schien. Laat ik nu eerst de rest maar ver tellen, want anders durf ik het niet meer. Op een gegeven ogenblik wist ik, dat ik in verwachting was." Opnieuw keek ze hem aan, maar Gert reageerde niet. „Schrik je er niet van?", vroeg ze. „Nee, ik vermoedde al zoiets." „Werkelijk?" „Het lag toch voor de hand? En toen?" „Op een avond vertelde ik 't hem. Hij was ontzet en verstijfd van schrik en ver weet me, dat ik geen voorzorgsmaatregelen had genomen. Ik antwoordde: Waarom zou ik? We gaan toch trouwen? Ik drong aan op een spoedig huwelijk en hij antwoordde, dat hij de verbouwing zou versnellen. Een kwestie van drie of vier weken hoogstens. En omdat ik nu toch in verwachting was, liet ik hem daarna, toen we ergens onder ons waren, zijn gang maar weer gaan. Hij bleef trouw twee keer in de week komen, koeien met gouden horens belovend. Ik was bijna twee maanden heen, toen moeder het bemerkte. Toen was de boot natuurlijk helemaal aan. (Wordt vervolgd). DE OLIE IS NOG MAAR EEN BEGIN Wanneer in een of andere Zuid-Ameri kaanse staat een succesvol buitenlands za kenman wordt ontvoerd en de ontvoerders ontvangen voor hem, behalve inwilliging van hun eisen betreffende het vrij laten van enige medestanders-misdadigers, boven dien een aanzienlijk bedrag in geld, dan is het vrij zeker dat dit recept herhaald en uitgebreid wordt. Dat blijkt ook wel uit de herhalingen die in Zuid-Amerika voor komen. Toegeven aan chantage heeft nog nooit iets goeds opgeleverd, doch de wel varende europese industriële werkgever van de zakenman of de eveneens welvarende regering van een diplomaat, betalen liever dan in moeilijke onderhandelingen het leven van hun mannetje in de weegschaal te stel len. Zou men evenwel op een harder stand punt gaan staan en eens en vooral duidelijk maken dat men voor chantage of dreige menten niet zwicht dan bestaat een beste kans dat de aardigheid van het ontvoeren snel minder wordt. Nederland zit nu in de nare situatie dat de chantage door olieproducerende landen bijna geen mogelijkheden laat om iets an ders te doen dan toegeven. Alleen, het staat van tevoren vast dat ook daarmee niets bereikt wordt. Ook al speelt de falende Nederlandse regering „aap wat wat heb je mooie jongen' voor de Arabieren dan nog is nauwelijks te verwachten dat olie weer rijkelijk gaat vloeien, want het zeer zit dieper. De narigheid van dit alles is dat de zo genaamde „derde landen" uit deze gebeur tenissen dezelfde lering trekken als de anar chisten in Zuid-Amerika. Niet alleen Ara bische landen maar ook bijvoorbeeld de jonge Afrikaanse staten leren nu dat het wapen chantage geen windeieren legt. Op een lezing van het Atlantisch Jonge- rencomité Nederland heeft onlangs dr. M. J. W. M. Broekmeyer, secretaris van het Azië- instituut hier te lande, uiteengezet, dat olie slechts één van de strategische goederen is die Europa broodnodig heeft. Zodra even wel de jonge Afrikaanse landen ontdekken dat de Europese welvaartswereld evenmin kan bestaan zonder koper, pecblende, man gaan, kobalt, diamant en uranium om er maar een paar te noemen, dan kan Europa op hetzelfde moment verwachten, dat het inhouden van die goederen door de produ cerende landen als pressiemiddel gebruikt zal worden. De overweging, dat de jonge landen hun delfstoffen toch kwijt moeten om van de opbrengst te leven is niet aan de orde. De producerende landen kunnen hun zeldzame maar onmisbare spuien in bijna onbeperkte hoeveelheden leveren aan Japan, dat met open armen staat te wachten. Spe ciaal in het Afrikaanse geval geldt dan nog dat Rood-China al breedvoerig op het vin kentouw zit om de stroom strategische goe deren om te buigen in de richting van het Aziatische vasteland. In beide gevallen is Europa een wenende derde. Zonder die strategische grondstoffen en met of zonder olie (dat maakt dan weinig verschil meer) is Europa veroordeeld zijn economie een geweldig eind terug te schroe ven. Geen Afrikaan of Arabier die daar een traan om zal laten. Allemaal niet zulke er ge leuke vooruitzichten bij de jaarwisseling. (Nadruk verboden). Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 10 november 1973: Arno Jan, z.v. P. M. de Moor en S. Sinke. 16 november 1973: Edwin Jacobus, z.v. A. Dieleman en W. A. Dieleman. Ondertrouwd: 16 november 1973: Clement, Gerard, oud 22 jaar, wonende te Wissenkerke en Bou- terse. Janna Adriana, oud 21 jaar, wonende te Wissenkerke. Getrouwd: 9 november 1973: Moerman, Frangois Reinier, oud 21 jaar, wonende te Goes en Van Goudswaard, Jannie Geertruida, oud 19 jaar, wonende te Wissenkerke. 23 november 1973: De Beste, Adriaan Pieter, oud 36 jaar, wonende te Middelburg en Heijboer, Maatje Jannetje, oud 29 jaar, wonende te Wissenkerke. Overleden: 1 november 1973: Van der Moere, Cor nells, oud 71 jaar, weduwnaar van T. L. Leendertse, wonende te Wissenkerke. 9 november 1973: Broekhoven, Dingenis, oud 70 jaar, weduwnaar van D. Visser, wo nende te Wissenkerke. KORTGENE Geboren: 3 november 1973: Tamara Elisabeth, d.v. J. van der Weele en L. T. de Buck. 11 november 1973: Michel Willem Anton, z.v. K. M. Tazelaar en M. S. de Bruine. Ondertrouwd: 9 november 1973: Marinus A. Westdorp, 22 jaar te Middelburg en Helena de Jonge, 20 jaar. 21 november 1973: Thomas Broekhoven, 21 jaar te Wissenkerke en Anna A. Verburg, 19 jaar. 29 november 1973: Marinus D. van 't Westende, 26 jaar te Goes en Marina van der Heijde, 21 jaar. Getrouwd: 23 november 1973: Peter A. Simpelaar, 24 jaar te Valkenisse en Neeltje P. van Liere, 22 jaar. Overleden: 1 november 1973: Adriana van de Heijde, 72 jaar. Kruiswoordpuzzel no. 355 Horizontaal: 1. pralen - 6. kleiner worden 12. elektr. geladen deeltje - 13. gelukkig nieuwjaar (afk.) - 15. ter herinnering (afk.) 16. vlaktemaat - 17. deel v. e. Fr. ontken ning - 19. weersgesteldheid - 23. geogr. mijl (afk.) - 24. zo meteen - 25. vloerbe dekking - 26. lekkernij - 28. pl. in Engeland 30. vaartuig (afk.) - 31. Eur. Econ. Ge meenschap (afk.) - 33. beroemde schilder 34. het zwaaien - 36. bijwoord - 38. bouw materiaal - 40. namelijk (afk.) - 41. per expresse (afk.) - 42. vogelprodukt - 43. inhoudsmaat (afk.) - 45. larve v. d. lang pootmug - 48. werpstrik - 50. zangstem 52. op de wijze van - 54. herkauwer - 56. jongensnaam - 57. winterkost - 59. oprol baar zonnescherm (Ind.) - 60. rivier in Nederland - 62. pl. in Italië - 63. Fr. pers. voornaamwoord - 65. soort bril - 68. heilige (afk.) - 69. een zekere - 71. onderofficier (afk.) - 72. grondtoon - 74. familielid - 75. herkauwer - 76. in de meeste gevallen. Verticaal: 1. siertorentje - 2. strafwerktuig 3. Fr. onbep. vnw. - 4. gewicht (afk.) - 5. deel v. h. been - 7. meisjesnaam - 8. oos terse titel - 9. familielid - 10. bar - 11. godin - 14. onmeetbaar getal - 18. deel v. d. hals - 20. pl. in Engeland - 21. wijze, manier (Lat.) - 22. graansoort - 24. pl. in Limburg - 27. dubbelklank - 29. en omge keerd (afk.) - 30. N.V. (Fr.) - 32. soort stof 34. pl. in Utrecht - 35. land in Europa 37. dun - 39. thee (Eng.) - 44. deel v. e. auto - 46. vrucht - 47. taankleurig - 48. muziekterm - 49. dierenverblijf - 51. getij 53. Fr. lidwoord - 55. water in Friesland 58. uitrusting, uniform - 59. liefkozing - 61. dierenverblijf - 64. Fr. lidwoord - 66. vlakte maat - 67. deel v. d. bijbel (afk.) - 68. pl. in België - 70. voegwoord - 73. voorzetsel 74. deel v. d. bijbel (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 354 Horizontaal: 1. kerker - 5. dwalen - 9. ia 10. moede - 12. as - 14. sla - 16. ambitie 17. ham - 18. akte - 20. oude - 21. metro 24. gerst - 26. em - 28. mo - 29. as - 30. mi - 31. les - 33. ene - 35. sap - 37. oog 38. Irene - 39. apert - 40. rei - 41. dek 43. Kro - 44. kip - 46. or - 47. ar - 48. ro - 50. eo - 51. draak - 53. aster - 56. maat - 59. rood - 61. els - 62. edelman 65. Ide - 66. lo - 68. enkel - 70. er - 71. export - 72. ekster. Verticaal: 1. kalk - 2. rk - 3. emmer - 4. Rob - 5. DDT - 6. weide - 7. Ik - 8. naad 9. Isabel - 11. eis - 13. smerig - 15. atm 17. hut - 19. Eem - 20. Oss - 22. toendra 23. ore - 24. Gijs - 25. rapport - 27. meier - 30. motie - 32. sri - 34. nee - 36. aar - 37. ork - 40. rommel - 42. kok - 43. KMA - 45. polder - 47. art - 49. oer - 51. das - 52. adder - 54. spalk - 55. roi - 57. aloe - 58. alk - 60. Oder - 63. ent - 64. mee - 67. lp - 69. tt. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 1