NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD IMouvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Wissenkerke Raadsvergadering Kortgene No. 3583 Donderdag 6 december 1973 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,— per half jaar. Franco per post 20,— per jaar. Advertenties 19 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Voordat in de openbare raadsvergadering van maandag 26 november j.l. de begroting 1974 werd behandeld, werden eerst nog een aantal „normale" agendapunten afgewerkt. Van deze punten noemen wij: het wijzigen van de arbeidsovereenkomstenverordening, het verhogen van de presentiegelden voor de raadsleden en het toekennen van een onkostenvergoeding voor telefoon, porti, e.d. voor die raadsleden. Het verkopen van een stukje grond aan de heer R. J. Scheele, gelegen bij diens woning en het verkopen van de twee bouwvallige schuurtjes met de grond aan de heer A. Jongejan te Kamper land, gelegen achter diens woning. Het vaststellen van het bestemmingsplan kom Wissenkerke—omgeving Beatrixstraat en het vaststellen van het bestemmingsplan Be drijfsterrein Oosthavendijk te Kamperland. Hierna werd door de voorzitter de be groting 1974 aan de orde gesteld, waarop hij, op enige punten, een nadere toelichting gaf. Op de in ons vorige nummer reeds ge publiceerde algemene beschouwingen van de leden I. A. de Regt en J. A. Remeijnse gaf de voorzitter het volgende samenvattend antwoord op De Regt: Inderdaad zijn er moeilijkheden bij de verwerving van gronden voor de weg achter om Kamperland. Wij kunnen niet geheel handelen zoals we willen, want wij zijn sterk gebonden aan de subsidiegevers. Nog steeds proberen wij tot een minnelijke schikking te komen en het lijkt er op, dat daartoe een kans bestaat. In het bestemmingsplan Geersdijk is nog plaats voor 16 woningen. De sanering van Wissenkerke gebeurt in nauw overleg met het ministerie. Wij gaan nu hier beginnen, dan kan men later verder zien. De Technische Advies Commissie van het Veerse Meer gaat nu accoord met het plan voor de aanleg van een tweede jachthaven te Kamperland. Door ons wordt ook ge let op de opzet (voor wie toegankelijk) en ook de erfpachtsperikelen worden onder zocht. Andere plannen in de recreatieve sector zijn nog zeer vaag. Wij hebben geprobeerd aan te vangen met de uitbreiding van De Banjaard, doch hebben van het provinciaal bestuur bericht ontvangen, dat dit nog te vroeg is, daar het wegenplan in die om geving nog niet vast staat. Ook voor het oostelijk deel van onze gemeente hebben wij iets in ons achterhoofd. Ook naar onze smaak gaat de realisering van het recreatieterrein van de Herv. Kerk en het N.V.V. op de Schotsman veel te lang zaam. Men moet echter niet vergeten dat dit een miljoenenproject is. Ook het zuive ringsprobleem van dit gebied speelt een grote rol. De zuivering komt per 1 jan. a.s. aan het Waterschap. Voor de gemeente Wissenkerke was er één centrale zuiverings installatie .gepland, waar alles op moet wor den aangesloten. Er komen op Noord-Beve land echter nog meer recreatieterreinen en nu gaat men zich afvragen of men niet beter één installatie voor geheel Noord- Beveland kan bouwen. Van het opheffen van de bushalte in de Molenweg is de voorzitter niets bekend; hij zal dit onderzoeken. Op de beschouwing van Remeijnse zegt de voorzitter: Het is niet ontkoombaar dat de belastingen moeten worden verhoogd. Alles moet betaald worden, wanneer ieder een alles wil hebben. Dat de toeristenbe lasting niet mede verhoogd wordt, vindt zijn oorzaak in het feit, dat b.v. campinghouders heel vroeg moeten weten waar zij aan toe zijn, in verband met hun prijsstelling. In juli 1974 hopen wij met een voorstel te komen. Over de grasmaaiers is inderdaad nogal wat te doen geweest in de Commissie Klein bedrijf. Er zijn betrekkelijk veel potentiële leveranciers in de gemeente. Misschien dat levering bij toerbeurt de oplossing kan brengen. Het diepe zwembad kost inderdaad veel geld, maar wij dachten het in een keer goed te moeten doen. Ten aanzien van de toiletwagen zegt de voorzitter, dat niet het gehele strand in beheer is bij de Strandexploitatie. Boven dien zal deze Strandexploitatie meehelpen in de verzorging en het onderhoud. Voor wat de tweede jachthaven te Kam perland betreft: daarbij is wel gedacht aan de vestiging van een werfje, maar de stich ting van een restaurant ligt niet in de be doeling. Hierna wordt de begroting 1974 z.h.s. goedgekeurd, evenals de daarbij behorende belasting- en legesverhogingen. In de hierna volgende rondvraag vraagt Van der Maas naar de mogelijkheid tot in stelling van een parkeerverbod aan de linkerzijde van de Oostweg bij de bejaar denwoningen, hetgeen de volle aandacht van de voorzitter krijgt. Kouwer vraagt naar de mogelijkheid steeds 's avonds te vergaderen, waarop van de andere leden geen bezwaar komt, zodat dit wordt aangenomen. De volgende vraag van Kouwer behelst de mogelijkheid tot aanleg van een parkeer haven bij de kruising Molenweg, wat de voorzitter toezegt te zullen bekijken. De slotvraag van Kouwer is naar aanlei ding van een interview van de PZC op 27 oktober j.l. met de beide burgemeesters van Noord-Beveland. Daarin werd door de bur gemeester van Wissenkerke gezegd dat Geersdijk eigenlijk het enige probleemgebied in zijn gemeente is. Wat is, vraagt Kouwer, de algemene beleidslijn ten aanzien van Geersdijk? De voorzitter zegt: we laten Geersdijk niet schieten. Zie naar de bouw van bejaar denwoningen en naar de andere woningen. De vraag is: hoe snel zullen die tien nieuwe woningen vol zijn, want ook Middelburg let daarop. Maandag 26 november j.l. kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burge meester P. J. Evers. Na de opening worden de notulen onver anderd vastgesteld en worden een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving aan genomen. Hierna doet de voorzitter enige medede lingen, o.a. dat aan de heer M. A. B. Klop nog 75 m2 grond verkocht is ter uitbreiding van zijn perceel en dat er op grond van de verkoop- en machtigingsbesluiten van de raad inmiddels in het bungalowterrein aan het Veerse Meer aan overhoeken en tuin grond voor 121.600,— werd overgedragen aan perceelbezitters. Verder zegt de voorzitter dat van de subcommissie voor gemeentelijke plannen van de Provinciale Planologische Commissie bericht is ontvangen, dat thans met de voorgenomen uitbreiding van kampeerter rein „De Paardekreek" kan worden in gestemd. Met dezelfde commissie, aldus de voor zitter, werd overeenstemming bereikt over de redactie van een ontheffingsbepaling voor het bestemmingsplan „Buitengebied". De verlichting van de schuilgelegenheid bushalte bij de Sluis is rond. Tot slot van zijn mededelingen zegt de voorzitter dat er van de Ratby Silver Band een uitnodiging voor een tegenbezoek is ontvangen. Men wil tot een uitwisseling van verenigingen komen. De mogelijkheid wordt in b. en w. onderzocht en te zijnertijd zal er een voorstel aan de raad komen. Bij de wijziging van de brandbeveiligings verordening staat Welleman perplex. Het is nog maar enkele weken geleden dat wij die hebben vastgesteld, en nu alweer een wij ziging? Van der Maas zegt: de vorige was al niet leesbaar en is er nu niet beter op ge worden. Een crediet voor de aanschaf van een vandiktebank wordt beschikbaar gesteld; de arbeidsovereenkomstenverordening wordt ge wijzigd, evenals de bouwverordening. Als gemeentewerkman wordt de heer Th. de Fouw te Colijnsplaat met 6 stemmen be noemd. De heer J. M. Platschorre te Kort gene verkreeg 5 stemmen. Een wijziging in de gemeenschappelijke regeling „de Betho" wordt vastgesteld. Het nemen van een principebesluit voor het stichten van een openbare kleuterschool in het dorp Kortgene bracht meerder tongen in beweging. Aan dit agendapunt had het college van b. en w. de volgende toelichting gevoegd: In 1969 werd de Kerkeraad van de Ned. Hervormde Gemeente te Kortgene mede gedeeld door de inspecteur van het kleuter onderwijs, dat de onder zijn bestuur staande kleuterschool niet meer aan de eisen vol deden. Nieuwbouw werd overwogen in de me ning, dat een en ander voor de kerk haal baar zou zijn. Het aantal leerlingen was voldoende om een 2-klassige school te bouwen. De te storten waarborgsom tot een bedrag van 20% van de kostprijs zou wor den gedekt uit verkoop van grond door de diakonie aan de gemeente. Deze verkoop heeft het is uw raad bekend plaats gehad. Overleg met de inspecteur van het kleu teronderwijs leidde tot een schrijven van deze van 12 april 1972 waarin werd mede gedeeld, dat goedkeurend advies werd ver leend voor de bouw van een kleuterschool met twee speelwerklokalen te Kortgene. Op 20 augustus 1973 berichtte de admi nistrateur van de kleuterschool, dat in een kerkeraadsvergadering was besloten de nieuw te bouwen kleuterschool openbaar- te maken. Ons college heeft zich tot de kerkeraad gewend met een verzoek om nadere in lichtingen. Uit een brief van de kerkeraad van 4 oktober 1973 blijkt, dat het voor de kerk voogdij ondoenlijk en onverantwoord is de bouw van een tweeklassige school op zich te nemen. Zij acht dit ook ten aanzien van de exploitatie. In de kerkeraadsvergadering van 14 juni 1973 is besloten het gemeentebestuur te vragen te willen helpen het voortbestaan van het kleuteronderwijs mogelijk te maken. Het verzoek is dan de taak, het beleid en het beheer van het kleuteronderwijs over te nemen en wel zo moglijk per 1 januari 1974. In principe staat ons college niet af wijzend tegenover de exploitatie van een uiteraard openbare kleuterschool. Het is dan in de eerste plaats noodzakelijk, dat de urgentieverklaring, die het bestuur van de Christelijke kleuterschool heeft, wordt overgeschreven op de gemeente. Daartoe is het nodig, dat u verklaart in principe bereid te zijn tot het stichten van een twee klassige kleuterschool in het dorp Kortgene. Na deze verklaring zullen wij verdere stappen ondernemen. Wij stellen u voor een principebesluit als boven bedoeld te nemen. Het lid De Smit zei hierover: Meneer de voorzitter. Ten aanzien van het besluit genomen door de kerkeraad van de Herv. Gemeente te Kortgene zou ik het volgende willen zeggen: Behorende tot een van de Chr. partijen betreur ik het bijzonder dat het Nederl. Hervormd kerkbestuur, en naar ik aanneem met hen haar leden, besloten heeft de Chr. Kleuterschool over te doen gaan in een openbare school. Het ware mijns inziens beter als kerk en gelovigen al het mogelijke te doen om het Chr. onderwijs, dat financieel vermor zeld dreigt te worden, met kracht te ver dedigen. Wanneer de kerk overgaat tot het dopen van kinderen, waar God zijn belofte doet aan het kind en aan de ouders, dat Hij met dat kind zal gaan en in zijn verbond wil opnemen, waar de ouders beloven daar naar vermogen aan mee te werken, moet dan één van die wegen tot Jezus, door het wegnemen (als de Chr. Kleuterschool b.v.) door de kerk worden afgesneden? Zal het ook eens kunnen gebeuren dat de kinderen hun ouders vragen: „En waar om hebben wij de kansen op uitbouw van ons Christen-zijn gemist?" Zal dan de kerk niet eens voor hen, maar tegen hen getuigen? Moet dan de kerk verwonderd vragend antwoorden: „Wanneer hebben wij jullie de kansen ont nomen. Waar en wanneer faalden onze begeleiding". Zou de Koning der kerk misschien kun nen vragen: broeders en zusters, gelovigen van de gemeente Kortgene, Ik heb heel wat toevertrouwd. Hebt u hen, voor zover dat in uw vermogen lag, met alle te uwer be schikking staande middelen de kans ge geven te werken aan mijn rijk, waarom gij bidt en waarvan gij zingt? Heeft de jonge generatie het werkelijk van u doorgekregen? Met het woord dat de kerk brengt kan men niet ergens in het midden gaan staan van alle richtingen en daardoor eindigen in een kleurloosheid. Het zal moeten zijn, een recht spreken, denken, belijden en handelen vanuit het enige midden dat de kerk kent, de Here Jezus Christus. Zo alleen kunnen ouders geloofsopvoedend bezig zijn. De Chr. school moge veel tekortkomingen hebben, wij erkennen die volmondig, maar de opdracht blijft. Waar Christus weer aan toevoegt: Ik zal met u zijn, als gij de wil 'des vaders doet. De Smit koppelt hier deze vragen aan vast: Hoe is de procedure geweest? Ej is dit in een ledenvergadering met meerder heid besloten? De voorzitter zegt hierop: Sorry, meneer De Smit, u moet deze vragen aan de kerke raad richten. Daar staan wij geheel buiten. Breure staat voor honderd procent achter de woorden van De Smit. Hij zegt kontakt gehad te hebben met de scriba der kerk, die gezegd zou hebben het niet aan de ge meente te hebben gevraagd. Breure heeft zich laten vertellen, dat de bouw van zulk een school de kerk geen cent behoeft te kosten en betreurt het, dat zij zich niet beter heeft laten voorlichten. Voorzitter: Toch hebben wij dit verzoek gekregen. De Smit: Wat heeft een burgeliike ge meente vóór op een kerkelijke? Voorzitter: De openbare kas. Welleman zegt, dat zijn fractie achter het voorstel van b. en w. staat. L. M. van der Weele vindt de keus tussen géén kleuter school of een openbare niet zo moeilijk. Klaassen vraagt: Hoe denken de gemeen tenaren er over? Wethouder Markusse zegt dat het kerk bestuur in zijn totaal er achter staat. Bo vendien hebben alle ouders een convocatie ontvangen om ter vergadering te komen. Niemand was er tegen. Met de stem van Breure tegen wordt het principebesluit genomen. Ook De Smit stemt voor, maar zegt daarbij niets van zijn eer der gesproken woorden terug te nemen. Ook het volgende punt brengt veler tongen in beweging. De toelichten van b. en w. is als volgt: De Brassband „Wilhelmina" wil over gaan tot vernieuwing van een gedeelte van haar instrumenten. Deze vernieuwing is noodzakelijk geworden door de overgang van harmoniegezelschap naar brassband (koperorkest in Engelse bezetting). Met de vervanging van de instrumenten is een aanzienlijk bedrag gemoeid. Blijkens de overgelegde stukken is ongeveer 28.000 nodig. Aan „vreemde middelen" denkt de vereniging nodig te hebben maximaal 24.000,— en zij verzoekt een lening te garanderen van 20.000,— en een bijdrage a fonds perdu. Het bedrag van ƒ20.000,— is een maximum. Men hoopt nog op een bijdrage uit het Anjerfonds. Het is u bekend, dat ons college het bijzonder op prijs stelt, dat in de gemeente muziekverenigingen in het leven worden ge houden. Wij stellen u voor aan de Brassband „Wilhelmina" een bijdrage a fonds perdu te verlenen van 4.000,en de tijdige betaling een door haar aan te gane geldlening tot van rente en aflossing te garanderen van een gedrag van maximaal ƒ20.000,—. De voorwaarden van de geldlening zullen moe ten voldoen aan de door de centrale over heid gestelde eisen. Momenteel kan worden geleend tegen 83/4% bij een koers van 100. Breure is verwonderd dat de vereniging 20.000,— vraagt en de gemeente voor St. Vervolg pagina 2. Kruiswoordpuzzel no. 354 Horizontaal: 1. gevangenis - 5. dolen - 9. dierengeluid - 10. afgemat - 12. spil - 14. groente - 16. eerzucht - 17. vleesgerecht 18. officieel stuk - 20. bejaarde - 21. onder grondse - 24. graansoort - 26. titel (afk.) 28. soort onderwijs (afk.) - 29. spil - 30. zangnoot - 31. onderricht - 33. een zekere 35. vruchtennat - 37. deel v. h. hoofd - 38. meisjesnaam - 39. duidelijk - 40. danskoor 41. deel v. e. schip - 43. omroepvereniging (afk.) - 44. vogel - 46. goud (Fr.) - 47. slede 48. ambtshalve (Lat. afk.) - 50. eigen op name (afk.) - 51. monster - 53. bloem - 56. afmeting - 59. kleur - 61. meisjesnaam - 62. iemand van adel - 65. pl. in Drente - 66. soort onderwijs (afk.) - 68. deel v. h. been 70. bijwoord - 71. uitvoer - 72. vogel. Verticaal: 1. bouwmateriaal - 2. godsdienst (afk.) 3. draagvat - 4. zeehond - 5. verdel gingsmiddel (afk.) - 6. grasland - 7. maan stand (afk.) - 8. voeg - 9. geelwitte kleur 11. verlangen - 13. vuil - 15. eenheid van druk (afk.) - 17. primitieve woning - 19. water in Utrecht - 20. pl. in N.-Brabant Ï2. mossteppe - 23. vr. munt - 24. jongens naam - 25. verslag - 27. rentmeester - 30. voorstel - 32. van het Heilige Roomse Rijk (Lat. afk.) - 34. ontkenning - 36. bloeiwijze 37. zwaardwalvis - 40. wanorde - 42. eten- bereider - 43. mil. opl. school (afk.) - 45, ingedijkt land - 47. deel der wet (afk.) 49. ijzerhoudende aarde - 51. roofdier - 52. reptiel - 54. hulpmiddel bij het zetten van breuken - 55. koning (Fr.) - 57. sierplant 58. vogel - 60. rivier in Duitsland - 63. loot 64. bijwoofd - 67. longplaying (afk.) - 69. bekende motorraces (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 353 Horizontaal: 1. ds - 3. akker - 8. ro - 10. dos - 12. parabel - 14. dis - 15. paladijn 16. nabob - 17. sos - 19. don - 21. NTS 23. ons - 25. kin - 26. als - 28. RAF - 29. ipv - 31. nn - 32. hamster - 34. meel - 35. Verticaal: 1. dd - 2. sop - 3. aad - 4. krijs 5. kanon - 6. eb - 7. ren - 8. rib - 9. os 11. salon - 12. pad - 13. las - 14. doeniet 18. strenge - 19. dinsdag - 20. olm - 22. sar 24. sperwer - 25. knaap - 26. aan - 27. Assen - 37. pon - 38. metro - 39. Adam asperge - 30. vloed - 32. hem - 33. tor aO ïïprniin A9 um dl nol - ii 9d mpn - ^ollonrl man dH irpn 40. vergaan - 42. we - 43. pal - 44. SER 45. ein - 46. bed - 47. gld - 48. ega - 50. hor - 52. erg - 55. Sneek - 57. entente - 60. wad - 61. vennoot - 63. elp - 65. op - 66. Uddel - 67. fa. 34. men - 36. Salland - 38. man - 40. vee 41. air - 46. boete - 49. arend - 51. lev 53. gnoe - 54. pet - 55. sap - 56. keu - 58. tol - 59. elf - 60. wo - 62. nd - 64. pa. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL". 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 1