NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De Stelpost.... PI«iivier heeft DE schoenen door Ceos Giesbeek Algerijns ekonomisch recept No. 3581 Donderdag 22 november 1973 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,— per half jaar. Franco per post 20,— per jaar. Advertenties 19 ct per mm, exclusief BTW, Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Daarom reed hij, als hij 's avonds trek had, nog even naar de stad. Dat was een kwestie van tien, vijftien minuten over de grote weg. Of hij trok wat uit de een of andere automaat. Of hij ging 's avonds een poosje naar het restaurant met de knappe, zwarte dienster en bestelde wat: een slaatje, of een pannekoek of een russisch ei. Na een paar weken was het meisje al enigszins aan hem gewend, want als hij de zaak betrad, verhelderde haar gelaat. Na de derde week zei ze, terwijl ze zijn bestelling noteerde: „U begint een vaste klant te worden, he?" Hij lachte even. „Tja, het is hier allemaal uitstekend, zelfs de serveerster." Het compliment toverde een blos op haar wangen. „Werkelijk?" „Vanzelf, antwoordde hij, haar diep in de ogen kijkend. „Anders kwam ik hier niet telkens terug." „Dat is leuk gezegd, meneer. Dank u. En aan de toon van haar stem hoorde hij, dat ze het meende. Gedurende enkele dagen kwam hij zo om de andere avond in het restaurant, zodat hij gelegenheid had haar wat beter te be kijken. Ze bezat in elk geval een mooi fi guurtje en een paar prachtige benen. Al leen vroeg hij zich af, of dat lange, zwarte haar echt was of een pruik. Dat kon je tegenwoordig nauwelijks meer zien. Bent u reeds geabonneerd op ZEELAND MAGAZINE??? een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 10,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1. WISSENKERKE Ruim een maand werkte Gert Treep in Braamsveld en had plezier in zijn opdracht. Wekelijks bracht hij op zaterdagmorgen bij zijn baas verslag uit van de vorderingen en verzekerde telkens opnieuw, dat het prettig werken was met Piet Diephuis. Al leen kwam deze 's morgens doorgaans pas om negen uur, half tien op het werk .ter wijl hij zelf steevast vóór zeven uur aan wezig was. „Kunt u daar niet eens op atten deren, meneer? Ik ben nergens' te beroerd voor, dat weet u. En als het zo uitkomt, blijf ik rustig nog een paar uur langer, als het bijvoorbeeld nodig is voor het beton- storten. Maar Piet is er nooit vóór negen uur en om een uur of vier, half vijf gaat hij er weer van door." Kees Matsers knikte begrijpend. „Ja, er gens is dat te gek, Gert. We gaan dit karwei samen klaren, maar dan moet er ook samen gewerkt worden en moet niet de een de kantjes er af lopen. Goed, ik kom volgende week zelf een dag kijken en ben er eveneens om zeven uur. Eens kijken wat vriend Diephuis dan doet. En anders zeg ik het 'm zelf; dat lijkt me het beste." Op een avond, na het gebruikelijke, ma gere diner, waarover hij voor de zoveelste maal weer aanmerkingen had gemaakt, reed hij om een uur of half tien naar de stad, omdat hij zin had in iets hartigs. In het restaurant, waar hij doorgaans als de plaats vrij was dichtbij het buffet zat aan een tweepersoons tafeltje, kwam de zwarte serveerster meteen op hem af. „Dag meneer. Ik zat net te dubben of u vanavond zou komen of niet." Hij lachte ontspannen. „O, knopen tellen? Wat werd het? Hij komt wel of hij komt niet?" Ze kneep een oog dicht. „Ik was nog niet klaar, maar u bent er, he? Wat kan ik voor u doen?" Gert gaf zijn bestelling op en nam een sigaret. Terwijl hij rookte, keek hij naar het meisje. Ik wil best eens een avondje uit, dacht hij. Maar zou ze wel eens een avond vrij hebben? Dat vroeg hij haar, toen ze zijn bestel ling bracht. „Wel eens een avond vrij?" Ze keek even verwonderd, maar begon te lachen, toen ze hem begreep. „Hoezo?" „Gaan we samen wat pret maken. Nou?" Ze leunde tegen de tafel en dacht na. „Op welke manier?" Er klonk enig wan trouwen in haar stem. „Op de manier, zoals je wilt: dansen of een biosje of een eindje rijden of gewoon wat wandelen en ergens wat drinken. Jij mag het zeggen." In stilte had ze een enkele maal ge dacht: met hem zou ik wel eens een avondje uit willen. Maar nu ze gevraagd werd, be ving haar weer dezelfde vrees van altijd. Hij doet hier nu wel aardig en vriendelijk, maar wat weet ik verder van hem? Hij heeft een dure wagen, maar die had Arnold ook en uiteindelijk was hij levensgevaarlijk. Toch won het verlangen nader met hem kennis te maken het van haar vrees. „Donderdagavond ben ik om half zeven vrij," antwoordde ze zacht. Gert knikte. „Fijn. Moet ik je hier halen? Met de wagen?" „Ik heb wel zin in de bioscoop. Begint zeven uur." „Best, daa gaan we naar de bios. Samen naar de film, ja gezellig," voegde hij er lachend aan toe. „Half zeven sta ik hier." „Wordt wel tien over, voor ik buiten ben." „Dan wacht ik op je. Ik heet Gert Treep." „Riek van Oss," antwoordde het meisje. „Goed, donderdagavond dan. De bios is hier vijf minuten vandaan, maar dat weet je natuurlijk." „Nee, dat weet ik niet. Ik ben geen Leidenaar." Ze verkilde kennelijk. „O. Waar woon je dan?" „In Velp. Maar ik werk hier in de buurt, sinds enkele weken. In Brasemveld. In de bouw. Ik heb daar min of meer de leiding." Dit laatste deed haar blijkbaar weer bij draaien. „Ehlaat je wagen maar staan. We kunnen wel lopen. Sorry, er wenkt een klant Toen hij met haar afrekende, greep hij een ogenblik haar hand en drukte die. „Ik verheug me op donderdagavond. Riek." Gedurende de resterende avonden reed hij niet naar de stad. Het eten in zijn kosthuis was na zijn laatste aanmerkingen iets beter geworden. Tenslotte krijg je het nooit zo goed als je het thuis hebt, berustte hij. Donderdags hield hij een uurtje vroeger op met het werk. Hij had het 's morgens al tegen Piet Diephuis gezegd: „Doe me een DE OLIEBOYCOT IS VOLKOMEN NAAR Niet alleen de strijd tegen Israël inspi reert de Arabische landen tot hun olie boycot, maar ook een ekonomische denk trant die meer en meer opgang maakt in de ontwikkelingslanden. Het duidelijkst is die tot uitdrukking gebracht op de konfe- rentie van ongebonden landen in september te Algiers, waar de gastheren de verzamelde ontwikkelingslanden ervan probeerden te overtuigen dat het nutteloos is te rekenen op ontwikkelingshulp die toch nooit in vol doende mate gegeven zal worden, niet door de kapitalistische rijke landen en ook niet door de socialistische rijken als de Sowjet- Unie. Nu geven de feiten de Algerijnen geen ongelijk, want de droevige konferenties van UNCTAD en het verdere werk van tal van VN-organisaties heeft inderdaad niet over weldigend veel opgeleverd. Het tweede tien- plezier en blijf jij vanavond tot half zes, want ik moet een uurtje eerder weg, be grijp je?" De aangesprokene had zich op het hoofd gekrabt. „Dat komt slecht uit, Gert. We krijgen vanavond visite, dus eten we een half uurtje vroeger. Anders met alle ple zier." „Dan moet je ditmaal toch maar op de gewone tijd eten. Je gaat iedere middag al om een uur of vier weg en ik blijf elke dag tot na half zes. Ditmaal moet jij de dienst maar eens overnemen, begrepen?" Diephuis keek hem stom verbaasd aan. „Zeg eens, jij bent mijn baas niet? Ik ben hier zelf baas!" Om zijn zenuwen te kalmeren, stak Gert een sigaret op. „Je vergist je, Piet, we zijn beiden baas. Jij en ik, zolang dit werk duurt. En samen maken wij de dienst uit. Niet jij alleen en niet ik alleen. Maar samen. Tot vandaag kwam ik iedere dag om zeven uur en ging iedere dag om over half zes weg. Dat kan ik van jou niet zeggen." „Daar zie ik het nut niet van in." „O nee? Nou, ik wel. Het oog van de meester, nietwaar? Je kent het spreekwoord. Vanavond smeer ik 'm om half vijf en blijf jij tot half zes. En zo niet, dan maak ik er rapport van op. Als jij 's morgens wilt uit slapen, is dat jouw zaak, daar zal ik niets van zeggen. Ik ben dat anders gewend, du9 ik ben present, als de mensen moeten be ginnen. Waar blijft anders de kontrole? En het zal in de toekomst misschien wel eens vaker gebeuren, dat ik een uurtje eerder wegga. Per slot van rekening hoeft de liefde niet altijd van één kant te komen. Ik ben niet kinderachtig in die dingen, dat weet jij onderhand wel. Maar vanavond blijf jij half zes en houd ik eerder op." Gert zag tot zijn genoegen, dat hij de ander had overdonderd. Per slot van reke ning bóuwen Matsers en Diephuis samen op fifty-fifty basis dit bouwwerk. En moet ieder evenveel werk verzetten, knecht zowel als baas. Dat is niet meer dan billijk. „Dan zal ik Jannie toch even moeten bel len, dat ik later kom. Maar ehKuin- ders is toch mans genoeg om de mensen in de gaten te houden?" (Wordt vervolgd). VOLLEYBAL De heren van Wiska hebben zaterdag in Wissenkerke met 3 - 2 gewonnen van E.V.V.C./M 3 uit Vlissingen. E.V.V.C./M bood in de beginfase bijzonder weinig tegenstand, waardoor Wiska onge concentreerd verder speelde en zelfs nog twee sets verloren moest laten gaan. In de vijfde en beslissende set echter liet Wiska echter duidelijk zien wie de sterkste was. Setstanden: 15-11, 10-15, 15-13, 10-15, 15-17. Wiska 2 verloor met 0 - 3 van Marathon 4 uit Vlissingen. Ondanks de ruime neder laag vertoont het spel van de Wiskadames een opgaande lijn. Het samenspel gaat steeds beter, maar ze missen nog de wed- strijdervaring om bij een achterstand terug te kunnen vechten. Setstanden: 4-15, 4-15, 5 -15. Programma voor a.s. zaterdag 24 no vember. Dames le klas: Watn. Takt. 3 Wiska om 19 uur in Hulst. Dames 2e klas A: Ovisa Wiska 2 om 16.30 uur in Goes. Heren 2e klas A: Blok '73 3 Wiska om 17.30 uur in Heinkenszand. jarenplan voor ontwikkeling DD II bij- voorbereid is niet gepresenteerd als een voortzetting van het eerste, maar als voor namelijk een inspanning om goed te maken waarin toen tekort is geschoten, een doel stelling die uiteraard weinig bemoedigend is voor de ontwikkelingslanden. Waar toen de Algerijnen de nadruk op legden is dat ook deze plannen van internationale orga nisaties gekenmerkt werden door een zorg vuldig behoeden van de belangen van de westerse landen, wat ook eventuele hulp altijd voorzag van het extra-etiket dat het eigenbelang zo niet van het gevende land dan toch wel van zijn groep ermee ge diend moest zijn. De oplossing is, aldus de Algerijnen, dat men niet afwacht of zoiets gegeven zal worden, maar dat men afdwingt wat men nodig heeft. Handelt men niet zo, dan kan men tot Sint Juttemis wachten op een ver betering van enig belang in de ontwikke ling van zijn land. Financiële mogelijkheden. Een keiharde theorie, die het ter kon- ferentie niet zo best deed bij de ontwik kelingslanden als president Boumedienne daar in Algiers wel had gehoopt. Daar voor zijn ook wel redenen aan te voeren: iemand die geen hand heeft, kan ook geen vuist maken. En in dit opzicht is bijvoor beeld Boumediennes Algerije in een gun stiger positie dan de meeste ontwikkelings landen: de olie en het gas uit de Sahara. Het zal geen toeval zijn dat Algerij,e ook het eerste land was dat de olieboycot je gens Nederland afkondigde, zomin als pre sident Boumedienne zo onvermoeid rond reist door de Arabische wereld om een topkonferentie te beleggen, weer in Al giers. Hij gebruikt de oorlog met Israël, die hem als deelhebber in de Arabische wereld natuurlijk hoog zit, tevens om zijn algemene ideeën over de kommercicle po litiek van de ontwikkelingslanden gestalte te geven. En met een produkt als olie kan dit het is een artikel waaraan grote behoefte bestaat en de voornaamste leve ranciers kunnen het zich financieel veroor loven te weigeren te verkopen. Niet onbe perkt, maar lang genoeg om de klanten tot inbinden te dwingen. In dit kader past het ook de dóódsimpele wetten te eerbiedigen hoe men hei langst en het voordeligst doet met een door velen begeerd produkt dat men bezit: niet voort durend meer produceren wat de prijs lager Kruiswoordpuzzel no. 352 Horizontaal: 1. familielid - 2. indien - 5. jongensnaam - 8. landbouwwerktuig - 10. kindergroet - 11. plaats in Overijssel - 14. Frans voegwoord - 16. zoogdier - 18. maand 19. windrichting - 21. hinder - 23. tot nader order (afk.) - 24. luizeëi - 25. deel van Amerika (afk.) - 26. pijn - 27. voordeel 28. deel van het kippenhok - 30. Amerik. flmmaatschappij (afk.) - 32. bijbelse naam 34. familielid - 36. vaartuig - 40. geestdrift 42. plaats in Noordholland - 43. muziek instrument - 45. uniek - 48. voorzetsel 50. vlaktemaat - 52. ongedierte - 53. bij belse naam - 55. Eng. voegwoord - 56. weidedieren - 57. familielid - 59. afmeting 61. plaats in Gelderland - 63. vaartuig 65. betaalmiddel - 66. vogel - 68. bijbelse naam - 70. dun - 71. plaats in Overijssel 74. kledingstuk - 75. kindergroet - 76. lidwoord - 77. gewicht - 78. Romeins Im perium (afk.) Horizontaal: 2. gems - 5. asen - 8. nek 10. gier - 12. lamp - 14. oele - 16. as 17. wrat - 19. oord - 21. no - 23. anti 25. iets - 27. eist - 29. are - 30. goed 32. lila - 34. utah - 36. eros - 38. rio 40. rose - 42. iele - 44. inkt - 46. dm 47. looi - 49. elsa - 51. el - 53. sago - 55. re- te - 57. rome - 59. ski - 60. stel - 62. ever 64. dato - 66. aera - 68. esp - 70. trap 72. land - 74. aalt - 76. ee - 77. inkt - 79. dans - 81. ad - 83. sint - 85. oran - 87. eppe - 89. ets - 90. sela - 91. pomp. houdt dan hij hoeft te zijn, maar even tueel door minder te leveren toch meer te verdienen omdat de prijs meer toeneemt dan men de produktie vermindert. Geen plicht. We kunnen dit in boosheid chantage noe men, maar daarvoor is niet zo heel veel reden: welke plicht rust er op de olieprodu cerende ontwikkelingslanden om de ontwik kelde industrienaties te voorzien van alle olie die ze willen hebben? Geen enkele, niet moreel en niet ekonomisch dat het in het verleden juist wat dit tweede aan gaat anders is geweest, wil niet zeggen dat dit de fairste situatie was de men zich kon denken. Als het aan Boumedienne ligt zullen ook andere grondstoffenleveranciers door eens gezind te handelen meer voor zichzelf kun nen bereiken. Helaas ontbreekt het bijvoor beeld de kopererts-, koffie-, grondnoten- en die vele andere exportlanden van produk- ten zowel aan financiële ruggegraat als aan eensgezindheid om hun doel te bereiken. De Olielanden hebben de financiële basis wel en bovendien wat de Arabische landen betreft, mede door het konflikt met Israël de eensgezindheid. Voor het westen is de beperking van de oliestroom benauwd genoeg om diep over na te denken, maar het zou niet slecht zijn ook een paar gedachten te wijden aan de vele andere grondstoffen waarvoor de industrielanden afhankelijk zijn van de leve ranties uit ontwikkelingslanden, die ook hun lering trekken uit wat nu gebeurt. (Nadruk verboden). Verticaal: 1. plaats in Limburg - 2. Eng. voorzetsel - 3. jong dier - 4. zalfspaan - 5. lichtkrans om de zon - 6. deel der wet (afk.) - 7. vaartuig - 9. gebaar - 10. in houdsmaat (afk.) - 11. sluis - 12. jongens naam - 13. gesloten - 15. geheel de uwe (Fr. afk.) - 17. plaats in Utrecht - 20. geb. in Rusland - 22. Eng. telwoord - 24. netto (afk.) - 25. voormalig Ned. eiland - 29. kloosterzuster - 31. leesteken - 33. draag- vat - 35. zout water - 37. bloeiwijze - 38. nieuwe wereldtaal - 39. luchtvaartmaat schappij - 41. aanhaling - 43. speelgoed 44.' langwerpig rond - 46. windrichting 47. kleefmiddel - 49. vochtig - 50. bloed huizen - 51. hetzelfde - 52. huid - 54. larve - 58. zoogdier - 60. voetbalvereniging (afk.) - 62. schrijfgerei - 64. vis - 65. pers. voornaamw. - 66. groet - 67. in dat geval 69. pers. voornaamw. - 72. Fr. lidwoord 73. spil. Verticaal: 1. aga - 2. ge - 3. erwt - 4. sla 5. am - 6. spot - 7. nor - 8. nl - 9. eens 11. isar - 13. atie - 15. edel - 18. riga 20. oslo - 22. otto - 24. neus - 26. edel 28. Iark - 29. aard - 31. ohio - 33. isis 35. telg - 37. reet - 39. item - 41. omsk 43. eire - 45. nare - 48. oost - 50. leer 52. leep - 54. aida - 56. elan - 58. orel 59. sate - 61. tolk - 63. vaan - 65. apin 67. edda - 69. stap - 71. rest - 73. atol 75. asem - 78. nts - 80. anp - 82. den 84. is - 86. ra - 88. pp. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES Oplossing kruiswoordpuzzel no. 351

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 1