NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De Stelpost.... Ploovier heeft DE schoenen door cees Giesbeek No. 3580 Donderdag 15 november 1973 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,— per half jaar. Franco per post 20,— per jaar. Advertenties 19 ct per mm, exclusief BTW Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON „Ik weet niet of ik vandaag nog zo gauw soep klaar kan krijgen." Hij wuifde met zijn hand. „Mijn moeder maakt 's avonds, ais we lang visite hebben, in no time soep uit een blikje klaar. In dit opzicht had ze altijd wel wat in voor raad." Toen hij een goed half uur later weer naar zijn werk reed, grinnikte hij achter het stuur. Die is even een zuinige! Wil zeker maandelijks een kapitaal aan me verdienen. Nu ja, als het me niet bevalt, zoek ik wel wat anders. Want ik wil goed eten en drin ken hebben; dan maar wat meer betalen. 's Avonds had hij meer gelegenheid om de dochter des huizes op te nemen. Een te slanke griet. Kwam vast van het niet over dadige eten, dat hier op tafel kwam. En moe was ook niet bepaald een matrone. Onge merkt keek hij even naar het grote portret, dat boven de schoorsteenmantel hing: een man in kapiteinsuniform. De verongelukte beroepsofficier. Misschien blafte hij in dienst Bent u reeds geabonneerd op ZEELAND MAGAZINE??? een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 10,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE de manschappen af, maar hier in huis zal hij wel weinig te vertellen hebben gehad Moe Schollenberg is ongetwijfeld de baas geweest vanaf haar huwelijk en zal het nog wel zijn. Op zijn bord kwamen twee scheppen ma gere soep met drie gehaktballetjes. Het vlees, dat hij daarna op zijn bord kreeg, was ook niet om over te gillen. De groente bestond uit klefferige andijvie, in de groen tewinkel vast overgeschoten van de vorige week. En de aardappels waren nog oude, hoewel de kalender al eind juni wees. De jus zou vast niet in brand gaan, als je er een lucifer bij hield. Last but not least was het dessert een kleine appel. Maar mevrouw Schollenberg suggereerde tijdens het diner, dat het vlees voortreffelijk mals was en de andijvie „verrukkelijk" en de aardappelen, de tijd van het jaar in aaji- merking nemende, bijzonder goed zelfs. De dochter fungeerde hierbij als echo, door het letterlijk en figuurlijk te beamen. Het was: Inderdaad, mama. Ja mama. Ik ben het met u eens. mama. Tijdens deze dialogen deed Gert er demonstratief het zwijgen toe. Het enige, wat hij zei, terwijl hij zijn appel schilde: „Peultjes is een van de groenten, waar ik gek op ben." Mevrouw Schollenberg hapte naar adem. „Peultjes! U noemt nogal wat op. Weet u, wat die kosten? Een gulden per ons. En wat is nu een ons peultjes?" „Honderd gram, mevrouw," antwoordde Gert op droge toon, waarop het meisje in een lach schoot. „Jawel, maar wat houd je ervan over in de pan? Dan kunt u beter in het Hilton gaan eten?" „Is dat hier ook in Brasemveld?", infor meerde hij onnozel. „In Amsterdam," verduidelijkte het meisje. „Waarschijnlijk het duurste hotel van ons land." „Kan zijn: We eten zondagsmiddags wel eens in een hotel in Zeddam, niet ver van Velp af. Dat hotel ligt op een heuvel en daar heb je een mooi uitzicht. Als het hel der weer is, kun je de nieuwe brug bij Em merich over de Rijn zien. De keuken daar is uitstekend en je hebt een exclusief diner voor een gulden of achttien." „Per persoon?", vroeg het meisje." „Allicht." Mevrouw Schollenberg sloeg van verba zing de handen in elkaar. „Achttien gulden voor een diner! Alsof je een emmer leeg- giet!" Ze kneep op de bekende wijze haar lippen even samen. „Dat is niets voor ons soort mensen. Het leven is tegenwoordig toch al duur genoeg. En dan telkens al die prijsstijgingen." De dochter knikte instemmend. „Als je vijf gulden salarisverhoging krijgt, ben je een maand later acht gulden meer kwijt aan duurder geworden levensmiddelen en zo. Je wordt er niets wijzer van." Op zijn kamer, terwijl hij zich verkleedde, kreeg hij medelijden met deze twee vrou wen. Die hebben het sinds de dood van de kapitein waarschijnlijk nooit breed gehad. Wat ben ik dan een bevoorrecht mens. Thuis heeft moeder nooit op een paar tien tjes te kijken. Vader heeft altijd heel be hoorlijk verdiend als inkoper van het rijk. Als hij een nieuwe wagen nodig had, kocht hij hem en betaalde kontant. Ik heb kun nen leren en mijn beide zussen eveneens. Els is getrouwd met een ingenieur en woont in een pracht van een huis nabij 'sHeeren- berg. Lydia zal te zijner tijd ook wel een goed huwelijk doen. Nee, financiële zorgen waren er nooit bij ons thuis. Zodra vader zestig is, gaat hij met pensioen en dan kan hij evengoed nog doen en laten, wat hij wil. Hij bekeek zichzelf enige tijd in de spie gel. „Eigenlijk sta je er nooit bij stil, dat er ondanks de welvaart misschien nog zoveel armoede wordt geleden. Nu ja... armoede... Maar toch zo, dat je elke gulden moet om keren, voor je hem uitgeeft. Dat is toch wel iets ellendigs, als je het goed be schouwt. Ik zal aan het eind van de maand wat meer geld geven. Ze schijnen het wel nodig te hebben. Gedurende deze eerste week maakte Gert Treep verschillende malen aanmerkingen op de kwaliteit en kwantiteit van het eten. De tweede morgen lagen er ook twee be schuiten voor hem klaar. Alsmede een klein eitje. Ze heeft de kleinste gekocht, die er waren, veronderstelde hij. En wat kost van daag de dag een ei? Cent of dertien, veer tien. Hoogop. De tweede avond vond hij de soep flauw en vroeg om aroma. Z'n hospita begreep hem niet dadelijk. „Aroma?" „Ja, maggi of iets dergelijks." „Dat hebben we nooit in huis. Smaakt de soep u niet? Ik vindt ze bijzonder fijn." „O ja, overheerlijk," beklemtoonde de dochter. „Niet pikant genoeg," hield Gert hard nekkig vol. „Enkele druppeltjes aroma doen dan wonderen." „Ik zal zorgen, dat het er morgen is," antwoordde de vrouw zuchtend. "En dan graag een paar zoetzure augurk jes bij het eten. Gesneden komkommer zoet zuur is ook goed," voegde hij er aan toe, omdat hij zin had de vrouw te voeren. „Maar dat smaakt toch niet bij wortelen en erwtjes?", meende de vrouw. „Bij de soep, mevrouw. Probeert u het eens. Wij hebben het thuis altijd." Mevrouw Schollenberg schudde haar hoofd, niet-begrijpend. „Wonderlijke smaak hebben de mensen in Gelderland," vond ze. Gert lachte even. „Mevrouw, mijn vader en ik, we werken beiden behoorlijk. Dus eten we er ook goed van, begrijpt u? En mijn moeder is een expert in de keuken. Ik zal haar in het weekeinde een recept vragen voor heerlijke, pikante groentesoep, dan neem ik dat voor u mee. Apropos, ik zag toevallig vandaag in een groentewinkel nieuwe aardappelen: Vijf en vijftig cent per kilo. En ik ben gek op nieuwe aardappelen." De vrouw wond zich steeds meer op. „Als u dit nu eens aan mij overliet? Ik heb nog steeds uitstekende oude aardap pelen kunnen kopen voor zes en dertig cent. Bovendien zit er meer voedsel in dan in nieuwe." „Kan zijn," hield hij halstarrig vol, „maar toch vind ik nieuwe lekker." Na een week geloofde Gert Treep het wel. De tweede zondagavond had hij, netjes en uitgebreid opgescherven, het re cept voor een krachtige, lekkere ^groente soep aan zijn hospita gegeven. „Met de har telijke groeten van mijn moeder," voegde hij er aan toe. „Probeert u het maar eens, dan zult u zelf verbaasd staan." Maar maandagsmorgens had hij in de prullemand in de voorkamer het recept zien liggen, in elkaar gefrommeld. Hij had het er uit gevist, glad gestreken en daarna in zijn zak gestopt. Ze wil het gewoon niet, begreep hij. Dat mens is zo eigenwijs als ze mager is. De dochter zal te zijner tijd wel een zure, oude vrijster worden, net als haar moeder. Zou je zoiets nog kunnen ont dooien? Jammer voor dat kind, want als ze lacht, heeft ze beslist een leuke toet. Ze mag dan iets te mager zijn, voor het overige kan ze toch wel met zichzelf voor de dag komen. (Wordt vervolgd). Open brief aan allen die op de een of andere manier betrokken zijn, of zich betrokken voelen, bij het jeugd werk op Noord-Beveland. 1. De allereerste aanzet. Na een vijftal jaren aktief te zijn geweest in het jongerenwerk op Noord-Beveland, heb ik gemeend, deze aktiviteiten te moeten beëindigen. Vandaar deze open brief, waar in ik namens de tegenwoordige werk groep een terugblik of zo u wilt een balans wil opmaken over de afgelopen periode. Na in 1968 vertrouwd te zijn geworden met het begrip „instuif" in Wissenkerke, kreeg de vrij losse organisatie enigszins vorm. Aanvankelijk werd het gebeuren nog enigszins begeleid door de Elerv. Kerk in de persoon van jeugdouderling Lankhorst, doch toen deze begeleiding verviel kwam de groep op eigen kracht te drijven. De instuif werd omgedoopt tot klup „De Pomp". De aktiviteiten van klup „De Pomp" bleven beperkt tot de zaterdagavond, op welke avond'we in het oude verenigings gebouw een 'stuk ontspanning boden aan diegenen, die vanwege hun jonge leeftijd of vanwege hun interessesfeer niet of nog niet deelnamen aan wat meer commercieel ingestelde ontspanning, zoals b.v. die te Kortgene. Er was ook toen al ruimte voor nevenaktiviteiten; kindermiddagen, e.d. 2. Verdere ontwikkelingen. Uit opgedane ervaringen kwam de werk groep tot de konklusie dat genoemde akti viteiten beter in een daarvoor ingerichte ruimte konden worden verwezenlijkt. Begin 1970 werd er dan ook gestart met de voor bereidingen die er toe moesten leiden dat de jeugd de beschikking over een eigen ruimte zou krijgen. Aan medewerking bij de start heeft het ons niet ontbroken; de burgelijke gemeente met burgemeester Wisse voorop, verleenden ons alle medewerking die zij vanuit hun zienswijze op het jeugd werk verantwoord vonden. We waren erg blij met het in ons gestelde vertrouwen. Of dit vertrouwen al dan niet op zijn plaats was kunt u zelf konstateren als u kennis neemt van de uitvoering van gemaakte plannen. Bij de kerkelijke gemeente verliep het een en ander iets moeizamer omdat zij naar mijn mening moeite had om het werkterrein te overzien en blijkbaar niet de vrijmoedig heid bezat om mee te denken in deze ma terie. Daarnaast beschikte zij ook niet over de nodige man/vrouw kracht om een en ander in praktijk te brengen. Fijn is echter geweest om te zien hoe sommige personen los van organisaties hun hulp aanboden. Hopelijk mag zich dit in de toekomst herhalen. Met het geld voor de bouwmaterialen werd het huisje aan de Dorpsdijk omgebouwd, dat dit volgens som mige jongeren veel te langzaam ging had den ze misschien ook wel aan zichzelf te wijten. Een feit was dat het eigenlijke werk slechts door een klein groepje enthousiaste lingen werd uitgevoerd. Bij de werkgroep was men over dit punt erg eensgezind; het werk moest doorgaan, maar het tempo waarin was minder belang rijk. Een voorwaarde was dat het werk zodanig uitgevoerd werd dat de soos ook nog geruimetijd na de opening bezocht zou kunnen worden. In november 1971. was het dan zover: de soos kon in gebruik worden genomen. Dat we omstreeks deze tijd van de Geref. Kerk de beschikking over een oliekachel kregen, kwam ons met het eerste winterseizoen voor de deur extra goed uit. 3. Aktiviteiten. Wat gingen we met de soos doen? De bedoeling was duidelijk: de soos zou dienen als ontmoetingsruimte voor de jongeren van 15 jaar en ouder. Verder zouden er vanuit de soos allerlei aktiviteiten kunnen worden georganiseerd wat ook gebeurde. In de af gelopen periode kunnen als aktiviteiten ge noemd worden; een kampvuuravond, voet balwedstrijd, een dropping, filmvoorstel lingen en zomeraktiviteiten (o.a. grote soos- avond in het Dorpshuis en tekenwedstrijd voor basisschooljeugd). Na aanvankelijk ge start te zijn met een soosavond op vrijdag bleek in de zomer van 1972 ook de woens dagavond in trek te zijn. Aan deze wensen hebben we tot op heden kunnen voldoen. We zijn erg blij met de bezoekers uit onze gemeente, met name de kern Kamperland weet zich goed vertegenwoordigd. Ook voor de 12-15 jarigen werden er aktiviteiten georganiseerd en wel een maal per maand op de zaterdagavond. Deze aktiviteit ligt nu stil bij gebrek aan voldoende tijd. Wel licht is hier een fijne en dankbare taak weg gelegd voor jongvolwassenen (als je er even tueel iets voor voelt neem dan gerust kon- takt op met de werkgroep). 4. Persoonlijke beschouwing (Konklusie). Met de overige kernen op Noord-Beveland is er wat de soos(en) betreft nog weinig sa menwerking, wel zijn er kontakten gelegd maar deze zijn niet erg duurzaam. Desondanks blijven we streven naar een regionale (op Noord-Beveland) samenbun deling van werkzaamheden. Een financieel overzicht van de door mij af te sluiten periode ligt ter inzage bij de leden van de werkgroep. De werkgroep be staat op het ogenblik uit de leden: Anne- marie Geelhoed, Laura van Halst, Willem Huibregtse en Edward de Nooyer. Persoonlijk zou ik aan dit geheel willen toe voegen dat ik het als zeer fijn heb ervaren, om naar mijn inzicht zinvol bezig te zijn geweest in deze gemeente en even zinvol het te achten na een vijftal jaren anderen in de gelegenheid te stellen akti viteiten in deze sfeer te ontplooien. Om deze periode af te sluiten hoop ik met allen die op enigerlei wijze betrokken zijn of waren bij het soosgebeuren op vrijdag 23 november een gezellige avond te hebben in soos Orisant. November 1973, P. A. Hamelink. GROTE WINKELAKTIE WISSENKERKE EN GEERSDIJK Op Wissenkerke en Geersdijk is weer een grote aktie bezig en wel tussen 15 novem ber en 5 december, met één gratis koop dag. Het beloofd nu al een geweldig ge slaagde aktie te worden, want als men elke dag wat koopt heeft men altijd prijs, en welke aktie ,waar dan ook, kan u dit garanderen. Verleden jaar werden in deze zelfde soort aktie 350 waardebonnen uitgekeerd. Alle middenstanders roepen u dus nu toe: Profiteert van deze unieke aktie Kruiswoordpuzzel no. 351 Horizontaal: 2. zoogdier - 5. Noorse goden 8. deel v. d. hals - 10. vogel - 12. verlich tingsartikel - 14. och kom! - 16 spil - 17. huidwoekering - 19. plaats - 21. windrich ting (afk.) - 23. tegen - 25. beetje - 27. plaats in Gelderland - 29. vlaktemaat - 30. niet fout - 32. kleur - 34. staat der V.S. 36. godheid - 38. rivier (Spaans) - 40. kleur 42. dunne - 44. schrijfbehoefte - 46. lengte maat (afk.) - 47. vorm van looien - 49. meisjesnaam - 51. oude stofmaat - 53. bind middel - 55. hennepbraak - 57. plaats in Italië - 59. sportartikel - 60. paar - 62. zoogdier - 64. dagtekening - 66. tijdperk 68. boom - 70. deel v. e. huis - 72. stuk grond - 74. mestvocht - 76. water in Fries-' land - 77. schrijfbehoefte - 79. soort ver maak - 81. de somma van (afk.) - 83. hei lige - 85. plaats in Afrika - 87. moesplant 89. wandversiering - 90. muziekterm - 91. werktuig. Verticaal: 1. oosterse titel - 2. jongensnaam 3. peulvrucht - 4. groente - 5. deel v. d. dag (afk.) - 6. grap - 7. gevangenis - 8. na melijk (afk.) - 9. eenmaal - 11. zijrivier v. d. Donau - 13. meisjesnaam - 15. nobel - 18. plaats aan de Oostzee - 20. Europese hoofd stad - 22. jongensnaam - 24. deel v. h. hoofd - 26. nobel - 28. boot - 29. karakter 31. staat der V.S. - 33. godin - 35. nakome ling - 37. smalle opening - 39. hetzelfde 41. plaats in Azië - 43. land in Europa - 45. akelige - 48. windrichting - 50. gelooide huid - 52. geslepen - 54. opera - 56. geest drift - 5S. plaats in Rusland - 59. Indisch vleesgerecht - 61. vertaler - 63. vlag - 65. vrouwelijk zoogdier - 67. IJslandse litera tuur - 69. schrede - 71. overschot - 73. ko raaleiland - 75. levenslucht - 78. Ned. Tele visie Stichting (afk.) - 80. persbureau (afk.) 82. boom - 84. bestaan - 86. rondhout - 88. muziekterm (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 350 Horizontaal: 1. ptt - 4. Andorra - 9. dek II. ruw - 13. ai - 14. oe - 15. gas - 16. te 17. overture - 21. sa - 23. Helena - 25. teller - 27. er - 28. rm - 30. ne - 31. ee 32. onderstelling - 37. Spa - 38 ma - 39. te - 40. sri - 42. ol - 43. om - 44. kas - 45. nu - 46. ae - 47. los - 49. it - 51. at - 52. aap - 53. ondersteboven - 59. or - 60. er 61. ba - 62. er - 64. bureau - 68. nagaan 71. ei - 72. Normandië - 75. Is - 76. ent 78. ei - 79. eo - 80. neo - 82. kro - 83. knagend - 84. keg. Verticaal: 2. tree - 3. lu - 5. Navarra - 6. die - 7. rot - 8. reutelt - 9. da - 10. esse 12. woerd - 15. gelei - 16. the - 18. un 19. rk - 20. re - 22. arm - 24. Lena - 26. lens - 29. ms - 30. ne - 32. oploo - 33. Emmie - 34. trant - 35. lento - 36. graan 37. sol - 41. iep - 48. snor - 50. treuren 51. abandon - 52. aera - 54. Drent - 55. sr 56. eb - 57. vegen - 58. Abe - 63. ons - 65. uier - 66. ao - 67. ra - 69. ai - 70. aloe 73. Mia 74. nee - 77. no - 81. ek. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 1