16 november DORPSHUIS Wissenkerke Pijn is een waarschuwing Grootbeeld kleuren-T.V. f 2135.- Krijgt het bedrijfsleven inspraak in het Veerse Meer? Uw VéGé Supermarkt Van Boven maakt het u gemakkelijk en prettig om St. Nicolaas inkopen te doen. Wij wisten verschillende fabrikanten aan te trekken om een gezellige Sint Nicolaas Beurs te orga niseren. U vindt op deze Beurs o.a. Alles op het gebied van RADIO'S CASSETTE-RECORDERS - AUTO-RADIO'S AUTO-STEREO-CASSETTES - TELEVISIE'S kleur en zwart-wit. SPECIALE AANBIEDING OP DE BEURS Alles onder volledige garantie. Op het gebied van SPEELGOED te veel om op te noemen. Speciale blikvanger van deze beurs is dat alles aanwezig zal zijn wat in de VéGé Goud-Goed catalogus staat. U kunt deze artikelen aldaar bestellen, of indien nog aanwezig gelijk meenemen. VERDER EEN KOFFIE-STAND - DE WARME BAKKER ENU KUNT ER EEN WIJNTJE PROEVEN VANAF 14.00 UUR GEOPEND. Het was burgemeester Hack van Arne- muiden die maandag 5 november j.l. deze vraag opwierp in de openbare vergadering van het recreatieschap „Het Veerse Meer". De burgemeester zei dat hij door enkele bedrijven rond het Veerse Meer benaderd was met de vraag, of de mogelijkheid ge schapen kon worden, dat deze bedrijven gehoord konden worden met betrekking tot te nemen maatregelen. B.v. waterpeil. Voorzitter A. L. van Geesbergen zei dat hij op dit moment namens het schap daar op nog geen antwoord kon geven. Dit moet eerst besproken worden in het dagelijks bestuur. Persoonlijk zag hij hierin geen enkel bezwaar en wil wel trachten dit ver zoek gehonoreerd te krijgen. De vorm waarin deze inspraak zou moeten worden gegoten, staat hem nog niet recht voor ogen. Misschien in de vorm van een perio diek contact. Bovendien, zo zegt Van Geesbergen ver der, is er vorig jaar reeds een samenkomst geweest tussen diverse watersportverenigin gen, de directeur en mijn persoon als voor zitter. Dus helemaal vreemd staan wij er niet tegenover. Verder vraagt burgemeester Hack naar de waarde van de enquete over de bezet tingsgraad van buitenlandse boten in de havens en voor wie deze enquete bedoeld was. De voorzitter gaf de heer Hack ten ant woord, dat deze cijfers gebruikt kunnen worden bij de herziening van het basis plan. Dit zijn echter nog maar voorlopige cijfers. De uiteindelijke gegevens zijn nog in computerbewerking, zodat een uitein delijke conclusie nog niet mogelijk is. Burgemeester Evers van Kortgene vroeg of de mogelijkheid aanwezig is, dat, wan neer een particuliere grondbezitter in de omgeving van Kortgene de oeverafkalving zelf niet geheel kan financieren, hierin op een of andere wijze het schap kan bij springen. Volgens de voorzitter kan dit alleen, wanneer de oever openbaar wordt, waarop de heer Evers bedenkelijk zijn schouders ophaalt. Dat zit er volgens hem niet in. Door de vergadering werd op de sub sidievoordracht voor 1974/1975 geplaatst: Voor de gemeente Veere: a. de aanleg van een wandelpad tussen de stadshaven te Veere en de jachthaven Oostwatering, over een gedeelte van de stadswallen en over de dijk langs het Veerse Meer en b. de aanleg van een trailerstrand bij de jacht haven Oostwatering aan de Polredijk te Veere. Voor de gemeente Goes: de aanleg van een riolering ten behoeve van recreatie objecten te Wolphaartsdijk. Voor een meerjaren investeringsprogram ma werden aangewezen: voor de gemeente Veere: a. de aanleg van een wandelpad van Veere naar Vrouwenpolder langs het Veerse Meer over of langs de dijken en duinen; b. de aanleg en inrichting van het Stenenbeerstrand ten noordwesten van Veere; c. aanleg parkeerterrein bij het toe gangspad naar de oever van het Veerse Meer aan de Noorddijk te Vrouwenpolder, naast camping Leynse en d. uitbreiding van het aantal ligplaatsen in de jachthaven Oost watering. Voor de gemeente Goes: uitvoering re creatieplan Schelphoek aan het Veerse Meer bij Wolphaartsdijk. Het staat nu wel vast, dat de uitoefe ning van de actieve zuiveringstaak door de Zeeuwse waterschappen ter uitvoering van de wet verontreiniging oppervlakte wateren niet op het voorgenomen tijd stip van 1 januari 1974 zal kunnen ingaan, aangezien de vereiste koninklijke goedkeu ring op de door de Zeeuwse staten geno men besluiten niet vóór deze datum te verwachten is. Dat is mede het gevolg van de inschakeling van de verschillende ad viesinstanties. Het betekent, dat er onvoldoende tijd be schikbaar is voor de voorbereiding van de verkiezing en benoeming van de nieuwe waterschapsbestuurders (gezworenen en hoofdingelanden), die per 1 januari 1974 zouden moeten optreden. Gedeputeerde staten van Zeeland willen nu de inwerkingtreding van de op de water zuivering betrekking hebbende nieuwe ver ordening en van de diverse gewijzigde re glementen een half jaar later, dus op 1 juli 1974, laten ingaan. Daarvoor is wijzi ging nodig van de op 25 juni 1973 door de staten genomen besluiten. Gedeputeerde staten hebben de besturen van de negen Zeeuwse waterschappen en de milieu-inspecteur een ontwerp-voorstel voor de staten toegezonden met het ver zoek eventuele bezwaren daartegen uiter lijk 7 november schriftelijk in te dienen. Volgens de statenbesluiten van 25 juni zouden een gedeelte van de hoofdingelan den en gezworenen (ongeveer de helft), die de gebouwde en ongebouwde eigendommen vertegenwoordigen, en alle hoofdingelanden, vertegenwoordigende de vervuilers, voor de eerste maal gedurende drie jaren zittting hebben. Als gevolg van de verschuiving van 1 januari naar 1 juli 1974 zou deze eerste zittingsperiode tot slechts 2lh jaar worden teruggebracht. Dat nu vinden gedeputeer de staten te kort. Aangezien het algemeen Zeeuws waterschapsreglement uitgaat van een zittingsduur voor gezworenen en hoofd ingelanden volgens kalenderjaren en aftre den op 1 juli zonder ingrijpende wijzigingen van genoemd reglement niet mogelijk is, stellen zij voor de eerste zittingsduur te bepalen op 3,5 jaar en het eerste aftreden op 31 december 1977 en de overige zit tingsperiode daaraan aan te passen. Per 1 januari a.s. zou periodiek een aan tal hoofdingelanden en gezworenen moe ten aftreden, waarna zij opnieuw voor een Bij de Oude Middelburgse haven zal de Dienst der Domeinen in de betreffende oeverstrook een wandel/fietspad aanleggen. De aanleg van een weg voor auto's ligt niet in de bedoeling. Van de gemeenten Arnemuiden en Wis senkerke waren geen plannen binnenge komen tot plaatsing op de subsidievoor dracht en/of het meerjarenprogramma. Voorafgaande aan de agendabehande ling, deed voorzitter A. L. van Geesbergen de volgende mededelingen: Vooruitlopend op de vaststelling van het verslag van de vorige vergadering kan ik het bestuur mededelen, dat alle ge meentebesturen rond het Veerse Meer, die een eigen jachthaven exploiteren, hebben ingestemd met de uniformering van de liggelden per 1 januari a.s. Vanaf die da tum zal het dus zo zijn, dat in alle ge meentelijke havens een zelfde liggeld wordt geheven, terwijl aan de particuliere jacht haven-exploitanten is verzocht hun tarie ven indien mogelijk af te stemmen op de tarieven in de gemeentelijke havens. Voorts kan ik het bestuur mededelen, dat op 31 otober j.l. de openbare aanbe steding heeft plaatsgevonden van het ma ken van 280 strekkende meter aanlegstei ger in het Veerse Meer. De belangstelling voor deze ^aanbesteding was groot (17 inschrijvers); misschien is dit een indicatie voor het feit, dat de laagste inschrijvings som 106.997.-— bedroeg en de hoogste 191.000.De geraamde aanneemsom beliep een bedrag van 124.250.—. Al met al dus zeker geen tegenvaller. Voor wat betreft het inrichten van de voormalige landbouwhaven te Geersdijk als vluchthaventje voor watersporters kan worden medegedeeld, dat inmiddels onder handse aanbesteding heeft plaatsgevonden, terwijl de te verrichten werkzaamheden vóór het watersportseizoen 1974 gereed zullen zijn. Hetzelfde kan worden gezegd van de drie trailerboothellingen, welk pro ject momenteel in uitvoering is. Vervolgens kan ik u mededelen, dat de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk bij schrijven van 1 november j.l. een rijkssubsidie ad 75% heeft toegezegd in de werkelijke kosten van het maken van een T-steiger als ver pozingssteiger bij de Zandkreekdam. De geraamde kosten voor dit projekt belopen een bedrag van 57.500.dat zal worden uitgevoerd in het najaar van 1974 en der halve ook is opgenomen in de begroting voor 1974. Tenslotte kan ik mededeling doen van het feit, dat de staatssecretaris van CuReMa in eerste instantie een bedrag van 1 miljoen beschikbaar heeft gesteld ter uitvoering van de onderdelen 7 en 8 van het bagger- en eilandenplan. Het betreft hier een eilandengroep van drie stuks oos telijk van de Goudplaat, waarvan de totale kosten worden geraamd op 1,8 miljoen. De totale kosten zullen voor 100% door het ministerie van CuReMa worden gedragen, terwijl aan de direkteur-generaal van de rijkswaterstaat is verzocht zich met de verdere voorbereiding van de werkzaam heden te belasten. Een en ander blijkt uit een brief van de genoemde staatsse cretaris aan de direkteur-generaal van 1 november j.l., waarvan wij een afschrift hebben ontvangen. periode van zes jaren zouden kunnen wor den herkozen of herbenoemd. Aangezien deze herverkiezing of herbe noeming in feite dan slechts voor een ter mijn van zes maanden zou gelden geven gedeputeerde staten om praktische redenen in overweging die functionarissen niet per 1 januari, maar per 1 juli a.s. te doen aftreden. BURGERLIJKE STAND KORTGENE Geboren: 9 okt. 1973: Lieven Hendrik, z.v. Cornelis H. Otte en Blazina M. Maars man; 9 okt. 1973: Maria Adriana Louisa, d.v. Cornelis P. van der Moere en Johanna L. D. Snoeijers; 23 okt. 1973: Abraham Jan, z.v. Abraham C. Hollestelle en Adriana Clement; 24 okt. 1973: Sacha Peter, z.v. Hendrik A. Roest en Elisabeth S. Lauer. i Ondertrouwd: 31 okt. 1973: Peter An thony Simpelaar, 24 jaar te Valkenisse en Neeltje Pieternella van Liere, 22 jaar. Gehuwd: 12 okt. 1973: Cornelis Adriaan Nooijens, 23 jaar te Vlissingen en Adriana Marianna de Wild, 21 jaar. Overleden: 3 okt. 1973: Wilhelmina Ja- coba Tazelaar. 90 jaar, weduwe van L. M. de Vos; 8 okt. 1973: Anthonia Meulen- berg, 94 jaar, weduwe van M. Maris; 19 okt. 1973: Jannetje Eikenhout. 93 jaar, we duwe van M. Goudzwaard; 21 okt. 1973: Jan Cornelis van den Hoven, 82 jaar, we duwnaar van D. P. Breas; 25 okt. 1973: Hendrika Eikenhout, 78 jaar, echtg. van L. Korteknie; 26 okt. 1973: Jan Snoep, 70 jaar, echtg. van L. Heijboer; 26 okt. 1973: Johanna Pieternella van der Weele, 83 jaar, echtg. van I. van der Moere. EXAMENS Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde de heer A. G. Welleman, tot voor kort woonachtig te Kortgene, voor docto raal examen Civiel Ingenieur. BRASS-BAND 'ONS GENOEGEN' KAMPERLAND - 75 JAAR Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Brass-Band „Ons Genoegen" te Kamperland, was er op zaterdag 3 november een receptie in het De Casembroothuis. Namens het gemeentebestuur sprak bur gemeester Wisse veel lovende woorden tot de vereniging. Daarna volgden nog vele sprekers, die gevolgd werden door de be kende enveloppen. 's Avonds waren er concerten door de Brass-Band „Ons Genoegen", o.l.v. F. Smit, die voor deze avond het juiste repertoire had uitgezocht, wat tot uiting kwam door een groot applaus. Daarna trad als gast op de Kon. Fanfare „Veronica" uit Zuidzande, die onder leiding van dirigent J. Meijers nummers we£ gaf uit Barok-stijl en Dixieland-Show, hetgeen door de volle zaal met staand applaus werd beloond. Tot slot was er een gezellig bal door „De Nova's" uit Bruinisse. MEEDOEN OM MEE TE DOEN De cursussen burgerschapskunde, die on langs werden aangekondigd zijn inmiddels achter de rug. In totaal namen 165 dames op 4 plaatsen in Zeeland hieraan deel om aldus in kort bestek te leren wat het bete kent, dat Nederland een constitutionele monarchie is en hoe een parlementaire de mocratie functioneert. U kunt zich thans opgeven voor de cur sussen Politieke Scholing. Deze cursus bestaat uit 4 forumavonden, waar 3 inleiders van verschillende politieke partijen hun mening geven over discussie vragen, die vooraf aan hen en aan de deel neemsters worden toegestuurd. Op iedere avond komen steeds andere politieke par tijen aan het woord, terwijl alle in Zeeland werkzame partijen in de gelegenheid wor den gesteld mee te doen. In principe wordt op óên avond steeds het woord gevoerd door een vertegenwoordiger van een rege ringspartij, een oppositiepartij en een „an dere" partij. Bovendien wordt het schema zo opge steld dat steeds vertegenwoordigers uit het „rechtse" en het „linkse" blok aanwezig zijn. De kosten voor deze cursus bedragen 10.—, waarvoor al het cursusmateriaal beschikbaar wordt gesteld. De cursus wordt gegeven in de volgende plaatsen: 1. Zierikzee: Bovenzaal restaurant „De Poorter" (RTM-station). Data: donderdag 22 november maandag 21 januari donderdag 21 februari maandag 18 mrt. Discussieleidster: mevrouw mr. M. J. Keu- ning-lstha. 2. Goes: „De Prins van Oranje", Nieuw- straatx Data: donderdag 22 november maandag 21 januari donderdag 21 fe bruari maandag 18 maart. Discussie leidster: mevrouw A. C. Westhoff-Hubée en mevrouw L. J. Mol - de Jager. 3. Middelburg: Restaurant „De Brasse rie", Lange Delft. Data: donderdag 22 no vember maandag 21 januari donder dag 21 februari maandag 18 maart. Discussieleidster: mevrouw C. de Dreu - Koster. Pijn is een gewaarwording die we allen kennen en over het algemeen zal iedereen het een onaangename gewaarwording vin den. Reeds als kind worden we er mee gekonfronteerd. Het doorkomen van de tandjes en kiesjes bezorgt de meeste kin deren flinke pijnen en dan zijn er nog diverse andere pijnbelevenissen in het prille kinderleven, zoals buikpijn, een schrale bibs, een speld van de luier die steekt, enzo voort. Als mens weten we, dat de pijn onze vaste metgezel is in het leven. Het is be grijpelijk, dat men wel eens verzucht: was het maar onmogelijk om pijn te hebben! De mens die geen pijn zou kunnen voe len, zou echter niet te benijden zijn, want naar alle waarschijnlijkheid zou hij slechts kort leven. De pijn heeft namelijk een bij zonder belangrijke funktie, het is het alarm signaal, dat ons er op attent maakt, dat er iets niet in orde is in ens lichaam en wan neer wij dat zouden missen, dan zouden we daar ernstig nadeel van ondervinden. Een klein voorbeeld toont dit reeds aan. Wanneer we onze hand uitstrekken naar een brandende kachel, dan ondervinden we bij aanraking een fikse pijn, die ons in een oogwenk de hand doet terugtrekken. De pijn was een uitstekend noodsignaal, want in zo'n geval is de schade dikwijls heel be perkt, een rode plek of een blaar. Maar wanneer we nu eens niet in staat waren om pijn te voelen, dan zouden de gevolgen af schuwelijk zijn geweest. Zonder dat we pijn voelden zou gewoon een deel van ons li chaam verbrand zijn! Kortom, wanneer we er over nadenken, dan begrijpen we dat de mens, die geen pijn kan voelen, aanmerkelijk minder kans heeft om oud te worden, dan iemand die wel pijn voelt. Hoe onaangenaam de pijngewaarwording op zich ook kan zijn, hij heeft een bijzonder nuttige taak. Dat houdt in, dat wij deze natuurlijke waarschuwing eigenlijk niet in 4. Axel/Oostburg. Data: dohderdag 22 november in „Du Commerce", Oostburg; maandag 28 januari in „De Halle", Axel; donderdag 21 februari in „Du Commerce", Oostburg; maandag 18 maart in „De Halle", Axel. Discussieleidster: mevrouw E. Maris - Koster. Aanvang van alle bijeenkomsten: 20.00 uur. Opgaven bij mejuffrouw A. van der Lee- den, Grote Markt 28, Goes. de wind mogen slaan. Wanneer we pijn voelen, dan is dat een teken dat er iets niet in orde is. De oorzaak van de pijn zal moeten worden weggenomen, wil het orga nisme weer volkomen normaal en goed kun nen funktioneren. Het is duidelijk, dat het gebruik van pijnstillende middelen, hoe nuttig deze stof fen onder bepaalde omstandigheden kunnen zijn, ook een gevaar in zich bergt, namelijk het uitschakelen van het alarmsignaal. Overigens is het zo, dat niet ieder mens op dezelfde wijze pijn ervaart. We bemer ken dat reeds zonder een speciaal onder zoek, want het is bekend, dat de een bij voorbeeld minder „kleinzerig" is dan de an der. Dit betekent, dat de uitwerking van de pijn op de psyche van de een geheel anders is dan van de ander. Dr. Sternbach van de universiteit van Wisconsin in de V.S. heeft indertijd hieraan een zeer interessant onderzoek gewijd. Hij stelde een groep proefpersonen samen, be staande uit vrouwen van gelijke leeftijd, allen gehuwd met minstens een kind van schoolgaande leeftijd en allen afkomstig uit gelijke milieus, doch van verschillende ori gine. Te weten vijftien vrouwen uit typische Yankee-families, vijftien vrouwen van Ierse, vijftien van Italiaanse en vijftien van Joodse afkomst. Bij de proeven die gedaan werden door middel van elektrische schokken, kwam dr. Sternbach tot bijzonder interessante conclusies en wel, dat de ervaring „pijn" samenhangt met de ethnische achtergrond. Dat wil zeggen dat de vrouwen per groep heel aardig gelijk reageerden, doch dat de groepen onderling grote verschillen ver toonden. De Yankee-vrouwen reageerden op pijn heel nuchter, de Ierse vrouwen waren in hun reaktie hard, de Joodse vrouwen bleken redelijk gevoelig, terwijl de Italiaanse vrou wen blijk gaven van een zeer sterke ge voeligheid. Een duidelijk bewijs, hoe sterk de pijnbeleving per persoon kan ver- sqhillen. VERKIEZING WATERSCHAPPEN DE PIJNBELEVING VERSCHILT PER PERSOON.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 2