NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD PI ou vier heeft DE sehoenen Raadsvergadering Kortgene No. 3578 Donderdag 1 november 1973 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,— per half jaar. Franco per post 20,— per jaar. Advertenties 19 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Donderdag 25 oktober kwam de raad der gemeente Kortgene voltallig in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester P. J. Evers. Na de opening worden de notulen vast gesteld en enige ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van die notulen merkt Klaassen op, dat aan de ingang van liet sportterrein te Kats nog niets is gebeurd. Weth. Markusse zegt hier op, dat Remeeus hiervoor een prijs heeft opgegeven, zodat dit binnenkort staat te gebeuren. Welleman vraagt of voor de /huisvuilop haaldienst buiten de kom een andere rege ling geldt dan voor binnen de kom. Hij zou dit haast denken, want ongemerkte zakken worden buiten de kom wél meegenomen. Weth. Markusse is daar niets van bekend, heeft zoiets ook nog nimmer gezien, maar zal het onderzoeken. Ditmaal heeft de voorzitter slechts een gering aantal mededelingen té doen. Hij zegt dat er weer een aantal stukken bouwgrond verkocht zijn en dat er een verkeersmaat regel getroffen is voor de Middenstraat te Kats, die nu vanaf de Dijkstraat niet meer ingereden mag worden. Per 1 november, al dus de voorzitter verder, is het vervoer van gevaarlijke stoffen in Zeeland wettelijk ge regeld. De wegen waarover dit vervoer mag geschieden, zijn in kaart gebracht. Tot slot zegt de voorzitter, dat in de vacature ter secretarie is voorzien door de benoeming van de heer J. Verbrugge uit Heinkenszand. Hierna wordt de nacalculatie trend 1973 aan het overheidspersoneel van overeenkom stige toepassing verklaard op het personeel in dienst dezer gemeente. Zo ook voor de secretaris en de ontvanger. Voor het plaatsen van straatnaamborden in de buitengebieden wordt een bedrag van 4500.gevoteerd. Een bedrag van 1740 gulden wordt verder gevoteerd voor het aanbrengen van een ballenvanger nabij het oefenveld aan de kant van de Galgendijk, dit om schade te voorkomen aan aldaar ge parkeerde auto's. Naar aanleiding hiervan vraagt Kramer of dezelfde firma als te Kats die ballenvanger moet plaatsen. Want dan is het knudde. Te Kats was deze ballenvanger, die een grote windvanger is, hoegenaamd niet verankerd, maar zomaar onder de grond gestopt. Aan de heer L. de Looff te Kortgene wordt een tegemoetkoming verstrekt van 500. in de aansluiting op het aardgasnet. Breure vraagt welk percentage van de aansluitkos ten hiervoor wordt vergoed, waarop de voor zitter zegt, dat men geen percentage han teert. Deze 500.is een maximum be drag, ongeacht de afstand. In de rondvraag zegt Welleman dat er een gevaarlijke situatie is ontstaan op de parallelweg van en naar Goes, door de werk zaamheden op het kruispunt. Vele automo bilisten maken nu gebruik van deze paral lelweg, in plaats van over de hoofdweg te rijden. De fietsende en brommende school jeugd heeft, juist bij inhaalmanoeuvres van auto's, daar bijzonder veel last van. Zeker in de donkere morgenuren. Hij vraagt of daar iets aan te doen is, b.v. het instellen van een maximum snelheid van 50 km. De voorzitter onderschrijft deze opmer king voor de volle honderd procent. Een paar dagen na de afsluiting van het kruis punt heeft hij zich al telefonisch gewend tot de heer De Beijl, en later is dit nog eens schriftelijk gedaan. Hierop is een brief van 2 oktober j.l. ontvangen, waarin De Beijl' schrijft, dat hij dit onderwerp te bestemder plaatse zal voorleggen. Tot op heden is er verder nog niets geëffectueerd. Van onze zij de, aldus de voorzitter, is dus alles gedaan. Welleman vindt dat niet genoeg. Als hij voor het zelfde probleem gesteld werd, zou hij om de paar dagen de telefoon pakken om te vragen, hoe het met de te nemen maatregelen stond. Net zo lang, totdat men het aan de andere kant van de lijn beu werd en de maatregel doorvoerde. Men moet zich niet zo vlug laten afschepen. Er kan daar een vreselijk ongeluk gebeuren. Breure vraagt hoe het mogelijk is, dat er huizen gebouwd worden op een afstand van plm. 15 m van de begraafplaats te Kortgene terwijl er over enkele jaren gezegd werd, dat volgens de Begraafwet dit minstens 30 meter moet zijn. De voorzitter zegt dat de afstand tussen begraafplaats en woningen 35 m moet zijn, zoals staat omschreven, maar dat een pla nologische ontheffing mogelijk is, zoals hier door G.S. is goedgekeurd. Breure zegt, dat dit dan wel een slip van de pen is geweest, doordat de betreffende ambtenaar het over het hoofd heeft gezien, zoals het ook hem op de tekening niet was opgevallen. De voorzitter gelooft daar niet erg in, maar laat deze uitspraak graag voor rekening van de spreker. Verder is Breure op principiële gronden helemaal niet te spreken over de officiële receptie die het gemeentebestuur op zondag 26 augustus 1973 in De Brug te Colijnsplaat heeft aangeboden aan de Engelse Ratby Band en de Brassband Wilhelmina. Breure wil een definitieve uitspraak van de voor zitter forceren, dat dit in de toekomst niet meer zal plaats vinden. De voorzitter zegt hierop, dat eerst ge vraagd werd of deze ontvangst niet op een andere dag kon plaats vinden, hetgeen ech ter onmogelijk was. Deze ontvangst met re ceptie is toen op zondag in De Brug ge schied. Bij de aanwezigen aldaar heeft zich niemand bevonden die zich gekwetst heeft gevoeld. Concreet vast leggen aan de eis van Breure kan hij niet; het zal van de om standigheden afhangen. Zolang hij hier op Kortgene burgemeester is, is dit de eerste keer. Wethouder Bom zegt hierover, dat elke medaille twee zijden heeft. Wij begrijpen en kunnen niet alleen rekening houden met u. Anderen, zouden zich ook gekwetst ge voeld kunnen hebben, wanneer het niet op die zondag geschied was. De voorzitter zegt, dat men hier meer komt op het punt van verdraagzaamheid. Het was een hoogstaand en fijn concert, waar veel mensen plezier aan beleefd heb ben. Breure: wél verdragen en niets zeggen? Voorzitter; in zekere zin, ja, maar laten we hierover ophouden, want we worden het toch niet eens. Breure nog: Er valt geen zegen te ver wachten indien dit op de gehele recreatie van toepassing wordt gebracht. Stoelend op de vorige vergadering vraagt De Smit naar de mogelijkheid om niet ver koopbare agrarische gebouwen in de recre atie te brengen. De voorzitter zegt dat heel dit moeilijke probleem in het college in stu die is en dat dit t.z.t. in de raad gebracht zal worden. De Smit vraagt verder of het wel juist en verstandig is dat grote landhuizen op 2 ha «rond vrij gebouwd mogen worden. Hij zou veel liever een aansluiting zien aan de kom. De voorzitter vindt dat woordje „vrij" maar zo-zo. Ook de bouw van zo'n landhuis (geen bungalow) is aan zeer beperkende be palingen onderworpen, waardoor zulk een landhuis bijzonder duur wordt. Hij ziet zijn gemeente in de toekomst nog niet over spoeld met de bouw van landhuizen. Zij staan nog steeds niet in de rij te wachten. Bovendien heeft de gemeente niet het laat ste woord: G.S. moeten vrijsteling geven. L. van der Weele vraagt naar de toekomst van het bedrijfsafval, wanneer straks de stortplaats te Wissenkerke zal zijn gesloten. Hij is bang dat er 's nachts illegaal gestort zal worden in sloten e.d. Wethouder Markusse zegt dat dit afval naar de stortplaats in Borsele gebracht moet worden. Er is geen alternatief. De voorzitter zegt, dat ieder bedrijf voor zichzelf moet zorgen. De stortplaats te Wis senkerke had eigenlijk al gesloten moeten zijn, maar het Zeeuws Landschap (de eige naresse) wil het nog door de vingers zien totdat Borsele open is. Dit is een voorbeeld van milieuzorg, waar iedereen de mond vol van heeft. Laten we nu naar de daden zien. Van der Maas zou graag zien dat de schoonheidscommissie veel meer rekening zou houden met een geheel straatbeeld, in plaats van bij een verbouwing één of twee woningen links en rechts van het object er bij te betrekken. Op zo'n manier kan een gehele straat schade lijden. Laten we trach ten karakteristieke, mooie of typische plaat sen bewaard te houden. Een dorp valt of staat er mee. Hij gaf de voorzitter in over weging de oude dorpskernen fotografisch vast te leggen. Aan de hand van zulke foto's kan men dan ook beter beoordelen of zulk een verbouwing in het geheel past. De voorzitter wil deze opmerking graag ter harte nemen. P. van der Weele wijst op de autowrak ken bij het sportveld te Colijnsplaat, die daar al maanden staan. De voorzitter zegt dat de politie daar mee bezig is, en ook op nog meer plaatsen. De Smit brengt de wateroverlast bij een woning aan de Havenstraat ter tafel. De af voer naar de Achterstraat is stuk. Hoe komt dat en wie is aansprakelijk? Wethouder Markusse zegt dat een buis in gestort is. De T.D. is er al geweest. Een paar maanden geleden is daar ook gecon troleerd, en toen zat er een dode kip in. Wie daarvoor verantwoordelijk is, weet hij niet. Verder vraagt De Smit naar de toegezegde nieuwe begrafeniskleding voor de dragers. De voorzitter zegt dat men nu een leveran cier heeft, die een folder heeft gezonden. Hij wil de kleding ook komen tonen. Doet de gemeente:ook aan rattenbestrij ding? vraagt De Smit tot slot. Nou, en of, zegt wethouder Markusse. Er wordt regel matig gratis gif uitgegeven en wanneer men er zelf niet mee overweg kan, gaat er iemand mee. Als men ergens ratten aantreft, laat men het dan asjeblieft melden. Waarop Kramer dan graag de eerste melding doet: op Kats staat er een oud, houten gebouw, en door de reten en kieren komen de ratten spelend naar buiten. Het wordt door wet houder Markusse genoteerd. WET GEVAARLIJKE STOFFEN VOOR DE PROVINCIE ZEELAND. Op 1 november a.s. treedt in alle Zeeuw se gemeenten een verordening in werking, die het verbiedt gevaarlijke stoffen te ver voeren langs andere openbare wegen dan de routes, die hiervoor zijn aangewezen. De provincie heeft een overzichtskaart samengesteld van wegen, waarlangs het ver voer van deze stoffen vrij is. Deze kaartjes zijn aan een groot aantal instanties (ge meenten, vervoerdersorganisaties, politie, etc.) toegezonden. Voor andere belangheb benden zijn ze kosteloos verkrijgbaar op het Provinciehuis te Middelburg, bureau openbare orde en veiligheid, tel. 01180 - 73 51, toestel 126 of 128. Zeeland is de enige provincie in Neder land waar het vervoer van gevaarlijke stof fen over de weg provinciaal is geregeld. Dit is gebeurd op uitnoding van de Commis saris der Koningin, die in de Zeeuwse ge meenten tot deze aanpak heeft geadviseerd. De gemeenten zijn nl. ingevolge de weg ge vaarlijke stoffen vrij deze zaak op gemeen telijk niveau te regelen. Bij de uitvoering van de verordening zijn de Zeeuwse hulpcentra ingeschakeld. Wan neer ontheffing van het verbod te geven door b. en w. van de gemeente waar het transport plaatsvindt nodig is kan dit via de centra worden aangevraagd: tel. 01150 - 44 44 bezuiden de Westerschelde en tel. 01100 - 44 44 benoorden de Wester schelde. Tevens dienen aan de hulpcentra te wor den doorgegeven kennisgevingen be stemd voor de burgemeesters van trans porten, waarvoor de minister van verkeer en waterstaat vergunning heeft,verleend. De hulpcentra fungeren dus als centrale adressen voor de Zeeuwse burgemeesters en colleges van b. en w. Bovendien be schikken zij over personeel, materieel, li teratuur, etc., teneinde de gemeenten ad viezen te kunnen geven. VERONTRUSTING OVER DE BOUWAKTIVITEITEN RECREATIEVE SEKTOR In een brief aan de Zeeuwse gemeente besturen hebben gedeputeerde staten uiting gegeven aan hun verontrusting over toe nemende bouwactiviteiten in de recreatieve sector. Nu de woningbouw plaatselijk een zekere teruggang te zien geeft gaan be leggingsmaatschappijen, bouwcombinaties en grote aannemingsbedrijven steeds meer na hoe zij in de sector van de recreatie hun activiteiten kunnen verbreden. Gedeputeerde staten achten deze tendens verontrustend. Vooral het tempo van realisering van het soort objecten, dat voor deze maatschap pijen interessant is, is reeds zó hoog, dat de noodzakelijke voorzieningen nu al ach terop dreigen te raken. In het bijzonder op het gebied van de tweede woning, al dan niet in complexen, is daarvan sprake. Het hoge tempo en de omvangrijke schaal, waarop de recreatieve mogelijkheden in weinig tijd worden gerealiseerd, brengen bovendien met zich mee, dat er een te ge ringe marge overblijft voor aanpassing van het beleid aan zich wijzigende omstandig heden. Daarbij denken gedeputeerde staten niet alleen aan de architectonische kanten en aan de inrichting van recreatieve bouw plannen, maar ook aan de studies^ die mo menteel worden verricht naar het draag vermogen van recreatiegebieden. Dit alles heeft gedeputeerde staten aan leiding gegeven de gemeentebesturen in voorkomende gevallen met de nodige voor zichtigheid te handelen. VOLLEYBAL Alleen het herenteam van Wiska heeft za terdagmiddag een overwinning kunnen be halen. Het lerarenteam van het Chr. Ly ceum uit Goes werd met 1-3 verslagen. In de eerste set zag het daar niet naar uit, want C.L.v.Z. liep over Wiska heen met 15 - 5. De tweede set leek precies dezelfde kant op te gaan, maar Wiska vocht zich terug en wist deze set nog met 14 -16 te winnen. In de volgende twee sets lag het spel peil niet erg hoog maar Wiska kon steeds aan de goede kant van de score blijven (13-15, 11-15). De beide damesteams hebben ook dezo keer geen succes kunnen behalen. In Mid delburg was P.Z.E.M. II te sterk voor Wis ka 11 en won met 3-0. Wiska I heeft geen enkele tegenstand kunnen bieden aan Watneys Taktika II. De dames speelden wel een van hun slechtste wedstrijden, wat ook wel uit de setstanden blijkt (0 -15, 5 -15, 4 -15). A.s. zaterdag 3 november speelt alleen Wiska II. Ze ontvangen dan in Wissenkerke E.V.V.C./M III. Deze wedstrijd begint om 3.30 uur. HENGELWEDSTRIJD Door de leden van de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging werd op zaterdag 27 oktober 1973 de 7e competitiewedstrijd ge houden in de Oosterschelde in de omge ving van Colijnsplaat. Voor deze wedstrijd die onder zeer gunstige weersomstandighe den plaats vond, schreven 56 deelnemers in. Gedurende de gehele wedstrijd werden er regelmatig vissen gevangen waaronder enkele palingen. Na afloop bleek dat er 84 boven de maat waren en 20 onder de vastgestelde maat bleven. In totaal werden er 19.240 wed- strijdpunten bij elkaar gevist. Zoals dat bij elke wedstrijd het geval is, waren er nu ook weer 13 pechvogels die niets gevangen hadden. Aan 15 andere gelukkigen kon een prijs worden uitgereikt. Deze prijswinnaars waren: 1. J. Minnaard, Vj/issenkerke 1530 pnt. 2. H. C. Filius, Colijnsplaat 1150 pnt. 3. G. Bak, Middelburg 960 pnt. 4. J Kastelein Az„ Geersdijk 860 pnt. 5. C. Huibrechts, Putte 855 pnt. 6. C. v. d. Moere, Colijnsplaat 840 pnt. 7. M. G. de Smit, Kamperland 830 pnt. 8. P. M. Kastelein, Geersdijk 790 pnt. 9. A. C. Luijcks, Halsteren 680 pnt. 10. J. Clement, Colijnsplaat 660 pnt. 11. P. Kastelein Mz., Geersdijk 650 pnt. 12. R. Back, Middelburg 600 pnt. 13. W. J. Mennes, B. op Zoom 565 pnt. 14. A. van Gilst, Wissenkerke 500 pnt. 15. L. Meulenberg, Kamperland 470 pnt. In café „Juliana" te Colijnsplaat vond na afloop de prijsuitreiking plaats. Wegens af wezigheid van de voorzitter werden dit maal de prijzen uitgereikt door de secre taris der vereniging de heer J. Minnaard uit Wissenkerke. Hij bedankte de deelnemers voor hun deelname aan deze wedstrijd en zei dat de vangsten iets beter waren ge weest dan de beide voorlaatste wedstrijden. Hij hoopte verder dat de vangsten bij de laatste competitiewedstrijd op 24 november nog beter zouden zijn. De 8e competitiewedstrijd wordt gehou den op dezelfde plaats te Colijnsplaat. Kruiswoordpuzzel no. 349 Horizontaal: 1. naamloze vennootschap (afk.) - 3. ongedierte - 6. drank - 8. kinder- groet - 10. vulkaaninhoud - 11. kleur - 14. heldendicht - 15. meisjesnaam - 17. zoge naamde kunstzinnige - 19. jong dier - 21. boze opzet - 23. grond rond een dorp - 25. oosterse titel - 27. godin - 28. ten behoeve van (afk.) - 30. kiezelzuur - 33. zedelijk 35. op de wijze van - 36. zachte massa 39. Duits pers. voornaamw. - 40. heilige (afk.) - 41. middag - 42. bevel - 43. zang- noot - 44. bijbelse naam - 46. plaats in het Roergebied - 48. groet - 50. lopen, stappen - 52. later - 55. Europeaan - 56. bloeiwijze - 58. groente - 59. speelgoed - 61. uurwerk - 64. sprookjesfiguur - 66. gloeiend 67. heilige - 69. het zijn - 70. nihil - 72. nauwe - 74. pers. vnw. - 75. onderricht 76. speelgoed - 77. rivier in Siberië. Verticaal: 1. namelijk (afk.) - 2. omroep vereniging (afk.) - 3. ton - 4. bediende - 5. bijwoord - 6. zijrivier v. d. Donau - 7. koeiemaag - 8. jongensnaam - 9. spil - 12. woede - 13. godin - 16. afkeer - 18. jon gensnaam - 19. bosje haar - 20. keer - 22. meisjesnaam - 23. niet lang - 24. koud - 26. plaats in Spanje - 29. vrijpostig - 31. vloei stof - 32. zuigelingenattribuut - 33. deel van het jaar - 34. plaats in Duitsland - 37. meisjesnaam - 38. Engels lidwoord - 45. plaats in Gelderland - 47. plaats - 49. gang van een paard - 50. deel v. e. berg - 51. moesplant - 53. Noorse goden - 54. vlakte maat - 56. tegen - 57. kalmte - 60. vrucht bare plek - 62. eenmaal - 63. handigheidje, truc - 65. dus - 66. onderwereld - 68. se conde - 69. landbouwwerktuig - 71. voeg woord - 73. getij. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 348 Horizontaal: 1. zes - 4. Asperen - 10. pop 13. ijzer - 15. Tonia - 16. NAVO - 17. lekkers - 19. agnaten - 21. lo - 22. mo - 24. li - 25. rr - 27. nu - 29. elite - 32. ai - 34. nodig - 37. stoer - 39. vee - 40. liniaal 42. tui - 43. ar - 44. do - 45. DDR - 46. of - 47. vni - 4S. sla - 50. opmèten - 51. Bea - 52. ieder - 54. stola - 56.. ot - 57. Sneek - 60. Ur - 61. ap - 62. Ie - 63. od 65. sr - 67. ontaard - 70. drietal - 73. enig 74. genie - 76. recu - 77. roe - 78. mentaal 79. les. Verticaal: 1. zijl - 2. ezel - 3. sekonde - 5. stroe - 6. pos - 7. en - 8. Ria - 9. eagle 10. patriot - 11. over - 12. pon - 14. rk 16. na - 18. em - 20. ni - 23. ei - 26. invasie - 28. ui - 30. landmijn - 31. taartje 32. at - 33. primaat - 35. Oerle - 36. gloor 37. slons - 38. euvel - 41. Ide - 49. adoptie 51. borstel - 53. et - 55. tu - 57. serge - 58. el - 59. Korea - 61. anno - 62. la - 64. di 66. race - 67. oer - 68. ag - 69. den - 70. dia - 71. er - 72. lus - 75. nt. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 1