NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD JvwvS lanWtfj Pion vier heeft DE schoenen Pensioen NOORD-BEVELAND GEEN PROBLEEMGEBIED MEER??? No. 3574 Donderdag 4 oktober 1973 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,— per half jaar. Franco per post ƒ20,— per jaar. Advertenties 19 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. In het kader van de jaarlijkse Staten- excursie kwamen zaterdagmiddag 22 sep tember j.l. een groot aantal Statenleden in het Dorpshuis te Wissenkerke bijeen, om te luisteren naar wat beide burgemeesters over hun gebied te zeggen hadden. Als eerste kwam burgemeester P. J. Evers van Kortgene aan het woord. Deze schetste in kort bestek de terugloop van de be volking in zijn gemeente. Hoe is deze ontstaan? Van oudsher een honderd procentig agrarisch gebied, dus een éénzijdige bestaansvorm. En wanneer daarin dan moeilijkheden ontstaan, komt de klap dubbelhard aan, omdat er geen alternatieve mogelijkheden bestaan. 1-Iet was een strukturele verandering, die nood gedwongen moest plaats vinden, en die een verlies van een groot aantal arbeidsplaatsen opleverde. Dit alles voltrok zich in de vijf tiger en zestiger jaren. Het gemeentebestuur heeft gezocht naar compensatie, want deze terugloop bracht ook de leefbaarheid van de kernen in ge vaar. Want u weet het allen: als de laatste bakker, de laatste kruidenier, de laatste timmerman, enz. vertrokken is, wat moet er dan van zo'n kern terecht komen? Die leefbaarheid dus oppeppen was hoofd zaak voor het gemeentebestuur en daartoe gaf het inmiddels afgesloten Veerse Meer de nodige kans. Men heeft dus een zeer be- Bent u reeds geabonneerd op ZEELAND MAGAZINE??? een twee-maandelijks tijd schrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, his torie en recreatie. Het geheel in 4 - kleuren omslag en alle artikelen voorzien van nog nimmer gepubliceerde foto's. Slechts 10,per jaar. Vraag een gratis proefnum mer aan: POSTBUS 1, WISSENKERKE wuste keus gemaakt voor de recreatie, hoewel deze recreatie zelf niet veel arbeids plaatsen schept. Door deze recreatie zien wij nu een dorp Kortgene) met niet veel meer inwoners, maar wél een goede middenstand, waarbij zelfs enige zaken die er anders niet geweest zouden zijn. Hier is niet alleen de terug gang tot staan gebracht, maar is zelfs om gezwaaid. Voor de middenstand betekent het: hard werken en veel investeren. Het aldus geschetste beeld, zegt burge meester Evers, geldt nog alleen maar voor het dorp Kortgene. Voor Colijnsplaat is deze tijd aog niet aangebroken, er is daar nog niet zoveel recreatie. Toch ontstonden er overal voor de be volking moeilijkheden: geen toewijzingen van woningen; door het ontbreken van woningen wegtrekken van de bevolking. Het was een vicieuze cirkel. En door deze droeve gang van zaken kwam men ook niet tot het zélf bouwen van een woning: Want wan neer de overheid niets in ons gebied ziet, wat zullen wij het dan doen! Nadien is samen met de dorpsgemeen schap Colijnsplaat overleg gepleegd, wat resulteerde in bezoeken van G.S.-leden en daarna tot gevolg had: de commissie pro bleemgebied Noord-Beveland. Deze laatste commissie heeft bijzonder vruchtbaar ge werkt. In de drie kommen van de ge meente Kortgene zijn sindsdien 96 woningen gebouwd of in aanbouw, waarvan 22 pre miewoningen en 11 ongesubsidieerde. Nog 10 aanvragen liggen te wachten. Uit deze cijfers, aldus de heer Evers, blijkt dat de bouw van woningwetwoningen ook de eigen bouw stimuleert. Maar het allerbelangrijkste van deze wo ningbouw is wel de morele verheffing van de bevolking, die nu weer in eigen kunnen en eigen mogelijkheid gaat geloven. Men heeft het geloof in de toekomst weer terug gekregen. Keus is gemaakt tégen (zware) industria lisatie, hoewel kleine en schone industrie welkom is. Zie naar de jachtwerf en zeil makerij te Kats, waar nu 20 arbeidsplaatsen gecreëerd zijn en in de toekomst tot wel 50 uitgebreid kunnen worden. Hierna dankt burgemeester Evers voor de provinciale belangstelling en provinciale activiteiten. Burgemeester Wisse begint zijn causerie met zijn blijdschap er over uit te spreken dat het gezelschap Noord-Beveland „waar dig" heeft bevonden, er een deel van de jaarlijkse excursie aan te wijden. Wat is Wissenkerke? Deze vraag legt hij zijn toehoorders voor, maar beant woordt hem zelf. Wissenkerke is een ge meente van 5500 ha en met 3000 inwoners. In hoofdzaak landbouw met grote bedrijven, waar de ruilverkaveling net gebeurd is. Deze landbouw, modern van opzet, is zwaar gemechaniseerd waardoor steeds minder mensen nodig zijn. Daarnaast vindt men aan de randen van de gemeente recreatie, die, ook in landelijk verband gezien zich be hoorlijk ontwikkelt. In 1965' ruim 183.000 overnachtingen, in 1972 454.000 overnach tingen, terwijl in 1973 het half miljoen zal worden overschreden. Maar, zo vraagt burgemeester Wisse zich af: wat schiet je er mee op? Als gemeente bestuur en als bevolking? Het brengt hoe genaamd geen werkgelegenheid teweeg. Toch, zo gaat hij verder, is de recreatie natuurlijk van groot belang en zal zij dit ook blijven. Maar wij moeten het kritisch blijven bezien. Wij willen niet overspoeld worden door bungalowterreinen, waar de eigen bevolking weinig of niets mee op schiet. Ons streven is gericht op de leef baarheid van de kernen, want ook voor de recreatie is een leefbare dorpskern van onschatbaar belang. Wat is leefbaarheid? Het laat zich niet onder één noemer vatten. Het is een samen spel van factoren: middenstand, onderwijs, verenigingsleven, kerken, ontspanning. Het één niet zonder 'het ander. Als wij naar onze openbare voorzieningen kijken, wijken wij, procentueel gezien, niet ongunstig af wat Zeeland betreft en zelfs landelijk niet. Wij hebben sportvelden, 3 dorpshuizen, nieuwe gymnastiekzaal in Wis senkerke en straks in Kamperland. Overal een bloeiend verenigingsleven. Bovendien, gaat de heer Wisse verder, is er een belangrijk schrijven binnengeko men, waarin voor de kom Wissenkerke ƒ400.000,— wordt toegezegd voor de sa nering van de kern. Ook de tegenwoordige woningbouw laat de burgemeester de revue passeren: 24 wo ningen te Wissenkerke gereed gekomen, waarin 10 jonge gezinnen uit het dorp zelf zijn getrokken, 6 die hier hun werk hebben, 4 uit krotopruiming en 4 van Rijkswater staat. In aanbouw: 40 te Kamperland en 10 te Geersdijk. In goedgekeurde bestemmings plannen nog ruimte voor 6 woningen te Geersdijk, 98 te Kamperland en 229 te Wis senkerke. Voor forenzen is er een leuk bestemmings plan in voorbereiding dat behelst de bouw van een 30-tal permanente woningen in de omgeving van het viadukt. De burgemeester besluit aldus: Enig op timisme past ons wel, maar wat is een vergadering zonder vleugje van kritiek? Het provinciaal bestuur had vanaf tien jaar ge leden elk jaar twintig woningwetwoningen moeten geven. Dan was er geen lijvig ge schrift „Problematiek Noord-Beveland" ver schenen. Uit de discussie die na deze twee cause rieën ontstond (een aantal vragen werd op beide burgemeesters afgevuurd, o.a. door de heren Don, N. J. Filius, Van Geesbergen, Niekerk, Huson, Verdonk, Roodenburg en Verburg) distilleren wij het volgende: de samenwerking tussen beide gemeenten is zeer goed te noemen en men tracht zoveel mo gelijk uit eikaars vaarwater te blijven. De gebruiksverordening voor wat betreft het niet in de recreatieve sector komen van goede huizen werkt in Wissenkerke goed. Al doen zich af en toe wel eens strubbelin gen voor, toch wordt dit alles in de prak tijk goed opgelost. In de gemeente Kortgene kent men zo'n gebruiksverordening nog niet, maar er wordt al een hele tijd binnenska mers aan zulk een verordening gewerkt om die te zijner tijd de raad ter goedkeu ring voor te leggen. Men dacht in de ge meente Kortgene het verzadigingspunt be reik te hebben en er nu voor te moeten wa ken dat niet meer goede en/of nieuwe wo ningen aan hun bestemming worden ont trokken. Door de ramp van 1953 was het dorp Kortgene zelf nogal wat krotten kwijt geraakt, terwijl deze in Colijnsplaat voor namelijk in de recreatie terecht kwamen. Dat men nu ineens geen probleemgebied meer zou zijn, is wel wat te voorbarig gesteld. Zeker, er worden woningen ge bouwd. Men kan weer eigen jonge gezinnen aan een mooie woning helpen. Toch zal men steeds attent moeten blijven en de vinger aan de pols houden. Voornamelijk ook wat betreft het aantrekken van werkgelegenheid. Want om alleen woongebied te zijn, is men te eenzijdig en té afhankelijk. Dat Noord-Beveland een mooi rustig eiland is, zal ieder van ons beamen. De wijdse blik, het eenvoudige landschap, 't is alles even aantrekkelijk. Maar ook even betrekkelijk. De een zal dit mooi vinden, de ander zal het een saaie boel noemen. Doch onwillekeurig gaan ook hier de tijden voorbij en treden steeds meer ver anderingen op. De „splendit isolation" be hoort nu toch wel tot het verleden. Steeds meer en meer dringen de geluiden, en on merkbaar ook de gedachten van buiten tot ons door. De vreemdelingen met of zonder slee komen ons bezoeken, razen door onze straatjes. En, we hebben ons toch wel aardig aangepast: want we razen zelf ook genoeglijk mee. We willen niet achterblij ven. Die razernij willen we ook noodzake lijk vinden en noodzakelijk gevonden wor den. We zitten al in de maalstroom van dé verkeersverdwazing. Als die vreemdelin gen hier de rust komen opzoeken om deze zoveel mogelijk te verjagen, dan doen we daar dapper aan mee. Niet allemaal, stel je voor. De „bezitters" wel, de kleineren niet. Deze laatsten zien het lijdelijk aan en halen hun schouders op. Dat zullen ze wel moeten nemen, het zijn immers de mo torisch zwakkeren. Ze zijn van het rust- front, de anderen van het lawaaifront. Ook weer betrekkelijk, want, zeggen de felsten, dat ligt aan de motor. Dat ligt aan de zware vrachtwagen die je voert. Een brom fiets moet hard knallen, anders heb je er niets aan. En ga zo maar door de plaatsen op je eiland te vernielen met „beschaafd" lawaai. Immers men toetst iemands bescha ving aan het lawaai dat hij maakt. Een onbeschaafde trakteert de beschaafde met zijn lawaai. Maar hebben de lawaai makers nog enig heimwee naar de be schaving, laten ze dan niet te zwaar drukken op de Habenichts, doch deze mensen spa ren. Bijv. op Kamperland kan men zo ge makkelijk door de Korte Nieuwstraat rijden en de bejaardenwijk rustig houden. Daar waar de overheid een onderheid blijk te zijn in het behoud van ons rustig eiland, laten we dat zelf doen. Beschaving is nu eenmaal geruisloos. Dit schijnt hedenten- dage ouderwets te worden, je moet laten uitkomen dat je er bent. En dit slaat wel degelijk op onze dappere TT-racers. Vroeger sloegen kleine jongetjes op een trommeltje. Nu doen ze het met een brommertje. Duur speelgoed waarmee je anderen kunt opjutten. Daarom, lummel niet rond maar doe iets: sport, muziek, een cursus volgen die profijtelijk is voor je vak. Heel het land hoef je niet rond te karren, maar ga op een geruisloze beschaafde fiets buiten je dorp, en laat anderen ongemoeid. Je spaart je eiland en je verrijkt jezelf. Hulschreuder, Kamperland. GEEN SUCCES VOOR WISKA-TEAMS Zaterdag 29 september hebben alle drie teams van de volleybalvereniging Wiska een nederlaag geleden. Het herenteam verloor in Goes verrassend van Ovisa met 3-1. De eerste twee sets gingen beide ploegen gelijk op, maar Wiska speelde te slordig, waardoor de aanval niet uit de verf kwam. Beide sets gingen naar Ovisa (16 -14, 15 -12). De derde set liep het helemaal veel beter bij Wiska en Ovisa kwam er niet aan te pas (5 -15). De vierde set werd een spannende strijd die uitein delijk door Ovisa in hun voordeel beslist werd. (17-15). Wiska 1 (dames) leed in Wissenkerke een verdiende 0-3 nederlaag tegen de Kikkers. Wiska 1 speelde geen slechte wedstrijd, maar de dames uit Aardenburg speelden een bekeken wedstrijd en wisten de zwakke plekken in de Wiska-verdediging feilloos te vinden. Bovendien beschikten ze over een harde aanval, waartegen de Wiska-dames geen verweer hadden. (6 -15, 9 -15, 8 -15). Hoewel de dames van Wiska 2 hun meer dere moesten erkennen in Ovisa (1 - 3) heb ben ze zich niet zomaar gewonnen gegeven. De eerste set wonnen ze zelfs met 15-4. Ovisa kwam terug en won de tweede set (10 -15). De derde set betekende een keer punt in de wedstrijd. Wiska liet een zeker- lijkende voorsprong (13 - 7) glippen en ver loor deze set met 14 -16. De Wiska-dames waren hierdoor aangeslagen en Ovisa maak te daar goed gebruik van en won de vierde set (9 -15) en daarmee de wedstrijd. Programma voor a.s. zaterdag 6 oktober: Dames le klas: Wiska Blok '73, aanvang 2.30 uur in Wissenkerke. Dames 2e klas A: Ardito 2 Wiska 2. Heren 2e klas A: E.V.V.C./M3 Wiska. Horizontaal: 1. kledingstuk - 3. militaire rang - 8. soort hond - II. geogr. aanduiding (afk.) - 13. lutecium (afk.) - 14. zangnoot 16. deel v. e. Fr. ontkenning - 17. aanteken boekje - 21. weten - 24. ik - 25. meisjes naam - 27. voorzetsel - 28. in zake (afk.) 30. soort stof - 32. bijvoorbeeld (afk.) 33. keurig - 35. bijb. naam - 36. in geheime zitting (afk.) - 38. op welke wijze - 39. lid v. e. volksstam - 40. gepast - 41. kunstgoud 45. godin - 49. meisjesnaam - 50. bijb. figuur - 51. imperator (afk.) - 52. in dat geval - 53. pers. vnw. - 55. rangtelwoord 58. karaat (afk.) - 59. bergweide - 61. thee (Eng.) - 62. duw - 64. jongensnaam - 67. een naam geven - 69. soort onderwijs (afk.) 70. uitroep - 72. pers. vnw. - 73. deel v. d. bijbel (afk.) - 74. wandversiering - 75. edel steen - 76. Noorse godheid. Horizontaal: 1. kerk - 4. aal - 7. panter 13. Ida - 14. adres - 16. imago - 17. kepi 19. mentor - 21. aan - 22. kl - 23. kring 25. kg - 26. Eem - 28. ara - 30. da - 32. Ob - 33. adjudant - 36. bd - 37. radar 39. reder - 40. lade - 42. Ir - 43. eg - 45. rata - 46. arend - 48. emmer - 50. ga 51. segeant - 52. li - 54. ek - 55. hes 57. cot - 60. dl - 62. Korea - 64. er - 65. uur - 67. sierra - 69. lava - 71. sloop - 73. sedan - 74. Lea - 75. topaas - 76. eel 77. hart. Niet alleen bij ons begint de werkloosheid met name onder de jeugd de kop weer op te steken. Ook in België worstelt men met dit euvel. Daar heeft men nu besloten tot een ingrijpende maatregel. Om plaats te maken voor de jongeren wil men de oudere garde lokken vrijwillig hun arbeidsplaats af te staan. Moeten er in bepaalde bedrijven ontslagen vallen dan kunnen werknemers die ouder dan 60 jaar zijn een zogenaamd ver guld pensioen krijgen. Dit houdt in dat zij een normale werkloosheidsuitkering ont vangen, die wordt aangevuld tot 70% van het netto loon. Deze uitkering ontvangen zij tot de pensioengerechtigde leeftijd van 65 jaar. In werkgeverskringen verwacht men dat hier de werkloosheid alleen maar mee verdoezeld wordt. Het gaat er naar onze mening niet om of de officiële werkloosheidscijfers hoog of laag zijn. Wanneer men een studie tot op zeer rijpe leefijd aanmoedigt of het leger groter maakt dan nodig is doet men ook niet anders dan het werkloosheids probleem kamoufleren. Waar het ons om gaat is dat de vrije tijd die beschikbaar komt aan hen wordt gegeven die daar het meeste van kunnen profiteren. Dat zijn de werknemers die verlangen naar het einde van het arbeidsproces omdat zij voelen dat zij versleten zijn. Zij moeten de gelegen heid krijgen de arbeidsvaan over te dra gen aan de jonge garde, die door werk loosheid alleen maar ontmoedigd wordt. Verticaal: 1. verkeerde opvatting - 2. water plantje - 4. nagerecht - 5. europium (afk.) 6. vaartuig (afk.) 7. klopje - 9. Eng. tel woord - 10. drank - 12. nauwe - 15. bewijs van verdriet - 18. water in Friesland - 19. zangnoot - 20. Eng. titel - 22. evenredige vertegenwoordiging (afk.) - 23. voorzetsel 25. helder - 26. handelsterm - 29. groot water - 30. mager mens - 31. zelfzucht 32. reptiel - 34. deelteken - 35. en anderen (afk.) - 37. zuster (afk.) - 38. warmtebron 41. eenvoudige - 42. pl. in Gelderland - 43. laatste nieuws(afk.) - 44. smalle opening 45. opera - 46. ter plaatse - 47. deel v. e. boom - 48. overeenkomst - 54. egaal - 56. elasticiteit - 57. spieruiteinde - 59. uitroep 60. titel (afk.) - 62. op deze wijze - 63. tot en met (afk.) - 65. koosnaampje - 66. wa terkering - 67. zelfkant - 68. godin - 71. vlaktemaat - 72. wettelijke aansprakelijk heid (afk.) Verticaal: 1. kikker - 2. edele - 3. rap - 4. admiraal - 5. arena - 6. leng - 8. air 9. nm - 10. taag - 11. ega - 12. rond 15. st - 18. ik - 20. on - 24. ra - 25. kader - 27. modder - 29. adrem - 30. dur 31. aneta - 33. Aa - 34. adagio - 35. tra 36. baret - 38. Drent - 40. las - 41. engel 44. generaal - 47. dek - 49. mt - 53. straat 55. horde - 56. se - 58. oever - 59. kust 60. drop - 61. pi - 62. kree - 63. al - 66. ulo - 67. Spa - 68. es - 70. ala - 72. oa. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES Kruiswoordpuzzel no. 345 Oplossing kruiswoordpuzzel no. 344

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 1