NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Die éne druppel... Plouvier heeft DE schoenen Raadsvergadering Kortgene door Gees Giesbeek No. 3573 Donderdag 27 september 1973 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,— per half jaar. Franco per post 20,— per jaar. Advertenties 19 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 35 Voor Josje van Geren zijn het even mar telende dagen als voor Wim Worms. Ze belt de advokaat op en zegt, dat de eis haar verschrikkelijk tegengevallen is. Ja, de ad vokaat ook. „Maar die drie jaar houdt hij niet, juffrouw Van Geren. En anders is er nog hoger beroep. Maakt u zich geen zorgen voor de tijd. Die twee weken komen ook wel om." Enkele dagen later is het bezoektijd. Sinds kort kussen ze elkaar. De bewaarder doet wel even één oogje dicht. Hij is ook jong geweest. Maar de stemming is down. Beiden weten, dat drie jaar een lange tijd is. Al gaat er een half jaar voorarrest af. Dan blijven er altijd nog twee en een half over. Ga er eens aan beginnen Ook in huize Worms is de stemming ge drukt. Josje is er een avondje, maar het wil niet vlotten. Dat zou loch te gek zijn Josje is met enkele anderen op de middag van de uitspraak in de rechtszaal. Ze wil het vonnis heet van de naald vernemen. En als het uitgesproken is, slaakt ze een diepe zucht van verlichting: dat valt geweldig mee. De uitspraak is: twee jaar jeugdge vangenis, waar van een half jaar voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. En aftrek van voorarrest. Wim wordt na de uitspraak weer weg geleid. Ze wuift even en lacht. Hij zwaait terug. Kennelijk is ook hij opgelucht door dit milde vonnis. Terwijl Josje van Geren terugloopt naar haar wagen, rekent ze snel uit: een half jaar voorwaardelijk er af en een half jaar voorarrest. Blijft over één jaar. Nog een hele tijd, zo'n vol jaar: Maar van de advokaat weet ze, dat hij ook hier nog wat af krijgt, als hij zich goed gedraagt: drie a vier maanden. Dan kan hij volgend voorjaar misschien vrij zijn Haar wagen startend weet ze: voorlopig heb ik nog de tijd. Als hij maart, april er uit komt, mag ik mijn handen dichtknijpen. Acht, negen maanden nogwat kunnen enkele ogenblikken van woede toch een ravage aanrichten. HOOFDSTUK 20 Begin mei openen de gevangenisdeuren zich voor Willem Worms. Josje van Geren heeft een tip gekregen van de advokaat en stelt zich in verbinding met de reclasse- ringsvereniging, die gedurende drie jaar het toezicht op hem zal uitoefenen. Wil juf frouw Van Geren hem ophalen? U bent z'n vriendin? Toekomstige echtgenote soms? O, nog niet? Nu ja, wat niet is kan komen. Onzerzijds geen bezwaar juffrouw Van Geren. Geeft u uw telefoonnummer, dan bellen we u. Meestal weten wij het een paar dagen van te voren. Op 2 mei, 's middags, krijgt Josje het vurig begeerde telefoontje van de reclas sering: „Morgenochtend half negen is hij vrij, juffrouw Van Geren. U weet, waar hij zit, nietwaar? wel gefeliciteerd. Wij zijn ook blij. Persoonlijk heb ik al kennis met hem gemaakt in zijn cel; hij lijkt me een be hoorlijke jongeman. Waarschijnlijk behoeven we ons over hem geen zorgen te maken. En zeker niet. als een liefhebbende vrouw hem opvangt." Dit laatste neemt ze voor kennisgeving aan, maar al ze de telefoon heeft neer gelegd, glimlacht ze even. De idee Om vijf minuten over acht staat Josje met haar wagen al opzij van de gevangenis deuren. Hoewel ze brandde van verlangen om de hele familie in te lichten, besloot ze achteraf niets te zeggen. Des te groter is de verrassing thuis en bij Gerie en Bas. Dat wordt vandaag voor Willem in elk geval een feestdag. Ze zit achter het stuur en rookt zenuw achtig een sigaret. Voor alle zekerheid con troleert ze een tasje, dat ze naast zich heeft. Er zitten sigaretten in en chocola en een paar sinaasappelen. En een mooie aansteker. Een welkomstgeschenk. We gaan er toch zeker een feestdag van maken! Maar toch zucht ze. Want wat Willem nog niet weet en wat zeker een grote te leurstelling voor hem zal zijn is, dat hij geen werk meer zal hebben, tenminste niet bij zijn oude baas. Die kan hem niet terug nemen, al wil hij het zelf wel. Er zijn een paar personeelsleden op de afdeling expe ditie, die in niet mis te verstane woorden de chef te kennen hebben gegeven, dat ze Worms niet meer hier willen hebben als sous-chef. Twee collega's van Wim, die onder hem stonden vlassen op promotie. Volgend jaar gaat de chef weg; dan is hij vijf en zestig. Ze weten, dat Worms al min of meer aangewezen was als de op volger en.zien nu hun kans schoon om de concurrent op dood spoor te zetten. Ze wil len zogenaamd geen misdadiger in hun midden: een man, die gezeten heeft. Een messetrekker. Veel te gevaarlijk. Ze zijn bang voor een messetrekker. De baas kan kiezen of delen: als Worms terugkomt, gaan zij er uit. Werk genoeg in de wereld. Het tweetal blijft niet alleen. Enkele twijfelaar^ worden opgewarmd en verklaren zich soli dair met de opstandelingen. Hoewel de di- rekteur woest is, zal hij moeten zwichten voor de eis van zijn personeel, want hij kan niet riskeren, dat zes, zeven mensen op staande voet ontslag nemen. Je krijgt tegen woordig gemakkelijker klanten dan perso neel. Hoezeer het hem ook spijt, hij kan Worms niet meer in dienst nemen. Achteraf bekeken zou het ook niet bevorderlijk zijn voor de rust in het bedrijf. Zoiets drukt altijd een stempel op je. Nee, het zal voor Worms beter zijn, als hij elders werk zoekt. Hij kan rekenen op een uitstekend getuig schrift Josje is zwaar gepikeerd door de slappe houding van Willcm's patroon. Wat is dat voor een kerel? Is hij baas in eigen bedrijf of is het personeel dat? Een getuigschrift kun je dat opeten? Kun je daar je kostgeld mee betalen? En kleren kopen? Nu ze in de wagen zit en wacht, tot de deur geopend zal worden en Willem naar buiten komt, realiseert ze zich, dat er mis schien nog meer moeilijkheden zullen ko men. Onvoorziene tegenvallers. Wellicht is ze te optimistisch geweest. De harde werke lijkheid komt rauw naar voren. De maat schappij oordeelt in zulke gevallen onbarm hartig. Wie eéns uit 't schaftje eet Maar ik ben er nog, denkt ze. Daarmee pept ze zichzelf op. Zoveel moeilijkheden heeft ze in deze maanden al overwonnen en zoveel barrières uit de weg geruimdzal ze nu bij de pakken gaan neerzitten? We komen er wel, jongen, al besef je nog niet, dat je moeite zult hebben je plaats in de samenleving terug te vinden. De grote klok van de naburige kerk heeft half negen geslagen, maar nog is de deur dicht. Zal ze aanbellen? Doe je dat in zo'n geval? Ze, weet het niet. Maar er is een raampje in die éne grote deur en als daar een man zit, kan hij toch zien, dat hier een auto staat te wachten met een vrouw er in? Ze steekt een nieuwe sigaret aan, onaf gebroken turend naar de grote, geelbruine deuren. Het is vijf minuten over half negen, als een kleine zijdeur open gaat en een jongeman met een koffer in zijn hand naar buiten komt. Haar hart staat bijna stil: het is Willem! Ze gooit het portier open, werpt haar sigaret weg en rent naar de jongen. Enkele ogenblikken later liggen ze in eikaars armen en kussen elkaar. „Josje, wat ben ik ver schrikkelijk blij „Willemlieve jongeneindelijk is het dan zo verKom mee, jongen ik heb sigaretten in de wagen en chocola en nog wato, ik praat natuurlijk on zinZe lacht zenuwachtig; haar ogen worden vochtig, maar het zijn vreugde tranen, die over haar wangen beginnen te rollen. Gearmd lopen ze naar de auto. Wim legt zijn koffer op de achterbank en gaat zitten. Even later schuift het meisje naast hem, start de wagen en rijdt langzaam weg. Door de achteruitkijkspiegel ziet ze de brede muur en grote deuren. Weg, ver weg van hier vandaan! Het is druk in de stad, want het spits uur is nog niet voorbij. Ze vorderen maar langzaam. Als ze voor een stoplicht staan, wijst Josje naar het tasje en zegt: „Neem toch een sigaret. Ze zitten daar in." Hij lacht een beetje en om haar plezier te doen, steekt hij een sigaret op. In de gevangenis rookte hij niet veel meer: één sigaret per dag, een heel enkele keer twee. Het scheelt hem niet veel. Maar nu is het misschien goed om zijn zenuwen te kal meren. Op de grote weg naar Leiden vraagt hij: „Waar breng je me eigenlijk heen?" Ze kijkt hem lachend aan. „Naar huis natuurlijk. Waar anders?" „Weten ze, dat ik vandaag vrij kom?" „Nee." Ze lacht hardop, „dat is mijn ver rassing. Ik wist het zelf pas gistermiddag." „Aardig bedacht, Josje, maar dan komen we voor de dichte deur: vader is naar de fabriek, Bettie naar school en moeder werkt 's morgens." (Nadruk verboden). en inlichtingen zal inwinnen bij de H.I.D. of aan dit besluit van de raad uitvoering kan worden gegeven. Aan de voetbalvereniging „Cortgene" wordt een nader voorschot verstrekt van 4000,— voor aanleg en plaatsing sanitair, elektriciteit e.d. Men had gedacht dit te kunnen betalen uit de subsidie van de Ned. Sportfederatie, doch gebleken is dat een dergelijke subsidie pas wordt uitgekeerd nadat het werk volledig is opgeleverd. Met de stem van De Smit tegen, wordt een bedrag van 72.500,gevoteerd voor de aanleg van twee tennisbanen aan de Galgendijk, dit alles ook mede op verzoek van de Lawn Tennisclub Noord-Beveland, die deze banen wil huren voor haar tegen woordige leden en dan ook weer nieuwe leden aan kan gaan trekken, waarvan 60% van het lidmaatschapsgeld irf de ge meentekas zal terugvloeien. Ook onder de recreanten bestaat er altijd een grote vraag naar de mogelijkheid van tennis te spelen, waaraan hier nog steeds niet kan worden voldaan, waardoor deze het dorp moeten verlaten om elders hun sport te kunnen beoefenen. Welleman is van mening dat tot op heden deze sport alleen nog maar be oefend wordt door de beter gesitueerden en uit dien hoofde is hij er geen voorstander van hiervoor gemeenschapsgelden beschik baar te stellen. Anderzijds is hij de mening toegedaan dat brede lagen van de bevolking in staat gesteld moeten worden om aan deze sport deel te nemen. Voorts zegt hij, is Kortgene een recreatiegemeente en het op leggen van een toeristenbelasting brengt ook verplichtingen met zich mee. Wat de exploitatiekosten betreft, zo zegt hij verder. (Slot). Nu komt in behandeling het bezwaar schrift van de heer A. M. Verbrugge te Oosterhout tegen een beschikking van het college van b. en w. tot weigering van een ontheffing van de gebruiksvoorschriften van het bestemmingsplan „Buitengebied". Op voorstel van het lid De Smit wordt de be handeling van dit agendapunt achter ge sloten deuren gevoerd, maar zal de beslis sing openbaar zijn. Voor zover het uit de ons ter beschikking staande stukken blijkt, gaat het om een agra rische bedrijfswoning te Colijnsplaat. Uit het begeleidend schrijven van b. en w. ne men wij het volgende over: Kort samengevat komt alles op het vol gende neer. De heer Verbrugge had een agrarisch bedrijf zonder bedrijfswoning te Colijnsplaat. De grond voor dat bedrijf was in bezit gekomen zonder de erbij be horende bedrijfswoning, hetgeen indertijd nog mogelijk was, doordat het bestem mingsplan „Buitengebied" er nog niet was en het oude „plan in hoofdzaken", totstand gekomen onder de oude woningwet, geen gebruiksvoorschriften kende. Daarom wenste de heer Verbrugge te ko men tot de bouw van een houten bedrijfs woning. Aanvankelijk werd bezien in hoeverre die woning tot stand diende te komen op grond van het woonketenbesluit. Wij vol staan hier met de vermelding, dat in het woonketenbesluit geen mogelijkheden waren te vinden voor een (tijdelijke) vergunning, omdat er geen sprake was van een tijdelijke behoefte aan woonruimte. Met enige wijzigingen in het ontwerp, het verlenen van een aantal vrijstellingen inge volge de bouwverordening, is het mogelijk gebleken een normale bouwvergunning voor de bedrijfswoning af te geven. Nadien is het bestemmingsplan „Buiten gebied" door uw raad vastgesteld en goed gekeurd door Gedeputeerde Staten. Eén van de aan het plan ten grondslag liggende gedachten is de handhaving van het agra risch karakter van gebouwen en gronden in het agrarisch deel van de gemeenté. Hoewel voor bestaande afwijkingen over gangsbepalingen in het plan werden opgeno men, staan in het plan zowel de bouw voorschriften als, ingevolge de (nieuwe) wet op de ruimtelijke ordening mogelijk ge worden, gebruiksvoorschriften aantasting van het agrarisch karakter van het landelijk gebied in de weg. De nieuwe bepalingen nu zijn onver kort op de situatie waarin de heer Ver brugge verkeert van toepassing. Ons college wenst niet mede te werken aan verkoop in de recreatiesfeer van de onderhavige woning. De motivering vindt u in de correspondentie. Een van de be langrijkste punten in die motivering is wel, dat wij het onaanvaardbaar achten, dat een woning met ondergrond in de recreatie ver kocht wordt omdat daar meer geboden wordt voor zo'n woning en perceel, terwijl voor die meeropbrengst het principe van „het agrarisch gebied voor het agrarisch bedrijf" overboord geworpen wordt. Dit lijkt ons geenszins in de geest van het be stemmingsplan, terwijl wij bovendien, ver wezen zij weer naar de correspondentie, in de letter van de voorschriften daartoe geen mogelijkheden vinden. Na heropening van de vergadering wordt tot stemming overgegaan en blijkt dat het besluit van b. en w. maar door De Smit, Markusse en Bom gesteund wordt. Hierop zegt de voorzitter dat hij zich zal beraden daar wordt nog al gemakkelijk overheen ge lopen. Ook Van der Maas en Klaassen vinden het een nog al een grote hap voor de ge meente, maar nadat wethouder Bom de gang van zaken heeft uitgelegd en de ver moedelijke ontvangsten heeft becijferd (hij komt op een jaarlijks tekort van slechts ongeveer 2500,— a 3000,over 4 a 5 jaar te bereiken), is het nog slechts De Smit die aan dit voorstel zijn stem onthoudt. Voor de bouw van de woning van de be heerder van het kampeerterrein „De Paarde kreek" wordt een extra crediet van 12.000 beschikbaar gesteld wegens stijgende loon- en materiaalkosten. Welleman staat van dit bedrag helemaal niet te kijken. Er zal nog wel eens wat bij komen en er zal nog wel eens wat vergeten zijn. Wij zijn dat allang gewend. Hij dringt op grote spoed bij de bouw aan, want zo zegt hij, het is toch beneden onze waardigheid als je ziet hoe dat gezin in die barak moet rond scharrelen. Tot slot v. d. agenda worden enkele begro tingswijzigingen vastgesteld. Eén dezer wij zigingen behelst een bijdrage van 1066,67 voor de aanschaf van een nieuwe brug door O.K.K. waardoor deze onverkwikkelijke zaak ook uit de wereld is. Bij de rondvraag zegt De Smit dat bij het laatste ernstige ongeval bij Kamperland de ambulance-auto's voor een open brug over de Zandkreek moesten wachten. Is zulk een oponthoud in den vervolge niet te voorko men, doordat b.v. de politie zo'n transport aan de sluiswachter doorgeeft? Vervolg pag. 2. Kruiswoordpuzzel no. 344 Horizontaal: 1. bedehuis - 4. vis - 7. roof dier - 13. meisjesnaam - 14. woonplaats 16. volledig ontwikkeld insekt - 17. hoofd deksel - 19. leidsman - 21. voorzetsel - 22. inhoudsmaat (afk.) - 23. cirkel - 25. gewicht (afk.) - 26. water in Utrecht - 28. vogel 30. kindergroet - 32. rivier in Azië - 33. militaire rang - 36. buiten dienst (afk.) - 37. hulpmiddel op schepen, enz. - 39. uitruster v. schepen - 40. bergruimte - 42. leraar (afk.) - 43. landbouwwerktuig - 45. even redig deel - 46. vogel - 48. draagvat - 50. bevel - 51. militaire rang - 52. het Romeinse rijk (Lat. afk.) - 54. maanstand (afk.) - 55. kledingstuk - 57. wilde haver - 60. inhouds maat (afk.) - 62. deel v. Azië - 64. bijwoord 65. deel v. d. dag - 67. gebergte (Spaans) 69. vulkaaninhoud - 71. kussenovertrek - 73. gesloten auto - 74. bijb. naam - 75. edel steen -.76. drank - 77. inwendig orgaan. Verticaal: I. koudbloedig dier - 2. nobele 3. vlug - 4. militaire rang - 5. strijdperk 6. vis - 8. houding - 9. schijngestalte v. d. maan (afk.) - 10 rivier in Spanje - 11. edel- grootachtbaar (afk.) - 12. gebogen - 15. hei lige (afk.) - 18. pers. vnw. - 20. Fr. onbep. vnw. - 24. rondhout - 25. lijst - 27. slijk 29. gevat - 30. muziekterm - 31. persbureau 33. water in Brabant - 34. muziekterm - 35. baan voor balspel - 36. hoofddeksel - 38. Nederlander - 40. verbinding - 41. hemels wezen - 44. militaire rang - 47. deel v. e. schip - 49. meterton (afk.) - 53. deel v. e. stad - 55. bende - 56. selenium (afk.) - 58. wallekant - 59. strook grond langs de zee 60. lekkernij - 61. onmeetbaar getal - 62. oprolbaar zonnescherm (Ind.) - 63. reeds 66. soort onderwijs (afk.) - 67. pl in België 68. verlaagde toon - 70. op de wijze van 72. onder andere (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 343 Horizontaal: 2. akker - 7. kaas - 9. oom 10. dier - 12. maal - 13. imam - 14. lus 16. ons - 17. sec. - 18. sen - 19. An - 20. ss - 22. uit - 24. ore - 25. iep - 28. eenmaal 31. eminent - 34. gs - 35. ee - 36. epigram 41. vlinder - 45. kma - 46. oom - 47. mes 48. ia - 49. Ik - 50. bes - 52. mom - 54. nijd - 56. lot - 57. land - 58. aren - 60. drom - 61. aga - 63. noga - 64. agent. Verticaal: 1. ram - 3. kolonel - 4. ko - 5. emissie - 6. kim - 7. kous - 8. sap - 10. dat - 11. roet - 15. sein - 17. sire - 19. ara - 21. Sem - 23. regen - 24. oa - 26. pi - 27. stern - 29. esp - 30. mug - 32. non - 33. nee - 37. idem - 38. rk - 39. ami 40. maandag - 41. voldaan - 42. lok - 43. im 44. duel - 47. mond - 51. soda - 53. kam 55. pen - 57. los - 59. nok - 62. ge. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 1