MOZAÏEK TILROE Raadsvergadering Kortgene De i'rind Varilux glazen voor een kijk-leesbril waar geen streepje door loopt mode om óók uw voeten te| „verwennen!/ vanaf f 50.- Burgers van Noord-Beveland uw voeten zijn het waard! "M SCHOENENMAGAZIJN Fa. L B. VAN HOUTE Zn. MIDDELBURG -Pootsa-Pej Modern en stijlvol pascomfort Markante kombinaties in zwart of bruin «schildpad! BOUWMATERIALEN Specialiteit in asbest, golf platen, alle soorten tegels, vele soorten plaat- en wandbekleding. Het adres voor binnen- en buitendeuren, dakbedek kingsmaterialen, alle soor ten sloopmaterialen. Fa. Sturm S Dekker. Noordweg 38, Oostkapelle Tel. (01189) 13 40. Onzichtbaar! Varilux glazen zorgen er voor dat uw kijk-leesbril er precies zo uitziet als elke andere bril. Zonder de lelijke "halve maantjes" van vroeger. BRILLENSPECIALISTEN MIDDELBURG - LANGE DELFT 8a—8b VLISSINGEN - WALSTRAAT 81 OOSTBURG - RAADHUISPLEIN Donderdag 13 september j.l. kwam dc raad der gemeente Kortgene voltallig in openbare vergadering bijeen, onder voor zitterschap van burgemeester P. J. Evers. Na zijn welkomst- en openingswoord me moreert de voorzitter het 25-jarig regerings jubileum van H. M. de Koningin. Neder land verkeerde in een feestroes, waartoe ook de drie kernen van onze gemeente hebben bijgedragen. Hij feliciteert de orga nisatoren met de geslaagde feestdag en brengt hun ook dank daarvoor. De voor zitter dacht dat die week voor Nederland en het Nederlandse volk een goede week geweest is. Hij is verheugd dat Nederland een vorstin bezit, die voor en van het volk is. Hierna brengt Klaassen verslag uit van de ontvangst op 6 september in Den Haag waar hij als afgevaardigde van de gemeente Kortgene aanwezig was. Ook hij brengt de sfeer van hartelijkheid en ongedwongen heid naar voren, die op hem van bijzondere betekenis is geweest. Hierna worden de notulen vastgesteld en enige ingekomen stukken voor kennisge ving aangenomen. Naar aanleiding van de notulen zegt Welleman dat Kortgene nu naast een molen zonder wieken, ook een toren zonder haan heeft. Wanneet zal die er op geplaatst worden? De voorzitter zegt dat niemand de haan er op durft aan te brengen. Men had eerst gedacht het met een paar aan elkaar ge koppelde ladders aan te kunnen, maar nie mand durft het risico aan. Er zal nu een steigertje gebouwd moeten worden, wat aanmerkelijk meer kosten met zich mee zal brengen. Het lijkt me goed, zegt de voorzitter, mijn mededelingen te beginnen met een kort resumé te geven van de gang van zaken bij de geweigerde dansvergunning voor De Stadswijnkelder, een aangelegen heid, welke door de pers gretig is opge nomen, zowel in woord als in beeld, even wel zonder overleg met de betreffende in stantie. a. Klachten van omwonenden vormden voor mij de aanleiding tot het doen instel len van een diepgaand onderzoek ter plaatse, uitgevoerd door de politie, b. De zaalhouder erkent de veroorzaakte geluids hinder en belooft er voor te zorgen dat die hinder zou verdwijnen (hij had al veel verbeteringen aangebracht, doch op enkele punten niet voldoende), c. De volgende zaterdag weer klachten, nu van anderen in de omgeving wonenden. De zaalhouder was zijn belofte derhalve niet nagekomen, d. Vrijdag daarop gevraagde vergunning ge weigerd, opdracht gegeven dit hem tele fonisch mee te delen. f. Zaalhouder heeft niet geïnformeerd naar de reden. Is door mij voor een gesprek uitgenodigd, g. In dat gesprek bleek dat de zaalhouder het niet eens was met de mening van sommige inwoners, die principieel tegen dansen zijn en dat hij er dus geen behoefte aan had die hinder te voorkomen, h. Opdracht ge geven de geluidshinder te weren indièn hij alsnog een dansvergunning begeerde, waar in hij toestemde, i. Twee daarop volgende zaterdagen dansvergunning verstrekt, waar na geen klachten meer zijn ontvangen. Nu we toch bij de pers bezig zijn, aldus de voorzitter, de aan de Paardekreek ge slagen palen zijn daar inderdaad zonder vergunning van Rijkswaterstaat aangebracht. Dit is zonder meer een onzorgvuldigheid onzerzijds, ook al lijkt het een zaak van geringe omvang. De aanzegging de palen te verwijderen wordt gehonoreerd. Aanvan kelijk gold de aanzegging ook voor de twee botenhellingen, doch later is „versteviging van de vooroever" als argument tot hand having naar voren gekomen, waardoor deze dus niet verwijderd behoeven te worden. Al met al een zaak, een zichzelf respec terende krant onwaardig. De Provinciale Commissie Problematiek Noord-Beveland, aldus vervolgt de voorzit ter, heeft haar werkzaamheden beëindigd. De commissie heeft zonder meer goed werk verricht. Het is een goede zaak geweest te kunnen bemerken dat ook hogere over heden bewezen hebben belang te stellen in en hulp te verlenen voor het jarenlang heersende probleem: de ontvolking van Noord-Beveland. Een woord van dank voor alle werkzaamheden is hier zeker op zijn plaats. De commissie slaapt nu. Is dus niet opgeheven en kan ieder ogenblik weer wak ker gemaakt worden, indien de Noord- Bevelandse omstandigheden daarom zouden vragen. Ten aanzien van de vismijn te Colijnsplaat kan de voorzitter nu een vrolijker geluid laten horen. Deze vismijn overschreed op 15 augustus j.l. namelijk het jaarbedrag 1972 aan besomming. Afgewacht dient ech ter te worden of de exploitatiekosten over 1973 geheel gedekt kunnen worden. In verband met de op uw verzoek bij Rijkswaterstaat uitgesproken ongerustheid over het uitblijven van de vergunning voor stichting van een waterzuivering te Colijns plaat, is uit Den Haag bericht ontvangen dat deze aangelegenheid te Goes berust. Goes wordt door Den Haag verzocht Kort gene in te lichten. Door ons is op spoed aangedrongen bij R.W.S. te Goes. De molen te Colijnsplaat, de oudste mo len (1596) in Zeeland, is eigendom der ge meente geworden. Een paar weken geleden is de acte gepasseerd. Molenaar Bak is een huurovereenkomst voorgelegd. De installatie van de commissie midden- cn kleinbedrijf en toerisme heeft maandag 10 september plaats gevonden. De commis sie is als volgt samengesteld: voor Kortgene de heren De Buck en De Looff, voor Co lijnsplaat de heren Pouwer en Lentink voor de streek VVV Noord-Beveland mevr. Jansen. Namens de raad hebben zitting de heren Van der Maas en De Smit. Als voorzitter is aangewezen wethouder P. J. Bom, terwijl als secretaris optreedt de heer G. Geelhoed. Tot slot van zijn mededelingen zegt dc voorzitter dat er wederom twee bouw percelen grond zijn verkocht, n.l. 380 m2 aan Mechielsen en 400 m2 aan Klop, beide voor bouw te Kortgene. Hierna worden een aantal administratieve wijzigingen vastgesteld, zoals een wijziging van het algemeen ambtenarenreglement, een wijziging van de gemeenschappelijke regeling „De Betho", een vaststellen van een „Verordening Studiefaciliteiten", een wijziging van de bezoldigingsverordening 1971. Hierna wordt besloten tot uitgifte van een stukje bouwgrond in het bungalow terrein van ongeveer 60 m2 groot, waardoor een te bouwen bungalow een beter uitzicht verkrijgt. Gebieken is, dat het ingestelde stopverbod voor de noordwestzijde van de Kerkstraat te Kats voor vele woningbezitters aan die zijde van de straat tot last is, zulks dooi de omstandigheid, dat aan de andere zijde bij de woningen geen voortuinen aanwezig zijn. Aan de zuidoostzijde van de Kerk straat zijn wel tuintjes bij de woningen. Het overbrengen van het stopverbod naar die zijde van de weg zou een verbetering betekenen, niet alleen voor wat betreft de daglichttoetreding tot en de bereikbaarheid van de woningen aan de noordwestzijde, maar ook uit een oogpunt van verkeers veiligheid, daar immers in de huidige si tuatie ongelukken niet moeten worden uit gesloten, die worden veroorzaakt door het van tussen de dicht tegen de gevels gepar keerde auto's de weg betreden (slecht uit zicht). Z.h.s. wordt hiertoe besloten. Daar in een vorige vergadering, die niet voltallig was, de stemming staakte over het voorstel van b. en w. tot delegatie van dc bevoegdheid tot het nemen van verkeers maatregelen aan dit college, moet deze voltallige raad nu uitkomst bieden. De slem van P. van der Maas kan de weeg schaal naar één zijde door laten slaan, wan neer andere leden hun houding niet zouden herzien. Bij behandeling blijkt geen dei- leden behoefte te gevoelen van zijn eerder ingenomen standpunt terug te komen, waar na P. van der Maas zegt na wikken en wegen zijn stem uit te zullen brengen ten voordele van delegatie aan b. en w. Hierna komt een voorstel van b. en w. in behandeling tot aankoop van gronden voor het nieuwe bestemmingsplan Kats. Het lid Van dei: Maas, sprekend namens de Dorpsgemeenschap Kats, is daar niet zo gelukkig mee en zou gaarne zien dat dit punt aangehouden werd. Te Kats zou men liever zien dat met de bouw oo een ander punt gestart werd. Een onderhoud met b. en w. is vroegtijdig aangevraagd, maar werd tot op heden nog niet gehonoreerd. De voorzitter zegt dat de stedebouw- kundige uit allerlei overwegingen aan deze fase de voorkeur geeft. Bovendien heeft de verwerving van deze grond ook nog heel wat voeten in de aarde gehad. Men was reeds zover gekomen dat men een ontei geningsprocedure in werking wilde stellen. De moeilijkheid werd pas hedenmorgen na ontvangst van een brief opgelost. Ook in fase twee, het door Kats gewilde, zit een dergelijke moeilijkheid verscholen. Mocht om een of andere reden deze aankoop door G.S. niet worden goedgekeurd, dan is er nog niets verloren en kan men op fase twee overschakelen. Een gesprek met de Dorps gemeenschap zal zeker hierna plaats vin den, wat de voorzitter in dit verband ook logischer voorkwam. Er wordt met dit voor stel alleen maar spoed betracht. Uit de woorden van wethouder Bom kan men op- Reeds 40 eeuwen voor Christus werden mozaïeken gewrocht. Het mozaïek is één van de oudst be kende kunstvormen. Reeds de oude Egypte- naren verstonden deze kunst tot in een hoge graad en vele vloermozaïeken, die wij bij hen aantreffen, zijn van uitzonder lijke schoonheid en getuigen van een knap kunstenaarschap. Bijvoorbeeld in de oude stad El Amarna werden in de opgegraven ruïnes van oude paleizen mozaïeken ge vonden met diervoorstcllingen in zulke schone kleuren, dat deskundigen versteld stonden over de prestaties die deze oude Egyptische beeldende kunstenaars hadden geleverd. Reeds omstreeks 4000 jaar vóór Christus blijkt deze kunst beoefend te zijn, gezien de vondsten die men heeft ge daan. Het bleek geen typisch Egyptische kunst te zijn, want ook bij de oude Perzen en Grieken werd de mozaïekkunst beoefend en dit heeft tot resultaat gehad, dat vele prachtige mazaïeken voor ons bewaard zijn gebleven. Door de wijze waarop een mozaïek wordt vervaardigd, is het minder vergan kelijk dan vele ondere kunstwerken. Als een legpuzzel. De kunstenaar bouwt een bepaalde voor stelling op, doot het aan en tegen elkaar voegen van stukjes steen in de gewenste vorm en van de gewenste kleuren. Po pulair gezegd maakt hij een grote leg puzzel, waarbij de steentjes door vorm en kleur een beeld vormen. Dergelijke mozaïeken kunnen geweldige afmetingen krijgen en uitgroeien tot enor me stenen schilderijen, waar de beschouwer wordt gefascineerd door de schitterende kleuren en vormen die dc kunstenaar in zijn werk heeft weten te leggen; een werk dat zeer moeilijk genoemd mag worden en dat ontzettend veel geduld eist. Daarom kunnen wij werkelijk schitterende schep pingen niet hogelijk genoeg waarderen. Oorspronkelijk ontstond het mozaïekwerk maken, dat hij zich toch niet voor de volle bonder procent achter het voorstel van b. en w. schaart. Voor wat de haast en de moeilijkheden betreft schaart hij zich achter de woorden van de voorzitter. Wat deze naar voren gebracht heeft is juist: wij had den haast voor Kats. Aan de andere kant, zo zegt hij, was het correcter geweest eer der met Kats te spreken. Met het aannemen van dit voorstel bindt de raad zich der mate, dat alleen van hogerhand deze aan koop ontbonden kan worden. Welleman sluit zich bij deze woorden aan. Van der Maas zegt nog: accoord, er is niet veel grond in Kats, maar aan bouw- gegadigden hier moet grond verkocht wor den, die voor hen aantrekkelijk is. Met alleen de stem van Van der Maas tegen wordt het voorstel van b. en w. tot aankoop van de grond in fase één aange nomen. (In ons volgend nummer wordt de rest van de raadsvergadering be handeld). door de behoefte de vloer, die bedekt werd met stenen, aantrekkelijker te maken door invoeging van stenen van een andere kleur. Allengs kwam men nu tot de ontdekking dat op deze. wijze bepaalde figuren waren te leggen. De techniek werd verder uit gebreid en men ging over tot het werken in meer kleuren en met kleine kleur nuances, waardoor het mogelijk was vloei ende overgangen te krijgen, waardoor het beeld aan aantrekkelijkheid won. Zo ont stond langzamerhand de mozaïekkunst. Ook in ateliers. Het bleef echter niet bij de vloeren. Ook wanden werden met stenen belegd. Zo ontstond het wandmozaïek. Dit begon op een schilderij te lijken en het gevolg was, dat de kunstenaar het in zijn atelier ging vervaardigen en niet op de plaats waar het diende te komen. De mozaïekkunst is oud en heeft een ontwikkelingsgang van duizenden en duizenden jaren doorlopen. Zij mag daarom één der oudste vormen van beeldende kunst genoemd worden en we dienen reeds daarom met eerbied tegen haar op te zien. Geruime tijd beleefde de mozaïekkunst een periode waarin zij weinig werd be oefend, hetgeen wij zeer mogen betreuren. Hier is echter verandering in gekomen. Steeds meer kunstenaars voelen zich te genwoordig tot deze vorm van beeldende kunst aangetrokken en zijn tot de be oefening ervan overgegaan. Öok het publiek begint er meer belangstelling voor te krij gen, waardoor zich nieuw mogelijkheden openen in onze kommerciële eeuw. Een oude. bijna vergeten kunstvorm, het mozaïek, herleeft en gaat weer een nieuwe toekomst tegemoet als wand- en interieur versiering. Ook onze huidige kunstenaars kunnen prachtige mozaïekwerken vervaar digen die een aanwinst voor onze kuituur zijn. (Nadruk verboden). In de week van 24 tot 30 september a.s. zal er weer een collecte worden gehouden ten bate van het Prinses Beatrix Fonds. Een landelijke collecte, over het hele land dus. Zeeland doet pas voor het tweede jaar mee. Maar verleden jaar is een uitstekend begin geweest en Noord-Beveland zeker niet het minst. In 1972 is uitgekeerd aan hulpbehoevende poliopafienten en gehandicapten 1.830.000. Wij rekenen weer op uw hulp. Bij voorbaat hartelijk dank namens het Prinses Beatrix Fonds en ook namens de collectanten. I. Stokman, Wissenkerke. KBV - P.V..DE BLAUWE DOFFER'. KORTGENE Uitslag van het concours St. Ghislain op 15 september 1973. Deelname 200 duiven. Los 7.45 uur. Wind: oost. 1. Combinatie Schrier-CIement 9.28.25 126.186 113 2. Comb. v. d. Maas Blankenstijn 29.01 124.013 110.8 3. A. van Meer 31.53 125.938 108.6 4. Gebrs. Versluijs 32.10 124.614 106.4 5. S. Branderhorst 34.05 126.^23 104.2 6. Comb. v. d. Maas Blankenstijn 32.27 2 102 7. S. Branderhorst 34.58 2 99.8 8. H. van der Moere 34.40 125.858 97.6 9. Combinatie Schrier-CIement 35.17 2 95.4 10. Comb. v. d. Maas Blankenstijn 33.36 3 93.2 IE PLAATS VOOR WISKA-HEREN OP VOLLEYBALTOERNOOI. Het eerste damesteam en herenteam van Wiska hebben afgelopen zaterdag met suc ces deelgenomen aan het „Vliegende Hol- landertoernooi '73", georganiseerd door Scheldesport te Terneuzen. Het herenteam was ingedeeld bij de 2e klas ploegen. Nadat Wiska twee gelijke spelen en twee overwinningen had behaald moest de wed strijd Wiska-Scheldesport 3 (eveneens 6 punten) de beslissing brengen. De eerste set ging lange tijd gelijk op, maar Wiska kon tenslotte uitlopen naar 15-8. De twee de set was kort, maar zenuwslopend. Wis ka nam meteen een 3-0 voorsprong, maar verslapte toen en Scheldesport kwam terug tot 3-4. Bij deze stand en de serve in het voordeel van Scheldesport was de speeltijd verstreken en moest verder ge speeld worden totdat er 2 punten verschil waren. Maar Wiska haalde de serve terug, maakte gelijk en onder luide aanmoedi ging van het damesteam werden de laatste twee punten gescoord (6-4). Daardoor werd de eerste plaats eh de beker veilig gesteld. Ook de dames van Wiska kunnen terug zien op een geslaagd toernooi. Het pas ge promoveerde Wiska was hier ingedeeld bij de le klas ploegen en het was een mooie gelegenheid om de sterkte van hun toekom stige tegenstanders te leren kennen. Met twee gelijke spelen, één overwinning en twee nederlagen bereikten ze een 4e plaats. Wat het speelpeil betreft deden de Wiska- dames niet veel onder voor de andere teams, zodat ze met góede moed aan de nieuwe competitie in de le klas kunnen beginnen. Zaterdag 22 september start de com petitie. Het tweede damesteam speelt dan haar eerste wedstrijd in Vlissingen tegen Marathon IV om 15.15 uur. EEN DER OUDSTE VORMEN VAN BEELDENDE KUNST Velen zullen wel eens vol bewondering gestaan hebben voor een vloer- of wandversiering uitgevoerd in mozaïek, terwijl zij zich verbaasd afvroegen hoe een kunstenaar dit geschapen had. Inderdaad mogen wij mozaïek rekenen tot de ware beeldende kunst. De manier waarop kunstenaars kans zien een prachtige voorstelling te geven uitgevoerd in ontelbare stenen en steentjes van diverse kleuren, grenst soms aan het ongelooflijke en wij kunnen hiervoor niets dan grote bewondering hebben.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 2