NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Die éne druppel... B n w F Pion vier heeft DE schoenen B 1 B B B B B H B B B 1 door Cms Giesbeek Iktiviteiten van de huishoudelijke voorlichting ten plattelande op Noord-Beveland 16 fl 23 fl 34 35 fl 42 43 fl 44 47 51 56 59 fl 61 62 65 76 No. 3571 Donderdag 13 september 1973 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,— per half jaar. Franco per post 20,— per jaar. Advertenties 19 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 33 Bettie gaat een keer mee naar „Rijnlust". Josje is op haar manier geraffineerd. Ze is te weten gekomen, waar Bettie op school is en wacht haar op een woensdagmiddag in de nabijheid van het gebouw op. Bettie kijkt verrast, als ze Josje van Geren in haar wagen ziet. „Hallo," zegt ze. „Hoe komt u hier in de buurt?" Josje lacht. „M'n oude school, Bettie. Ik ben hier vier jaar geweest." Bettie's blik verheldert. „Gossie, da's leuk? Nooit geweten." Ze staat met één voet op de trapper van haar fiets. De vrouw in de auto zegt: „Ga een uurtje met me mee, Bettie, naar „Rijnlust". Kun nen we samen wat babelen. En drinken we wat." Het meisje is besluiteloos. Van haar vader en moeder heeft ze het een en ander over de mooie villa gehoord. Ze is nieuws gierig. Maar ze zit met haar fiets. „En dit dan? Waar moet ik hem laten?" Josje heeft op alles gerekend en daarom de grote auto meegenomen, die ze door gaans enkel gebruikt, als ze grote tochten maakt. In de bagageruimte kan de fiets wel liggen. Ze heeft stevig touw bij zich. Een half uur later is Bettie op „Rijnlust" en kijkt haar ogen uit. Dit is even een mooi huis. En wat een boeken in de salon. Bettie loopt naar de grote, open kast en bekijkt met kritische blik de banden. Het is warm voor de tijd van het jaar. Josje komt met frisdrank, waarin blokjes ijs tinkelen. En presenteert een sigaret.. Ze babbelen samen, over de school, maar ook over Wim. Josje zegt: „Ik heb van hem ge hoord, dat jullie goed met elkaar overweg konden, he?" Bettie ontdooit langzaam. „We zochten instincmatig elkaar op, als Bas en Gerie er waren. Want Bas plaagde Wim altijd met zijn postzegels. Dan zocht hij zijn troost bij mij en zaten we op mijn kamertje te bomen. Enneal heeft-ie iets stoms ge daan, hij blijft toch altijd mijn broer, niet? Ik vond het zielig voor Bas, maar die is sterk en die komt er weer bovenop. En het was toch ook zijn schuld?" Na een paar uur brengt Josje het meisje weer naar de stad. En ze weet op de terug reis, dat ze Bettie nu voor zich ingenomen heeft. Maar thuis piekert ze. Er moeten nog twee barrières overwonnen worden: Gerie en haar man. En hoe versiert ze dat? Voor al die vrouw, dat zal nog de meeste moei lijkheden opleveren. Van Bettie heeft ze vernomen, dat Gerie nog niets van haar broer wil weten. Ze denkt er een paar dagen rustig over na, waarna ze een besluit neemt. Een stormaanval is het beste wapen, veronder stelt ze. Dus stapt ze in haar wagentje en rijdt naar de Hooigracht, waar ze aanbelt. Gerie kijkt met wantrouwige blik naar de vrouw op de stoep. „En?" Haar gezicht staat ernstig, als ze zegt: „Ik ben Josje van Geren. U zult wel over mij gehoord hebben. Kunnen wij samen eens praten als twee volwassen, verstandige vrouwen?" De ander is blijkbaar niet van plan de vrouw binnen te laten. „Praten? Waarover? Over mijn broer soms?" „Over de toekomst, mevrouw. Want uw man wordt weer beter gelukkig, voeg ik er aan toe en Willem komt weer vrij. En dan moet er geen vete zijn. En haatge voelens de wereld uit. Voorgoed." „U denkt er nogal gemakkelijk over," schampert Gerie Leverstro. Josje schudt beslist haar hoofd. „O nee, beslist niet. Ik begrijp overduidelijk, dat het heel moeilijk zal zijn. Maar we kunnen sa men toch zoeken naar een compromis?" De ander is besluiteloos. Maar Gerie Le verstro heeft wel zoveel fatsoen om de be zoekster binnen te laten. Al zegt ze in de gang op duidelijke toon: „Veel heil zie ik niet in een gesprek, juffrouw." En in de kamer, waar ze Josje een stoel heeft ge wezen, voegt ze er aan toe: „U staat achter Wim, ik sta achter m'n man. Mag ik alstu blieft?" „Vanzelfsprekend. Ik had niet anders ver wacht, mevrouw. Maar als u van mening bent, dat ik onvoorwaardelijk achter Wim sta, dan interpreteert u dit verkeerd. Ik heb zijn daad ten zeerste afgekeurd. Beslist. Dat was oerstom. Maar het is geberd en nu moeten we de werkelijkheid onder ogen zien. Die werkelijkheid is, dat uw man ernstig gewond werd en Wim werd opgesloten. Uw man wordt weer beter; hij heeft alle moge lijke medische hulp te zijner beschikking en bovendien de morele steun van zijn ouders en de liefde van zijn vrouw. Als hij geheel gezond is, kan hij ongetwijfeld bij zijn werk gever terugkomen, waarna alles weer is als van ouds. Maar uw broer heeft iedereen laten vallen. Dat was in het begin te be grijpen. Ik geloof, als ik in uw schoenen had gestaan, dat ik precies zo gereageerd zou hebben. Dat is menselijk. Uw man is nummer één in uw leven; je kunt elkaar niet missen. Als er dan zoiets verschrikke lijks is gebeurd, voel je de band met je man dubbel en dwars. Dan bestaat er niets anders voor je als de zorgen om je man: komt hij er weer bovenop? Je leeft in een angstperiode en je bent dankbaar, dat het elke dag een stukje beter gaat. Ik weet van uw ouders, dat uw man binnen enkele dagen naar huis mag. Dat zal voor u beiden een feestdag worden. Maar houdt dit alles in, dat uw broer nu maar voorgoed ge doodverfd moet zijn als de man, die ge poogd heeft zijn zwager dodelijk te ver wonden? Ginds, in Den Haag, zit uw broer in voorarrest. Met het vooruitzicht, dat hij minstens een paar jaar zal moeten brom men. Hij heeft juridische bijstand, gelukkig, van een bekwame advokaat. Maar dat is dan ook alles. Niemand van zijn familie zocht hem op, zelfs zijn eigen vader en moeder niet. Door deze gang van zaken wordt het evenwicht verstoord. Het gaat niet op, dat er niemand is, die zich het lot van deze jongen aantrekt. Daarom heb ik dat gedaan, mevrouw. Als iemand spijt heeft van zijn daad, is het uw broer. Hij schrijft me we kelijks een brief en ik bezoek hem om de veertien dagen. Natuurlijk schrijf ik hem te rug. Die brieven van mij en mijn bezoek heeft hij hard nodig. Anders zou hij er on derdoor gegaan zijn. Hij moet straks weer terugkomen in de maatschappij. Dan heeft hij zijn straf gehad, mevrouw, en dient deze maatschappij hem weer te accepteren. U en ik, maar ook uw man. Niemand mag twee keer voor éénzelfde feit gestraft worden. Nu behoeven we helemaal niet op stel en sprong te zeggen: Het is voorbij, afgelopen. We zetten er een punt achter. Het. is niet nodig dit te forceren. Maar we moeten er wel over nadenken en het bepraten. Daarom ben ik hier. Het heeft nog de tijd De uiter lijke wonden zijn bij uw man goeddeels ge heeld. De innerlijke wond moet ook ge nezen. Bij u en uw man. Dat vergt mis schien meer tijd. Wilt u hierover eens na denken? En als uw man weer thuis is, het eens rustig met hem bepraten? Er is al zo veel haat en nijd in de wereld, mevrouw; het gaat niet op, dat wij er ook nog een schepje opgooien." Gerie Leverstro heeft zwijgend geluisterd naar haar bezoekster. Voor haar zit een be schaafde jongevrouw. Bovendien is ze de vriendin van haar broer. Wie weet wordt ze in de toekomst nog meer. Doch afgezien van dit alles, er zit wel iets in haar redenering. Ze bepraten het nu samen op rustige toon. Josje doet een paar suggesties aan de hand, waarop Gerie instemmend knikt. Ergens heeft haar bezoekster gelijk. Wat heb je eigenlijk aan herrie in de familie? Ze zal het zeker met Bas bepraten. Op een gun stig moment. Het kan nog wel even duren, want Bas moet eerst opnieuw acclimati seren. Maar daarna Josje blijft theedrinken. Ze moet het huis bekijken en luistert geduldig naar hetgeen Gerie vertelt over wat Bas er allemaal in heeft veranderd en verbeterd. In dit opzicht is hij een kunstenaar, juffrouw. Zijn handen staan nergens verkeerd voor. Hij was nu bezig met de zolder. Dat is nog een zoge naamde open kap, maar hij is het allemaal aan het betimmeren. Dan is het 's winters ook niet meer zo koud. En als we de centen hebben opgespaard, laten we centrale verwarming aanleggen. Dat was thuis al mijn ideaal, maar jadat kost een ka pitaal en mijn vader is eigenlijk gewoon fabrieksarbeider. Het is er nooit van ge komen." Josje denkt: Kind, ik zou jullie graag een hele centrale verwarmingsinstallatie schen ken, als je Wim weer in genade zou aan nemen. Maar dat zegt ze niet. Ze is vol be wondering voor de handigheid van de heer des huizes. „Naar wat ik bij u thuis over uw man en nu van u over hem heb vernomen, neem ik aan, dat u een hoofdprijs uit de loterij getroffen hebt, mevrouw." Gerie bloost. „Hij is een schat. Ik zal blij zijn, als ik hem weer thuis heb. Geloof maar, dat ik hem dan zal verwennen. Het is bij zessen, als Josje wegrijdt. Maar ze weet, dat ze een bres geschoten heeft in de pantsering. Gerie Leverstro heeft be- griü gekregen voor Josje's standpunt. Ze zal het te zijner tijd rustig met haar man bepraten. Dat kan heel belangrijk zijn. HOOFDSTUK 19 In de tweede helft van september komt de rechtszaak tegen Willem Worms voor. Hoewel er heel wat pers is en men ver wacht, dat het een belangrijke zaak zal worden, is de rechtbank binnen twee uur zover, dat de officier aan zijn requisitoir kan beginnen. Josje is op de zitting aanwezig. En tot haar stijgende blijdschap ervaart ze, dat er nog veel meer verzachtende omstandighe den naar voren worden gebracht, als zij ver wacht had. De klap op de vuurpijl is wel de aanwezigheid van het slachtoffer zelf. Ge lukkig geheel genezen en al enkele weken weer aan het werk. Bas heeft zijn zwager in de verdachtenbank een vriendelijk knipoogje gegeven. Alsof hij zeggen wil: het komt wel in orde, jongen. Op verzoek van de verde diging legt hij een verklaring af: „Het was ook mijrf schuld," zegt hij op rustige toon. „Ik heb hem telkens geplaagd met zijn hobby en als ik wat dieper nagedacht had, zou ik op mijn tien vingers hebben kunnen natellen, dat er eens een uitbarsting zou komen. Hij en ik: we hebben geluk gehad. Ik ben weer helemaal beter en hijik voel geen enkele rancune meer tegen mijn zwager, meneer de president, integendeel. Als hij vrij komt en ik hoop, dat zulks heel spoedig gebeuren zal staat mijn huis weer voor hem open, wagenwijd. We praten er niet meer over, meneer de president. Ennestraft u hem niet te zwaar; voor mij hoeft het niet." (Wordt vervolgd). In de komende maanden zullen in diverse plaatsen op Noord-Beveland weer een aan tal cursussen van start gaan, uitgaande van de Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande in Zeeland. De leden van de Werkcommissie voor Huishoudelijke. Voorlichting van Noord-Be veland hebben daartoe uit het cursuspro gramma van de Huishoudelijke Voorlichting, waarin tal van cursussen vermeld staan, een keuze gemaakt. Bij hun keuze zijn zij van de veronder stelling uitgegaan, dat voor deze cursussen wel voldoende belangstelling zou bestaan, want het spreekt vanzelf, dat de cursusseh alleen bij voldoende deelname (12 - 15 per sonen per cursus) kunnen doorgaan. Momenteel wordt te Colijnsplaat op woensdagmorgen in „De Brug" een Naai cursus gegeven van 12 lessen. De belang stelling daarvoor is erg goed. Hieronder volgt een overzicht, van de cursussen, die binnenkort kunnen worden gegeven: KORTGENE: Kneepjes van het vak (naaicursus) 6 lessen, op dinsdagmorgen 9, 16, 23 en 30 oktober, 6 en 13 november a.s. van 9 -11.30 uur in „De Stadswijnkelder". Lesgeld: 20,— per persoon voor de gehele cursus. Op deze cursus worden op resten stof (met behulp van werkbeschrijvingen) aller lei technieken geleerd, zoals het maken van kragen, splitten, zakken, knoopsgaten, manchetten, mouwen inzetten, enz. Karweitjes in huis 6 lessen, op een morgen in januari/februari 1974. Lesgeld 20,— per persoon voor de gehele cursus. In deze cursus komen de volgende onder werpen o.a. aan de orde: repareren van lekkende kranen, opknappen van stoelen, stoelzittingen, strijkplank, het matten van stoelen, inlijsten en opplaken van platen en foto's, schilderijen, beitsen, vernissen, be kleden van lampekappen, enz. WISSENKERKE/GEERSDIJK: cursus Bloemenschikken 6 lessen, op donderdagmiddag 4, 11, 18 en 25 oktober, 8 november en de laatste les op vrijdag middag 16 november a.s. in het Dorpshuis te Wissenkerke, aanvang 13.15 -15.30 uur. Lesgeld 22,— per persoon voor de gehele cursus. cursus Stoelen bekleden 5 lessen op een middag in januari/februari 1974. Op deze cursus kunnen niet alleen eetkamer- stoelen, maar ook fauteuils opnieuw be kleed worden. Lesgeld 16,— per persoon voor de gehele cursus. KAMPERLAND: cursus Bloemenschikken 6 lessen, op donderdagavond 4, 11, 18 en 25 oktober. 8 november en de laatste les op vrijdag avond 16 november a.s. in het De Casem- broolhuis, aanvang 19.30 - 22.00 uur. Les geld 22,— per persoon voor de gehele cursus. cursus Gasten ontvangen 3 lessen, op dinsdagavond 4, 11, 18 december a.s. aan vang 19.30 - 22.00 uur in het De Casem- broothuis. Lesgeld 11,50 per persoon voor de gehele cursus. Onderwerpen, die aan de orde komen, zijn o.a.: algemene omgangsvormen, ont vangen en verzorgen van gasten, dekken van tafels, bereiden van fondue of koud buffet of barbecuerecepten, keuze en ser veren van koude en warme dranken, orga niseren van verajardagen en andere feestjes voor groot en klein, menu's voor verwachte en onverwachte gasten. Voor nadere inlichtingen en opgave voor bovenvermelde cursussen (liefst zo spoedig mogelijk), kan men terecht bij de volgende leden van de Werkcommissie Noord-Be veland: Mevrouw C. van Arenthals - Haasdonk, Prinsendijk 13, Kortgene, tel. 01108 - 4 38. Mevrouw D. Geelhoed - Kempe, Tuin dorp 9, Wissenkerke, tel. 01107 - 4 60. Mevrouw L. G. de Elaze - v. d. Moere, Westweg 3, Geersdijk, tel. 01108 - 5 76. Mevrouw v. d. Heide - v. d. Maas, Nieuw- straat 15, Kamperland, tel. 01107 - 5 37. Mevrouw M. T. Willebrands - Tazelaar, Dijkstraat 31, Kats. Kruiswoordpuzzel no. 342 1 2 3 4 5 6 8 9 10 11 12 13 15 17 18 is 20 21 22 24 26 27 28 29 30 32 33 36 37 38 39 40 41 45 46 48 49 50 53 54 55 so 64 66 67 S8 69 71 72 73 74 75 77 78 R Horizontaal: 1. plaats in Nederland - 7. groente - 13. voetbalvereniging - 14. mil. rang - 16. behoeftig - 17. rangtelwoord - 19. vochtig - 20. hofbediende - 22. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 23. inhouds maat - 25. lidwoord - 26. bijb. naam - 28. vis - 29. tentoonstellingsgebouw in Amster dam - 31. wetering - 33. Fr. voegwoord 34. kenspreuk - 35. nieuwe wereldtaal - 37. voegwoord - 38. rijkaard - 40. enkelvoudige stof - 42. vod - 44. zie ommezijde (afk.) 45. dichterbij komen - 48. getreiter - 50. landbouwwerktuig - 51. zwaar - 52. optocht 54. water in Brabant - 55. mal - 57. bijb. naam - 59. koning (Fr.) - 60. mil. opl. school (afk.) - 61. voorzetsel - 63. deel v. d. keel 65. rivier in Italië - 66. rook produceren 69. stuk stof - 70. vervoermiddel - 72. pl. in Gelderland - 73. pronkkastje - 76. gesloten 77. zenuwachtig - 78. maaksel. Verticaal: 1. plaats in Limburg - 2. groet 3. hoofdslagader - 4. bestemming - 5. even redige vertegenwoordiging (afk.) - 6. massa mensen - 7. bloem - 8. heilige (afk.) - 9. schil - 10. pook - 11. meisjesnaam - 12. uitstekend - 15. knaagdier - 18. N.V. (Fr.) 21. de somma van (afk.) - 23. loterijbriefje 24. spoorstaven - 27. uitstalkast - 28. zee hond - 30. plaats in Drente - 32. zonder gezelschap - 34. vrucht - 36. totale op brengst v. e. verkoop - 39. bieding - 41. godin - 43. schrijfkosten - 45. doen alsof iets niet bestaat - 46. cilinder - 47. wilddief 48. lopend touw - 49. vraagstuk - 53. wilde haver - 56. etui - 58. halswervel - 60. ver voermiddel - 62. per expresse (afk.) - 64. web - 65. onmeetbaar getal - 67. gedicht 68. ontkenning - 70. sprookjesfiguur - 71. gesloten - 74. Fr. pers. voornaamwoord - 75. zangnoot. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 341 Horizontaal: 1. kilo - 3. baron - 8. kalk 11. parasol - 13. as - 15. rr - 16. op - 18. nu - 19. radio - 20. Lek - 22. gerei - 23. st - 24. opgetogen - 27. of - 28. eb - 30. ri - 31. te - 32. rn - 34. zo - 36. mi - 38. rots - 39. Marne - 40. stut - 41. tm - 42. 11 - 43. dr - 44. Ee - 46. tij - 47. gg - 49. se - 50. aandenken - 55. ai - 57. mulat 58. ego - 59. einde - 60. on - 61. ka - 62. ds - 63. ed - 65. punaise - 71. stap - 72. saldo - 73. paar. Verticaal: 1. kaars - 2. Ik - 3. ba - 4. ar 5. raket - 6. os - 7. no - 9. at - 10. kluif 11. prop - 12. loge - 14. sate - 15. rio - 17. pen - 18. neon - 20. lei - 21. kot - 25. grommen - 26. gemelijk - 29. boter - 32. retig - 33. pro - 35. ark - 37. ptt - 43. deun - 45. ede - 46. tno - 48. gade - 49. smoes - 50. aak - 51. atap - 52. egaal - 53. Eede - 54. nis - 56. ieder - 64. ga - 64. US - 67. na - 68. id - 69. so - 70. ja. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 1