NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 1 Die éne Ploovier heeft DE schoenen druppel... door Gees Giesbeek No. 3570 Vrijdag 7 september 1973 77e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,— per half jaar. Franco per post 20,— per jaar. Advertenties 19 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON „Vriendin van Wim? Hoe kan dat nou? Wim had toch geen meisje?" Moeder Worms verduidelijkt: „Wim en dat meisje zijn goede vrienden; dat kan toch ook?" Als Gerie het hele relaas heeft gehoord en bovendien te horen krijgt, dat moeder aangevraagd heeft haar zoon te mogen be zoeken, fronst ze haar wenkbrauwen. „Jullie hebben je mooi om laten praten door die griet. Achter wie staan jullie nu eigenlijk? Achter mijn man of achter die moorde naar?" Dit ontlokt een fel protest van haar vader: „Wim is geen moordenaar. Je man leeft toch zeker nog? Hij heeft in een vlaag van woede dat mes gegrepen en „En hoe kwam hij aan dat mes?", vraagt Gerie op sarcastische toon. „Toevallig op zak zeker. Helemaal niet van plan om mijn man er aan te rijgen. Maak dat de kat wijs, X maar mij niet." „Ja," vervolgt vader en vertelt dan de historie over de herkomst van het mes. „Die juffrouw Van Geren weet het van Wim's advokaat. Het is allemaal uitge zocht." „Ik geloof er geen barst van," houdt zijn oudste dochter hardnekkig aan. „Je zult het wel op de rechtszitting vernemen," besluit vader Worms, niet van plan zich er verder over op te winden. „Denk jij. dat ik zo gek ben om er heen te gaan?" Gerie kijkt haar vader met felle ogen aan. De man kijkt op zijn beurt de jonge vrouw even doordringend in het gezicht. „Dat zul je waarschijnlijk wel moeten. Je bent er bij geweest, net zo goed als je moeder en ik. Hoe noemen ze dat? Wij zijn kroongetuigen." Bettie zit als gewoonlijk een beetje ach teraf, maar heeft geen woord van dit twist gesprek gemist. Maar ditmaal meent ze haar woordje te moeten zeggen. „Wij zijn allemaal familie. Als we niet willen, hoe ven wij niet tegen Wim te getuigen. En je hoeft ook niet te denken, dat Wim een zware straf zal krijgen, want ik heb de laatste weken verslagen gelezen van rechts zaken, waarin ook sprake was van mishan deling. Voor erger gevallen kreeg de dader twee en een half jaar. 't Zal best los lopen." Gerie knikt enkele malen. „Ik hoor het al. Jullie hebben je allemaal laten inpalmen door die griet. Nou, als het aan mij ligt, krijgt hij levenslang, verslaan jullie! En hij hoeft er niet over te denken, dat hij nog ooit bij mij in huis één stap over de vloer zet. Laat-ie na zijn invrijheidstelling maar uit Bas' buurt blijven. Die lust hem op het ogenblik wel rauw Ondanks alles zijn vader en moeder Worms zondagsmiddags meegegaan naar „Rijnlust", dicht bij Hazerswoude, maar dan aan de stille kant van de Rijn. Uit gaande van de stelling, dat men meer vliegen vangt met stroop als met azijn, heeft Josje zich uitgesloofd om er zo'n ge zellig mogelijke middag van te maken. Er zijn sigaren voor pa Worms, snoepjes en hartige hapjes. Ze heeft gezorgd voor een uitgebreid thee complet. Daarna een bor reltje voor Toon Worms en likeur voor zijn vrouw. Josje is een vrouw van de wereld en weet op rustige toon het ge sprek gaande te houden. Ze vertelt over haar leven, over de plotselinge dood van haar ouders en het feit, dat ze nu alleen is. Ze vertelt nu ook, dat Wim op de avond van die noodlotsdag bij haar in het park is neergestreken op een bank. Dat ze hem mee naar huis heeft genomen en te eten en drinken heeft gegeven. Dat hij in haar huis heeft geslapen en dat ze hem de volgende dag naar het politicbureau heeft gebracht. „Formeel heet dit, dat hij zichzelf vrijwil lig heeft gemeld. Ook dit is een verzach tende omstandigheid," zegt ze. En ze besluit op zachte toon: „Ik had erg met hem te doen. Hij maakt, behoudens dan, dat hij ge heel overstuur was, een keurige indruk. Willem is een nette jongen en zo één mag ik toch niet in de steek laten? Ik help hem zoveel als in mijn vermogen ligt. Hij schrijft me elke week en ik beantwoord zijn brie ven, waarin ik probeer hem op te monteren. Flij slaat er zich gelukkig moedig doorheen, ook al omdat hij weet, dat ik achter hem sta. Begrijpt u me niet verkeerd: ik keur zijn daad onvoorwaardelijk af. Dat was stom en fout. Maar ik heb niet het recht hem een trap na te geven, integendeel. Zijn advokaat staat hem juridisch bij, ik steun hem moreel. En daarna vang ik hem oo. Ik zorg voor werk, als zijn laatste werk gever hem niet meer wil hebben en de deur staat hier altijd voor hem open Het echtpaar Worms blijft op „Rijnlust" brood eten. Josje staat erop en de beide mensen vinden het prettig bij deze char mante jonge vrouw. Misschien een gelukje bij een ongelukje, dat dit meisje zich zo voor Wim interesseert. Hij had geen betere pleitbezorgster kunnen wensen. Als ze tegen half elf door Josje worden thuisgebracht en deze beloofd heeft spoedig nog eens aan te komen, ligt er een briefje op de deurmat. Het is van Gerie. Ze blijkt twee keer aan de deur geweest te zijn en natuurlijk niemand thuis getroffen, want Bettie gaat doorgaans de hele zondag naar haar nieuwe vriendin. Toon Worms leest het briefje en scheurt het dan in snippers. „Waarom verscheur je het nou? Mag ik het niet lezen?", vraagt zijn vrouw gepi keerd. „Die meid is gek," zegt hij ontstemd. „Ze denkt, dat wij Bas laten vallen en helemaal achter Wim staan. Die draait wel bij. Rus tig laten betijen." Maar de volgende morgen, als Toon al lang naar zijn werk is en Bettie naar school, haalt ze alle snippers uit de prulle- mand en legt ze bij elkaar, zodat ze het kattebelletje kan lezen: „Ik ben twee keer aan de deur geweest: niemand thuis. Het beviel jullie zeker goed bij die griet? Nu jullie partij hebben gekozen voor die moor denaar, hoeven jullie bij mij niet meer te komen. En bij Bas evenmin. Gerie". Moeder Worms is niet ontstemd, maar woest. Na haar werk gaat ze meteen naar de Hooigracht. Als Gerie opendoet, zegt haar moeder op niet mis te verstane toon: „Hoe is het? Mag ik binnenkomen? of laat je je moeder op de stoep staan?" Even aarzelt de jonge vrouw, dan doet ze enkele passen terug. In de woning heeft daarna een stormachtig gesprek plaats, want Martje Worms is niet voor niets een dochter van Schele Siem. Als het nodig is, kan ze haar woordje doen. Er is voor beide partijen alle gelegenheid om stoom af te blazen. Dan zegt moeder Worms op wat rustiger toon: „Wim blijft onze zoon. wat-ie ook gedaan heeft. En jij en Bas zullen moeten proberen te vergeven. Want we moeten verder leven en tweespalt in onze familie mag niet voorkomen. Het kan nog lange tijd duren, maar Wim komt ook weer een keer thuis. En dan? Dan moe ten we samen, met elkaar kunnen optrek ken. Dan moet alles vergeven en vergeten zijn. Of wil je, dat je broer twee keer ge straft wordt? Eerst door de rechter en daar na nog eens door jou en je man? Noem jij dat billijk?" Gerie is het er nog helemaal niet mee eens. „Laat-ie dan maar uit Bas' buurt blij ven. Want hij zint op wraak. Als-ie Wim in z'n knuisten krijgt, vermorzelt hij hem." „O, dat is even leuk? Zijn we dan weer klaar? Dan gaat jouw man de cel in. Heb je het dan gewonnen? Kunnen we van vo ren af aan beginnen. Het is jouw taak je man aan het verstand te brengen, dat het hiermee afgelopen moet zijn. En dat hij zijn handen thuishoudt, als Wim weer vrij is. Denk er ook maar eens over na, dat Bas ook schuld heeft. Hoe vaak pestte en trei terde hij onze Wim niet met zijn postze gels? Of ben je dat vergeten? Nou, ik niet. Ik zou wel eens willen weten, hoe jouw man gereageerd zou hebben, als hij stelselmatig door iemand gesard werd. Die had er met een op geslagen. Nou, je weet het nu: dat gedonder in onze familie moet nu maar eens afgelopen zijn. Doe 'm vanavond de groeten en zeg maar, dat we van de week nog een keer komen, je vader en ik." Josje van Geren komt nu ook af en toe even aanwippen bij Wim's ouders. Hoewel Kruiswoordpuzzel no. 341 Horizontaal: 1. gewicht - 3. adellijke titel S. bouwmateriaal - 11. zonnescherm - 13. spil - 15. onder het nodige voorbehoud (Lat. afk.) - 16. voorzetsel - 18. bijwoord - 19. communicatiemiddel - 20. rivier in Neder land - 22. gereedschap - 23. heilige (afk.) 24. verrukt - 27. voegwoord - 28. getij - 30. het Romeinse rijk (Lat. afk.) - 31. voor zetsel - 32. redon (afk.) - 34. op deze wijze 36. zangnoot - 38. steenmassa - 39. rivier in Frankrijk - 40. ondersteuning - 41. tot en met (afk.) - 42. laatst leden (afk.) - 43. titel' (afk.) - 44. water in Friesland - 46. duur van eb en vloed - 47. titel (afk.) 49. selenium (afk.) - 50. herinnering - 55. tandarm zoogdier - 57. halfbloed - 58. ik (Lat.) - 59. slot - 60. Fr. onbep. vnw. 61. vogel - 62. dominee (afk.) - 63. en dergelijke (afk.) - 65. bevestigingsmiddel 71. schrede - 72. overschot - 73. stel. Horizontaal: 1. baker - 4. speld - 6. lat 8. sla - 9. spaan - 11. etang 13. al 14. dadelijk - 16. am - 18. klos - 20. Orel - 21. koet - 23. USA - 25. mode 26. fraai - 28. beige - 30. val - 31. Erm 32. tiran - 34. strek - 36. Piet - 37. ooi - 39. Eros - 41. iets - 44. klap - 45. ne - 46. elegant - 50. op - 51. liter - 53. tiras - 55. dee - 56. kar - 57. tenor - 58. pekel. schoorvoetend, begint Bettie het meisje sym pathiek te vinden. Op school is een meisje, dat vlak bij „Rijnlust" woont en van haar hoort ze, dat men juffrouw Van Geren in het naburige dorpje „freule" noemt. „Ze is reuz.e aardig en helemaal niet trots of ongenaakbaar. Ze doet veel voor zieken en zo. En gebrekkige mensen (Wordt vervolgd.) P.V..DE BLAUWE DOFFER' KORTGENE Uitslag van het concours St. Ghislain op 1 september 1973. Deelname 350 duiven. Los 7.40 uur. Wind: W. 1. J. C. Priester 9.13.34 125.327 188.6 2. P. J. Verburg 15.43 123.933 186.5 3. G. P. Geelhoed 19.44 128.836 184.4 4. Comb. v. d. Maas Blankenstijn 16.17 124.031 182.3 5. J. L. F. Minneboo 20.08 128.680 180.2 6. G. van Liere 20.27 128.906 178.1 7. L. de Fouw 18.05 123.919 176 8. G. P. Geelhoed 22.11 2 173.9 9. A. J. Bouterse 22.27 128.955 171.8 10. J. C. Priester 19.54 2 169.7 Verticaal: 1. verlichtingsartikel - 2. maan stand (afk.) - 3. uitroep - 4. slede - 5. pro- jektiel - 6. rund - 7. windrichting (afk.) 9. Eng. voorzetsel - 10. been met vlees er aan - 11. samengeknepen bal papier - 12. gast - 14. vleesgerecht - 15. rivier (Spaans) 17. schrijfbehoefte - 18. edelgas - 20. steen soort - 21. vakenshok - 25. een dof brom mend geluid maken - 26. misnoegd - 29. zuivelprodukt - 32. vol scheuren - 33. voor 35. woonschip - 37. staatsbedrijf (afk.) 43. eentonig liedje - 45. plaats in Gelderland 46. tot nader order (afk.) - 48. wederhelft 49. uitvlucht - 50. vaartuig - 51. Ind. dak bedekking - 52. effen - 53. pl. in Zeeland 54. muurholte - 56. elk - 64. bevel - 66. deel v. Amerika (afk.) - 67. voorzetsel 68. hetzelfde (afk.) - 69. dus (Eng.) - 70. bevestiging. Verticaal: 2. elp - 3. raad - 4. slak - 5. pan - 7. Taag - 8. stijl - 9. sloof - 10. nd 11. el - 12. garde - 13. alk - 15. Ems 17. mee - 19. servies - 20. oogmerk - 22. taart - 23. ui - 24. Ab - 25. mirre - 27. ala - 29. eet - 32. titel - 33. no - 34. si - 35. kolos - 36. pen - 38. oog - 40. sap - 42. slee - 43. snik - 46. eter - 47. er - 48. at - 49. trap - 52. ido - 54. are. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES prinó (^laua 47 jaar De verjaardag van z.k.h. prins Claus zal dit jaar worden overschaduwd door het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Juliana. Toch willen wij ook hem niet vergeten. Want is er een man denkbaar, die met meer takt en meer plichtsgevoel de sympathie van het Nederlandse volk heeft gewonnen dan hij. Een van de donkerste momenten tijdens de ambtsperiode van onze koningin was dat, toen uit bepaalde kringen binnen ons volk afkeurende kreten opklonken bij het bekend worden van de verloving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Meteen al heeft koningin Juliana ons laten weten dat zij volledig vertrouwen had in de aanstaande echtgenoot van haar oudste dochter. Voor de radio zei ze eenvoudig: „Het is goed." Dat prins Claus dit vertrouwen volkomen waardig blijkt te zijn moet ons allen een gevoel van voldoening geven. Het is immers een zeer belangrijke en zware taak die hij op zijn schouders genomen heeft. In alle eenvoud de eenvoud die de andere leden van het Huis van Oranje ook zo kenmerkt kwijt hij zich van deze taak, terwijl hij tevens een goed echtgenoot en vader blijkt te zijn. Wij wensen hem temidden van zijn gezin een prettige verjaardag. (Nadruk verboden). 9 4* *1* *1* Oplossing kruiswoordpuzzel no. 340

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 1