CATTY Tl P Koningin Juliana STEREO - INSTALLATIES VRIJHEIDeen betrekkelijk begrip Hoeveel vermogen voor gewone huiskamer? De versterker is het hart van iedere mu ziekinstallatie. Belangrijk is het vermogen van de versterker, d.w.z. de hoeveelheid energie, die hij kan afgeven. Helaas heerst er over de vermogensterkte van versterkers veel verwarring, waaraan de fabrikanten en de handel (maar is dat wel toevallig?) veel schuld dragen. Termen als muziekvermogen, piekvermogen e.d., waarbij met hoge ge tallen Watts wordt geschermd, zijn uiter mate bedrieglijk. Het enige zuivere kriterium is het sinus vermogen (ook wel R.M.S.-vermogen) van de versterker. Daar moet u bij het lezen van de bijbehorende specifikaties dus op letten. Een hoeveel Watts-versterker heeft u no dig voor een gewone huiskamer van zeg 6 bij 4 meter? Ook hierover heerst veel ver warring. Zelfs een orgaan als de Konsu- mentengids, die de afgelopen jaren op het terrein van de audio-apparatuur niet be paald haar briljantste adviezen heeft ge geven, heeft zich hier aan onjuiste voor lichting bezondigd door haar lezers er op te wijzen, dat een vermogen van zo'n 10 a 15 Watt voldoende is voor een huis kamer. Rendement. De waarheid is, dat het voornamelijk van uw luidsprekers afhangt of u een krach tige of een minder krachtige versterker nodig heeft. Het z.g. rendement van luid sprekers kan van de ene tot de andere box zeer verschillen. D.w.z., de ene luidspreker zet met een versterker van 10 Watt het hele huis op stelten, bij de andere luid spreker hoor je bij 20 Watt nog bijna niks. En juist die speakers met een zgn. laag rendement zijn vaak de beste (veelal ook de duurste!). Wij kennen mensen die in een huiskamer van 4 bij 5 meter hun 50 Watt-versterker bijna helemaal open zetten, zonder dat ze in paniek de kamer behoeven uit te lopen. Met een 20-Watt versterker zouden zij hun .speakers nauwelijks kunnen horen. Wij moeten u aanraden om, wanneer uw portemonnee zulks toelaat, direkt een vrij forse versterker aan te schaffen. In de praktijk gebeurt het dikwijls dat mensen later betere boxen willen kopen. Dan loopt u kans dat u ook weer een andere (krach tiger) versterker moet kopen. Koop daarom direkt een versterker, die u later ook op betere boxen kunt aansluiten! Specialisering. In de audio-wereld is ook het fabeltje verbreid, dat je een stereo-installatie het beste kan samenstellen met behulp van komponenten van één fabrikant. Die zouden het best op elkaar aangepast zijn! Dit zijn sprookjes voor de zaak. Wij zouden er amper in slagen om zelfs maar een middel matige installatie samen te stellen van een platenspeler, arm, element, versterker (tuner-versterker) en boxen van één fabri kant, om van een topklasse-installatie maar helemaal niet te spreken. Het is nu eenmaal zo, dat er in de audio- wereld geen alleskunners zijn. De ene fa brikant levert de beste platenspelers, de andere de beste boxen, etc., etc. Er zijn Leven vol turbulente gebeurtenissen. Het konstruktionele koningschap is diep geworteld in de Nederlandse samenleving. Het Huis van Oranje is nog even geliefd als 25 jaar geleden, toen Juliana na een officiële inhuldiging in de Nieuwe Kerk te Amsterdam haar moeder, de onvergetelijke Wilhelmina, opvolgde. Tijdens deze inhul diging sprak de pas gekroonde vorstin over „de grote liefde, waarmee ons volk mij tegemoet treedt", een liefde die haar, naar zij hoopte, ook „in tijden van tegenspoed en verdriet", deelachtig zou worden. Het trouwens verschillende fabrikanten, die zich hebben gespecialiseerd op één enkele stereo- komponent. Zo is er een Zwitserse fabri kant, die slechts 3 platenspelers fabriceert, maar met deze apparaten een wereldnaam heeft verworven. Een Deense fabrikant maakt niet anders dan pickup-clementen en een enkele puck- up-arm, maar heeft hiermee een grote re putatie verworven. Verschillende Amerikaan se en Engelse fabrikanten leveren alleen luidsprekers, die door vrijwel geen enkele fabrikant uit een ander land zijn ge ëvenaard. Tuner-versterker. Onder de Duitse en Japanse fabrikanten vinden we velen, die alle komponenten van een geluidsinstallatie fabriceren, maar over de resultaten hiervan kunnen we zelden juichen. Vooral de luidsprekers zijn vaak de zwakste schakels. Een vraag, die ook veel voorkomt, is dan: is een tuner-versterker in kwaliteit minder dan een zelfst. versterker? In de praktijk is het inderdaad vaak zo, dat het verster kergedeelte van de tuner-versterker wat minder is. Een aparte tuner en een aparte versterker heeft onze voorkeur. Hetgeen niet wil zeggen dat we niet een paar snoezige tuner-versterkers van zo rond de 2000,— weten, die toch wel een aardig geluid^ voortbrengen Het element. De konsumentengids heeft een paar jaar geleden beweerd dat er nauwelijks verschil is tussen de dure en de goedkopere pickup- elementen. Dit onderzoek is terecht aan gevochten. De kwaliteit van uw element is van gróót belang voor de algemene klank kleur van uw installatie. Raadpleeg daarom zorgvuldig uw handelaar, als u er zelf onvoldoende van weet. Het afgelopen jaar zijn er vier absolute tóp-elementen in de handel gebracht, die aan het geluid van uw speakers het laatste stukje klankraffinement toevoegen, dat alle andere elementen missen. Maar zo'n ele ment moet u alleen kopen, als de rest van uw installatie ook van hoog niveau is. Anders komt het (top)element niet tot zijn recht. Het is volslagen onzinnig om een top-element van zo'n 280,— tot 400,— aan te sluiten op een versterker van 15 Watt en speakertjes van ƒ200,— per stuk. Plaatsing boxen. Als u eenmaal een installatie heeft ge kocht, experimenteer dan in uw huiskamer met de plaatsing van de boxen. Dat kan soms veel verschil uitmaken, waarbij ook de akoustick van uw kamer een rol speelt. Speakers met een fel hoge klankkleur heb ben een goed gedempte kamer nodig (zware gordijnen en vloerbedekking, een goed ge vulde boekenkast, veel bekleed meubilair), terwijl speakers met een donker, bronzen geluid veelal gebaat zijn met een „hardere" akoustiek. Boxen met weinig bas kunt u 't beste op de grond zeten, boxen met een stevige bas kunt u het beste op oorhoogte plaatsen. Speakers, die in een hoek worden geplaatst, produceren meer bas, wat niet altijd een voordeel is. Nederlandse volk heeft deze hoop, dachten wij, zeker niet beschaamd. Allerlei kompli- katies, verwikkelingen en pijnlijke gebeur tenissen, die de afgelopen 25 jaren de ge moederen in beweging hebben gebracht, hebben niet kunnen verhinderen, dat het overgrote deel van ons volk niet alleen de monarchale staatsvorm is blijven pre fereren, maar ook emotioneel sterk aan het Oranjehuis gebonden is gebleven. Het leven en de regeerperiode van onze vorstin omspannen een tijdsgewricht, dat- zonder meer als één der meest turbulente De afstand tussen beide boxen moet onge veer 3 a 3,5 meter bedragen, hoewel dat niet voor alle situaties een vuistregel is. Quadrafonie. Tenslotte nog iets over quadrafonischc weergave, die ook op de Firato in het cen trum van de belangstelling staat. Deze weergave, die de galm van de kon- certzaal in uw huiskamer pretendeert te brengen, gaat flink geld kosten. U heeft 4 boxen nodig. Gezien het feit dat vele ste reo-bezitters al teveel op speakers plegen te bezuinigen, vrezen wij dat bij aanschaf van een vier-kanalen-installatie de meeste men sen nog goedkopere boxen gaan kopen. Dat zal de kwaliteit van het geluid niet ten goede komen. Wees niet te h'aastig met de aanschaf van Als kind in vaste vormen geperst. Reeds als kind in het gezin worden ons tal van ideeën ingeprent, die ons later in onze vrijheid kunnen beperken. Het kind leert wat in de ogen van de ouders dan altijd nog goed en kwaad is, het hoort welke mensen aardig en welke men sen niet aardig zijn. het leert dat mensen met een andere huidskleur hoogstens ge doogd kunnen worden, maar dat er beter niet mee kan omgaan. Voor bepaalde ge dragingen wordt het kind geprezen en be loond, voor andere gedragingen krijgt het straf. Is het kind bereid de suggesties van uit het gezin te aanvaarden, dan wordt het „lief" en „verstandig" gevonden, verzet het zich er tegen dan raadplegen de ouders een kinderpsychiater, want „het kind doet zo vreemd". Kortom, in onze jeugd krijgen wij reeds bepaalde ideeën over mensen en samen leving met de paplepel ingegoten en het valt de meeste mensen moeilijk zich op latere leeftijd hieraan te ontworstelen. Je moet over een zeer sterk karakter be schikken om alles wat je vroeger in je eigen milieu hebt geleerd te aanvaarden als „goed" en „waar", later op kritische wijze te bezien. Veelal riskeer je immers hiermee een breuk met je omgeving, waar in je je veilig waant. Soms zien we mensen naar de andere kant doorslaan. Zij gaan zich verzetten te gen zo ongeveer alles, wat zij vroeger in het gezin, op school, etc. hebben meege kregen. Maar deze houding is al evenmin erg vrij. Uit dit krampachtig verzet spreekt zelfs vaak een grote mate van onmacht, een onvrijheid die even erg is als die van de genen, die zich gemakshalve maar konfor- mcren aan alles en iedereen uit hun eigen kringetje. Vaste rollen. Ook op school worden wij min of meer episoden uit de wereldgeschiedenis kan wor den gekenschetst. Toen Juliana op 30 april 1909 in het Noordeinde te Den Haag het levenslicht aanschouwde, heerste er in Nederland nij pende werkloosheid en honger onder grote groepen van de bevolking. Vijf jaar later breekt de eerste wereld oorlog uit. vier jaar later wordt het ko ningshuis bijna slachtoffer van een staats greep van Troelstra c.s., daarna volgden enkele ernstige ekonomische krises, bij voorbeeld die van de dertiger jaren, in 1940 moet het koninklijk gezin uitwijken voor de Duitse Nazi's, in 1949 verliezen we Indonesië, daarna komen de verwikkelingen rondom de huwelijken van prinses Irene en prinses Beatrix. Kortom, de tijden van teqenspoed en verdriet, waarover de vorstin tijdens haar inhuldiging repte, hebben wel degelijk een stempel op haar leven ge drukt. Hoogtepunten. Gelukkig heeft het leven van onze vorstin ook een groot aantal hoogtepunten ge kend. Tot die hoogtepunten rekent zij on getwijfeld ook zelf de tijd, dat zij in Leiden rechten studeerde, een studie die zij in 1927 begon en in 1930 werd afgesloten. Een tweede mijlpaal in haar leven is haar huwelijk met prins Bernhard van Lippe Biesterfeld. Na de officiële verloving in september 1936 wordt op 7 januari 1937 het jonge paar in de Haagse St. Jacobskerk in de echt verbonden. Nieuw geluk werd Juliana in 1938 deel achtig. toen zij het leven schonk aan een dochter, prinses Beatrix. Anderhalf jaar later schenkt zij het leven aan een tweede dochter, prinses Irene. Deze naam was symbolisch. Het prinselijk paar wilde hier vier-kanalen-stereo. De grote platenmaat schappijen weten op dit moment nog niet eens aan welk opname-systeem zij de voor keur geven. Om alle grote platenmaat schappijen maar even te noemen; alleen C.B.S.. E.M.I, en R.C.A. produceren tot dusver quadrafonische platen en dan nog volgens uiteenlopende systemen. Veelzeggend is dat de Deutsche Grammo- fonplatten Gesellschaft en Philips nog niet gekozen hebben voor een bepaald systeem. Veelzeggender is nog dat de belangrijke Decca-groep uit Engeland, die altijd de state of art in de opname techniek heeft uitge maakt, ook nog geen quadrafonische pla ten heeft uitgebracht. Redenen genoeg om geduld te hebben. (Nadruk verboden). gemanipuleerd. Een bepaalde kennis, van hogerhand voorgeschreven, wordt ons bij gebracht. Ons wordt voorgehouden dat het eindexamen, c.q. het diploma, het voor naamste doel is. De prestatie-moraal staat centraal. Maar leren we op school ook zelfstandig, kritisch te denken? Als jongen of meisje worden we vanaf onze prille kinderjaren in een bepaalde rol gemanipuleerd. Meisjes krijgen op hun verjaardag een pop, jongens auto's of bouwdozen. Later worden ze in andere rollen gestopt: maar hoe dan ook, jongens en meisjes moeten kost wat kost beant woorden aan het beeld, dat de maatschap pij heeft van mannen en vrouwen. Zulke vaste rollen geven een stuk ze kerheid, maar beperken anderzijds ook onze mogelijkheden, in de omgang met onze medemens. Ook van alle beroepsbe oefenaren wordt primair een bepaald rol gedrag verwacht. De jurist bijvoorbeeld moet de wet kennen, of hij zich interesseert voor de mens die met de wet moet leven is blijkbaar minder belangrijk. Een huivrouw moet goed kunnen koken cn de kinderen grootbrengen. Haar even tuele drang om maatschappelijke karrière te maken wordt veelal veroordeeld. Dat hoort immers niet bij haar rol! Zo leggen de mensen zelf in een vrije samenleving, als de onze heet te zijn, elkaar aan de ketting. Wij beoordelen elkaar op een zeer beperkte en eenzijdige manier en beletten daardoor elkaar om ons op optimale wijze te ontplooien. De een mag niet van de ander en dat betekent een sterke begrenzing van onze vrijheid. Veranderingen. Meer dan vroeger worden talloze mensen in onze tijd geconfronteerd met het feit, dat zij in een gemaakte samenleving wo nen, die niet de totale werkelijkheid weer spiegelt. Onze samenleving kenmerkt zich door snelle veranderingen, niet alleen op mee hun verlangen naar vrede tot uiting brengen. Maar kort daarna breekt de twee de wereldoorloguit. Tien mei 1940 vallen de Duitse legioenen Nederland binnen en het koninklijk gezin moet vluchten naar het buitenland. Juliana en Bernhard wijken uit naar het Canadese Ottawa, waar in 1943 prinses Margriet wordt geboren. Vijf jaar lang leeft het koninklijk gezin ge scheiden van het volk, dat haar zo dier baar is. Pas in mei 1945 kan Juliana met haar moeder de bevrijde zuidelijke provin cies bezoeken, 2 augustus van hetzelfde jaar volgt de definitieve terugreis naar Neder land. Verwikkelingen. Wanneer in september 1948 Juliana tot staatshoofd wordt gekroond, zit Nederland midden iri de internationale verwikkelingen. In Nedcrlands-Indië, het grote koloniale ge bied in de Oost, is de onafhankelijkheids beweging aan de winnende hand. Eén van de eerste belangrijke regerings daden van onze vorstin speelt zich op 27 december 1949 af, wanneer zij in de Bur gerzaal van het paleis op de Dam de z.g. souvereinitcitsoverdracht tekent. Indonesië houdt op Nederlands gebied te zijn. In 1953 leeft de koningin intens mee met dat deel van onze bevolking, dat door de grote waterramp van 1 februari wordt ge troffen. Zij bezocht de betreffende ge bieden. Grote beroering wekt in 1964 de ver loving met de Spaanse prins Hugh Charles, leider van de Carlistenbeweging. De emotie rond de overgang van de prinses naar het r.k. geloof, verhogen de tragiek van de gebeurtenissen. De koningin wordt nu op dubbele wijze gekonfronteerd met haar dub bele rol, die van staatshoofd en die van moeder. technologisch, maar ook op sociaal en kultureel terrein. Normen en zeden, die generaties lang het fundament vormen van veler levensbeschouwing, worden aan getast, of komen op zijn minst in dis- kussie. Deze aantasting van de gevestigde orde wordt het meest als een bedreiging er varen door degenen, wier leef- en denk wereld in een vaste vorm is geperst. Zij kunnen de veranderingen vaak innerlijk niet verwerken. Het nieuwe wordt door hen met wantrouwen begroet, zij zien de maat schappij nog steeds als een vrij starre grootheid en niet als een konstruktie, die voortdurend in beweging is. Deze mensen koesteren vaak heimwee naar een ver of recent verleden, toen er nog rotsvaste zekerheden bestonden. Dat deze mensen thans onder grote spanningen leven, is duidelijk. Je kan nu eenmaal niet iedere dag de werkelijkheid ontlopen. Vorming. De opvoeding zowel op school als in het gezin zal meer rekening moeten houden met de snelle veranderingen, die zich in onze maatschappij voltrekken. De mens hoeft niet allerlei nieuwe zaken klakkeloos te aanvaarden, maar hij moet wel de moed kunnen opbrengen om „oude waar heden" met een kritisch oog te bezien en open te staan voor nieuwe ontwikke lingen. Daar moeten onderwijs en opvoeding op inspelen. Met kan niet meer volstaan met de men sen allerlei waarheden met de paplepel in te gieten, want wie realistisch is zal moeten erkennen dat die waarheden bin nen korte tijd weer zijn achterhaald. Liever dan het woord opvoeding gebruiken we de term „vorming", maar dan niet in de betekenis van „in een vaste vorm per sen" maar in de zin van onplooiïng tot eigen geestelijke groei. (Nadruk verboden). MELK VOOR DE KAT Melk is een voortreffelijk voedsel met vrijwel alle on misbare stoffen, maat het is voor volwassen dieren oppassen geblazen. In de eerste plaats bestaat melk (koemelk voor 90 procent) hoofdzakelijk uit water, zo dat er veel van gedronken moet worden om voldoende voedingsstoffen binnen te krijgen. Ten tweede raakt bij volwassen katten de spijsvertering danig in de war. Gevolg: dagenlang zware diarree. Vindt U wa ter niet genoeg of wilt U Uw kat eens extra verwen nen, denk dan aan karne melk of tapteyoghurt in plaats van volle melk. Veel beter. En na een uiterst rumoerige voorge schiedenis trouwt op 10 maart 1966 prinses Beatrix met Claus von Amsberg. Weer laai en de emoties hoog op, die zich kristallise ren in een uitvoerig Kamerdebat, dat door de televisie in alle Nederlandse huiskamers wordt gebracht. Fel zijn de diskussies over de beruchte brief van de socialist Neder- horst, die schreef dat het koningschap in ons land „een betwiste zaak" begint te worden. Fijnzinnige eenvoud. De daaropvolgende jaren hebben duidelijk gemaakt dat de monarchie in ons land bij het overgrote deel van ons volk in geen enkel opzicht een „betwiste zaak" is. Integendeel, op woensdag 5 september zal koningin Juliana in het gehele land geëerd worden als een vorstin, die met milde wijs heid en fijnzinnige eenvoud de afge lopen kwart eeuw haar taak als staats hoofd heeft vervuld en daarmee de grond slag heeft gelegd voor een modern koning schap, dat oog heeft voor de snelle ver anderingen, die zich in de samenleving voordoen. In haar kerstboodschap van 1962 sprak koningin Juliana deze woorden: „Hier op aarde zijn wij in voortdurende verandering, en dat is goed. Wij verlangen er soms hevig naar het kostbare ogenblik vast te houden, te vereeuwigen. Maar wij weten niet wat- een overvloed aan rijkdom ons nog wacht. Het leven gaat door, in al zijn volheid van kansen voor ons. die voor het grijpen zijn voor wie ze maar wil zien." Bemoedigende woorden, die de vorstin in haar eigen ambtsperiode volledig heeft kun- nij waarmaken. (Nadruk verboden). FIRATO INSPIREERT DE OMZET VAN MAAR VOORKOM EEN DURE MISKOOPI De groots opgeztte Firato-tentoonstelling in Amsterdam zal als altijd weer veel Nederlanders inspireren tot de aanschaf van een stereo-geluidsinstallatie. Slechts 20 °/o van de Nederlandse gezinnen bezit zo'n installatie, in landen alsdeU.S.A., Engeland, Duitsland en Japan ligt dit percentage stukken hoger. Een stereo-installatie is gauw gekocht, maar de kans zit er in dat u van een snelle koop spoedig spijt krijgt. Het uitzoeken van de verschillende kom ponenten voor zo'n installatie is allesbehalve eenvoudig, zeker niet omdat in de handel wel erg nonchalant wordt omgesprongen met een kreet als HiFi. Bovendien leiden allerlei misverstanden rondom stereo-geluidsinstallaties een hardnekkig bestaan. Misverstanden, die bij de mensen allerlei misplaatste illusies scheppen en velen tot een onverstandige koop deden besluiten. Een reden om op deze misverstanden eens wat dieper in te gaan. VEEL MENSEN ZIJN HELEMAAL NIET „VRIJ" IN SNEL VERANDERENDE SAMENLEVING Toen in mei 1945 de geallieerde troepen de Duitse bezetters hadden ver dreven, kon het Nederlandse volk zich weer „vrij" noemen. En inderdaad beschikken de bewoners van ons land over een grote mate van vrijheid, waar van vele volkeren irf de wereld nog nauwelijks durven dromen. De belang rijkste grondrechten zijn in onze grondwet verankerd: wij zijn vrij om wel of niet naar de kerk te gaan, vrij om van een bepaalde politieke partij lid te worden, wij kennen onze drukpersvrijheid, enz., enz. Nochtans hebben psychiaters en psychologen ons het inzicht bijgebracht dat de meeste mensen niet werkelijk vrij zijn. Er zijn allerlei sterke machten in onze samenleving (staat en wetenschap bijvoorbeeld) die bewust of on bewust proberen om de mens naar hun eigen beeltenis te vormen en aan hun doeleinden ondergeschikt te maken. Veel mensen, die denken vrij te zijn, worden in feite geleefd door de omgeving, waarin zij funktioneren. In alle milieus hebben mensen met afwijkende denkbeelden het moeilijk en wordt er alles gedaan om hen weer in het gareel te brengen. Kortom, de vrijheid van het menselijk individu is aanmerkelijk kleiner dan velen hadden ver moed. 25 JAAR STAATSHOOFD Het koningschap moge dan in de afgelopen 25 jaar veel van zijn roman tiek en statig aureool hebben verloren, nochtans is de band die het Huis van Oranje aan het Nederlandse volk verbindt even hecht als een kwart eeuw geleden. Dat is in de eerste plaats de grote verdienste van koningin Juliana die in de afgelopen 25 jaar haar taak als staatshoofd met grote wijsheid heeft vervuld en steeds veel begrip heeft getoond voor de ingrijpende veran deringen, die zich ook in de Nederlandse samenleving hebben voltrokken. Tijdens haar ambtsperiode zijn de laatste resten van het mytisch konings schap, dat ver van het gewone volk staat, verdwenen. Juliana is in alle op zichten een modern vorstin, niet alleen in de vervulling van haar staatstaak, maar ook in haar onbevangen kontakten met alle geledingen van het Ne derlandse volk.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 2