NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD «•II Die éne druppel... EECLAHE Plonvier heeft DE schoenen door Cees Giesbeek No. 3563 Donderdag 19 juli 1973 76e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,— per half jaar. Franco per post 20,— per jaar. Advertenties 19 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON 25 Willem heeft een jongere collega van kantoor een aantal postzegels gegeven. Tamelijk waardevol. „Je krijgt er met een paar dagen andere voor van mij," wordt beloofd. Maar er komt niets van. Wim Worms is ook in dit opzicht se cuur. Die zegels hadden een totale kata- loguswaarde van ongeveer vijftig gulden. Daarvoor wil hij wel wat anders zien. En daarom maant hij de jongen. „Dat is waar ook. Min of meer vergeten. Heb trouwens ook niet, wat jij spaart. Een paar weken geduld. WachtHij haalt een mes in een schede uit zijn zak. „Hier, heb je een onderpand. Ik ben gek op dat mes, dus dan heb je een garantie, dat ik binnen veertien dagen jou de gevraagde zegels bezorg. Nou?" Wim heeft het niet op wapens. Z'n eerste impuls is het mes terug te geven, maar anderszijds heeft hij nu een onder pand, dat de eigenaar dierbaar is. Dat is misschien wel zo goed. Heeft-ie zekerheid, dat de postzegels een dezer dagen zullen komen. In ruil voor het mes. Nonchalant steekt Willem Worms het mes in zijn zak. Niet beseffend, dat het noodlot hem al in zijn greep heeft. Het is vrijdagavond en dan gaat hij na het eten naar de ruilbeurs. In zijn tas heeft hij enkele insteekboeken met doubletten, en pincet, doorzichtige zakjes en een kata- logus. Er is deze avond weinig publiek, al kan hij aardig wat zegels ruilen. Onder andere heeft hij kans gezien een nog ont brekende 'zegel van de Goudse Glazen te bemachtigen en de laatste van de serie Kerken in Oorlogstijd. Bovendien een aantal minder belangrijke zegels uit het buiten land. Maar bij elkaar toch een dikke hon derd exemplaren. Hij is weer vroeg thuis en haalt zijn album te voorschijn. Tevreden haalt hij de map met nieuwe aanwinsten te voorschijn en deze begint hij uit te stallen op de tafel. Daarmee is hij nog bezig, als de deur ge opend wordt en Bas en Gerie binnenstap pen. Dan weet Willem meteen, dat er na righeid op komst is. Vóór hij maatregelen kan nemen, moet Bas zogenaamd ineens erg hoesten. Toevallig net over tafel heen. Met als gevolg, dat er enkele postzegels op de grond waaien. Wim springt nijdig omhoog. „Begint dat gesodemieter weer?", schreeuwt hij, voor zijn doen bijzonder luid. Zelfs zijn vader schrikt er even van. Gerie moppert. „Schei toch eens uit met dat "lagen, Bas. Wat heb je er aan? Laat die jongen met rust." „Sorry," zegt Bas en bukt zich om de postzegels op te rapen. Twee komer er, door z;:n grote vingers half verkreukeld omhoog. „Alsjeblieft, daar heb je je plakplaatjes weer, huilebalk." Bas is uit zijn humeur. Hij heeft op de terugreis een aanrijding gehad op de auto baan. Weliswaar buiten zijn schuld, maar hij heeft nu bijna zes jaar schadevrij ge reden en daarom zit dit hem dwars. Boven dien mopperde de chef, toen hij met de be hoorlijk van voren beschadigde wagen het terrein op was gereden. En of Gaart nu be vestigde, dat Bas er niets aan kon doen, omdat iemand plotseling hard afremde, het hielp niet. „Had je maar niet op z'n lip moeten gaan zitten," verweet de chef hem. „Honderden keren zeg ik tegen jullie: hou afstand, want als je moet remmen, is je remweg langer als van een gewone auto. Nou? Hier heb je het resultaat." Hij wees kwaad naar de beschadigde neus. Het werd er niet beter op, toen Gerie vertelde, dat ze bij de dokter geweest was en deze had geconstateerd, dat ze niet in verwachting was. „En als je maar weet, dat ik nu een kind wil. We zijn al meer dan een jaar getrouwd; ik wil oud niet in de kleine kinderen zitten, houd daar re kening mee." Ja, dit is sinds enige tijd het breekpunt tussen Bas en Gerie. In het begin vond ze het wel leuk om nog niet in verwachting te zijn, maar nu verlangt ze naar een kind. Waarvoor trouw je anders? Toch niet enkel voor de lol? Bas had het liever nog een paar jaar zo gelaten. Kinderen kosten tegenwoordig een schep geld en nu hoeft het bij hem wel niet van de armen te komen, hij is van na ture erg zuinig en pot het daarom liever op. Voor de kwade dag, zoals hij dat noemt. Het gaat met de economie in ons land en daarbuiten niet bepaald geweldig. Meneer Stanpers kan het ook al merken. Er wor den minder piano's verkocht. Als ze tot voor kort maandagsmorgens het land uit reden, was de wagen vol met muziekinstru menten; tegenwoordig gaan ze de grens over met vier, vijf piano's. Vleugels worden er bijna helemaal niet meer gevraagd. Als het zo doorgaat, vallen er ontslagen. En wie zal de eerste dan zijn? Hij waarschijn lijk niet, maar je kunt nooit weten Dan kun je van de WW trekken en dat is ook geen vetpot. Trouwens, de hele dag thuiszitten is beslist niets voor hem. Dan heeft-ie in een tijd van een mum ruzie met ziin vrouw. Derhalve is Bas door al deze escapades slecht gehumeurd. Moeder Worms komt met de koffie. Bas vertelt van het ongeval. „Moet ik maandag natuurlijk met een andere kar weg. Je went aan je eigen wa gen; ik rijd er al twee jaar mee." Ze roken een sigaar en bespreken de financiële toestand. In de fietsenfabriek, waar Toon werkt, is hausse, maar er dreigt staking, want de direktie en de bonden kunnen het niet eens worden over de nieuwe CAO. Ook in het bedrijf, waar Bas werkt, is onrust. Men weet, dat het niet zo goed meer gaat, maar prijzen blijven stij gen en loonsverhoging is er al lange tijd niet geweest. Dus wordt er gemopperd. Het een en ander is niet bepaald bevor derlijk om. de humeuren weer op zonnig te zetten. Na de koffie haalt Toon Worms bier uit de kelder en Bas stelt voor een kaartje te gaan leggen. „Dat verzet de zinnen tenminste een beetje." Moeder Worms verzoekt Willem de tafel te ontruimen. Willem slaakt een zucht en zegt: „vijf minuten, dan ben ik klaar." Bij Bas broeit het. Met een donker ge zicht kijkt hij naar de jongen en z'n stukjes papier. Inwendig ergert hij zich blauw. De snotneus heeft nog vijf minuten nodig. Maar dat is te lang naar Bas' zin. Op een gegeven moment is de maat vol. Hij staat op en veegt met zijn brede hand in één keer de hele uitgestalde postzegelvoorraad plus albums en insteekboeken van de tafel. Onder de woorden: „Lazer op met die rot zooi; we willen kaarten." Op dit moment breekt er iets bij de door gaans zachtaardige Willem Worms. Zoëven heeft de lamstraat met zijn bereklauwen zijn kostbaarste aanwinst verkreukeld, de laatste van de Goudse Glazen. En nu dit. Eén moment kijkt hij naar de ontstane ravage: het halve stockboek leeg, dat kost hem uren werk het opniew te sorteren. Met trillende benen komt hij overeind en hoort nog, dat zijn moeder verwijtend zegt: „Bas, wat heb je daar nou aan? Als ze dat jou nu eens deden?" Maar Bas Leverstro hoort het niet. Hij ziet enkel het bleek-verschrikte gezicht van zijn zwager. Natuurlijk zal hij hem zo meteen helpen met oprapen en sorterén. Hoe dat moet, weet hj.j al lang, want dit heeft hij al zo vaak gezien. Dan beginnen ze maar een half uurtje later te kaarten. Maar van de weeromstuit schiet hij in een lach en buldert. „Moet je die bleekscheet daar nou zien staan!" Op dit moment gebeurt het ongelooflijke. Dit is de fatale druppel, die de emmer ein delijk doet overlopen. Het is enkel die éne druppel, maar het gevob is verschrikkelijk. Voor iemand er op verdacht is, haalt Wil lem opeens een mes met een lang lemmet uit zijn zak, vliegt op zijn zwager aan en steekt toe, vóór de verbouwereerde man eigenlijk goed door heeft, dat het bittere ernst is. Drie, vier steken treffen de reus, die met een vloek op zijn lippen neerstort. Als Gerie gillend van schrjk en angst zich tus sen haar broer en haar man werpt, komt Willem tot zichzelf. Nu gilt ook zijn moe der. Alleen vader Worms zit perplex en met grote ogen naar de bliksemsnel ver anderde situatie in zijn kamer te kijken. Alsof hij niet kan geloven, dat het werke lijkheid is. Of is het toch show? Een voor af opgezet geintje van hen beiden? Het gegil houdt aan, want Bas begint uit verschillende wonden te bloeden, door zijn kleren heen. Vanuit haar kamertje stormt Bettïe de trap, af, gealarmeerd door het schreeuwen der vrouwen. Op dit moment beseft Willem Worms, wat hii gedaan heeft. Hij werpt het mes van zich af, draait zich om en rent het huis uit, de straat op. Achter elkaar de ene straat uit en de andere in. Tot hij doodop is van de ongewone ren en weer gewoon gaat lopen. Hij voelt zijn hart bonzen, maar hij heeft geen spijt van zijn daad. Zijn enige ge dachte is: Ik hoop, dat ik hem doodge stoken heb, de Judas. En terwijl hij wezen loos verder loopt, denkt hij enkel: Ik hoop, dat ik hem doodgestoken heb HOOFDSTUK 14. Als in een roes loopt Willem Worms door de stad. Het verkeer raast langs hem heen, maar hij bemerkt het niet. Aldoor ziet h;; het toneeltje voor zich: de neerstortende reus en zijn zuster, die hem een duw heeft gegeven en zich tussen hem en Bas Lever stro werpt. In een onderdeel van een se- konde realiseerde hij zich, dat hij een mes op zak had. Een dolkmes met een lemmet, dat aan beide kanten scherp is. Dat heeft hij voor de dag gehaald en toen Ik heb hem gestoken, weet hij. Nu kan hii me niet meer pesten en treiteren. Nu bloedt hij dood. Net goed voor die Judas (Wordt vervolgd). „De" reclame is een verzamelnaam voor een groot aantal boeiende beroepen. Achter de pakkende advertenties in kranten, tijd schriften, en achter de reclamespots voor radio en televisie schuilen niet alleen ont werpers, illustrators, tekstschrijvers, teke naars, clichéspecialisten, fotografen, enz., maar ook organisatorische deskundigen zo als account-executives en supervisors, en media-specialisten die alles afweten van de kanalen waarlangs de reclameboodschap bij de te bereiken consument kan komen. Op elk van deze gebieden is een gedegen vakkennis vereist, met vingertoppengevoel alleen komt men er niet. In onze moderne samenleving is de re clame niet meer weg te denken. De reclame is voor de producenten een belangrijk mid del om met de consumenten, de uiteindelij ke afnemers van hun produkten, in contact te treden om hen de nodige informatie te verschaffen. Behalve een stimulans voor de verkoop van artikelen en diensten, is de moderne reclame ook een belangrijke factor b'; het verbreiden en ingang doen vinden van gedachten en ideeën. De reclame is een van de instrumenten van de marketing-mix, d.w.z. het geheel van de op elkaar afgestemde beleidslijnen inzake produktie, prijsbeheer, verkoop en promotie. Het uitbrengen van reclameboodschappen maakt dan ook organisatorisch deel uit van het totale bedrijfsbeleid. Reclame maken houdt veel meer in dan het ogenschijnlijk incidenteel uitbrengen van bijv. advertenties. Advertenties en re clameboodschappen maken veelal deel uit van groots opgezette reclamecampagnes, waaraan uitgekiende planningsschema's ten «"•ondslag liggen. De campagneleiders ^be palen al vooraf nauwkeurig, in samenwer king met de creatieve medewerkers, de media-snecialisten en de produktiegroep, op welke wijze en langs welke kanalen de con sument het best kan worden aangesproken. Z" bepalen de taktiek en de strategie van de campagne: waar, wanneer en hoe er moet worden geadverteerd of een bood schap moet worden uitgezonden. Zij zorgen ervoor dat het materiaal dat ervoor nodig is, volgens plan tot stand komt en op de juiste momenep wordt toegepast. Zij zorgen er tenslotte voor dat het geld dat in de reclame wordt gestoken, doelmatig wordt besteed; d.w.z. dat zij binnen de perken van het beschikbaar gestelde budget een zo groot mogelijk resultaat trachten te bereiken. Bedrijfsleven, industrie en moderne re clamebureaus hebben steeds meer behoefte aan vakmensen die een crondig inzicht heb ben in de theorie en de praktijk van de re clame, die voldoende organisatorische ta lenten hebben om hen de leiding over kost bare campagnes te kunnen toevertrouwen. Aangeboren talent alleen is daarvoor niet voldoende; het talent dient door middel van een opleiding te worden ontwikkeld. Want reclame maken is een vak dat geleerd moet worden. Een belangrjik diploma dat op dit gebied te behalen is, is het Reclame-Praktijkdi ploma (RPD). Het bezit ervan opent de weg naar organisatorische beginfuncties in de reclame. Door de praktijk groeit men daar na naar hogere functies die meer verant woordelijke en beleidsvormende taken om vatten. De Leidse Onderwijsinstellingen (LOI) ver zorgen een gecombineerd schriftelijk/mon delinge opleiding voor het Reclame-Praktijk diploma. Deze examenopleiding omvat drie leervakken die uitgebreid en tot in detail worden behandeld: leer der reclame, recla memiddelen/media, grafische technieken. De studie voor het Reclame-Praktijkdi ploma vereist een brede algemene ontwik keling, minimaal op het niveau van m.a.v.o. 4. Burgerlijke stand WISSENKERKE 5 juni 1973: Laban Cornelis, z.v. J. H. Uijl en A. N. Wisse. 22 juni 1973: Dimitry, z.v. J. Beeke en A. P. M. Brouwers. 26 juni 1973: Taco, z.v. A. W. van Gilst en C. C. den Boer. 26 juni 1973: Pieternella Willemke, d.v. A. W. Geelhoed en M. T. Geelhoed. 28 juni 1973: Dinelle, d.v. H. Bos en A. W. Voorberg. Ondertrouwd: 22 juni 1973: Jeronimus, Cornelis Marinus, oud 22 jaar, wonende te Wissenkerke en De Kam, Paulina Helena, oud 22 jaar, wo nende te Wissenkerke. 29 juni 1973: Hakkert, Gerrit Diederik, oud 20 jaar, wonende te Wissenkerke en De Ruijter, Cornelia Wilhelmina, oud 20 jaar, wonende te Woud.richem. 29 juni 1973: Van der Heijde, Pieter An- thonie, oud 25 jaar, wonende te Wissen kerke en De Nooijer, Clazina Rachelina, oud 19 jaar, wonende te Wissenkerke. Getrouwd: 22 juni 1973: Stokman, Marinus, oud 25 jaar, wonende te Wissenkerke en Bardolf, Anthonia, oud 23 jaar, wonende te Wis senkerke. 27 juni 1973: Luijk, Willy, oud 26 jaar, wonende te Kortgene en Leendertse, Eli zabeth Hugorina, oud 20 jaar, wonende te Wissenkerke. 29 juni 1973: De Koning, Cornelis Arie, oud 22 jaar, wonende te Vlissingen en Van Langeraad, Jozientje Jannie, oud 20 jaar, wonende te Wissenkerke. Overleden: Geen. Kruiswoordpuzzel no. 334 Horizontaal: 1. doelpunt - 4. luister - 7. ge droogde halmen - 11. meisjesnaam - 12. alsmede - 13. bladader - 15. de onbekende (afk.) - 16. landbouwwerktuig - 18. tel woord - 19. niet vochtig - 21. neerslag - 23. elektr. geladen deeltje - 24. drank - 26. meisjesnaam - 28. bliksemschicht - 31. pl. in Z.-Holland - 32. bevel - 34. deel v. e. effect - 35. bloem - 39. pl. in België - 41. onbarmhartig - 44. strijdperk - 46. gewa pende ruiter - 4§. steen - 49. wilde haver 51. rijgsnoer - 53. bovenaards wezen - 56. telwoord - 58. duur van eb en vloed - 59. bestaat - 60. deel v. e. kast - 62. pl. in Gelderland - 63: masker - 64. slank - 65. muziekstuk - 66. gelegenheid. Verticaal: 1. watervogel -2. lyrisch gedicht <3. karakter - 5. inwendig orgaan - 6. in wendig orgaan - 8. losse naad - 9. koning (Fr.) - 10. kleur - 14. jongensnaam - 15. muziekterm - 17. kleur - 18. riviermond 20. te eniger tijd - 22. hoefdier - 25. toe stand van rust - 26. vaartuig (afk.) - 27. vervoerbedrijf (afk.) - 28. zangnoot - 29. te zijner plaatse (Lat. afk.) - 30. elektrode a. d. pos. pool - 33. wenk - 36. bevestiging - 37. uitbouw - 38. kier - 39. N.V. (Fr.) - 40. uit roep - 41. weegplaats - 42. klepper - 43. voegwoord - 45. hechtnageltje - 47. wapen 50. voorzetsel - 51. grondsoort - 52. graan soort - 53. slot - 54. uitheems zoogdier - 55. riv. in Duitsland - 57. meisjesnaam - 61. Spaanse titel. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 333 Horizontaal: 1. papa - 4. ami - 7. eend - 10. generen - 14. re - 15. wal - 16. Ate - 18. pe 19. bij - 20. Est - 22. rp - 24. eva - 26. be staan - 30. ode - 32. ek - 33. es - 34. ra 35. rr - 36. mr - 37. ed - 38. pre - 40. aa 42. eg - 44. alsmede - 45. terdege - 46. pi 47. sl - 48. rps - 50. de - 51. gr - 52. Ee 54. en - 56. ne - 57. ze - 58. Oss - 59. noorden - 62. Ans - 64. Po - 66. Ada - 67. ik - 68. rk - 69. sta - 72. bal - 74. li - 76. groeten - 80. hest - 81. uso - 82. kind. Verticaal: 2. as - 3. aga - 4. An - 5. meester 6. ir - 7. ent - 8. nl - 9. tree - II. el 12. ea - 13. tere - 15. wij - 17. er - 19. bak - 20. es - 21. ta - 23. por - 25. verlies 26. bedelen - 27. es - 28. ar - 29. Naarden 31. dreggen - 36. map - 37. Ems - 38. per 39. ets - 41. ade - 43. Ger - 49. pardoes 53. esp - 55. no - 56. ne - 57. zak - 58. oord - 60. oa - 61.da - 63. snik - 65. os 67. il - 70. tgt - 71. ar - 72. be - 73. Ank 75. Ie - 77. ou - 78. To - 79. nn. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 1