NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Pion vier heeft DE schoenen Raadsvergadering Wissenkerke Toeristenweek - Colijnsplaat ETMEIiE^ No. 3561 Donderdag 5 juli 1973 76e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. 308, Giro 206882 Abonnementsprijs 5,— per half jaar. Franco per post 20,— per jaar. Advertenties 19 ct per mm, exclusief BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Op de slotavond van deze week zullen de showgirls, verbonden aan de Koninklijke Harmonie „De Eendracht", met het jacht hoorn- en Trompetterkorps uit Best een show verzorgen op het sportveld te Co lijnsplaat. De bekende muziekjournalist de heer G. van Loo bezocht enige tijd geleden dit korps en publiceerde een artikel hierover in het officieel orgaan van de K.N.F. van Harmonie- en Fanfaregezelschappen. Mgt toestemming van de heer Van Loo en de K.N.F. publiceren wij de bevindingen van de heer Van Loo. „In den Hemel is eenen dans" (Oud Ne derlands volksliedje). „En sluip, en stap en stap". Aan het woord is mevrouw M. E. E. Lunter, ballet lerares aan het Muziekinstituut van de ge meente Best en Oirschot. Het is woensdag avond. Zij traint de ongeveer 30 meisjes van de groep „Showgirls", verbonden aan het Jachthoorn- en Trompetterkorps van de Koninklijke Harmonie „De Eendracht" in het Noord-Brabantse Best. Op de gladde vloer van de grote zaal van het Jeugd centrum wervelen en steppen de meiskes op de pittige aanwijzingen van mevrouw Lunter, die haar slank figuurtje voorover wiegt en achterover buigt, als zij haar pupillen de „mouvements", de bewegingen voordoet. De „showgirls" van „De Een dracht" repeteren. Niets doet denken aan training van een excersitie-peleton, alles ademt de sfeer van een balletklas. „Ballet is voor mij de enige basis om van te vertrekken", legt mevrouw Lunter ons la ter uit. De showgirls van „De Eendracht" uit Best trokken zaterdag 16 september sterk de aandacht op het eerste KNF-majoretten- concours in het Gelderse Hengelo. Zij be haalden er met 240 punten de tweede plaats in senioren-beginners-groep, slechts 3 punten lager dan nummer één. Maar de meisjes uit Best in hun gele jumpertjes met blauwe ruit. hun vlotte rokjes, met hun grote zwarte hoeden voorzien van een witte pluim, stalen de show. Zij veroverden de harten van publiek en pers. Zou het kunnen zijn omdat dit nog jonge show- girlpeleton (men vermijdt bewust de naam „majoretten") streeft naar een combinatie van ballet en ritmisch show-werk, begeleid door trompetter- en jachthoornkorps? In Best zelf twijfelt men er niet aan. Voorzitter K. de Vet: „Al jaren liepen we met de gedachte rond aan een show- girlgroep. Toen dachten we al aan een groep met een goede balletondergrond. De di rectrice van het muziekinstituut voor Best en Oirschot wilde hieraan haar medewer king geven. Dankzij haar kwamen we in kontakt met mevrouw Lunter, een typische balletlerares. Al vanaf de eerste keer zei zij: „Gezwaai met stokjes en gestamp wil ik niet, daartoe opleiden kan ik ook niet. Ik wil de nadruk leggen" op de vrouwelijke élégance, uitgedrukt in aparte dansfiguren". Onze leden staan helemaal achter die op vatting, vertelt voorzitter De Vet. „Op een ledenvergadering hebben we hiervoor bewust gekozen. Vorig jaar zijn we begonnen met de showgirlsgroep". Op 1 mei vorig jaar traden de Eendracht- showgirls voor het eerst in het openbaar op. Het Bester publiek was enthousiast, net als de mensen op 16 september in Hengelo. De meisjes hun leeftijd varieert van 14 tot 20 jaar maken ook tijdens de repetitie-avond een enthousiaste indruk, ook al is het al hun tweede trainingsavond van de week. 's Maandagsavonds krijgen zij spe cifieke balletles in groepjes, woensdagavond reperteert de hele groep in het jeugdcen trum. Basis. „Ballet is de basis", zegt mevrouw Lun ter. „Zonder ballet-oefeningen is het moei lijk om tot een fraaie beenvorm (houding) en beheerste stap te komen. Daarom wor den er ook oefeningen aan „de bar" ge maakt, oefeningen uit de balletschool zoals pliés, rélevés en tendus. In spiegels kunnen de meisjes dan zien wat ze uitvoeren. Het gaat ons om het sierlijke, het élégante in het uit te voeren werk. Het gehele lichaam moet daarin in dansvorm mee kunnen doen. Die dans staat bij ons centraal". Als de meisjes even later op de tonen van het korps (via de bandrecorder) een bolero, een twist en een cha-cha-cha uitvoeren, worden de woorden van mevrouw Lunter op sierlijke wijze in daden omgezet. Ik ben er trots op wat de meisjes in Hengelo hebben gepresteerd. Een jaar ge leden konden zij nog niets", zegt mevrouw Lunter, die zelf de choreografieën voor de groep bedenkt. Als we beloven geen gehei men te zullen verklappen mogen we ook even iets zien van het nieuwe programma, dat de showgirls van Best aan het instu deren zijn: de sfeer van ballet is er weer duidelijk bespeurbaar: er worden beat- figuren zowel als rondo's getoond, maar meer zeggen we echt niet In gezelschap van voorzitter De Vet, secretaris Th. de Groot en penningmeester H. Bosvelt gaan we nog even een kijkje nemen in het zelfgebouwd magazijn van „De Eendracht". In keurige klerenkasten hangen daar de indrukwekkende show uniformen van het korps; blauwe tunieken en bepluimde helmen geïnspireerd op de uniformen van de Zweedse garde. We mo- ^en even een jachthoorn proberen en we vernemen de bezetting van dit 11 jaar ge leden uit de nu niet meer bestaande har monie voortgekomen showkorps. Het is een es-des-bezetting met 12 trompetten, 12 jachthoorns, 4 sousafoons, één lyra, 12 paradetrommen, 4 paukentrommen, 2 mu- ziektrommen, een grote „overslag"-trom, bekken en nog een apart drumstel. Instruc teur, een huiscomponist en arrangeur, is de heer P., de Leeuw uit Den Bosch. Dit en semble begeleidt dus ook de „show-girls". Indrukwekkend is ook de prijzenkast van het in de hoogste KNF-afdeling spelende trompetterkorps. Een der hoogtepunten uit het korpsleven: het, behalen van een eerste prijs in Kerkrade in 1966. „De Eendracht" dat in 1964 in St. Oedenrodè zelfs het landskampioenschap behaalde, heeft ook een imponerend aantal buitenlandse toer- nee's op zijn naam staan. „Schilder die plaatsnamen op de troms, zoals ze in Enge land doen", stellen we schertsend voor. „Kan niet", zegt secretaris De Groot, „dan zouden we troms te kort komen Wat zou u denken van optredens in plaatsen als Cannes, Nantes, Agrigento, Génève, Gent, Brussel, Bonn, Diisseldorf, Nice, om er maar eens een paar te noemen en om van televisie-optredens nog maar te zwijgen. Inderdaad, de trom zou te kort zijn. Terug in de grote zaal zien we de meisjes luchtig een rondo dansen, de handen daar bij elegant geheven. Inderdaad, de dans, het dansend lichaam staat hier centraal. Het geheel doet dermate subtiel aan, dat we moeten denken aan het Oud-Neder landse liedje „In den Hemel is eenen Dans", al kunnen we ons voorstellen dat de meisjes uit Best liever nog wat tijdens onze con coursen hun dans vertonen. Waarbij we hen dan alle succes toewensen. Gerard van Loo. Maandag 25 juni j.l. kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Wisse. Na een kort openingswoord en voorlezing van het openingsgebed, worden de notulen van de vorige vergadering onveranderd vast gesteld en een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Daarna doet de voorzitter enige mededelingen, waaruit blijkt dat de bouw van het gymnastieklo kaal te Kamperland goed vordert en op tijd klaar zal zijn. Verder zegt hij dat de Oost- havendijk bijna klaar is en dat er begonnen is met de aanleg van de weg achterom Kamperland. Er zijn wat moeilijkheden en problemen geweest ten aanzien van het verkrijgen van de grond, maar deze zijn vrij wel opgelost. Na een poosje stagnatie in de bouw van recreatiewoningen, aldus de voorzitter, zit er nu weer aardig schot in. Ook het bouwrijp maken vordert goed. Van de nieuwbouwwoningen te Wissen kerke zijn er nu een aantal opgeleverd, waarvan enige al bewoond. Pessimisme ten aanzien van het verhuren blijkt alleszins nog voorbarig. Er is nog slechts één woning niet verhuurd. Hij hoopt ook dat dit mag gelden voor de te bouwen 10 woningen in Geersdijk en de 24 in Kamperland. Door deze bouwactiviteiten zijn er ook meer aan vragen ingekomen voor particuliere bouw, zodat het één het ander stimuleert. De financiering van de gemeente, zo gaat de voorzitter verder, verloopt dit jaar gun stig. Toestemming is binnengekomen om 200.000,te mogen lenen voor de aanleg van het sportveld te Wissenkerke. De Heide Mij. maakt hiervoor een plan. Ook is er nu geld voor de verbetering van de sloten en afvoer van Stroodorp. Tot slot van zijn mededelingen zegt de voorzitter dat van de PTT bericht is ont vangen dat er in de loop van 1974 een openbare telefooncel te Wissenkerke ge plaatst zal worden. Hierna wordt in een vlot tempo, zonder veel op of aanmerkingen van de zijde der raadsleden de agenda afgewerk. Wij noemen hiervan: benoeming van gemeentelijke ver tegenwoordigers in de Commissie van Be heer van de Schoolartsendienst op Wal cheren, Noord- en Zuid-Beveland; het aan vragen van rijksvoorschotten en rijksbijdra gen voor de in 1973 te bouwen woningwet woningen; het verhogen van de huur van de gemeentelijke huurwoningen; het wijzigen van het bestemmingsplan Kom Kamperland 1962: het vaststellen van nieuwe rechts positieregelingen voor de ambtenaren van de gemeente; het verhogen van de vergoe ding voor het gebruik van de lijkauto; het toekennen van een bijdrage ineens (ƒ6000) aan de muziekvereniging „Ons Genoegen" te Kamperland voor de aanschaf van twee muziekinstrumenten; het aankopen van een varkenshok, schuur en grond van de heer A. I. Heijboer e.a. te Kamperland voor de aanleg van de ontsluitingsweg Schotsman- Ruiterplaat; het verkopen van een perceel grond gelegen achter de woning Weststraat 16 aan de heren A. Sandee en R. Slotema; het vaststellen van diverse wijzigingen van de gemeentebegroting 1972 en 1973 en het onderzoeken van de geloofsbrieven van het benoemde raadslid P. van der Maas. Van de rondvraag werd door diverse heren een dankbaar gebruik gemaakt om een groot aantal vragen op de voorzitter af te vuren. Aan deze rondvraag hopen wij in het volgend nummer ruime aandacht te schenken. Zonder het toenemend aantal winkeldief stallen direct aan de etaleurs te wijten, kan men toch wel stellen dat de moderne eta lages de drempelvrees bij het publiek goed deels hebben weggenomen. Zoveel heeft de ctalagekunst wel bereikt. Etaleren kan uitgroeien tot een ware artistieke bezigheid. Ook voor de etaleur of etaleuse zelf valt er dus veel te bereiken. De etalage is in de eerste plaats een belangrijk communicatiemiddel. Zij doet een appèl, nodigt uit om binnen te komen. Van wat er in de winkel wordt verkocht geeft de etalage een beknopt en representatief overzicht, zowel van de prijzen van de arti kelen als van het aanwezige assortiment. Omdat in de huidige samenleving de meeste mensen nogal haast hebben, moet die informatie in één oogopslag duidelijk worden overgebracht. De aanblik van de etalage bepaalt dan ook in hoge mate haar aantrekkingskracht: of de mensen geïnteresseerd blijven staan, of doorlopen. (En blijven staan is natuurlijk nog maar de eerste „stap"). Tegenwoordig ligt de taak van de etaleur niet alleen meer aan de straatkant van het winkelbedrijf. In vele zaken hebben de zo genaamde eilandetalages hun intree gedaan. Deze brengen de artikelen vaak letterlijk in directe aanraking met het winkelend pu bliek (ondanks het eventuele kaartje: „niet aanraken s.v.p."), en hebben dus een eigen functie. Men kan eromheen lopen en de artikelen nader bekijken. De koopdaad is dan nog maar één stap verder. Etaleren is een modern, boeiend en be weeglijk beroep. Een beroep dat bij-de-tijdse beoefenaars vraagt. De maatschappij is op vrijwel elk gebied in snelle ontwikkeling; plaats, vormgeving en functie van de eta lage moeten dan ook steeds worden aange past aan nieuwe verkoopmethoden, leef gewoontes en mode. Een beroep ook waar toekomst in zit. Want ondanks de schaalvergrotende ont wikkelingen in de richting van supermarkt ten en shopping-centers, blijft de etalage een belangrijk reclamemedium. Waarbij nog moet worden opgemerkt dat het tekort aan goede etaleurs internationaal is. Evenals de taal der etalages. Om die taal zonder misverstanden te kunnen „spreken", moet de etaleur zowel theoretisch als praktisch goed zijn onder legd. Hij moet weten wat hij met een eta- lape kan bereiken en hoe hij dat realiseren kan binnen de tijd en het budget die hem ter beschikking staan. Creativiteit én werkelijkheidszin zijn voor hem dan ook belangrijke eigenschappen. Voor het etalagevak bestaan verschillende opleidingsmogelijkheden. De Academies voor Beeldende Kunsten beijvoorbeeld, die ook etaleren op hun programma hebben staan. Een gespecialiseerd opleidingsinstituut in deze richting is de Nationale Etaleurschool te Utrecht. Bij de Leidse Onderwijsinstellingen (LOI) bestaat de mogelijkheid een deels schrif telijke, deels mondeling/praktische opleiding te volgen ter verkrijging van het etaleurs diploma. Het studieprogramma omvat de vakken: etaleren, decoreren en plakkaat- schrijven, die uitgebreid worden behandeld. Een gediplomeerd etaleur heeft de moge lijkheid zelfstandig te werken, of in dienst te treden bij een atelier of een groot win kelbedrijf. AFKOOPREGELING RENTEKAARTEN De vereniging van Raden van' Arbeid deelt het volgende mede: Op 1 juli begint een nieuwe periode van de afkoopregeling voor de vroegere be zitters van rentekaarten. Deze keer zijn zij aan' de beurt die in een der jaren 1919 t.e.m. 1924 of in de eerste helft van 1931 zijn geboren en wier ouderdomsrente bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd minder dan 60,— per jaar zou bedragen. In praktijk wil dit zeggen dat in de meeste gevallen alleen dan afkoop plaats vindt als in totaal min der dan voor 286,— is geplakt. Tevens komen aan bod zij die geboren zijn in de tweede helft van 1931, waarbij het er niet toe doet hoeveel er is geplakt. Om het aan rentezegels geplakte bedrag (vermeerderd met interest) terug te krijgen, kan men zich wenden tot de Raden van Arbeid. Aanvraagformulieren met toelich ting zijn daar en' op alle postkantoren te verkrijgen. De mogelijkheid tot aanvraag geldt ook nog voor hen die in vorige uitbetalings perioden aan de beurt zijn geweest, maar tot nu toé hebben verzuimd een Aanvraag in te dienen. Dit zijn zij, die zijn geboren in een der jaren 1903 tot en met 1918 (mits er minder dan voor 286,— is ge plakt) en zij die zijn geboren in een der jaren 1932 tot en met 1950. Zij die zijn geboren in de jaren 1925 tot en met 1930, komen tussen 1 juli 1974 en 1 juli 1975 aan de beurt. Kruiswoordpuzzel no. 332 Horizontaal: 1. deel v. e. etmaal - 5. speel goed - 10. Eng. telwoord - 12. water in Utrecht - 13. Fr. onbep. vnw. - 14. vriend (Fr.) - 15. heimelijk - 17. regel - 19. plaats in Brabant - 21. soort onderwijs (afk.) - 22. broodbeleg - 24. hij treedt af (Lat.) - 25. deel v. h. been - 27. deel der wet (afk.) 28. nieuwe wereldtaal - 30. meisjesnaam 32. meisjesnaam - 34. werkelijk - 36. kloos terzuster - 37. lengtemaat (afk.) - 39. huis dier - 40. voorzetsel - 41. lengtemaat - 43. kleinst deelbare deeltje - 44. natuurkunde- term (afk.) - 46. N.V. (Fr.) - 48. zangstem 50. waterhoogte (afk.) - 52. pl. op Ameland 55. soort stof - 57. boom - 59. walmt - 61. soort afscheiding - 62. drinkgerei - 64. meisjesnaam - 66. jongensnaam - 67. pl. in Overijsel - 68. Fr. pers. vnw. - 69. steensoort - 71. peulvrucht - 73. nalaten schap - 76. luchtstrijdkrachten (afk.) - 78. als de akten getuigen (Lat. afk.) - 79. jon gensnaam - 80. vr. munt - 81. deel v. e. stad - 82. deel v. e. wapen. Verticaal: 1. ontkenning - 2. klein vertrek 3. kledingstuk - 4. tot en met (afk.) - 5. vliegengaas - 6. voorzetsel - 7. familielid 8. gemoedsaandoening - 9. plant - 10. Turk 11. netto (afk.) - 16. vogel - 17. voorzetsel 18. boven het gewone - 20. kledingstuk 23. bergweide - 25. slot - 26. toiletgerei 27. water in Brabant - 29. boom - 31. soort onderwijs (afk.) - 33. afgod - 35. wandversiering - 38. vloerbedekking - 39. mil. opl. school (afk.) - 42. omslag - 45. zoogdier - 46. hel - 47. vlaktemaat - 49. deel v. h. jaar - 51. voor (in samenstel lingen) - 53. maanstand (afk.) - 54. rustige 56. zelfzuchtige - 57. voorzetsel - 58. laag 60. bez. vnw. - 63. hoofdslagader - 65. op standeling - 67. Eng. voorzetsel - 68. Euro peaan - 70. boom - 72. vragend vnw. - 74. schaap - 75. soort hond - 77. vr. munt (afk.) 79. maanstand (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 331 Horizontaal: 1. produkt - 6. viaduct - 11. Leo - 12. neo - 13. alg - 14. ent - 16. lol 18. olm - 19. tras - 20. spar - 22. tree 24. Otto - 26. erker - 28. rente - 29. code 30. nader - 32. sela - 33. Dee - 34. prop 37. links - 39. punt - 42. medio - 43. sluis 44. Isar - 45. naam - 46. knap - 49. knik 51. aai '- 54. ene 55. age - 56. ono - 58. Ado - 59. ree - 60. lanital - 61. wasbeer. Verticaal: 1. plastic - 2. rel - 3. oog - 4. uier - 5. test - 6. vals - 7. aula - 8. UNO 9. cel - 10. tombola - 15. Namen - 17. opper - 19. tere - 21. rots - 23. eed - 25. tee - 27. radio - 28. reeks - 31. den - 34. puitaal - 35. oma - 36. perk - 37. liaan 38. slang - 39. pink - 40. USA - 41. tam boer - 47. neet - 48. Peel - 49. kauw - 50. iets - 52. Ada - 53. ion - 56. ore - 57. nee. GANZEPOORTSTRAAT 21 - TEL. 65 35 - GOES

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1973 | | pagina 1